Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Καλημέρα! 

Που λέτε για ιώσεις κτλ... θα κάνετε το εμβόλιο της γρίπης; 

Εμείς πήγαμε προχτές για ψώνια orchestra. Πήραμε μόνο μακρυμάνικα ζιπουνακια και φορμάκια ύπνου γιατί τα αλλά δε μου πολύ άρεσαν αλλά πήραμε πολλά και όλα 9. Τελικά του είναι ίσα ίσα στο ύψος, έπρεπε να πάρουμε και 12αρια ? τουλάχιστον δεν ήταν ακριβά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Narcissa στα orchestra πρεπει να τους παιρνουμε μεγαλυτερα νουμερα η φορμα ειναι γενικα μικρη..

το εμβολιο απ οτι εχω ακουσει οποιος θελει να το κανει θα πρεπει μεσα στον οκτωβρη..εγω το σκεφτομαι (θα πρεπει να το κανουμε εμεις γιαγιαδες παπουδες ) θα ρωτησω και την αποψη της παιδιατρου αν κ δε νομιζω να ειναι αρμοδια..παντως η πεθερα μου οποτε το εκανε μετα αρρωσταινε ρε παιδι μου!εγω δε το χω κανει ποτε ως τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Narcissa εγώ της είχα πάρει μόνο 9 και 12 και τώρα πήγα και της πήρα(Από το outlet φοβερές τιμές!!) και 6 για τώρα!Τώρα αρχίσαμε να φοράμε το 6 μηνών  στο κοντομάνικο ..μαλλον τα 12αρια χαμένα θα πάνε και αυτά..

Όσο για το εμβόλιο πέρισυ το καλοκαιρι γέννησε η κουμπάρα μας και τους είχε πει ο παιδίατρος ότι πρέπει να κάνουν όλοι το εμβόλιο.ρο θυμώνουν και όταν είχαμε πάει παιδίατρο τον ρώτησα και μου είπε πως πρέπει όσοι έρχονται σε επαφή με το μωρό να το κάνουν!Ούτε εγώ το έχω κάνει ποτέ!ρώτησα λοιπόν στο φαρμακείο (τη γνωστή μ γιατί και εγώ ήξερα ότι όποιος το κάνει τον ρίχνει στο κρεβάτι)Και μου είπε ότι για μια εβδομάδα θα πάρουμε βιταμίνη c και εννοείται πρέπει να είμαστε 100% καλά !Εμείς θα το κάνουμε και έχουμε πει και στους γονείς αδέρφια να το κάνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται πως θα τ κάνουμε Κ μεις και οι παππούδες π έρχονται σε επαφή με τ μωρά. Πέρυσι Δ τ κάναμε κ την πατήσαμε. Είμασταν μονίμως συνεχόμενοι. Πρόπερσι π τ κάναμε Δ πάθαμε τπτ.

Όσο για τα ρούχα Εγώ έχω άπειρα από τη μεγάλη μου τελικά. Γιατί ήθελα να πάω να πάρω κι Αλλά και καλά π τα κατέβασα. Εταιρία από εταιρία παίζει. Οχ στα orchestra φοράει το 9αρι. Στα ζαρα καο στα υπόλοιπά ανάλογα 3-6 Η 6-9 ανάλογα τη γραμμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

 

Ναι ναι. Κι εμείς 3 μέρες τώρα ντυνόμαστε καλά καλά με ολόσωμα φορμακια και όταν βγαίνουμε έξω φοράμε απ' όλα. Και ζακετακι και παντελονάκι και από μέσα ζιπουνακι με μακρύ μανίκι. 

Έχω απορία υπάρχουν μπουφανακια για τόσο μωρουλια; Σήμερα σκεφτόμουν ότι αν από τώρα φοράμε ζακετακι κλπ το χειμώνα τι θα φοράμε;;; Αύριο θα πάμε για ψώνια να ανανεώσουμε τα ρούχα μας γιατί μεγαλώνουμε και δε μας κάνει τίποτα. 

Φυσικά και υπάρχουν εγώ έχω πάρει από τα Benetton δυο μπουφάν και μια φόρμα εξόδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Καλημέρα! 

Που λέτε για ιώσεις κτλ... θα κάνετε το εμβόλιο της γρίπης; 

Εμείς πήγαμε προχτές για ψώνια orchestra. Πήραμε μόνο μακρυμάνικα ζιπουνακια και φορμάκια ύπνου γιατί τα αλλά δε μου πολύ άρεσαν αλλά πήραμε πολλά και όλα 9. Τελικά του είναι ίσα ίσα στο ύψος, έπρεπε να πάρουμε και 12αρια ? τουλάχιστον δεν ήταν ακριβά...

Καλημέρα,ναι θα το κάνουμε,όπως επισεις η παιδίατρος μας είπε και όσοι έρχονται σε επαφή με το μωρό πχ γιαγιάδες παππούδες,εγώ εδώ δεν έχω κανέναν άρα ο περίγυρος δεν χρειάζεται να εμβολιαστεί,Εγώ το είχα κάνει και όταν ήμουν έγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσα εδώ Βορεια Ελλαδα ο καιρος κρυωσε αρκετα. Μεσα στο σπιτι φοραει και μακρυ μανικι και μακρυ παντελονι. Φανταζομαι θα βολευε ολοσωμο φορμακι πιο πολυ για μεσα στο σπιτι αλλα εχω μονο  1-2. Εξω θελει και ζακετακι σιγουρα. Ευτυχως μου ηρθε μια τσανταρα ρουχα απο τη θεια μου με παντελονια μακρια κ μπλουζακια, ζακετακια και μπουφανακια. Καθομαι τα ξεχωριζω τωρα σε μεγεθη κτλ. 

Τι ευκολα αλλαζαμε πανα στο μωρο το καλοκαιρι που ηταν με ενα φανελακι μονο. Τωρα δυσκολεψε η αλλαγη...το ντυσιμο ξεντυσιμο. Ειδικα αν τυχει να ειναι γκρινιαρης... αστο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki και αν έχει κάνει κακα βγάζω και κάλτσες γιατί είναι επικίνδυνη!!!Ο άντρας μου λέει αααα τώρα πρέπει να την ξεντυνω τελείως για να την αλλάξω?του λέω δυστυχώς ναι!!!!και εγώ λίγα έχω από αυτά που ανοίγουν από κάτω στα πιο βελουτέ έχω περισσότερα ευτυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Είχαμε παιδίατρο χθες και μου έδωσαν ένα ενημερωτικό για την εισαγωγή στερεών τροφών, η οποία θα γίνει μόλις κλείσουμε και τον 6ο μήνα. Θα το συζητήσουμε με τον παιδίατρο αναλυτικά τον επόμενο μήνα. Ωστόσο είδα ότι ξεκινάει με ρυζάλευρο, που μπορεί να αντικατασταθεί μετά από ένα μήνα. Έλεγα να αποφύγω ρυζάλευρα και λοιπές κρέμες κι έχω προβληματιστεί τώρα. Εσείς έχετε συζητήσει πιο συγκεκριμένα για το θέμα με τον παιδίατρο σας; Πώς θα ξεκινήσετε; 

Ρώτησα επίσης για την αποστείρωση..μου είπε ότι ουσιαστικά τώρα δεν έχει κανένα νόημα. Αρκεί να πλένονται όλα πολύ καλά με ζεστό νερό. Ακόμα και για το θήλαστρο που τον ρώτησα μου είπε το ίδιο πράγμα. Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, θα το χρειαστώ για λίγο αργότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist καλημέρα! Εμείς δεν έχουμε μιλήσει ακόμα για εισαγωγή στερεών, θα ρωτήσω την άλλη Πέμπτη που έχουμε παιδίατρο, αλλά έχω μια απορία. Δεν υποτίθεται ότι ξεκινάμε με πρωινό φρούτο και αργότερα κάνουμε εισαγωγή κι άλλο γεύμα; Το ρυζαλευρο για τι το έχει; Απογευματινό ή ξεκινάει με ρυζαλευρο; Για την ιστορία παντως κι εμείς θα το αποφύγουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa αναφέρει ότι ξεκινάμε με ρυζάλευρο, ώρα 17.00 - 18.00. Μια εβδομάδα μετά το ρυζάλευρο ξεκινάνε και τα πρωινά φρούτα. Το ρυζάλευρο το διατηρεί για ενα μήνα και μετά λέει για αντικατάστασή του απο κρέμα δημητριακών ή κατι αντίστοιχο. Όταν μιλήσεις με τον παιδίατρο ενημέρωσέ μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mist είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είχαμε παιδίατρο χθες και μου έδωσαν ένα ενημερωτικό για την εισαγωγή στερεών τροφών, η οποία θα γίνει μόλις κλείσουμε και τον 6ο μήνα. Θα το συζητήσουμε με τον παιδίατρο αναλυτικά τον επόμενο μήνα. Ωστόσο είδα ότι ξεκινάει με ρυζάλευρο, που μπορεί να αντικατασταθεί μετά από ένα μήνα. Έλεγα να αποφύγω ρυζάλευρα και λοιπές κρέμες κι έχω προβληματιστεί τώρα. Εσείς έχετε συζητήσει πιο συγκεκριμένα για το θέμα με τον παιδίατρο σας; Πώς θα ξεκινήσετε; 

Ρώτησα επίσης για την αποστείρωση..μου είπε ότι ουσιαστικά τώρα δεν έχει κανένα νόημα. Αρκεί να πλένονται όλα πολύ καλά με ζεστό νερό. Ακόμα και για το θήλαστρο που τον ρώτησα μου είπε το ίδιο πράγμα. Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, θα το χρειαστώ για λίγο αργότερα. 

Εμεις ξεκιναμε ρυζαλευρο τελος εβδομαδας 5 1/2 μηνων....εγω τη ρωτησα για το ρυζαλευρο (θα το δινω για 15 μερες) και μου ειπε οτι το δινουν γιατι φτιαχνει το στομαχι του μωρου και τα προετοιμαζει να δεχθουν τις τροφες..μου εδωσε της frezylac το γαλα βανιλια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Εμεις ξεκιναμε ρυζαλευρο τελος εβδομαδας 5 1/2 μηνων....εγω τη ρωτησα για το ρυζαλευρο (θα το δινω για 15 μερες) και μου ειπε οτι το δινουν γιατι φτιαχνει το στομαχι του μωρου και τα προετοιμαζει να δεχθουν τις τροφες..μου εδωσε της frezylac το γαλα βανιλια..

Αυτό ακριβώς μου είπε και η βοηθός του, που τη ρώτησα όταν μου έδωσε το ενημερωτικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mist είπε:

Αυτό ακριβώς μου είπε και η βοηθός του, που τη ρώτησα όταν μου έδωσε το ενημερωτικό.

Εχω full εμπιστοσυνη στην παιδιατρο μου ειναι καταπληκτικη οποτε θα ακολουθησω τις οδηγιες της!σιγουρα ξερουν κατι παραπανω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mist είπε:

@Valfrag το ρυζάλευρο θα το συνεχίσετε και μετά τις 15 ημέρες;

Μου χει δωσει χαρτια με οδηγιες..ειδα μονο για τις 15 μερες που γραφει..δεν εχω παει παρακατω αλλα σημερα την περιμενουμε σπιτι  για εμβολιο οποτε θα ρωτησω κ αναλυτικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κορίτσια τωρα τον χειμωνα θα φορατε υπνοσακο; θα βολευε λετε; 

Ναι!! Ξεσκεπάζεται συνεχώς, οπότε είναι πολύ καλή λύση ο υπνόσακος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mist είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είχαμε παιδίατρο χθες και μου έδωσαν ένα ενημερωτικό για την εισαγωγή στερεών τροφών, η οποία θα γίνει μόλις κλείσουμε και τον 6ο μήνα. Θα το συζητήσουμε με τον παιδίατρο αναλυτικά τον επόμενο μήνα. Ωστόσο είδα ότι ξεκινάει με ρυζάλευρο, που μπορεί να αντικατασταθεί μετά από ένα μήνα. Έλεγα να αποφύγω ρυζάλευρα και λοιπές κρέμες κι έχω προβληματιστεί τώρα. Εσείς έχετε συζητήσει πιο συγκεκριμένα για το θέμα με τον παιδίατρο σας; Πώς θα ξεκινήσετε; 

Ρώτησα επίσης για την αποστείρωση..μου είπε ότι ουσιαστικά τώρα δεν έχει κανένα νόημα. Αρκεί να πλένονται όλα πολύ καλά με ζεστό νερό. Ακόμα και για το θήλαστρο που τον ρώτησα μου είπε το ίδιο πράγμα. Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, θα το χρειαστώ για λίγο αργότερα. 

Μπορείς να το φτιάχνεις μόνη σου σπιτικο ρυζαλευρο ... Αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο φοβερό να φάει ...  Κ μας έτσι ξεκίνησε... Μετά το κάναμε γιαούρτι γτ έπιασε κ η ζέστη κ ήταν πιο δροσερό.   

Για την αποστείρωση εγω  τα έχω ξαναγράψει.. Δεν εκανα εξαρχής στο 1ο κ τώρα έχω τη μικρή 8 ημερών κ πάλι το ίδιο κάνω , τα ξεπλενω με το ζεστό νερό  .  ο μικρός μ δεν έχει βγάλει 16 μηνες ουτε σπυράκι ... Επίσης και απορρυπαντικά έβαζα αυτό π χρησιμοποιούσαμε κ εμείς γτ κ λογω δουλειάς ξέρω ότι στην ουσία τις ίδιες συνθέσεις έχουν ...  Είναι λίγο marketing   . 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki εμείς θα πάρουμε οπωσδήποτε υπνόσακο. Από νεογέννητο δεν αφήνει με τίποτα σκέπασμα πάνω του. Νομίζω είναι και πιο ασφαλής! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr γέννησες κορίτσι μου;;; να σ ζήσει τ μωράκι σου! Γερο κ ευτυχισμένο! Πως πάνε οι πρώτες μέρες με 2 μωρά στο σπίτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Η μικρή τελικά μόνο αν ζεσταθεί μου ξεσκεπαζεται!Έχει εδώ και 2 με 3 μέρες που την σκεπαζω λιγάκι και μένει σκεπασμένη μέχρι να ξυπνήσει!βασικά δεν μου κουνιέται στον ύπνο ιδιαίτερα οπότε προς το παρόν δεν παίρνω υπνοσακο...αν χρειαστεί θα πάρω!Οπ ως και φόρμα εξόδου...Δεν ξέρω αν είναι τόσο πρακτικη...πόσα να φοράει το μωρό???Και δεν θα το αφήσω και έξω στο κρύο...Νομίζω με το μπουφάν θα ξεκινήσουμε και βλέπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Η μικρή τελικά μόνο αν ζεσταθεί μου ξεσκεπαζεται!Έχει εδώ και 2 με 3 μέρες που την σκεπαζω λιγάκι και μένει σκεπασμένη μέχρι να ξυπνήσει!βασικά δεν μου κουνιέται στον ύπνο ιδιαίτερα οπότε προς το παρόν δεν παίρνω υπνοσακο...αν χρειαστεί θα πάρω!Οπ ως και φόρμα εξόδου...Δεν ξέρω αν είναι τόσο πρακτικη...πόσα να φοράει το μωρό???Και δεν θα το αφήσω και έξω στο κρύο...Νομίζω με το μπουφάν θα ξεκινήσουμε και βλέπουμε!

Μενει σκεπασμενη μεχρι να ξυπνησει; ουαου! Ο δικος μας πολυ ζωηρος στον υπνο. Παλευει με τα σκεπασματα. Γι αυτο μαλλον θα χρειαστουμε συντομα υπνοσακο.

Χαζευω αυτους του grobag

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Christinapsr γέννησες κορίτσι μου;;; να σ ζήσει τ μωράκι σου! Γερο κ ευτυχισμένο! Πως πάνε οι πρώτες μέρες με 2 μωρά στο σπίτι;

Ναι μετά από μια επεισοδιακή γεννα ! Πρέπει να μαι η πρωτη που μπήκα με προγραμματισμένη καισσαρικη κ βγήκα με φυσιολογικό τοκετό ? 

Λοιπόν μια  χαρά ειναι . Η μικρή κοιμάται φουλ κ τα βραδια . Ο μικρός κάνει καλό καλό κ τη ζητάει  αλλα κάνει κ κάτι απότομα οπότε δεν έχω εμπιστοσύνη....

Πάντως πολύ πιο εύκολα απ αυτό π περίμενα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr να μας πεις για τι γέννα σου!!!μπράβο το αγοράκι σου την αγαπάει την αδερφούλα του!!

Εγώ κορίτσια μόλις θυμήθηκα ότι πέρισυ τέτοια μέρα και ώρα έκανα τον πρώτο υπέρηχο!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...