Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια, όλες στο ίδιο καζάνι βράζουμε!!! Εμένα κοιμήθηκε μία ώρα από τις 23:00 μέχρι τις 00:00. Μετά κάναμε πάρτυ. Δεν ξέρω πόσες αντοχές έχουμε, αλλά μάλλον έχουμε πολλές και δεν το ξέραμε. Τόση αϋπνία.... Αφού πονάνε τα στήθη μου από τον πολύ θηλασμό. Όχι δεν έχω πληγωθεί.. αλλά ρούφα ρούφα τόσες ώρες... 

@Mariamagdalini πόσο σε καταλαβαίνω δεν ξέρεις. Εγώ δεν έχω ούτε ένα φαγητό έτοιμο. Κάθε μέρα μαγειρεύω, κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού και έχω και ένα νινί κολλημένο πάνω μου. Αφού όλα τα κάνω με ένα άγχος... Την ώρα που θα κοιμηθεί μέσα στη μέρα εγώ γίνομαι σβουρα και γυρίζω όλο το σπίτι σε χρόνο ρεκόρ. Το χειρότερο μου ήταν και είναι το σίδερο. Τα δικά μας δε με νοιάζει, αλλα του μωρού πρέπει να είναι όλα σιδερωμενα. Ουφ!!!

Ο άντρας μου έχει κάτι υπέροχες υπερωρίες τελευταία... και βοηθάει όσο μπορεί αλλά με ένα νεογέννητο το "όσο μπορεί" δεν αρκεί. 

Θα τα καταφέρουμε!!! Υπάρχουν και πολύ πολύ χειρότερα. Να λέμε Δόξα τω Θεώ που έχουμε γερά μωράκια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα μαλλον ειναι πιο ηρεμη η μπεμπα μου!κοιμαται απο 1 εως 3 ωρες το βραδυ απλα μπορει να μην κοιμηθει αμεσως καποιες φορες..βεβαια την αναστατωνα και εγω γιατι την ταιζα και μετα την αλλαζα και την επλενα και ξυπναγε!το διορθωσα ομως μαθαινω!εγω στο σπιτι κανω δουλιτσες με αφηνει η μικρη και μες τη μερα κοιμαται και μπορει να κοιμηθω και εγω λιγακι..υοαρχουν και στιγμες βεβαια που τη βλεπω οτι ποναει και ζοριζεται αλλα μολις κανει κακα της περναει ευτυχως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2019 at 12:51 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια εμενα μαλλον ειναι πιο ηρεμη η μπεμπα μου!κοιμαται απο 1 εως 3 ωρες το βραδυ απλα μπορει να μην κοιμηθει αμεσως καποιες φορες..βεβαια την αναστατωνα και εγω γιατι την ταιζα και μετα την αλλαζα και την επλενα και ξυπναγε!το διορθωσα ομως μαθαινω!εγω στο σπιτι κανω δουλιτσες με αφηνει η μικρη και μες τη μερα κοιμαται και μπορει να κοιμηθω και εγω λιγακι..υοαρχουν και στιγμες βεβαια που τη βλεπω οτι ποναει και ζοριζεται αλλα μολις κανει κακα της περναει ευτυχως!

 

@Angelmammy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω κορίτσια δεν παλεύεται χωρίς βοήθεια. Είναι βασανιστήριο κανονικό! Σίγουρα γερά να'ναι κ χαλάλι αλλά εκ των πραγμάτων ένα διάλειμμα από όλο αυτό, τρεις ώρες έστω συνεχόμενου ύπνου τις χρειαζόμαστε γιατί, εγώ προσωπικά αρχίζω να χάνω την μπάλα! Υπολόγιζα ότι θα έχω βοήθεια αλλά μην κάνεις σχέδια λένε.. @Angelmammy σε νιώθω... Μόλις κοιμηθεί αρχίζει μαραθώνιος! Ο,τι προλάβω σαν τον σίφουνα!!! 

@Sofi90 κι εγώ από αύριο σχεδόν όλη μέρα μόνη... Τρέμω από τώρα! Όλα καλά να πάνε ελπίζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Φτου σας!!Και έτσι να συνεχίσετε εύχομαι!

@Angelmammy Εμένα που δεν κοιμάται πουθενά εκτός από αγκαλιά και μόλις την αφήνεις κλαίει δεν μπορώ ούτε μια δουλειά να κάνω..Και με έχει πιάσει τρελό άγχος γιατί θα είμαι μόνη μου από αύριο..Θα δοκιμάσω στο μάρσιπο αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες

Μολις τωρα αυτο διαβαζα... για babywearing. Μηπως θα γλιτωσουμε αν φοραμε πανω μας τα μωρακια; σκεφτομαι οτι θα ειναι μια λυση αφου θελει ολη μερα να ειναι πανω μου. Διαβαζα αυτο: http://www.firsttouch.gr/enimerosi/babywearing/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμένα έτσι είναι. Δεν κοιμάται με τίποτα χωρίς εμένα. Υπάρχουν όμως μέσα στη μέρα κάποιες ελάχιστες στιγμές που αφού κοιμηθεί στο στήθος αρκετή ώρα και πέσει σε non rem ύπνο, την αφήνω κάτω και συνεχίζει το βαθύ της ύπνο. Τότε είναι που τρέχω να τα προλάβω όλα!! Και φυσικά εγώ δεν κοιμάμαι. Πόσες φορές έχει μείνει το μαγείρεμα στη μέση έτσι όταν ξεκινάει κ κλαίει.

Ρε κορίτσια, εγώ αν δεν ξαπλώσω σαν άνθρωπος δεν μπορώ να κοιμηθώ. Πχ να ακουμπαω πίσω καθιστή με το μωρο πάνω μου, δεν μπορώ. Μπράβο σε όσες καταφέρνουν έστω κι έτσι να κλείσουν τα μάτια τους. 

@stasa199 πολύ καλά είστε. Να παραμείνετε έτσι!! 

 @vayaki & @Sofi90 προσοχή! Όσο τα μωράκια μας δεν κρατάνε το κεφαλάκι τους μόνα τους, δλδ μέχρι περίπου το τρίμηνο, δεν είναι καλό να τα βάλουμε σε μάρσιπο. Εγώ έχω παρει μάρσιπο τύπου sling και ο γιατρός και η σύμβουλος θηλασμού μου είπαν μετά το τρίμηνο να το χρησιμοποιήσουμε. Και έχω διαβάσει και πολλά άρθρα που έτσι λένε. Ψάξτε το κι εσείς και ρωτήστε να δείτε τι θα σας πουν. Εγώ πάντως θα κάνω υπομονή να δω ότι κρατάει το κεφάλι της και μετά θα τη βάλω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy @Sofi90 και κατι αλλο! Εχετε ακουσει για μαξιλαρι με κουκουτσια κερασιου μεσα; ειναι σαν φυσικη θερμοφορα. Το θερμαινεις λεει στο φουρνο κ το βαζεις πανω στην κοιλιτσα του μωρου και κοιμαται ησυχο απο κολικους. Κοριτσια οπως βλεπετε ολη μερα ψαχνω λυσεις μπας και γινει η ζωη μας ενα κλικ πιο ευκολη. Να δω τι αλλο θα αγορασω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy @Sofi90 και κατι αλλο! Εχετε ακουσει για μαξιλαρι με κουκουτσια κερασιου μεσα; ειναι σαν φυσικη θερμοφορα. Το θερμαινεις λεει στο φουρνο κ το βαζεις πανω στην κοιλιτσα του μωρου και κοιμαται ησυχο απο κολικους. Κοριτσια οπως βλεπετε ολη μερα ψαχνω λυσεις μπας και γινει η ζωη μας ενα κλικ πιο ευκολη. Να δω τι αλλο θα αγορασω ....

Χαχαχα!! Τι άλλο θα αγοράσουμε και τι άλλο θα βγάλουν;;; Προσωπικά, δεν έχω ακούσει γι'αυτό το μαξιλάρι. Θα το ψάξω κι αυτό. 

Εγώ πάλι όλο διαβάζω. Τόσο διάβασμα νομίζω ούτε στο μεταπτυχιακό μου δεν έριξα. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τώρα... είναι ένας καινούργιος κόσμος όλος αυτός που πριν δεν είχα ιδέα. Σήμερα διάβαζα για τις αρνητικές συνέπειες που μπορεί να έχει η πιπίλα στα μωράκια και δεδομένου ότι η σύμβουλος θηλασμού μου είπε να μη δώσω μέχρι να 40ντισουμε και ότι μετά αν θέλω μόνο για δική μου διευκόλυνση, σκέφτομαι να μη δώσω καθόλου. http://www.thilasmos.com/me-ehei-gia-pipila/ Αν ενδιαφέρεστε διαβάστε ένα από τα πολλά που βρήκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2019 at 1:45 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Χαχαχα!! Τι άλλο θα αγοράσουμε και τι άλλο θα βγάλουν;;; Προσωπικά, δεν έχω ακούσει γι'αυτό το μαξιλάρι. Θα το ψάξω κι αυτό. 

Εγώ πάλι όλο διαβάζω. Τόσο διάβασμα νομίζω ούτε στο μεταπτυχιακό μου δεν έριξα. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τώρα... είναι ένας καινούργιος κόσμος όλος αυτός που πριν δεν είχα ιδέα. Σήμερα διάβαζα για τις αρνητικές συνέπειες που μπορεί να έχει η πιπίλα στα μωράκια και δεδομένου ότι η σύμβουλος θηλασμού μου είπε να μη δώσω μέχρι να 40ντισουμε και ότι μετά αν θέλω μόνο για δική μου διευκόλυνση, σκέφτομαι να μη δώσω καθόλου. http://www.thilasmos.com/me-ehei-gia-pipila/ Αν ενδιαφέρεστε διαβάστε ένα από τα πολλά που βρήκα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμένα από 0 γράφει αλλά θα περιμένω. Θα εμπιστευτώ τους ειδικούς. :-)

Αχ! Κι εγώ έχω φλερτάρει με την ιδέα 2-3 φορές που δεν ήξερα τι να κάνω από την κούραση και την αϋπνία. Αλλά κρατήθηκα. Προτιμώ να ταλαιπωρηθώ εγώ λίγους μήνες πάρα το μωρό μου μετά για χρόνια. Δεν ειναι βέβαιο ότι θα του κάνει κακό, έτσι;;; Να τα λέμε κι αυτά. Η πιπίλα έχει κατηγορηθεί ουκ ολίγες φορές για προβλήματα αλλά υπάρχουν και μωράκια που μεγαλώνοντας δεν παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα. Μπορείς να το ξέρεις όμως από πρίν;;; Δεν μπορείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 θα ρωτήσω την Πέμπτη που θα σαραντισουμε και θα πάμε στον παιδίατρο. Κι εμένα σκάει. Την έχω μόνο με την πάνα της. Προς το παρόν φοβάμαι να της βάλω ανεμιστήρα. Για κλιματισμό δεν το συζητώ καν. Από τότε που γνώρισα τον άντρα μου, το κλιματιστικό έχει μείνει ανενεργό. Τον πειράζει πολύ κι έτσι δεν το χρησιμοποιούμε πια. 

Με τα κουνούπια τι κάνετε;;; Έχουν βγει παγανιά. Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε να δοκιμάσω τα εντομοαπωθητικά με υπερήχους. Μου είπε με τίποτα στο ίδιο δωμάτιο αυτά που είναι με το υγρό. Μια επίσης λύση είναι λέει κάτι μαντηλάκια που τα βάζεις στην κούνια του μωρού αλλά θέλουν κάθε 4 ώρες αλλαγή και ποια κούνια;;; Μαζί μου είναι συνεχώς. Χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια που ρωτησα για τη ζεστη μου ειπε οτι επιβαλλεται να τον εχω σε δροσια..και μ ειπε η θα αναβω κλιματιστικο πχ στη κρεββατοκαμαρα κ θα τον εχω στο σαλονι η αν θελω ανεμιστηρα να τον αναβω αλλα να χτυπαει σε διαφορετικο σημειο απο οπου ειναι το μωρο..εμας επειδη ειναι πολυ ζεστο το σπιτι απο χθες αναβω της κρεββατοκαμαρας οποτε καθομαστε στο σαλονι και το βραδυ εχω ανοιχτα τα τζαμια και αναμμενο τον ανεμιστηρα και χτυπαει στο τοιχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω διαβάζω όσα γράφετε κορίτσια μου και γυρνάω 4 χρόνια πίσω όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη ...είχα ακριβώς τα ίδια άγχη τις ίδιες απορίες κλπ...όχι ότι στο 2ο δεν έχεις αλλά επειδή το ζεις μια φορά έπειτα ξέρεις τι σε περιμένει ...λοιπόν σε σχέση με τη πιπίλα κ το μπιμπερο θα σας πω ότι κι εγώ άκουσα τη σύμβουλο θηλασμού κ (πιπίλα βασικά δεν ήθελα ν δώσω) άρχισα το μπιμπερο στις 40 μέρες ώστε ν δω αν πίνει δικό μου αντλημενο διότι στις 50 μέρες γυρνούσα στη δουλειά ..μια αποτυχία...το μωρό επί 1.5 μήνα οσο έλειπα δεν έπινε σταγόνα...τσιριαζε γινόταν κόκκινο κ περίμενε να γυρισω ...δεινοπαθησα έκλαιγα και όλα τα συναφή...πιπίλα δεν θέλησε ποτέ ..θηλασε τελικά 13 μηνες..τώρα στην μικρή άρχισα να δίνω 1 γεύμα την εβδομάδα από την αρχή καθώς και στην κλινική όταν την κράτησαν για ίκτερο της εδιναν αντλημενο δικό μου και δέχτηκε το μπιμπερο απ' όσο φαίνεται...θέλω να σας πω ότι δεν επηρεάστηκε καθόλου ο θηλασμός...πιπίλα ούτε κι αυτή ως τώρα φαίνεται να θέλει...αλλά επειδή ξέρω ότι θα την παρηγορήσει θα ήθελα να το προσπαθήσω...ξέρω πολλά μωρά που θηλασαν αποκλειστικά και η πιπίλα δεν τα επηρέασε απο νωρίς...γενικά πιστεύω ότι πολλά πράγματα είναι διαφορετικά από παιδί σε παιδί...εμπιστευτείτε το ένστικτο σας κορίτσια γιατι μόνο εσείς ξέρετε καλύτερα το μωράκι σας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προς στιγμήν κλιματισμό δεν άνοιξα γιατί οκ έχουμε ζέστη άλλη όχι κ τόσο...την έχω με φανελακι μόνο...για τα κουνούπια υπάρχουν κ αυτοκόλλητα σιτρονελας θα τα βρείτε στα φαρμακεία κ είναι για βρέφη...νομίζω κ της φρεζυντερμ η αντικουνουπικη είναι για βρέφη...κ μην ξεχνάτε ν έχουμε μαζί μας κουνουπιέρα για το καρότσι όταν βγαίνουμε...εμείς ήδη βγαινουμε γιατί δεν γίνεται κ αλλιώς με τη μεγάλη...τώρα σχετικά με καίσαρικη ξ ξύρισμα νομίζω από τη στιγμή που βγάζεις τα ράμματα είσαι οκ...εγώ ακόμη (27 ημέρες μετά τη γέννα) δεν κυριαρχικά εκεί πάνω ν σου πω την αλήθεια...για καιρό θ νιώθετε ένα μούδιασμα αλλά μην φοβάστε θα υποχωρήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικα με τη καισαρικη πηγα στη γυναικολογο να με δει και μ ειπε οτι και ξυραφακι και λειζερ κανονικα μπορω να κανω!!τωρα 50 μερες μετα ειναι σαν να μην υπαρχει καν η τομη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofi90 είπε:

@Valfrag @dimitra2222 Εμένα είναι πολύ φουσκωμένο το σημείο και από πάνω και από κάτω και με πονάει ακόμα αλλά τώρα με την ζέστη νιώθω  καλυτερα αν είμαι ξυρισμενη..Πήγατε για τα ράμματα?Εμένα μου είπε θα πέσουν μόνα τους και απλά μέρα τις 40 μέρες θα βάζω μια αναπλαστικη ..Χαίρομαι που δεν σου φαίνεται κάτι μετά από 50 μέρες?

Εμενα ηταν αποροφησιμα τα ραμματα..πηγα μονο για ελεγχο!φαινεται πλεον μια αχνη γραμμουλα..μου ειπε μονο μετα απο 6 μηνες να παω για παπ και για εναν υπερηχο στηθους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

Πωπω κορίτσια δεν παλεύεται χωρίς βοήθεια. Είναι βασανιστήριο κανονικό! Σίγουρα γερά να'ναι κ χαλάλι αλλά εκ των πραγμάτων ένα διάλειμμα από όλο αυτό, τρεις ώρες έστω συνεχόμενου ύπνου τις χρειαζόμαστε γιατί, εγώ προσωπικά αρχίζω να χάνω την μπάλα! Υπολόγιζα ότι θα έχω βοήθεια αλλά μην κάνεις σχέδια λένε.. @Angelmammy σε νιώθω... Μόλις κοιμηθεί αρχίζει μαραθώνιος! Ο,τι προλάβω σαν τον σίφουνα!!! 

@Sofi90 κι εγώ από αύριο σχεδόν όλη μέρα μόνη... Τρέμω από τώρα! Όλα καλά να πάνε ελπίζω

Συμπασχω! Τελειωσε η αδεια του αντρα μου σημερα. Απο αυριο μονη. Οκ θα πεταγεται και λιγο η μαμα μου αν βολευουν οι ωρες με τη δουλεια της αλλα κυριως μονη θα ειμαι και με εχει πιασει αγχος. Κουραγιο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια εμενα καθεται μεχρι την τεταρτη μετα να δω τι θα γινει!βεβαια 3 μερες θα ειναι και μετα η κυριακη αλλα θα παρω μια ιδεα!βασικα εγω εκανα καο δουλιτσες οχι πολλα πολλα και δεν μαγειρευα κιολας!ειχε αναλαβει ο αντρας μου!μια φορα μαγειρεψα μονο!και δεν το συζητω οτι κανουμε φαγητα που γινονται γρηγορα!

Να σας ρωτησω κατι...τη δευτερα επεσε ο αφαλος της και ειχε μεινει ενα κακαδακι ...δεν εχει αλλαξει καθολου αυτο ολη τη βδομαδα....και στην αλλαγη της πανας της εβαζα κρεμουλα στο πωπουδακι της αλλα οχι μεσα μεσα.σημερα ειδα πως παει να κοκκινισει προς τα πισω...πλεον της βαζω σε ολο το πωπουδακι κρεμουλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2019 at 5:52 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Αχ βρε κοριτσια εμενα καθεται μεχρι την τεταρτη μετα να δω τι θα γινει!βεβαια 3 μερες θα ειναι και μετα η κυριακη αλλα θα παρω μια ιδεα!βασικα εγω εκανα καο δουλιτσες οχι πολλα πολλα και δεν μαγειρευα κιολας!ειχε αναλαβει ο αντρας μου!μια φορα μαγειρεψα μονο!και δεν το συζητω οτι κανουμε φαγητα που γινονται γρηγορα!

Να σας ρωτησω κατι...τη δευτερα επεσε ο αφαλος της και ειχε μεινει ενα κακαδακι ...δεν εχει αλλαξει καθολου αυτο ολη τη βδομαδα....και στην αλλαγη της πανας της εβαζα κρεμουλα στο πωπουδακι της αλλα οχι μεσα μεσα.σημερα ειδα πως παει να κοκκινισει προς τα πισω...πλεον της βαζω σε ολο το πωπουδακι κρεμουλα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Εμείς συνεχίζουμε να βάζουμε οινοπνεύμα με μια μπατονετα γιατί έχει λίγο ξεραμένο αιματακι πάνω..

Εγώ με το ζόρι κάνω μπάνιο πόσο μάλλον δουλειές ?Αν και θα ήθελα να μπορώ δεν μαρέσει να μου πειράζουν άλλοι τα πράγματα μου..Από αύριο ούτε νερό δεν θα προλαβαίνω να πίνω..

Και εγω βαζω ακομα με γαζουλα...μπανιο μονο το βραδυ που κοιμαται!την προσεχει ο μπαμπας της και παω στα γρηγορα!

Καλα απο την ωρα που σας ειπα οτι ειναι ηρεμη η δικια μου τωρα ηρεμησε!δεν μπορουσα να την κανω καλα με τιποτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2019 at 8:22 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Και εγω βαζω ακομα με γαζουλα...μπανιο μονο το βραδυ που κοιμαται!την προσεχει ο μπαμπας της και παω στα γρηγορα!

Καλα απο την ωρα που σας ειπα οτι ειναι ηρεμη η δικια μου τωρα ηρεμησε!δεν μπορουσα να την κανω καλα με τιποτα!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...