Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

@vayaki μάλλον τ αιματοκρίτη εννοούν. Μην αγχώνεσαι. Το είπε κάποια σίδηρο κ μετα κ οι υπόλοιπες.

Σιγουρα! Εμενα μου ειπε η γιατρος οτι οκ μας νοιαζει ο αιματοκριτης σιγουρα  αλλα πιο πολυ κοιταμε την αιμοσφαιρινη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Valfrag Ναι εννοώ πως οι τιμές π αναφέρονται τα κορίτσια 30 και είναι τιμές αιματοκρίτη μάλλον. Ισχύει αυτο με την αιμοσφαιρίνη. Εγώ αυτά όλα τα έχω λίγο χαμηλά άλλα δ μας απασχολούν ιδιαίτερα γτ έχω τ στίγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirini❤❤❤ είπε:

Kalispera koritsia stis 5 tou mina klino ton 6 exthes ekana eiperixo kai o giatros m eipe oti to mwro eine 800 gr eine kai oti tha kano megalo mwro to eipa se mia fili kai m eipe oti eine poli megalo kai n to psakso na min genithi me zaxaro kai kati tetia esas poso gr eine peripou anxothika tsampa ti lete?

Αρχικα κοριτσι μου να ακους τι σου λεει ο γιατρος σου!!β επιπεδου εκανες;;αν υπηρχε καποιο θεμα με το μεγεθος του μωρου θα στο ελεγαν και εκει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

@Valfrag Ναι εννοώ πως οι τιμές π αναφέρονται τα κορίτσια 30 και είναι τιμές αιματοκρίτη μάλλον. Ισχύει αυτο με την αιμοσφαιρίνη. Εγώ αυτά όλα τα έχω λίγο χαμηλά άλλα δ μας απασχολούν ιδιαίτερα γτ έχω τ στίγμα.

Ναι ναι ακριβως!!το λεω για να μην αγχωνεται η @vayaki ...<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κατι γινεται με τον σιδηρο. Εσεις ολες εχετε γυρω στο 30κατι κι εγω εχω 12 και τα ορια διπλα με τις φυσιολογικες τιμες μου γραφουν οτι το κατωτερο ειναι το 10. Άλλα ορια βγαζει σε εσας κι άλλα σε μενα; Εσεις δλδ θεωρειτε χαμηλο το 30κατι που εχετε; εγω τοτε με το 12 πεθαινω... αγχωθηκα τωρα που συγκρινα την τιμη μου με τις δικες σας

Εσύ λες για τη φερριτινη που είναι οι αποθήκες του σιδήρου ενώ οι περισσότερες κοπέλες λέμε  για τον αιματοκρίτη!δεν είναι για να αγχώνεσαι καλά είσαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirini❤❤❤ είπε:

Kalispera koritsia stis 5 tou mina klino ton 6 exthes ekana eiperixo kai o giatros m eipe oti to mwro eine 800 gr eine kai oti tha kano megalo mwro to eipa se mia fili kai m eipe oti eine poli megalo kai n to psakso na min genithi me zaxaro kai kati tetia esas poso gr eine peripou anxothika tsampa ti lete?

Εμένα ο γιατρός μ μου είπε ότι τ βάρος στην παρούσα φάση δ μας απασχολεί ούτε είναι ενδεικτικό για τ πόσο θα βγει στο τελος τ παιδί. Κατ αρχάς ακόμη οι υπέρηχοι παίζουν όσον αφορά τ βάρος. Έπειτα ένα μωρο π τώρα μπορει να φαίνεται μεγάλο στις καμπύλες μπορεί να κόψει ρυθμό ανάπτυξης, ακόμη κ να μείνει πίσω. 

Επίσης φίλες μ π έκαναν μεγάλα μωρά, 4 κιλά συν δ έκαναν διαβήτη κύησης. Αντιθέτως η κούνιαδα μ π έκανε κ στις 2 εγκυμοσύνες της τα μωρά της ήταν 2.5 κ 2.400 κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Κατι γινεται με τον σιδηρο. Εσεις ολες εχετε γυρω στο 30κατι κι εγω εχω 12 και τα ορια διπλα με τις φυσιολογικες τιμες μου γραφουν οτι το κατωτερο ειναι το 10. Άλλα ορια βγαζει σε εσας κι άλλα σε μενα; Εσεις δλδ θεωρειτε χαμηλο το 30κατι που εχετε; εγω τοτε με το 12 πεθαινω... αγχωθηκα τωρα που συγκρινα την τιμη μου με τις δικες σας

Εγώ τον αιματοκρίτη εννοώ κορίτσι μου. Λογικά και οι υπόλοιπες. Μάλλον απλά βλέπεις άλλη ένδειξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eirini❤❤❤ είπε:

Kalispera koritsia stis 5 tou mina klino ton 6 exthes ekana eiperixo kai o giatros m eipe oti to mwro eine 800 gr eine kai oti tha kano megalo mwro to eipa se mia fili kai m eipe oti eine poli megalo kai n to psakso na min genithi me zaxaro kai kati tetia esas poso gr eine peripou anxothika tsampa ti lete?

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι!!! Κι εμένα στη β επιπέδου μου είπε η γιατρός ότι έχω μεγάλο μωρό. Αυτό δε σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα το μωράκι με ζάχαρο. Καμπύλη ζαχάρου έχεις κάνει; Εμένα οι τιμές της καμπύλης ήταν άριστες όπως είπε ο γιατρός μου. Επίσης δεν φάνηκε να ανησυχει για το μέγεθος του μωρού. Μου είπε κι εκείνος ότι είναι μεγάλο και πως όλα πάνε εξαιρετικά καλά!!! Πιστεύω ότι απλά είναι φαγανα τα μωρά μας...?!!! Εάν ωστόσο σε αγχώνει, δεν έχεις παρά να το συζητήσεις με το γιατρό σου.

@vayaki πιστεύω εννοούν τον αιματοκρίτη, οπότε μην αγχώνεσαι...!!! Εάν υπήρχε λόγος ανησυχίας, θα στο είχε πει ο γιατρός σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eirini❤❤❤ Καλησπέρα κορίτσι με το καλό κι εσύ εύχομαι. Μην βάζεις πράγματα στο νου σου που μπορεί και να μην ισχύουν κι αγχώνεσαι τζάμπα. Αν υπήρχε λόγος ανησυχίας θα στο έλεγαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμαν βρε κοριτσια για αιματοκριτη λεγατε.... ενταξει αυτο το εχω κι εγω 34,7. 

Για φερριτινη μιλουσα...

λεω κι εγω ...πεθαινω....?

και δεν ειδα τον γιατρο να ανησυχει ιδιαιτερα... ολα κουλ τα βρισκει αυτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

αμαν βρε κοριτσια για αιματοκριτη λεγατε.... ενταξει αυτο το εχω κι εγω 34,7. 

Για φερριτινη μιλουσα...

λεω κι εγω ...πεθαινω....?

και δεν ειδα τον γιατρο να ανησυχει ιδιαιτερα... ολα κουλ τα βρισκει αυτος

έχεις δίκιο να τρομάζεις είναι μεγάλη η διαφορά αλλά κοίτα που μιλούσαμε για διαφορετικά πράγματα!!Χαχαχαχαχαχα εμένα φαντασου δεν μου έχει κάνει ποτέ για φερριτινη και θα θελα να σου πω την αλήθεια όπως και για βιταμινη d κάποια στιγμή που του το είχα αναφέρει μου είπε δεν χρειάζεται αν και δεν συμφωνώ αλλά δεν επέμεινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

αμαν βρε κοριτσια για αιματοκριτη λεγατε.... ενταξει αυτο το εχω κι εγω 34,7. 

Για φερριτινη μιλουσα...

λεω κι εγω ...πεθαινω....?

και δεν ειδα τον γιατρο να ανησυχει ιδιαιτερα... ολα κουλ τα βρισκει αυτος

Καλησπέρα!! 

Σας έχασα λίγο σήμερα. Είμαστε δραστήριο γκρουπ. Ώρες ώρες δε μας προλαβαίνω! Χαχαχα!! 

@vayaki κι εμένα είναι χαμηλός και ο αιματοκρίτης αλλά και η αιμοσφαιρίνη μου. Στις 31,7 και 10,8 αντίστοιχα. Πιο κάτω από τις δικές σου μονάδες. Αλλά ο γιατρός είναι χαλαρός, μου δίνει τα συμπληρώματα μου και μου έχει πει απλά να προσέχω τη διατροφή μου. 

Να σας πω την αλήθεια, εγώ ζήτησα από την ενδοκρινολόγο να μου γράψει εξετάσεις βιταμίνης D και Β12. Τι το' θελα;;;; Στα τάρταρα και οι 2 μου βιταμίνες. Γενικά ο κόσμος και οι γιατροί δεν πολυασχολούνται με τις εν λόγω εξετάσεις αλλά εγώ ήθελα να ξέρω τις τιμές μου μιας και τις παρακολουθώ χρόνια. Έπαθα ένα σοκ δε σας κρύβω.... Και τώρα παίρνω συμπληρώματα... Οπότε μην τις ψάξετε καλύτερα. Χαχα! Ειδικά όσες παίρνετε σίδηρο και ασβέστιο και μαγνήσιο... Δε θα σας φτάνει ένα 24 ωρο για όλα αυτά!!!!

Ειρήνη, καλέ, μην ανησυχείς για το μωράκι σου. Αν δε σου είπε κάτι ο γιατρός ανησυχητικό στη β επιπέδου όλα καλά. Κι εμένα μεγάλο είναι το μωράκι μου αλλά κανείς δεν ανησύχησε. Απλά τρώει πολύ. 

Κορίτσια, τα μωράκια σας έχουν ήδη προτιμήσεις;; Το δικό μας έχει. Όταν τρώω μανταρίνια τρελαίνεται!! Κλωτσίτσες, μπουνίτσες, τούμπες... χαμός!!!! Χαχαχα!! Αφού το απολαμβάνω κάθε φορά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

έχεις δίκιο να τρομάζεις είναι μεγάλη η διαφορά αλλά κοίτα που μιλούσαμε για διαφορετικά πράγματα!!Χαχαχαχαχαχα εμένα φαντασου δεν μου έχει κάνει ποτέ για φερριτινη και θα θελα να σου πω την αλήθεια όπως και για βιταμινη d κάποια στιγμή που του το είχα αναφέρει μου είπε δεν χρειάζεται αν και δεν συμφωνώ αλλά δεν επέμεινα

Αυτοι χαλαροι ειναι με αυτα απ οτι βλεπω! Το δικο μας το μυαλο μονο τρελαινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα!! 

Σας έχασα λίγο σήμερα. Είμαστε δραστήριο γκρουπ. Ώρες ώρες δε μας προλαβαίνω! Χαχαχα!! 

@vayaki κι εμένα είναι χαμηλός και ο αιματοκρίτης αλλά και η αιμοσφαιρίνη μου. Στις 31,7 και 10,8 αντίστοιχα. Πιο κάτω από τις δικές σου μονάδες. Αλλά ο γιατρός είναι χαλαρός, μου δίνει τα συμπληρώματα μου και μου έχει πει απλά να προσέχω τη διατροφή μου. 

Να σας πω την αλήθεια, εγώ ζήτησα από την ενδοκρινολόγο να μου γράψει εξετάσεις βιταμίνης D και Β12. Τι το' θελα;;;; Στα τάρταρα και οι 2 μου βιταμίνες. Γενικά ο κόσμος και οι γιατροί δεν πολυασχολούνται με τις εν λόγω εξετάσεις αλλά εγώ ήθελα να ξέρω τις τιμές μου μιας και τις παρακολουθώ χρόνια. Έπαθα ένα σοκ δε σας κρύβω.... Και τώρα παίρνω συμπληρώματα... Οπότε μην τις ψάξετε καλύτερα. Χαχα! Ειδικά όσες παίρνετε σίδηρο και ασβέστιο και μαγνήσιο... Δε θα σας φτάνει ένα 24 ωρο για όλα αυτά!!!!

Ειρήνη, καλέ, μην ανησυχείς για το μωράκι σου. Αν δε σου είπε κάτι ο γιατρός ανησυχητικό στη β επιπέδου όλα καλά. Κι εμένα μεγάλο είναι το μωράκι μου αλλά κανείς δεν ανησύχησε. Απλά τρώει πολύ. 

Κορίτσια, τα μωράκια σας έχουν ήδη προτιμήσεις;; Το δικό μας έχει. Όταν τρώω μανταρίνια τρελαίνεται!! Κλωτσίτσες, μπουνίτσες, τούμπες... χαμός!!!! Χαχαχα!! Αφού το απολαμβάνω κάθε φορά!! 

Εχεις δικιο! Βλεπω οτι οι γιατροι ειναι πιο χαλαροι απο εμας με αυτες τις μετρησεις! 

Με μανταρινια κλωτσαει εσενα; με ξινομηλα εμενα! Ας φαω ενα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Και σας παρακαλώ, επειδή έχω κι εγώ την απορία όπως η @stasa199, ξέρει καμιά να μας πει πως είναι οι συσπάσεις;;;; Και είναι τόσο κοινές με το χτύπημα του μωρού που πολλές εγκυούλες τις μπερδεύουν;; Περίεργο μου φαίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Εχεις δικιο! Βλεπω οτι οι γιατροι ειναι πιο χαλαροι απο εμας με αυτες τις μετρησεις! 

Με μανταρινια κλωτσαει εσενα; με ξινομηλα εμενα! Ας φαω ενα! ?

Δεν είναι υπέροχο;;; Έχουν από τώρα κανονικές γευστικές προτιμήσεις!!! Τα μικρακια μας!!! Και αν ήμασταν έγκυες καλοκαιρινούς μήνες θα γνωρίζαμε άλλα τρόφιμα που αγαπούν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Δεν είναι υπέροχο;;; Έχουν από τώρα κανονικές γευστικές προτιμήσεις!!! Τα μικρακια μας!!! Και αν ήμασταν έγκυες καλοκαιρινούς μήνες θα γνωρίζαμε άλλα τρόφιμα που αγαπούν... 

Επισης παντζαρι εγω δεν πολυαγγιζα παλια και τωρα το τρωω κανονικοτατα! Αντιθετα το μπροκολο το λατρευα ενω τωρα μου προκαλει μικρη αναγουλιτσα αλλα το τρωω παλι. Κι αυτα λες να δηλωνουν τις προτιμησεις τους; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Επισης παντζαρι εγω δεν πολυαγγιζα παλια και τωρα το τρωω κανονικοτατα! Αντιθετα το μπροκολο το λατρευα ενω τωρα μου προκαλει μικρη αναγουλιτσα αλλα το τρωω παλι. Κι αυτα λες να δηλωνουν τις προτιμησεις τους; 

Τι να σου πω;;;; Η γιαγιά μου λέει ότι το μωρό στην εγκυμοσύνη μας βάζει να τρώμε ο, τι αυτό θέλει. Και έχει γεννήσει 5 παιδιά!! Απλά μου φαίνεται κάπως αστείο να είναι αλήθεια. Χαχαχαχα! Θα το ανακαλύψουμε μόλις ξεκινήσουν να τρώνε στερεά τροφή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου είπε ότι οι συσπάσεις είναι όταν πετρώνει όλη η κοιλιά κ νιώθουμε πρήξιμο κ πόνο, μούδιασμα.. να μην το μπερδέψω μου είπε με τη φάση που το μωρό επιλέγει ένα σημείο κ σκληραίνει εκεί μόνο η κοιλιά. Τώρα εγώ σαν πρωτάρα δεν μπορώ να τα πολυδιακρινω. Όταν είχα καφέ στο σκούπισμα πάντως είχα σίγουρα συσπάσεις γιατί το είδε στον υπέρηχο ο γιατρός κι εγώ ένιωθα έναν τυμπανισμο, ένα φούσκωμα κ μια δυσφορία σε όλη την κοιλιά. Με το μαγνήσιο κ την ξάπλα πέρασαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κ οι δικές μ τιμές εκεί κυμαίνονται. Στην προηγ εγκυμοσύνη είχα σταθερά 31 σε όλη την κύηση μετά τ 4ο μηνα.

Όσο για τις συσπάσεις Όχι δ μπορείς να τις μπερδέψεις  σ αυτ ή τη φάση με τ μωρο. Εγώ σε μεγαλύτερο μήνα π τ μωρο φαινόταν ξεκάθαρα π ήταν είχα συσπάσεις Κ νόμιζα ότι εκεί κουλουριαζεται τ μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ωραία!! Σας ευχαριστώ @Diwni & @Mariamagdalini!! 

Να ξέρουμε τι θα νιώσουμε... Μέχρι στιγμής πάντως, απ' ότι καταλαβαίνω, δεν πρέπει να έχω νιώσει συσπάσεις. Βέβαια, τυμπανισμο, φούσκωμα και δυσφορία έχω νιώσει και νιώθω συχνά πυκνά. Αλλά δεν πετρώνει η κοιλιά μου απλά νιώθω ότι θα εκραγεί το στομάχι μου. Όχι η κοιλιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα!! 

Σας έχασα λίγο σήμερα. Είμαστε δραστήριο γκρουπ. Ώρες ώρες δε μας προλαβαίνω! Χαχαχα!! 

@vayaki κι εμένα είναι χαμηλός και ο αιματοκρίτης αλλά και η αιμοσφαιρίνη μου. Στις 31,7 και 10,8 αντίστοιχα. Πιο κάτω από τις δικές σου μονάδες. Αλλά ο γιατρός είναι χαλαρός, μου δίνει τα συμπληρώματα μου και μου έχει πει απλά να προσέχω τη διατροφή μου. 

Να σας πω την αλήθεια, εγώ ζήτησα από την ενδοκρινολόγο να μου γράψει εξετάσεις βιταμίνης D και Β12. Τι το' θελα;;;; Στα τάρταρα και οι 2 μου βιταμίνες. Γενικά ο κόσμος και οι γιατροί δεν πολυασχολούνται με τις εν λόγω εξετάσεις αλλά εγώ ήθελα να ξέρω τις τιμές μου μιας και τις παρακολουθώ χρόνια. Έπαθα ένα σοκ δε σας κρύβω.... Και τώρα παίρνω συμπληρώματα... Οπότε μην τις ψάξετε καλύτερα. Χαχα! Ειδικά όσες παίρνετε σίδηρο και ασβέστιο και μαγνήσιο... Δε θα σας φτάνει ένα 24 ωρο για όλα αυτά!!!!

Ειρήνη, καλέ, μην ανησυχείς για το μωράκι σου. Αν δε σου είπε κάτι ο γιατρός ανησυχητικό στη β επιπέδου όλα καλά. Κι εμένα μεγάλο είναι το μωράκι μου αλλά κανείς δεν ανησύχησε. Απλά τρώει πολύ. 

Κορίτσια, τα μωράκια σας έχουν ήδη προτιμήσεις;; Το δικό μας έχει. Όταν τρώω μανταρίνια τρελαίνεται!! Κλωτσίτσες, μπουνίτσες, τούμπες... χαμός!!!! Χαχαχα!! Αφού το απολαμβάνω κάθε φορά!! 

Εμένα τρελαίνεται για γιαούρτι!!Όπως κάνει με το γιαούρτι δεν έχω βρει κάτι άλλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Αχ ωραία!! Σας ευχαριστώ @Diwni & @Mariamagdalini!! 

Να ξέρουμε τι θα νιώσουμε... Μέχρι στιγμής πάντως, απ' ότι καταλαβαίνω, δεν πρέπει να έχω νιώσει συσπάσεις. Βέβαια, τυμπανισμο, φούσκωμα και δυσφορία έχω νιώσει και νιώθω συχνά πυκνά. Αλλά δεν πετρώνει η κοιλιά μου απλά νιώθω ότι θα εκραγεί το στομάχι μου. Όχι η κοιλιά μου. 

Και εγώ το ίδιο !!!ευχαριστούμε κορίτσια @Diwni k @Mariamagdalini!!είπα να ρωτήσω μην και έχω και δεν το καταλάβω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εμένα τρελαίνεται για γιαούρτι!!Όπως κάνει με το γιαούρτι δεν έχω βρει κάτι άλλο!!!!

Έλα μωρέ!! Συγκινούμαι!! Τουλάχιστον είναι της υγιεινής τα μωρά μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...