Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Madi85 είπε:

@Vivi35 υπομονή κορίτσι μου! Θα περάσει κι αυτό. Εμάς έφτασε στο 14,6 κ κράτησε 3 ημέρες. Τον πήραμε από το μαιευτήριο με 8,5 αλλά μετά από 3 μέρες που τον ξαναπήγα ξαναέκανε για άλλες 3 ημέρες. Ήταν όταν προσπαθούσα να τον θηλάσω κι από ότι φάνηκε δεν τρεφόταν καλά οπότε ξεκίνησα να βγάζω γάλα με θηλαστρο για να το μετράω. Θέλει καλό φαγητό και ήλιο. Μη σε αγχώνει αυτό. Είναι κάτι που αρκετά μωράκια  παθαίνουν κ θα περάσει. Σημασία έχει όταν τον πάρετε να είναι τελείως καλά!!! Εύχομαι ο δικός σου να μη σε ταλαιπωρήσει τόσο με τον ίκτερο κ να τον έχετε σύντομα σπίτι σας!

 

 

Ακριβως τα ιδια περναμε ...

Και μας 14.6 ηταν χθες! Σημερα θα δουμε! Πολλη στεναχωρια!

οταν τον ξαναπηγατε παλι τον κρατησαν? 

Ποσο ταλαιπωρουνται τα μωρακια μας :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi35 είπε:

Ακριβως τα ιδια περναμε ...

Και μας 14.6 ηταν χθες! Σημερα θα δουμε! Πολλη στεναχωρια!

οταν τον ξαναπηγατε παλι τον κρατησαν? 

Ποσο ταλαιπωρουνται τα μωρακια μας :( 

Ευτυχώς όχι! Μας είπαν να τρώει καλά και να τον έχουμε δίπλα στο παράθυρο. Έχουμε πάρει την παιδίατρο που τον παρακολουθούσε στο μαιευτήριο να τον παρακολουθεί κ έξω μιας κ ξέρει το ιστορικό του. Οπότε κάθε φορά μιλάμε με εκείνη κ συνεννοούμαστε. 

Ναι, τα καημένα. Εγώ τον έβλεπα στη θερμοκοιτίδα με τα σωληνάκια κ μετά στη λάμπα κ στενοχωριόμουν. Έλεγα ότι ταλαιπωρείται κ ήθελα να τον πάρω. Υπομονή όμως Βιβή μου. Θα περάσουν όλα αυτά και θα τον έχεις σπίτι και θα έχετε όλο τον χρόνο μαζί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Ευτυχώς όχι! Μας είπαν να τρώει καλά και να τον έχουμε δίπλα στο παράθυρο. Έχουμε πάρει την παιδίατρο που τον παρακολουθούσε στο μαιευτήριο να τον παρακολουθεί κ έξω μιας κ ξέρει το ιστορικό του. Οπότε κάθε φορά μιλάμε με εκείνη κ συνεννοούμαστε. 

Ναι, τα καημένα. Εγώ τον έβλεπα στη θερμοκοιτίδα με τα σωληνάκια κ μετά στη λάμπα κ στενοχωριόμουν. Έλεγα ότι ταλαιπωρείται κ ήθελα να τον πάρω. Υπομονή όμως Βιβή μου. Θα περάσουν όλα αυτά και θα τον έχεις σπίτι και θα έχετε όλο τον χρόνο μαζί! 

Αχ πόσο καταλαβαίνω τι περάσατε και πόσο κουράγιο μου δίνεις!

και μένα τα ίδια.. θερμοκοιτίδα με σωληνάκια και ορούς και τώρα η λάμπα που δεν του αρέσει και κλαίει!

στη λάμπα πόσο τον κράτησαν? 

Ανυπομονώ τόσο να τον πάρω σπίτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 ευχομαι να τον παρετε γρηγορα στο σπιτι σας!!!

@Sofi90 και @Angelmammy δεν ερχεται ακομα η μπεμπα!!!αχ.....καπως με εκανε και το πιστεψα ο αντρας μου αλλα δεν!ισως ερθει ομως συντομα!ημουν πιο συγκρατημενη γιατι δεν ειδα αιμα η εστω αυτο το κατι!!(το ειδα στον υπνο μου παντως οτι γεννουσα!!!χαχαχααχα)τωρα ειμαι καλα αν και που και που παλι σφιγγει η κοιλια μου...αντε να δουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Vivi35 ευχομαι να τον παρετε γρηγορα στο σπιτι σας!!!

@Sofi90 και @Angelmammy δεν ερχεται ακομα η μπεμπα!!!αχ.....καπως με εκανε και το πιστεψα ο αντρας μου αλλα δεν!ισως ερθει ομως συντομα!ημουν πιο συγκρατημενη γιατι δεν ειδα αιμα η εστω αυτο το κατι!!(το ειδα στον υπνο μου παντως οτι γεννουσα!!!χαχαχααχα)τωρα ειμαι καλα αν και που και που παλι σφιγγει η κοιλια μου...αντε να δουμε!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

με το καλό το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivi35 είπε:

Αχ πόσο καταλαβαίνω τι περάσατε και πόσο κουράγιο μου δίνεις!

και μένα τα ίδια.. θερμοκοιτίδα με σωληνάκια και ορούς και τώρα η λάμπα που δεν του αρέσει και κλαίει!

στη λάμπα πόσο τον κράτησαν? 

Ανυπομονώ τόσο να τον πάρω σπίτι.. 

Στη λάμπα έμεινε 3 ημέρες στην αρχή. Μετά τον έβγαλαν κ μετά ξαναμπήκε για άλλη μια μέρα όσο ήταν μέσα. 

Υπομονή κ θα τον πάρετε σπιτάκι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν έχω διαβάσει τις συζητήσεις σας θα τα διαβάσω σιγά σιγά σας γράφω για τα νέα μου. Γέννησα εχθές στις 15:30 το μεσημέρι ένα κουκλακο 3400. Είχαμε κάνει εισαγωγή από τις 7:30. Πολύ πολύ δύσκολος τοκετός λόγω πολύ στενής και περίεργης μορφής λεκάνη. Δεν σας περιγράφω μονο θα πω μπράβο σε σας που γεννησατε χωρίς επισκληριδιο @Angelmammy κ @vayaki. Είχα απελπιστεί που ζητούσα από τον γιατρό καισαρική απελπισμένα αλλά ευτυχώς ήταν κάθετος πως θα τα καταφέρουμε. Έχασα πολύ πολύ αίμα κ έχω πολλά ράμματα. Λιποθύμησα 2 φορές στο δωμάτιο όταν σηκώθηκα για τουαλέτα κλπ κ όλες τις υπόλοιπες ζαλιζόμουν. Πριν τον τοκετό είχα αιματοκρίτη 38 και μετά 30. Σήμερα λίγο καλύτερα τουλάχιστον δεν ζαλίζομαι αλλά νιώθω πολύ πολύ αδύναμη. Δεν έχω κοιμηθεί κ 2 μέρες. Κατά τ άλλα ο μπέμπης έρωτας με την πρώτη ματιά. Όταν τον θηλάζω μου προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα και πονω πολύ. Αυτά λοιπόν τα νέα μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια δεν έχω διαβάσει τις συζητήσεις σας θα τα διαβάσω σιγά σιγά σας γράφω για τα νέα μου. Γέννησα εχθές στις 15:30 το μεσημέρι ένα κουκλακο 3400. Είχαμε κάνει εισαγωγή από τις 7:30. Πολύ πολύ δύσκολος τοκετός λόγω πολύ στενής και περίεργης μορφής λεκάνη. Δεν σας περιγράφω μονο θα πω μπράβο σε σας που γεννησατε χωρίς επισκληριδιο @Angelmammy κ @vayaki. Είχα απελπιστεί που ζητούσα από τον γιατρό καισαρική απελπισμένα αλλά ευτυχώς ήταν κάθετος πως θα τα καταφέρουμε. Έχασα πολύ πολύ αίμα κ έχω πολλά ράμματα. Λιποθύμησα 2 φορές στο δωμάτιο όταν σηκώθηκα για τουαλέτα κλπ κ όλες τις υπόλοιπες ζαλιζόμουν. Πριν τον τοκετό είχα αιματοκρίτη 38 και μετά 30. Σήμερα λίγο καλύτερα τουλάχιστον δεν ζαλίζομαι αλλά νιώθω πολύ πολύ αδύναμη. Δεν έχω κοιμηθεί κ 2 μέρες. Κατά τ άλλα ο μπέμπης έρωτας με την πρώτη ματιά. Όταν τον θηλάζω μου προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα και πονω πολύ. Αυτά λοιπόν τα νέα μου! 

Ιδια κιλακια τα αγορια μας! Πωπω κι εγω εχω πολλααα ραμματα... μεσα εξω... μπρος πισω παντου. Θα περασουν ολα! Και ο δικος μου αιματοκριτης απο 39,5 πηγε 31. Καλη δυναμη απο εδω και περα κοπελα μου. Θα ανακτησουμε δυναμεις και θα τα βρουμε ολα σιγα σιγα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos να σου ζήσει ο μπεμπαρος!!! Γερός και καλότυχος να είναι πάντα! Καλή ανάρρωση κορίτσι μου!!! Θα περάσουν όλα! Θα κοιτάς τον μπέμπη σου και θα τα ξεχνάς...

Οι συσπάσεις στη μήτρα κατά τον θηλασμό είναι φυσιολογικές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos να σου ζήσει κοριτσάκι μου!!

Ηρέμησες τώρα, ε;;; Όλα τελείωσαν. Καλά κάνεις και δε λες τπτ ακόμα στα κορίτσια που δεν έχουν γεννήσει. Κι εγώ θα κάνω μια ωραία αναφορά των "παθών" μου κατά τον Ιούνιο. Χαχα!! 

Κι εγώ έχω ράμματα... Κάποιες φορές ο πόνος είναι έντονος, άλλες όχι και τόσο. Πάντως γενικά από κάτω έχω πόνους. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις συσπάσεις όταν θηλάζεις. Αυτό θέλουμε κιόλας. Να επανέλθει η μήτρα μας το συντομότερο δυνατόν στα φυσιολογικά της. 

Τελικά δεν κατάλαβα. Έκανες επισκληριδιο;;; Πώς ένιωσες;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γέννησα και εγω στις 13.45 έναν κούκλο 3880 μετά απο πρόκληση η οποία κατέληξε σε καισαρική τελικά ! Δεν πόνεσα καθόλου κατα τη διάρκεια του τοκετού γιατί το ξεκινήσαμε για φυσιολογικά αλλά είχα διαστολή 3 απο τις 5 το πρωί ως τις 12 το μεσημέρι που πήραμε την απόφαση να μπούμε για καισαρική καθώς δεν υπήρχε εξέλιξη τοκετού παρόλο που μου είχαν σπάσει τα νερά απο μόνα τους κατα την διάρκεια των ωδινων! Για να μην πολυλογώ υπέροχη εμπειρία, ξεκινήσαμε και θηλασμό, δεν μπορώ να πιστέψω οτι το μωρό αυτο ειναι δικο μας! 

Όσον αφορά την πρόκληση κορίτσια το αρνητικό της ειναι η μεγάλη αναμονή για την εξέλιξη του τοκετού. Κατα τα αλλά όσες κάνετε επισκληρίδειο δεν έχετε να φοβηθείτε κατι ! Με ενα πόνο σε όσες ακολουθούν !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry Να σας ζήσει το μωράκι σας!!! Να είναι υγιής και καλότυχος!!

Δεν μπορούσατε να περιμένετε άλλο μήπως εξελισσόταν ο τοκετός; Ή θα ήταν μεγαλύτερη η ταλαιπωρία και για το μωρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berryνα σου ζήσει! Γερός και καλότυχος!!! Τι παίδαρος είναι αυτός 3880?! Δεν θα το πιστεύεις για καιρό ότι είναι το δικό σου μωράκι!!! Είναι έρωτας με την πρώτη ματιά και παντοτινός!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρωτόκολλο που ακολουθούν για την πρόκληση πάει κάπως έτσι: κολπικό υπόθετο με αναμονή 6 ώρες, 2ο κολπικό υπόθετο και αναμονή άλλες 6 ώρες και στο τέλος ωκιτοκίνη και σπάσιμο των νερών για κάποιες ώρες ακόμα. Όπως καταλαβαίνεις @Mist, είναι πολύωρη διαδικασία και για μια πρωτότοκη σχεδόν σοκαριστική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω όλες για τις ευχές σας!! @Mist η διαδικασία της πρόκλησης ειναι όπως την περιέγραψε η @KONSTANTIA ! Εμείς φτάσαμε το 12ωρο με πολυ μικρή διαστολή για πολλές ώρες στα ίδια με αποτέλεσμα να μην εξελίσσεται ο τοκετός ! Είχα εξαντληθεί Οχι απο τον πόνο αλλά απο τη διαδικασία! Η καισαρική ήταν μονόδρομος ! Μην σε αγχώνει καθόλου, να το έχεις στο νου σου και μην το δαιμονοποιεις, ειναι η εσχάτη λύση για καλο δικό σου και του μωρού σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Madi85 είπε:

Στη λάμπα έμεινε 3 ημέρες στην αρχή. Μετά τον έβγαλαν κ μετά ξαναμπήκε για άλλη μια μέρα όσο ήταν μέσα. 

Υπομονή κ θα τον πάρετε σπιτάκι σας!!!

@Berry @marakineos να σας ζησουν τα μωρακια σας! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry να σου ζησει το μωρακι σου!!!!απο τα μεγαλα μωρακια!!γερο να ειναι!

Να σας πω κατι πιο πολυ τρομαζω που δεν λετε για τη γεννα !μηπως τελικα η καισαρικη ειναι καλυτερη ???δεν ξερω τι να σκεφτω !εγω παλι δε φοβαμαι τη  προκληση αν δεν ποναω...αν ποναω δε το συζητω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον δεν θέλουν να σας πουν γιατί πολύ απλά ο ΚΑΘΕ τοκετός, ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι διαφορετικός. Γιατί να σας πουν κάτι και να σας αγχώσουν και να πάτε προκατειλημένες? Καλύτερα να ζήσετε την δική σας ξεχωριστή εμπειρία με καθαρό μυαλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου σχετικο ειναι αυτο!μπορει καποια κοπελα να αγχωθει απο  οτι δεν λεμε περισσοτερο!!

Καλα εγω εχω ακουσει απο 3 διαφορετικες φιλες μου για φυσιολογικο  τοκετο και 2 για καισαρικη οποτε μια γενικη εικονα την εχω!για την προκληση βεβαια ποτε δεν μου ειχε πει καμια οτι τη φοβοταν...η μια ειχε κανει και στις δυο γεννες της και γεννησε φυσιολογικα..

Ολα καλα θα πανε κοριτσια !οπως και να γεννησουμε οπως εχουμε πει πολλες φορες σημασια εχει να ειναι καλα τα μωρακια μας και εμεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...