Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Εγω εβγαλα το λικνο απτην κραββατοκαμαρα μας..και εβαλα τη κουνια..δε θελω να αφηνω την ενδοεπικοινωνια ολο το βραδυ...μου ειπε ξαδερφη μου καθηγητρια πανεπιστημιου λογοθεραπευτρια οτι η συχνη χρηση της ενδοεπικοινωνιας υπαρχει πιθανοτητα να παρουσιαστει αυτισμος..οποτε επειδη κοιμαται κ μπρουμυτα ν θελω να τον παρακολιυθω κ ολας για κανα διμηνο ακομα θα τον κρατησω διπλα μου..

@vayaki εγω υγρα τετοια δεν ειχα καλυτερα να πας στο γυναικολογο μηπως ειναι κανενα μικροβιο κ χρειαστεις αντιβιωση..αλλα μπορει να μην ειναι κ τιποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@vayakiμου είναι φυσιολογικά από όσο ξέρω!αν θες κάνε ένα τηλ στο γιατρό σου να σου πει.εχω και εγώ και μια φίλη που γέννησαμε μαζί ειχε και αυτη και μετά αδιαθετησε !

@Valfrag καλά έκανες εφόσον κοιμάται μπρούμυτα!εμένα κοιμάται στο πλάι και ανάσκελα!η κούνια δε μας χωράει στο δωμάτιο μας....θεωρώ όμως πως το στρώμα της κούνιας  είναι καλύτερο τώρα που μεγαλώνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

@vayakiμου είναι φυσιολογικά από όσο ξέρω!αν θες κάνε ένα τηλ στο γιατρό σου να σου πει.εχω και εγώ και μια φίλη που γέννησαμε μαζί ειχε και αυτη και μετά αδιαθετησε !

@Valfrag καλά έκανες εφόσον κοιμάται μπρούμυτα!εμένα κοιμάται στο πλάι και ανάσκελα!η κούνια δε μας χωράει στο δωμάτιο μας....θεωρώ όμως πως το στρώμα της κούνιας  είναι καλύτερο τώρα που μεγαλώνει!

Σιγουρα ειναι καλυτερο ειναι το στρωμα της κουνιας!! Βολευεται κ καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εγω δεν ξέρω τι να κάνω με το θέμα του ύπνου ? Από τη μια στην κούνια του βολεύεται καλύτερα (στο λίκνο δε χωράει να φέρει τις σβούρες του), έχει πολύ καλό στρώμα και δεν έχει πρόβλημα να κοιμηθεί μόνος του. Από την άλλη όμως θέλω να τον παρακολουθώ, διαβάζω ότι η συγκοίμηση μειώνει πολύ τις πιθανότητες ΣΑΒΘ και τώρα που ξεκίνησα δουλειά δε θα αντέχω τις μεταμεσονύχτιες βόλτες... γενικά έχει ένα μήνα που μου κοιμάται σερί 8ωρο+ αν τον αφήσω αλλά σήμερα π.χ. κάτι τον ενοχλούσε (δόντια;) και ξυπνούσε ανα μια μιάμιση ώρα το πουλάκι μου. Σκέφτομαι μήπως πάρω παρκοκρέβατο να το βάλω δίπλα μου και πάρω και έξτρα στρώμα γιατί η κούνια δε χωράει στο δωμάτιο μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa στη κουνια τους κοιμουνται σαφως καλυτερα..εχουν απλα!!καλη η ιδεα σου να μη σε τρωει κ το αγχος το βραδυ..εγω δε θα μπορουσα να κοιμηθω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag ναι κι εγώ είμαι σίγουρη ότι δε θα κλείσω μάτι άμα τον πάω στο δωμάτιο του... κι εμένα μόνο μπρουμυτα κοιμάται, με λυγισμένα γόνατα σα βατραχάκι ? από όταν κατάφερε και γύρισε μόνος του δεν κάθεται ανάσκελα καθόλου! Έκανα κυριολεκτικά μια βδομάδα να κοιμηθώ γιατί φοβόμουν... τον άφηνα όμως και στον ύπνο και τη μέρα και έτσι δυνάμωσε πάρα πολύ γρήγορα και έμαθε να γυρνάει και ανάσκελα! 

Εβγαλα και την καλαθούνα από το καρότσι σήμερα. Είχα στο μυαλό μου να το αλλάξω στο 6μηνο που θα κάθεται, αλλά το δοκίμασα και δεν κάνει μεγάλη γωνία η κατώτερη σκάλα οπότε μια χαρά, θα απολαμβάνει και περισσότερο τη βόλτα μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki έχω κι εγώ εδώ κ λίγες μέρες κιτρινο-διαφανα υγρά. Την Τετάρτη θα πάω γυναικολόγο, θα σου πω. Όμως δε νιώθω φαγούρα ή δυσφορία. 

Αγορομανες στο τσουτσουλι σας το κατεβάσατε το πετσακι ή σας είπε τπτ σχετικό ο παιδίατρος; Γιατί έχω την πεθερά μου που λυσσαξε να ρωτάει κ δε θέλω να πάρω τον γιατρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini  αρα εχετε κι αλλες κιτρινα υγρα. Ουτε εγω εχω φαγουρα κτλ. Πιθανοτατα να ειναι νορμαλ για τη μετα τη γεννα περίοδο. 

Και σε μενα και στο νοσοκομειο και ο παιδιατρος ειπε οτι δεν το πειραζουμε το πετσακι. Παλιοτερα δινοταν η οδηγια στις μανες να το κατεβαζουν. Εχει σταματησει αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εγώ έτσι την έχω!αλλα το στρώμα ύπνου του πάρκου διπλώνει και όσο να ναι δεν είναι το ίδιο με της κούνιας...Και εγώ νομίζω δε θα μπορώ να κοιμηθώ γιατί τώρα ξυπνάω τη βλέπω και ξανά κοιμάμαι!μας είπε και ο παιδίατρος ότι το να πάει σε δικό της δωμάτιο καλό θα της κάνει!εγώ ακόμα το πορτ μπεμπέ έχω!θα το αλλάξω σε κανα μήνα νομίζω γιατί κοιμάται καλύτερα νομίζω!

Εμένα κοιμάται 10 μισή με 5 συνήθως και μετά θα Ξύπνησε ο 8 με 10 (ανάλογα τα κέφια της) και ξανά κοιμάται μέχρι τις 12 περίπου!

Επίσης ευτυχώς που έχω κόρη!!!το είχα άγχος αυτό με το πουλάκι τους!

Σχετικά με τη βάφτιση....λέγαμε για Μάρτιο...μετά είπαμε Νοέμβριο και τελικά καταλήξαμε την Κυριακή μετά το Πάσχα πρώτα ο Θεός!Να έχει ανοίξει και ο καιρός λίγακι!το μόνο που μου άρεσε στις άλλες 2 περιπτώσεις είναι ότι θα ήταν πιο μικρή η μπέμπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου χάθηκα ούτε προλάβαινα άλλες φορές ξεχνούσα να μπω και πέρασε ο καιρός!! Τι κάνουν τα μικρακια σας πως είναι; Εμένα η δικιά μου μες τη γκρίνια και το νεύρο ησυχία δεν έχει όλη μέρα. Πέρα απ το βράδυ που κοιμάται σερί δοξα τω Θεω, όλη η υπόλοιπη μέρα είναι ένας άθλος!! Πολλή γκρίνια, ευτυχώς δεν άρχισε να γυρνάει μπρούμυτα ακόμα, πολύ δύσκολη και στο φαγητό, κλάμα κλάμα και δυνατό κιόλας. Ο γιατρός μας είπε πως λογικά μπορεί να ξεκίνησαν τα δοντάκια της σιγά σιγά. Λογικά είναι η ηλικία στον 4ο Ε; Κατά τ άλλα θέλει συνέχεια να σηκώνεται και να κάθεται στον κωλο της και άρχισε τον τελευταίο καιρό να προσπαθεί να σηκωθεί ενώ είναι ξάπλα ή στο καρότσι. Παρεμπιπτόντως εδώ και αρκετο καιρό βγάλαμε το πορτ μπεμπέ και έχουμε το κανονικό καρότσι γιατί ακριβώς νευριάζει όταν δε βλέπει στην βόλτα. Εσείς για πείτε μου τα νέας σας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 Αφού κοιμάται σερί δε πειράζει χαλάλι της!!!Δε σου κοιμάται μες τη μέρα καθόλου??

Κορίτσια για τα δόντια βάζετε καμία κρέμα??Εμείς τίποτα...μια κοπέλα που γνώρισα στο μαιευτήριο και μιλάμε βάζει στη μικρή της εδώ και καιρό...Επίσης βλέπω ότι πολλά μωράκια κοιμούνται σερί και θα αρχίσω να πιστεύω πως η δικιά μου που στην αρχή κοιμόταν τώρα κοιμάται λιγότερο!χαχαχαχαχα??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

@vayaki έχω κι εγώ εδώ κ λίγες μέρες κιτρινο-διαφανα υγρά. Την Τετάρτη θα πάω γυναικολόγο, θα σου πω. Όμως δε νιώθω φαγούρα ή δυσφορία. 

Αγορομανες στο τσουτσουλι σας το κατεβάσατε το πετσακι ή σας είπε τπτ σχετικό ο παιδίατρος; Γιατί έχω την πεθερά μου που λυσσαξε να ρωτάει κ δε θέλω να πάρω τον γιατρό

Η παιδιατρος μου ειπε να μη το πειραζω καθολου..καθε μηνα που ερχεται το βλεπει ομως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

@irened91 Αφού κοιμάται σερί δε πειράζει χαλάλι της!!!Δε σου κοιμάται μες τη μέρα καθόλου??

Κορίτσια για τα δόντια βάζετε καμία κρέμα??Εμείς τίποτα...μια κοπέλα που γνώρισα στο μαιευτήριο και μιλάμε βάζει στη μικρή της εδώ και καιρό...Επίσης βλέπω ότι πολλά μωράκια κοιμούνται σερί και θα αρχίσω να πιστεύω πως η δικιά μου που στην αρχή κοιμόταν τώρα κοιμάται λιγότερο!χαχαχαχαχα??????

Για τα δοντακια μου εδωσε μια αλοιφη της frezyd και μου ειπε παγωμενο νερο σε αποστειρωμενη γαζα εναλλακτικα..ανακουφιζαι πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

@irened91 Αφού κοιμάται σερί δε πειράζει χαλάλι της!!!Δε σου κοιμάται μες τη μέρα καθόλου??

Κορίτσια για τα δόντια βάζετε καμία κρέμα??Εμείς τίποτα...μια κοπέλα που γνώρισα στο μαιευτήριο και μιλάμε βάζει στη μικρή της εδώ και καιρό...Επίσης βλέπω ότι πολλά μωράκια κοιμούνται σερί και θα αρχίσω να πιστεύω πως η δικιά μου που στην αρχή κοιμόταν τώρα κοιμάται λιγότερο!χαχαχαχαχα??????

Μωρέ για μένα ας ήταν ήσυχη μες τη μέρα κι ας μην κοιμόταν. Αλλά έχει αυτό το μονότονο το συνεχόμενο το γκιρ γκιρ που είναι και δεν είναι κλάμα και όταν αρχίζει να κλαίει ουρλιάζει απ το νεύρο της και σου παίρνει το κεφάλι!! Ώστε βάζετε αλοιφουλες ε; Δε μου λέτε σας είπαν οι γιατροί σας πότε ξεκινάτε την πρώτη κρεμούλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Μωρέ για μένα ας ήταν ήσυχη μες τη μέρα κι ας μην κοιμόταν. Αλλά έχει αυτό το μονότονο το συνεχόμενο το γκιρ γκιρ που είναι και δεν είναι κλάμα και όταν αρχίζει να κλαίει ουρλιάζει απ το νεύρο της και σου παίρνει το κεφάλι!! Ώστε βάζετε αλοιφουλες ε; Δε μου λέτε σας είπαν οι γιατροί σας πότε ξεκινάτε την πρώτη κρεμούλα; 

Εμεις ξεκιναμε τελος μηνα 5 1/2 μηνων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Εμεις ξεκιναμε τελος μηνα 5 1/2 μηνων 

Α τέλειαααα!! Εμάς ο γιατρός μας είχε πει 4,5 μηνών. Τώρα την Τρίτη έχουμε το ραντεβού μας οπότε έχω μεγάλη απορία να δω αν θα μας δώσει αυτό ή τον άλλο μήνα!! Πάντως ανυπομονώ όπως και να χει, αν κρίνω απ τη δικιά μου θα βάζω ένα πλυντήριο την ημέρα λογικά ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Α τέλειαααα!! Εμάς ο γιατρός μας είχε πει 4,5 μηνών. Τώρα την Τρίτη έχουμε το ραντεβού μας οπότε έχω μεγάλη απορία να δω αν θα μας δώσει αυτό ή τον άλλο μήνα!! Πάντως ανυπομονώ όπως και να χει, αν κρίνω απ τη δικιά μου θα βάζω ένα πλυντήριο την ημέρα λογικά ???

Ουαου πολυ νωρις!!χαχαχ θα σου πει ο γιατρος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Ουαου πολυ νωρις!!χαχαχ θα σου πει ο γιατρος!!

Έχει να κάνει με το γιατρό,η αδερφή μου ξεκίνησε να δίνει κρέμα στο γιο της από 4 μηνών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Έχει να κάνει με το γιατρό,η αδερφή μου ξεκίνησε να δίνει κρέμα στο γιο της από 4 μηνών 

Ναι ναι ο καθε γιατρος εχει τα δικα του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κι εμεις για Κυριακη του Θωμα λεμε βαφτιση. Αντε να μιλαμε για τις ετοιμασιες χαχα. 

@irened91 αχ και ο δικος μας κλαιει στο φαι καποιες φορες και με κουραζει ψυχολογικα οταν συμβαινει γιατι δεν ξερω τι τον ενοχλει. Αναρωτιεμαι αν ειναι η προετοιμασια για τα δοντια και τον ενοχλει μολις μπαινει το μπουκαλι στο στομα...δεν ξερω... Αν καταφερω και τον ηρεμησω μετα αρχιζει και ρουφαει κανονικα και το πινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@stasa199 κι εμεις για Κυριακη του Θωμα λεμε βαφτιση. Αντε να μιλαμε για τις ετοιμασιες χαχα. 

@irened91 αχ και ο δικος μας κλαιει στο φαι καποιες φορες και με κουραζει ψυχολογικα οταν συμβαινει γιατι δεν ξερω τι τον ενοχλει. Αναρωτιεμαι αν ειναι η προετοιμασια για τα δοντια και τον ενοχλει μολις μπαινει το μπουκαλι στο στομα...δεν ξερω... Αν καταφερω και τον ηρεμησω μετα αρχιζει και ρουφαει κανονικα και το πινει

Κι ο δικός σου; Ρε συ δεν ξέρω τι την πιάνει μιλάμε χτυπιέται. Σκέφτομαι μήπως δεν της αρέσει το γάλα, έχει κανένα μήνα που το κάνει και δε νομίζω πια τόσο νωρίς να ήταν η προετοιμασία για τα δόντια. Σκέφτομαι να πω στον παιδίατρο αύριο να μου αλλάξει το γάλα μήπως την πειράζει αυτό. Κάθε γεύμα της είναι σκέτη ταλαιπωρία, μια ώρα κάνει να φάει με κλάματα. Λες και την ταΐζω με το ζόρι. Υπάρχουν κι οι φορές που το πίνει με τη μια ρε παιδί αλλά σπάνιες. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να έχεις ένα μωρό να κλαίει όλη μέρα, ακόμη και με βοήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Ναι ναι θα τα λεμε!

@irened91 κ @vayaki μήπως θέλει αλλαγή η θηλή στο μπιμπερό?μήπως πέφτει αργά το γάλα και κουράζονται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@vayaki Ναι ναι θα τα λεμε!

@irened91 κ @vayaki μήπως θέλει αλλαγή η θηλή στο μπιμπερό?μήπως πέφτει αργά το γάλα και κουράζονται?

Εμεις τις αλλαξαμε οταν εγινε 3 μηνων και τρεχουν μια χαρα για την ηλικια του. Αλλαζουν ξανα στο 6μηνο.

Εχουμε δοκιμασει διαφορα για το τι μπορει να τον ενοχλει και δεν καταληγουμε καπου. Θα δουμε τι θα πει και ο γιατρος την Παρασκευη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...