Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις On 25/5/2019 at 5:17 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Mistνα σου ζησει κοπελα μου!!!!!!

Κοριτσια σημερα το μεσημερι ειδα λιγο αιμα!!!2 μιση η ωρα μετα απο περπατημα!βρηκα το γιατρο μετα απο μια ωρα και εχω ερθει για nst ! Με ειδε η μαια και μου ειπε οτι ξεκιναει ο τοκετος αλλα εχουμε ακομα!μιλησε με το γιατρο και περιμενω να ερθει να δουμε τι θαπει!!

Κορίτσια ο ιδρώτας είναι από τον θηλασμό και ειναι ορμονικο, όσο θα θηλάζετε θα ιδρωνετε! Το έψαξα το θέμα γιατι και εγώ ιδρώνω τώρα στην εγκυμοσύνη και λέει συνεχίζει το πρόβλημα και μετά με τον θηλασμό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Mariamagdaliniμε τ έναν ή τ άλλον τρόπο θα μεγαλώσουν. Η κάθε δυάδα μαμάς παιδιού είναι μοναδική. Εδώ κ 10 παιδιά να κάνεις δ θα τα μεγαλώσεις όλα με ρ ίδιο τρόπο. Κάθε μωρο είναι διαφορετικό. Εχει άλλες ανάγκες.

Κάνε μας λίγο εικόνα. 4 παρά τ πρωί ξυπνάει τ μωρο το παίρνω να τ θηλασω. Ξυπναει η μεγάλη μου, που κ αυτό μωρο είναι ουσιαστικά ούτε 2 χρόνων, φωνάζει μαμα μαμα. Πάει την παίρνει ο άντρας μ αυτή ζητάει εμένα. Μεταφερόμαστε οικογενειακώς αρον καναπέ. Εγώ θηλάζω ρ μωρο, δίπλα μ κάθεται η αλλη κ μ τραβαει τα μαλλιά (χούι που ξεκίνησε όταν κόψαμε τ θηλασμο, θέλει ν μ πιάνει τα μαλλιά όταν νυστάζει) ενώ κοιμάται ορθια κ περιμένει να τελειώσω με τ μωρο για να της δώσω τ γάλα της. Δεν τ θέλει από τ μπαμπά της. Ο οποίος ο καημένος Αφού κάνει τ γάλα Ροχαλιζει στην αλλη μεριά τ καναπέ. Τελειώνω με τ μωρο τ δίνω στον άντρα μ να τ κρατήσει λίγο όρθιο παίρνω την μεγάλη της δίνω τ γάλα την πάω στο κρεβατι της. Αν είμαι τυχερή παίζει κ να έχει κοιμηθεί τ μωρο. Αν όχι κουνάω άλλη κ γω δ ξερω πόση ώρα. Ζούμε μ2γαλες στιγμές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Mariamagdaliniμε τ έναν ή τ άλλον τρόπο θα μεγαλώσουν. Η κάθε δυάδα μαμάς παιδιού είναι μοναδική. Εδώ κ 10 παιδιά να κάνεις δ θα τα μεγαλώσεις όλα με ρ ίδιο τρόπο. Κάθε μωρο είναι διαφορετικό. Εχει άλλες ανάγκες.

Κάνε μας λίγο εικόνα. 4 παρά τ πρωί ξυπνάει τ μωρο το παίρνω να τ θηλασω. Ξυπναει η μεγάλη μου, που κ αυτό μωρο είναι ουσιαστικά ούτε 2 χρόνων, φωνάζει μαμα μαμα. Πάει την παίρνει ο άντρας μ αυτή ζητάει εμένα. Μεταφερόμαστε οικογενειακώς αρον καναπέ. Εγώ θηλάζω ρ μωρο, δίπλα μ κάθεται η αλλη κ μ τραβαει τα μαλλιά (χούι που ξεκίνησε όταν κόψαμε τ θηλασμο, θέλει ν μ πιάνει τα μαλλιά όταν νυστάζει) ενώ κοιμάται ορθια κ περιμένει να τελειώσω με τ μωρο για να της δώσω τ γάλα της. Δεν τ θέλει από τ μπαμπά της. Ο οποίος ο καημένος Αφού κάνει τ γάλα Ροχαλιζει στην αλλη μεριά τ καναπέ. Τελειώνω με τ μωρο τ δίνω στον άντρα μ να τ κρατήσει λίγο όρθιο παίρνω την μεγάλη της δίνω τ γάλα την πάω στο κρεβατι της. Αν είμαι τυχερή παίζει κ να έχει κοιμηθεί τ μωρο. Αν όχι κουνάω άλλη κ γω δ ξερω πόση ώρα. Ζούμε μ2γαλες στιγμές.

Χαρα στο κουράγιο σου ! Και στου άντρα σου φυσικά ! Τα κανεις περίφημα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Mariamagdaliniμε τ έναν ή τ άλλον τρόπο θα μεγαλώσουν. Η κάθε δυάδα μαμάς παιδιού είναι μοναδική. Εδώ κ 10 παιδιά να κάνεις δ θα τα μεγαλώσεις όλα με ρ ίδιο τρόπο. Κάθε μωρο είναι διαφορετικό. Εχει άλλες ανάγκες.

Κάνε μας λίγο εικόνα. 4 παρά τ πρωί ξυπνάει τ μωρο το παίρνω να τ θηλασω. Ξυπναει η μεγάλη μου, που κ αυτό μωρο είναι ουσιαστικά ούτε 2 χρόνων, φωνάζει μαμα μαμα. Πάει την παίρνει ο άντρας μ αυτή ζητάει εμένα. Μεταφερόμαστε οικογενειακώς αρον καναπέ. Εγώ θηλάζω ρ μωρο, δίπλα μ κάθεται η αλλη κ μ τραβαει τα μαλλιά (χούι που ξεκίνησε όταν κόψαμε τ θηλασμο, θέλει ν μ πιάνει τα μαλλιά όταν νυστάζει) ενώ κοιμάται ορθια κ περιμένει να τελειώσω με τ μωρο για να της δώσω τ γάλα της. Δεν τ θέλει από τ μπαμπά της. Ο οποίος ο καημένος Αφού κάνει τ γάλα Ροχαλιζει στην αλλη μεριά τ καναπέ. Τελειώνω με τ μωρο τ δίνω στον άντρα μ να τ κρατήσει λίγο όρθιο παίρνω την μεγάλη της δίνω τ γάλα την πάω στο κρεβατι της. Αν είμαι τυχερή παίζει κ να έχει κοιμηθεί τ μωρο. Αν όχι κουνάω άλλη κ γω δ ξερω πόση ώρα. Ζούμε μ2γαλες στιγμές.

Τα έχω κάνει όλα οπτικοποίηση ?? Και όμως με έναν μαγικό τρόπο τα καταφερνετε! Κ τα καταφέρνουμε όλες μας με τον δικό μας μοναδικό τρόπο όπως είπες. Γιατί στο τέλος της μέρας τι μας νοιάζει όλες; Να είναι γερά και χαμογελαστα. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Berry είπε:

Άρα κορίτσια το θεμα του ιδρώτα ειναι κοινό φαινόμενο. Εγω στην αρχή νόμιζα ειναι απο τη ζέστη, αλλά μετά λέω δεδομένου οτι εγω ίδρωνα σπάνια το καλοκαίρι, τι γίνεται τωρα ;;; 

@Mariamagdalini εσείς που κάνετε τωρα μικρή διατροφή ανα πόσες ώρες τρώτε και ποσα ml συμπλήρωμα ; 

Η γιατρός μας πρότεινε να δίνουμε το συμπλήρωμα ως ξεχωριστό γεύμα, 120 ml. Εμείς το δίνουμε συνήθως βραδινές ώρες ανά τρεις ώρες περίπου αλλά ο μικρός κοιμάται πιο πολύ με το ξένο, μάλλον χορταινει πιο πολύ. Χθες κοιμήθηκε τέσσερις ώρες!!! Εναλλακτικά μας είπε ότι μπορούμε να το σπάμε σε εξηνταρια και να το δίνουμε μετά από θηλασμό, αν βλέπουμε ότι δεν έχει χορτάσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια το χαμομηλι κανει δουλεια!το μωρο ζοριζεται πολυ λιγοτερο οταν πινω και το ειδα σημερα που ξεχασα να πιω ολη μερα και τη βγαλαμε αγκαλια!με το που ηπια το απογευμα και θηλασα 2 φορες το εντερακι της δε σταματαει και εχει λιγοτερο ζορι το μωρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ποσό πίνεις και είδες διαφορά; 

Εγω κορίτσια σα να έχω άλλο μωρό στο σπίτι... Έχει 3-4 βράδια που χτυπάει 12ωρο το βράδυ (εννοείται με ταΐσματα ενδιάμεσα αλλά ξανακοιμαται αμέσως). Κοιμάται κι ένα 3ωρο το μεσημέρι και ρίχνει και 2-3 40λεπτους ύπνους μέσα στη μέρα... και κοιμάται σα πουλάκι, ούτε μαχ μουχ όταν τον αφήνω στο κρεβατακι ή στην καλαθούνα του, ούτε γκρίνια από την παλινδρόμηση, ούτε μουγκρίσματα, ούτε κακαρίσματα ούτε τίποτα! Πονάκια ελάχιστα και νομίζω είναι από αέρια. Στο στήθος κάθεται 5 λεπτά και το «αδειάζει». Αφού η αλλαγή ήταν τόσο έντονη και τόσο ξαφνική που πανικοβληθηκα και τον πήγα νοσοκομείο. Κάναμε φουλ εξετάσεις και βγήκαν όλες άψογες ευτυχώς. Τσάμπα τον ταλαιπωρησα τον μπεμπουλίνο μου η τρελή. Τελικά μου είπαν ότι απλά αλλάζει και ίσως ζαβλακώθηκε και λίγο από τη ζέστη. Στην αρχή μου είπαν ότι είναι λίγο αφυδατωμένος γιατί δε τον πιάνει το γάλα μου αλλά είδαν που γύρισε το μάτι μου και δεν επέμειναν ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Σημερα ηπια 3 κουπες....το βαζω στο ψυγειο γιατι με αυτη τη ζεστη δεν γινεται!καλα αυτο που αμεσως θα κατηγορησουν το μητρικο γαλα πολυ με τρελαινει!αχ λες και εμενα να κανει τετοια αλλαγη η μπεμπα?κοιμαται δεν μπορω να πω αλλα απο τα πονακια ζοριζεται η καημενη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 τόσο ξαφνική και μεγάλη αλλαγή δε την εύχομαι σε καμία! Πέρασαν από το μυαλό μου ουρολοιμώξεις, μηνιγγίτιδες, τα πάντα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Σας διαβάζω αλλά εδώ και 3 μέρες είναι πολύ δύσκολο να σας γράψω. Η μικρή μου είναι μια χαρά, μεγαλώνει και έχει φτάσει 4.500γρ. Πήγα κι εγώ χθες στο γυναικολόγο, μιας και γίναμε πλέον 40 ημερών, και με βρήκε πολύ καλά. Ελάχιστα ράμματα έχουν μείνει που σύντομα θα έχουν φύγει κι αυτά. 

Τις τελευταίες ημέρες η μικρή από το μεσημέρι και μετά δε σταματά να κλαίει. Μιλάμε για μελάνιασμα. Ο, τι και να κάνουμε μόνο μα ΜΟΝΟ στο στήθος ηρεμεί και αφού φάει και το βγάλει μόνη της από το στόμα μετά κλαίει που το έβγαλε. Μιλάμε για τρελα. Δεν κάθεται ήσυχη ούτε αγκαλίτσα στον μπαμπά της αλλά ούτε και σε μένα. Τις νύχτες όμως έχω δει αλλαγή. Κοιμάται κάνα 3ωρο με 4ωρο μετά το μπανάκι (και το φαγητό της βεβαίως βεβαίως!!!) και ξυπνάει ισα ίσα να φάει και ξανακοιμαται. Και μετά από 2 ώρες ξανά το ίδιο. Δλδ κοιμάμαι κάπως καλύτερα τη νύχτα. Όμως τη μέρα δεν προλαβαίνω να κάνω απολύτως τπτ. Δεν πιστεύω ότι είναι κολικοί. Ίσως το βραδάκι να την πιάνουν πόνοι γιατί μαζεύει ποδαράκια όταν κλαίει και σφίγγεται. Αλλά πολλές ώρες νομίζω απλά ότι έχει νεύρα;;;;; Μα τι να πω κι εγώ;;; Και το πρωί ρίχνει κάνα 3 Ώρο ύπνο που εκεί τρέχω να κάνω ο, τι προλάβω. Και μιλάμε ότι τρώει παρά πολύ!! Αφού το στομάχι της είναι τούμπανο. Χαχαχα! 

Επίσης, θέλω να σας ρωτήσω. Το στήθος μου πρήζεται ακόμα όταν δεν την ταισω στο 3ωρο. Δεν πετρώνει αλλά πρήζεται και βαραίνει και θέλω να φάει να ανακουφιστω. Επειδή λοιπόν τελευταία δοκίμασα κάθε γεύμα και άλλο στήθος, το στήθος που δε θηλάζει πρήζεται καπως τη μέρα (τρώει βέβαια συνέχεια οπότε τη μερα δεν το πολυπαιρνω χαμπάρι) αλλά τη νύχτα είναι το πρόβλημά μου που μένει αρκετές ώρες χωρίς να θηλάσει. Εσείς έχετε ακόμα πρήξιμο ή σας έχει περάσει;; Να σας πω εδώ ότι το μωρό μου έχει γίνει πολύ αποτελεσματικό στο να με ανακουφίζει στα 5-10 λεπτά που ξεκινάει να τρώει. Δλδ τρώει πολύ καλύτερα σε λιγότερο χρόνο. Κάτι σαν αυτό @Narcissa που λες κι εσύ για τον μικρό σου. Αδειάζει το στήθος μου σε χρόνο dt. Αλλά έχω πάρα πολύ γάλα!!! Πάρα πολύ!! Και η απορία μου είναι αν αυτό θα ηρεμήσει κάποια στιγμή, διαφορετικά να πάω να πάρω ένα θήλαστρο να βγάζω το γάλα μου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @AngelmammyΜε βάση αυτά που έχω διαβάσει σχετικά με τον θηλασμό ξέρω το εξής... Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός (40-60 ημέρες) δεν κάνει να κάνουμε άσκοπες αντλήσεις. Καλύτερα είναι να βγάζεις με το χέρι τόσο όσο θα σε ανακουφισει. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το θηλαστρο. Αλλά με το χέρι είναι καλύτερα. Θα στρώσει το πράγμα και είσαι τυχερή (αν και δεν είναι μόνο τύχη αλλά και τι έκανες εσύ!) Που έχεις γάλα... Καλούς θηλασμους! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Κι εγώ έτσι έχω διαβάσει. Αλλά πάνω στο ζόρι πολλές φορές σκέφτομαι διάφορα. Λες ακόμα να θέλω μέρες για να εδραιωθεί ο θηλασμός μου;;; Σκέψου ότι ειμαι πολύ κατά της πιπίλας. Και χθες πάλι το απόγευμα δεν μπορούσαμε να την κάνουμε καλά με τίποτα. Είχε φάει και τον αγλέορα και λέω όχι δεν θα της δώσω άλλο στήθος για κάνα μισάωρο και έτσι απλά για να δούμε τι θα κάνει λέμε με τον άντρα μου να της βάλουμε πιπίλα. Μια που μας έστειλε δώρο το babyspace. Χαχαχα! Εκεί να δεις. Την πέταγε κάτω και μετά έκλαιγε περισσότερο. Σα να μας έλεγε "χαζή νομίζετε ότι είμαι;;; Αυτό δεν είναι στήθος!!!". Ε.. η πιπίλα θα πάει από κει που' ρθε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@stasa199 τόσο ξαφνική και μεγάλη αλλαγή δε την εύχομαι σε καμία! Πέρασαν από το μυαλό μου ουρολοιμώξεις, μηνιγγίτιδες, τα πάντα... 

Ναι οντως...λογικο ειναι σαν νεα μανουλα να αγχωθεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyκαι εγωπιστευω πως δεν εχει κολικους η μικρη σου...εμενα που εχει οταν την πιανει την ωρα που τρωει σταματαει για δευτερολεπτα μελανιαζει στο καλαμα και ξανα τρωει για δευτερολεπτα και ξανα το ιδιο για ποση ωρα!οπως και Εχθες το βραδυ απο τις 5 μεχρι τις 7 εκλαιγε η καημενη και δεν μπορουσα να την κανω καλα !ευτυχως περασε και σημερα ειναι αρκετα καλυτερα!να δω πως θα παει το βραδυ!

Για το στηθος σου νομιζω πως σου συμβαινει αυτο γιατι εχει μαθει να παραγει γαλα σε καθε θηλασμο και απο τα 2...ισως θελει λιγο χρονο να συνηθισει το γευμα και στηθος...και εμενα βαραινει αυτο που εχω ωρα να την ταισω αλλα μολις φαει ηρεμω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μακάρι να ηρεμήσουν σιγά σιγά τα πράγματα. Να μην κλαίει τόσο πολύ για να μπορούμε κι εμείς να τη χαρούμε περισσότερο. 

:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ακριβώς τα ίδια περάσαμε κι εμείς πριν 2 βδομάδες κορίτσι μου κι ας είμαστε μικρότερες!! Την Τετάρτη σαραντιζουμε με το καλό αλλά περάσαμε ένα άλμα ανάπτυξης πιο νωρίς. Έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις όλα. Δεν ηρεμουσε πουθενά αλλού εκτός απ το στήθος. Δεν είναι κολικοι, θα περάσει 3-4 μέρες μας κράτησε εμάς. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό βέβαια απλά λέω κι εγώ τα βιώματά μας μπας και κολλήσουν με τα δικά σας!! ??Κατά τ άλλα για το στήθος εμένα δεν είναι πρησμένο καθόλου και δεν μπορώ να πω ότι τρέχει χωρίς λόγο. Η μόνη στιγμή που τρέχει γάλα είναι όταν τη θηλάζω απ το ένα τρέχει το άλλο. Βέβαια όλο και θα τρέχει μέσα στη μέρα αλλά έχω τα επιθέματα οπότε δεν το καταλαβαίνω. Γενικά προσπαθώ να τη βάζω στο στήθος όσο μπορώ για να αποφύγουμε το ξένο. Σήμερα το πρωί την είχα 2 ώρες στο στήθος, της έδωσα 170ml συμπλήρωμα απ το δικό μου που βγάζω με το θηλαστρο και μετά από 2 ώρες δεν κατάφερε να κοιμηθεί γιατί πεινάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 κι εγώ αυτό νομίζω, ότι περνάει άλμα ανάπτυξης. Είναι η 4η μέρα σήμερα νομίζω. Έχω χάσει και τις μέρες... Χαίρομαι που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και βλέπω ότι δεν είμαι μόνη μου! 

Αν το στήθος σου δεν τρέχει μόνο του και δεν είναι πρησμένο λένε ότι έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Μπορεί να σου έχει εδραιωθεί λοιπόν! Συγχαρητήρια! 

2 ώρες και συμπλήρωμα και δεν κοιμήθηκε;;; Χαχαχα! Ε ρε τι τραβάμε όλες μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

@irened91 κι εγώ αυτό νομίζω, ότι περνάει άλμα ανάπτυξης. Είναι η 4η μέρα σήμερα νομίζω. Έχω χάσει και τις μέρες... Χαίρομαι που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και βλέπω ότι δεν είμαι μόνη μου! 

Αν το στήθος σου δεν τρέχει μόνο του και δεν είναι πρησμένο λένε ότι έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Μπορεί να σου έχει εδραιωθεί λοιπόν! Συγχαρητήρια! 

2 ώρες και συμπλήρωμα και δεν κοιμήθηκε;;; Χαχαχα! Ε ρε τι τραβάμε όλες μας!! 

Ναι είναι απίστευτο!! Μετά απ αυτά την έβαλα ξανά να θηλάσει την παίρνει ο ύπνος στο 2λεπτο και το γάλα έτρεχε απ το στόμα της, την σηκώνω και ξυπνάει. Τελικά μπορεί να περνάμε κι εμείς άλμα ανάπτυξης πάλι αφού πλησιάζουμε την 6η εβδομάδα. Τι να πω υπομονή σε όλες μας!! Εγώ πάντως λέω να δοξα τω Θεω που κοιμάται το βράδυ 6 ώρες!! Το έχει κάνει πρόγραμμα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ούτως ή άλλως κι ο παιδίατρος μας είπε όταν είναι να ξυπνήσει θα το κάνει μόνη της. Αν περάσουν πάνω από 6-7 ώρες τότε τη σηκώνουμε για να φάει. Με το φαΐ δεν την προλαβαίνουμε άστα!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 6 ωρες υπνο; Τελειο! αντε και στα δικα μας! Ειμαστε στις 4 το πολυ. 

Στις 6 ωρες που κοιμαται δλδ δεν πρηζεται το στηθος σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Ναι ναι δοξα τω Θεω παράπονο δεν έχω για το βράδυ. Μπορεί καμιά φορά και μέσα στη μέρα να κάνει μεγάλο ύπνο γύρω στις 4 ή και 5 ώρες αλλά συνήθως γύρω στις 3 με 4 ώρες είναι που κοιμάται τη μέρα. Με το καλό κι οι υπόλοιπες εύχομαι σαν τη δικιά μου!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η irened91 είπε:

@vayaki Ναι ναι δοξα τω Θεω παράπονο δεν έχω για το βράδυ. Μπορεί καμιά φορά και μέσα στη μέρα να κάνει μεγάλο ύπνο γύρω στις 4 ή και 5 ώρες αλλά συνήθως γύρω στις 3 με 4 ώρες είναι που κοιμάται τη μέρα. Με το καλό κι οι υπόλοιπες εύχομαι σαν τη δικιά μου!! ?

Μπραβο μπραβο μπραβοοο!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@irened91 6 ωρες υπνο; Τελειο! αντε και στα δικα μας! Ειμαστε στις 4 το πολυ. 

Στις 6 ωρες που κοιμαται δλδ δεν πρηζεται το στηθος σου;

Μπα όχι καθόλου. Σταμάτησε να πρήζεται εδω και λίγες μέρες. 

Εν τω μεταξύ κορίτσια, δεν ξέρω αν τα τυλίγετε εσείς, εμένα πάντως η δική μου ησύχαζει και κοιμάται καλά όταν την τυλίγω με μια πάνα πολύ λεπτή χασέ για να μην τινάζεται και ξυπνάει μες τον ύπνο της. Εννοείται πως το κάνουμε μόνο το βράδυ που έχει δροσιά ή το μεσημέρι που έχουμε σε άλλο δωμάτιο ελαφρύ κλιματισμό όταν δεν την παίρνει ο ύπνος βέβαια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyδιαβασα για τη πιπίλα αυτό που κάνατε, το είπα και στον άντρα μου και γελούσαμε παρέα. Και εμάς έχει 3 μέρες που τρώει το χεράκι της. Αν και της δίνω όσο και όταν θέλει στήθος πάλι βλέπω τρώει το χέρι της. Αλλά φοβάμαι να δώσω πιπίλα γενικά γιατί διάβασα ότι σε όποια ηλικία και αν είναι μπορεί λέει να πάθει σύγχυση θηλών....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/6/2019 at 5:17 ΜΜ, ο/η Mariamagdalini είπε:

Η γιατρός μας πρότεινε να δίνουμε το συμπλήρωμα ως ξεχωριστό γεύμα, 120 ml. Εμείς το δίνουμε συνήθως βραδινές ώρες ανά τρεις ώρες περίπου αλλά ο μικρός κοιμάται πιο πολύ με το ξένο, μάλλον χορταινει πιο πολύ. Χθες κοιμήθηκε τέσσερις ώρες!!! Εναλλακτικά μας είπε ότι μπορούμε να το σπάμε σε εξηνταρια και να το δίνουμε μετά από θηλασμό, αν βλέπουμε ότι δεν έχει χορτάσει

Εγω δίνω 150 μαζι με το θηλασμό σε καθε γεύμα και παει πλέον ανα 4ωρο. Δεν το πίνει παντα ολο φυσικά, ανάλογα με τις ορέξεις του ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Μπα όχι καθόλου. Σταμάτησε να πρήζεται εδω και λίγες μέρες. 

Εν τω μεταξύ κορίτσια, δεν ξέρω αν τα τυλίγετε εσείς, εμένα πάντως η δική μου ησύχαζει και κοιμάται καλά όταν την τυλίγω με μια πάνα πολύ λεπτή χασέ για να μην τινάζεται και ξυπνάει μες τον ύπνο της. Εννοείται πως το κάνουμε μόνο το βράδυ που έχει δροσιά ή το μεσημέρι που έχουμε σε άλλο δωμάτιο ελαφρύ κλιματισμό όταν δεν την παίρνει ο ύπνος βέβαια. 

Και εγω τον τυλίγω με λεπτή μουσελίνα, κυρίως γιατί τινάζει πολλές φορές τα χεράκια του και τα ποδαράκια του και τρομάζει,  με αποτέλεσμα να ξυπνάει. Τα ηρεμεί τα μωράκια ενα ελαφρύ παντα τύλιγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...