Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Κσι γω νομιζω στσματησαν οι κολικοι..Δεν εχω φαει βεβαια κατι που να την πειραζε..Θα το δοκιμασω μια μερα που θα ειμαι ξεκούραστη?Το πιστεύεις οτι και γω ρεβυθια λιγουρευομαι ποσο καιρο???

Αχ τέλεια!!Ειναι ωραιο να βαφτίζονται μικρά τα μωράκια..Και γω θα ήθελα φετος το φθινοπωρο αλλα δεν βγαίνουμε..Το βλεπω να τον κλείνει τον χρόνο..

Ρεβίθια, φακές... Θα ξεκινήσω πάλι σιγά σιγά, μισή μερίδα κάθε φορά να δούμε πως θα πάει!!! Είμαστε και λίγο μικρότερες απο 3 μηνών... Κάπου εδώ δε σταματάνε έτσι κι αλλιώς οι κολικοί; 

Ναι, κι εμείς έτσι μικρή θέλαμε και τα καταφέραμε να κλείσουμε ημερομηνία. Απλά δεν της κάνουν τα βαπτιστικά.... Είναι όλα από 6 μηνών και άνω. Σχεδόν όλα είναι από έτους και άνω.... Θα της είναι λίγο μεγάλα, τι να κάνουμε;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 24/7/2019 at 1:43 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Ρεβίθια, φακές... Θα ξεκινήσω πάλι σιγά σιγά, μισή μερίδα κάθε φορά να δούμε πως θα πάει!!! Είμαστε και λίγο μικρότερες απο 3 μηνών... Κάπου εδώ δε σταματάνε έτσι κι αλλιώς οι κολικοί; 

Ναι, κι εμείς έτσι μικρή θέλαμε και τα καταφέραμε να κλείσουμε ημερομηνία. Απλά δεν της κάνουν τα βαπτιστικά.... Είναι όλα από 6 μηνών και άνω. Σχεδόν όλα είναι από έτους και άνω.... Θα της είναι λίγο μεγάλα, τι να κάνουμε;; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Ναι γυρω στους 3 τελειωνουν οι κολικοι.Σπανια κρατάνε παραπανω...Δεν πειράζει για τα νουμερα.. Εξάλλου ειναι καλοκαίρι και ειναι πιο αναλαφρα τα ρουχαλάκια.Θα της είναι απλα πιο μακρυ το φορεματάκι!

Εμενα εχει απ την Δευτέρα και στα κακακια της εχει σαν καφε κλωστουλες(συγνωμη κιολας)..Το ειπα στην παιδιατρο και μου ειπε δεν ειναι κατι κ ότι μαλλον την πειραξε κατι που εφαγα. Τοσες μερες ομως?Το εχει παθει καμία?

Θυμάμαι κι εγώ μια φορά, ή μπορεί και 2, να είδα καφέ κλωστουλες αλλά πάνε πολλές εβδομάδες από τότε και κράτησε μια μέρα το πολύ. Αν η γιατρός σου είπε ότι είναι οκ μην ανησυχείς. Έχεις αλλάξει κάτι στη διατροφή σου αυτή την εβδομάδα;;; Μήπως έφαγες κάτι που δεν έτρωγες;; Μπορεί να μην είναι και τίποτα απολύτως. Άλλωστε 3 μέρες δεν είναι και πάρα πολύ. Κάτσε να δεις και πάρε τηλ ξανά την παιδίατρο.

Η μικρή μου χθες έκανε σε μια φάση τόσα κακά που έφτασαν μέχρι τον ώμο της!!!!! Βγήκαν δεξιά αριστερά, πάνω κάτω.... Κάναμε χάλια το ζιπουνακι και τα σεντόνια... Χαχαχα!!! Μιλάμε, δεν έχω δει να κάνει ποτέ τόσα πολλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2019 at 2:12 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Θυμάμαι κι εγώ μια φορά, ή μπορεί και 2, να είδα καφέ κλωστουλες αλλά πάνε πολλές εβδομάδες από τότε και κράτησε μια μέρα το πολύ. Αν η γιατρός σου είπε ότι είναι οκ μην ανησυχείς. Έχεις αλλάξει κάτι στη διατροφή σου αυτή την εβδομάδα;;; Μήπως έφαγες κάτι που δεν έτρωγες;; Μπορεί να μην είναι και τίποτα απολύτως. Άλλωστε 3 μέρες δεν είναι και πάρα πολύ. Κάτσε να δεις και πάρε τηλ ξανά την παιδίατρο.

Η μικρή μου χθες έκανε σε μια φάση τόσα κακά που έφτασαν μέχρι τον ώμο της!!!!! Βγήκαν δεξιά αριστερά, πάνω κάτω.... Κάναμε χάλια το ζιπουνακι και τα σεντόνια... Χαχαχα!!! Μιλάμε, δεν έχω δει να κάνει ποτέ τόσα πολλά!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και να μην έχει χορτάσει μετά δε χορταίνει???Μπορεί να τρώει και καμία ώρα να σταματάει και μετά ξανά!είδα τώρα ότι είναι σε εβδομάδα άλματος...Μήπως το σταματήσει μετά!για τα Κακακια μην ανησυχείς  δε μου το έχει κάνει αλλάαν ήταν θα ανησυχούσε η παιδίατρος!Όπως και να έχει δες μήπως σταματήσει Σήμερα!

@Angelmammy μου είχε πει μια φίλη όταν ήταν 40ημερων η μπέμπα ότι μόλις περάσουν άλλες 40 θα δεις μεγάλη διαφορά!στρώνουν όλα σιγά σιγά εκεί!Άντε μακάρι να έχει βρει το πρόγραμμα της η μικρή σου!!!

Και εμένα έχει κάνει κάποιες φορές τόσα κακα που λέω παναγιά μου που τα είχε????χαχαχαχα κ προχθές που έφαγα κεράσια!και εμενα ναμια φορα τα κανει την αλλαζω και μετά από 10 με 15 λεπτά τα ξανά κάνει!χαχαχαχα γερά να είναι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy τι Καλά που θα κάνετε τη βάφτιση της μικρούλας!!Εμείς λέμε για Μάρτιο γιατί και εγώ θέλω να είναι σχετικά μικρή!Και Δεκέμβριο θα ήταν ωραία αλλά φοβάμαι το κρύο λιγάκι Και επειδή θα είναι δύσκολη περίοδος για τον άντρα μου στη δουλειά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

@Angelmammy τι Καλά που θα κάνετε τη βάφτιση της μικρούλας!!Εμείς λέμε για Μάρτιο γιατί και εγώ θέλω να είναι σχετικά μικρή!Και Δεκέμβριο θα ήταν ωραία αλλά φοβάμαι το κρύο λιγάκι Και επειδή θα είναι δύσκολη περίοδος για τον άντρα μου στη δουλειά!

Ο Μάρτιος είναι καλός μήνας αλλά προσέξτε γιατί πολλές φορές κάνει πολύ περισσότερο κρύο από το Δεκέμβριο. Αλλά ο Μάρτιος μυρίζει Άνοιξη βρε παιδί μου!!! Εγώ τον αγαπώ αυτό το μήνα. Πάντως, θέλει ελάχιστο τρέξιμο σε σχέση με το γάμο. Παρόλα αυτά, ελπίζω να προλάβω γιατί πολλές επιχειρήσεις είναι κλειστές τον Αύγουστο. :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ο Μάρτιος είναι καλός μήνας αλλά προσέξτε γιατί πολλές φορές κάνει πολύ περισσότερο κρύο από το Δεκέμβριο. Αλλά ο Μάρτιος μυρίζει Άνοιξη βρε παιδί μου!!! Εγώ τον αγαπώ αυτό το μήνα. Πάντως, θέλει ελάχιστο τρέξιμο σε σχέση με το γάμο. Παρόλα αυτά, ελπίζω να προλάβω γιατί πολλές επιχειρήσεις είναι κλειστές τον Αύγουστο. :-p

Ναι το ξέρω!Και λόγω Πάσχα θα πάμε αρχές Μαρτίου!Και εμένα μ'άρεσει πολύ ο Μάρτιος σαν μήνας!!!

Ωχ ναι είναι θέμα το ότι κλείνουν!θα προλάβεις πιστεύω!αν έχετε καταλήξει με τους νονους  στα ρουχαλάκια τα υπόλοιπα είναι πιο εύκολα!Εμείς έχουμε καταλήξει σε προσκλητήρια μπομπονιέρες και στολισμό!Η εκκλησία λογικά θα είναι αυτή δίπλα στο σπίτι μας το όνομα μας μενει!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγώ σκέφτομαι να κάνουμε τη βάφτιση της του χρόνου στα γενέθλια της 3 Μαΐου δηλαδή. Δ ήθελα φέτος Γτ αφενός θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή αφετέρου Δ έχω κουράγιο να ψάξω τπτ. Σκεφτόμουν για τ Πάσχα τ χρόνου κτλ αλλά λέω να κάνω βάφτιση κ σε λιγότερο από μήνα γενέθλια παρά πάει. Άρα είπα να τα κάνω μια κ καλή κ στο τραπέζι που θα είμαστε μεταξύ μας να κόψουμε κ μια τούρτα.

@stasa199 ε Ναι 40 συν 40 σχεδόν τρίμηνο που αλλάζει πολύ τ παιδί. 

Εμένα κορίτσια κοιμάται γύρω στις 10.30 βαριά 11 ξυπνάει γύρω στις 3 4 για φαΐ μετά κάνει ένα δίωρο ακόμη κ μετά ξυπνάει ανά μια ώρα. Εκεί με σκοτώνει λίγο Γτ πχ ξυπνάω στις 3 στις 5 στις 7 στις 8 στις 9 Ε κ κάπου εκεί ξύπναμε για πρωί που σηκώνεται κ η μεγάλη. Κατά τ αλλά είναι πολύ καλή. Της αρέσει να κάθεται στο ριλαξ κ να της μιλάμε φωνάζει βγάζει κραυγές κάνει αγκου κ κάνει μπουρμπουλήθρες με τα σάλια της πολύ πλάκα έχει. Επίσης κάθεται αρκετή ώρα στο κρεβάτι της να χαζεύει τ περιστρεφόμενο που έχει κάτι ζωάκια. Όσο για τ θηλασμό θηλάζει περίπου ανά δύο ώρες μέσα στη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι κοιμάται 1 !αν και δύο μέρες τώρα κοιμήθηκε 1μιση ελπίζω να μη το συνεχίσει!αν δεν την έχω δίπλα μου θα ξυπνήσει κατά τις 6 μετά 8 η 9 11 και 1 !Σήμερα που την είχα δίπλα μου (γιατί εχθές εφόσον δεν κοιμόταν και ο μπαμπάς μας είχε πρωινό ξύπνημα τον στείλαμε στον καναπέ !!)ξυπνησε στις 9 , 11 ,1 και 2μιση σηκώθηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μια χαρά 3 Μαϊου. Πέφτει και Κυριακή. Θα κάνετε τραπέζι στη βάπτιση, ε;; Εμείς μάλλον όχι. Και γιατί δε βγαίνουμε οικονομικά και γιατί έχουμε το αδερφό του άντρα μου που είναι σεφ και λέει θα μας φτιάξει διάφορα καλουδια να τα έχουμε έξω από την εκκλησία να κεράσουμε τον κόσμο. 

Και εμάς η μικρή μας τρελαίνεται με αυτό με τα ζωάκια που γυρνάνε γύρω γύρω στην κούνια της. Τα χαζεύει και καμιά φορά μπορεί και να κοιμηθεί με αυτά. Καμιά φορά γιατί το δικό μου το μωράκι δεν κοιμάται μέσα στη μέρα. 

Κορίτσια, τελικά όντως το βραδινό μπανάκι την αναζωογονούσε. Εδώ και λίγες μέρες που την κάνω μεσημέρι, κοιμάται σχετικά νωρίς. Πριν τις 00:00 σίγουρα. Τι ευτυχία!!!!!! 

Και είναι πολυλογού!!! Όλο μας μιλάει. Μόνο όταν είμαστε οι 2 μας ή οι 3 μας. Όταν είναι και κάποιος άλλος μαζί δε λέει λέξη. Χαχαχα!!! Απίστευτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy και στη βάφτιση το τραπέζι Ίσως είναι λίγο υπερβολή...Αυτό που θα κάνετε ίσως είναι το καλύτερο!Εμείς κατά 99% θα κάνουμε και τραπέζι γιατί θα έρθουν συγγενείς από μακριά που ίσως μείνουν κιόλας...Καλά η μικρή σου θεά!!!!.εμενα πάντως εδώ και λίγες μέρες μετά το μπάνιο κάθεται παραδομένη!κοιμάται αμέσως και μετά ξυπνάει και κοιμάται μέχρι να κοιμηθεί τελείως κοντά στις 1!Εγώ έχω προσέξει ότι όσες φορές την αφήνω εγώ ξυπνάει ενώ αν την αφήσει ο άντρας μου κοιμάται!

Κορίτσια εγώ το περιστρεφόμενο δεν της το έχω βάλει ακόμα γιατί μπαίνει μόνο στην κούνια που την έχω στο δωμάτιο της....πιστεύω θα της αρέσει γιατί χαζεύει στο γυμναστήριο και της έχω βάλει και μια μπάρα με παιχνίδια πάνω από το παρκοκρεβατο και όλο το κοιτάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy πολύ ωραίο αυτό με το θείο τον σεφ. Βολεύει έτσι πολύ. Κ μένα Δ παίζει να κοιμηθεί με τ περιστρεφόμενο. Ίσα ίσα που τ βλέπει σαν παιχνίδι κ κλωτσάει μιλάει κτλ. Σκέψου τ βράδυ τ βγάζω Γτ μια φορά ξύπνησε κ του μιλούσε.

Εγώ Δ θεωρώ υπερβολή μετά τη βάφτιση να κάνεις ένα τραπέζι σε γονείς, κουμπάρους κ 2 ζευγάρια φίλων. Ο καθένας πάντα με τις δυνατότητες του. Εννοείται πως θα της έκανα γενέθλια όποτε τα ίδια άτομα θα έχουμε πάνω κάτω στο τραπέζι. Όσους δηλαδή θα είχα στα γενέθλια θα έχω ξ στο τραπέζι.

@stasa199 εφόσον έχεις στημένη την κούνια μπορείς να της βάλεις σε άσχετη στιγμή μέσα στη μέρα να τ χαζεύει. Εγώ την βάζω όταν θέλω να κάνω καμία δουλειά κ όσο κάτσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 600;; εσείς θέλατε μια περιουσία μόνο για προσκλητήρια κ μπομπονιέρες. Το καλύτερο οικογενειακά. Εδώ στην επαρχία είναι κ πολύ καλύτερες οι τιμές βέβαια όσον αφορά γάμους, βαφτίσεις κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2019 at 11:00 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@Sofi90 600;; εσείς θέλατε μια περιουσία μόνο για προσκλητήρια κ μπομπονιέρες. Το καλύτερο οικογενειακά. Εδώ στην επαρχία είναι κ πολύ καλύτερες οι τιμές βέβαια όσον αφορά γάμους, βαφτίσεις κτλ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το βλέπει και του μιλάει, ε;; Κι εμένα το πρωί μονο. Χαχαχα!!! Πολύ γέλιο! Αφασία είναι μωρέ τα μικρά μας. 

@Sofi90 τι εννοείς 600 άτομα; Σοβαρά τώρα; Να ξέρεις, ήμασταν τα 2 άκρα. Εμείς είχαμε ακριβώς όσους θέλαμε εγώ και ο άντρας μου. 28. Τι και αν η μάνα μου ήθελε να καλέσει όποιον ήξερε και δεν ήξερε.... Εμείς κάναμε αυτό που θέλαμε. Επειδή κάποτε ασχολούμασταν με γάμους βαπτίσεις με τον άντρα μου, είχαμε συμφωνήσει ότι εμείς θα απολαύσουμε το μυστήριο και τη δεξίωση χαλαρά, με τους πολύ αγαπημένους μας ανθρώπους. Κι έτσι έγινε. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς πάλι κορίτσια στο γάμο ήμασταν... 8 και έχει παρεξηγηθεί οποίος ξέρουμε και δεν ξέρουμε ? όποτε συζητούσαμε ότι στη βάφτιση θα πρέπει να καλέσουμε πολύ κόσμο και θα μας βγει μια περιουσία το τραπέζι, άρα να το αφήσουμε για του χρόνου. Αλλά @Angelmammy έδωσες φοβερή ιδέα και εμένα είναι ο σύζυγος σεφ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy καλά εντελώς τ αλλο άκρο. Είπαμε λίγοι αλλά Εσείς παρά είχατε λίγους. Σκέψου Εγώ στα γενέθλια της μεγάλης μ φέτος θα έχω γύρω στα 45 άτομα. Που είναι οι κοντινοί κοντινοί συγγενείς δηλαδή γιαγιάδες παππούδες αδέρφια μας κ κάνα 2 ζευγάρια φίλοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyεμεις κανονίσαμε για βάφτιση τον Οκτώβριο. Ήθελα Σεπτέμβριο αλλά δεν βόλευε.... Τι έχεις κανονίσει απο προσκλήσεις κτλ; 

Ωραίο πρόγραμμα το βραδινό σας κορίτσια... Εμείς ξαπλώνουμε κατά τις 9 και θέλουμε καμιά ώρα μέχρι να κοιμηθεί... Μετά γύρω στη 2, 4 με 5 (κάπου ενδιάμεσα)και μετά ανάλογα .. μπορεί να ξυπνήσουμε 6+, 7 το αργότερο 8 με 8 παρά έχουμε ξυπνήσει αλλά με αρκετή προσπάθεια μέχρι τότε.... Και μέσα στην ημέρα τελευταία δεν κοιμάται πολύ... Για να δούμε... Πώς τα κοιμηζετε τα μωρά σας; Κάνετε συγκοιμηση η σηκώνεστε κανονικά και τα βάζετε αφού τελειώσετε στο κρεβάτι τους;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa σου μαγειρεύει; η λόγο επαγγέλματος στο σπίτι θέλει φαγητό από τα χεράκια σου; κοίτα τ 8 κ τ 28 Εγώ τ σέβομαι σαν αριθμούς και Δ υπήρχε περίπτωση να παρεξηγηθώ. Γτ πάει να πει ότι τ ζευγάρι θέλει μόνο γονείς αδέρφια κ κουμπάρους. Δ είναι ότι αφήνεις κανέναν απ έξω για να παρεξηγηθεί. Αν όμως πχ η πρώτη μ ξαδέρφη καλούσε την αδερφή μ κ όχι εμένα ενώ έχουμε τις ίδιες καλές σχέσεις Ναι εκεί θα με πείραζε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate εμένα κοιμάται στο κρεβάτι της από την πρώτη μέρα. Τ βράδυ κάνουμε μπανάκι, θηλάζει κ κοιμάται οπότε την βάζω στο κρεβάτι της. Όταν ξυπνάει την αλλάζω πάνα κ ερχόμαστε στο σαλόνι γτ νυστάζω πολύ οπότε τρώει σχεδόν κοιμισμένη, περιμένω να ρευτει κ την βάζω στο κρεβάτι της. Μέσα στη μέρα θα κοιμηθεί η στο καρότσι στη βόλτα η ενώ θηλάζει η στο ριλαξ. Άμα είναι ξύπνια δηλαδή κ νυστάζει προτιμάει να την κουνήσω στο ριλαξ πάρα στα χέρια. Καμία φορά την βάζω κ στο καροτσι κ την κουνάω κ κοιμάται στο λεπτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...