Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 

@Valfrag πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά, λιγη υπομονή τώρα και θα έρθει στην ώρα του ο μπέμπης! ❤️

Παντως που λέγατε για κοιλιές, η δική μου είναι τεράστια (από 55 κιλά κοντεύω τα 70 και εκτός από κοιλιά και στήθος δε βλέπω να έχω πάρει πουθενά) και πολύ ψηλή, αλλά ο μπέμπης δεν είναι μεγαλος, στις 31 εβδομάδες ήταν 1,5 κιλό. Ανυπομονώ τη Δευτέρα που θα είμαι 33+3 να δω ποσό θα έχει πάει. Εν τω μεταξύ όποια κυρία με βλέπει πάνω από 55-60 μου λέει «Εκεί έχεις ένα γιο!» Στην αρχή ήταν λίγο σοκαριστικό, αλλά πλέον έχει γίνει καμία 20αρια φορές και το συνηθισα ? 

@Angelmammy τα μαθήματα στο Έλενα πόσα είναι; Μαθαίνετε ανάσες και τέτοια; Είδα κάνουν και στο Ιασώ που θα γεννήσω, σύνολο 3 (νομίζω ένα για τον τοκετό, ένα για θηλασμό και ένα για φροντίδα νεογέννητου), αλλά μου φάνηκαν λίγα. Προς το παρόν έχω παρακολουθήσει μόνο της nutricia του ανώδυνου τοκετού. Ενδιαφέρον ήταν, όποτε γράφτηκα και στα υπόλοιπα. Και στου my new baby λέω να πάω. Σταμάτησα τη δουλειά, στο σπίτι δεν κάνω σχεδόν τίποτα και εκτός από ψώνια δεν έχω με τι να ασχοληθώ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Madi85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

@stasa199 ούτε εγώ έχω την εξέταση που λες. Αφού όμως ο γιατρός σου είναι καθησυχαστικος, μην ανησυχείς.

Εμείς τώρα γυρίζουμε από την εμβρυολογο. Το αμνιακό έχει μειωθεί, αλλά είναι ακόμα λίγο πάνω από το φυσιολογικό. Ο τράχηλος 24,5, φυσιολογικός. Οπότε μου λέει εξακολουθώ να προσέχω και θα με ξαναδεί την Παρασκευή. Μου έφυγε αρκετό άγχος!!! ???? Μας έβγαλε και ωραίες φωτογραφίες του μπέμπη!!!

Μπράβο πολύ καλά!!!μια χαρά θα κυλήσουν οι μέρες και όλα καλά θα πάνε!να μην αγχώνεσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Μπράβο πολύ καλά!!!μια χαρά θα κυλήσουν οι μέρες και όλα καλά θα πάνε!να μην αγχώνεσαι!!

Έτσι μου είπε και η γιατρός. Όπως το βλέπει έχουμε αρκετές εβδομάδες ακόμα, αλλά καλό είναι να προσέχω για μια ακόμα εβδομάδα, ώστε να κλείσουμε τις 34. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια...σας διαβάζω αλλά τρέχω και δεν προλαβαίνω να γράψω... @Valfrag όλα θα πάνε σούπερ! Να ξεκουράζεσαι κι ο μπεμπης σου θα είναι μια χαρά... @stasa199 Οντως οι τρενσαμινασες έχουν σχέση με το συκώτι...οι τιμές συνήθως αυξάνονται στην εγκυμοσύνη εγώ στην αρχή της κύησης είχα γύρω στο 150... Παίζουν ρόλο και οι αντιπηκτικες που κάνω...φαντάσου από τον 2ο μήνα τις παρακαλούθουκε και μόλις στον 7ο έπεσαν μέσα στα όρια...και δεν μιλάω για λίγο αυξημένες όπως εσύ αλλά στα ύψη...επίσης οι τιμές ανεβαίνουν όταν έχεις θέματα με τη χολή...εγώ περισυ την αφαίρεσα και πάλι τότε ήταν στα ύψη...νομίζω οι δικές σου τιμές είναι μια χαρά θα σου το επιβεβαιώσει κι ο γιατρός σου τη Δευτέρα! @stasa199

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222Παίζουν πολλά βλέπω!θα δούμε πως θα πάει!

@Narcissa το βάρος του μωρού σου είναι μια χαρά για τις εβδομάδες Του!τώρα αρχίζουν να παίρνουν πιο πολύ!τα μαθήματα του my new baby ξέρεις που γίνονται??το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν βρήκα που τα κάνουν για να δω αν με βολεύει...

Τι ωραία που όλες προχωράμε καλά!Μπορεί να μας έχει συμβεί από κάτι άλλα ευτυχώς είναι καλά όλα τα μωράκια μας και εμείς και συνεχίζουμε!ελπίζω να φτάσουμε έτσι μέχρι το τέλος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag @stasa199 @stasa199κοριτσια κάτι έχω πατήσει και βγαίνουν τα ονόματα σας στο μύνημα μου χωρίς να μπορώ να τα σβήσω... @Madi85 μια βδομάδα είναι θα περάσει υπομονή κ μετά άλλες 2 κι έφτασες στον 9ο...τίποτα δεν έμεινε... @Narcissa κι εγώ έτσι ένιωθα στην πρώτη εγκυμοσύνη σταμάτησα την δουλειά κ βαριόμουν...τώρα ανυπομονώ τέλος του μήνα να ξεκινήσει η άδεια μου να κάνω καμία δουλειά στο σπίτι...με ένα παιδί σπίτι κ δουλειά δεν προλαβαίνω να ξυθω...το δωμάτιο της μικρής είναι ακόμη σιδερωτηριο κ δεν έχω ανεβάσει τίποτα από την αποθήκη να για πλύσιμο κ τακτοποίηση...ελπίζω να τα προλάβω από αρχές του μηνα που θα είμαι σπίτι...κορίτσια όσες πήρατε ήδη άδεια με το χαρτί του γιατρού κ τη βεβαίωση εργοδότη πήγατε στο ΙΚΑ? Σε πόσες μέρες μπήκε η πρώτη δόση? Πρέπει να ψάξω τα δικαιολογητικά γιατί δεν τα θυμάμαι καθόλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

@Valfrag πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά, λιγη υπομονή τώρα και θα έρθει στην ώρα του ο μπέμπης! ❤️

Παντως που λέγατε για κοιλιές, η δική μου είναι τεράστια (από 55 κιλά κοντεύω τα 70 και εκτός από κοιλιά και στήθος δε βλέπω να έχω πάρει πουθενά) και πολύ ψηλή, αλλά ο μπέμπης δεν είναι μεγαλος, στις 31 εβδομάδες ήταν 1,5 κιλό. Ανυπομονώ τη Δευτέρα που θα είμαι 33+3 να δω ποσό θα έχει πάει. Εν τω μεταξύ όποια κυρία με βλέπει πάνω από 55-60 μου λέει «Εκεί έχεις ένα γιο!» Στην αρχή ήταν λίγο σοκαριστικό, αλλά πλέον έχει γίνει καμία 20αρια φορές και το συνηθισα ? 

@Angelmammy τα μαθήματα στο Έλενα πόσα είναι; Μαθαίνετε ανάσες και τέτοια; Είδα κάνουν και στο Ιασώ που θα γεννήσω, σύνολο 3 (νομίζω ένα για τον τοκετό, ένα για θηλασμό και ένα για φροντίδα νεογέννητου), αλλά μου φάνηκαν λίγα. Προς το παρόν έχω παρακολουθήσει μόνο της nutricia του ανώδυνου τοκετού. Ενδιαφέρον ήταν, όποτε γράφτηκα και στα υπόλοιπα. Και στου my new baby λέω να πάω. Σταμάτησα τη δουλειά, στο σπίτι δεν κάνω σχεδόν τίποτα και εκτός από ψώνια δεν έχω με τι να ασχοληθώ ?

Καλησπέρα!!!

Μια χαρά είναι το μωράκι σου. Θα δεις τώρα και πόσο θα έχει μεγαλώσει. 

Τα μαθήματα στο Έλενα είναι 4. Όλα μαθηματα ανώδυνου τοκετού. Έχει και έξτρα για θηλασμό κλπ αλλά και εκεί είναι συγκεκριμένες ημερομηνίες και δε χρειάζεται να κλείσεις θέση όπως είναι στου ανώδυνου τοκετού. Εγώ επειδή επέλεξα γκρουπ σαββατοκύριακου, κάνω 3 μαθήματα - 1 διπλό 4 ωρών και 2 μονά των 2 ωρών έκαστο. Σήμερα κάνανε ανάσες και ασκήσεις για να γυμναστουμε λιγάκι, ασκήσεις χαλάρωσης και ασκήσεις για το περινεο. Στο προηγούμενο μάθημα κάναμε κυρίως θεωρία. Αύριο θα κάνουμε ασκήσεις με μπάλες και άλλα. 

Οποία κοπέλα θέλει να κάνει πρέπει να βιαστεί. Δε γνωρίζω αν κάνουν κάθε μήνα σεμινάρια και επειδή τον Απρίλιο οι περισσότερες από εμάς μπαίνουμε στο μήνα μας καλό είναι να έχουμε ξεμπερδέψει από μαθήματα κλπ. 

Ένα έχω να πω: για εμάς της μελλοντικές μανούλες αυτά τα μαθήματα είναι απίστευτα χρήσιμα και βοηθητικά. Για τους μελλοντικούς μπαμπάδες όμως είναι το κάτι άλλο. Μπαίνουν σε άλλο κόσμο και μαζί μας κατανοούν πολύ περισσότερο τι εστί εγκυμοσύνη και γέννα. 

@Madi85 όλα καλά! Κι εμένα στο Doppler μου είπε ο γιατρός ότι το αμνιακό μου είναι μέσα στα όρια αλλά κάτω κάτω και με ρώτησε αν νιώθω να χάνω. Εγώ δε νιώθω κάτι. Υγρά έχω γενικά αλλά από την αρχή της εγκυμοσύνης και δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερη διαφορά ούτε στην ποσότητα ούτε στο χρώμα. Οπότε το προσέχουμε και σε 10 μέρες που θα με ξαναδούν οι γιατροί θα δούμε πως πάμε.

Ο τράχηλος σου είναι σούπερ. Κανένα άγχος να μην έχεις. Σε παρακολουθούν και είσαι μια χαρά. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 εγώ από βδομάδα θα πάρω το χαρτι απο το γιατρο και μου ειπαν οτι πρεπει να κλείσω ραντεβού στο ΙΚΑ σε γυναικολογο και μετα το χαρτι  αυτό πάω στη δουλειά και μετά στο ΙΚΑ και από εκεί κάνουν τη διαδικασία για την πληρωμή.. 

 

Επίσης και εγώ που κάθομαι γιατί δεν γύρισα στη δουλειά τον τελευταίο μήνα(κάνουν ανακαίνιση στη δουλειά και δεν το σκέφτηκα καν να επιστρέψω!!!) θα ξεκινήσω από αρχές Απριλίου σιγά σιγά βάψιμο και πλυσίματα!το έχουμε αδειάσει βέβαια το δωμάτιο

Screenshot_20190304-194631_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από stasa199
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μόλις γράφτηκα τελικά για την επόμενη εβδομάδα! ? Απ'ότι μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο, τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού και θηλασμού γίνονται στο Χολαργό (Τετάρτη και Πέμπτη στις 4) και περιποίησης νεογέννητου Σάββατο στο Avenue στο Μαρούσι. Θα μου στείλει μου είπε μήνυμα για λεπτομέρειες. Επίσης μου είπε ότι τα μαθήματα είναι αρκετά πρακτικά! 

@dimitra2222 κι εγώ ανυπομονούσα να σταματήσω για να οργανωθώ και τελικά βαριέμαι και μου λείπει το γραφείο! Φαντάζομαι βέβαια με ένα παιδάκι στο σπίτι δεν προλαβαίνεις να βαρεθείς. Για το επίδομα τοκετού που ρώτησες, εγώ πήγα προχτές, αλλά δεν έκανα τα χαρτιά μου γιατί είχα βεβαίωση από τη γιατρό μου, ενώ χρειάζεται από γιατρό του ΙΚΑ... Τα υπόλοιπα έγγραφα που χρειάζονταν ήταν: βεβαίωση από τον εργοδότη (μου έδωσαν ένα χαρτί από τη δουλειά που πρέπει να υπογράψει και ο γιατρός και εγώ), βιβλιάριο υγείας, αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας και ένα χαρτί από την τράπεζα με το όνομα μου και το IBAN. Μου είπαν ότι άμα καταθέσω τα χαρτιά μου μέχρι 26/03, τα χρήματα θα μπουν 1/04. 

@Angelmammy σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα πάρω να ρωτήσω και στο Έλενα μάλλον. Αρχικά σκεφτόμουν να πάω μόνο στου My New Baby και για πιο αναλυτικά να κλείσω μαθήματα με τη μαία της γυναικολόγου μου. Δε την έχω ρωτήσει ακόμα τιμές, αλλά το έψαξα λίγο και λένε για 600αρια+, οπότε σταμάτησα να το σκέφτομαι ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Angelmammy ήρθε και ο άντρας σου στα μαθήματα???

Screenshot_20190304-194631_Chrome.jpg

Ναι!! Διαφορετικά δεν θα μπορεί να είναι μέσα μαζί μου την ώρα του τοκετού. Στο Έλενα πρέπει υποχρεωτικά να έχει χαρτί παρακολούθησης ο μπαμπάς για να συμμετέχει στον φυσιολογικό τοκετό της γυναίκας του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Για το αμνιακό σου είπε ο γιατρός εάν πρέπει να προσέξεις κάτι ή είναι οκ;;; Κι εμένα όταν μου είπε ότι μειώθηκε, ανησύχησα μήπως έχανα αμνιακό υγρό, γιατί τελευταία έχω παραπάνω υγρά. Αλλά μου είπε πως όχι, απλά το απορροφούν οι μεμβράνες. 

Μαθήματα ξεκινάω την Δευτέρα στο Έλενα και ανυπομονώ! Ευτυχώς μου επέτρεψε ο γιατρός να τα παρακολουθήσω. Μου είπε βέβαια να ενημερώσω για το υδραμνιο.

@dimitra2222 Μια χαρά θα προλάβεις να ετοιμάσεις το δωμάτιο και τα πραγματάκια!!! Θα σε βοηθήσει και το μεγαλύτερο με τη διακόσμηση...!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Angelmammy αχ τι ωραία!Εμένα και να θέλαμε δεν θα μπορούσε να έρθει σε μάθημα!μπράβο του και μπράβο σου!!!!

Ούτε ο δικός μου μπορεί λόγω δουλειάς ☹️

Κορίτσια, έχω φτιάξει στο spitishop ένα καλάθι με όλα τα λευκά είδη που θα χρειαστούμε άμεσα για τον μπέμπη και έχω βάλει τα εξής:

  • 6 σεντόνια λίκνου / καλαθούνας
  • 10 σεντόνια κούνιας
  • 3 κουβέρτες κούνιας πικέ και μια fleece
  • 3 κουβέρτες αγκαλιάς πικέ και μια fleece
  • 2 πάντες για να καλύψουν γύρω γύρω την κούνια
  • 6 σελτεδάκια
  • 16 λαβέτες
  • 12 σαλιάρες
  • 4 σετ πετσέτες
  • 2 κάπες και 2 μπουρνουζάκια
  • 12 πετσέτες μικρές για τοπικό πλύσιμο

Αυτά και ένα χαλί και ένα καλαθάκι καλλυντικών για την αλλαξιέρα.

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει αν χρειάζομαι από κάτι περισσότερα ή λιγότερα ή ξέχασα κάτι;

Καμία φίλη ή συνάδελφος δεν έχει ακόμα παιδάκι (καμία δεν είναι καν παντρεμένη actually ?) και μαμά - πεθερά είναι της άποψης "πάρε ένα δυο από το καθένα και βλέπουμε τι θα χρειαστούμε", οπότε δεν πολυβοηθάνε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Ούτε ο δικός μου μπορεί λόγω δουλειάς ☹️

Κορίτσια, έχω φτιάξει στο spitishop ένα καλάθι με όλα τα λευκά είδη που θα χρειαστούμε άμεσα για τον μπέμπη και έχω βάλει τα εξής:

  • 6 σεντόνια λίκνου / καλαθούνας
  • 10 σεντόνια κούνιας
  • 3 κουβέρτες κούνιας πικέ και μια fleece
  • 3 κουβέρτες αγκαλιάς πικέ και μια fleece
  • 2 πάντες για να καλύψουν γύρω γύρω την κούνια
  • 6 σελτεδάκια
  • 16 λαβέτες
  • 12 σαλιάρες
  • 4 σετ πετσέτες
  • 2 κάπες και 2 μπουρνουζάκια
  • 12 πετσέτες μικρές για τοπικό πλύσιμο

Αυτά και ένα χαλί και ένα καλαθάκι καλλυντικών για την αλλαξιέρα.

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει αν χρειάζομαι από κάτι περισσότερα ή λιγότερα ή ξέχασα κάτι;

Καμία φίλη ή συνάδελφος δεν έχει ακόμα παιδάκι (καμία δεν είναι καν παντρεμένη actually ?) και μαμά - πεθερά είναι της άποψης "πάρε ένα δυο από το καθένα και βλέπουμε τι θα χρειαστούμε", οπότε δεν πολυβοηθάνε!

 

Νομίζω πως λες πολλά...σου κάνω τις αλλαγές με βάση αυτά που πήρα εγω

  • 4 θεωρω ειναι αρκετα σεντόνια λίκνου / καλαθούνας
  • 4 επισης σεντόνια κούνιας
  • 2 κουβέρτες κούνιας πικέ και μια fleece
  • 2 κουβέρτες αγκαλιάς πικέ και μια fleece
  • Εγω πηρα μια που ειναι για ολη  την κουνια γυρω γυρω.πάντες για να καλύψουν γύρω γύρω την κούνια
  • 6 σελτεδάκια
  • 16 λαβέτες
  • 12 σαλιάρες
  • 2 σετ πετσέτες
  • 4 κάπες και( 2 μπουρνουζάκια μου έχουν πει όλοι ότι δεν βολεύουν καθόλου)
  • 12 πετσέτες μικρές για τοπικό πλύσιμο
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa προσωπικά πιστεύω πως είναι πάρα πολλά. Κατ αρχάς θα σ φέρουν κ δώρα. 

Με 3 σετ λικνου κ 3 για την κούνια θα είσαι κομπλέ. Κουβέρτες κούνια παίρνεις κ αργότερα είναι αρκετά μεγάλες. Της αγκαλιάς είναι μεγάλες αρκετά για βρέφος κ άνετες. Σελτεδακια οκ , σφαλιάρες κ λαβετες κ με τα μισά είσαι οκ. Μπουρνουζακια πριν τον 1.5 χρόνο δ βολεύουν καθόλου. Τα παίρνεις αργότερα. Οι καπες πολύ ποκυ χρήσιμες. Πετσέτες πάρε 2 σετ υπολόγισε τους πρώτουςμήνες θα καλυφθεί από τις καπες άνετα.

Εκτός τ ότι θα σ φέρουν ένα σωρό δωρα δ θα έχεις κ με τι να τα αλλάξεις. Πάρε τα βασικά κ βλέπεις. Πχ στη βάφτιση της μικρής μ φέραν καμία 3 μπουρνούζια τα οποία αρχίσαμε τώρα να χρησιμοποιούμε. Τα μισά θα σ μείνουν στα κουτιά αν τα πάρεις όλα αυτά. Πάνες αγκαλιάς θα χρειαστείς αρκετές. Εκεί θ τ τυλίγεις το πρώτ ο καιρο πριν να τ σκεοςζεις με κουβερτα άλλα κ όλο τ καλοκαιρι με αυτές θα τ σκεπαζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης κορίτσια για καπες, πανακια κτλ δείτε κ στα τζαμπο. Μια χαρά είναι κ οικονομικά. Επίσης από εκεί είχα πάρει μια φλις κ μια κουβερτούλα π τα είχα σε μόνιμη βάση στο καρότσι για έξω. Μια χαρά μ βγήκαν όλα. Για κα καταλάβαιτε λίγο τα μεγέθη στις κουβέρτες η μικεη μ είναι 1.5. Το μεσημέρι ακόμη κουβέρτα αγκαλιάς της Ρίχνω π κοιμαται. Τ βράδυ τώρα ξεκίνησα την κουβέρτα κούνιας μέχρι τώρα κατά βολευτηκαμε με τ υπνοσακο. Πέρυσι όλο τ χειμωνα την είχα με κουβέρτες αγκαλιάς.  Τις οποίες παίρνετε αργότερα εφόσον δ θα τις χρειαστείτε άμεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βασικά εχω 2 κουβέρτες κουνιας ένα πάπλωμα  και μια  fleece για χειμώνα..αγκαλιάς δεν πήρα ακόμα θα πάρω αργότερα (για το χειμώνα)μια Πικέ θα την πάρω αυτές τις μέρες για να υπάρχει αλλά και εγώ νομίζω πιο πολύ θα βολεύουν οι πάνες αγκαλιάς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια... το κορμί και η ΚΟΡΜΑΡΑ??? !!!! Με το ιδιο ρουχο!  Έχω να παω σ ε γαμο σημερα και κοιταω τι μου μπαινει. Ευτυχως αυτο ειναι φουλ ελαστικο. 

PicsArt_03-16-04.18.10.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Εγώ σκέψου κούνιας δ είχα πάρει καμία. Μόνο πάπλωμα π ηταβ σετ με τις πάντες κ αυτό θα τ χρησιμοποιούμε τα επόμενα χρόνια. Μ εφεραν 4 κουβέρτες κούνιας. Φέτος έβγαλα την πρώτη. Είναι τεράστιες κ ειδικά για βρεφακι δ βολευουν. Αλλά κ αγκαλιάς παίρνεις αργότερα γτ τώρα δ θα χρειαστείς. Μόνο πικε άντε κ κανένα φλις. Οι πάνες αγκαλιάς βολεύουν πάρα πολύ. Κ στο μαιευτήριο για ποιον τ πάρει αγκαλιά. Το τυλίγεις εκεί. Κ σαν σεντόνακι να τ σκεπαζεις τ καλοκαίρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayakiείσαι μια πολύ κομψή κ όμορφη έγκυος. Μια κοιλίτσα κ τπτ αλλο. Εμένα η κοιλιά μ είναι τεράστια.

@dimitra2222 και γω κατέβασα τα ρουχακια που έχω από ρη μικρή κ πρέπει να τα ξεδιαλυνω κ να αρχίσω να πλένω σιγά σιγά. Να κάνω κ ξεκαθάρισμα στη ντουλάπα, να κάνω χώρο κ για τα ρούχα τ μωρου. 33η βδομάδα είμαι μάλλον πρέπει να τα κανω κ αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki, κομψότατη η κορμάρα! Εμένα με την κοιλάρα δε μου μπαίνει τίποτα απολύτως!

Ευχαριστώ πολύ @Diwni και @stasa199, άρχισα να βγάζω! 

Έχετε δίκιο ότι θα μου φέρουν αρκετά δώρα, αλλά σκεφτόμουν ότι και μετά θα χρειαστούμε πολλά πράγματα (π.χ. πάπλωμα, παπλωματοθήκες, πιο χοντρές κουβέρτες, χειμωνιάτικα ρουχαλάκια etc.) οπότε θα έχουμε να αλλάξουμε.

Οι πάνες αγκαλιάς νόμιζα είναι τα σελτεδάκια... Όχι; Σεντονάκια μικρά είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Ναι ακριβώς. Σεντόνακια μικρά. Είναι πολύ βολικά.

Όσο για τ μετά σκέψου παπλωμα θα χρειαστείς πολύ αργότερα. Όταν γίνει παιδάκι. Στον ύπνο θα πρέπει να μπορούν να γυρίσουν άνετα. Όπως κ κουβέρτες κούνιας τώρα δ χρειάζεται να πάρεις. Είναι τεράστιες. Οπότε θα αλλάξεις κ ότι σ φέρουν. Ακόμη και στη βάφτιση κ στα πρώτα γενέθλια πολλοί φέρνουν τέτοια δωρα. Εγώ που είχα πάρει τα βασικά βρέθηκα με μια πληθώρα από όλα. Έχω ολόκληρα σετ στα κουτιά. Χωριά π άλλαξα κ πολλά κ πήρα για μόνο κρεβάτι. Δηλ για όταν θα γίνει 4 5 πάνω κάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2019 at 5:19 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

 

@stasa199

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

 

 

@stasa199 κορίτσια μου έχει κολλήσει λίγο για αυτό έχω tag τα ονόματα σας και παραθέσεις σε μηνύματα.

@Narcissa καλά που έκανες τη λίστα δεν έχει σκεφτεί ακόμη εκτός από σεντονακια πετσέτες τι άλλο να πάρω ! 

@Diwni τον επόμενο μήνα θα ψωνίσω αρκετά πραγματακια από τα jumbo. Έχει ψωνίσει η νυφη μου και είδα πως είναι ποιοτικά .

@vayaki είσαι πάρα πολύ ωραία φαίνεσαι τέλεια με την κοιλίτσα !! 

@Madi85 όλα καλά οπότε !! Λίγη υπομονή ακόμη και ξεκούραση και όλα καλά !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 όχι, δε μου είπε κάτι συγκεκριμένο για το αμνιακό. Ότι μου είπε και για τον λίγο γερασμένο πλακούντα. Να μη συγχιζομαι και να μην κουράζομαι. 

Καλή αρχή με τα μαθήματα!!! Πιστεύω να σου αρέσουν όσο και σε εμένα.

@vayaki κούκλα και πριν και τώρα. Κοιλίτσα όμορφη!!

@Narcissa θα συμφωνήσω με τις προλαλησαντες. Πολλά έχεις βάλει. Μείωσε λίγο και βλέπεις. Τα μαγαζιά εκεί θα είναι. Όποτε χρειαστεί παραγγέλνεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...