Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Diwni έχεις δίκιο! πλέον νομίζω είμαι πιο ήρεμη!Ακόμα και στο εμβόλιο που έκλαψε και εχθές ήμουν ψύχραιμη!

@Angelmammy ευτυχώς πέρασε και δεν ήταν τίποτα!Είμαι που λες μα το κεφάλι βρήκε Να χτύπησει?Καλά ο άντρας σου τα κάνει όλα αυτά τώρα που δεν καταλαβαίνει μετά τι θα της κάνει? 'Χαχαχαχα

@Sofi90 αυτό με τα νύχια μου το είπε ο παιδίατρος και μου είπε για αυτό δεν τα κόβουμε αλλά χρησιμοποιούμε βρεφικη Λίμα!Εγώ της τα κόβω στον ύπνο βέβαια αλλά το φοβάμαι και εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy κ γω στη μεγάλη μ τα ίδια έκανα όταν ήταν 3 μηνών. Αεροπλανάκι, την πετούσα ψηλά κτλ. Τώρα αυτή Δ ξέρω Γτ αλλά μ φαίνεται μικρούλα κ την αφήνω στην ησυχία της χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ευχαριστώ κορίτσι μου. Δεν κρύωσε μάλλον κόλλησε. Τώρα από ποιον κ ποτέ Δ ξέρω. Προς τ παρόν τ περνάει στο πόδι Η καημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπωπω, οι άντρες όλοι μια κοψια! Εμένα βγήκε το χεράκι του από τον αγκώνα όταν έγινε 6 μηνών και τι μου εσουρε δεν σας περιγράφω! Αν δει μια μελάνια στα πόδια του που είναι απολύτως φυσιολογικό και σύνηθες σε μωρά σαν το δικό μου που όσο είναι ξύπνια χοροπηδάνε ψάχνει να βρει τον υπαίτιο, λες και δεν το ξέρει το παιδί μας! Αφού του λέω, μόνο αν τον δέσεις χειροπόδαρα θα κάτσει σε ένα σημείο και δεν θα χτυπάει! Εντομεταξυ, δεν κλαίει όταν χτυπάει, ξέρει ότι χτύπησε από δική του βλακεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @stasa199 κι εγώ μια φορά έκοψα δερματακι καθώς έκοβα τα νυχακια της και έκλαψε για 1' και μετά το ξέχασε εντελώς. Το τι άκουσα από τον άντρα μου... Τώρα είμαι πολύ πολύ προσεκτική και αφήνω και λίγο νύχι αν δω ότι κουνιέται πολύ. Στον ύπνο της προσπαθώ πάντα αλλά κάποιος φορές ξυπνάει. 

@KONSTANTIA ταρζανακι ο μικρός σου! Φοβερός! Μια κυρία κάποτε μου είχε πει ότι τα μωράκια όταν πέφτουν, πολλές φορές δεν κλαίνε επειδή πονάνε αλλά επειδή εμείς πάμε έντρομες από πάνω τους να δούμε τι έπαθαν. Και μας βλέπουν και τρομάζουν. Χαχα!! Πριν πολλά χρόνια αλλά το κράτησα στο μυαλό μου για όταν μου χρειαστεί. Και να που κοντεύει η ώρα. Χεχε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni περαστικα! Σούπερ κ από βάρος κι από ύψος το κορίτσι σου .. @KONSTANTIA μια χαρά το βρίσκω το αγόρι σου...η μεγάλη μου 9 μηνών άνοιξε κεφάλι...χαχαχ...κορίτσια μην αγχώνεστε για νυχακια κ μικρό ατυχήματα ..μέσα στο πρόγραμμα ολλα...όπως λέει κ η @angelmamy  πιο πολύ εμείς τρομάζουμε από τα μωρά μας... Εγώ έχω θέμα με το μπιμπερο κορίτσια...τέλος του μήνα επιστρέφω στη δουλειά κ δεν το παίρνει με τίποτα...είχα το ίδιο πρόβλημα με τη μεγάλη...η μικρή όμως έμεινε μια μέρα θερμοκοιτίδα όπου αντλούσα κ της έδιναν μπιμπερο ..μετά άντλησα κάποιες φορές κ της έδωσε ο άντρας Μ που χρειάστηκε ν λείψω για γυναικολόγο κλπ ..κ όλα οκ...τώρα την άφησα 1.5 μήνα κ μόλις ξαναεδωσα τσιριζει...όχι αστεία...έχετε καμία συμβουλη? Δοκίμασα δικό μου αντλημενο κ ξένο...όλες τις θηλές σιλικόνης καουτσούκ λεπτές πιο χοντρές το κάλμα της μεντελα τίποτα λέμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy σε πληροφορω ότι ανήκω στις πολύ ψύχραιμες μαμάδες, οχι από επιλογή αλλά από ανάγκη γιατί μιλάμε για απίστευτα ενεργητικό παιδί που χοροπηδάει όλη μέρα, από την πλάτη του καναπέ στον καναπέ, πάνω στο κρεβάτι, από τον καναπέ στο πάτωμα, σκαρφαλώνει σε καρέκλες και άλλα έπιπλα κλπ οπότε δεν έχω την πολυτέλεια να αγχώνομαι πολύ, δεν θα ζήσω ούτε 24 ώρες ??

@dimitra2222  σε καταλαβαίνω, μεγάλο πακέτο να μην δέχεται το μπιμπερο και να πρέπει να πας δουλειά σε λίγο καιρό. Νομίζω ότι μόνο με καθημερινή προσπάθεια και επιμονή θα το πετύχεις. Εύχομαι να είναι πιο εύκολο από όσο φανταζόμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 υπομονή και επιμονή !Κάνε κάθε μέρα σε κάθε γεύμα την προσπάθεια και πιστεύω θα το πιάσει κάποια στιγμή!δοκιμασε να το δινει καποιος αλλος το μπιμπερο για αρχη...Μήπως ο παιδίατρος σε συμβουλέψει?

Μήπως τελικά είναι καλύτερο  να παίρνει και μπιμπερό και πιπίλα από την αρχή???οσο πιο μετά προσπαθείς τόσο πιο δύσκολο είναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

@dimitra2222 υπομονή και επιμονή !Κάνε κάθε μέρα σε κάθε γεύμα την προσπάθεια και πιστεύω θα το πιάσει κάποια στιγμή!δοκιμασε να το δινει καποιος αλλος το μπιμπερο για αρχη...Μήπως ο παιδίατρος σε συμβουλέψει?

Μήπως τελικά είναι καλύτερο  να παίρνει και μπιμπερό και πιπίλα από την αρχή???οσο πιο μετά προσπαθείς τόσο πιο δύσκολο είναι..

Και άντε καλά την πιπίλα, αλλά το μπιμπερο σχεδόν όλα τα μωρά θα χρειαστεί να το πάρουν κάποια στιγμή γιατί αν η μητέρα χρειαστεί να λείψει για λίγες ώρες καποιος άλλος θα πρέπει να το ταισει. Πιπίλα πολλά παιδιά δεν παίρνουν ακόμα και αν παίρνουν μπιμπερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ζήτημα είναι ότι το πέρασα με την μεγάλη κι είπα ότι στην μικρή θα δώσω από νωρίς μην έχω τα ίδια...τελικά και που έδωσα κ που το πήρε όταν το διέκοψα για 1 μήνα το ξεμαθε...πιπίλα κι εμένα κανένα παιδί μου δεν θέλησε...αλλά το μπιμπερο μεγάλο πακέτο.. ο άντρα μου πάλευε χθες για ώρες...από τις 12 το μεσημέρι ως τις 6 το απόγευμα χωρίς αποτέλεσμα...τι να πω ελπίζω να τα καταφέρουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν ήταν λίγο μεγαλύτερη κι είχαμε αρχίσει στέρεες τουλάχιστον θα φρόντιζαν να τρώει το γεύμα τις ώρες που λείπω...τώρα όμως δεν υπάρχει αυτή η εναλλακτικη ..και φοβάμαι οτιε τη γοπ που αντιμετωπίζει ίσως κι αργήσουμε λίγο να εισάγουμε στέρεες λόγω ανώριμους πεπτικού...δεν ξέρω υποθέτω αλλά όπως κ να έχει ως τότε σίγουρα κάτι πρέπει ν τρώει στις 6 ώρες που θα λείπω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 έχουμε κι εμείς το ίδιο θέμα. Είχα πάει κομμωτήριο σήμερα και άφησα μπιμπερό να τον ταΐσει ο άντρας μου. Ε γύρισα στο σπίτι με την πετσέτα στο κεφάλι ? σκέφτομαι να δοκιμάσω αλλο τρόπο σίτισης π.χ. κουτάλι ή ειδικό ποτηράκι. Τα έχεις δει καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 συνήθως όταν έχουν γοπ ξεκινάνε νωρίτερα τις στέρεες. Όσο για τ μπιμπερό θα τ μάθει. Εγώ όταν ήθελα να αποθηλασω τη μεγάλη μου μου έκανε τρέλα νούμερα. Αποφάσισα ένα βράδυ να της τ δώσω μισοκοιμισμενη πριν ακόμη ξυπνήσει από μόνη της κ έτσι τ πήρε. Δηλαδή θηλάζα στις 10 τ βράδυ κ στις 12 π ξανα ξυπνούσε με τ π άρχισε να κουνιέται της έδωσα μπουκάλι. Την είχα αγκαλιά κ την κουνούσα ελαφριά. Έτσι τ πήρε οπότε καθιέρωσα εκείνη την ώρα σαν γεύμα με μπουκάλι κ σταδιακά έκοβα γεύμα θηλασμού κ έβαζα μπουκάλι αφού τ είχε ψιλό συνηθίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεδομένου ότι είχε δεχτεί το μπιμπερο πιο μικρή είπα να μην δυσκολεψω τη ζωή όσων θα την κρατάνε τις ώρες που θ δουλεύω (σύζυγος πεθερά) της δίνω για τη γοπ κάθε μέρα σιρόπι με σύριγγα κ δεν το διαχειρίζεται και πολύ καλά...βέβαια ίσως ν φταίει κ η γεύση του σιροπιού... @diwni δεν ήξερα ότι μπορεί να μας βάλει κ νωρίτερα στέρεες υπέθεσα ότι θα μας αργήσει...μακάρι μπας κ γλιτώσουμε την ταλαιπωρία...πάντως και μισοκοιμησμενη προσπαθήσαμε όπως λες (αυτό το κόλπο έπιανε στην μεγάλη) αλλά τίποτα... Ελπίζω μέρα με τη μέρα να το συνηθίσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 δεν ξέρω αν τελικά είναι άλμα μόνο ή σε συνδυασμό με ένα ελαφρύ κρύωμα. Χθες βράδυ μέχρι να κοιμηθεί έκλαιγε τόσο πολύ που είχε γίνει μώβ. Και δεν ήθελε στήθος με τίποτα. Η μόνη της παρηγοριά και χθες δεν ήθελε καθόλου. Ευτυχώς μου κοιμήθηκε 23:30 με 05:30 (εγώ την ξύπνησα από την αγωνία μου αν είναι καλά), έφαγε και κοιμήθηκε μετά μέχρι τις 09:00 που πάλι εγώ την ξύπνησα γιατί είχαμε παιδίατρο. 

Λοιπόν, κορίτσια, κάναμε κι εμείς το πρώτο μας εμβόλιο. Έκλαιγε τόσο πολύ από τη στιγμή που την έβαλε ο γιατρός στη ζυγαριά που δεν κατάλαβε καθόλου το εμβόλιο. Χαχαχαχα!! Το μαναρακι μου!!! Έκλαιγε τόσο δυνατά που δεν ακούγαμε τι έλεγε ο γιατρός. Μόλις της έκανε το εμβόλιο και την πήρα αγκαλιά, όλα έγιναν μια χαρά. 

Μεγαλώνει πολύ καλα, είναι σχεδόν 6κιλα και 60 εκατοστά ύψος. Αλλά έχει ένα ελαφρύ κρύωμα και πρέπει να της βάζω φυσιολογικό ορό πριν από κάθε θηλασμό. Και δεν το έχω κάνει ποτέ και ψιλοφοβαμαι η αλήθεια είναι αλλά μια δυο και θα έχω γίνει εξπερτ και σε αυτό. :-)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2019 at 12:55 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@Sofi90 δεν ξέρω αν τελικά είναι άλμα μόνο ή σε συνδυασμό με ένα ελαφρύ κρύωμα. Χθες βράδυ μέχρι να κοιμηθεί έκλαιγε τόσο πολύ που είχε γίνει μώβ. Και δεν ήθελε στήθος με τίποτα. Η μόνη της παρηγοριά και χθες δεν ήθελε καθόλου. Ευτυχώς μου κοιμήθηκε 23:30 με 05:30 (εγώ την ξύπνησα από την αγωνία μου αν είναι καλά), έφαγε και κοιμήθηκε μετά μέχρι τις 09:00 που πάλι εγώ την ξύπνησα γιατί είχαμε παιδίατρο. 

Λοιπόν, κορίτσια, κάναμε κι εμείς το πρώτο μας εμβόλιο. Έκλαιγε τόσο πολύ από τη στιγμή που την έβαλε ο γιατρός στη ζυγαριά που δεν κατάλαβε καθόλου το εμβόλιο. Χαχαχαχα!! Το μαναρακι μου!!! Έκλαιγε τόσο δυνατά που δεν ακούγαμε τι έλεγε ο γιατρός. Μόλις της έκανε το εμβόλιο και την πήρα αγκαλιά, όλα έγιναν μια χαρά. 

Μεγαλώνει πολύ καλα, είναι σχεδόν 6κιλα και 60 εκατοστά ύψος. Αλλά έχει ένα ελαφρύ κρύωμα και πρέπει να της βάζω φυσιολογικό ορό πριν από κάθε θηλασμό. Και δεν το έχω κάνει ποτέ και ψιλοφοβαμαι η αλήθεια είναι αλλά μια δυο και θα έχω γίνει εξπερτ και σε αυτό. :-)

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Μεγαλωνετε και σεις μια χαρα!Θυριακι το κοριτσι!!Και εσενα σου κρυωσε?Περαστικα στην ζουζουνα..Ουτε εγω μπορω να της βαζω ορο.Καθε πρωι της βαζω 2 σταγονιτσες στο καθε ρουθουνι το αλλο το κανει ο αντρας μου..

Εγω χθες τρομαξα τοσο οσο δεν εχω τρομάξει στην ζωη μου..Οπως μου κοιμοταν το βραδυ(εγω δεν κοιμομουν εκεινη την ωρα) σαν να σταματησε η αναπνοη της και προσπαθουσε να ανασάνει..Εκανε και εναν ηχο περίεργο και εβαλε τα κλαματα απ'τον φοβο της υποθετω..Την πηρα αγκαλια να ηρεμήσει και μετα την εβαλα στο στηθος οπου μου πνιγηκε και παλι δεν μπορουσε να ανασανει..Τι ηταν παλι αυτο?Σημερα ειναι μια χαρα.Περιμενω να με παρει πισω η παιδιατρος να μου πει

 

Καλησπερα!μηοως βρε κοριτσι μου εχει βουλωσει η μυτουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμένα μου το έκανε αυτό πριν ενάμιση μήνα. Νομίζω έχασα 10 χρόνια απ’τη ζωή μου. Τελικά είχε βουλώσει η μυτούλα του. Κάπου διάβασα ότι τα μωρά μέχρι 3-4 μηνών αναπνέουν μόνο από τη μύτη, δεν μπορούν από το στόμα. Από τότε του βάζω σχεδόν κάθε βράδυ από ένα όρο σε κάθε ρουθούνι. Το «άλλο» που λες, όχι απλά σταγονιτσες. 

@Angelmammy μια χαρά το κορίτσι σου μεγαλώνει! Περαστικά σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

@Sofi90 δεν ξέρω αν τελικά είναι άλμα μόνο ή σε συνδυασμό με ένα ελαφρύ κρύωμα. Χθες βράδυ μέχρι να κοιμηθεί έκλαιγε τόσο πολύ που είχε γίνει μώβ. Και δεν ήθελε στήθος με τίποτα. Η μόνη της παρηγοριά και χθες δεν ήθελε καθόλου. Ευτυχώς μου κοιμήθηκε 23:30 με 05:30 (εγώ την ξύπνησα από την αγωνία μου αν είναι καλά), έφαγε και κοιμήθηκε μετά μέχρι τις 09:00 που πάλι εγώ την ξύπνησα γιατί είχαμε παιδίατρο. 

Λοιπόν, κορίτσια, κάναμε κι εμείς το πρώτο μας εμβόλιο. Έκλαιγε τόσο πολύ από τη στιγμή που την έβαλε ο γιατρός στη ζυγαριά που δεν κατάλαβε καθόλου το εμβόλιο. Χαχαχαχα!! Το μαναρακι μου!!! Έκλαιγε τόσο δυνατά που δεν ακούγαμε τι έλεγε ο γιατρός. Μόλις της έκανε το εμβόλιο και την πήρα αγκαλιά, όλα έγιναν μια χαρά. 

Μεγαλώνει πολύ καλα, είναι σχεδόν 6κιλα και 60 εκατοστά ύψος. Αλλά έχει ένα ελαφρύ κρύωμα και πρέπει να της βάζω φυσιολογικό ορό πριν από κάθε θηλασμό. Και δεν το έχω κάνει ποτέ και ψιλοφοβαμαι η αλήθεια είναι αλλά μια δυο και θα έχω γίνει εξπερτ και σε αυτό. :-)

 

Εμείς αύριο θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο ελπίζω να μην έχουμε παρενέργειες Γιατί ήδη εδώ και δύο ημέρες έχουμε αρκετή γκρίνια μέσα στην ημέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy μια χαρά η ζουζούνα πολύ καλή!!περαστικά σας!

@Sofi90 και εγώ θα τρόμαζα!μιλά με την παιδίατρο να δεις τι θα σου πει αλλά  μπορεί να έχουν δίκιο τα κορίτσια που λένε για τη μυτούλα!

Εγώ κορίτσια δεν της το κάνω πλέον αυτό καθόλου!μου είχε πει ο παιδίατρος όταν είχαμε πάει στον μήνα ότι μπορώ με χαρτάκι κουζίνας να το γυρνάω στην άκρη και να παίρνω με αυτό τις μυξουλες και της το κάνω έτσι σχεδόν κάθε μέρα και ενάμιση μήνα είμαστε μια χαρά!το "αλλο"όπως λέει και η @Sofi90 μου φαίνοταν πολύ βάρβαρο και δεν μπορουσα να της το κάνω πάντα με επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εμένα νομίζω το συνήθισε και δεν κλαίει πια τόσο. Αλλά είναι όντως βάρβαρο, πνίγονται τα καημενούλια. Κι εγώ άμα δω καμία μυξούλα την παίρνω με χαρτάκι βρεγμένο με όρο, αλλά αν μπουκώσει η μυτούλα δε γίνεται δουλειά έτσι! Εγώ από την τρομάρα που πήρα, είπα με το που τον ακούω λίγο να ρουθουνιζει, θα του ρίχνω. Μέχρι να πάει 4 μηνών και να είμαι σίγουρη ότι μπορεί να αναπνεύσει και από το στομα, μετά τέλος το βασανιστήριο ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa με στεγνό χαρτάκι το κάνω και αν είναι πιο έξω με μπατονετα και βλέπω πως δεν ρουθουνιζει!βολεύτηκα πάντως δε μπορώ να πω γιατί μου έκλαιγε παρά πολύ και δε καθόταν με τίποτα!άσε που κάποια στιγμή δεν έβγαινε από την άλλη και νόμιζα κάτι έπαθε το μωρό αλλά τελικά δεν το έκανα σωστά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...