Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Και που λετε κοριτσια... αλλαγη χρωματος καρδουλας και σε μενα. Σημερα αναμεσα στα μπουτια ειδαμε ξεκαθαρα τσουτσουνι χαχαχα. Ολα καλα! 490 γραμμαρια!!! Μονο επειδη το βλεπει μπαμπατσικο μωρο, μου ειπε να παω συντομα να κανω καμπυλη ζαχαρου γιατι ισως συνδεεται με διαβητη κυησης. Του ειπα οτι ηδη μου την εγραψε ο γιατρος μου και ειπε οτι για να την εγραψε πιο νωρις θεωρησε κι εκεινος οτι πρεπει να ελεγχθει νωρις νωρις. Σας βαζω κι εγω μια φωτο του γιου μου!!! Τελικα ο,τι κι αν ειναι το ερωτευεσαι!!!???

20190118_190752.jpg

Ο άντρας της ζωής σου, αλλά μην το πεις στον άντρα σου. Θα ζηλέψει!!! Με το καλό να έρθει. Προσπαθώ να καταλάβω αν σου μοιάζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@vayakiκαλά αποτελέσματα κορίτσι μου. Εγώ θα πάω τη Δευτέρα. Μια χατα είναι ο μπέμπης σ από γραμμάρια. Η δικιά μ ήταν 540! Ρώτησα ρ γιατρό κ μ είπε πως σ αυτή ρη φάση δ μας απασχολεί τ βαρος άλλα οι μετρήσεις των οργάνων κτλ. Επίσης δ είναι ενδεικτικό για τ πως θα παει. Δηλ μπορεί τώρα να βγαίνει μπαμπατσικο κ μετά να κόψει ρυθμούς, ακόμη κ να μείνει πίσω. Οπότε δ πιστεύω πως έχεις θεμα.

@Mariamagdalini περαστικα στον αντρουλη σου. Εγώ έχω ρη μικεη π αρρωσταίνει συνέχεια. Τώρα πάλι άρρωστη ειναξ κ δ αρρώστησα καθόλου. Τις 2 μάλιστα είχε γαστρεντερίτιδα όπως κ τώρα.

παντα με ξεαγχωνεις εσυ! Ευχαριστω!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Ο άντρας της ζωής σου, αλλά μην το πεις στον άντρα σου. Θα ζηλέψει!!! Με το καλό να έρθει. Προσπαθώ να καταλάβω αν σου μοιάζει...

χαχαχα μου το ειπε ηδη για πλακα οτι θα ζηλευει. Οι δικοι μου εδω λενε οτι μου φερνει. Εγω βλεπω μια μικρη ομοιοτητα στο κοκαλο το μπροστινο της μυτης που το εχω στρογγυλο. Δεν μπορω να καταλαβω τα υπολοιπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! @vayaki τι κούκλος είναι αυτός....με το καλό! Πω πω όσες βάλατε φωτό από β επιπέδου ως τώρα είναι πολύ καθαρές...ελπίζω να έχουμε κι εμεις καμια καλή λήψη...την γλυκόζη εγώ την ήπια με χίλια ζόρια στην προηγούμενη κύηση... κόντεψα να κάνω εμετό...ελπίζω τώρα να την βγάλω πιο εύκολα την εξέταση...επίσης γαστρεντερίτιδα είχε πάθει περισυ η αδερφή μου στον 7ο και έκανε 20 εμετούς τη μέρα... περιττό να σας πω ότι έκανε συσπάσεις...ευτυχώς μέτα από 2-3 μέρες ηρέμησε ...αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι όλες οι γυναίκες θα πάθουμε το ίδιο...μην αγχώνεστε λοιπόν μανουλες ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας αναφερω και κατι ακομη που εγινε στη β επιπεδου. Ανοιγει ο γιατρος την οθονη και μολις κοιταει μου λεει: εισαι αγχωμενη.

Του λεω: το βλεπετε αυτο στην οθονη;

Λεει "κοιτα κανει η μητρα σου μια μικρη συσπαση και ειναι και σκληρη η κοιλια σου τωρα που την αγγιζω".

Οπτικα λοιπον εβλεπα τη μητρα μου σε ενα σημειο να πιεζει ας πουμε τον χωρο του μωρου. Εκεινη την ωρα εγω η αληθεια ειναι οτι ενιωθα σφιγμενο ολο το κορμι μου απο το αγχος. Του λεω: τωρα αυτο ειναι νορμαλ; Μου λεει: αυτη την εικονα εχω απο τις αγχωμενες μανουλες που ερχονται εδω και γελασε. Πολυ χαλαρο τον ειδα... αλλα εμενα μου εβαλε σκεψεις... Ρε κοριτσια ειπαμε οτι ειναι νορμαλ σε αυτη τη φαση οι μικροσυσπασεις; Εγω σωματικα δε νιωθω τιποτα... ουτε πονο, ουτε τιποτα.

καποιες κοπελες ειχαν αναφερει και παλιοτερα κατι για συσπασεις εδω στην ομαδα αλλα δεν ειχα δωσει σημασια γιατι δεν ειχα νιωσει κατι ουτε και νιωθω. Αλλα αληθεια τωρα εχουμε απο τωρα συσπασεις; Κολλησε το μυαλο μου σε αυτη τη σκεψη. Θα ρωτησω και τον γιατρο που με παρακολουθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2019 at 9:46 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

Πάντως αν η κοιλιά τεντώνει παρά πολυ κ γίνεται σκληρή είναι συσπάσεις. Αν κάτσετε, χαλαρώσετε κτλ κ γίνει κ πάλι μαλακή πάει να πει πως ηταβ σύσπαση. Εφόσον δ συνοδεύεται από πόνο είναι φυσιολογικό για τις βδομαδες π είμαστε. 

@stasa199 και γω θέλω οπωσδήποτε κανα 2 παντελόνια εγκυμοσύνης. Η κοιλιά μ έχει μεγαλώσει επικίνδυνα.

να βρηκα παλιοτερο μηνυμα τωρα που λεει πως αν δεν εχουμε πονο ειναι νορμαλ για τις εβδομαδες που ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki στην πρώτη μ εγκυμοσύνη είχα συσπάσεις κ νόμιζα ότι ήταν τ μωρο να φανταστείς. Κ μάλιστα αρκετές άλλα δ έδινα σημασία πιστεύοντας ότι είναι τ μωρο. Ώσπου μια μέρα ήμουν στο γιατρο κ μ λέει έχεις καθόλου συσπάσεις; λέω όχι. Κ τσουπ τεντωσε η κοιλιά σε ένα σημειο. Μ λέει να αυτό είναι σύσπαση. Α καλά λέω χαχα. Οπότε μη σε αγχώνει αυτο. Δ Τ κατάλαβες καν εσύ. Αργότερα π θα τ καταλαβαίνεις θα ξεκουράζεσαι λίγο κ θα περνάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@vayaki στην πρώτη μ εγκυμοσύνη είχα συσπάσεις κ νόμιζα ότι ήταν τ μωρο να φανταστείς. Κ μάλιστα αρκετές άλλα δ έδινα σημασία πιστεύοντας ότι είναι τ μωρο. Ώσπου μια μέρα ήμουν στο γιατρο κ μ λέει έχεις καθόλου συσπάσεις; λέω όχι. Κ τσουπ τεντωσε η κοιλιά σε ένα σημειο. Μ λέει να αυτό είναι σύσπαση. Α καλά λέω χαχα. Οπότε μη σε αγχώνει αυτο. Δ Τ κατάλαβες καν εσύ. Αργότερα π θα τ καταλαβαίνεις θα ξεκουράζεσαι λίγο κ θα περνάει.

Δηλαδη αμα δεν ειχαμε και εσενα τι θα καναμε! Εχεις ταλεντο να μας ηρεμεις πραγματικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki χαίρομαι π μπορώ να βοηθήσω κ να ηρεμήσω κάποια κοπέλα. Τα χω ξανά περάσει κ ενώ ο γιατρός μ είναι εξαιρετικός επιστήμονας κ ψάχνει μέχρι κ τη λεπτομέρεια με είχε κ αρην πρώτη εγκυμοσύνη πολύ χαλαρή. Δε μ απαγόρευε τίποτα, δ με αγχώνε καθόλου, ίσα ίσα μ εξηγούσε τ καθετί. Κ στην πρώτη κ στη δεύτερη εγκυμοσύνη έχω ένα νορμάλ άγχος, βασικά πιο πολυ έννοια, να πανε όλα καλά.

Κοριτσια τώρα με τις εκπτώσεις είδατε τιποτα; ξεκινήσατε αγορές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@vayaki χαίρομαι π μπορώ να βοηθήσω κ να ηρεμήσω κάποια κοπέλα. Τα χω ξανά περάσει κ ενώ ο γιατρός μ είναι εξαιρετικός επιστήμονας κ ψάχνει μέχρι κ τη λεπτομέρεια με είχε κ αρην πρώτη εγκυμοσύνη πολύ χαλαρή. Δε μ απαγόρευε τίποτα, δ με αγχώνε καθόλου, ίσα ίσα μ εξηγούσε τ καθετί. Κ στην πρώτη κ στη δεύτερη εγκυμοσύνη έχω ένα νορμάλ άγχος, βασικά πιο πολυ έννοια, να πανε όλα καλά.

Κοριτσια τώρα με τις εκπτώσεις είδατε τιποτα; ξεκινήσατε αγορές;

αχ περιμενω πως και πως να τελειωσει η εξεταστικη μεταπτυχιακου (επομενο ΠΣΚ) για να βγω μετα με την ησυχια μου να κανω τα πρωτα ψωνια!!! Ως τοτε διαβασμα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με τις συσπάσεις με έχει απασχολήσει κ εμένα μήπως έχω και δεν το καταλαβαίνω ! Την προηγούμενη φορά είπα στον γιατρο πως ένιωθα την κοιλιά μου και μου είχε πει πως δεν είναι συσπάσεις! Όπως και να δει κ εγώ πιστεύω πως είναι φυσιολογικό να υπάρχει και κάποια σύσπαση , χώρα πόνο όπως είχε πει και η Diwni. Κορίτσια τελείωσα και την αντιβίωση την Παρασκευή ευτυχώς έγινε η θεραπεία ελπίζω να φύγει το παλιό μικρόβιο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Αυτό με τις συσπάσεις με έχει απασχολήσει κ εμένα μήπως έχω και δεν το καταλαβαίνω ! Την προηγούμενη φορά είπα στον γιατρο πως ένιωθα την κοιλιά μου και μου είχε πει πως δεν είναι συσπάσεις! Όπως και να δει κ εγώ πιστεύω πως είναι φυσιολογικό να υπάρχει και κάποια σύσπαση , χώρα πόνο όπως είχε πει και η Diwni. Κορίτσια τελείωσα και την αντιβίωση την Παρασκευή ευτυχώς έγινε η θεραπεία ελπίζω να φύγει το παλιό μικρόβιο ! 

Μπραβο παει κι αυτο! Θα σκοτωθηκε με την αντιβιωση! Λογικα καποια στιγμη θα σου ξαναβαλει εξετασεις αιματος και ουρων. Θα φανει κι εκει οτι εφυγε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos Μπράβο κορίτσι!! 

Αυτό με τις συσπασεις το έχω παρατηρήσει κι εγώ, βέβαια δεν έτυχε να το συζητήσω με το γιατρό κι ούτε με ρώτησε να πω την αλήθεια. ? 

@Diwni όσο για τις αγορές πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε σιγά σιγά, βέβαια εγώ έχω παράλληλα να στήσω και νοικοκυριό και να δω πότε θα τα προλάβουμε όλα αυτά!! ? Νομίζω είναι καλή ευκαιρία τώρα που έχει εκπτώσεις πάντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια ! Ναι πιστεύω στο επόμενο ραντεβού μετά τη β επιπέδου θα μου πει για καλλιέργεια να δούμε αν έφυγε !  Εγώ έχω βρει ένα καρότσι 3σε 1 με έκπτωση αλλά σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς !

Ψάχνω καλά και οικονομικά σχετικά γιατί η γέννα στο Ρέα θα μας κοστίσει πολύ οπότε δεν είμαστε και για πανάκριβα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια ! Ναι πιστεύω στο επόμενο ραντεβού μετά τη β επιπέδου θα μου πει για καλλιέργεια να δούμε αν έφυγε !  Εγώ έχω βρει ένα καρότσι 3σε 1 με έκπτωση αλλά σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς !

Ψάχνω καλά και οικονομικά σχετικά γιατί η γέννα στο Ρέα θα μας κοστίσει πολύ οπότε δεν είμαστε και για πανάκριβα !

τι καροτσι; τι μαρκα; Εμεις εδω διπλα στην Καβαλα εχουμε ενα μαγαζι μεγαλο με βρεφικα που τα φερνει ολα σε χαμηλοτερες τιμες. Εκει θα παω μια βολτα σε λιγες μερες να τα δω και απο κοντα τα καροτσια. Να δω μηπως μου αρεσει απο κοντα καποιο περα απο τα inglesina που τα κοιταω στο ιντερνετ... Θα ριξουμε μια ματια και για κρεβατακι συρταριερα. Το σοι μας ειπε οτι θα δωσει λεφτα για ο,τι αγορασουμε. Μεγαλη βοηθεια αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

τι καροτσι; τι μαρκα; Εμεις εδω διπλα στην Καβαλα εχουμε ενα μαγαζι μεγαλο με βρεφικα που τα φερνει ολα σε χαμηλοτερες τιμες. Εκει θα παω μια βολτα σε λιγες μερες να τα δω και απο κοντα τα καροτσια. Να δω μηπως μου αρεσει απο κοντα καποιο περα απο τα inglesina που τα κοιταω στο ιντερνετ... Θα ριξουμε μια ματια και για κρεβατακι συρταριερα. Το σοι μας ειπε οτι θα δωσει λεφτα για ο,τι αγορασουμε. Μεγαλη βοηθεια αυτο

Foppapedretti λέγεται η μάρκα ! Έχει 320 € με την έκπτωση . Το άλλο της chicco που είχα δει και Μ άρεσε έχει 495 οπότε εξοικονομώ κάποια χρήματα. Αχ τέλεια τα inglesina αλλά τα 3 σε 1 που έχω βάλει στο μάτι βγαίνουν Πολ ακριβά ! 

Και η μητέρα μου κάτι θα μου πάρει απ' ότι μου έχει πει αλλά δυστυχώς η πεθερά μου δεν έχει τη δυνατότητα καθώς είναι χήρα και μεγάλη σχετικά σε ηλικία και δυσκολεύεται.

Βρήκα και μια κούνια γύρω στα 250 και συρταριριερα 70€ από ικεα. Την κούνια δεν θυμάμαι που την είδα αλλά θα την ξαναβρώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ξετρελαθηκαμε με τα anex, φοβερά καρότσια αλλά κι αυτά ακριβά σαν τα inglesina. Κι εμείς θα έχουμε βοήθεια από τους γονείς ότι μπορεί ο καθένας γιατί είναι πολλά πολλά πολλά τα έξοδά μας και χωρίς βοήθεια δεν υπάρχει περίπτωση να ανταπεξέλθουμε. Θα πάμε να ρίξουμε και μια ματιά στα kiddo αφού βγάλαμε και την κάρτα μέλους και θα δούμε σιγά σιγά απ' τον άλλο μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ψώνια έχω πάρει ένα σετ ψαλιδακι κ νυχοκοπτη για το μωρό κ ένα θερμόμετρο μπάνιου!!! Χαχαχαχα δε μου βγαίνει ακόμα να κάνω μεγάλη αγορά... Κοιτάμε πάντως αρκετά

Κοιτούσαμε επίσης για εκατομμυριοστη φορά τις φωτό της β επιπέδου κ λέει ο άντρας μου για την παρακάτω ότι ο μικρός από τώρα έχει δικέφαλο!!! Αχαχαχα το χάσαμε το μυαλό μας πάει!

IMG_20190120_212348.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mariamagdalini είπε:

Από ψώνια έχω πάρει ένα σετ ψαλιδακι κ νυχοκοπτη για το μωρό κ ένα θερμόμετρο μπάνιου!!! Χαχαχαχα δε μου βγαίνει ακόμα να κάνω μεγάλη αγορά... Κοιτάμε πάντως αρκετά

Κοιτούσαμε επίσης για εκατομμυριοστη φορά τις φωτό της β επιπέδου κ λέει ο άντρας μου για την παρακάτω ότι ο μικρός από τώρα έχει δικέφαλο!!! Αχαχαχα το χάσαμε το μυαλό μας πάει!

IMG_20190120_212348.jpg

Αχαχαχα και που είμαστε ακόμα!! Θα το χάσουμε εντελώς μόλις γεννησουμε τα αγγελούδια μας με το καλό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Από ψώνια έχω πάρει ένα σετ ψαλιδακι κ νυχοκοπτη για το μωρό κ ένα θερμόμετρο μπάνιου!!! Χαχαχαχα δε μου βγαίνει ακόμα να κάνω μεγάλη αγορά... Κοιτάμε πάντως αρκετά

Κοιτούσαμε επίσης για εκατομμυριοστη φορά τις φωτό της β επιπέδου κ λέει ο άντρας μου για την παρακάτω ότι ο μικρός από τώρα έχει δικέφαλο!!! Αχαχαχα το χάσαμε το μυαλό μας πάει!

IMG_20190120_212348.jpg

ψυχουλα ομορφη!!! χαχα εεε ετσι οπως φαινεται στη φωτο λες και ειναι μπρατσο τουμπανο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ιντερνετ αν πληκτρολογησετε "λιστα ψωνια μωρου" βγαζει ενα σωρο λιστες ετοιμες που μπορουμε να τσεκαρουμε... καλα εννοειται οτι δε χρειαζονται ολα αυτα που γραφουν... βρηκα και πολλα περιττα μεσα αλλα δινουν μια ιδεα για να φτιαξει η καθεμια τη δικη της λιστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ακόμα γελάμε! Ναι έτσι φαίνεται όντως!  Ο μπρατσαρας μας! Όταν με το καλό έρθουν τα αγγελούδια μας θα λαλησουμε δεν υπάρχει περίπτωση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni συσπάσεις έχω κι εγώ που κ που...τις νιώθω κορίτσια σαν να μουδιάζει η κοιλιά κ να τεντώνει να πετρώνει κ να γίνεται σκληρή...δεν κρατά πολύ...έχω παρατηρήσει ότι μου συμβαίνει όταν κουράστηκα λίγο παραπάνω...αν όμως είναι ακανόνιστες κ συμβαίνει που κ που μην αγχώνεστε...εάν γίνουν συχνές κ ρυθμικές εκεί τηλεφωνούμε στο. Γιατρό...  @vayaki καλή επιτυχία στην εξεταστική σου...μετά θα έχεις χρόνο για ψώνια .. @marakineos τα foppapedretti τα έχω δει πολύ να κυκλοφορούν κ μου άρεσαν κι εμένα ..όμορφα σχέδια κ φαίνονται εύχρηστα... Κορίτσια η δική μου συμβουλή για κούνια μην δίνετε πολλά χρήματα...θα την χρησιμοποιήσετε πολύ λίγο...ίσως και καθόλου... τουλάχιστον εμείς δεν την χρησιμοποιήσαμε πολύ καιρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Στο ιντερνετ αν πληκτρολογησετε "λιστα ψωνια μωρου" βγαζει ενα σωρο λιστες ετοιμες που μπορουμε να τσεκαρουμε... καλα εννοειται οτι δε χρειαζονται ολα αυτα που γραφουν... βρηκα και πολλα περιττα μεσα αλλα δινουν μια ιδεα για να φτιαξει η καθεμια τη δικη της λιστα!

Ναι έχω κοιτάξει σχετικές λίστες, έχω δει βίντεο κ στο youtube για το θέμα. Να έχουμε μια ιδέα γιατί είναι πολλά κι ακούω από πολλούς παλιούς ότι αν ψωνίσουμε αλόγιστα θα μας μείνουν πολλά αχρησιμοποίητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...