Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Mariamagdalini η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική κ έχει τα άγχη της. Σίγουρα ο καιρος περνάει πολύ πιο γρήγορα κ ξέρεις πάνω κάτω τι να περιμένεις. Αλλά δ παύεις ποτέ να έχεις άγχος για τα παιδιά σου από ήδη από  την εγκυμοσύνη. 

Ας πούμε στις γιορτές π κουράστηκα πολύ τ βράδια είχα πονακια περιόδου κ ένα βράδυ συσπασουλες. Δ σ κρύβω ότι αγχώθηκα άλλα ευτυχώς πέρασαν κ τώρα προσπαθώ να ξεκουράζομαι όσο περισσότερο μπορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πρώτη εγκυμοσύνη την ζεις καλύτερα νομίζω! Αν και μεγάλο το άγχος της πρώτης φοράς! Γνωρίζεις σε ποια εβδομάδα , τη μέρα και το λεπτό ακόμα της εγκυμοσύνης που βρίσκεσαι!

στην δεύτερη δεν προλαβαίνεις και πολλά! Εγώ πολλές φορές πρέπει να υπολογίσω για να δω πόσων εβδομάδων και ημερών είμαι!

βέβαια όπως είπε και η diwni εξαρτάται και τη βοήθεια που έχεις στο σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Έκλεισα μαθηματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα. Για το Μάρτιο βέβαια, αλλά επειδή υπάρχει τρελή ζήτηση καλό είναι να έχεις κλείσει τη θέση σου από τώρα. Ο σκοπός αυτών των μαθημάτων πέραν της αυτονόητης χρησιμότητάς τους είναι ότι δίνουν πιστοποίηση στον μπαμπά και μπορεί να είναι παρών κατά τον τοκετό (φυσιολογικό τοκετό και όχι καισαρική). Όποια κοπέλα ενδιαφέρετε για τηλ επικοινωνίας να μου στείλει στο inbox. 

:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ωχ @stasa199 υπομονή, ίσως είναι προσωρινό και να σου περάσει γρήγορα το στομάχι!

Όσον αφορά 1η και 2 η εγκυμοσύνη όπως βλέπω από μία ξαδέρφη μου που περιμένει το 2ο παιδάκι της δεν μπορεί να είναι τόσο χαλαρή και ξεκούραστη όσο στην πρώτη γιατί έχει και την μικρή της και είναι δύσκολο!

@Angelmammy μπράβο τι ωραία! Να μας πεις εμπειρία και  συμβουλές όταν κάνεις τα μαθήματα, δυστυχώς είμαι από επαρχία και δεν θα μπορέσω να παρακολουθήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Αχ κορίτσια πάνω που είχα καλομαθει ξανα εμετοί.....ευτυχώς όχι όσο χάλια ήμουν πριν αλλά πολύ καουρα και το στομάχι μου πολύ ευαίσθητο!!

Από κιλά τώρα ζυγιστηκα μετά το πρωινό (τοστ με χυμό πορτοκάλι)και ήμουν στα 4....Είμαι 20 και 4 

Πολύ συχνόουρια και εγώ σίγουρα πριν  κοιμηθώ και άλλες 2 φορές μες τη νύχτα και το πρωί νωρίς νωρίς (6 με 7)ξανα και μετά δεν κοιμάμαι εύκολα...και κοιμάμαι και εγώ αργά κατά τις 2...

Ευτυχώς στο θέμα της δουλειάς θα πάρω το 6μηνο του ΟΑΕΔ και θα κάτσω με το μωρό όταν έρθει με το καλό.. είναι δύσκολο να το αφήνεις και να γυρνάς και πόσο μάλλον οι κοπέλες που γυρνάνε νωρίς ούτε οι ιδιες δεν είναι έτοιμες πολλές φορες

Τώρα είδα το μνμ σου. Αλήθεια;; Να ξέρεις ότι κι εγώ είχα πισογυρισματα στην εβδομάδα κύησης που είσαι. Εδώ και 12 μέρες περίπου σταμάτησαν οι εμετοί μου. Έχω τάση ώρες ώρες αλλά δεν κάνω και δεν είμαι τόσο χάλια. Έλα, θα δεις ότι και σε σένα θα περάσουν. :-)

+4 κιλά είσαι σούπερ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Έκλεισα μαθηματα ανώδυνου τοκετού στο Έλενα. Για το Μάρτιο βέβαια, αλλά επειδή υπάρχει τρελή ζήτηση καλό είναι να έχεις κλείσει τη θέση σου από τώρα. Ο σκοπός αυτών των μαθημάτων πέραν της αυτονόητης χρησιμότητάς τους είναι ότι δίνουν πιστοποίηση στον μπαμπά και μπορεί να είναι παρών κατά τον τοκετό (φυσιολογικό τοκετό και όχι καισαρική). Όποια κοπέλα ενδιαφέρετε για τηλ επικοινωνίας να μου στείλει στο inbox. 

:-)

Σκεφτόμουν κι εγώ να κλείσω μαθήματα στο Έλενα. Η ξαδέλφη μου που τα είχε παρακολουθήσει, μου έλεγε πόσο πολύ τη βοήθησαν μετά. Όσο για το σύζυγο, πολύ δύσκολο να είναι στο τοκετό. Φοβάται και την ένεση. Μην έχουμε αλλά εκείνη την ώρα... Χαχαχαχα

@stasa199 Ευτυχώς εγώ ήμουν από τις τυχερές που δεν είχα, πέρα από πολύ λίγες φορές, εμετούς και προβλήματα με το στομάχι. Ωστόσο είναι κάτι που το έχω ακούσει από πολλές κοπέλες ότι ενώ είχαν ησυχάσει, οι εμετοί επανήλθαν. Υπομονή και θα σταματήσουν! 

Όσο για κιλά, είμαι στην 24η εβδομάδα και έχω πάρει 5. Ο γιατρός μου κάθε φορά με ρωτάει πόσα έχω πάρει και μέχρι στιγμής μου έχει πει ότι είμαι σε καλό επίπεδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας! Εγω τωρα στις 15/1 εχω ιντερνετικο μαθημα τοκετου της nutricia στις 12:00. Δεν ξερω αν το εχουν ακομη ανοιχτο για συμμετοχες να μπει οποια αλλη θελει. 

Πηρα και τηλ σε κατι μαθηματα που γινονται μεσω ΙΚΑ.  Μαθηματα ψυχοπροφυλαξης πατας στο ιντερνετ για να τα βρεις. Το λεω για κοπελες που ειναι σε επαρχια και δεν εχουμε τοσα μεσα. Με εβαλαν σε λιστα και θα με καλεσουν προς Μαρτιο Απριλιο για να τα εχω φρεσκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο θα θελα κι εγώ να παρακολουθήσω μαθήματα ανώδυνου τοκετού! Στην επαρχία δύσκολα να βρεις κάτι τέτοιο.. @vayaki τώρα θα ρωτούσα για διαδικτυακά, θα μπω να δω, ευχαριστούμε! 

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη αν δεν έχεις βοήθεια όλα τα περνάς στο φαστ φόργουορντ! Έβλεπα την κουμπάρα μου, δεν ήξερε κι αυτή πόσο ακριβώς είναι, πότε έχει τις εξετάσεις, ήταν λίγο στα χαμένα. Εννοείται πως το άγχος παραμένει κι ο φόβος... Καλή στις εγκυμονουσες μανουλες! Ειδικά σ αυτές που δεν έχουν κάποια βοήθεια κ παλεύουν με όλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε??? εμενα εχθες στον υπνο μου με επιασαν κραμπες χαμηλα στο ποδι διαβασα ομως οτι ειναι φυσιολογικο στις εβδομαδες αυτες εγω αυριο κλεινο την 20η εβδομαδα!!! εγω θα κανω μαθηματα με την μαια του γιατρου μου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 αυτό με τις βδομαδες ρ παθαίνω κ γω. Πρέπει να κάτσω να σκεφτώ λίγο αε ποια είμαι.

@marakineos όπως είπε κ τ @vayaki κ αρην επαρχία κάνουν μαθήματα ανωδυνου. Στην πόλη μ κάνουν στο δημόσιο νοσοκομείο ανεξάρτητα από τ που θα γεννήσεις. Πάρε ένα τηλέφωνο στο νοσοκομείο ρης περιοχής σου να μάθεις.

Καλημέρα σας κιολας κορίτσια!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Vivi35 αυτό με τις βδομαδες ρ παθαίνω κ γω. Πρέπει να κάτσω να σκεφτώ λίγο αε ποια είμαι.

@marakineos όπως είπε κ τ @vayaki κ αρην επαρχία κάνουν μαθήματα ανωδυνου. Στην πόλη μ κάνουν στο δημόσιο νοσοκομείο ανεξάρτητα από τ που θα γεννήσεις. Πάρε ένα τηλέφωνο στο νοσοκομείο ρης περιοχής σου να μάθεις.

Καλημέρα σας κιολας κορίτσια!

 

 

Δυστυχώς το κοντινότερο νοσοκομείο απέχει αρκετά! Ίσως το ψάξω καλύτερα μόλις σταματήσω τη δουλειά και έχω τα πρωινά ελεύθερα να μπορώ να ταξιδέψω!

@vayaki το ειχα δει κι εγώ αυτό το σεμινάριο της nutricia αλλα δουλεύω την ώρα που γίνεται! Γνωρίζεις αν θα υπάρξει και μαγνητοσκοπημένο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anni7 είπε:

και μενα θα με ενδιεφερε να το δω αυτο το βιντεο της nutricia αν το δειξουν μετα ξανα !!!

πιστεύω θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Εμένα έχουν οι αρχίσει οι κράμπες ψηλά στο πόδι! Έχουμε πορεία ακόμη χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

πιστεύω θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Εμένα έχουν οι αρχίσει οι κράμπες ψηλά στο πόδι! Έχουμε πορεία ακόμη χαχα!

Ναι ναι θα εχουνε εγω κοιταω να δω οπου βγαζουν ξερεις και απο κανενα καταστημα τυπου λητω κτλ μου εχουνε πει κανουν ωραια !! οτι δω θα σας ενημερωσω !!!! καλα και η μεση τωρα με τσιμπαει λιγακι!!! ολα τωρα ξεκινανε μεγαλωνουν τωρα κιολας παρα πολυ αυτοι οι μηνες ειναι ραγδαια η αναπτυξη τους!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anni7 είπε:

Ναι ναι θα εχουνε εγω κοιταω να δω οπου βγαζουν ξερεις και απο κανενα καταστημα τυπου λητω κτλ μου εχουνε πει κανουν ωραια !! οτι δω θα σας ενημερωσω !!!! καλα και η μεση τωρα με τσιμπαει λιγακι!!! ολα τωρα ξεκινανε μεγαλωνουν τωρα κιολας παρα πολυ αυτοι οι μηνες ειναι ραγδαια η αναπτυξη τους!!!!

'οντως! εγώ είδα μεγάλη διαφορά στην κοιλιά από την προηγούμενη εβδομάδα! Πετάχτηκε πολύ και μ αρέσει! Καταλαβαίνω και το μικρακι μου από τη Δευτέρα, αυτό είναι δεν νομίζω να μπερδεύομαι τόσο! Χθες είχαμε μουσική στο αυτοκίνητο και τραγουδούσαμε με τον άντρα μου και το ένιωσα 2-3 φορές πολύ έντονα, καλά λένε για τη μουσική τελικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos  @anni7  προς το παρον μας εδωσαν λινκ για να μπουμε να το δουμε live. Αν μας δωσουν μετα λινκ να εχουμε και το μαγνητοσκοπημενο, θα σας δωσω το λινκ. Αν και αυτοι κανουν συχνα... θα κανουν και αργοτερα δλδ τους επομενους μηνες κι αλλα μαθηματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@marakineos  @anni7  προς το παρον μας εδωσαν λινκ για να μπουμε να το δουμε live. Αν μας δωσουν μετα λινκ να εχουμε και το μαγνητοσκοπημενο, θα σας δωσω το λινκ. Αν και αυτοι κανουν συχνα... θα κανουν και αργοτερα δλδ τους επομενους μηνες κι αλλα μαθηματα

τοτε θα μπω στο σαιτ να παρακολουθω ποτε θα ξανα βγαλουν!!! επισης αμα ψαξετε εχει πολλα βιντεακια και στο  u tube  ετσι να δειτε!!! ναι οντως μεγαλη διαφορα στην κοιλια αυτη την εβδομαδα και μενα !!!!! και εγω αρχισα να τον αισθανομαι τον μικρουλη εγω τον αισθανομαι σαν να με σπρωχνει απο μεσα χαχαχαχχααχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η anni7 είπε:

τοτε θα μπω στο σαιτ να παρακολουθω ποτε θα ξανα βγαλουν!!! επισης αμα ψαξετε εχει πολλα βιντεακια και στο  u tube  ετσι να δειτε!!! ναι οντως μεγαλη διαφορα στην κοιλια αυτη την εβδομαδα και μενα !!!!! και εγω αρχισα να τον αισθανομαι τον μικρουλη εγω τον αισθανομαι σαν να με σπρωχνει απο μεσα χαχαχαχχααχ

Αυτήν ακριβώς την αίσθηση έχω κι εγώ! Ε εντάξει αυτό είναι τότε! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anni7 είπε:

τοτε θα μπω στο σαιτ να παρακολουθω ποτε θα ξανα βγαλουν!!! επισης αμα ψαξετε εχει πολλα βιντεακια και στο  u tube  ετσι να δειτε!!! ναι οντως μεγαλη διαφορα στην κοιλια αυτη την εβδομαδα και μενα !!!!! και εγω αρχισα να τον αισθανομαι τον μικρουλη εγω τον αισθανομαι σαν να με σπρωχνει απο μεσα χαχαχαχχααχ

και σαν να αρχισαν και ολοκληρες κινησεις πια απο μεσα.... κατι γκλουπ γκλουπ που ειχε πει και η @Angelmammy  σαν να κινειται ολοκληρο, σαν να στριφογυρναει. Ο αντρας μου μεσα στα νευρα που ακομη δεν εχει παρει χαμπαρι τιποτα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Αυτήν ακριβώς την αίσθηση έχω κι εγώ! Ε εντάξει αυτό είναι τότε! ??

χαχαχαχα ναι ναι αυτο ειναι και καποιες φορες δινει δυνατες χχαχαχαχαχαχα!!!!!! προχθες βλεπαμε μπασκετ και μαλλον του αρεσε και βαραγε και αυτος !!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

και σαν να αρχισαν και ολοκληρες κινησεις πια απο μεσα.... κατι γκλουπ γκλουπ που ειχε πει και η @Angelmammy  σαν να κινειται ολοκληρο, σαν να στριφογυρναει. Ο αντρας μου μεσα στα νευρα που ακομη δεν εχει παρει χαμπαρι τιποτα...

 

και μενα μου λεει εγω ποτε θα τον καταλαβω ειναι αδικο μονο εσυ χαχαχαχαχα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η anni7 είπε:

και μενα μου λεει εγω ποτε θα τον καταλαβω ειναι αδικο μονο εσυ χαχαχαχαχα!!!!!!!!

χαχχαα παλιογκρινιαρηδες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα κορίτσια κι ο δικος μου αντρας τα ιδια! οδηγουσε χθες που καταλαβαινα το μωρο και νευριαζε που δεν μπορουσε να βαλει το χερι να το καταλαβει, ειχα ζωνη, μπουφαν χαμος! Βέβαια και το χέρι να έβαζε δεν νομίζω να καταλάβαινε κάτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

χαχα κορίτσια κι ο δικος μου αντρας τα ιδια! οδηγουσε χθες που καταλαβαινα το μωρο και νευριαζε που δεν μπορουσε να βαλει το χερι να το καταλαβει, ειχα ζωνη, μπουφαν χαμος! Βέβαια και το χέρι να έβαζε δεν νομίζω να καταλάβαινε κάτι!

του λεω οτι θα το νιωσει την 21η εβδομαδα (επειδη μου το λεει και η εφαρμογη του κινητου αυτο) 

και μου λεει: ναι καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...