Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Angelmammy κι όμως εγώ που σας τα έλεγα αυτά έχω κλείσει ήδη διακοπές? δεν ξέρω αν αυτό το μωρό είναι πιο ήρεμο η αν εγώ είμαι πιο χαλαρή αλλά είμαι σε καλύτερη φάση τώρα με δύο μωρά παρά όταν είχα ένα νεογέννητο. Όχι ότι δ κουράζομαι, ίσα ίσα. Αλλά λίγο του ότι τ μωρό έχει στρώσει αρκετά, λίγο του ότι έχω ένα δίχρονο που μ ρουφάει όλο τ χρόνο οι μέρες περνάνε εξαιρετικά γρήγορα.

Συμφωνώ με τις βόλτες. Ειδικά στη μεγάλη μου κάθε μέρα καροτσι κ βόλτα. Χειμώνα καλοκαίρι κάθε μα κάθε μέρα. Από τ να θηλάζει όλη μέρα καλύτερα να περπατάω. Δ κοιμόταν που δ κοιμόταν όλη μέρα. Στο καρότσι τουλάχιστον κάτι έκανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@vayaki @Angelmammy αν κ φοβόμουν μην φανώ αχαριστη για τ παιδάκι που είχα δ μπορούσα να μην πω κάποια πράγματα. Δυστυχώς κανείς δ μας προετοιμάζει για όλο αυτό. Καμία μανούλα δ λέει ουφ δ αντέχω άλλο λες κ αν πούμε ότι περνάμε δύσκολα θα μας κάνει κακές μάνες. Στις ταινίες βλέπουμε ροδαλα βρέφη να κοιμούνται αμέριμνα όπου τ αφήσουν, μανουλες ντυμένες, περιποιημένες, ξεκούραστες κτλ κάτι που απέχει μακράν από την πραγματικότητα. Εννοείται πως δ θα είμαστε πάντα εξαντλημένες κ ευτυχώς αν κ τώρα σας φαίνεται βουνό αυτό τ διάστημα κρατάει λίγο. Ο πρώτος καιρός με ένα βρέφος είναι τρομερά εξαντλητικος. Πάντως σας τ υπόσχομαι από Σεπτέμβρη θα είμαστε πολύ πολύ πολύ καλύτερα. Να με θυμηθείτε κ τοτε χαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2019 at 9:08 ΠΜ, ο/η Diwni είπε:

@vayaki @Angelmammy αν κ φοβόμουν μην φανώ αχαριστη για τ παιδάκι που είχα δ μπορούσα να μην πω κάποια πράγματα. Δυστυχώς κανείς δ μας προετοιμάζει για όλο αυτό. Καμία μανούλα δ λέει ουφ δ αντέχω άλλο λες κ αν πούμε ότι περνάμε δύσκολα θα μας κάνει κακές μάνες. Στις ταινίες βλέπουμε ροδαλα βρέφη να κοιμούνται αμέριμνα όπου τ αφήσουν, μανουλες ντυμένες, περιποιημένες, ξεκούραστες κτλ κάτι που απέχει μακράν από την πραγματικότητα. Εννοείται πως δ θα είμαστε πάντα εξαντλημένες κ ευτυχώς αν κ τώρα σας φαίνεται βουνό αυτό τ διάστημα κρατάει λίγο. Ο πρώτος καιρός με ένα βρέφος είναι τρομερά εξαντλητικος. Πάντως σας τ υπόσχομαι από Σεπτέμβρη θα είμαστε πολύ πολύ πολύ καλύτερα. Να με θυμηθείτε κ τοτε χαχα

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@vayaki @Angelmammy αν κ φοβόμουν μην φανώ αχαριστη για τ παιδάκι που είχα δ μπορούσα να μην πω κάποια πράγματα. Δυστυχώς κανείς δ μας προετοιμάζει για όλο αυτό. Καμία μανούλα δ λέει ουφ δ αντέχω άλλο λες κ αν πούμε ότι περνάμε δύσκολα θα μας κάνει κακές μάνες. Στις ταινίες βλέπουμε ροδαλα βρέφη να κοιμούνται αμέριμνα όπου τ αφήσουν, μανουλες ντυμένες, περιποιημένες, ξεκούραστες κτλ κάτι που απέχει μακράν από την πραγματικότητα. Εννοείται πως δ θα είμαστε πάντα εξαντλημένες κ ευτυχώς αν κ τώρα σας φαίνεται βουνό αυτό τ διάστημα κρατάει λίγο. Ο πρώτος καιρός με ένα βρέφος είναι τρομερά εξαντλητικος. Πάντως σας τ υπόσχομαι από Σεπτέμβρη θα είμαστε πολύ πολύ πολύ καλύτερα. Να με θυμηθείτε κ τοτε χαχα

 

Πραγματικα στην εγκυμοσυνη ονειρευομασταν με τον αντρα μου πως θα ειναι το μετα και μπορω να πω πως ολα τα σκηνικα που σκεφτομασταν ηταν βγαλμενα απο ταινια. 

Κραταω τα λογια σου για τον Σεπτεμβρη και μετα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni πραγματικα γιατι κανεις δεν τα λεει????να ξερουμε τι μας περιμενει ρε παιδι μου!να μην τα εχουμε ολα με ρπζ συννεφακια στο μυαλο μας και ξαφνικα εχουνε ενα βρεφακι να κλαιει και να μη ξερουμε τι θελει!εγω παντως θα τα λεω  ολα!!!!εχω μια φιλη που της τα λεω και με λεει γκρινιαρα!και της λεω δεν ειναι θεμα γκρινιας ειναι οτι δεν τα περιμενεις ετσι τα πραγματα!αν μου ειχε πει εστω και μια φιλη πως ειναι θα ηξερα!αν και τωρα που το σκεφτομαι μια φιλη μου που εκανε το πρωτο της παιδακι πριν 5 χρονια μου τα λεγε τοτε!ηταν η μονη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα εψαχνα καιρο και τωρα που ανοιξα το παλιο κινητο τα βρηκα!!!!!!νομιζω θα ταυτιστειτε πολλες!!!ειναι σαν να βλεπω τον εαυτο μου!!!!???????

IMG-fb2b5ac69bc8756643621efa3f1d4fa1-V.jpg

Screenshot_2018-10-19-18-31-25.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κι εγώ ταυτίζομαι απόλυτα!! Χαχαχα!!

@Diwni γνώμη μου είναι πως κανείς πολύ καλά και τα λες. Επειδή μερικές εδώ στο περιβάλλον μας είμαστε οι πρώτες μανούλες, δεν έχουμε εικόνα σωστή. Καλύτερα να ξέρει μια κοπέλα τι την περιμένει από το να νομίζει ότι θα είναι άνετη κλπ Ελπίζω από Σεπτέμβρη να σε θυμηθούμε ξανά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy πιο πολύ τα λέω για να μη νομίζει κάποια μανούλα ότι είναι η μόνη που τα περνάει κ να μη φοβάται να μιλήσει. Πιο πολύ για Να μην έχει τύψεις η ενοχές ότι κάτι δ κάνει σωστά κ όχι τόσο για να σας προετοιμάσω. Γτ έχω φίλες που με περνάνε τηλέφωνο κ μ λέγανε δ είμαι καλά θέλω να κλαίω όλη μέρα αλλά φοβάμαι να τ πω κ στον άντρα μ μη με περάσει για τρελη. Όχι ότι δ αγαπάω τ μωρό αλλά κοντεύω να τα παίξω. Κ τους εξηγούσα ότι οι 9 στις 10 τα ίδια περνάμε με ένα βρέφος στο σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε??σημερα γιναμε 1 μηνων!!!!!!το απογευμα εχουμε παιδιατρο επιτελους!

Εχθες περασαμε δυσκολα!μετα το μπανιο πλανταξε οσο καμια αλλη φορα και επειδη την λυπηθηκα εκανα το λαθος και την πηρα αγκαλια χωρις παμπερς......δε χρειαζεται να σας πω τι εγινε!παμε πισω στο μπανιο ξανα πλενομαστε και ξανα πλανταζει!εεε λςω τωρα μας την εκανε ας τη σηκωσω!και ξανα!!!!!!μετα μεχρι τις 12 και δεν ηρεμουσε για κανενα λογο!σχεδον 3 ωρες ποναγε η καημενουλα μου!μετα κοιμηθηκε καπου στις 12 με 12 μιση και ξυπνησε 5 μιση η ωρα να φαει!αφου ξυπνησα 2 φορες μεχρι εκεινη την ωρα να δω αν ειναι καλα!και μετα ξανα ξυπνησε στις 9!εκει την ξυπνησα και εγω λιγακι γιατι ειχε αρχισει να με ενοχλει το δεξι μου στηθος οπωςκαι τωρα!γιατι μετα ξανα εφαγε στις 11!και σημερα δειχνει να ποναει...ελπιζω να μας δωσει κατι ο γιατρις γιατι την λυπαμαι που τη βλεπω να ζοριζεται!μονο αγκαλιτσα ηρεμει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια ημουν ως εδω στο θεμα θηλασμου. Το απογευμα παω να προμηθευτω ο,τι χρειαζεται για να σταματησω να θηλαζω. Τα χτεσινα μου κλαματα ηταν αυτο που με εκανε να πω φτανει. Δε θελω να κλαιω θηλαζοντας. Ήδη στη σκεψη οτι θα ξεκινησουμε μπουκαλι ...με εχει κανει να νιωθω ...απελευθερωση να το πω... Αρα συνειδητοποιησα οτι δεν ηθελα πραγματικα με ολη μου την καρδια να θηλαζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki   να κανεις οτι ειναι καλυτερο για εσενα γιατι ετσι θα ειναι καλα και το μωροσου!το παλεψες παρα πολυ και μπραβο σου αλλα πανω απο ολα εχει σημασια να νιωθεις καλα  εσυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199   υπομονή κάνα μήνα θα είναι ακόμα οι κολικοί  !    Μην ανησυχείς.  

@vayaki  πολύ το πάλεψες.  Μια χαρά είναι το μπουκάλι ! Θα ηρεμήσεις!   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κι εμείς έχουμε κολικους.. κουράγιο, πολύ γκρίνια κ κλαμα... θ'αρχισουμε σταγόνες είπε η γιατρός. Αύριο έχουμε ραντεβού κ θα μας πει. 

@vayaki μπράβο σου κορίτσι μου για την υπομονή σου! Εννοείται ότι εφόσον η απόφαση σου σε κάνει πιο ήρεμη κ χαρούμενη είναι κ το καλύτερο για το μωρό. Εμείς με τη μικτή διατροφή βολευτηκαμε κ νιώθω πολύ καλά που έχω λίγο πιο πολλή διάθεση κ αντοχή για τον μικρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Για πολλές ειναΙ τυραννια ο θηλασμός κι εγώ μαζί. Έχει κάνα 2 ή 3 Βδομάδες περίπου που της δίνω και ξένο και ησυχασα. Προσπαθώ να την βάζω και Τώρα κάποιες φορές στο στήθος και αντλω αν και παρατηρήσα ότι βγάζω λίγο με το θηλαστρο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία και πραγματικά προσπαθώ να μην μου κοπεί το γάλα αλλά όσες φορές την βάζω όση ώρα και να τη βάζω κλαίει. Ενώ το πατάω το στήθος μόλις την βγάλω κι έχει γάλα δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει. Σκέφτομαι και τα λεφτά που δώσαμε για το θηλαστρο και λέω ρε γαμωτο κρίμα είναι να μου σταματήσει το γάλα. Ειλικρινά κορίτσι μου εφόσον υποφέρεις είναι ότι καλύτερο, σημασία έχει να είσαι εσύ καλά και θα είναι καλά και το μωρό σου!!

Happy wife, happy life! 

@stasa199 Αχ μωρεεεε πως μεγαλώνουν ε; Υπομονή με τους κολικους τα καημένα είναι κρίμα που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Δεν ξέρω τι κάνουν τα δικά σας μωρά για να κοιμηθούν πάντως η δικιά μου όλο αγκαλιές και βόλτα είναι τόσο κουραστικό Θεέ μου. Πονάνε πλάτη, μέση και με το που κάθεσαι κατευθείαν αρχίζει να κλαίει. Πότε μαθαίνουν να τα παίρνει ο ύπνος μόνα τους στο κρεβάτι; ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr εχω κουραστει....δεν μπορω υπςρχουν φορες που απλα την αφηνω!αντε να περασει αυτος ο μηνας!!!!!και μακαρι να ειναι μονο ενας!

@Mariamagdalini και εμας μας εδωσε σημερα αλλα δεν προλαβα το φαμρακειο!αυριο πρωι πρωι θα παω να τις παρω!δε γινεται!

@irened91 στα ιδια και εμεις !με εχει πεθανει μεση και χερια δεν τα νιωθω!

Εχει τριτο βραδυ στξ σειρα για να κοιμηθει μου βγαζει την ψυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, εμείς εχθές σαραντισαμε και μπορώ να πω πως έχουμε φτιάξει ενα καποιο προγράμμα! Γύρω στις 8-8.30 κάνουμε μπάνιο καθε μερα και τρώμε στις 9 το βράδυ έπειτα κοιμάται και ξυπνάει μια φορά για φαγητό γύρω στις 3 το ξημέρωμα και έπειτα στις 6-7 το πρωί! Χθες ομως για πρώτη φορά κοιμήθηκε ενα συνεχόμενο βράδυ, έφαγε στις 10.20 βραδυνο και ξύπνησε στις 5.00 το πρωί!! Την ημέρα τρώει ανα 3μιση ώρες περίπου, κοιμάται κάποιες φορές ανάμεσα στα γεύματα , άλλα οχι παντα. Όταν δεν κοιμάται του μιλάμε η βάζουμε τραγούδια και τον βάζουμε στην κούνια του να χαζευει  το μομπιλε που έχουμε. @Sofi90 νομίζω πως η διαφορά που παρατήρησα απο το άλμα της 5ης εβδομάδας, αν δεν κανω λάθος, ειναι οτι άρχισε να παρατηρεί το μομπιλε που πριν δεν έδινε καμία απολύτως σημασία. Δεν εχω αντιληφθεί κατι αλλο.

Κορίτσια σίγουρα στις ώρες ύπνου παίζει ρόλο η φόρμουλα και η μικτή διατροφή, κακα τα ψέματα με τον αποκλειστικό θηλασμό δεν μπορεί να κοιμηθεί ενα μωρό τόσες ώρες συνεχόμενα απο τόσο μικρό. 

@vayaki εφόσον δεν νιώθεις καλα ψυχολογικά δοκίμασε τη μικτή διατροφή και αν αρχίσεις να μπαινεις σε μια σειρά ίσως το ξαναγυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό αν θέλεις και μπορείς!

Το παν ειναι να νιώθουμε καλα κορίτσια γιατί μονο έτσι νιώθουν καλα τα μωράκια. Θέλουν ήρεμο περιβάλλον για να ησυχάζουν και ρουτίνα για να νιώθουν ασφάλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω μεσα στη μερα δεν εχω σειρα μπορει να φαει ανα μιση ωρα μπορει και ανα 3!το βραδυ Δοξα τω Θεω !

Οσες δινετε σταγονες για κολικους ποιες δινετε???εμας μας εδωσε τις biogaia και θα της δινω 5 τη μερα...ειπα να τις δινω απογευμα για να την πιανει μεχρι το βραδυ που συνηθως ειναι χειροτερα

@Berry πολυ καλα πατε μπραβο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2019 at 1:56 ΜΜ, ο/η vayaki είπε:

Εγω κοριτσια ημουν ως εδω στο θεμα θηλασμου. Το απογευμα παω να προμηθευτω ο,τι χρειαζεται για να σταματησω να θηλαζω. Τα χτεσινα μου κλαματα ηταν αυτο που με εκανε να πω φτανει. Δε θελω να κλαιω θηλαζοντας. Ήδη στη σκεψη οτι θα ξεκινησουμε μπουκαλι ...με εχει κανει να νιωθω ...απελευθερωση να το πω... Αρα συνειδητοποιησα οτι δεν ηθελα πραγματικα με ολη μου την καρδια να θηλαζω. 

Μπράβο σου που πήρες μια τόσο σκληρή και συνάμα λυτρωτική απόφαση για σένα και για το παιδί σου στην συνέχεια. Είσαι μια συνειδητοποιημένη γυναίκα και να καμαρώνεις για αυτό γιατί αυτό σε κάνει καλή μάνα, όχι ο θηλασμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni φιλενάδα προσυπογράφω όσα λες και βάζω και σφραγίδα! Τα κορίτσια ευτυχώς είναι έξυπνα και σε ακούνε γιατί είσαι παλιά στο κουρμπετι και ξέρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλα καλά στην παιδίατρο... Η ακμή υποχωρησε, είμαστε 5.300 κ. Και 55εκ. Είναι αναπτυγμένο το αγόρι μας! Κι εμείς @stasa199 τις ίδιες σταγόνες πήραμε κι ίδια δοσολογία. Άντε να δούμε! 

Συμφωνώ με Μπέρυ κ κονστΑντια σε όλα. Κ χαίρομαι που η νέα γενιά μαμάδων είναι ανοιχτομυαλη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2019 at 4:44 ΜΜ, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια όλα καλά στην παιδίατρο... Η ακμή υποχωρησε, είμαστε 5.300 κ. Και 55εκ. Είναι αναπτυγμένο το αγόρι μας! 

 

@stasa199

@Berry

@vayaki

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...