Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@irened91 Εγώ σ λέω βάση της εμπειρίας μ ότι όσο πιο μαλακή ειναξ η θηλή τόσο δυσκολεύεται τ μωρο ν πιάσει. Εμένα π γεννηθηκε κ μικρή χρησιμοποίησα κ 3 μέρες ψευδοθηλες για να ρη βοηθήσω. Όσο για το τι τρως κ τι οχι στο θηλασμο δοκιμάζεις τα παντα κ βλέπεις αν οοεραζει η όχι τ μωρο. Δε μπορείς όμως ν πίνεις 3 καφέδες τη μέρα κ να αναρωτιέσαι γτ είναι νευρικό τ μωρο. Επίσης κάποια αφηψηματα περιέχουν καφεΐνη κ καλό είναι να αποφεύγονται. Πολλα μωρά έχουν ευαισθησία αε όσπρια, πράσινα, ακόμη κ στα γλυκά. Τρως τα παντα με μέτρο κ παρακολουθείς αν πειράξει η όχι τ μωρο σου. Εμένα την πέθαιναν τα όσπρια κ τα είχα κόψει. Κ τα γλυκά της έφερναν υπερένταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης όλα τα μωράκια πιάνουν στήθος. Είναι τ ένστικτο επιβίωσης τους. Μιλάμε πάντα για τελειομηνα υγιή μωράκια. Το δύσκολο είναι το μετά. Οι ατελείωτοι θηλασμοι, το να έχεις ένα μωρο στο στήθος κάθε 20 λεπτα κ μίση ώρα για αλλη μοα ωρα κ γεμιλοτετα να νιωθεις οτι δ κανεις τπτ από τ να θηλαζεις όλη μέρα. Εκεί χρειάζεται υπομονή κ αυτό είναι π εξαντλεί τις μανούλες. Έρχεται κ ο περίγυρος να σ πει δ χορταίνει δωαε ξένο. Κ εκεί τα παρατάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται πως όταν λέμε πως δεν απαγορεύεται αυτό δε σημαίνει πως θα κατεβάζεις ένα εργοστάσιο καφέ την ημέρα ούτε και αλκοόλ. Νόμιζω πως η καθεμία το θεωρεί αυτονόητο γι αυτό και το παρέλειψα. Μέσα στις πρώτες εβδομάδες σύμφωνα με τα φαγητά που θα τρώμε κι εμείς θα βλέπουμε τι μπορεί να ενοχλεί το μωρό. Αυτό που είπα είναι πως αποδεδειγμένα δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φρούτο ή όσπριο ή λαχανικό που πρέπει να αποφεύγεται αυστηρά γιατί προκαλεί πρόβλημα γενικά σε όλα τα μωράκια ανεξαιρέτως. Από κει και πέρα το κάθε μωρό είναι διαφορετικός οργανισμός, άλλος άνθρωπος κι αν εγώ έρθω μια μέρα και πω "Α κορίτσια σήμερα έφαγα φακές και πείραξαν το μωρό." αυτό δε σημαίνει ότι κάποια άλλη μαμά θα σταματήσει να τρώει φακές για να μην πειράξουν το μωρό της. Η κάθε μαμά βλέπει τι ενοχλεί το μωρό της κι ανάλογα πράττει. 

Ναι αυτό που είπες στο τέλος είναι το χειρότερο μας είπε κι η μαία. Έρχεται ο καθένας κι η καθεμία με το μεγάλο το στόμα τους και το παίζουν ειδικοί. Κι εκεί ακριβώς πάτησε και μας είπε ότι δε θα ακούμε κανέναν και δε θα επηρεαζόμαστε από κανέναν ότι και να λέει. Εμείς και μόνο εμείς αποφασίζουμε κι έχουμε τον πρώτο λόγο. Και το τόνισε γιατί όντως πολλές νέες μαμάδες τα παρατάνε όπως είπε κι η @Diwni λόγω των παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μια φίλη μου σύστησε μια κρέμα για ενδυνάμωση θηλών κ την πήρα αμέσως σαν πρωτάρα γιατί ανέκαθεν είχα άγχος ότι δε θα αντέξω τον πόνο των θηλών! Λεει πανω strengthening and protection of nipples. Κ στις οδηγίες λέει ότι στην εγκυμοσύνη βάζουμε δύο φορές τη μέρα κ αργότερα, μετά από κάθε θηλασμό. Κ διευκρινίζει ότι για να ξαναθηλαξουμε καθαρίζουμε τις θηλές από την κρέμα. Μου είπε ότι σκληραίνει τις θηλές κ της την είχε συστήσει μαία. Ακόμα δεν την έβαλα. Θα ρωτήσω κ τον γιατρό μπας κ έχει άποψη. Εχω πάρει κ λανολινη αλλά μου είπε η φίλη μου ότι αυτή τη βάζουμε μετά τον θηλασμό σε περίπτωση τραυματισμού των θηλών. Συμφωνώ με το να μοιραζόμαστε πάντως κ η καθεμία μας δοκιμάζει, ψάχνεται κι αποφασίζει. 

Για τον ιδρώτα επίσης δεινοπαθω τελευταία κι εγώ... Μισή δουλειά κάνω κ φουντωνω! Κ τα βράδια με πιάνουν κάτι εξάψεις! Οι ορμόνες, το επιπλέον βάρος.. πρέπει να το συνηθίσουμε κι αυτό! Το μαλλί μονίμως πάνω μ' ένα κλαμερ! Αυτό μόνο καλοκαίρι το έκανα παλιά ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Εμένα μια φίλη μου σύστησε μια κρέμα για ενδυνάμωση θηλών κ την πήρα αμέσως σαν πρωτάρα γιατί ανέκαθεν είχα άγχος ότι δε θα αντέξω τον πόνο των θηλών! Λεει πανω strengthening and protection of nipples. Κ στις οδηγίες λέει ότι στην εγκυμοσύνη βάζουμε δύο φορές τη μέρα κ αργότερα, μετά από κάθε θηλασμό. Κ διευκρινίζει ότι για να ξαναθηλαξουμε καθαρίζουμε τις θηλές από την κρέμα. Μου είπε ότι σκληραίνει τις θηλές κ της την είχε συστήσει μαία. Ακόμα δεν την έβαλα. Θα ρωτήσω κ τον γιατρό μπας κ έχει άποψη. Εχω πάρει κ λανολινη αλλά μου είπε η φίλη μου ότι αυτή τη βάζουμε μετά τον θηλασμό σε περίπτωση τραυματισμού των θηλών. Συμφωνώ με το να μοιραζόμαστε πάντως κ η καθεμία μας δοκιμάζει, ψάχνεται κι αποφασίζει. 

Για τον ιδρώτα επίσης δεινοπαθω τελευταία κι εγώ... Μισή δουλειά κάνω κ φουντωνω! Κ τα βράδια με πιάνουν κάτι εξάψεις! Οι ορμόνες, το επιπλέον βάρος.. πρέπει να το συνηθίσουμε κι αυτό! Το μαλλί μονίμως πάνω μ' ένα κλαμερ! Αυτό μόνο καλοκαίρι το έκανα παλιά ?

 

Κι εγώ τη λανολινη έχω και την βάζω 1 ή και 2 φορές άμα δε βαρεθώ.

Αυτό με τον ιδρώτα όπως λες κι εσύ ακριβώς μονίμως με τα μαλλιά πιασμένα!! ?? Κι εγώ αυτό το έκανα όταν είχα πολλά κιλά πιο παλιά ειδικά τα καλοκαίρια!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τις εξαψεις αφηστε το...μονιμως με ανοιχτη τη μπαλκονοπορτα και οποιος μπαινει μου τη κλεινει...ζεσταινομαι πολυ ρε κοριτσια .... αν μπορουσα θα κοιμομουν ολογυμνη πραγματικα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag άστα να πάνε. Ειδικά τ βραδυ μονίμως ξυπνάω μούσκεμα.

@irened91 σχετικά με τις σερβιέτες Εγώ αρην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει τ sani τ νούμερο 6. Ειμαι 1.71 κ είχα φθάσει 83 κιλα. Ήταν πολύ μεγάλες κ έπιαναν όλο τ εσώρουχο κ με βολεψαν πολυ. Τώρα πήρα τ νούμερο 5 κ νομίζω πάλι θα ειμαι καλυμμένη. Οπότε ανάλογα με τ σωματοτυπο σου αποφασίζεις τ νούμερο. Τώρα είμαι 81 κιλά πάνω κάτω στα ίδια δηλαδή. Στο σπίτι μετά φορούσα τις κανονικές π φοράω αρην περιοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που είστε κορίτσια να βρεθούμε όλες οι φουντωμενες να βάλουμε έναν ανεμιστήρα, ένα ερκοντισιον ??? να απολαύσουμε δροσιτσα!!!! 

@irened91 τη λανολινη μου την παρουσίασε ως επουλωτική, όχι για χρήση προ θηλασμού. Κ μου είπε επίσης ότι αν έχω σκασμενα χείλη κάνει φοβερή δουλειά ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini Όχι εμένα μου την πρότεινε γενικά εκτός κι αν υπάρχει κι άλλη της medela κι εγώ νόμιζα ότι εννοεί αυτή. Πάντως στα kiddo (επειδή είναι πιο κοντά μου) μόνο αυτή είδα για τις θηλές κι αυτή πήρα. @stasa199 Κοίτα καμιά φορά κι εμένα με πιάνει αλλά οχι πάντα. Πιο πολύ με τις εξάψεις κι εγώ! ?? Ευτυχώς λέω ώρες ώρες που δεν έμεινα έγκυος πιο μετά να με πιάσει μες το καλοκαίρι και τότε να έβλεπα τι θα έκανα. Αγκαλιά με την κατάψυξη θα την έβγαζα!! ??? 

@Diwni Κατάλαβα, πάντως σαν ποιότητα καλές ήταν έτσι; Απορροφητικες θέλω να πω. Τώρα για νούμερο θα δω τι έχει κι ανάλογα θα πάρω γτ είμαι λίγα παραπάνω κιλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εγω παλι κοριτσια δεν εχω τοσες εξαψεις... εχω αλλο θεμα! κλαιω με το παραμικρο και για οτι να ναι λογο!!!!!

Οι ορμόνες ειναι!!! Εγώ κλαίω σε ο, τι δω με παιδιά. Δλδ όλοι αυτοί οι γονείς τελευταία που ακούμε να δολοφονούν τα παιδιά τους με ξεπερνάει και δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω...  

Κι εγώ αυτό λέω κορίτσια, αν ήμασταν καλοκαίρι ετοιμογεννες, θα ήμασταν μέσα στην κατάψυξη!! Χαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφήστε 9 Αυγούστου γέννησα τη μικρη με πητ 20.

@stasa199Ναι αυτές. Εγώ σας είπα πάνω κάτω τ κιλά μ για να υπολογίσετε τ νούμερο.

@irened91 Ναι με καταβολεψαν εμένα κυρίως από άποψη απορροφητικότητας. Το 6αρι νομίζω θα είναι Καλό. Δ ξέρω αν έχει πιο μεγάλο αλλά κ αυτές είναι μεγάλες πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ γενικά εξάψεις δεν έχω. Κάποιες φορές μόνο το βράδυ μπορεί να ιδρώσω! Υπομονή! Λίγο μας έμεινε!!! Μετά θα έχουμε αλλά... Χαχαχα!!! Εδώ θα είμαστε όμως να τα λέμε... 

Τώρα για το λαδακι λανολινης κι εγώ νομίζω ότι δεν χρειάζεται, αφού η φύση έχει προνοήσει για όλα! Ίσως η μαία μου το συνέστησε, επειδή με ρώτησε εάν έχω δει σταγόνες και τις είπα όχι, γιατί μου λέει ότι το λαδακι με τις ασκήσεις που κάνουμε ενεργοποιούν τη θηλή. Ξέρω επίσης ότι η παραγωγή γάλακτος από το στήθος ενεργοποιείται μετά την έξοδο του πλακούντα. Προς το παρόν δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni πραγματικα τις θαυμαζω τις γυναικες που γεννανε αυγουστο και σεπτεμβιο!!!!!εχουν φαει ολη τη ζεστη του καλοκαιριου!!!και εσυ πρεπει να ειχες γεννησει με την τρελη ζεστη ε???

@Madi85 και εγω ισως κανενα βραδυ να εχω ιδρωσει!αχ εδω θα τα λεμε με το καλο θα γενναμε και θα λεμε τις εμεπειριες μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω της sani τις μεγαλες πηρα για το μαιευτηριο..για το σπιτι θα εχω τις κανονικες..εγω ουτε με σεντονι δε μπορω το βραδυ..δραμα η κατασταση χαχαχαχ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω τις σανι θα παρω για το μαιευτηριο (και εγω ξερω οτι δινουν αλλα θα εχω καλου κακου!)για το σπιτι και εγω κανονικες οπως ειπε η @Valfrag....

Μου εχουν πει οτι αν γεννησεις φυσιολογικα υπαρχει μεγαλυτερη ροη και για αυτο ειπα να παρω να εχω για παν ενδεχομενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια οσες ειστε ανεργες δειτε λιγο κατι ειδικα βοηθηματα που εχει βγαλει ο οαεδ μηπως δικαιουστε τιποτα!τυχαια το ειδα αλλα δεν ξερω να σας το βαλω εδω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια οσες ειστε ανεργες δειτε λιγο κατι ειδικα βοηθηματα που εχει βγαλει ο οαεδ μηπως δικαιουστε τιποτα!τυχαια το ειδα αλλα δεν ξερω να σας το βαλω εδω...

Εμένα δε με πιάνει κάτι απ όσα έχω δει και στη σελίδα δικαιολογητικά στο φμπ. Δεν έχω πολλά ένσημα ρε γαμωτο. ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Εμένα δε με πιάνει κάτι απ όσα έχω δει και στη σελίδα δικαιολογητικά στο φμπ. Δεν έχω πολλά ένσημα ρε γαμωτο. ?? 

Εχει βγαλει και ενα που ειναι με 50 ενσημα νομιζω και το παιρνεις και αν δε δικαιουσε ταμειο ανεργιας....προεκλογικη περιοδος!!!ας κερδισει και καποιος κατι απο ολη αυτη την κατασταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εχει βγαλει και ενα που ειναι με 50 ενσημα νομιζω και το παιρνεις και αν δε δικαιουσε ταμειο ανεργιας....προεκλογικη περιοδος!!!ας κερδισει και καποιος κατι απο ολη αυτη την κατασταση!

Ναιιι είναι κι αυτό!! Χαχαχα σ ευχαριστώ πολύ πάντως θα το ψάξω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας κ απο μενα την εξαφανισμενη!! 

Εχετε γραψει πολλα κι ενδιαφέροντα!! Φυσικα δεν τα θυμάμαι όλα! 

Να ευχηθω κ γω με την σειρά μου να πανε ολα καλά σε όλες αλλα κυριως στη @Valfrag που μαλλον θα είναι η πρωτη!! Κ Εγω πιθανον να ειμαι η επομενη.. Παρολο που η ΠΗΤ μου ειναι 01/06 γτ εχω διδυμακια κ το ενα μικρο μου δεν τρωει πολυ.. Θα μ πει μες στη βδομαδα! 

Για την κρέμα στις θηλες ουτε εγω ξερω κατι για προετοιμασια. μονο αυτα που αναφερατε για την περιοδο θηλασμου (το ιδιο το γαλα για αποστειρωση, κ λανολινη αν εχουν τραυματιστει). 

Για τα βλαστοκυτταρα ειχα καταληξει κ γω για δωρεα σε δημοσια τραπεζα αλλα υπαρχουν προυποθεσεις (να εχεις συμπληρωσει καποια βδομαδα κ να υπαρχει κ η σωστη αναπτυξη) επομενως το πλανο απορριφθηκε. Επιπλεον ειμαι προσωπικα λιγο καχυποπτη με τις ιδιωτικες τραπεζες διότι η δημοσια τράπεζα απορριπτει ενα 80% απο τις δωρεες ως ακαταλληλο υλικο... Κ αναρωτιομουν αν σε περιπτωση που δεν ειναι καταλληλο το δειγμα η ιδιωτικη τραπεζα θα το ελεγε. Αυτα ηταν οι δικοι μ ενδιασμοι χωρις να θελω φυσικα να επηρεασω καμμια. 

Εχετε αναφερει κ αλλα θεματα αλλα δε θελω να γινομαι κουραστικη. 

Ααα, αν καποια χρειαζεται τα δικαιολογητικα για ΙΚΑ για αδεια κυοφοριας κ λοχειας πειτε μ να στειλω φωτο. 

Αυτα απο μενα προς το παρον, κ θα σας ενημερωσω με εξελιξεις!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...