Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια με την τηλεοραση τι κανετε; μια γνωστη με συμβουλεψε να την εχω κλειστη τον 1ο χρονο. Εεε γινεται ολο τον χειμωνα κλεισμενη μεσα στο σπιτι και χωρις τηλεοραση; προσπαθω να τον εχω πλατη γυρισμενο στην τηλεοραση αλλα που και που το ματι του πεφτει εκει. Δεν εχω ρωτησει και τον γιατρο τι παιζει με την τηλεοραση...τι κανει και τι οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Κορίτσια με την τηλεοραση τι κανετε; μια γνωστη με συμβουλεψε να την εχω κλειστη τον 1ο χρονο. Εεε γινεται ολο τον χειμωνα κλεισμενη μεσα στο σπιτι και χωρις τηλεοραση; προσπαθω να τον εχω πλατη γυρισμενο στην τηλεοραση αλλα που και που το ματι του πεφτει εκει. Δεν εχω ρωτησει και τον γιατρο τι παιζει με την τηλεοραση...τι κανει και τι οχι

Η αδερφή μου άνοιξε τηλεόραση όταν το μωρο έφτασε ενάμιση χρόνο και εμένα ο γιατρός μου είπε Όχι τηλεόραση.εγω την ανοίγω όταν κοιμαται αλλα και καποιες φορες που ειναι ξύπνιο βάζω το μωρό στο ριλαξ πλάτη Γιατί αλλιώς το μάτι το έχει εκεί.τι να κανω όλη μέρα σπίτι χωρίς tv

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki όσο ήταν καλοκαίρι η τηλεόραση ήταν κλειστή, τωρα που χειμωνιάζει ολο και κατι βλέπω και πολλές φορές στον ίδιο χώρο βρίσκεται και το μωρό. Προσπαθώ και εγω να μην βλέπει αλλά πολλές φορές στρέφει το βλέμμα του εκει. Δεν τρελαίνομαι ομως με το ολο θεμα! Αυτο που μου εχει πει γνωστή ειναι οτι καλο ειναι να μην βλέπουν γιατί ο εγκέφαλος του δεν μπορεί να επεξεργαστεί τις εικόνες και μπορεί να τρομάζουν ! Δεν ξέρω κατα ποσο ισχύει. Σε καθε περίπτωση η πολυ τηλεόραση δεν κανει καλο σε κανέναν, αλλά τωρα δεν μπορούμε να πούμε οτι και τα βρέφη βλέπουν τηλεόραση επειδή θα γυρίσει κατα εκει το κεφάλι τους για κάποια λεπτά η δευτερόλεπτα ! Το θεωρώ υπερβολή να ειναι κλειστή μη τυχόν και δει το μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki εγώ είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό που λένε για επιληψία και ότι παθαίνουν κάτι!οι παλιές τηλεόρασης (τα κουτιά) είπε ότι είναι χειρότερες αν έχουμε καινούργια τηλεόραση δεν έχουμε θέμα και αλίμονο δεν την κλείνουμε!Εννοείται ότι δε βάζουμε το μωρό να βλέπει αλλά και να δει λίγο δεν έγινε κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki εμείς ανοίγουμε την τηλεόραση για καμία ταινία ή σειρά μετά τις 9 που θα κοιμηθεί. Στην αρχή (που κοιμοταν αργά) τον βάζαμε πλάτη στο ριλαξ όταν θέλαμε να δούμε τίποτα ή έπαιζε ο άντρας μου PlayStation, αλλά πλέον κολλάει απίστευτα, και πλάτη να τον έχουμε προσπαθεί να γυρίσει να δει ο σκατούλης, όποτε την έχουμε κλειστή όλη μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω μονίμως τηλεόραση ανοιχτη αν και δε παρακολουθώ .  Την  έχω για παρέα δε μπορώ ένα βουβο σπίτι !   Ο μικρός( 1,5 ) δεν ενδιαφέρεται καν .. ακόμα και youtube να του βάλω δε κοιτάει πάνω από 5 λεπτά.  Οπότε νομίζω ότι είναι στο παιδί.  Αν δε κολλάει βάλε... Η γυρνά το να μη βλέπει...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Κορίτσια με την τηλεοραση τι κανετε; μια γνωστη με συμβουλεψε να την εχω κλειστη τον 1ο χρονο. Εεε γινεται ολο τον χειμωνα κλεισμενη μεσα στο σπιτι και χωρις τηλεοραση; προσπαθω να τον εχω πλατη γυρισμενο στην τηλεοραση αλλα που και που το ματι του πεφτει εκει. Δεν εχω ρωτησει και τον γιατρο τι παιζει με την τηλεοραση...τι κανει και τι οχι

Εγώ σαν παλιά θα σου πω ότι εντάξει δεν είναι και ότι καλύτερο η τηλεόραση ούτε να τον αφήνεις να χαζεύει με τις ώρες αλλά και να πέσει το ματάκι του 5-10 λεπτά δεν χάλασε και ο κόσμος! Με 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Christinapsr είπε:

Εγώ έχω μονίμως τηλεόραση ανοιχτη αν και δε παρακολουθώ .  Την  έχω για παρέα δε μπορώ ένα βουβο σπίτι !   Ο μικρός( 1,5 ) δεν ενδιαφέρεται καν .. ακόμα και youtube να του βάλω δε κοιτάει πάνω από 5 λεπτά.  Οπότε νομίζω ότι είναι στο παιδί.  Αν δε κολλάει βάλε... Η γυρνά το να μη βλέπει...  

Εμείς πολύ συμφωνούμε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εμείς πολύ συμφωνούμε!!!!!

Όλες οι δεύτερομανουλες συμφωνείτε!!?????

Που θα πάει θα μάθουμε και εμείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τη τηλεοραση την εχω ανοιχτη αλλα τον εχω πλατη..η κολλητη μου που ειναι λογοθεραυπευτια ειναι καθετη..δεν ειναι για την ακτινοβολια αλλα επειδη τα βρεφη δε μπορουν να διαχειριστουν τις εναλλαγες τις οθονης..και ετσι προκαλειται με συνεχεις χρησεις μελλοντικος αυτισμος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ρώτησα για το ΙΚΑ!μου είπαν ότι για ένα χρόνο από τη μέρα που τελειώνει το επίδομα λοχείας πρέπει να έχουμε μειωμένες κρατήσεις.αν δεν το έχουν περάσει ήδη από τον εργοδότη, θα πάτε στο ΙΚΑ (δεν ξέρω αν πρέπει στο ΙΚΑ που ανοίξει ο εργοδότης ή η επιχείρηση)και με μια βεβαίωση τους εργοδότη ότι γυρίσατε στη δουλειά και ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού κάνετε την αίτηση.υπαρχει καθυστέρηση μου είπαν βέβαια.οταν πήρα στην εταιρία μου τηλέφωνο μου είπαν πως το κάνουν απευθείας αυτοί και ότι δεν είναι 50% που μου είπαν από το ΙΚΑ...Τώρα δεν ξέρω να σας πω δείτε στη μισθοδοσία σας αν γράφει μειωμένες εισφορές λόγω μητρότητας και κινηθείτε ανάλογα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια ο παιδίατρος μ είπε όχι τηλεόραση μέχρι τ χρόνο. Πιστεύω Όταν λένε όχι Δ εννοούν να την έχουμε κλειστή όλη μέρα. Άλλα είχα πχ γνωστή π έβαζε τ μωρό στο ριλαξ κ αργότερα στο κάθισμα τ φαγητού κ τ έβαζε μπροστά στην τηλεόραση για να χάζευει κ να έχει ησυχία. Αυτό εννοούν όχι οι γιατροί. Τώρα στα δευτερόλεπτα π θα πέσει τ μάτι εκεί Δ έγινε κ τπτ. Στη μεγάλη μ την άνοιγα κ γω τ βράδυ κ είχα ράδιο όλη μέρα άλλα Έτσι έκανα κ παλιά πριν τα μωρά. Τώρα π η μεγάλη μ χάζευει πχ λίγο τ μεσημέρι παιδικά είναι αναγκαστικά κ άλλες ώρες ανοιχτή άλλα όχι ότι θα δει τ μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!γυρίσαμε από τον παιδίατρο!Όλα καλά με τη μικρή!λίγο αδυνατούλα αλλά συνεχίζει στην καμπύλη της στο βάρος, στο ύψος έχει ανέβει στον πορτοκαλί γραμμή!64 πόντους και 6 κιλά μας βρήκε!πήρε 600 γρ καλά είναι!Η καημενουλα δεν έκλαψε πολύ αν και σήμερα δεν τον πολύ ήθελε το γιατρό ενώ άλλες φορές τον κοιτάζει μες τα μάτια!!!!Μας είπε ότι πλέον μπορούμε να σταματήσουμε την αποστείρωση και το σίδερο μέσα έξω στα ρουχαλάκια της!για το εμβόλιο το προαιρετικό της μηνιγγίτιδας μας είπε ότι αν θέλουμε το κάνουμε ,δεν είναι αρνητικός ουτε ομως απολύτως στο να γίνει!Μας είπε ότι τα υποχρεωτικά θα τα κάνουμε και θα μας τα λέει!είναι λοιμωξιολογος και με βάση την πήρα του αυτό το εμβόλιο απευθύνεται σε χώρες που έχουν πρόβλημα...βέβαια μας είπε ότι είναι ένα παρά πολύ εξελιγμένο εμβόλιο και καλό...Ο άντρας μου το σκέφτεται εγώ έχω αρχίσει και κλείνω στο να μην το κάνουμε...θα δούμε!Επειδή θα πάμε ένα ταξιδάκι σε ένα μήνα το επόμενο ραντεβού θα είναι μέσα Νοέμβρη όπου θα μας δώσει οδηγίες με τις στέρεες!Μας είπε στο μεσοδιάστημα να της δίνουμε μπανάνα και αχλάδι να γλείφει και να προετοιμάζεται ,όπως μας είχε πει η @Diwni !  ! Ανυπομονώ!πιστεύω θα της αρέσει!πλέον έτσι όπως με κοιτάει όταν τρώω νιώθω τύψεις!τύφλα να έχει η τηλεόραση μπροστά στο φαΐ!επισης μας ειπε πως δε θα τα αλεθουμε τα φαγητά της αλλά θα τα πατάμε με το πιρούνι και ότι δεν πατιεται θα το κάνουμε στον τρίφτη!δε θέλει να της μαθουμε αλεσμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εγώ μπορεί καμία φορά να τα έκανα μόνο μέσα...Ο άντρας μου τα έκανε μέσα έξω εχθές μου το είπε!ωραίο το στεγνωτηριο μακάρι να είχα χώρο!νομίζω καλα είσαι...μόνος του μας το είχε πει ..Καλά άμα το κάνω στη δικιά μου αυτό θα τα αρπάξει!χαχαχα κανα δύο φορές πήγα να της πάω κάτι κοντά στο στόμα και μόλις πληδισζα άνοιγε το στόμα!χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

@stasa199 μια χαρά η μικρούλα σου! Μπράβο! Δεν πειράζει που είναι λίγο πιο αδύνατη. Τα περισσότερα μωράκια εδώ μέσα είναι γιγαντακια οπότε πρέπει να υπάρχουν και τα δικά μας. Εμένα ακολουθεί την πράσινη καμπύλη η μικρή μου με ελάχιστες φορές που είναι προς το πορτοκαλί. Αύριο έχουμε και εμείς παιδίατρο να δούμε τα θα μας πει. Λογικά θα μπούμε κι εμείς στις στερεές σιγά σιγά. Χαίρομαι που σου είπε να λιώνεις με το πιρούνι. Άκου να δεις, χθες μιλούσα με τη γιαγιά μου που γέννησε και μεγάλωσε 5 παιδιά. Μου λέει λοιπόν "εμείς παιδί μου ούτε μίξερ είχαμε ούτε τίποτα. Με το πιρούνι έλιωνα λίγο τα φρούτα και τα λαχανικά και τους τα έδινα. Ούτε γάλατα, ούτε κρέμες ούτε τίποτα. Τώρα εσείς είστε πολύ μπροστά και έχετε παρά πολλές επιλογές και αυτό είναι καλό αλλά έχετε φτάσει στο άλλο άκρο με όλα αυτά που προσέχετε". Εγώ εδώ και καιρό της δίνω να γλύφει φρούτα όταν τρώω και τρελαίνεται!! Εδώ και καμιά εβδομάδα μάλιστα, έτσι και φάω και δεν της δώσω χαλάει τον κόσμο. Ακόμα και το ξινόμηλο της αρέσει που δεν το περίμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εμείς πολύ συμφωνούμε!!!!!

Και τα κοριτσια στο δεύτερο θα συμφωνονουνε μαζί μας . Είναι θέμα εμπειρίας  :Ρ  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy αν θυμαμαι καλα στην εγκυμοσυνη ετρωγες πολλα ξινομηλα. Αρα της αρεσουν απο τοτε χεχε! 

@stasa199  Αχ πολυ θετικα ολα τα νεα σας απο τον γιατρο! Μπραβο! 

Εγω να σας πω δεν εχω σιδερωσει ουτε μισο ρουχακι χαχα... μονο στεγνωτηριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy δεν θυμόμουν ότι και η δική σου είναι αδυνατούλα !εμένα είναι πάνω από την πορτοκαλί αλλά μας είπε ο παιδίατρος ότι αυτή είναι η καμπύλη της δεν έχουν όλα τα παιδάκια την ίδια!Μια χαρά η γιαγιά σου!ωραία τα λέει!

@vayaki Ναι όλα καλά!όσο πάει ο γιατρός με κάνει να μην θέλω να τον αλλάξω ακόμα πιο πολύ!Εσύ και η @Sofi90 είστε τυχερές που έχετε στεγνωτηριο!Εμείς έπρεπε να το πάρουμε στην αρχή γιατί στο χώρο που έχω το πλυντήριο έχω φτιάξει όλο ράφια από πάνω για απορρυπαντικά και δεν θέλω να τα χαλάσω....προτιμώ να πάρω πλυντήριο-στεγνωτηριο κάποια στιγμή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μια χαρά είναι η μικρή σου. Δ έχουμε όλοι τ ίδιο σωματοτυπο. Ακολουθεί τη δίκη της πορεία. Όχι μην πάρεις 2 σε 1 Γτ βγάζουν προβλήματα. Πάντως είναι σωτήριο τ στεγνωτηριο.

Κορίτσια Εγώ ποτέ Δ μπήκα στη διαδικασία να πατήσω τα ρούχα μέσα έξώ. Όποτε βάζω σίδερο τα πατάω λίγο κ τέλος. Κ αν Δ έχω προλάβει τραβάω κανα κορμάκι από τα ασιδερωτα.  Ποτέ Δ ήμουν την αποστείρωσης γενικά. Δε τα έχουμε σε γυάλα τα μωρά.

Η μικρή 5 μηνών 7100 κ 68 πόντους. Ξεκινήσαμε πριν 2 μέρες τ πρωί φρούτο κ τ μεσημέρι λαχανικά. Για αρχή τα πήγε πολύ καλά. Έφαγε ικανοποιητικά θεωρώ για πρώτη κ δεύτερη μέρα. Μόλις σφραγισε στόμα κ γύρισε τ κεφάλι της σταμάτησα κ να την ταιζώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το έχω ακούσει κ εγώ αλλά έχω θέμα χώρου...θα δω αν το αποφασίσουμε!Μεγάλη εφεύρεση όντως!!!εμένα η μικρή είναι 4 μισή μηνών!Καλή είναι απλά σε σχέση με άλλα πιο αδυνατούλα!Δεν με αγχώνει καθόλου!Και εγώ αν δε θέλει η μικρή δεν έχω σκοπό να την πιέσω!!Καλή αρχή και σε εσάς αν και από ότι λες θα πάει καλά η ζουζούνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μπορείς να βάλεις το στεγνωτηριο  κ αλλού.  Δε χρειάζεται να συνδεθεί με την αποχέτευση.  Ακόμα και στο πισω μπαλκόνι θα μπορούσες να το βάλεις πχ .  Και να το καλύψεις απλά για να μη βρέχεται.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...