Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@RaniaMln  το πρώτο τ γεννήσες φυσιολογικα; ας γεννησω τόσο γρήγορα ξ ευκολα Κ ας γεννησω κ στο δρομο.

Ναι φτ αλλα παιδευτηκα πολύ.13 ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@RaniaMln πιστευω και οι πονοι να σε πιασουν προλαβαινεις μην ανησυχεις..ετσι το σκεφτομαι γιατι αν πιασουν οιπονοι ο γιατρος σου λεει κανε ενα μπανακι ετοιμασου και ελα σιγα σιγα δεν σου λεει ελα τωρα..οπως ειπε και η diwni πηγαινε να κανεις εναν υπερηχο στο νοσοκομειο να εισαι σιγουρη!!

Εγω μια κοπελα εχω ακουσει μονο που γεννησε γρηγορα αλλα ειχε φτασει στο μαιευτηριο!και ειχε 2 ωρες δρομο και αυτη απλα μολις μπηκε γεννησε μπαμ μπαμ!

@Diwniεισαι φοβερη!!χαχαχαχα και εγω το ιδιο σκεφτομαι μακαρι να γεννησω ευκολα αν καταφερω για φτ!πολυ φοβαμαι αυτες τις ατελειωτες ωρες....βεβαια προλαβαινω να παω στο μαιευτηριο ειναι 15 λεπτα απο το σπιτι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στην παρέααααα!! ?? Πωπω κορίτσια σήμερα τα ξημερώματα που λέτε μ' έπιασε ένας πόνος όταν γύρισα απ την άλλη πλευρά. Λέω αμάν πάει ήρθε η ώρα!! Λογικά ήταν το έντερό μου γιατί φάγαμε γίγαντες εχθές και όσο να πεις φέρνουν αέρια απ' όσο ξέρω!! Κάτι άλλο δεν είχα πέρα απ αυτό ευτυχώς αλλά να με πήγε εκείνη την ώρα, μετά δε μ έπιανε ο ύπνος!! ?? Αχ σε 2 ώρες έχουμε το ραντεβού και θα δούμε πόσο πήγαμε επιτέλους!! ??? Θα σας έρθω μετά τις 6 με τα δικά μου τα νέα!! 

Αυτό πάντως κι εγώ το φαντάζομαι να σπάσουν απλά τα νερά και να τρέχουμε. Το χω κάνει εικόνα την ώρα της Ανάστασης και γελάω!! ???Πάνω εκεί που σκάνε τα πυροτεχνήματα τσουπ και τα νερά και τρεχάτε ποδαράκια μας. Ελπιζω να έχουμε όλες μας εύκολη και ολιγόωρη γέννα πάντως και να μην ταλαιπωρηθουμε. Επίσης βλέπω και όνειρα αυτές τις μέρες. Μια ότι πήγα στην τουαλέτα και είδα αίμα και την άλλη ότι γέννησα κι ήμουν αγκαλιά με το μωράκι μου!! ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 αντε περιμενουμε τα νεα σας!!!

Εμενα εχει σταματησει να με ενοχλει το εντερο εδω και μερες φτου φτου!!!!βεβαια εχω ξανα θεμα δυσκοιλιοτητας ενω το ειχα ξεχασει καπως....εμενα με πιανουν πονοι στην κοιλια αλλα μαλλον ειναι απο αερια οπως ειπες απο τα οσπρια που τρωμε καμια φορα και το νιωθω σαν κρυωμα στην κοιλια αλλα περναει!αυτο που με πιανει και δε με αφηνει ειναι οι καουρες!!!!εχθες κοιμηθηκα στις 4 το πρωι!ουτε γαλα ουτε τιποτα δεν με επιανε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γύρισαμε κι εμείς και φτάσαμε τα 3.038 kg και 51 εκατοστά!! ??? Όλες οι μετρήσεις μας καλές μια χαρά και συνεχίζουμε ακάθεκτοι για την επόμενη εβδομάδα που έχουμε πάλι ραντεβού. Εν τω μεταξύ θα λείπει αύριο μέχρι την Κυριακή ο γιατρός μας στο εξωτερικό και μου έδωσε μαγνήσιο να πάρω μέχρι τη Μ. Τρίτη μην έχουμε κανένα απρόοπτο ενώ λείπει!! ?? Του ανέφερα κι αυτό για το χθεσινό πονάκι και τελικά δεν ήταν τίποτα. Η μπουμπού μας είναι σε τέλεια θέση και μάλιστα έχει γυρίσει κιόλας το πρόσωπο απ' την άλλη πλευρά έτσι όπως πρέπει κανονικά και βλέπαμε τον αυχενα της!! Τώρα μια και καλή θα τη δούμε από κοντά ????  

@stasa199 αχ κορίτσι υπομονή κι εγώ δεν έχω ηρεμήσει απ' τις καούρες είναι απίστευτο μέχρι τώρα κι ειδικά σήμερα είναι παρα πολύ έντονες και παίρνω και μετά το φαγητό gaviscon αλλά τίποτα!! Κουράγιο λίγο ακόμα έμεινε πια!! Δόξα τω Θεώ σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα θέμα δυσκοιλιότητας τα πάντα λειτουργούν ρολόι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 μια χαρα η μπεμπλουλα σου!!!!!πολυ καλη!σε ποια εβδομαδα εισαι?και πως εννοεις οτι εχει γυρισει η μπεμπα?ειναι η πλατη της μπροστα?ειδες και τα πονακια μια χαρα!!!!για τις καουρες δεν παιρνω κατι προσπαθω με κανενα γαλα η ξηρους καρπους γιατι ξερω οτι δε βοηθαει τιποτα!και φαντασου προσεχω πολυ τι τρωω για να μη με πιασει αλλα παλι δε τη γλιτωνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

@irened91 μια χαρα η μπεμπλουλα σου!!!!!πολυ καλη!σε ποια εβδομαδα εισαι?και πως εννοεις οτι εχει γυρισει η μπεμπα?ειναι η πλατη της μπροστα?ειδες και τα πονακια μια χαρα!!!!για τις καουρες δεν παιρνω κατι προσπαθω με κανενα γαλα η ξηρους καρπους γιατι ξερω οτι δε βοηθαει τιποτα!και φαντασου προσεχω πολυ τι τρωω για να μη με πιασει αλλα παλι δε τη γλιτωνω!

Σ ευχαριστώ πολύ!! Στην 37η μπήκα σήμερα. Ο γιατρός το ανέφερε για το ότι γύρισε ναι αυτό που λες κι εσύ, είναι σα να κοιτάει προς τα μέσα άρα ναι η πλάτη προς τα έξω είναι. Καλά άστο αυτό με τις καούρες είναι άλλο πράγμα, εμένα πάντως με είχαν βοηθήσει πάρα πολύ εκείνα τα μασώμενα δισκία που μου έδωσε ο γιατρός να ξέρεις. Και τώρα το gaviscon το παίρνω γιατί με ανακουφίζει λίγο. Από τροφές κλπ δεν έχω βρει κάτι που να δίνει λύση στο πρόβλημα οπότε αναγκαστικά στράφηκα προς τα άλλα. Ναι και τα πονάκια όλα κομπλέ μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 μια χαρά το μωράκι σου!! Μπράβο! Σχεδόν όσο και το δικό μου!! Σε μια εβδομάδα πάλι θα δείτε πόσο μεγάλωσε. Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι τώρα μεγαλώνουν πάρα πολύ. Γι'αυτό να προσέξω το βάρος μου γιατί τώρα μόνο που αναπνέω θα παχαινω! Ουπς λέω εγώ... δεν το δέχομαι!! Χαχαχα!! Και να τρώω λιγότερο και να παχύνω;;; 

@stasa199 δυστυχώς εμένα από την αρχή αρχή της εγκυμοσύνης, όταν με έπιαναν καούρες δε με βοηθούσε τίποτα. Τίποτα απολύτως!!! Υπομονή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 και εμενα ετσι ειναι η μπεμπα εδω και καιρο και την προηγουμενη φορα ρωτησα το γιατρο και μου ειπε οτιγια να βγουν γυρνανε λιγο στο πλαι...αλλα δεν ηξερα αν μου το ελεγε για να μη με αγχωσει γιατι οποιος ακουει οτι ειναι ετσι μου λεει ειναι φυσιολογικο???για τις καουρες με βοηθουσε καπως το γαλα καμια φρυγανια και σταγαλια αλλα τα βαρεθηκα και αυτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!! Στην 37η μπήκα σήμερα. Ο γιατρός το ανέφερε για το ότι γύρισε ναι αυτό που λες κι εσύ, είναι σα να κοιτάει προς τα μέσα άρα ναι η πλάτη προς τα έξω είναι. Καλά άστο αυτό με τις καούρες είναι άλλο πράγμα, εμένα πάντως με είχαν βοηθήσει πάρα πολύ εκείνα τα μασώμενα δισκία που μου έδωσε ο γιατρός να ξέρεις. Και τώρα το gaviscon το παίρνω γιατί με ανακουφίζει λίγο. Από τροφές κλπ δεν έχω βρει κάτι που να δίνει λύση στο πρόβλημα οπότε αναγκαστικά στράφηκα προς τα άλλα. Ναι και τα πονάκια όλα κομπλέ μια χαρά. 

Κάτσε γιατί με έχεις μπερδέψει εσύ με τις εβδομάδες.. χαχα! Αφού έχεις ΠΗΤ 9/5 σήμερα είσαι 37+1, οπότε μπαίνεις στην 38η και όχι στην 37η. Σήμερα κλείνεις την 37η εβδομάδα κύησης. Σωστά;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 τέλεια η μπέμπα σου! Ακόμη πιο τέλεια θέση!!! Ακριβώς στα ίδια ειμαστε 37+1 Σήμερα. Κ γω γύρισα από γιατρό γύρω στα 3 κιλα είναι με τ κεφάλι προς τα κατω άλλα κοιτάει στο πλάι. Τώρα θα με δει πάλι Μ. Πέμπτη. Προς τ παρόν είναι ψηλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

@irened91 και εμενα ετσι ειναι η μπεμπα εδω και καιρο και την προηγουμενη φορα ρωτησα το γιατρο και μου ειπε οτιγια να βγουν γυρνανε λιγο στο πλαι...αλλα δεν ηξερα αν μου το ελεγε για να μη με αγχωσει γιατι οποιος ακουει οτι ειναι ετσι μου λεει ειναι φυσιολογικο???για τις καουρες με βοηθουσε καπως το γαλα καμια φρυγανια και σταγαλια αλλα τα βαρεθηκα και αυτα!!!!

Χαχα!! Έτσι πρέπει ναι. Καλά στα είπε. Γυρνάνε λίγο στο πλάι για να βγει το κεφάλι και μετά ξαναγυρνάνε λίγο να βγουν και οι ώμοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 αυτή είναι η ιδανική στάση. Κεφάλι προς τα κατω κ πρόσωπό προς τα μέσα. Πλάτη δηλαδή στην κοιλιά κ να κοιτάει το πωπο μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως ειναι περιεργο....στην αρχη ηταν διαφορετικες οι καουρες απο αυτες που νιωθω τωρα!επισης εχω 4 μερες με εχει πιασει ενας πονος στο ισχιο....τι καλα που με ειχε ξεχασει τωρα ξανα σαν τη γρια παω!!!!χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σας ευχαριστω βρε κοριτσια γιατι η μια φιλη που εχει κανει 2 μωρα με καισαρικη βεβαια μου ειπε οτι με τη θεση που εχει ημπεμπα δεν φαινονται κλωτσιες και τετοια και δεν ειναι τοσο ωραια και αλλη μια που εχει 2 παιδακια παλι και εχει γεννησει φυσιολογικα με κοιταξε καπως οταν της ειπα οτι εχει την πλατη της και μου λεει ειναι καλο αυτο???αλλα ενταξει εσας σας εμπιστευομαι περισσοτερο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Αχ σας ευχαριστω βρε κοριτσια γιατι η μια φιλη που εχει κανει 2 μωρα με καισαρικη βεβαια μου ειπε οτι με τη θεση που εχει ημπεμπα δεν φαινονται κλωτσιες και τετοια και δεν ειναι τοσο ωραια και αλλη μια που εχει 2 παιδακια παλι και εχει γεννησει φυσιολογικα με κοιταξε καπως οταν της ειπα οτι εχει την πλατη της και μου λεει ειναι καλο αυτο???αλλα ενταξει εσας σας εμπιστευομαι περισσοτερο!!!!!!

ναι αυτη ειναι η τελεια σταση. Εμενα εχει κεφαλι προς τα κατω αλλα κοιταει προς τα εξω χμμμ και η θεια μου ειπε οτι την ωρα της γεννας το γυρνανε λιγο με το χερι και οτι αυτο ποναει λιγο. Ευχομαι να γυρισει να κοιταει προς τα μεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 και @Diwni μια χαρά τα μπεμπακια σας!!! Και το βάρος και η θέση τους!!! 

@stasa199 μην ανησυχείς! Είναι ιδανική η θέση που έχει το μωράκι σου! Όπως φαίνεται όλα πάνε καλά!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κάτσε γιατί με έχεις μπερδέψει εσύ με τις εβδομάδες.. χαχα! Αφού έχεις ΠΗΤ 9/5 σήμερα είσαι 37+1, οπότε μπαίνεις στην 38η και όχι στην 37η. Σήμερα κλείνεις την 37η εβδομάδα κύησης. Σωστά;; 

Χαχαχα σήμερα είμαι 37 ακριβώς αγάπη, αύριο θα είμαι 37 και 1 γι αυτό είπα ότι τώρα μπήκα στην 37η εννοώντας ότι είμαι 36 εβδομάδες γεμάτες. ?? Μπερδέψαμε τα μπούτια μας χαχαχαχα. Πάντα κάποιος υπάρχει που το μετράει έτσι και κάποιος αλλιώς τελικά ???.

@stasa199Ναι αυτό για την πλαϊνή θέση το έχω ακούσει κι εγώ ότι έτσι πρέπει να βγει. Κοίτα μέχρι τώρα είναι αρκετά συνεργάσιμα τα μωράκια μας ας μην έχουμε παράπονο!! ?? Ναι κοίτα κι εμείς ότι μας λένε οι γιατροί λέμε. Αχ αυτό με το ισχιο εντάξει ευτυχώς δεν έχω θέμα ακόμα. 

@Diwni Ναιιι στα ίδια είμαστε το ξέρω κι εμείς Μ. Πέμπτη έχουμε ραντεβού!! Εμένα δε μου είπε κάτι για ψηλά ή χαμηλά να σου πω την αλήθεια αλλά εφόσον δεν είπε κάτι υποθέτω πως όλα είναι καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@irened91 τέλεια η μπέμπα σου! Ακόμη πιο τέλεια θέση!!! Ακριβώς στα ίδια ειμαστε 37+1 Σήμερα. Κ γω γύρισα από γιατρό γύρω στα 3 κιλα είναι με τ κεφάλι προς τα κατω άλλα κοιτάει στο πλάι. Τώρα θα με δει πάλι Μ. Πέμπτη. Προς τ παρόν είναι ψηλά.

Μια χαρά και η μικρή σου!!

Μπράβο μας κορίτσια! Όλες μια χαρά, Δόξα τω Θεώ μέχρι στιγμής. Έτσι να μας πάει... έτσι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 για να τ κάνεις λίγο εικόνα πρέπει να έχει τ κεφάλι προς τ μέσα για να πατήσει τ τράχηλο όταν είναι να βγει. Σκέψου σαν προσπαθεί να σπρώξει με τ κεφάλι του ένα τειχος. Με τ μέτωπο. Δ ξέρω αν με πιάνεις. Πατάει τον τράχηλο ανοίγει κ βγαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα σας ευχαριστω ολες κοριτσια!!!!πρωτη φορα ασχολουμαι με τη θεση του μωρου και δεν ηξερα!

Τι ειναι η φυση ομως....πως ξερουν τα μικρουλια μωρε και καθονται και πως να βγουν....ειναι τρομερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Ααα σας ευχαριστω ολες κοριτσια!!!!πρωτη φορα ασχολουμαι με τη θεση του μωρου και δεν ηξερα!

Τι ειναι η φυση ομως....πως ξερουν τα μικρουλια μωρε και καθονται και πως να βγουν....ειναι τρομερο!

Έτσι ακριβώς! Η φύση πάντα ξέρει τι πρέπει να κάνει! Και τα μωράκια μας από τόσο μικρά ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να βγουν. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση επίσης που μου περιέγραφε η μαία πέρα του πώς βγαίνει το μωρό, πώς προσπαθεί να βρει το στήθος για να φάει... Είναι υπέροχο εάν το σκεφτεί κανείς!!! 

Αχ αφήστε κορίτσια. Τις τελευταίες μέρες συγκινουμαι με το παραμικρό... Σήμερα έβλεπα Πήτερ Παν σε κινούμενο και να το δάκρυ... Χαχαχα!!! ??? Με βλέπω όταν δω τον μπέμπη να μην μπορώ να σταματήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Έτσι ακριβώς! Η φύση πάντα ξέρει τι πρέπει να κάνει! Και τα μωράκια μας από τόσο μικρά ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να βγουν. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση επίσης που μου περιέγραφε η μαία πέρα του πώς βγαίνει το μωρό, πώς προσπαθεί να βρει το στήθος για να φάει... Είναι υπέροχο εάν το σκεφτεί κανείς!!! 

Αχ αφήστε κορίτσια. Τις τελευταίες μέρες συγκινουμαι με το παραμικρό... Σήμερα έβλεπα Πήτερ Παν σε κινούμενο και να το δάκρυ... Χαχαχα!!! ??? Με βλέπω όταν δω τον μπέμπη να μην μπορώ να σταματήσω...

Μια από τα ίδια! Κι εγώ έβλεπα παιδικό και πλανταξα!! Χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 @Angelmammy εγω αποφευγω να βλεπω οτι μπορει να με κανει να κλαψω!ειμαι σε φαση που μπορω απλα να σκεφτω κατι και να κλαψω οποτε προσπαθω να προσεχω γιατι ουτε η Μαρθα Βουρτη τοσο κλαμα!!!??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγαμε κι εμεις γιατρό, κάναμε πολλη ώρα λογω καρδιοτοκογραφηματος, όλα καλά γενικά, ο μικρός 2.600 35&6  εβδομάδων. Ήταν πολύ ήσυχος, κοιμόταν όλη τη διάρκεια!!!! Μόλις γύρισα σπίτι άρχισε να κλωτσαει ?? Είδαμε λίγες συσπάσεις. Ο τράχηλος μου μίκρυνε κι άλλο, 2,1 εκατοστα. Λογικά δε θα φτάσουμε 40 εβδομάδες. Πάμε για 38 κάπου εκεί. Η θέση του είναι κεφάλι κάτω αλλά όχι αυτό που είπατε, να βλέπουμε αυχένα, είναι λίγο προς το πλάι γυρισμένος. Κ μένα μου εξήγησε ότι αυτή η στάση που λέγατε είναι η ιδανική προς το τέλος. Έχουμε όμως ακόμα καιρό. Πήραμε κι υγρά για καλλιέργεια. Σχολίασε ο γιατρός κ μια στενότητα στη λεκάνη μου σαν αρνητικο, λέγοντας από την άλλη ότι όλα είναι σχετικά. Οι παλιές ξέρουν τίποτα για τη στενή λεκάνη; Γενικότερα προχωράμε καλά με μια μικρή προσοχή κ πάλι στην κούραση κ την ορθοστασία, τουλάχιστον μέχρι να κατέβουμε Αθήνα. Ένιωσα περίεργα σήμερα, συνειδητοποιησα ότι έχουμε μπει τελική ευθεία κι έχω μουδιάσει! ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...