Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 26 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ την έχω πάρει από φαρμακείο(αν και δεν τη χρησιμοποίησα πότε)Αλλά έχει και στα καταστήματα με βρεφικά τύπου Λητώ 

Με τι του κόβεις τα νυχακια??Εμένα μόνο με το ψαλίδι δε γίνεται....δοκίμασα και με Μπάφερ τίποτα πάλι κάνει γρατζουνιές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Με τι του κόβεις τα νυχακια??Εμένα μόνο με το ψαλίδι δε γίνεται....δοκίμασα και με Μπάφερ τίποτα πάλι κάνει γρατζουνιές 

Με νυχοκοπτη μου φαίνεται πιο εύκολο από το ψαλιδάκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εγώ από την αρχή μόνο με ψαλιδάκι βολεύομαι. Θέμα συνήθειας είναι. Αρχικά τις τα έκοβα ενώ κοιμόταν, τώρα όμως και όταν είναι ξύπνια. Μπορεί να αντισταθεί λιγάκι αλλά σε γενικές γραμμές με αφήνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ναι πήγαμε στο ΙΚΑ. Νομίζω έπρεπε να έχετε ήδη πάει. Κάνε όσο πιο γρήγορα μπορείς μια επίσκεψη. Εμείς τώρα που τη βαπτίσαμε θα ξαναπάμε. 

Όσον αφορά το εμβόλιο, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. Πέρυσι, που ήμουν έγκυος, δεν κάναμε και δεν αρρώστησα καθόλου. Ο γυναικολόγος μου μού είχε πει ότι αν δεν έχω συναναστροφές με παιδιά δε χρειάζεται. Φέτος όμως έχουμε και το μωρό. Θα ρωτήσω το γιατρό και θα δούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/9/2019 at 2:07 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@Sofi90 ναι πήγαμε στο ΙΚΑ. Νομίζω έπρεπε να έχετε ήδη πάει. Κάνε όσο πιο γρήγορα μπορείς μια επίσκεψη. Εμείς τώρα που τη βαπτίσαμε θα ξαναπάμε. 

Όσον αφορά το εμβόλιο, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. Πέρυσι, που ήμουν έγκυος, δεν κάναμε και δεν αρρώστησα καθόλου. Ο γυναικολόγος μου μού είχε πει ότι αν δεν έχω συναναστροφές με παιδιά δε χρειάζεται. Φέτος όμως έχουμε και το μωρό. Θα ρωτήσω το γιατρό και θα δούμε. 

@Angelmammy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy Θυμασαι μηπως τι χαρτουρα θελανε?

Πέρυσι ουτε εγω το εκανα αλλα το σκεφτομαι για φέτος.Γονεις-πεθερικα θα το κανουν σιγουρα γιατι ειναι και μεγαλοι ανθρωποι και οσο να'ναι πιο επιρρεπείς

Καθόλου δε θυμάμαι. Ο άντρας μου είχε πάει με το που βγήκαμε από το μαιευτήριο. Σίγουρα είχαμε ληξιαρχική πράξη γέννησης μαζί. Κάνε ένα κόπο σύντομα να ρωτήσεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Και γω με νυχοκοπτη πλέον της τα κοβω.

Να σας ρωτησω 2 πραγματα ρε κοριτσια?

1.Πηγατε στο ικα να δηλωσετε την γεννηση του παιδιου?Καποιος μου το ειπε και δεν εχουμε παει

2.Θα κανετε το εμβόλιο της γριπης?Θελει ο αντρας μου να παμε οικογενειακώς να το κανουμε και το σκεφτομαι

Για ποιο λόγο να το δηλώσουμε στο ΙΚΑ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Και γω με νυχοκοπτη πλέον της τα κοβω.

Να σας ρωτησω 2 πραγματα ρε κοριτσια?

1.Πηγατε στο ικα να δηλωσετε την γεννηση του παιδιου?Καποιος μου το ειπε και δεν εχουμε παει

2.Θα κανετε το εμβόλιο της γριπης?Θελει ο αντρας μου να παμε οικογενειακώς να το κανουμε και το σκεφτομαι

Με τη ληξιαρχική πράξη θα πας στο ΙΚΑ να το δηλώσεις! Πρέπει να είναι δηλωμένο το μωρό σε περίπτωση που πρέπει να νοσηλευτεί!  Έχετε αργήσει.  Αν έχεις  σταθερα ικα και το δηλώσεις σε σενα  θα παίρνεις σε κάθε επίδομα 10% παραπάνω.   Ανάλογα τη δουλειά σου ..  μη ξεμείνεις  κ μετά δεν είναι ούτε το μωρό.  Αλλιώς στον άντρα σου . 

 Εννοείται να πάτε όλοι να κάνετε το εμβόλιο  της γρίπης.  Κ εσύ κ ο άντρας σου κ οι παππούδες !!!!  Δεν ειναι τπτ. Ειναι ένα τσικ . Μη κάνεις το καινούριο  το τετραπλο κανε το κλασσικό που είναι δοκιμασμένο.   Εμένα πέρισυ δε το είχαν κανεί οι γονείς μ  κ  κόλλησαν κ οι 2 και ο μικρός....  Δε θες να ξέρεις ταλαιπωρία  να ναι άρρωστο ένα μωρό .. μιλάμε για 2 βδομαδες γκρίνια.... Γτ δε ξέρει ούτε μύτη να φυσήξει... Ούτε τι του συμβαίνει  !  Κ εγώ εγγυος  στο πρώτο 3μηνο ....  

Νομίζω πρέπει να το κάνεις Οκτώβρη για να πιάσεις όλο το χειμώνα... διαρκεί 6 μηνες  . 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Για ποιο λόγο να το δηλώσουμε στο ΙΚΑ;;

Κατά κύριο λόγο για να ασφαλιστεί. Εκτός και αν ανήκετε σε άλλο ταμείο. Θα πρέπει τέλος πάντων το παιδί να δηλωθεί από τους γονείς πέραν του ληξιαρχείου και στο ταμείο που είναι ασφαλισμένος ο γονιός που θα το ασφαλίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelmammy είπε:

Κατά κύριο λόγο για να ασφαλιστεί. Εκτός και αν ανήκετε σε άλλο ταμείο. Θα πρέπει τέλος πάντων το παιδί να δηλωθεί από τους γονείς πέραν του ληξιαρχείου και στο ταμείο που είναι ασφαλισμένος ο γονιός που θα το ασφαλίσει. 

Κατάλαβα το έχει ο άντρας μου το παιδι ασφαλισμενο που είναι στρατιωτικός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω οταν του βγαλαμε αμκα το εβαλα και στο βιβλιαριο..μου ειπαν δε χρειαζεται κατι αλλο!και οντως τα εμβολια κτλ φαινεται το παιδι μια χαρα ασφαλισμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vivika10 είπε:

Κατάλαβα το έχει ο άντρας μου το παιδι ασφαλισμενο που είναι στρατιωτικός.

Νομίζω είσαι καλυμμένη. 

@Valfrag λογικά με τον ΑΜΚΑ θα φαίνεται και θα είναι ασφαλισμένος το μωρό αλλά στο ΙΚΑ που πήγε ο άντρας μου, του είπαν ότι έπρεπε να πάει και από εκεί απαραιτήτως. Και επίσης να πάει ξανά μετά τη βάπτιση, αφού περάσει ξανά από το ληξιαρχείο. Και στο μαιευτήριο μόλις βγήκαμε μας το είπαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς το πρώτο πράμα που μας είπε η παιδίατρος είναι να κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης και του κοκιτη και γενικά όποιος είναι σε συχνή επαφή με το μωρό πχ παππούδες.εγω το είχα κάνει κ στην εγκυμοσύνη της γριπης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofi90 είπε:

@Christinapsr Τον ειχαν ρωτησει τον αντρα μου στο μαιευτήριο σε ποιανου το ικα θα μπει το παιδι και ειχε πει στο δικο του και νομιζα είχαμε ξεμπερδέψει??

Ναι μεγαλη ταλαιπωρια να ειναι το μωρο άρρωστο δεν το συζητώ.Εγω πέρυσι προσεχα πολυ και δεν αρρώστησα αλλα φετος φοβαμαι ειναι η αλήθεια

Πήγαινε  μια μέρα να ρωτήσεις... εμένα το δήλωσε  στο ΙΚΑ.. Κ μάλιστα τώρα Πηγα κ δήλωσα κ το όνομα...

Μη το σκέφτεσαι καν για το εμβόλιο... Κ να τους βάλεις όλους. Εμένα ο πατέρας μ δε πήγαινε τους κόλλησε όλους  γτ κρατούσαν το μικρό  κ ησύχασε.... Μετά είχε τύψεις. 

Κ όταν βγουν να πάτε γτ πέρισυ μόλις ξεκίνησαν τα κρούσματα γρίπης ξέμειναν όλα τα φαρμακεία  κ έδιναν με προτεραιότητα μόνο σε ευπαθείς ομάδες με αναμονή 1-2 βδομάδες....  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelmammy είπε:

Νομίζω είσαι καλυμμένη. 

@Valfrag λογικά με τον ΑΜΚΑ θα φαίνεται και θα είναι ασφαλισμένος το μωρό αλλά στο ΙΚΑ που πήγε ο άντρας μου, του είπαν ότι έπρεπε να πάει και από εκεί απαραιτήτως. Και επίσης να πάει ξανά μετά τη βάπτιση, αφού περάσει ξανά από το ληξιαρχείο. Και στο μαιευτήριο μόλις βγήκαμε μας το είπαν. 

Εμενα ειναι οκ απο οτι μου ειπαν οταν ρωτησα οποτε θα τους ξαναδω μετα τη βαφτιση με το καλο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Εμενα ειναι οκ απο οτι μου ειπαν οταν ρωτησα οποτε θα τους ξαναδω μετα τη βαφτιση με το καλο ?

Μια χαρά. Εμείς θα πάμε μέσα στην εβδομάδα, αφού τη βαπτίσαμε τη μικρή μας. Και ελπίζω τέλος με τις χαρτουρες. ? ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!Με βρεφικό ψαλιδάκι της τα κόβω αλλά πάλι κάνει τις γρατζουνιές της!Δεν ξέρω τι φταίει.....Ο νυχοκοπτης είναι καλύτερος??Θα δω πως θα πάει και αν είναι θα πάρω.. 

Και εμένα πήγε κ άντρας μου στο ΙΚΑ και την ασφάλιση επάνω μου τη μικρή!Από πριν γεννήσω του είχα γράψει που έχει να πάει και του είχα ετοιμάσει οσα χαρτιά μπορούσα τα υπόλοιπα θα ήταν ληξιαρχική πράξη γεννήσεις και ΑΜΚΑ της μικρής που θα τα έβγαζε!Δεν ήξερα ότι πρέπει να πάμε και μετά τη βάφτιση!Καλά που μου το είπατε!Αύριο έχουμε παιδίατρο και θα ρωτήσω και για το εμβόλιο να ξέρουμε!Και εγώ δεν το είχα κάνει πέρισυ και είχα αρρωστήσει 3 φορες Και ο άντρας μου μαζί!ελπιζω φετος να ειμαστε πιο καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...