Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Να σας ρωτησω κατι να δω αν σας πειραζει κι εσας ή ειμαι μονο εγω η σπαστικια; Σημερα αρπαχτηκαμε λιγο με την κολλητη μου και μιλησαμε λιγο εντονα γιατι ανα 2-3 μερες που με βλεπει μου λεει οτι φουσκωσα. Δεν ειναι οτι δε χαιρομαι με το να φουσκωνω... χαιρομαι να βλεπω αυτο το μικρο πρηξιμο που υπαρχει και μου δειχνει οτι κατι γινεται εκει μεσα ειδικα εγω που δεν εχω και αλλα συμπτωματα. Αλλα το θεωρω υπερβολη να μου σχολιαζουν τοσο συχνα οτι φουσκωσα. Εξαλλου τωρα για το 1ο τριμηνο δεν εχουμε κατι ιδιαιτερο περα απο πρηξιμο. Δεν ξερω... μηπως εχω πολλα νευρα; χαχα

Χαχαχα!! Γελάω!! 

Κι εμένα νομίζω θα με ενοχλούσε κάθε τρεις και λίγο να μου έλεγαν ότι φούσκωσα. Όντως έχουμε περισσότερα νεύρα από πριν (εγώ σίγουρα) αλλά τίποτα συγκλονιστικό. Πχ δεν δημιουργώ προβλήματα κλπ. Απλά εκνευρίζομαι πιο εύκολα, κάποιες φορές μου φταίνε τα πάντα και ανεβάζω τον τόνο της φωνής μου (κάτι που σπάνια έκανα πριν την εγκυμοσύνη). Βέβαια, επειδή καταλαβαίνω ότι παραφερομαι, ζητάω συγγνώμη και ηρεμώ αμέσως. 

Vayaki, κι εγώ έχω πρήξιμο. Αλλά μάλλον είναι οι ορμόνες και η δυσκοιλιότητα προς το παρόν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 ώρες, ο/η natasa1990 είπε:

οχι και εμενα δεν μου ειπε φυλο ουτε με απασχολεί απλα μου ειπαν οτι στην αυχενική φαίνεται για αυτο σε ρωτησα..εγω παίρνω viofol νομίζω το λενε 2 μερες τωρα μιση ωρα πριν το φαγητο..την πρωτη μερα το πηρα έτσι και μου ρήμαξε το στομάχι το ενιωθα σαν να εχω ενα τουβλο και ολη μερα αναγουλες και ταση για εμετό !!!σημερα το εβαλα σε φυσικό χυμο πορτοκαλί ηταν καπως καλύτερα αλλα παλι με ενοχλουσε το στομάχι μου....θα δω πως θα παει και θα του πω μηπως να δοκιμάσω κανενα αλλο η ακομα καλύτερα χαπι!

Αν συνεχίσει να σε πειράζει πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου. Δεν είμαι γιατρός και δε γνωρίζω αλλά έχω προσωπική εμπειρία πριν 6 χρόνια με χάπια σιδήρου και δεν ήταν καλή. Μου έκαναν γαστρίτιδα. Μια μικρή πληγή στο στομάχι και υπέφερα! Δεν μπορούσα να φάω τπτ απολύτως και αναγκάστηκα να κάνω  γαστροσκόπηση για να δούμε τι συμβαίνει... Δε θέλω να σε τρομάξω. Μπορεί να μη σου συμβεί τίποτα εσένα. Απλά επειδή ήταν πολύ βαριά το έπαθα αυτό, μου είπε ο γαστρεντερολος. Ο γιατρός που μου έγραψε τα χάπια μου έδωσε άνευ λόγου και αιτίας πολύ βαριά χάπια και μου έκαναν ζημιά. 

Συζήτησε με το γιατρό σου αν δεν μπορεί το στομάχι σου να τα "σηκώσει". 

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η natasa1990 είπε:

δεν νομιζω να εχεις προβλημα αν δεν κοιμασαι με αυτη...για τις καουρες δοκιμασες γαλα;;μου ειπαν πως βοηθαν τα σταγαλια αν και δεν το δοκιμασα γιατι επινα γαλα και καμια φορα πορτοκαλάδα η κοκα κολα...ααα και σοδα μπορεις να δοκιμασεις για να μην μπεις στη διαδικασία να παρεις κατι φαρμακευτικο

Έτσι θα κάνω. Θα την ανάβω και θα την κλείνω με το που ξαπλώνω. 

Το γάλα εδώ και χρόνια με πεθαίνει!! Σκέψου ότι τώρα στην εγκυμοσύνη ήπια για να δω μήπως με βοηθήσει μετά απο 8 χρόνια. Αλλά... Το κάψιμο που ένιωθα μετα ήταν το κάτι άλλο. Η πορτοκαλάδα είναι όξινη και μετά κάνω τρελλούς εμετούς, κόκα κόλα και ανθρακούχα μου είπε ο γιατρός να τα αποκλείσω από τη διατροφή μου μέχρι και να τελειώσω το θηλασμό στο μωράκι μου. 

Μέχρι και χαμομήλι δοκίμασα, το οποίο το "βγάζω" μαζί με ο, τι ελάχιστο έχω φάει. 

Άστα... Χαχα! Περνάω λίγο δύσκολα αυτήν την περίοδο αλλά χαλάλι! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Έτσι θα κάνω. Θα την ανάβω και θα την κλείνω με το που ξαπλώνω. 

Το γάλα εδώ και χρόνια με πεθαίνει!! Σκέψου ότι τώρα στην εγκυμοσύνη ήπια για να δω μήπως με βοηθήσει μετά απο 8 χρόνια. Αλλά... Το κάψιμο που ένιωθα μετα ήταν το κάτι άλλο. Η πορτοκαλάδα είναι όξινη και μετά κάνω τρελλούς εμετούς, κόκα κόλα και ανθρακούχα μου είπε ο γιατρός να τα αποκλείσω από τη διατροφή μου μέχρι και να τελειώσω το θηλασμό στο μωράκι μου. 

Μέχρι και χαμομήλι δοκίμασα, το οποίο το "βγάζω" μαζί με ο, τι ελάχιστο έχω φάει. 

Άστα... Χαχα! Περνάω λίγο δύσκολα αυτήν την περίοδο αλλά χαλάλι! 

 

ωχ τοσο καλα....εγω οταν δεν μπορουσα επινα κοκα κολα δεν μου το απαγορεύεικαι ο γιατρος βεβαια αν και ξερω οτι δεν κανει αλλα οταν δεν μπορω τι να κανω και εγω;;;με ανακουφιζει!!και για το σιδηρο θα τον παρω σημερα τηλέφωνο να δω τι θα κάνω γιατι δεν μπορω καθολου αν και εχθες ημουν καπως καλύτερα αλλα και παλι δεν ήμουν καλα ενιωθα καπως..υπομονη κανουμε δεν μπορουμε να κανουμε και πολλά! !

τοσες φιλες και γνωστές καμια δεν μου τα ειχε πει αυτα στο παρελθόν να ειμαι προετοιμασμενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Τι κάνετε? Εγώ καλύτερα με το κρύωμα και σήμερα είδα τον γιατρό! Το μωράκι μας μεγάλωσε πολύ και σε δύο εβδομάδες έχουμε την αυχενική. Θα είμαι 12 εβδομάδων. Χαίρομαι για τα κορίτσια που κάνατε αυχενική και όλα ήταν καλά! Κάποιες φορές όντως φαίνεται το φύλλο. Για τα νευράκια όντως με τις ορμόνες είναι λίγο τεταμένα! Σχετικά με την ηλεκτρική κουβέρτα δεν κάνει να κοιμάσαι με υπερβολική ζέστη. Αλλά δεν υπάρχει θέμα να την ανάψεις ένα τέταρτο και να την σβήσεις όταν ξαπλώσεις. Περαστικά στις αρρωστούλες. Με συγχωρείται που δεν απαντώ ξεχωριστά στην κάθε μία. Είναι λόγο έλειψης χρόνου! Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου χαθηκα λιγακι λιγο η δουλεια λιγο το ενα λιγο το αλλο χαθηκα !!! αλλα επεστρεψα ειστε ολες καλα???? σας ειχα αφησει που πηγα την προηγουμενη εβδομαδα στο γιατρο ολα καλα δοξα το θεο το σπορακι μας μεγαλωνει τωρα θα παμε αυτη την πεμπτη που μας ερχεται παλι και λογικα θα μας δωσει και ημερομηνια για αυχενικη με το καλο και εμεις !! εχθες μπηκα στην 10η εβδομαδα!!! αυτες τις μερες λιγο ηταν ζορικες ειχα πολυ εντονα ανακατεματα τωρα απο εχθες το βραδυ ειμαι καλυτερα ελπιζω και να κρατησει ετσι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κορίτσια! !ελπιζω ολες να ειστε καλα!εγω μια χαρα με το κρυωμα μου περασε τελειως ευτυχως εχω συνηθισει και το σιδηρο σιγα σιγα!ειχα μιλησει με το γιατρο τη δευτερη μερα και μου ειπε να το δοκιμασω λιγο ακομα και αν δεν μπορω να μου το αλλαξει αλλα μια χαρα! (παιρνω φολικο οξυ μαζι νε ασβέστιο και το έπαιρνα μετα το φαγητό και το σιδηρο πριν οποτε μετεφερα το φολικο το βραδυ και έστρωσα! ).το σαββατο δεν μπορουσα να φαω τιποτα!εφαγα γαλα με δημητριακά που συνηθως με βοηθουσαν αλλα δεν τα αντεξα και συνέχισα ολη τη μερα στραβά! σημερα παρολο που δεν εκανα τιποτα απλα πηγαμε στην πεθερα μου και φαγαμε και κατσαμε αρκετη ωρα (νυσταξα και ηθελα να γυρισω στο κρεββάτι μου)και μολις φτασαμε σπίτι πηγα στο μπανιο γιατι δεν μπορούσα να περιμένω αλλο ειδα ενα χρωματακι δεν το λες ουτε ροζ ουτε κοκκινο ενα απαλο πολυ καφε ισως...αλλα λιγο...μια φορα εγινε αυτο και τρόμαξα παρα πολυ...ειπα δε θα ξανα γκρινιαξω που δεν μπορω αρκει να ειναι όλα καλά! εχω παει αρκετες φορές απο τοτε και δεν ξανα ειδα τιποτα...αυριο το πρωι θα παρω και το γιατρο αλλα νομίζω πως ηρεμησα καπως!!σορρυ για το μεγαλο κειμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η natasa1990 είπε:

καλησπερα κορίτσια! !ελπιζω ολες να ειστε καλα!εγω μια χαρα με το κρυωμα μου περασε τελειως ευτυχως εχω συνηθισει και το σιδηρο σιγα σιγα!ειχα μιλησει με το γιατρο τη δευτερη μερα και μου ειπε να το δοκιμασω λιγο ακομα και αν δεν μπορω να μου το αλλαξει αλλα μια χαρα! (παιρνω φολικο οξυ μαζι νε ασβέστιο και το έπαιρνα μετα το φαγητό και το σιδηρο πριν οποτε μετεφερα το φολικο το βραδυ και έστρωσα! ).το σαββατο δεν μπορουσα να φαω τιποτα!εφαγα γαλα με δημητριακά που συνηθως με βοηθουσαν αλλα δεν τα αντεξα και συνέχισα ολη τη μερα στραβά! σημερα παρολο που δεν εκανα τιποτα απλα πηγαμε στην πεθερα μου και φαγαμε και κατσαμε αρκετη ωρα (νυσταξα και ηθελα να γυρισω στο κρεββάτι μου)και μολις φτασαμε σπίτι πηγα στο μπανιο γιατι δεν μπορούσα να περιμένω αλλο ειδα ενα χρωματακι δεν το λες ουτε ροζ ουτε κοκκινο ενα απαλο πολυ καφε ισως...αλλα λιγο...μια φορα εγινε αυτο και τρόμαξα παρα πολυ...ειπα δε θα ξανα γκρινιαξω που δεν μπορω αρκει να ειναι όλα καλά! εχω παει αρκετες φορές απο τοτε και δεν ξανα ειδα τιποτα...αυριο το πρωι θα παρω και το γιατρο αλλα νομίζω πως ηρεμησα καπως!!σορρυ για το μεγαλο κειμενο

Νατασα χτες κι εγω ακριβως  ιδια φαση με το ιδιο χρωμα που περιγραφεις. Με τη μονη διαφορα οτι σημερα εγινε καφε σε μενα. Αλλα εγω πλεον τα χω συνηθισει αυτα. Απ την 5η εβδομαδα τα εχω. Καθαριζω για λιγες μερες και μετα παλι καφε. Το καλο ειναι οτι σημερα ετσι κι αλλιως ειναι το ραντεβου μου με τον γιατρο. Οποτε αν τα δει ολα οκ ... θα ηρεμησω παλι εντελως και θα συνεχισω να πορευομαι με αυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalhmera,

meta apo polu Kairo mporw Kai pali na grapsw!

H alhtheia einai oti oi nauties Kai h nusta ekanan ton organismo mou na pesei para polu Kai to anosopoihtiko mou. Kai  sta kala kathoumena mia mera ksupnhsa me entono ponolaimo....prospathhsa na to katapolemhsw mono me Kati pastilies Kai tipote peretairo opws mou eixe pei Kai h gunaikologos mou. Ela omws pou Auto megalwse Kai dhmiourghse flegmwnh sto laimo. opote en olighs den glitwsa thn antiviwsh! Lupomoun toso polu kathe fora pou thn katapina alla an to afhna sigoura tha mou to gurize se vroxitida! To Thema einai den mporousa na faw Kai anti a vazw exw xasei mexri stigmhs 4 Kila!

Olh mera koimomoun evlepa men tis suzhthseis sas alla den mporousa kan na MPW sth diadikasia na grapsw. Shmera prwth mera ksana sth douleia Kai  oi nauties akomh kratane gera!!!

 

Koritsia kalwshrthate oi upoloipes Kai kalh egkumosunh se oles!

thn allh evdomada exoume thn eksetash ths auxenikhs diafanias! Ante na doume! Exw polu periergia na dw pws exei ekselhxthei to sporaki!

@vayaki@natasa1990 to kafe Kai to roz to eixa Kai egw arketes fores h giatros pou eipe me kleista matia oti einai fusiologiko. Kafe exw akomh kamia fora. Vevaia oxi kafe apla pio skoura ugra apo to fusiologiko!

Parola auta ennoeitai ofeiloume na enhmerwnozme ton/thn giatro mas gia ola!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Βλέπω πολλές ταλαιπωρειστε με ιώσεις κτλ. Περαστικά βρε κορίτσια.

Εμείς αύριο έχουμε την Αυχενική διαφάνεια τ απόγευμα. Άντε να φύγει ένα πρώτο άγχος.

@katrinaki αν θυμάμαι καλα έχεις ακόμη ένα παιδάκι ε; 

@natasa1990 κ γω έπινα που κ που δύο δάχτυλα κόκα κόλα οταβ ήμουν πολύ χάλια. Όσο για τ καφέ μάλλον δ είναι κατι. Πολλές κοπέλες έχουν κπ στιγμή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Πάρε κ τ γιατρό σου βέβαια άλλα δ νομίζω πως είναι κατο ανησυχητικό.

Επίσης οποία κοπέλα παίρνει προγεστερόνη να έχετε υπόψιν σας ότι συνήθως ευθύνεται για τ στομάχι. Το χαλανε πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κανετε;Διαβάζω νέα σας αλλα επειδη ειχα κ εγω τρεχάματα δεν προλάβαινα να γράψω.Λοιπον πριν απο δυο εβδομάδες ημουν 9 κ κατι ειχα αίμα στο σκούπισμα το οποίο την επόμενη μερα εγινε καφέ.Το μωράκι μας ευτυχως ήταν καλα.Υην προηγούμενη εβδομάδα που ξανα πήγαμε παλι ολα ήταν οκ.Κ χθες παλι ειχα λίγο αιματακι στο σκούπισμα το οποίο παλι εγινε καφέ κ σταμάτησε σημερα.Μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ κ ειναι φυσιολογικο.Δεν μπορω και να ξεκουράζομαι με ενα μικρο δυο ετών.Αποφευγω βαριές δουλειές όσο μπορω τι να κάνουμε.Και εχουμε αυχενική την επόμενη Πέμπτη.Ελπιζω ολα να πάνε καλα κ Μ ενα πόνο ολες κοριτσια!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RnMl είναι δύσκολο να ξεκουράζεσαι όταν έχεις ήδη ένα παιδί κ μάλιστα σε μικρή ηλικία. Από ότι κατάλαβα όμως δ είναι κατι ανησυχητικό. Σου δίνει προγεστερόνη ο γιατρός σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??? ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΡΕΛΟ ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΤΩΡΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕς ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΠΛΑ ΑΜΑ ΦΑΩ ΑΠΟΤΟΜΑ Η ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΒΑΡΗΣΤΟΜΑΧΙΑΖΩ ΑΜΕΣΩΣ!!!! ΚΑΦΕ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΛΔ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΑΠΛΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΟΥΤΡΕΖΕΣΤΑΝ !! ΕΧΩ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@RnMl είναι δύσκολο να ξεκουράζεσαι όταν έχεις ήδη ένα παιδί κ μάλιστα σε μικρή ηλικία. Από ότι κατάλαβα όμως δ είναι κατι ανησυχητικό. Σου δίνει προγεστερόνη ο γιατρός σου;

Άσε!Και ειναι πολυ ζωηρή ζωή να χει.Απ οτι είδαμε στον υπέρηχο την προηγούμενη εβδομάδα δεν φαινόταν κάποια αποκόλληση.Οποτε προς το παρόν οχι βαριές δουλειές όσο μπορω και φυσικά καθολου βάρη.Δεν μου έδωσε γιατι δεν θεωρεί οτι χρειάζεται αφου δεν υπάρχει και κατι στον υπέρηχο.Παντως δεν εχω πονάκια καθολου κ έχουν σταματήσει ήδη.Οποτε δεν ανησυχώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Νατασα χτες κι εγω ακριβως  ιδια φαση με το ιδιο χρωμα που περιγραφεις. Με τη μονη διαφορα οτι σημερα εγινε καφε σε μενα. Αλλα εγω πλεον τα χω συνηθισει αυτα. Απ την 5η εβδομαδα τα εχω. Καθαριζω για λιγες μερες και μετα παλι καφε. Το καλο ειναι οτι σημερα ετσι κι αλλιως ειναι το ραντεβου μου με τον γιατρο. Οποτε αν τα δει ολα οκ ... θα ηρεμησω παλι εντελως και θα συνεχισω να πορευομαι με αυτα. 

καλησπερα κοριτσια,να σας ρωτησω οσες ξεκινησατε βιταμινη D ποια παιρνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Katya81 είπε:

καλησπερα κοριτσια,να σας ρωτησω οσες ξεκινησατε βιταμινη D ποια παιρνετε?

Καλησπερα! Εμενα οι εξετασεις μου εδειξαν οτι εχω ελλειψη αλλα σημερα θα παω στον γιατρο. Οποτε αν μου δωσει βιταμινη D θα σε ενημερωσω για το τι ακριβως εδωσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sou eipe o gunaikologos na kaneis eksetaseis? H einai autes oi arxikes eksetaseis aimaos pou kanoume?  emena akomh den mou exoun dwsei Kati pera APO to foliko oksu Kai to iwdio. pou einai ousiastika mazi se ena xapi :/ Na anhsuxw? Twra eimai sth 11 evdomada.

Perusi se eksetaseis pou eixa kanei to eixa Kai egw katevasmeno!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα..λογικά μετά την αυχενική ( την Παρασκευή αισίως..πήραμε παράταση γιατί είδα λίγο ροζ :( και ήμουν ξάπλα μία εβδομάδα) . Πάντως από σίδηρο..το legofer μου έχει κάτσει πολύ καλά..ούτε δυσκοιλιότητες ούτε αναγούλες!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Madim είπε:

Sou eipe o gunaikologos na kaneis eksetaseis? H einai autes oi arxikes eksetaseis aimaos pou kanoume?  emena akomh den mou exoun dwsei Kati pera APO to foliko oksu Kai to iwdio. pou einai ousiastika mazi se ena xapi ? Na anhsuxw? Twra eimai sth 11 evdomada.

Perusi se eksetaseis pou eixa kanei to eixa Kai egw katevasmeno!

Σε μενα αναφερεσαι μαλλον ε; Αυτες τις αρχικες εξετασεις αιματος εχω κανει ως τωρα. Κι εγω ως τωρα μονο φολικο οξυ παιρνω. Απλα υποθετω οτι θα δωσει και βιταμινη D αφου βρεθηκε ελλειψη στις εξετασεις αυτες. Θα φανει το απογευμα που θα παω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RnMl ασε Κ σε καταλαβαίνω. Εμένα η μικρη μ είναι σχεδόν 15 μηνων κ είναι ταρζανακι σωστο. Ευτυχώς π προς τ παρόν έχω εύκολη εγκυμοσύνη γτ κυνηγάω όλη μέρα.

@Madim δεν έχεις κάνει κανένα Προγεννητικο ελεγχο; σίδηρο, αιματοκρίτη κτλ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@RnMl ασε Κ σε καταλαβαίνω. Εμένα η μικρη μ είναι σχεδόν 15 μηνων κ είναι ταρζανακι σωστο. Ευτυχώς π προς τ παρόν έχω εύκολη εγκυμοσύνη γτ κυνηγάω όλη μέρα.

@Madim δεν έχεις κάνει κανένα Προγεννητικο ελεγχο; σίδηρο, αιματοκρίτη κτλ; 

@Diwnipera APO tis eksetraseis aimatos pou eprepe sthn arxh na kanw Kai ekana Kai einai autes pou grafthkan Kai mesa sto vivliario den exw kanei alles. Kathe fora omws pou phgainw dinw oura Kai me zugizoun.

 

Thn epomenh evomada akrivws sth 12 evdomada exw th 45 lepth eksetash pou tha mou kanei. Ekei logika tha me rwthsei an thelw na kanw auxeniki diafania h to Harmony Test! Kai logika tha ginoun Kai alles eksetaseis! Ti na pw.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madim τι είναι αυτή η 45η λεπτή εξεταση;;; Αφού έκανες μια φορά είσαι κομπλέ. Λογικά από τ 4ο κ μετά θα σ βάζει κάθε μηνα εξετάσεις αίματος. Κ γω έτσι είχα κάνει μια φορά στην αρχή κ μετά την Αυχενική κάθε μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Madim τι είναι αυτή η 45η λεπτή εξεταση;;; Αφού έκανες μια φορά είσαι κομπλέ. Λογικά από τ 4ο κ μετά θα σ βάζει κάθε μηνα εξετάσεις αίματος. Κ γω έτσι είχα κάνει μια φορά στην αρχή κ μετά την Αυχενική κάθε μηνα.

Είναι η πρώτη μεγάλη εξέταση, ουσιαστικά εξετάζει το έμβρυο πολύ προσέκτικά απο πάνω μέχρι κάτω σαν γυναικολόγος γιατι για την αυχενική διαφάνια θα με στείλει αλλού. Μην νομίζεισ οτι εχω καταλάβει την σειρά των εξετάσεων και απόλυτα. Ζω Φρανκφουρτη και εδω ίσως να είναι και λιγο διαφορετικά! Παντως μου είπε στην εξέταση αυτή να αποφασίσω αν θέλω αυχενική η το Harmony Test
H διαφορά είναι σίγουρα στη τιμή και στις πιθανότητες και επίσης οτι στο δευτερο μπορείς να δείς το φύλο αν και στη φάση αυτή νομίζω είναι περιττό. Ασ είναι πρώτα καλά και ας είναι οτι θέλει. Παντως εδω η αυχενική εχει περίπου 120/140 € και το Harmony Test ξεκινάει στα 299€ και φτάνει μέχρι και 500€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madim α είσαι εξωτερικό! Καταλαβα. Εδώ δεν έχουμε τέτοια εξέταση. Αυτή η λεπτομερής εξέταση είναι η αυχενικη κ αν δείξει κάτι ύποπτο τότε επιλέγεις αν κάνεις αμνιοπαρακεντηση η το harmony test. Κ δω η αυχενικη είναι στα ίδια ενώ τ harmony γύρω στα 600 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Καλησπερα! Εμενα οι εξετασεις μου εδειξαν οτι εχω ελλειψη αλλα σημερα θα παω στον γιατρο. Οποτε αν μου δωσει βιταμινη D θα σε ενημερωσω για το τι ακριβως εδωσε

Την παρασκευη που πηγα μου εγραψε βιταμινη d3 των 200. ενα μετα απο καθε γευμα,απλα μπηκα στα site των φαρμακειων και επειδη εχει πολλες μαρκες λεω μηπως ξερατε κατι... εχω 30.075(στο οριο) και μου ειπε να ξεκινησω.η αιματολογος μου τα λεει ολα αυτα,αυτη μου κανει ολες τις εξετασεις.Ενημερωτικα βρισκομαι στην 11w6d ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...