Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Vivi35 υπομονή κορίτσι μου! Θα περάσει κι αυτό. Εμάς έφτασε στο 14,6 κ κράτησε 3 ημέρες. Τον πήραμε από το μαιευτήριο με 8,5 αλλά μετά από 3 μέρες που τον ξαναπήγα ξαναέκανε για άλλες 3 ημέρες. Ήταν όταν προσπαθούσα να τον θηλάσω κι από ότι φάνηκε δεν τρεφόταν καλά οπότε ξεκίνησα να βγάζω γάλα με θηλαστρο για να το μετράω. Θέλει καλό φαγητό και ήλιο. Μη σε αγχώνει αυτό. Είναι κάτι που αρκετά μωράκια  παθαίνουν κ θα περάσει. Σημασία έχει όταν τον πάρετε να είναι τελείως καλά!!! Εύχομαι ο δικός σου να μη σε ταλαιπωρήσει τόσο με τον ίκτερο κ να τον έχετε σύντομα σπίτι σας!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια γυρίσαμε από μαιευτήριο. Ο μικρός μεγάλωσε πολύ.. 3.700, έχω δύο διαστολή, πολύ μαλακό τραχήλο αλλά η μήτρα κάνει λίγες συσπάσεις. Έχει πάρει καλύτερη θέση, κατέβηκε, αλλά όχι τελείως. Μας πρότεινε αύριο κιόλας να μπούμε με πρόκληση... Είπαμε ναι αλλά τώρα έχω δεύτερες σκέψεις.. φοβάται ότι αν χάσουμε κι άλλες μέρες μειώνονται οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό. Έχω λίγο στενή είσοδο λεκανης. Τι να κάνω, πραγματικά ενώ στην αρχή είπα ναι χωρίς αμφιβολία, τώρα δεν ξέρω τι μ'επιασε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από μαιευτήριο. Ο μικρός μεγάλωσε πολύ.. 3.700, έχω δύο διαστολή, πολύ μαλακό τραχήλο αλλά η μήτρα κάνει λίγες συσπάσεις. Έχει πάρει καλύτερη θέση, κατέβηκε, αλλά όχι τελείως. Μας πρότεινε αύριο κιόλας να μπούμε με πρόκληση... Είπαμε ναι αλλά τώρα έχω δεύτερες σκέψεις.. φοβάται ότι αν χάσουμε κι άλλες μέρες μειώνονται οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό. Έχω λίγο στενή είσοδο λεκανης. Τι να κάνω, πραγματικά ενώ στην αρχή είπα ναι χωρίς αμφιβολία, τώρα δεν ξέρω τι μ'επιασε

Εννοείται να πας αφου οι συνθήκες είναι ιδανικές και είσαι έτοιμη  ! Μη φοβάσαι! αυτό έπαθες :) είναι φυσιολογικό ! Αλλά σκέψου ότι είσαι τυχερή που όλα είναι οκ και ξεκινάς από καλή βάση.   Άσε που όντως όσο μεγαλώνει λογικό είναι να δυσκολεύει ο φυσιολογικός.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

Εννοείται να πας αφου οι συνθήκες είναι ιδανικές και είσαι έτοιμη  ! Μη φοβάσαι! αυτό έπαθες :) είναι φυσιολογικό ! Αλλά σκέψου ότι είσαι τυχερή που όλα είναι οκ και ξεκινάς από καλή βάση.   Άσε που όντως όσο μεγαλώνει λογικό είναι να δυσκολεύει ο φυσιολογικός.  

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ναι μάλλον έχω πανικοβληθεί λίγο! Μου ήρθε απότομο ίσως. Με πρόκληση διάβασα ότι συνήθως κρατάει πολλές ώρες. Κι αυτό με φόβισε λίγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από μαιευτήριο. Ο μικρός μεγάλωσε πολύ.. 3.700, έχω δύο διαστολή, πολύ μαλακό τραχήλο αλλά η μήτρα κάνει λίγες συσπάσεις. Έχει πάρει καλύτερη θέση, κατέβηκε, αλλά όχι τελείως. Μας πρότεινε αύριο κιόλας να μπούμε με πρόκληση... Είπαμε ναι αλλά τώρα έχω δεύτερες σκέψεις.. φοβάται ότι αν χάσουμε κι άλλες μέρες μειώνονται οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό. Έχω λίγο στενή είσοδο λεκανης. Τι να κάνω, πραγματικά ενώ στην αρχή είπα ναι χωρίς αμφιβολία, τώρα δεν ξέρω τι μ'επιασε

Με το καλό κορίτσι μου!! Μην ανησυχείς. Όλα καλά θα πάνε. Με έναν πόνο. Περιμένουμε νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από μαιευτήριο. Ο μικρός μεγάλωσε πολύ.. 3.700, έχω δύο διαστολή, πολύ μαλακό τραχήλο αλλά η μήτρα κάνει λίγες συσπάσεις. Έχει πάρει καλύτερη θέση, κατέβηκε, αλλά όχι τελείως. Μας πρότεινε αύριο κιόλας να μπούμε με πρόκληση... Είπαμε ναι αλλά τώρα έχω δεύτερες σκέψεις.. φοβάται ότι αν χάσουμε κι άλλες μέρες μειώνονται οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό. Έχω λίγο στενή είσοδο λεκανης. Τι να κάνω, πραγματικά ενώ στην αρχή είπα ναι χωρίς αμφιβολία, τώρα δεν ξέρω τι μ'επιασε

Αύριο είναι η ΠΗΤ σου;; Αυτό πάντως που σας είπε για το βάρος του μωρού και ότι μειώνονται οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό μας το είπε κι εμάς η γιατρός μας. Προβληματίζομαι κι εγώ πολύ για το τι πρέπει να κάνουμε! Η γιατρός, αρχικά μας είπε για πρόκληση σήμερα που είναι και η ΠΗΤ και το αργότερο την Τρίτη που θα είμαι 40+4. Αποφασίσαμε για τρίτη, αλλά και πάλι το σκέφτομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μην ανησυχειτε!!!ολα καλα θα πανε!!!με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας!δεν ειναι σιγουρο οτι με την προκληση θα παρει πολλες ωρες!ηρεμια και ολα καλα θα πανε!

Αχ αντε και στα δικα μας οι υπολοιπες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/5/2019 at 9:07 ΜΜ, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από μαιευτήριο. Ο μικρός μεγάλωσε πολύ.. 3.700, έχω δύο διαστολή, πολύ μαλακό τραχήλο αλλά η μήτρα κάνει λίγες συσπάσεις. Έχει πάρει καλύτερη θέση, κατέβηκε, αλλά όχι τελείως. Μας πρότεινε αύριο κιόλας να μπούμε με πρόκληση... Είπαμε ναι αλλά τώρα έχω δεύτερες σκέψεις.. φοβάται ότι αν χάσουμε κι άλλες μέρες μειώνονται οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό. Έχω λίγο στενή είσοδο λεκανης. Τι να κάνω, πραγματικά ενώ στην αρχή είπα ναι χωρίς αμφιβολία, τώρα δεν ξέρω τι μ'επιασε

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mist είπε:

Αύριο είναι η ΠΗΤ σου;; Αυτό πάντως που σας είπε για το βάρος του μωρού και ότι μειώνονται οι πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό μας το είπε κι εμάς η γιατρός μας. Προβληματίζομαι κι εγώ πολύ για το τι πρέπει να κάνουμε! Η γιατρός, αρχικά μας είπε για πρόκληση σήμερα που είναι και η ΠΗΤ και το αργότερο την Τρίτη που θα είμαι 40+4. Αποφασίσαμε για τρίτη, αλλά και πάλι το σκέφτομαι.

Ευχαριστώ κορίτσια, μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες κ κυρίως για τα μωράκια μας.

Τη Δευτέρα είναι η πητ μου. Κι εγώ ήθελα να μας δώσει καμία μέρα επιπλέον, μου ήρθε απότομο. Θεωρητικά στο ίντερνετ λέει ότι μέχρι κ τη 41η εβδομάδα μπορούμε να περιμένουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγω ετοιμάζομαι για το μαιευτήριο ! Στις 12 μπαίνω με πρόκληση ! Εχω λιγο άγχος αλλά ειμαι αισιόδοξη ! @Mariamagdalini @Mist Να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό σας μιας και φτάσαμε στο τέλος ! Ολα θα πάνε καλα για μας και τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini κάνεις κ τπτ δ μπορεί να σ εγγυηθεί ότι αν φθάσεις την πητ η αν ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του θα γεννήσεις κ φυσιολογικά. Από ότι διάβασα οι συνθήκες ειναι ιδανικές. Έχω φίλες π πήγαν με πρόκληση κ γέννησαν μια χαρα φυσιολογικά κ γω 2 στα 2 πήγαινα για φυσιολογικά, με έπιασαν πονοι κ τα συναφή κ τις 2 έκανα καισαρική για διαφορετικούς λόγους στο κάθε μωρο. Όλα καλά θα πάνε! Το μωρό σ είναι έτοιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry @Mariamagdalini και @Mist με το καλο!!!!!!ευχομαι και στις 3 σας να εχετε ευκολο τοκετο!και οταν μπορεσετε θα περιμενουμε νεα σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια μου εγω ετοιμάζομαι για το μαιευτήριο ! Στις 12 μπαίνω με πρόκληση ! Εχω λιγο άγχος αλλά ειμαι αισιόδοξη ! @Mariamagdalini @Mist Να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό σας μιας και φτάσαμε στο τέλος ! Ολα θα πάνε καλα για μας και τα μωράκια μας!

Με το καλό!!! Με έναν πόνο!! Έτσι έτσι... Αισιοδοξία και λαχτάρα να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry με το καλό κορίτσι μου! Όλα να πάνε καλά και να έχεις έναν εύκολο, φυσιολογικό τοκετό!!! Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου!!!

@Mariamagdalini και @Mist μη σας αγχώνει η πρόκληση. Το θέμα είναι να γίνει ο,τι είναι καλύτερο για εσάς και τα μωράκια σας. Είμαι σίγουρη ότι για να σας το πρότειναν οι γιατροί σας, είναι για καλύτερα. Όπως είπε όμως και η @Diwni κάνεις δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα. Εύχομαι και στις δύο να πάνε όλα καλά και να κρατήσετε αγκαλιά τα μωράκια σας!!! Θα περιμένουμε νέα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το χρειαζομουν αυτό, σας ευχαριστώ πολύ ❤️ 

@Berry όλα καλά να πάνε, περιμένουμε νέα σου! 

@Diwni για κάποιο λόγο ήθελα να με πιάσουν οι πόνοι από μόνοι τους, μάλλον νομίζοντας ότι αυτό σημαίνει κ φυσιολογικό τοκετό, αλλά όπως είπες και εκ πείρας, ποτέ δεν ξέρεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ναι μάλλον έχω πανικοβληθεί λίγο! Μου ήρθε απότομο ίσως. Με πρόκληση διάβασα ότι συνήθως κρατάει πολλές ώρες. Κι αυτό με φόβισε λίγο

Να πας κορίτσι μου εφόσον είναι όλα καλά και έχεις μαλακό τραχηλο και 2 διαστολή μην αγχώνεσαι ολα καλά θα πάνε!!  Εγώ πήγα με 1 διαστολή και σκληρό τραχηλο κι έφτασα 4 σε λίγες ώρες. Βέβαια η καισαρική είναι άλλο θέμα και κατέληξα εκεί λόγω επιπλοκής αλλά δεν έχει σχέση με την πρόκληση.  

@marakineos με το καλό κι εσύ κοπέλα μου. 

Κι όσες γέννησαν κορίτσια μου να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας. Δεν προλαβαίνω καθόλου να σας διαβάσω, τελικά ο θηλασμός είναι full time job. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια μου εγω ετοιμάζομαι για το μαιευτήριο ! Στις 12 μπαίνω με πρόκληση ! Εχω λιγο άγχος αλλά ειμαι αισιόδοξη ! @Mariamagdalini @Mist Να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό σας μιας και φτάσαμε στο τέλος ! Ολα θα πάνε καλα για μας και τα μωράκια μας!

Σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις; Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!! Σε λίγες ώρες θα έχεις αγκαλιά το μωρό σου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mist είπε:

Σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις; Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!! Σε λίγες ώρες θα έχεις αγκαλιά το μωρό σου! ?

Γεννάω στη γενική κλινική Θεσσαλονικη! Ευχαριστω πολυ για τις ευχές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας διαβαζω... Γερα ολες κοριτσια!!! Στη φαση που ειναι η καθεμια μας ξεχωριστα... τα παντα θελουν δυναμη και την εχουμε!!! Γεννησε και η @marakineos. Το ειδα στο fb. 

Αυριο επιστρεφουμε σπιτι μας επιτελους. Επιχειρησα αποκλειστικο θηλασμο αλλα οι συνθηκες του νοσοκομειου ειναι βασανο για να θηλαζω τοσοοο συχνα ειδικα το βραδυ και ετσι δινω κ λιγο μπουκαλι να κοιμαται να παιρνω δυναμεις. Θα συνεχισω σπιτι μας δυνατα για αποκλειστικο θηλασμο. Εχω πολυ πεισμα και το θελω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω εδω και 2 ωρες κοριτσια που δεν ενιωθα καλα...παλι εμετους και μετα με ποναγε ολο το πανω μερος της κοιλιας σαν στομαχοπονος...σφιγγει και η κοιλια μου....μια περναει μια με πιανει αλλα οχι σταθερα...τωρα νιωθω λιγο καλυτερα αλλα εχω πονακια περιοδου...ο αντρας μου λεει βρε μηπως γενναμε???του λεω μπα δε νομιζω!νιωθω μια δυσφορια και μετα ηρεμω...λετε να ερχεται η μπεμπα μου???εγω δε νομιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Εχω εδω και 2 ωρες κοριτσια που δεν ενιωθα καλα...παλι εμετους και μετα με ποναγε ολο το πανω μερος της κοιλιας σαν στομαχοπονος...σφιγγει και η κοιλια μου....μια περναει μια με πιανει αλλα οχι σταθερα...τωρα νιωθω λιγο καλυτερα αλλα εχω πονακια περιοδου...ο αντρας μου λεει βρε μηπως γενναμε???του λεω μπα δε νομιζω!νιωθω μια δυσφορια και μετα ηρεμω...λετε να ερχεται η μπεμπα μου???εγω δε νομιζω...

Αυτό που νιώθεις θυμίζει πόνους τοκετού. Αλλά αν δε γίνουν περιοδικοί οι πόνοι δεν είναι ακόμα ώρα να πας στο μαιευτήριο. Υπομονή Νατάσα!!!!!! Είσαι πολύ κοντά! Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ δεν άντεχα άλλο και ήθελα να γεννήσω. 

@vayaki & @irened91 ο θηλασμός όντως είναι δουλειά 24/7. Θέλει υπομονή και επιμονή. Όμως πιστεύω βαθειά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ότι οποία από εμάς θέλει ΜΠΟΡΕΊ. Άλλες το βρίσκουμε πιο εύκολο, άλλες πιο δύσκολο, άλλες πληγωνόμαστε και ο πόνος είναι οδυνηρός, άλλες τα καταφέρνουν καλύτερα από την αρχή. Όλες πιστεύω όμως ότι μια δυσκολία την αντιμετωπίζουμε. Από αρχαιοτάτων χρόνων οι γυναίκες θηλάζουν τα μωρά τους. Η γενιά των δικών μας μητέρων κάπου το έχασε στην Ελλάδα. Δεν ξέρω γιατί αλλά στο χέρι μας είναι να επαναφέρουμε την κατάσταση στο φυσιολογικό. Keep walking κορίτσια μου!!! Η μία δίνει κουράγιο στην άλλη. Έτσι δεν κάναμε και σε όλη μας την εγκυμοσύνη;;; 

Με το καλό να έχουμε και σήμερα γεννητουρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2019 at 1:33 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Εχω εδω και 2 ωρες κοριτσια που δεν ενιωθα καλα...παλι εμετους και μετα με ποναγε ολο το πανω μερος της κοιλιας σαν στομαχοπονος...σφιγγει και η κοιλια μου....μια περναει μια με πιανει αλλα οχι σταθερα...τωρα νιωθω λιγο καλυτερα αλλα εχω πονακια περιοδου...ο αντρας μου λεει βρε μηπως γενναμε???του λεω μπα δε νομιζω!νιωθω μια δυσφορια και μετα ηρεμω...λετε να ερχεται η μπεμπα μου???εγω δε νομιζω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...