Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@vayaki χρόνια σου πολλά! Να είσαι γερή και με έναν πόνο να έρθει να το μικρό σου θαυματακι! @Valfrag τι ωραία που απολαμβάνεις τον μικρούλη σου...όσο μπορείς να κοιμάσαι μέσα στη μέρα όταν κοιμάται και το μωρό για να έχεις δυνάμεις...αυτός ο πρώτος καιρός που κοιμούνται αρκετές ώρες είναι ιδανικός για ξεκούραση.... εκμεταλευτειτε το.... Εγώ κορίτσια πλένω πλένω και δεν τελειώνω έχω βάλει τουλάχιστον 8 πλυντήρια βρεφικά...νομίζω ότι μέχρι να αλλάξει νούμερο τι μωρό σε ρούχο δεν θα χρειαστεί να ξαναπλυνω...έχω έτοιμο το δωμάτιο της (σχεδόν) μόνο λίγα διακοσμητικά ακόμη χρειάζομαι...και τώρα τελειώνω και τη δική μου βαλίτσα γιατί βλέπω να γεννάω και να τρέχω... Γενικά έχω αρκετουτσικες συσπάσεις πόνους περιόδου και πίεση από κάτω...Τετάρτη είναι το ραντεβού μου για αυτή την εβδομάδα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@vayaki κορίτσι μου χρόνια Πολλά! Πολύχρονη! Υγεία πάνω από ολα κ πολλές όμορφες στιγμές. Με τ καλό ρ μωράκι σας.

@dimitra2222 κ γω εται με τα μωρουδιακα έχω τα άπειρα μέχρι να μπει για καλά τ καλοκαίρι. Μόνο τ δικό μ βρέφος δ κοιμόταν ποτε;;; ασε που τον πρώτ ο καιρό κ τ ελάχιστο π κοιμόταν δ μπορούσα να βολευτω λογο τομης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki πολύχρονη για εχθές με υγεία!!! Σου εύχομαι να γεννήσεις με έναν πόνο ένα υγιέστατο μωράκι και όλα να πάνε καλά!!! 

@dimitra2222 μια χαρά σε βρίσκω... Οργανωμένη! Τα πονακια είναι φυσιολογικά. Ετοιμάζεται το μωράκι για τη μεγάλη έξοδο... Με το καλό σου εύχομαι!

Εγω κοριτσια πηγα στο μαιευτηριο το πρωι για nst και προεγχειρητικο και τελικα με κρατησανε για να κανω καποιες παραπανω εξετασεις ωστε να ειμαι ετοιμη για αυριο πρωι πρωι να υποδεχτουμε τον μπεμπακο!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό @Madi85 να κρατήσετε το μωράκι σας αγκαλιά! Τι χεράκια γλυκά ❤️ να μας τον φιλήσεις @Valfrag 

@vayaki χρόνια σου πολλά κ με το καλό το μπεμπακι σας!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 @Diwni @Mariamagdalini σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!! Με το καλο ολες μας!!! 

@Valfrag τρελα η φωτο που εβαλες!!!❤

@Madi85 ευχαριστω για τις ευχες! Με το καλο αυριο!!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Κορίτσι μου χρόνια σου πολλά πολύχρονη και με το καλό το μωράκι σας!! Γερή και δυνατή να είσαι και να χαρείτε την κάθε στιγμή!!

@Valfrag Αχχχχχ χεράκια όμορφα να χαρώ εγώ!! Να μας τα φιλήσεις, να το χαίρεστε το μωράκι σας κοπέλα μου πάντα γερό και καλότυχο να είναι!! ????

@Madi85 Να τος κι ο 2ος γαμπρός της ομάδας!!! Με το καλό να τον υποδεχθείτε κορίτσι μου, όλα καλά να πάνε εύχομαι να έχεις κάθε ευκολία στη γέννα!! Τι όμορφα αύριο θα τον έχεις στην αγκαλιά σου!! Τι συγκίνηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag πράγματικα μας ελιωσες με την φωτό σας...ρουφήξε τον! Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα... @Madi85 με το καλό κορίτσι μου...να είναι όλα όμορφα και να υποδεχτείτε το μωράκι σας αύριο! @Diwni η δικιά μου κοιμόταν αρκετά γενικά ως μωρό...τη μέρα ...τη νύχτα θήλαζε ασταμάτητα... ?... Κόριτσια έχω βρεφικά από την κόρη μου την αδερφή και την κουνιάδα μου και τώρα που τα πλένω σκέφτομαι που θα τα βάλω όλα αυτά οεοοοο...σας μιλάω για πολύ ρούχο...χαχαχα ανυπομονώ να έρθει η μπέμπα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 εμένα ποτέ δ κοιμήθηκε με τις ωρες. Ούτε μέρα ούτε νύχτα. Αφού μ λένε όλοι έλα τώρα τ μωράκι θα τρώει θα κοιμάται. Λέω δ ξερω πως είναι ρε παιδιά. Το δικό μ τ μωρο κοιμόταν σπαστά 10λεπτα μέσα στη μέρα. Άντε τέταρτο. Κ γω μια από Τα ιδια. Να σ πω διάλεξα κράτησα ότι ήθελα κ πήγα κ 2 τσάντες αρην εκκλησία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις συμβουλές που μου δώσατε και τις εμπειρίες που μοιραστήκατε! ❤️ Με βοηθήσατε πολύ να αποφασίσω να περιμένω (αν και το βλέπω δύσκολο να κυλήσουν όλα φυσιολογικά), αλλά κυρίως να νιώσω καλύτερα! Η οικογένεια ευτυχώς με είδε ότι ενοχλήθηκα και 2 μέρες τώρα δεν έχει πει κανένας κουβέντα για τον τοκετό. 

Γενικά εξακολουθώ να μην είμαι καλά αυτές τις μέρες. Έχω μονίμως έναν εκνευρισμό, κυρίως λόγω του ότι δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου. Γυρνάω στο πλάι, πιάνομαι, θέλω κανά δεκάλεπτο να γυρίσω από την άλλη, ξαναπιάνομαι, σηκώνομαι και κόβω βόλτες σαν το ζόμπι κι αν κάποια στιγμή καταφέρω να κοιμηθώ θα ξυπνήσω είτε από πόνο, είτε από κλωτσιά, είτε για τουαλέτα, είτε για νερό, κάτι και πάλι από την αρχή! Επίσης επέστρεψαν οι καούρες, άσχετα με το τι θα φάω και είναι τόσο έντονο το κάψιμο που νιώθω που δακρύζουν τα μάτια μου. Το κρύο γάλα με ανακουφίζει για λίγο και μετά με ξαναπιάνει. Και αυτός ο πόνος από κάτω, κι εμένα στα αριστερά, είναι το κάτι άλλο. Αν έχω κάτσει πολλή ώρα ξαπλωμένη, με το που πάω να σηκωθώ νιώθω λες και τρώω κλωτσιά ξέρετε που και ακούγεται ένα κρατς λες και σπάει κόκκαλο! Επίσης μου έχει ανεβεί η πίεση. Από 9 και 5 που είχα καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τώρα παίζει στο 12,5 -13 και 8,5 ☹️ Με πιάνουν και κάτι ξεγυρισμένες ζαλάδες στα καλά καθούμενα, σα να μαυρίζουν όλα για 1 δευτερόλεπτο. Πώς με βρίσκετε; Ερείπιο σωστό! Σήμερα έχω πάλι γιατρό και θα τα συζητήσουμε όλα. Η πίεση και οι ζαλάδες με ανησυχούν αρκετά, τα υπόλοιπα ξέρω ότι είναι φυσιολογικά και προσπαθώ να μην παραπονιέμαι, αλλά τα νεύρα, νεύρα!

@vayaki χρόνια πολλά κοπέλα μου και με το καλό ο μπέμπης σας! Να είστε και οι 2 γεροί και ευτυχισμένοι!

@Madi85 με το καλό ο παίδαρος!! Όλα καλά να πάνε! Πρόκληση θα κάνεις είπαμε ή καισαρική; 

@Valfrag τι όμορφη φώτο, έλιωσα με τα χεράκια! ? Θα τους βρείτε σιγά σιγά τους ρυθμούς σας, φαντάζομαι όσο συναρπαστικές είναι οι πρώτες μέρες, είναι και άλλο τόσο δύσκολες. Να σε ρωτήσω κάτι, γιατί του δίνεις και ξένο και δεν αποθηκεύεις απλά το δικό σου να του το δώσεις αργότερα; Επειδή είναι μικρούλης και το ξένο είναι πιο ενισχυμένο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaμου με καισαρική θα πάω. Υπομονή κορίτσι μου με τα συμπτώματα... Δες το για την πίεση σου αν και ίσως έχει να κάνει με όλη την κατάσταση που πέρασες τελευταία, το άγχος κλπ. Προσπάθησε να παραμένεις ήρεμη όσο μπορείς και όλα θα πάνε καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις συμβουλές που μου δώσατε και τις εμπειρίες που μοιραστήκατε! ❤️ Με βοηθήσατε πολύ να αποφασίσω να περιμένω (αν και το βλέπω δύσκολο να κυλήσουν όλα φυσιολογικά), αλλά κυρίως να νιώσω καλύτερα! Η οικογένεια ευτυχώς με είδε ότι ενοχλήθηκα και 2 μέρες τώρα δεν έχει πει κανένας κουβέντα για τον τοκετό. 

Γενικά εξακολουθώ να μην είμαι καλά αυτές τις μέρες. Έχω μονίμως έναν εκνευρισμό, κυρίως λόγω του ότι δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου. Γυρνάω στο πλάι, πιάνομαι, θέλω κανά δεκάλεπτο να γυρίσω από την άλλη, ξαναπιάνομαι, σηκώνομαι και κόβω βόλτες σαν το ζόμπι κι αν κάποια στιγμή καταφέρω να κοιμηθώ θα ξυπνήσω είτε από πόνο, είτε από κλωτσιά, είτε για τουαλέτα, είτε για νερό, κάτι και πάλι από την αρχή! Επίσης επέστρεψαν οι καούρες, άσχετα με το τι θα φάω και είναι τόσο έντονο το κάψιμο που νιώθω που δακρύζουν τα μάτια μου. Το κρύο γάλα με ανακουφίζει για λίγο και μετά με ξαναπιάνει. Και αυτός ο πόνος από κάτω, κι εμένα στα αριστερά, είναι το κάτι άλλο. Αν έχω κάτσει πολλή ώρα ξαπλωμένη, με το που πάω να σηκωθώ νιώθω λες και τρώω κλωτσιά ξέρετε που και ακούγεται ένα κρατς λες και σπάει κόκκαλο! Επίσης μου έχει ανεβεί η πίεση. Από 9 και 5 που είχα καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τώρα παίζει στο 12,5 -13 και 8,5 ☹️ Με πιάνουν και κάτι ξεγυρισμένες ζαλάδες στα καλά καθούμενα, σα να μαυρίζουν όλα για 1 δευτερόλεπτο. Πώς με βρίσκετε; Ερείπιο σωστό! Σήμερα έχω πάλι γιατρό και θα τα συζητήσουμε όλα. Η πίεση και οι ζαλάδες με ανησυχούν αρκετά, τα υπόλοιπα ξέρω ότι είναι φυσιολογικά και προσπαθώ να μην παραπονιέμαι, αλλά τα νεύρα, νεύρα!

@vayaki χρόνια πολλά κοπέλα μου και με το καλό ο μπέμπης σας! Να είστε και οι 2 γεροί και ευτυχισμένοι!

@Madi85 με το καλό ο παίδαρος!! Όλα καλά να πάνε! Πρόκληση θα κάνεις είπαμε ή καισαρική; 

@Valfrag τι όμορφη φώτο, έλιωσα με τα χεράκια! ? Θα τους βρείτε σιγά σιγά τους ρυθμούς σας, φαντάζομαι όσο συναρπαστικές είναι οι πρώτες μέρες, είναι και άλλο τόσο δύσκολες. Να σε ρωτήσω κάτι, γιατί του δίνεις και ξένο και δεν αποθηκεύεις απλά το δικό σου να του το δώσεις αργότερα; Επειδή είναι μικρούλης και το ξένο είναι πιο ενισχυμένο;

Δινω και τα 2 απλα επειδη ειναι πρωορο πρεπει να του δινω και ξενο για να παρει πιο γρηγορα..γεννηθηκε 2430 και βγηκαμε 2190..οποτε ακολουθουμε προς το παρον και τις 2 μεθοδους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 κι εγώ αυτό νομίζω, δεν είναι εμένα μαθημένος ο οργανισμός μου στο άγχος! 

@Valfrag ναι κάτι τέτοιο υπέθεσα. Μόλις όμως πάρει τα πάνω του ο μπεμπάκος, θα μπορείς να δοκιμάσεις αποκλειστικό θηλασμό, ε; Το θήλαστρο σου αύξησε την παραγωγή όπως λένε; Μου έφερε κι εμένα η πεθερά μου ένα της Philips Avent. Εσύ ποιο έχεις; Πονάει; ?

Επίσης κορίτσια κάτι άλλο περίεργο που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι πρήξιμο στα χέρια και στα πόδια που έρχεται και φεύγει. Τη μια βλέπω τα δάχτυλα μου πρησμένα, κόκκινα και άσπρα στις αρθρώσεις και μετά από καμιά ώρα δυο είναι πάλι νορμάλ. Μέχρι τώρα δεν είχα δει πουθενά πρήξιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαινω!!!!καουρες (και εμενα μονο το γαλα με βοηθαει αν και αν πιω πολυ μου προκαλει εμετο...)και φουλ ρεψιμο!!αφου μου λεει ο αντρας μου οτι παλι ειναι σαν να γυρισαμε πισω στον 3 μηνα που ημουν χαλια!!!!!και εγω πιστευω πως η πιεση σου ανεβηκε απο το στρες και το αγχος....προσπαθησε να ηρεμισεις και θα επανελθει στα φυσιολογικα!

Και εγω αν ξυπνησω δυσκολευομαι να ξανα κοιμηθω!Απο πονους εχω κατι σουβλιες απο κατω ..σημερα ειχα πονο και στην πλατη οοοολη μερα και απο το μεσημερι και μετα εχω ενα πονο αναμεσα στο στηθος και δε λεει να φυγει!!!!ααα και πονοκεφαλο!!!

Οσο για τα νευρα και εμενα πιανουν κοκκινο αλλα οχι με ολους ευτυχως!(φροντιζει η πεθερουλα μου να με φτιαχνει!)μονο προχθες μου ειπε ο αντρας μου πρωτη φορα οτι ολο γκρινιαζω και δεν εχω ξυπνησει καλα!χαχαχχα ευτυχως μετα δε μου ξανα ειπε κατι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Narcissa είπε:

@Madi85 κι εγώ αυτό νομίζω, δεν είναι εμένα μαθημένος ο οργανισμός μου στο άγχος! 

@Valfrag ναι κάτι τέτοιο υπέθεσα. Μόλις όμως πάρει τα πάνω του ο μπεμπάκος, θα μπορείς να δοκιμάσεις αποκλειστικό θηλασμό, ε; Το θήλαστρο σου αύξησε την παραγωγή όπως λένε; Μου έφερε κι εμένα η πεθερά μου ένα της Philips Avent. Εσύ ποιο έχεις; Πονάει; ?

Επίσης κορίτσια κάτι άλλο περίεργο που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι πρήξιμο στα χέρια και στα πόδια που έρχεται και φεύγει. Τη μια βλέπω τα δάχτυλα μου πρησμένα, κόκκινα και άσπρα στις αρθρώσεις και μετά από καμιά ώρα δυο είναι πάλι νορμάλ. Μέχρι τώρα δεν είχα δει πουθενά πρήξιμο.

Και εγω της philips avent πηρα..μια χαρα ειναι!!δε με ποναει καθολου..αλλα βαζω και αλοιφη μετα απο καθε αντληση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Και εγω της philips avent πηρα..μια χαρα ειναι!!δε με ποναει καθολου..αλλα βαζω και αλοιφη μετα απο καθε αντληση..

Οταν θηλαζεις τον μικρουλη σου πονας???μου εχουν πει οτι τις πρωτες 10 μερες ποναει παρα πολυ...επισης χρησιμοποιεις επιθεματα???εχω παρει και επιθεματα και κοχυλια(για την αρχη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Και εγω της philips avent πηρα..μια χαρα ειναι!!δε με ποναει καθολου..αλλα βαζω και αλοιφη μετα απο καθε αντληση..

Τι καλά, thank you! Εγώ έχω ξεκινήσει από τώρα να βάζω κρέμα στις θηλές περίπου παρά μέρα, της Frezyderm, γιατί είχα έντονη ξηροδερμία και φαγούρα και ευτυχώς είναι αρκετά καλύτερα. 

@stasa199 εμένα όταν κατέβηκε ο μπέμπης κόπηκαν μαχαίρι οι καούρες μαζί με τις ταχυπαλμίες και τη δύσπνοια. Και τώρα επέστρεψαν δριμύτερες! Τι πράγμα είναι αυτό... Είτε πιτόγυρα με τζατζίκι φάω, είτε γιαούρτι με βρώμη για βραδινό, το ίδιο χάλι! Πριν με μια κουταλίτσα maalox έβγαινε η νύχτα μια χαρά. Τώρα δε με σώζει τίποτα! Εσένα που σου είχε ανεβεί από στρες η πίεση αν θυμάμαι καλά, έπεσε πάλι στα φυσιολογικά σου, ε; Από πόνους βλέπω όλες καλά πάμε! Εγώ κυρίως νευριάζω με το άγχος των άλλων, συμπεριλαμβανομένου του άντρα μου. Μην τυχόν και δε σηκώσω τηλέφωνο αμέσως, μη και κάνω μπάνιο ενώ είμαι μόνη μου σπίτι, μη και πάω χωρίς συνοδεία μέχρι τη γωνία, μην κατέβω καμιά σκάλα, μη το ένα, μη το άλλο... Ξέρω ότι το κάνουν από ενδιαφέρον, αλλά κάπου όπα... Καταφέρνω να κοιμηθώ μια ώρα, τελικά με ξυπνάνε με κλήσεις στο σταθερό και πρέπει να απολογηθώ από πάνω γιατί είχα βάλει το κινητό αθόρυβο και δεν απάντησα στα 30 τηλέφωνα που δε σήκωσα και τους τρόμαξα!! Μόνο οι δικοί μου έχουν παλαβώσει ή σας κάνουν κι εσάς τέτοια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Οταν θηλαζεις τον μικρουλη σου πονας???μου εχουν πει οτι τις πρωτες 10 μερες ποναει παρα πολυ...επισης χρησιμοποιεις επιθεματα???εχω παρει και επιθεματα και κοχυλια(για την αρχη)

Ποναει στην αρχη που πιανει μετα οχι δε με ποναει..επιθεματα απαραιτητως γιατι τρεχει το γαλα..κοχυλια δε χρησιμοποιω ουτε αγορασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa και εμενα υποτιθεται ειναι πολυ χαμηλα αλλα εγω μια χαρα ταλαιπωρουμε!!!δεν ξερω...πλεον δεν τα λεω καν στο γιατρο γιατι δεν μπρορει να μου κανει και κατι...

Ναι καλα θυμασαι μου ειχε ανεβει για μια δυο μερες και μετα προσπαθουσα να ειμαι ηρεμη για να μη  ξανα ανεβει!

Εχουν πλακα μωρε που ανησυχουν αλλα ενταξει πες τους αν γινει κατι θα σας παρω εγω δε γινεται να σε ολοι να σε παιρνουν ολη την ωρα τηλεφωνο!!!!καλα για τον αντρα σου δεν μπορω να πω κατι!!και ο δικος μου απο την ερχη ετσι εκανε αλλα μετα χαλαρωσε ευτυχως!τωρα στο τελος δεν ξερω πως θα κανει!!!εμενα δεν εχουν ξεκινησει να κανουν ετσι ευτυχως γιατι δε θα το αντεχα ουτε θα το αντεξω!!!!αλιμονο πες τους οτι οτι και να γινει ενα τηλεφωνο στον αντρα σου θα τον κανεις αν δεν το βρεις θα παρεις καποιον αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...