Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 στο καρεκλάκι δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα  και γενικά δε τη βάζω να κάθεται αλλά το ψιλό καταφέρνει από ότι έχω δει!Αυτό με τη γλώσσα νομίζω σιγά σιγά θα φύγει..Είναι μέχρι να συνηθίσουν....Οπ Ως θέλαν χρόνο να μάθουν να θηλάζουν,έτσι θέλουν και τώρα χρόνο να μάθουν να τρώνε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90εμενα 5μιση μηνών η μικρή μου και το αντανακλαστικό της γλώσσας το έχει ακόμα. Όσον αφορά το αν κάθεται, νομίζω πως ναι γιατί είναι πολύς καιρός τώρα που στηρίζεται καλά, αλλά για λίγο την έχω δοκιμάσει. Πρέπει να αγοράσουμε το καρεκλακι φαγητού και να τη βάλω μέσα ώστε να είμαι σίγουρη. 

Κορίτσια νομίζω η sofi90 ρωτάει γιατί ο ΠΟΥ προτείνει τα μωρά να κάθονται καλά μόνα τους και να έχει φύγει το αντανακλαστικό της γλώσσας πριν μπουν στις στερεές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω πως πρέπει να τα μάθουν σιγά σιγά όλα τα μικρά μας....Οπως πχ για να περπατήσουν δε θα σηκωθουν μια μερα να περπατανε θα γίνει σταδιακά...Έτσι πανε όλα βήμα βήμα μέχρι να μάθουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα δε σπρώχνει με τη γλώσσα προς τα έξω, παίζει να το έχει σταματήσει από 4 μηνών αυτό. Απλά τις 2 πρώτες μέρες άνοιγε το στόμα να φάει και έβαζε τη γλωσσίτσα του πάνω. Αλλά τώρα το σταμάτησε κι αυτό και ανοίγει κανονικά, με τη γλώσσα κάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 αύριο γίνεται 5μηνων και δεν στηρίζει μόνος του την πλάτη, θέλει ελαφριά υποστήριξη. Ειναι ομως μικρός ακόμα θεωρώ. Το αντανακλαστικό της γλώσσας δεν το έχουμε. Ίσα ίσα οταν τρώμε μπροστά του ανοίγει και αυτος το στομα και περιμενει να φάει ! ? το κανει πολυ έντονα τις τελευταίες μερες. Η παιδίατρος μου ειπε οτι τα αγόρια συνήθως αργούν να κάτσουν καλα, αυτο μπορεί να γίνει και στον 8-9ο μηνα όποτε ειναι αδύνατο να περιμένεις να κάτσουν τέλεια για να ξεκινήσει η στερεά τροφή ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry δε νομίζω πως η @Sofi90 εννοούσε να κάθονται χωρίς υποστήριξη, αλλά να κάθονται σταθερά στο καρεκλάκι. Εγώ τουλάχιστον σε αυτό απάντησα ναι ?

Παντως ρε κορίτσια εγώ πριν τους 5,5 μήνες φοβόμουν να τον βάλω να κάτσει, αφού και το καρότσι πριν καμιά βδομάδα το σήκωσα μια σκάλα! Ίσως ήμουν υπερβολική, αλλά οι πρώτες 2 παιδίατροι μου ειχαν πει να αρχίσω κοντά στους 6 μήνες να τον βάζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 αργά ή γρήγορα θα ξεκινήσει κ η δικιά σου. Μην ξεχνάς πως τα περισσότερα μωράκια έχουν ένα μήνα διαφορά με τη δικιά σου. Η δικιά μ είναι 3 Μαΐου η δικιά σου 23. 20 μέρες έχουν μεγάλη διαφορά. Της @Narcissaαν θυμάμαι καλά είναι 20 κάτι Απριλίου δηλ ένα μήνα μεγαλύτερο από εσάς.

Η δικιά μ μια χαρά πάντως τρώει κ τ φρούτο Κ τ μεσημεριανό. Την ταιζω αγκαλίτσα. Μετά μπορεί να θηλάσει στη μια ώρα μπορεί κ στη μιάμιση. Σίγουρα όμως θηλάζει ενδιάμεσα των στερεών. Πίνει κ νεράκι μετά από κάθε γεύμα, της δίνω ίσα ίσα για να ξεπλυθεί τ στοματάκι της. 

@stasa199 Εγώ πάντως έχω ένα πλαστικό μπολ δικό μας και την ταιζω με κουτάλι κανονικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σωστά θυμάσαι, αν δεν κάνω λάθος ο μπεμπουλίνος είναι ο μεγαλύτερος της ομάδας μετά της @Valfrag! Τι καλά που τρώει και η δικιά σας, μπράβο! Να σε ρωτήσω κάτι, τι ποσότητες της δίνεις; Τώρα έγραφα στη συζήτηση του θηλασμού ότι μέχρι τώρα πίνει 450ml γάλα αντλημένο τις 7 ώρες που λείπω στη δουλειά και φοβάμαι μη μου μειώσει πολύ το γάλα όταν ξεκινήσουμε και φρουτόκρεμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δε θα στο μειώσει είναι μικρός ακόμα. Αργότερα λογικά ναι δ θα χρειάζεται γάλα ενδιάμεσα στα γεύματα. Εξαρτάται βέβαια κ τι ώρα θα του τα δίνουν. Εσύ όμως εφόσον εκείνες τις ώρες αντλεις γτ είσαι στη δουλειά ή παραγωγή σ θα μείνει σταθερή. Εγώ της δίνω γύρω στις 11 11.30 τ φρούτο. Της βάζω μισό μήλο κ μισή μπανάνα για παράδειγμα. Δ μετράω γραμμάρια βγαίνει ένα μπολάκι κάπου 4 κουταλιές της σούπας. Συνήθως μ τρώει τ μισό. Έχει τύχει να φάει κ πιο λίγο, έχει τύχει να τ φάει κ όλο. Δεν την πιέζω μόλις κλείσει τ στόμα την αφήνω ήσυχη. Βέβαια συνήθως κάποια στιγμή δυσανασχετεί αλλά θέλει να ρευτει. Της δίνω λίγο νερό της χτυπάω την πλατουλα να ρευτει κ μετά τρώει λίγο ακόμα. Μετα της δίνω μεσημεριανό γύρω στις 2. Δηλαδή από τις 11 11.30 μέχρι τις 2 θα θηλάσει μια φορά ενδιάμεσα. Άλλες φορές θα τ αδειάσει τ στήθος άλλες πάλι θέλει λίγο ίσα ίσα να κοιμηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα μωράκια είναι πολύ διαφορετικά στα κινητικά.  Εμένα στηριζοταν απο 4 μηνων καθιστος και 5,5 μηνών σηκωνονταν μόνος από ξαπλωμένος καθιστός κανονικοτατα. Αφού τη πρώτη φορα νόμιζα ότι τον είχα βάλει εγώ καθιστό !των φιλεναδων μου έκατσαν έτσι 9-10 μηνών...  

Βλέπω τώρα κ με το δεύτερο ότι είναι άλλο παιδί στα πάντα! 

Οπότε μη τα συγκρίνετε καθόλου .. Κ ακόμα και οι δύο βδομάδες έχουν διαφορά σ αυτή την ηλικια . 

Κ στα φαγητά πχ των φιλεναδων μου αντί για φρουτοκρεμα τρώνε τα φρούτα κανονικά κομμάτια απο 10 μηνων κ μένα ππυ είναι κ 3 μηνες μεγαλύτερος ακόμα με φρουτοκρεμα είμαστε.  Δε θέλει να συνεργαστει . 

Είναι Καθένα με το ρυθμό του . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr κάθησε τόσο νωρίς ε; Μπράβο! Εμένα τώρα 6 μηνών πιάνει τα χέρια μου και σηκώνεται από ξαπλωμένος, καθιστός. Μπουσούλησε και περπάτησε και νωρίς ή δεν έχει σχέση απαραίτητα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@Christinapsr κάθησε τόσο νωρίς ε; Μπράβο! Εμένα τώρα 6 μηνών πιάνει τα χέρια μου και σηκώνεται από ξαπλωμένος, καθιστός. Μπουσούλησε και περπάτησε και νωρίς ή δεν έχει σχέση απαραίτητα; 

Εμένα σ λέω μόνος του  . Τη πρώτη φορά ήμουν σίγουρη ότι απλά τον είχα αφήσει καθιστο ! 

Ναι μπούσουλησε 6,5 μηνών.. κ μετά από λίγο σηκωνόταν κ πιάνουν στα έπιπλα κ έκανε βήματα. Αλλά περπάτησε χωρις να κρατιεται  στο χρόνο.  

Των φιλεναδωμ μ τον ένα μήνα μπουσουλισαν  πχ 10-11 μηνών  τον άλλο περπάτησαν.  

Οπότε γ αυτο δεν έχει σχέση  μπορεί να κανουν κάτι γρηγορα κ Σε κάτι άλλο να ναι πισω. 

Μη λέτε γτ το δικό μ δε κάνει κάτι ... άσε π τελικά καλύτερα να τα κανουν αργότερα γτ ελενα ήταν κ ζωηρός.. κινούνταν κ από νωρίς κ μας πέθανε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,Ο δικός μου είναι 4,5 μηνών και τον βλέπω πως αν αν τον αφήσεις με υποστήριξη κάθεται,φυσικά μας το απαγορεύει η παιδίατρος μας είπε κοντά στους 6 θα αρχίσουμε σιγά σιγά να τον βάζουμε όπως επισεις και όταν κλείσει τον 6 θα αρχίσουμε στέρεες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

Έχω προβληματιστεί με τη μικρή....μου βγάζει γουλιτσες κ αν θέλει να κάνει Κακα κ έχει φάει μου κάνει εμετό.. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό εφόσον τρώει, έχει όρεξη, καλή  διάθεση ,βρέχει πάνες κ παίρνει βάρος αλλά για πόσο μπορεί να συνεχίσει έτσι??Επίσης ετοιμάζεται κ το δεύτερο δοντάκι μας κ ξυπνάμε παρά πολλές φορές μες τη νύχτα....μπορεί κ ανά μια ώρα!χάλασε το παιδί μου όσο κοιμηθήκαμε κοιμηθήκαμε!!???βέβαια έτσι και την πάρω δίπλα μου κοιμάται κάπως καλύτερα και ενώ το είχαμε κόψει βλέπω να ξανά αρχίζουμε!

Έχω ξεκινήσει και της δίνω και φρούτα να γλείφει όταν τρώμε και εμείς και τρελαίνεται με το μήλο(παίρνω αυτά τα φουτζι που είναι πολύ ζουμερά!) , γιατι το αχλάδι και η μπανάνα της φεύγουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ο εμετός είναι και σύμπτωμα αλλεργίας, μήπως την έχει πειράξει τίποτα από τα φρουτάκια που της δίνεις; 

Παντως με τα δόντια έχουμε κι εμείς θέμα 2 μέρες τώρα, το ματιασα το παιδί μου που έλεγα δε γκρινιάζει. Από χτες ζορίζεται πολύ, φαίνεται ότι πονάει, αφού και στον ύπνο του πετάγεται και κλαίει. Ευτυχώς ηρεμεί αμέσως κι όταν κοιμηθεί καλά δε τον ξυπνάει ούτε η φιλαρμονική της Κέρκυρας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@stasa199 ο εμετός είναι και σύμπτωμα αλλεργίας, μήπως την έχει πειράξει τίποτα από τα φρουτάκια που της δίνεις; 

Παντως με τα δόντια έχουμε κι εμείς θέμα 2 μέρες τώρα, το ματιασα το παιδί μου που έλεγα δε γκρινιάζει. Από χτες ζορίζεται πολύ, φαίνεται ότι πονάει, αφού και στον ύπνο του πετάγεται και κλαίει. Ευτυχώς ηρεμεί αμέσως κι όταν κοιμηθεί καλά δε τον ξυπνάει ούτε η φιλαρμονική της Κέρκυρας ?

Το σκέφτηκα και αυτό για τα φρούτα....Δεν θα είχε και κανένα άλλο σημάδι όμως?θα της σταματήσω να δω αν και θέλω να τσεκάρω μήπως ήταν από την κρέμα για τα ούλα που της έδινα αυτή τη μουντιζαλ γιατί διάβασα στις οδηγίες ότι περιέχει αλκοόλη και έπαθα σοκ!πάλι καλά δε σου ξυπνάει εμένα κλαίει και βάζει τα χέρια μες το στόμα και δείχνει ότι πονάει...Και εμένα ηρεμεί αμέσως αλλά ξυπνάει ξανά και ξανά...αφου νιώθω ερείπιο τις τελευταίες μέρες και κοιμάμαι και μες τη μέρα μαζί της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 η μουντιζαλ είναι μια που λένε ότι μυρίζει σαν ούζο; Παντως και οδοντίατρο που ρώτησα μου είπε ότι τις περισσότερες τέτοιες κρέμες που κυκλοφορούν καλύτερα να μη τις χρησιμοποιούμε γιατί ανακουφίζουν μεν εκείνη την ώρα, αλλά σκληραίνουν το ούλα και το παιδί πονάει τελικά περισσότερο μέχρι να σκάσει το δοντάκι. Μήπως να ξαναδοκιμαζες της Frezyderm που είναι η πιο αθώα; Ούτε εγώ ένιωσα να με μουδιάζει που τη δοκίμασα, αλλά τον μπεμπουλίνο φαίνεται να τον βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Οσες έχετε μπει στις στερεές, έχετε δοκιμάσει κρέας; Εμείς σήμερα ξεκινήσαμε με κατσικάκι (συν καρότο, γλυκοπατάτα, κολοκύθα που είχαμε κάνει εισαγωγή τις προηγούμενες μέρες) και δεν του άρεσε του μπεμπουλίνου, εφαγε ελάχιστα, ενώ με τα σκέτα λαχανικά τα πηγαίναμε πολύ καλά. Να πω την αλήθεια κι εγώ που δοκίμασα, ήταν όντως λίγο χάλια ? Έχετε καμία ιδέα για συνταγή; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ξεκίνησε με τα καλά ο μπεμπακος!!!λεμονακι έβαλες?μήπως να έβαζες λίγο παραπανω?Τώρα για συνταγή δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 έβαλα λίγο λάιμ! Σκέφτομαι μήπως κάνω εισαγωγή πράσο αύριο ή φρέσκο κρεμμυδάκι γιατί το σημερινό πραγματικά δεν τρωγόταν ? δεν έδεναν καθόλου οι γεύσεις μεταξύ τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...