Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Χριστινακι89 είπε:

Γεια σας κοριτσια!Εμεις γεννήσαμε 4/5.Να σας ζήσουν σε όσες γεννήσατε κι με το καλό σε όσες είστε στην αναμονή!

Να σας ζήσει! Να είναι παντα γερό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χριστινακι89 είπε:

Γεια σας κοριτσια!Εμεις γεννήσαμε 4/5.Να σας ζήσουν σε όσες γεννήσατε κι με το καλό σε όσες είστε στην αναμονή!

Να σας ζησει!!!!ναι ειναι παντα  γερο και καλοτυχο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa 03/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Angelmammy  04/05/19 ? γέννησε στις 04/05/19

@Madi85 04/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Nikolina1989  05/05/19 ?

@Χριστινακι89 06/05/19 ? γέννησε στις 04/05/19

@Diwni 08/05/19 ? γέννησε στις 03/05/19

@irened91 09/05/19 ? γέννησε στις 09/05/19

@Valfrag 14/05/19? γέννησε στις 16/04/19

@Katya81 14/05/19? γέννησε στις 05/05/19

@Berry  15/05/19 ?

@Mist 17/05/19 ?

@Mariamagdalini 19/05/1?

@RaniaMln 20/05/19 ? γέννησε στις 02/05/19

@Madim 22/05/19 ?

@Sofi90 22/05/19 ?

@stasa199 26/05/19 ?

@dimitra2222  27/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@katrinaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19 ?

@Vivi35 31/05/19 ? γέννησε στις 12/05/19

@lila80  31/05/19 ?

@Ntory 01/06/19 ??

@marakineos  03/06/19 ?

@Γιαβρόγλου 12/06/19 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lila80. @stasa199 κορίτσια καλημέρα! Πάλι μου βγάζει τα username κ δεν μπορώ να τα σβήσω...δεν πρόλαβα να διαβάσω τα μηνύματα σας .. συγχαρητήρια σε όσες μανουλες γέννησαν! Γερά μωράκια εύχομαι κ καλή αναμονή στις υπόλοιπες...εγώ γέννησα χθες το πρωί..14/5 στις 9 το πρωί βγήκε η μπουμπου μου...το θαύμα για άλλη μια φορά .. είχε ένα μικρό ζήτημα με το αναπνευστικό κ την έβαλαν 3-4 ώρες στην μονάδα νοσηλείας νεογνών ευτυχώς όλα πήγαν καλά κ σύντομα βγήκε...ξεκινήσαμε να θηλάζουμε ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mist είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ είμαι ανήσυχη από χθες.. πήγαμε στη γιατρό, η οποία με εξέτασε κολπικά και μου είπε ότι έχει μαλακώσει ο τράχηλος και το μωρό είναι χαμηλά, αλλά δεν έχω καθόλου διαστολή. Γενικά όπως είχα ξαναπεί δεν έχω ιδιαίτερα συμπτώματα τοκετού και η ΠΗΤ πλησιάζει. Μου ανέφερε η γιατρός και την πρόκληση, πράγμα που θα ήθελα να αποφύγω.

Και εγω εχω τις ανησυχίες μου σχετικά με την πρόκληση που πιθανον θα κανω, αν και περιμένω να δω τι θα μου πει σημερα ο γιατρός. Παρολα αυτά υπάρχουν πολλές γυναίκες που γέννησαν με πρόκληση φυσιολογικά και μάλιστα κάποιες εξ αυτών είχαν εξαντλήσει ολα τα περιθώρια. Είχαν φτάσει ως και 42 βδομάδες και δεν την γλύτωσαν την πρόκληση! Σε συζήτηση παντως που είχαμε με το γιατρό μου θεωρεί επικίνδυνο την παρατασικη κύηση περισσότερο για το μυκωνιο που μπορεί να καταπιεί το έμβρυο και μου ειπε οτι δεν ειναι και τόσο σπάνιο να συμβεί προς το τέλος της κύησης για αυτο και δεν το ρισκάρει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, σας έχασα και δεν έχω το χρόνο πλέον να σας διαβάσω!! Γέννησε καμιά κοπέλα; Εμείς βγήκαμε απ την κλινική χθες το μεσημέρι όλα καλά χάσαμε 200 γραμμάρια μόνο. Επεισοδιακή η πρώτη νύχτα θα σας τα πω μόλις βρω χρόνο!! Το μόνο μου θέμα είναι το στήθος μου, κορίτσια ζωή να έχει η μικρή μου τρώει πολύ και πεθαίνω στον πόνο. Οι θηλές μου δεν αγγιζονται. Βάζω και αλοιφή αλλά είναι πολύ ερεθισμένες.  

@irened91

Καλημέρα! 

Λοιπόν άκου τι θα κάνεις με το στήθος  - είναι σωτήριο.  Θα θηλάζεις από το ένα στήθος κάθε  φορά.  Θα πάρεις και ΘΗΛΕΣ  και θα κάνεις το εξής

θηλασμός 1 -  ΧΩΡΙΣ θηλή μονο δεξί στήθος 

θηλασμός 2 - ΧΩΡΙΣ  θηλή μονο αριστερό στήθος 

θηλασμός 3 -  ΜΕ θηλή μονο  δεξί στήθος 

θηλασμός 4 -  ΜΕ θηλή  μονο αριστερό στήθος. 

 !!! κι μετά πάλι απ την αρχή αυτή η σειρά.  !!!

έτσι το μωρό και θα μαθει να θηλάζει και το στήθος έχει  8 - 11 ωρες μπροστά του να επουλωθεί.  

μετά τις 15 μέρες θα έχει μάθει να πιάνει καλά και θα θηλάζει χωρίς θηλή χωρίς να σε τραυματίζει , θα το καταλάβεις.   

πρόσεξε να βγάζεις το γάλα αυτές τις μέρες πιέζοντας δυνατά - μην πετρωσει !  

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222να σας ζησει η μπεμπα!!!!γερη και καλοτυχη να ειναι!!!!

αντε να περνουμε σειρα σιγα σιγα!!!!

@Berry απο οσο μου ειπε ο γιατρος απαγορευεται να μας αφησουν στις 42 εβδομαδες...υπαρχει νομοθεσια νομιζω....(ελπιζω να μη λεω χαζα...το συζητησα με την κουμπαρα μου και μου ειπε και αυτη το ιδιο!)και το θεωρω και εγω πολυ επικινδυνο για το μυκωνιο γιατι να το ρισκαρεις τοσο?πολλες γυναικες γεννησαν με προκληση!γιατι σε ανησυχει τοσο?

@Christinapsr ευχαριστουμε για τις συμβουλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

@dimitra2222 και @Χριστινακι89 να σας ζήσουν! Γερά κ καλότυχα να είναι πάντα!

@Vivi35 εμένα στην αρχή τρεφόταν με ορό. Μετά με μπιμπερο. Υπομονή και σε λίγο καιρό θα τον έχεις στην αγκαλιά σου! Το ξέρω πως είναι δύσκολο να μην μπορείς να τον πάρεις αγκαλίτσα, αλλά όπως είπαμε είναι για το καλό τους! Μετά θα έχεις όλο το χρόνο για αγκαλιές και φιλιά!!! 

Πάντως κορίτσια παρόλο που είμαστε όλη μέρα μαζί με τον μπέμπη, δεν τον χορταινω. Νομίζω ότι δεν μου φτάνουν όλες οι ώρες της ημέρας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Madi85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

@dimitra2222 και @Χριστινακι89 να σας ζήσουν! Γερά κ καλότυχα να είναι πάντα!

@Vivi35 εμένα στην αρχή τρεφόταν με ορό. Μετά με μπιμπερο. Υπομονή και σε λίγο καιρό θα τον έχεις στην αγκαλιά σου! Το ξέρω πως είναι δύσκολο να μην μπορείς να τον πάρεις αγκαλίτσα, αλλά όπως είπαμε είναι για το καλό τους! Μετά θα έχεις όλο το χρόνο για αγκαλιές και φιλιά!!! 

Πάντως κορίτσια παρόλο που είμαστε όλη μέρα μαζί με τον μπέμπη, δεν τον χορταινω. Νομίζω ότι δεν μου φτάνουν όλες οι ώρες της ημέρας! 

Και μένα με ορό αρχικά, μετά με σύριγγα για να μη γίνει σύγχυση θηλών. 

Τώρα περιμένουμε.. μετά απο την θρμοκοιτίδα τα βάζουν και στην απλή μονάδα? Και πόσο τα κρατούν εκεί? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

@dimitra2222να σας ζησει η μπεμπα!!!!γερη και καλοτυχη να ειναι!!!!

αντε να περνουμε σειρα σιγα σιγα!!!!

@Berry απο οσο μου ειπε ο γιατρος απαγορευεται να μας αφησουν στις 42 εβδομαδες...υπαρχει νομοθεσια νομιζω....(ελπιζω να μη λεω χαζα...το συζητησα με την κουμπαρα μου και μου ειπε και αυτη το ιδιο!)και το θεωρω και εγω πολυ επικινδυνο για το μυκωνιο γιατι να το ρισκαρεις τοσο?πολλες γυναικες γεννησαν με προκληση!γιατι σε ανησυχει τοσο?

@Christinapsr ευχαριστουμε για τις συμβουλες!!!!

Το σκέφτομαι μονο με την έννοια μήπως το μωρό δεν ειναι ακόμα έτοιμο και προκαλέσουμε κάποια αναίτια καισαρική! Αλλά εμπιστεύομαι τον γιατρό μου όποτε θα κανει το καλύτερο ! Τωρα για τον νόμο που λες μπορεί και να υπάρχει, δεν εχω ιδέα, σίγουρα ομως τα νοσοκομεία και οι κλινικές έχουν πρωτόκολλο συγκεκριμένων ημερών που ακολουθούν! 

σημερα έκανα καρδιοτοκογραφημα έδειξε ελάχιστες συσπάσεις οι οποίες δεν ειναι αισθητές σε μενα! Μου έκανε και κολπικά εξέταση για να δει την κατάσταση του τραχήλου. Περίμενα να πονέσω γιατί όλοι έτσι μου έλεγαν, παραδόξως δεν κατάλαβα τίποτα! Μου ειπε οτι η διαστολή ειναι στο 1 αλλά ο τράχηλος ειναι ακόμα σχηματισμένος και το μωρό δεν εχει εμπεδωθεί χαμηλά. Επομένως καλώς εχόντων των πραγμάτων αν δεν προκύψει κατι νωρίτερα την Παρασκευή 12 το βράδυ μπαίνω για πρόκληση και ως το μεσημέρι του Σαββάτου θα έχουμε γεννησει !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Το σκέφτομαι μονο με την έννοια μήπως το μωρό δεν ειναι ακόμα έτοιμο και προκαλέσουμε κάποια αναίτια καισαρική! Αλλά εμπιστεύομαι τον γιατρό μου όποτε θα κανει το καλύτερο ! Τωρα για τον νόμο που λες μπορεί και να υπάρχει, δεν εχω ιδέα, σίγουρα ομως τα νοσοκομεία και οι κλινικές έχουν πρωτόκολλο συγκεκριμένων ημερών που ακολουθούν! 

σημερα έκανα καρδιοτοκογραφημα έδειξε ελάχιστες συσπάσεις οι οποίες δεν ειναι αισθητές σε μενα! Μου έκανε και κολπικά εξέταση για να δει την κατάσταση του τραχήλου. Περίμενα να πονέσω γιατί όλοι έτσι μου έλεγαν, παραδόξως δεν κατάλαβα τίποτα! Μου ειπε οτι η διαστολή ειναι στο 1 αλλά ο τράχηλος ειναι ακόμα σχηματισμένος και το μωρό δεν εχει εμπεδωθεί χαμηλά. Επομένως καλώς εχόντων των πραγμάτων αν δεν προκύψει κατι νωρίτερα την Παρασκευή 12 το βράδυ μπαίνω για πρόκληση και ως το μεσημέρι του Σαββάτου θα έχουμε γεννησει !!! 

Απο την 38η και μετα νομιζω ολα τα μωρακια ετοιμα ειναι....μη το σκεφτεσαι ετσι η προκληση δε σημαινει και καισαρικη...ολα καλα θα πανε να μην ανησυχεις !σημασια εχει να εισαι καλα εσυ και το μωρακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

Και μένα με ορό αρχικά, μετά με σύριγγα για να μη γίνει σύγχυση θηλών. 

Τώρα περιμένουμε.. μετά απο την θρμοκοιτίδα τα βάζουν και στην απλή μονάδα? Και πόσο τα κρατούν εκεί? 

Μετά τη ΜΕΝΝ τον έβαλαν σε μονάδα αυξημένης φροντίδας νομίζω λέγεται όπου πάλι τον είχαν σε θερμοκοιτίδα λόγω ικτέρου. Εκεί έμεινε 1 μέρα και μετά τον έβαλαν σε απλή μονάδα για άλλες 3. Εμας βγήκε μετά από 10 ημέρες, αλλά επειδή έπαιρνε αντιβίωση. Στον μπέμπη σου έδωσαν αντιβίωση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια γεννησα σημερα το πρωι εναν κουκλο 3.400 κιλα. Θα ανασυνταχτω και θα επιστρεψω! 

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Γερός και τυχερός σε όλη του την ζωή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια γεννησα σημερα το πρωι εναν κουκλο 3.400 κιλα. Θα ανασυνταχτω και θα επιστρεψω! 

Να σου ζήσει!!! Γερός κ καλότυχος πάντα!!! Καλή ανάρρωση κορίτσι μου και περιμένουμε λεπτομέρειες μόλις είσαι καλύτερα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια γεννησα σημερα το πρωι εναν κουκλο 3.400 κιλα. Θα ανασυνταχτω και θα επιστρεψω! 

Μπραβο!!!!να σου ζησει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια γεννησα σημερα το πρωι εναν κουκλο 3.400 κιλα. Θα ανασυνταχτω και θα επιστρεψω! 

Να σας ζήσει !! Να τον χαίρεστε ! Όταν μπορέσεις πες μας λεπτομέρειες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki μου να σας ζησει ο μικρουλης σου!!!!!!περιμενουμε νεα σου !

Μαλλον τα αγορακια ερχονται πιο γρηγορα απο τα κοριτσακια !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια γεννησα σημερα το πρωι εναν κουκλο 3.400 κιλα. Θα ανασυνταχτω και θα επιστρεψω! 

Να σας ζήσει!!!! Γερός και καλότυχος να είναι!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Berry είπε:

Το σκέφτομαι μονο με την έννοια μήπως το μωρό δεν ειναι ακόμα έτοιμο και προκαλέσουμε κάποια αναίτια καισαρική! Αλλά εμπιστεύομαι τον γιατρό μου όποτε θα κανει το καλύτερο ! Τωρα για τον νόμο που λες μπορεί και να υπάρχει, δεν εχω ιδέα, σίγουρα ομως τα νοσοκομεία και οι κλινικές έχουν πρωτόκολλο συγκεκριμένων ημερών που ακολουθούν! 

σημερα έκανα καρδιοτοκογραφημα έδειξε ελάχιστες συσπάσεις οι οποίες δεν ειναι αισθητές σε μενα! Μου έκανε και κολπικά εξέταση για να δει την κατάσταση του τραχήλου. Περίμενα να πονέσω γιατί όλοι έτσι μου έλεγαν, παραδόξως δεν κατάλαβα τίποτα! Μου ειπε οτι η διαστολή ειναι στο 1 αλλά ο τράχηλος ειναι ακόμα σχηματισμένος και το μωρό δεν εχει εμπεδωθεί χαμηλά. Επομένως καλώς εχόντων των πραγμάτων αν δεν προκύψει κατι νωρίτερα την Παρασκευή 12 το βράδυ μπαίνω για πρόκληση και ως το μεσημέρι του Σαββάτου θα έχουμε γεννησει !!! 

Κι εγώ αυτό σκεφτομαι..μήπως δεν είναι έτοιμο το μωρό. Γενικά ξέρω ότι περιμένουν μέχρι +10 μερες από την ΠΗΤ. Εμείς, αν δεν προκύψει κάτι νωρίτερα, θα πάμε για πρόκληση Δευτέρα βράδυ στις 12.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...