Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

Μολις γυρισαμε απο γιατρο και του ειπαμε το προβλημα οτι το μωρο κλαιει καθε φορα που τον πλησιαζει το μπουκαλι. Τον εξετασε, τον ζυγισε. Πηρε αψογο βαρος λεει και με το παραπανω. Αποκλειει παθολογικη αιτια γι αυτη τη συμπεριφορα στο ταισμα, να ξεαγχωθουμε και να συνεχισουμε ετσι. 

Αχ παναγιτσα μου αθλος το καθε ταισμα

Μπραβο!!!!μηπως περναει κανενα αλμα;το κανει καιρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

Κοντευουμε 2 μηνες που το κανει

Α μαλιστα...τι να πω...μηπως δε τον βολευει η σταση που τον ταιζετε...εμενα πχ οταν ειναι γκρινιαρης κ δε θελει...τον περπαταω και τον ταιζω ταυτοχρονα..και μονο ετσι τρωει... !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@vayaki Και γω για αλμα θα σου έλεγα..Νομιζω ειστε σε βδομαδα άλματος..

Εμεις τον ερχόμενο Αύγουστο τα βαφτίσια.Ειχαμε αποφασισει να παρει το ονομα της μαμάς μου και την φωναζουμε ετσι γιατι πήραμε την ευχη της ονοματοδοσίας απ'την εκκλησία.Αλλα ρε κοριτσια την κοιταω και δεν μου ταιριαζει στην μικρη μου αυτό το ονομα..Τωρα δεν αλλαζει βέβαια..Επρεπε να περιμένουμε να δουμε τον χαρακτηρα της για να αποφασισουμε.Οποτε @stasa199 καλα κανατε εσεις και δεν το ειπατε απο πριν 

Τι ονομα ειναι που δεν ταιριαζει στον χαρακτηρα της; ειναι καποιο ιδιαιτερο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Α μαλιστα...τι να πω...μηπως δε τον βολευει η σταση που τον ταιζετε...εμενα πχ οταν ειναι γκρινιαρης κ δε θελει...τον περπαταω και τον ταιζω ταυτοχρονα..και μονο ετσι τρωει... !!!!

Μπορει να ειναι αυτο που λες. Αχ θα αρχισω μου φαινεται να τον ταιζω στον ριλαξ οπως τον κανει ο αντρας μου και τρωει πιο ηρεμα. Ως τωρα ημουν κολλημενη κι ελεγα στην αγκαλιτσα της μαμας θα φαει...αλλα οντως μπορει να μην τον βολευει τι να πω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Μπορει να ειναι αυτο που λες. Αχ θα αρχισω μου φαινεται να τον ταιζω στον ριλαξ οπως τον κανει ο αντρας μου και τρωει πιο ηρεμα. Ως τωρα ημουν κολλημενη κι ελεγα στην αγκαλιτσα της μαμας θα φαει...αλλα οντως μπορει να μην τον βολευει τι να πω.. 

Εμείς την ταΐζουμε κάποιες φορές και στο καρότσι και στο ριλαξ. Πάντως αν συνεχίσει μπορεί όντως να είναι το γάλα αγάπη σκέψου το. Εμένα πάντως ηρέμησε η δικιά μου. 

Όσο για τη βάφτιση κι εμένα η μάνα μου τα ίδια έλεγε να κάνετε τώρα βάφτιση κι αργότερα τον θρησκευτικό. Και λέω κοίταξε να δεις όσοι το είπαν αυτό δεν έκαναν ποτέ. Κι επειδή εγώ θέλω να κάνω, καλύτερα να πάει λίγο πίσω η βάφτιση και να τα κάνουμε και τα 2 μαζί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάφτιση εμεις λέγαμε τέλη Νοέμβρη αλλά δε βγαίνουμε οικονομικα.. οπότε λέμε τέλη Μαρτίου. Δε θέλω να μεγαλώσει λόγω βάρους, η νονά μας είναι κ μικροκαμωμένη, πως θα τον κουμαντάρει να δω! Έχετε υπολογίσει κόστος; @Angelmammy εσείς την κανατε; Πόσο περίπου σας βγήκε. Θέμα έχουμε διαλέξει από τώρα μικρός πρίγκηπας. Το όνομα κι αυτό από την αρχή κλεισμένο, είχα βρει κ εκκλησία αλλά λίγο ο φωτογράφος, τα ρούχα μας, το δώρο της κουμπαράς, τα γλυκά κλπ είδαμε ότι δε φτάνουν τα μπικικινια! Εμείς έχουμε κι άλλο θέμα. Οι δικοί μας όλοι από βόρεια Ελλάδα, θα τους καλέσουμε στο νησί αλλά είναι αδύνατον να πληρώσουμε διαμονή για όλους κι έχουμε προβληματιστεί κ με αυτό. Να γίνει πάνω η βάφτιση δε γίνεται γιατί ο σύζυγος δεν μπορεί να πάρει άλλη μεγάλη άδεια. Είναι γαιδουριά να τους καλέσω αλλά χωρίς διαμονή; Οι πιο πολλοί δε θα έρθουν αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Εμείς την ταΐζουμε κάποιες φορές και στο καρότσι και στο ριλαξ. Πάντως αν συνεχίσει μπορεί όντως να είναι το γάλα αγάπη σκέψου το. Εμένα πάντως ηρέμησε η δικιά μου. 

Όσο για τη βάφτιση κι εμένα η μάνα μου τα ίδια έλεγε να κάνετε τώρα βάφτιση κι αργότερα τον θρησκευτικό. Και λέω κοίταξε να δεις όσοι το είπαν αυτό δεν έκαναν ποτέ. Κι επειδή εγώ θέλω να κάνω, καλύτερα να πάει λίγο πίσω η βάφτιση και να τα κάνουμε και τα 2 μαζί. 

Μου είπανε ότι από το 2020 απαγορεύονται οι γαμοβαφτισης ισχύει κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Βάφτιση εμεις λέγαμε τέλη Νοέμβρη αλλά δε βγαίνουμε οικονομικα.. οπότε λέμε τέλη Μαρτίου. Δε θέλω να μεγαλώσει λόγω βάρους, η νονά μας είναι κ μικροκαμωμένη, πως θα τον κουμαντάρει να δω! Έχετε υπολογίσει κόστος; @Angelmammy εσείς την κανατε; Πόσο περίπου σας βγήκε. Θέμα έχουμε διαλέξει από τώρα μικρός πρίγκηπας. Το όνομα κι αυτό από την αρχή κλεισμένο, είχα βρει κ εκκλησία αλλά λίγο ο φωτογράφος, τα ρούχα μας, το δώρο της κουμπαράς, τα γλυκά κλπ είδαμε ότι δε φτάνουν τα μπικικινια! Εμείς έχουμε κι άλλο θέμα. Οι δικοί μας όλοι από βόρεια Ελλάδα, θα τους καλέσουμε στο νησί αλλά είναι αδύνατον να πληρώσουμε διαμονή για όλους κι έχουμε προβληματιστεί κ με αυτό. Να γίνει πάνω η βάφτιση δε γίνεται γιατί ο σύζυγος δεν μπορεί να πάρει άλλη μεγάλη άδεια. Είναι γαιδουριά να τους καλέσω αλλά χωρίς διαμονή; Οι πιο πολλοί δε θα έρθουν αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς

Περίπου το ίδιο πρόβλημα με εσένα είχα και αποφάσισα να γινει η βαφτιση το Μάιο είμαστε από βόρεια Ελλάδα και μένουμε σε νησί λογο δουλειας,μας βγαίνανε πολλά λεφτά  να κλείσουμε διαμονή για τόσα άτομα άσε που δεν θα ερχόντουσαν και πολλοι Γιατί είναι και τα εισιτήρια στη μέση και έτσι πήγαμε ανοίξη που θα πάμε εμείς πάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Εμείς την ταΐζουμε κάποιες φορές και στο καρότσι και στο ριλαξ. Πάντως αν συνεχίσει μπορεί όντως να είναι το γάλα αγάπη σκέψου το. Εμένα πάντως ηρέμησε η δικιά μου. 

Όσο για τη βάφτιση κι εμένα η μάνα μου τα ίδια έλεγε να κάνετε τώρα βάφτιση κι αργότερα τον θρησκευτικό. Και λέω κοίταξε να δεις όσοι το είπαν αυτό δεν έκαναν ποτέ. Κι επειδή εγώ θέλω να κάνω, καλύτερα να πάει λίγο πίσω η βάφτιση και να τα κάνουμε και τα 2 μαζί. 

Σωστηηηη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofi90 είπε:

@vayaki Κωνσταντίνα θα την πουμε που μου αρέσει σαν ονομα.Απλα δεν μου ταιριαζει οταν την φωνάζω πολύ..Θα το συνηθίσω όμως..Εγω ηθελα να την βγαζαμε Ροζαλία γιατι γιορταζε την μερα που την "πιασαμε"?Και αυτο μου φαινεται της παει περισσότερο. Η απλα η μαμα ειναι για δέσιμο!

@vivika10 Μηπως εχει να κανει με την εκάστοτε Μητρόπολη?Μια γνωστη μου στην Εύβοια εκανε τον γαμο Σάββατο βραδυ και Κυριακή πρωι την επομενη τα βαφτίσια γιατι απαγορευόταν την ιδια μερα..Στην δικια μας ενορία ολο γαμοβαφτισεις γίνονται

Από το 2020 μου είπανε απαγορεύεται δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βεβαια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Από το 2020 μου είπανε απαγορεύεται δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βεβαια

Καπου διαβασα οτι αυτο το αποφασιζει η καθε μητροπολη οποτε κανε τα τηλεφωνα σου και βλεπεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 το ίδιο λέω και εγώ!το ένα από τα δύο ονόματα δεν μου πάει στη μπέμπα!Εμείς δεν τη δηλώσαμε οπότε εντάξει!

@Valfrag κ @vayaki μαζί θα βαφτίζουμε πρώτα ο Θεός!!

@Mariamagdalini και εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα....ο άντρας μου από Αθήνα εγώ Θεσσαλονίκη....Στο γάμο πληρώσαμε ξενοδοχείο και τώρα κα άντρας μου είπε ότι δε βγαίνουμε... και εγώ πιστεύω πως δε θα έρθει κανείς και από τη μια με στεναχωρεί...θα θελα να έχω και εγώ δικούς μου ανθρώπους αλλά τι να κάνω...είχα σκεφτεί να κάναμε τη βάφτιση Θεσσαλονίκη αλλά τα πιο πολλά άτομα είναι απο αθηνα οππτε δε γίνεται...

@irened91 και τα 2 μαζί καντα γιατί όντως σε θα κανείς ποτέ θρησκευτικό μετά!δεν ξέρω κανέναν που να το είπε και να το έκανε!

Καλά εμάς η πεθερά μου έλεγε(από όταν ήμουν εγκυος) τον Αύγουστο να την κάνουμε τη βάφτιση αλλά δε συμφωνούσα!θεωρώ ιδανική περίοδο 6 με 9 μηνών για να είναι πιο ήρεμο το μωρό... βέβαια έχει να κάνει και με το παιδι!Εμείς θα είμαστε 10 μηνών και κάτι την Κυριακή  του Θωμά!κάποια κοπέλα είπε για τέλος Μαρτίου δε θυμάμαι πια...το Πάσχα είναι 19 Απριλίου και 40 μέρες πριν δε γίνονται βαφτίσια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς λέγαμε για τέλη Μαρτίου... Άρα πολύ αρχές Μαρτίου πάμε τώρα.. ας ελπίσουμε να μη μας παγώσει ο Μάρτης! Δυστυχώς μας βλέπω με 10 άτομα συγγενείς στη βάφτιση κι όλοι οι άλλοι συνάδελφοι και φίλοι από εδώ.. 

Πόσο γρήγορα μεγαλώνουμε πάντως, μιλάμε ήδη για βαφτίσια.. επόμενο θέμα δόντια κι εισαγωγή στερεων τροφών! ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Μια χαρά εποχή είναι να κάνετε τη βάπτιση κοντά στα γενέθλιά τους. 

@Mariamagdalini δεν ξέρω ακριβώς πόσο μας κόστισε γιατί πολλά τα έφτιαξα μόνη μου. Δλδ στολισμό εκκλησίας, μπομπονιέρες τα έκανα εγώ. Απέξω από την εκκλησία που είχαμε γλυκά και διάφορα καλουδια για να κεραστεί ο κόσμος, δεν τα έκανα ούτε τα πλήρωσα γιατί ήταν δώρο του αδερφού του άντρα μου που είναι σεφ. Σταυρό και πακέτο βάπτισης ήταν του νονού... Εμείς πληρώσαμε φωτογράφο και βίντεο και όσα χρειάστηκαν για στολισμό κλπ. Θα κάνω ένα υπολογισμό και θα σου πω. 

@vivika10 κι εγώ πρώτη φορά ακούω ότι δε γίνονται μυστήρια για ένα ολόκληρο έτος. Για δες το μήπως κάτι τρέχει με την ενορία σου. 

@stasa199 μη στεναχωριέσαι, όσοι μπορούν θα έρθουν. Θα κάνετε πρωί τη βάπτιση;;; Γιατί αν την κάνετε κατά τις 12 μπορούν να έρθουν και να φύγουν αυθημερόν. Απλά θα κουραστούν. Λέω θα εγώ τώρα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini και εμείς λέγαμε για αρχές Μάρτη....Η 1 η 8 θα πάει γιατί μετά δεν μπορούσαμε...και έτσι είπαμε καλύτερα μετά το Πάσχα!και εμείς μια απ'τα ίδια θα είμαστε μην ανησυχείς!

@Angelmammy τι θέμα είχατε???εγω ελεγα να μη κανω καποιο συγκεκριμένο θεμα και ο αντρας μου λεει εεε οχι!βασικα οι μπομπονιέρες που διαλεξα ειναι σε πουγκί απλο σχετικα για αυτο...οταν εμεινα εγκυος ειπα στον αντρα μου οτι οταν με το καλο φτασουμε στη βαφτιση θελω μπομπονιερες απο το χαμογελο του παιδιού και μετά είδα ότι έχει και προσκλητήρια !όσο για τους συγγενής το σκέφτομαι και αυτό αλλά πραγματικά θα είναι ταλαιπωρία...και πολλα έξοδά...Θα δούμε μέχρι τότε πως θα γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Οποτε εσυ με καταλαβαινεις πως το λεω?

Εμεις θα τους τραπεζωσουμε ολους στην βαφτιση γιατι το"χρωσταμε" απ'τον γάμο.Αλλιως θα την καναμε τωρα που ειναι μικρη και δεν καταλαβαίνει..Του χρονου 15 μηνων το βλεπω να τραβαει τα γένια του παπά και να μην μπαινει κολυμπήθρα..Ειναι και ζωηρή ζωηρή..Σοου θα έχουμε!

Ναι!!εγω να σου πω ελεγα να κάνουμε μπουφέ για όλους και μετά να πάμε 10 με 15 άτομα ν φάμε!Ο άντρας μ θέλει να τραπεζοσουμε όλο του το σοι και του λέω δ γίνεται έτσι η όλοι η λίγοι!θα δούμε και πόσα άτομα θα βγούνε και θα το καταλάβει πιστεύω!άσε που δε θέλω αν δεν καταφέρουν οι δικοί μ να έρθουν να μην έχω συγγενείς στο τραπέζι..Εγώ στη βάφτιση Δε θεωρώ σημαντικό το τραπέζι!σχεδόν κάνεις δεν κάνει.. Καλά άμα μεγαλώσει η δικιά σου πραγματικά θα έχετε σόου!!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Και γω δεν θα εκανα αλλα θελουν πολυ οι δικοι μας και θα τους το κανουμε το χατίρι..Μονο συγγενείς Α'βαθμου θα είναι καλεσμενοι βεβαια και φιλοι..Το καλυτερο ειναι ο μπουφές στην βαφτιση.. Και τραπεζι η στενη οικογενεια μετά.

Ρε κοριτσια φτερνιζονται τα μικρα σας?Εμενα απ'την πρωτη μερα καθημερινα αλλά νόμιζα ειναι φυσιολογικό και διαβασα τωρα οτι μπορεί να ειναι σημαδι αλλεργίας

απ την πρωτη μερα και ο δικος μας μπεμπης φτερνιζεται καθε μερα πανω απο δυο φορες. Το θεωρουσα φυσιολογικο ως τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Και γω δεν θα εκανα αλλα θελουν πολυ οι δικοι μας και θα τους το κανουμε το χατίρι..Μονο συγγενείς Α'βαθμου θα είναι καλεσμενοι βεβαια και φιλοι..Το καλυτερο ειναι ο μπουφές στην βαφτιση.. Και τραπεζι η στενη οικογενεια μετά.

Ρε κοριτσια φτερνιζονται τα μικρα σας?Εμενα απ'την πρωτη μερα καθημερινα αλλά νόμιζα ειναι φυσιολογικό και διαβασα τωρα οτι μπορεί να ειναι σημαδι αλλεργίας

Φυσιολογικό είναι μην ανησυχείς και εμένα κάθε μέρα και μπορεί και συνεχόμενα!μας το είχε πει ο παιδίατρος όταν είχαμε πάει την πρώτη επίσκεψη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμένα από τη γέννηση 2-3 φορές τη μέρα. Φυσιολογικό μας έχει πει ο παιδίατρος.

Κορίτσια, η μικρή μου έχει 37,7!! Αύριο πάμε παιδίατρο. Λέτε να είναι από τα δοντάκια ή κάτι άλλο;; Σήμερα κλαίει οοοοολη μέρα! Και κοιμήθηκε ένα 2ωρο και ένα 1μισαωρο που δεν μου κοιμάται πάρα ελάχιστα μέσα στη μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...