Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Χρόνια πολλά κορίτσια, να χαιρόμαστε τις οικογένειες μας κ υγεία πάντα στα σπιτικά μας. Η Παναγία μαζί μας

Εμείς κάποια βράδια καθώς πήγαινε να ξυπνήσει εκεί κατά τις 3 με 4 που ξυπνάει συνήθως δίνοντας του πιπίλα τον ξεγελασαμε σε εισαγωγικά κ κοιμήθηκε μέχρι τις 6. Αλλά τις περισσότερες φορές δεν πείθεται με την πιπίλα χαχαχαχα. Ενα ξύπνημα βέβαια τη νύχτα δεν είναι τπτ σε σχέση με τις αρχές. Πιστεύω πως το μωρό θα δείξει τι θέλει. Καλύτερα να το αφουγκραζομαστε κ όταν διστάζουμε σε συνεννόηση με τον παιδίατρο αποφασίζουμε. Ας λέει ο περίγυρος τα δικά του

Κορίτσια έχει καμία θέμα με τριχόπτωση; Ενώ στην εγκυμοσύνη είχε φουντώσει το μαλλί, τελευταία χάνω πολλές τρίχες, προβληματιστηκα λίγο. Είχα αμελήσει κ τον σίδηρο λίγες μέρες κ τώρα άρχισα να παίρνω καθημερινά πάλι. Έχει να κάνει μήπως με τον θηλασμό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!! Η Παναγία βοηθός μας. 

@dimitra2222 κι εμένα ο νέος παιδίατρος ακριβώς αυτό μου είπε. Ότι δεν μπορεί να ρυθμίσει ακόμα τη θερμοκρασία της και να μην τη βάλω στη θάλασσα. Ο προηγούμενος μου είχε πει ότι από 2 μηνών μπορώ αλλά μου φάνηκε μια σταλιτσα μωράκι και έτσι δεν την έβαλα. Του χρόνου που θα την κυνηγάμε... Χαχα!

@vayaki κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο να κόψεις το γεύμα του μωρού από μόνη σου, τόσο μικρό που είναι. Αν πεινάει πως ακριβώς θα ξεγελαστεί το στομαχακι του δλδ;;;

Ώρες ώρες σκέφτομαι πως μας μεγάλωσαν εμάς με όλα αυτά που ακούμε. Γι' αυτό η γενιά μας είναι μέσα στα ψυχολογικά;;;;; Χαχαχαχα!!! 

Ασε!!! Βρηκα το βρεφικο μου ημερολογιο που σημειωνε η μαμα μου και ειδα οτι στον 3ο μηνα μου εδωσε να φαω κουραμπιε. Για να το γραφει στο λευκωμα θα ηταν και περηφανη γι αυτο?? 

Εεε καπως ετσι μεγαλωσαμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christinapsr είπε:

11 -7   50ημερων ?! Πω πω ! Είναι τέλειο ! Εμένα μέχρι 12 μηνών ξυπνούσε για φαΐ σίγουρα ...  Κ μετά κάποιες ξυπνούσε κάποιες οχι...  τωρα παρακαλαω η μικρή να κοιμάται γιατί δεν αντέχω άλλο ξενύχτι...

Χτες συναντησα στον δρομο μια συμμαθητρια μου κ μου ειπε οτι τα παιδια της κοιμοταν σερι 8ωρο απο 40 ημερων. Ναα κατι τετοια τα ζηλευω! Δεν ξερω νιωθω οτι βγαζω πολλη γκρινια με το θεμα του υπνου? Τους εχω πρηξει ολους να λεω για τον υπνο. Μαλλον ηταν το ευαισθητο σημειο μου και δεν το ηξερα. Μαθημενη μια ζωη να χτυπαω το 8ωρακι μου...μην πω και 9ωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Ασε!!! Βρηκα το βρεφικο μου ημερολογιο που σημειωνε η μαμα μου και ειδα οτι στον 3ο μηνα μου εδωσε να φαω κουραμπιε. Για να το γραφει στο λευκωμα θα ηταν και περηφανη γι αυτο?? 

Εεε καπως ετσι μεγαλωσαμε! 

Εμένα είχε έρθει πριν κανα δυο βδομαδες και κάπου διάβαζα ότι παλιά έβαζαν μέλι στην πιπίλα και ποσό επικίνδυνο είναι και της το είπα. Και μου λέει άντε καλε βλακείες... κι εγώ σας έβαζα, πάθατε τίποτα; ? και μετά θίγεται που δε την αφήνω μόνη της με το μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα χρόνια πολλα!!!

@Narcissa τελικά τα βουτηξατε τα ποδαρακια?? 

@vayaki μην ανησυχείς κοπέλα μου μια χαρά φαίνεται ο μικρός σου στα κιλά του!Στην καμπύλη πως ειναι?εγω θα σου πω κανε ότι σου λέει ο γιατρός σου και το ένστικτο σου!φιλτραρεις οτι σου λενε και αποφασίζεις!Αυτό με το γεύμα νομίζω γίνεται όταν μεγαλώσει το μωρακι και έχει κακομαθει! όχι τώρα που είναι μικρά!

@Angelmammy και εγω την ίδια απορία έχω!!!χαχαχαχα πως μας μεγαλωσαν?

@dimitra2222 ρίχνει ύπνους το μωράκι σου όχι αστεία!χαχαχαχα και εγώ έλεγα την δικιά μου υπναρού!

Κορίτσια εμένα μου λεει η μαμα μου δωστης λίγο παγωτό κανένα κόκαλο να γλύφει από μπριζόλα και κάτι τέτοια και της λέω τι λες καλέ???Και μου λέει γιατί???εγώ σας έδινα!Και αν δεν θέλατε την  πιπιλα και γκρινιάζατε την έβαζα λίγο στη μαρμελάδα!Χαχαχαχαχα άντε να τις αφήσουμε με τα παιδιά να πάμε για δουλειά!Χαχαχαχαχα νταντάδες θα ψάχνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 @vayaki @Narcissa έχω σκάσει στα γέλια!! Απ' ότι φαίνεται οι γιαγιάδες θα αργήσουν πολύ να μείνουν τελείως μόνες τους με τα εγγονάκια τους. Δεν ξέρω ποια μαμά είναι πιο αστεία από την άλλη... η μαμα με τον κουραμπιέ, το μέλι ή το κόκαλο;;;;; Χαχαχαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

@stasa199 @vayaki @Narcissa έχω σκάσει στα γέλια!! Απ' ότι φαίνεται οι γιαγιάδες θα αργήσουν πολύ να μείνουν τελείως μόνες τους με τα εγγονάκια τους. Δεν ξέρω ποια μαμά είναι πιο αστεία από την άλλη... η μαμα με τον κουραμπιέ, το μέλι ή το κόκαλο;;;;; Χαχαχαχα!!! 

Αν μέχρι 6 μηνών το μωρό δεν γαυγισει ή δεν πετάξει, να ξέρεις έχει πρόβλημα ???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini ο σίδηρος μπορεί να φταίει που σου πέφτουν!δοκίμασε να τον παίρνεις κάθε  μέρα !Εγώ παίρνω 2 φορές τη μέρα και κάποιες φορές τον ξεχνάω η παίρνω μια φορά και αρχίζουν να πέφτουν!

@Sofi90 χαχαχαχα εμένα το ζαχαρονερο μου το είχε πει αντί για πρωτόγαλα!

Μωρέ τι έχουμε ακούσει και που είστε ακόμα!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini εγώ έχω τρελή τριχόπτωση από τη στιγμή που η μικρή έκλεισε 3 μήνες. Από τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης και μέχρι να γίνει 3 μηνών το μωρό, δεν είχαμε δει τρίχα μου στο σπίτι. Τώρα μιλάμε για τούφες!! 

@stasa199 δεν είναι λόγω σιδήρου η τριχόπτωση. Εγώ είμαι σούπερ στις τιμές μου και παίρνω και κάθε μέρα. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι μετά τον τοκετό οι περισσότερες γυναίκες χάνουν πολύ μαλλί, το οποίο αναπληρώνεται βέβαια αργότερα. Είναι λόγω των ορμονών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 όχι, ακόμα λέει τα δικά του ο άντρας μου... και μετά λέει εμένα υπερβολική! 

@Angelmammy γιατί παίρνεις ακόμα σίδηρο, αφού είναι σούπερ οι τιμές σου; Εγώ έκανα εξετάσεις (κυρίως για να δω το ασβέστιο) και αφού ήταν όλα μια χαρά, μου είπε η γιατρός μου να μην παίρνω τίποτα απολύτως. 

Σχετικα με τα μαλλια που λέτε, εμένα πύκνωσαν πραγματικά παρά παρα πολύ στην εγκυμοσύνη και ακόμα δεν πέφτει τρίχα... Δερματολόγος μου είχε πει ότι αυτά που δεν πέφτουν στην εγκυμοσύνη, μετά συνηθως πέφτουν σχεδόν όλα μαζί. Φοβάμαι ότι θα ξυπνήσω καμία μέρα και θα βρω περούκα ολόκληρη στο μαξιλάρι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια απ τα ιδια με τα μαλλια. Τι καλα για μηνες ειχε καθαρισει το πατωμα μας κ δεν βλεπαμε τριχες μου κατω. Τωρα χαμος. Συνεχεια σκουπα θελει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και αυτό μου το έχουν πει!Χαχαχαχαχα

Καλά για τα μαλλιά κορίτσια όπως τα λέει η @vayaki!!!εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε όσο θηλάζω να παίρνω σίδηρο και ασβέστιο....εξετάσεις δεν έχω κάνει αλλά θα ήθελα από περιέργεια να δω που βρίσκομαι!

Πέρα από όταν τα περίεργα της εγκυμοσύνης είχε 2 καλά!Δεν είχαμε περίοδο και δεν έπεφταν τα μαλλιά μαμας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άσχετο; Τα ορόσημα ανα μήνα, κατά ποσό τα παίρνετε στα σοβαρά; Ας πούμε διάβαζα ότι στους 3 μήνες θα έπρεπε να στηρίζεται στους αγκώνες του, εμένα τώρα ξεκίνησε να το κάνει. Ή τώρα διαβάζω ότι θα έπρεπε να γυρνάει από μπρούμυτα, ανάσκελα (που δεν το κάνει) και να μπαμπαλιζει. Ούτε τα δίδυμα του θείου του άντρα μου που είναι 7,5 μηνών δεν κάνουν ακόμα αυτό το συνεχόμενο μπαμπαμπα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ για την περίοδο ήθελα να ρωτήσω. Εμένα ακόμα τπτ. Ήρθε σε καμία; Δεν τα κοιτάω τα ορόσημα γιατί είμαι που είμαι του γιατρού, θα αποτρελαθω. Πάντως κ μένα τελευταία άρχισε να στέκεται στους αγκωνες κ να σηκώνει το κεφάλι του. Δε γυρνάει μόνος του αλλά βλέπω ότι αρχίζει να κουνιέται αρκετά κ κάνει κάπως γέφυρα, σηκώνει ποπό με τα πόδια του. Δεν μπαμπαλιζει καθόλου. Κάτι αγκου, αου κ φωνήεντα. Κατά λάθος έχει πει κ μαμά φευγαλέα αλλά το ξέρω δεν είναι συνειδητό. Όταν κλαίει έχει φάση, λέει συνέχεια το ίδιο, αγκιιιι ?☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεν τα δινω σημασια αυτα. Τον τσεκαρει καθε μηνα ο γιατρος και τα βρισκει ολα νορμαλ οποτε δεν πολυψαχνω τι θα επρεπε να κανει. 

@Mariamagdalini τωρα τον αυγουστο μου ηρθε η πρωτη περιοδος (σταματησα να θηλαζω τελη Ιουνιου) και να σας πω εγω την περιμενα πως κ πως να ερθει για να ηρεμησουν οι ορμονες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Ούτε εγώ  δίνω σημασία...  βασικα δεν ξερω πως να την γυρισω μπρουμυτα να δω τι θα κανει!ολο παω να τη βαλω και φοβαμαι!

Περίοδο και εγώ δεν έχω ακόμα καμία φορά ψιλό πονακια μόνο αλλά όχι σαν της περιόδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία σταματάω κι εγώ να τα ψάχνω. Νομίζω είναι ώρα να γυρίσω στη δουλειά, σαν πολύ ελεύθερο χρόνο έχω και ασχολούμαι με βλακείες ?

@Mariamagdalini εμένα με αποκλειστικό θηλασμο δεν έχει έρθει ακόμα. 

@stasa199 να τη βάζεις μπρούμυτα, μη φοβάσαι! Θα το γυρίσει μόνη της στο πλάι το κεφαλάκι της. Οι κινησουλες που κάνουν όταν είναι μπρούμυτα βοηθανε πολύ να αναπτυχθεί η μυική δύναμη των μωρών και γενικά καλλιεργούν τις κινητικές δεξιότητες. Εγώ από τότε που άρχισα τον βάζω κάθε μέρα 5-10 λεπτά, είδα μεγάλη πρόοδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κι εγώ δε δίνω καμία σημασία στα ορόσημα. Δεν έχει μπαμπαλισει καμία φορά ως τώρα αλλά μπρούμυτα γυρνάει. Ειδικά από χθες όλο γυρνάει (αρχικά χώνει το πρόσωπό της στο στρώμα) και κολλάει και με πιάνουν τα γέλια έτσι χαριτωμένη που είναι. Είμαι από πάνω βέβαια και την παρακολουθώ. 4 φορές κατάφερε να γυρίσει ανάσκελα μόνη της και κάναμε γιουπι!!!! 

Και μιας και μιλάμε για τρίχες, έχω βρει τις τελευταίες ημέρες πάρα πολλές τρίχες μου μπερδεμένες στα χεράκια της... τα οποία τρώει κιόλας όλη την ώρα!! Και μια φορά της έβγαλα τρίχα μου από το στόμα. Χριστέ μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κι εμένα τις 2 πρώτες μέρες που προσπαθούσε να γυρίσει μπρουμυτα, κόλλαγε πίσω το χεράκι του και μουγκριζε νευρικά και με έπιαναν τα γέλια ? τώρα γυρνάει με μια κίνηση αλλά δε δείχνει κανένα ενδιαφέρον να ξαναγυρίσει ανάσκελα. Στα χέρια του έχει μονίμως τρίχες μου γιατί με βουτάει συνεχώς από τα μαλλια και τα βάζει στο στόμα του. Και πιασμένα να τα έχω, πιάνει από πίσω ο άτιμος που πονάνε ακόμα περισσότερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@Angelmammy κι εμένα τις 2 πρώτες μέρες που προσπαθούσε να γυρίσει μπρουμυτα, κόλλαγε πίσω το χεράκι του και μουγκριζε νευρικά και με έπιαναν τα γέλια ? τώρα γυρνάει με μια κίνηση αλλά δε δείχνει κανένα ενδιαφέρον να ξαναγυρίσει ανάσκελα. Στα χέρια του έχει μονίμως τρίχες μου γιατί με βουτάει συνεχώς από τα μαλλια και τα βάζει στο στόμα του. Και πιασμένα να τα έχω, πιάνει από πίσω ο άτιμος που πονάνε ακόμα περισσότερο! 

Θα δείξει ενδιαφέρον για όλα σιγά σιγά. Κάθε μωράκι είναι διαφορετικό και δε σημαίνει τπτ αυτό για την εξυπνάδα ή ανάπτυξή του. 

Καλά αυτό με τα μαλλιά μας είναι άλλο πράγμα. Χαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy καλά δεν αγχώνομαι που δε γυρνάει ανάσκελα, δεν προσπαθεί καν γιατί του αρέσει το μπρουμυτα! Ειλικρινά νομίζω ότι του αρέσει τόσο πολύ επειδή δε χρειάζεται να καταβάλλει προσπάθεια για να κρατήσει το δάχτυλο στο στόμα ο παλιοτεμπελης ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Narcissa είπε:

@Angelmammy καλά δεν αγχώνομαι που δε γυρνάει ανάσκελα, δεν προσπαθεί καν γιατί του αρέσει το μπρουμυτα! Ειλικρινά νομίζω ότι του αρέσει τόσο πολύ επειδή δε χρειάζεται να καταβάλλει προσπάθεια για να κρατήσει το δάχτυλο στο στόμα ο παλιοτεμπελης ?

???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα! Με το καλό εύχομαι, όλα να πάνε καλά! Τι ποσοστό σου έδινε για την ηλικία σου ?
    • Μπράβο κορίτσι μου ωραία τα νέα σου με το καλό το μωρακι σου 🥰  Εμένα δεν με ζύγισε ο εμβρυολογος στον γυναικολόγο μετά το Πάσχα ααα 4/6 σε έβαλε καμπύλη πιο αργά εσενα εγω μετά το Πάσχα θα πάω τώρα ποτε ακριβώς δεν ξέρω ακόμα  Εκανες κουβέντα με την μαία για το δημόσιο να βρεις γιατρό ; 
    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...