Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@dimitra2222 περαστικά σας και εύχομαι να περάσει γρήγορα!

@Angelmammy περαστικά σου!Εγώ κάθε μέρα το βάζω το κλιματιστικό!Δεν μπορώ χωρίς αυτό!εμενα από τα παγωτά κάθε μέρα με ενοχλεί ο λαιμός λίγο δεν τρώω 2 μέρες στρώνει και ξανά αρχίζω!Φοβάμαι μην την πάθω και εγώ γιατί γενικά αρρωσταίνω σχετικά εύκολα!

@Sofi90 μήπως να πάρεις θήλαστρο για αυτές τις στιγμές? 

@marakineos τι καλά που είναι καλά ο μικρός σου!Και τι ωραία που είσαι στο μπαλκόνι!!!!Εμένα όλη μέρα πάνω μου τη βγάζει!χαχαχαχα  Όσο για το εμβόλιο μου είπε μια φίλη ότι της κοιμόταν όλη μέρα το μωρό και της είπε ο παιδίατρος ότι είναι από το εμβόλιο!

Εγώ πήρα τον παιδίατρο και μου είπε ότι εφόσον  η μικρή τρώει και έχει όρεξη να αγνοήσω την τάση για εμετό..Θα του το ξανά πω στο ραντεβού την άλλη Πέμπτη που θα πάμε για εμβολιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια εγω ειχα χαθει γιατι απο τη μεταβαση στο μπουκαλι...λιγο οι τυψεις, λιγο η εξαντληση, το αγχος ... ολα αυτα... μου ρθε μια τεραστια στεναχωρια... ειχα μεγαλη θλιψη εκλαιγα. Πηγα σε ειδικο μου ειπε οτι δεν ειναι επιλοχειος καταθλιψη αλλα οτι ειμαι μια νεα μαμα εξαντλημενη με τεραστιο αγχος που θελω βοηθεια απο οποιον μου τη προσφερει. Πεσανε ολοι οι δικοι μου...με βοηθησαν πολυ ωστε να ξεκουραστω και αρχισα να ηρεμω. Προσπαθω να κανω και πραγματα σιγα σιγα μαζι με το μωρο...να κανω πραγματα να γεμιζει η μερα. Η κλεισουρα μεσα με το μωρο μου ειχε κατσει πολυ ασχημα. Οποτε κοιταω οταν δουλευει ο αντρας μου να πηγαινω βολτα στη μαμα μου να ειμαστε παρεα ή εξω βολτα με το καροτσι. Γενικα επειδη και πριν ημουν πολυ του εξω κοιταω σιγα σιγα να προσπαθω να ενταχθει το μωρο στη ζωη που ειχαμε πριν... οσο αυτο ειναι δυνατον. Ψυχοπλακωνομαι μεσα. 

Τη Δευτερα ειναι το πρωτο μας εμβολιο. Εχω εκατομμυρια ερωτησεις να κανω στον παιδιατρο. Αραγε οι δικοι σας παιδιατροι αφηνουν να πατε θαλασσα; ο δικος μας ακουσα οτι ειναι αυστηρος σε αυτο το θεμα. Θα τον ρωτησω αλλα μαλλον οχι θα μας πει. Θελω πολυ να παω θαλασσιτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Καλημέρα κοριτσι μου.Ειναι τεράστιες οι αλλαγες ειδικα όταν γινεσαι για πρωτη φορα μανουλα.Ενα μωρο εξαρτάται αποκλειστικα από σενα και δεν εχεις την ελευθερια να κανεις ότι εκανες.Εγω εχω ηδη κανει 3-4 μπανακια απλα παω μετα τις 5 και το καροτσι είναι στη σκια.Κανω πραγματα μαζι με το μωρο κ με την μικρη μου οι 3 μας παρεουλα.Κι εγω ετσι ημουν στην κορουλα μου.Αλλα όλα θα φτιαξουν σιγα σιγα θα βρεις τους ρυθμους σου.Φαντασου εγω είμαι μονη μου με 2 παιδια ολη μερα χωρις καμια απολυτως βοηθεια.Στην αρχη πελαγωσα αλλα τωρα είναι όλα μια χαρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaΝαι κορίτσι μου γλυκό να μη νιώθεις τύψεις. Σιγά σιγά θα βρεις τους ρυθμούς σου. Το μωρό Δ θα είναι πάντα βρέφος αυτό να θυμάσαι. Ευτυχώς αυτή η τόσο απαιτητική περίοδος κρατάει πολύ λίγο. Μεγαλώνοντας τ μωρό όλα θα είναι πιο εύκολα. Είπαμε τπτ Δ είναι όπως στις ταινίες. Η καθημερινότητα με ένα βρέφος είναι άκρως εξαντλητική.

@Angelmammy άσε έτσι την πατάμε. Κ γω Δ αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ κ την πάτησα τ Γενάρη π ήμουν έγκυος κ είχα άρρωστη τη μικρή. Έλειπε κ ο άντρας μ μια βδομάδα με τη δουλειά. Ένας χαμός.

@Sofi90 Όχι Δ θα αφήνεις τ μωρό να πεινάει. Αλλά δες μήπως μπορείς λίγο να την ξεγελας. Έστω τη μια ώρα να την κάνει μιαμιση. Όσο για τ θήλαστρο αν θες μετά από κάθε θηλασμό μπορείς να βγάζεις πολύ λίγο ίσα ίσα να μαλακώσει τ στήθος αν τ μωρό δ τ κάνει ήδη.

@marakineos μια χαρά κ τα δικά σας νέα!

Υπομονή κορίτσια σε λίγο καιρό όλα θα είναι παρελθόν. Σας έδωσα κ χρονικό περιθώριο αν θυμάστε. Το Σεπτέμβριο όλα θα είναι πολύ καλύτερα θα με θυμηθείτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου!!

διαβαζω τα νεα σας αλλα δε προλαβαινω να σας γραψω!!!εγω ξεκινησα κ δουλεια κ ο χρονος μ ειναι ακομα πιο περιορισμενος!ο μπεμπακος μου τωρα κλεινει τους 3 μηνες..οι κολικοι ειναι παρελθον..κ πλεον βγαινουμε οπως και προ μπεμπη!ειναι πολυ ησυχος κοιμαται περιπου στις 8:30 το βραδυ μεχρι το πρωι με 4-5 ωρα διαλλειματα για φαγητο και την ωρα που φευγω για τη δουλεια τον κατεβαζω κοιμισμενο στη μαμα μου..εμεις θα παμε τον Αυγουστο μια βδομαδα διακοπες..βεβαια για να κανει μπανακι το μωρο ουτε λογως ο παιδιατρος μας ειπε απο τον 8ο να μπει θαλασσα..ειχα ακουσει απο τον 5ο αλλα οπως κ να χει δε πειραζει!κατα τ αλλα ησυχια κ ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 αυτό που είπε η @Diwni όταν το νιώθεις ότι δεν έχει αδειάσει να βγάζεις λίγο ίσα  ίσα για να μην πονας!τα χέρια μου είναι το μαύρο τους το χαλί το ίδιο και η μέση ! Καλά αυτό που οοοοολοι έχουν άποψη και λένε το έμαθες αγκαλιά και εμένα με εκνευρίζει!λες και είναι μαζί μας να δουν πως υποφέρει το μωρό και αν μπορώ να το αφήσω κάτω!

@vayakiνα τον βγάζεις το μπέμπη σου βόλτες!Και εγώ λέω πλέον όταν δουλεύει ο άντρας μου να πηγαίνω σε καμία φίλη μου η για περπάτημα και αν είναι ήρεμη για καφέ!υπομονή και τα δύσκολα πέρασαν!

@RaniaMln πραγματικά σε θαυμάζω όπως και τη @Valfrag!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Οι καρποι σας πως ειναι με τα μωρα?Εγω εχω αρχισει και δεν τους νιώθω.Ειδικα το πρωι που ξυπναω είναι σαν αγκυλωμενοι. Κουναω τα χερια κανενα 5λεπτο να πάρουν μπρος..

Επίσης αλλος ενας να μου πει να μην εχω αγκαλια το μωρο και να το αφηνω να κλαίει και λιγο για να μην κακομαθει θα τον χτυπήσω..Ειδικα ανθρωποι που δεν εχουν ακομα παιδιά?

@Diwni Δυστυχως αμα πειναει δεν την ξεγελαει τιποτα!Το ψαχνει απεγνωσμένα εχει πολυ πλακα..Εγω σε εχω πιστεψει αφου θελω να πάμε και διακοπες τον Σεπτέμβρη??

Και εγώ έχω μεγάλο θέμα με τους καρπούς όπως και με την μέση μου,ειδικά τις πρώτες 30 ημέρες μέχρι να σηκωθώ από το κρεβάτι ήθελα 5 λεπτά τόσο πολύ πονούσα στη μέση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 οι καρποί μου υποφέρουν όπως επίσης και το αριστερό μου χέρι έπαθε τενοντίτιδα. Θέλει ακινησία αλλά εγώ κρατάω συνεχώς το μωρό, οπότε ποια ακινησία;;;; 

@vayaki είναι πολύ δύσκολο να είσαι μανούλα με ένα πολύ μικρό νινακι. Κάνε υπομονή και όλα θα στρώσουν. Έχεις και βοήθεια από την οικογένειά σου, οπότε όλα είναι πιο εύκολα. Να σκέφτεσαι μόνο τα θετικά και σύντομα θα είσαι περίπου όπως πρίν. Περίπου ε;;; Ποτέ δε θα είμαστε πια όπως πρίν. Ανέμελες και χαλαρές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια εγω ειχα χαθει γιατι απο τη μεταβαση στο μπουκαλι...λιγο οι τυψεις, λιγο η εξαντληση, το αγχος ... ολα αυτα... μου ρθε μια τεραστια στεναχωρια... ειχα μεγαλη θλιψη εκλαιγα. Πηγα σε ειδικο μου ειπε οτι δεν ειναι επιλοχειος καταθλιψη αλλα οτι ειμαι μια νεα μαμα εξαντλημενη με τεραστιο αγχος που θελω βοηθεια απο οποιον μου τη προσφερει. Πεσανε ολοι οι δικοι μου...με βοηθησαν πολυ ωστε να ξεκουραστω και αρχισα να ηρεμω. Προσπαθω να κανω και πραγματα σιγα σιγα μαζι με το μωρο...να κανω πραγματα να γεμιζει η μερα. Η κλεισουρα μεσα με το μωρο μου ειχε κατσει πολυ ασχημα. Οποτε κοιταω οταν δουλευει ο αντρας μου να πηγαινω βολτα στη μαμα μου να ειμαστε παρεα ή εξω βολτα με το καροτσι. Γενικα επειδη και πριν ημουν πολυ του εξω κοιταω σιγα σιγα να προσπαθω να ενταχθει το μωρο στη ζωη που ειχαμε πριν... οσο αυτο ειναι δυνατον. Ψυχοπλακωνομαι μεσα. 

Τη Δευτερα ειναι το πρωτο μας εμβολιο. Εχω εκατομμυρια ερωτησεις να κανω στον παιδιατρο. Αραγε οι δικοι σας παιδιατροι αφηνουν να πατε θαλασσα; ο δικος μας ακουσα οτι ειναι αυστηρος σε αυτο το θεμα. Θα τον ρωτησω αλλα μαλλον οχι θα μας πει. Θελω πολυ να παω θαλασσιτσα

 @vayaki  όλες λίγο πολύ το περνάνε ....  Κ εγώ είχα στεναχωρηθεί γτ αν κ 27 από τα 20 δούλευα σε μεγαλες εταιρίες κ ας πούμε ότι είχα πάρει ένα δρόμο καριέρας... Κ ξαφνικά σπίτι...  λοιπόν  

1. Μην έχεις τύψεις για το μπουκάλι!!! Ούτε μια !!!   

2. Από τον τρίτο μήνα κ μετά που ισιωνει το μωρό πολύ  μπορείς να βγαίνεις κ χωρίς αυτό κ μια βόλτα με τον άντρα σου .. ένα βράδυ..  Κ να το αφήνεις στη μαμά σου .. Δε σε  κανει κακη μάνα! Παιδι έκανες δε θα σαι φυλακισμένη..  

3. Μια χαρά μπορείς να πας στη θάλασσα κ απλά να μη κάνει μπάνιο το μωρό! Να το πάρεις μαζί προφανώς Κ μπορείς και θα του αρέσει κιόλας ! Κ εγώ το έπαιρνα! Το βάζαμε και στη ξαπλώστρα και κοιτούσε κ είχε πολύ πλάκα... Μέχρι και σε beach bar  τον είχα να πίνουμε ποτα κ αυτός είχε ξετρελαθει και χάζευε τον κόσμο.... 3 μηνών! 

 Νομίζω ότι απλά πρέπει να κάνεις το κλικ στο μυαλό σου και να το πάρεις αλλιώς! Γτ απ ότι καταλαβαίνω έχεις βοήθεια   και να τη χρησιμοποιείς ! Επίσης δε ξέρω με τι ασχολουσουν πριν ... Αλλά αν αισθάνεσαι ότι   θέλεις να γυρίσεις στη δουλειά σου η να κάνεις κάτι δημιουργικό στο σπίτι κάντο.... Εγώ πχ έκανα μινι μεταπτυχιακό όταν  το μωρό ήταν  4 μηνών   αφου είχα παρει το 6μηνο μητρότητας ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κουράγιο θα περάσουν που θα πάει!YouTube δεν την πιάνει:??Εγώ βάζω και εκεί να ακούει όταν δεν ηρεμεί!

@vayaki μίλαγα με μια φίλη που γέννησαν μαζί και μου λέγε ότι ώρες ώρες δε το μπορεί το μωρό και ένιωθε άσχημα και της λέω είσαι καλά??έχω σκεφτεί να την πάω λίγο πιο κάτω στους γυφτους μια βόλτα να μην την ακούω!Χαχαχα φυσικά μετά τα μεγαλώνουμε όλα αλλά όλες τα σκεφτόμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εμάς οι κόρες μας πρέπει να κάνουν όντως παρέα!! Είναι κρίμα... τουλάχιστον να καταλαβαίνουν η μία την άλλη. Χαχαχα!! Κι εμένα με λευκούς ήχους δεν χαμπαριαζει. 

Ναι, είμαι πολύ καλύτερα σήμερα. Σ'ευχαριστώ! Έχω ακόμα μια ατονία και πόνους στα κόκαλα αλλά τουλάχιστον δεν έχω ρίγη και πυρετό. Λογικά αύριο θα είμαι περδικι.

Σε αντίθεση με εσάς εμείς χθες κοιμηθήκαμε στη μία πάρα τη νύχτα και σηκωθήκαμε 6μιση!!!!! Ω ναι!!!! Ίσως και γι'αυτό να νιώθω πολύ καλύτερα. Κοιμήθηκα κάμποσο!! Άσχετα αν ξύπνησα 6 φορές να δω αν είναι καλά... Είναι κι αυτό που τα μικρά μας ηρεμούν και εμείς λέμε δεν μπορεί, αναπνέει;; Είναι καλά;;; Χαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Christinapsr είπε:

 @vayaki  όλες λίγο πολύ το περνάνε ....  Κ εγώ είχα στεναχωρηθεί γτ αν κ 27 από τα 20 δούλευα σε μεγαλες εταιρίες κ ας πούμε ότι είχα πάρει ένα δρόμο καριέρας... Κ ξαφνικά σπίτι...  λοιπόν  

1. Μην έχεις τύψεις για το μπουκάλι!!! Ούτε μια !!!   

2. Από τον τρίτο μήνα κ μετά που ισιωνει το μωρό πολύ  μπορείς να βγαίνεις κ χωρίς αυτό κ μια βόλτα με τον άντρα σου .. ένα βράδυ..  Κ να το αφήνεις στη μαμά σου .. Δε σε  κανει κακη μάνα! Παιδι έκανες δε θα σαι φυλακισμένη..  

3. Μια χαρά μπορείς να πας στη θάλασσα κ απλά να μη κάνει μπάνιο το μωρό! Να το πάρεις μαζί προφανώς Κ μπορείς και θα του αρέσει κιόλας ! Κ εγώ το έπαιρνα! Το βάζαμε και στη ξαπλώστρα και κοιτούσε κ είχε πολύ πλάκα... Μέχρι και σε beach bar  τον είχα να πίνουμε ποτα κ αυτός είχε ξετρελαθει και χάζευε τον κόσμο.... 3 μηνών! 

 Νομίζω ότι απλά πρέπει να κάνεις το κλικ στο μυαλό σου και να το πάρεις αλλιώς! Γτ απ ότι καταλαβαίνω έχεις βοήθεια   και να τη χρησιμοποιείς ! Επίσης δε ξέρω με τι ασχολουσουν πριν ... Αλλά αν αισθάνεσαι ότι   θέλεις να γυρίσεις στη δουλειά σου η να κάνεις κάτι δημιουργικό στο σπίτι κάντο.... Εγώ πχ έκανα μινι μεταπτυχιακό όταν  το μωρό ήταν  4 μηνών   αφου είχα παρει το 6μηνο μητρότητας ... 

Αχ κι εγω εχω ενα μεταπτυχιακο να τρεχει κι απορω αν θα βρω χρονο να διαβασω για την εξεταστικη του Σεπτεμβρη. Ειναι τα 3 τελευταια μου μαθηματα κ μετα εχω ενα 6μηνο πρακτικη σε σχολειο για να παρω επιτελους το χαρτι.

Σε ευχαριστω γι αυτα που μου εγραψες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Αχ κι εγω εχω ενα μεταπτυχιακο να τρεχει κι απορω αν θα βρω χρονο να διαβασω για την εξεταστικη του Σεπτεμβρη. Ειναι τα 3 τελευταια μου μαθηματα κ μετα εχω ενα 6μηνο πρακτικη σε σχολειο για να παρω επιτελους το χαρτι.

Σε ευχαριστω γι αυτα που μου εγραψες!!! 

Nα δίνεις το μωρό στη μαμά σου 2 ώρες και να διαβαζ2ις ! Έτσι έκανα κ εγώ! Άσε που κάθε Δευτέρα και Τετάρτη που πήγαινα και στο μάθημα 4 ώρες  το είχα για βόλτα και δεν έχω ξαναχαρει τόσο πολύ μάθημα!  

Βασικά αν και δε το πιστεύεις αφου έχεις βοήθεια είναι η καλύτερη εποχή για να συγκεντρωθεις κ να διαβάσεις !  

Κ το Σεπτέμβρη έστω και το ένα να δώσεις θα δεις ποση ευχαρίστηση θα πάρεις να το περάσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια τι κάνετε???

Όσες δίνεται σταγόνες για τους κολικούς στα μωρά σας σας έχει τελειώσει το μπουκαλάκι??εμάς τελειώνει και μέχρι την άλλη Πέμπτη που θα πάμε στο γιατρό μας είπε να μην πάρουμε αλλο.ειναι αρκετά καλύτερα η μικρή μου δε μπορώ να πω αν και κάνει κάτι ξαφνικά που υποθέτω είναι πονακια γιατί αυτές τις μέρες δεν πρόσεχα για τα γαλακτοκομικά !

Επίσης μου είπε μια γνωστή ότι μπορώ να πίνω γάλα χωρίς λακτόζη...Δε το δοκίμασα θα ρωτήσω και τον παιδίατρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Κι εμείς τελειώσαμε το μπουκαλάκι για κολικούς κι ευτυχώς είναι καλύτερα ο μικρός. Δε θα πάρουμε άλλο. Με το δέρμα μας έχουμε ευαισθησία. Μετά τη βρεφική ακμή κάναμε ατοπικη δερματίτιδα. Στα αυτακια του και γύρω από τα φρύδια είχαμε κοκκινίλες που ξεφλουδιζαν ελαφρώς. Πήγαμε δερματολόγο κ μας έδωσε δύο αλοιφές κι ήδη είναι πολύ καλύτερα. Σε μια εβδομάδα έχουμε εμβόλια. Ένα ενέσιμο κι ένα πόσιμο. Είχατε κάποια αντίδραση μετά όσες κάνατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μακάρι να μας πάει καλά!Εμείς δεν ξέρω αν θ πάρουμε δεύτερο.. το κατσικίσιο δεν την ενοχλεί?

@Mariamagdalini και εμένα έχει στα φρύδια και στα αυτάκια λιγάκι...Και βρεφική ακμή αλλά δεν της έβαλα την κρέμα τελικά γιατί είχε αρχίσει να ξεφουντωνει!Και εμείς την άλλη Πέμπτη θα το κάνουμε το εμβόλιο!το πρώτο σας είναι?εμάς δεν είναι πόσιμο νομίζω μόνο ενέσιμο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 θα το δοκιμάσω!

Εμάς για το εμβόλιο ένα μας έχει γράψει και έλεγα στον άντρα μου ότι είναι πόσιμο και αυτός μου έλεγε ότι είναι ενέσιμο και με έπεισε!Χαχαχα μάλλον είναι και τα 2!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...