Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Angelmammy και μένα ακριβώς τ ίδιο μ κάνει. Ακριβώς όμως. Ενώ πεινάει τη βάζω στήθος κ κλαίει κ Δ πιάνει. Πάμε κάτω από τ απορροφητηρα Η της βάζω μουσική να ηρεμήσει πρώτα.

Αχ κορίτσια Εγώ βρήκα χθες κ σήμερα βλεννα με αίμα στα κακα.  Αλλεργία μ μυριζεται. Αύριο έχουμε παιδίατρο ούτως ή άλλως. @Narcissa με κόβω να σ κάνω παρέα στην αποχή. @Angelmammy ακόμη κ Η κουβερτούρα ενδέχεται να περιέχει ίχνη γάλακτος δυστυχώς. Αν Δ κάνω λάθος τ γράφει κ πάνω στη συσκευασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Narcissa το έψαξα λίγο και θέλει 5 με 6 πάνες με τσισα κανονικά...Θα δω μήπως τη βάζω πιο συχνά στο στήθος  τι να πω!πρόσεχει τη σιλουέτα του το κορίτσι μου!!!Χαχαχα μωρέ με το τσιγάρο καλά κάνεις είναι πολύ μωράκια νομίζω και εγώ Δε θέλω να το αναπνέει...

@Diwni λες και οι κουκίδες που είδα στη δικιά μ να ήταν αίμα?:?σαν το χρώμα του μπενταντιν μου έμοιαζε...Δεν ξέρεις τι μπορεί ν εφαγες που να της το προκάλεσε Ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι να μην είναι τίποτα @Diwni μου! Ημέρα 3η και ήδη λιγουρεύομαι πίτσα. Λέγαμε ότι έχουμε ήσυχα μωρά και μας ματιασανε μου φαίνεται ?

@stasa199 τότε μάλλον 5 «γεμάτες» θα είναι οκ και οι 6-8 που λένε, θα εννοούν απλά βρεγμένες. Εμένα βρέχει σίγουρα 10, αλλά υποθέτω κάποιες θα είναι κατουρημένες μια φορά, άντε 2. Τον αλλάζω κι εγώ αρκετά συχνά η αλήθεια είναι. Ο άντρας μου με πειραζει, μου λέει «τι τον αλλάζεις κάθε 3 και λίγο; Ασ’τον και λίγο να συγκαεί να γίνει άντρας!» ? Κακά του συνήθως κάνει πλέον 2 φορές μέσα στη μέρα, μπορεί και μια. Έχει τύχει 2 φορές να μην κάνει και καθόλου και την επόμενη με ένα προυτ του έφτασαν μέχρι τη μασχάλη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa γεμάτες Ναι (γινεται ολη η γραμμη μπλε )αλλά όχι να λες παναγιά μου πόσες ώρες έχω να το αλλάξω το μωρό??θα την παρακολουθήσω αυτές τις μέρες να δω πως πάει.. εμενα αν δεν κανει θα σκασει νομιζω!δύο φορές είναι το στάνταρ!Μπορεί να φτάσει και 4 με 5!Καλά γέλασα πολύ με τον άντρα σου!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy και μένα ακριβώς τ ίδιο μ κάνει. Ακριβώς όμως. Ενώ πεινάει τη βάζω στήθος κ κλαίει κ Δ πιάνει. Πάμε κάτω από τ απορροφητηρα Η της βάζω μουσική να ηρεμήσει πρώτα.

Αχ κορίτσια Εγώ βρήκα χθες κ σήμερα βλεννα με αίμα στα κακα.  Αλλεργία μ μυριζεται. Αύριο έχουμε παιδίατρο ούτως ή άλλως. @Narcissa με κόβω να σ κάνω παρέα στην αποχή. @Angelmammy ακόμη κ Η κουβερτούρα ενδέχεται να περιέχει ίχνη γάλακτος δυστυχώς. Αν Δ κάνω λάθος τ γράφει κ πάνω στη συσκευασία.

Δυστυχώς κορίτσια και πράγματα που φαίνονται εντελώς αθώα όπως η φυτική μαργαρίνη, οι φρυγανιές ή τα αλλαντικά, περιέχουν ίχνη γαλακτοκομικών έστω και σε πολύ μικρές ποσότητες. Εγώ που απειχα από τα γαλακτοκομικά για έναν μήνα κόντεψα να τρελαθώ, δεν μπορούσα να φάω τπτ πέρα από κρέας, ρύζι, όσπρια, φρούτα, κάποια μακαρόνια κλπ. Δεν είναι τόσο εύκολο, ειδικά αν έχεις στερηθεί στην εγκυμοσύνη όπως είχα στερηθεί εγώ λόγω διαβήτη και με τον θηλασμό λαχταρούσα ένα γλυκό με σοκολάτα..... Ευτυχώς στον μήνα πάνω πήγαμε στον παιδογαστρεντερολογο και είδε τα κακα μας και αμέσως είπε να κάνω πλήρη εισαγωγή ξανά και αν δω κάτι στα κακα να τον καλέσω. Πήρα μεγενθυντικο φακό και κάθε φορά που έκανε κακά τα έλεγχα διεξοδικά (χαρούμενη διαδικασία) και δεν μου εμφάνισε ξανά τπτ! Πιο πολύ θεωρώ ότι έφταιγε το ανώριμο γαστρεντερικό του σύστημα παρά ότι είχαμε αλλεργία! Αλλά φοβάσαι!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA εμένα μ τ εμφάνισε τώρα π έκλεισε τον 3ο αρα Δ νομίζω να είναι λογο ανωριμου γαστρεντερικου. Μωρέ πιο πολύ με νοιάζει να μην ταλαιπωρείται η ψυχούλα μου. Για μένα είναι ευκαιρία να κόψω τα γλυκά να χάσω τα κιλά π μ μείναν μια ώρα αρχύτερα χαχα έχουμε παιδίατρο τ απόγευμα οπότε ότι μας πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@KONSTANTIA εμένα μ τ εμφάνισε τώρα π έκλεισε τον 3ο αρα Δ νομίζω να είναι λογο ανωριμου γαστρεντερικου. Μωρέ πιο πολύ με νοιάζει να μην ταλαιπωρείται η ψυχούλα μου. Για μένα είναι ευκαιρία να κόψω τα γλυκά να χάσω τα κιλά π μ μείναν μια ώρα αρχύτερα χαχα έχουμε παιδίατρο τ απόγευμα οπότε ότι μας πει.

Ναι η αλήθεια είναι ότι εμένα αυτό το εμφάνισε την 10η ημέρα ζωής του οπότε έχεις ένα δίκιο. Μακάρι βέβαια να μην τραβήξει για πολύ καιρό, να είναι κάτι παροδικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κόριτσια καλημέρα! Γοπ έχουμε κι εμείς κ μάλιστα με 2 εισαγωγές στο νοσοκομείο όπου ούτε εκεί αλλά ούτε κ ο παιδίατρος Μ είπε ότι χρειάζεται ν αφαιρέσω κάτι από τη διατροφή μου ενώ το ρώτησα επανειλημμένα...τώρα για τις πάνες λίγο προβληματίζομαι γιατί αν κ τρώει καλά δεν έχω πολλές βρεγμένες...δηλαδή την αλλάζω στις 10 το βράδυ κ μετά 7 το πρωί...βέβαια τη νύχτα τρώει στις 10-11 κ μέρα ξανά στις 5... Μέσα στη μέρα την αλλάζω περίπου ανά 3-4 ώρες ..αλλά δεν είναι κ τούβλο από βάρος η πάνα...κακά ενώ έκανε πολλά μέσα στη μέρα όταν γεννήθηκε τώρα το πάει 1 στις 2-3 μέρες κ είναι κάπως υγρά...sorry για την περιγραφή αλλά αναρρωτιεμαι...πάντως βάρος βάζει πολύ πολύ καλά...είναι 2.5 μηνών κ έφτασε 6.100 από 3370 που γεννήθηκε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 εφοσον σου παίρνει βάρος μην ανησυχείς!τα κακα τους μπορεί να κάνουν και μέρες να τα κάνουν και εμένα μου το είπε ο παιδίατρος!

@Sofi90 δεν ήταν σαν κλωστουλες αλλά σαν κουκίδες...Δεν το ξανά είδα και δεν βρήκα τι μπορεί να την πείραξε!Και εμένα ο παιδίατρος ειναι πολύ υπέρ του θηλασμού!Δεν είναι σύμβουλος βέβαια!Στο μαιευτήριο δε σε βοήθησαν με τη θηλή??,Εγώ είχα βρει μια μαία την Κωνσταντίνα τρομερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2019 at 12:55 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@dimitra2222 εφοσον σου παίρνει βάρος μην ανησυχείς!τα κακα τους μπορεί να κάνουν και μέρες να τα κάνουν και εμένα μου το είπε ο παιδίατρος!

@Sofi90 δεν ήταν σαν κλωστουλες αλλά σαν κουκίδες...Δεν το ξανά είδα και δεν βρήκα τι μπορεί να την πείραξε!Και εμένα ο παιδίατρος ειναι πολύ υπέρ του θηλασμού!Δεν είναι σύμβουλος βέβαια!Στο μαιευτήριο δε σε βοήθησαν με τη θηλή??,Εγώ είχα βρει μια μαία την Κωνσταντίνα τρομερή!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni για να περνάμε τα ίδια, κάνα άλμα θα είναι πάλι... μιας και έχουν ακριβώς ίδια ηλικία οι ζουζουνες μας. 

Κορίτσια, εμένα στις αρχές έκανε 5-6 φορές κακακια τη μέρα. Εδώ και κάμποσο καιρό 2 αλλά καλές ( ? ). Χθες δεν έκανε καθόλου και σήμερα μέχρι το μεσημέρι όλο σφιγγόταν κι έκλαιγε. Και όταν έκανε έβγαλε...... Απαπα!!! Χαχαχα!!! Και έβγαλε και μια φωνουλα ανακούφισης που σκάσαμε στα γέλια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 η σύμβουλος ήταν πολύ καλή την είχα 2 φορές αλλά ήταν μόνη της για όλο τον όροφο!Ε δεν γίνεται!Εμένα η μαία αυτή με βοήθησε πάρα παρα πολυ να είναι καλά η γυναίκα!αν ξανά δω εννοείται τώρα έχω το νου μου να θυμάμαι τι έφαγα!αν και δεν ξέρω αν το πεθαίνετε και εσείς βρε κορίτσια χάνω τις μέρες !Δε θυμάμαι τι έφαγα ποτέ μίλησα με κάποιον!Να αρχίσω να ανησυχώ???χαχαχαχα και με κορόιδευε ο άντρας μου και στην μια βδομάδα που είναι σπίτι και έχει άδεια έχει αρχίσει και αυτός να τα παθαίνει!Και του λέω τα βλέπεις???

@Angelmammy εμένα κάνει 2 με 3 και θα κάνει και εμένα από τις καλές και λέω παναγιά μου!!!!!Καλά εσένα που βγάζει και φωνούλα η γλυκούλα!ανθρωπάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τελικά ιωσουλα περνάει η μικρή μ Γτ έχει δεκατακια. Το αιματακι π είδα ήταν απειροελάχιστο κ Δ έχει να κάνει με αλλεργεια.  Ωστόσο πρέπει να κόψω τα γαλακτοκομικά κ να προσέχω λίγο τη διατροφή μ για καμία βδομάδα μέχρι να αναρρώσει πλήρως το μωρό.

Εμένα κορίτσια κάνει πολλές φορές κακακια. Σήμερα πχ έκανε 8. Ο γιατρός είπε ότι λογο πολλών κενωσεων μπορεί ανά διαστήματα να έχει έτσι ίχνη από αίμα. Παρόλα αυτά πήρε ένα κιλό κ 3.5 πόντους. Έφθασε 6050 κ 62.5. Δεδομένου ότι γεννήθηκε 2440 ο γιατρός λέει ότι πάει πολύ καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni περαστικά σας!ευτυχώς δεν φαίνεται να είναι αλλεργία!μακάρι μετά τη βδομάδα να είναι καλά η μικρούλα σου!πολύ καλό και το βάρος Της!!!3 μηνών είστε τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199Ναι ακριβώς 3 μηνών. 3 Μαΐου γεννήθηκε. Λογικά είπε ο γιατρός την Τετάρτη θα είναι μια χαρά. Μωρέ Δ έχει κάτι σοβαρό αλλά ήταν λίγο ανήσυχη Ενώ συνήθως είναι χαμογελαστή κ ήρεμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@stasa199Ναι ακριβώς 3 μηνών. 3 Μαΐου γεννήθηκε. Λογικά είπε ο γιατρός την Τετάρτη θα είναι μια χαρά. Μωρέ Δ έχει κάτι σοβαρό αλλά ήταν λίγο ανήσυχη Ενώ συνήθως είναι χαμογελαστή κ ήρεμη.

Αχ ευτυχώς!!τι θερμοκρασία είχε?Εμείς δε θα έχουμε διπλασιάσει το βάρος μας στους 3 μήνες.. από ότι είδα στην καμπύλη 5.800 είναι ακριβώς στην πράσινη γραμμουλα οπότε είστε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 37.8  37.9 κάπου εκεί παίζει όλη μέρα. Δε θεωρείται ακριβώς πυρετός αλλά κάτι την τριγυρίζει κ της φέρνει ανησυχία. Δεδομένου ότι είναι κάπως ανησυχεί από τ Σάββατο τ βράδυ αύριο μεθαύριο θα είναι πολύ καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni της έδωσες Ντεπόν η κάτι άλλο?Καλά εγώ νομίζω θα είχα αγχωθεί!Εσύ είσαι αρκετά ήρεμη νομίζω!(στη μασχάλη της παίρνεις τη θερμοκρασία?)

Εγώ σήμερα όπως πήγα να αφήσω την κρέμα για την αλλαγή της πάνας δίπλα από το κεφαλάκι της μικρής που την αφήνω πάντα μου έφυγε από το χέρι και της έπεσε στο πρόσωπο (και νομίζω στο μάτι!ευτυχώς είναι σχεδόν άδεια και δεν είχε τόσο βάρος.. )Δεν έκλαψε αμέσως αλλά πετάχτηκε τρομαγμένη και μετά άρχισε να κλαιει παρά πολύ!την έβαλα στο μπανάκι κάναμε μπάνιο και γέλαγε και ήταν καλά!Όταν πήγαμε να ντυθουμε Αφού τη στέγνωσα και της έκανε μασάζ άρχισε να κλαίει τόσο πολύ για 20 λεπτά σχεδόν!δεν μπορούσα να την ηρεμήσω!Δεν ξέρω τι την πείραξε πάντως πόνεσε η καρδούλα μου!Αφού ηρέμησε λίγο την έβαλα στο στήθος,εφαγε και ηρέμησε τελείως και κοιμήθηκε σε 5 λεπτά!Η καημενουλαμου μακάρι να μην ποναγε!τόσο πολύ δεν μου έχει ξανά κλάψει!Δεν σταμάταγε...μόνο για λίγα δευτερόλεπτα για να πάρει ανάσα και ξανά...ελπίζω να πέρασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Ναι Ντεπόν αν την δω πολύ ανήσυχη Η αν μ κάνει πάνω από 38. Έχουμε θερμόμετρο με υπέρυθρες οπότε πρώτα τσεκάρω έτσι κ μετά στη μασχάλη.

Τρόμαξε μωρέ Η καημένη σου. Κ μετά μάλλον τ θυμήθηκε κ την έπιασε πάλι τ παράπονο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni περαστικά σας!!!! Αχ μωρέ η μικρούλα σου! Φοβερή ανάπτυξη. Σκέψου ότι έφτασε τη δικιά μας σχεδόν που γεννήθηκε 1 κιλό πάνω.

@stasa199 συμβαίνουν αυτά. Σήμερα το έχει ξεχάσει, ε;; Ευτυχώς δεν έγινε καμία ζημιά στο ματάκι της. Σκέψου ότι εσένα έγινε που έπεσε η κρέμα κατά λάθος. Εμένα η μικρή μου χτύπησε το κεφάλι της σε ένα κούφωμα πόρτας όταν ο άντρας μου την έκανε αεροπλάνο. Καλά ώρες ώρες λέω αυτοί οι άντρες τα έχουν για παιχνίδια τα μωρά μας. Μόνο με στήθος ηρέμησε η ψυχούλα μου. Δε θέλω να σας πω τα νεύρα μου μετά με τον άντρα μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni και εγω αυτο ειπα οτι μηπως το θυμήθηκε και για αυτό έκλαιγε έτσι αλλά ο άντρας μου λέει ότι μάλλον πονούσε...ευτυχώς σήμερα είναι όλο χαμόγελα!

@Angelmammy μου έχουν πει και φίλες ότι τους χτύπησαν στην κάσα της πόρτας!ευτυχως σου ηρεμησε στο στηθος εμένα δεν ήθελε χθες!!θα συμβουν και αυτα θα μας χτυπησουν δυστυχως....Επίσης Εγώ όπως την κράταγα μια φορά να πάω να την πλύνω χτύπησε το κεφαλάκι της στο ντουλάπι του μπάνιου...αυτή δεν κατάλαβε τίποτα εγώ έκλαιγα και δε μπορούσα να σταματήσω!λο σκεφτομσι μωρέ είναι τόσο μικρά γιατί να πονάνε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 καλέ σταμάτα να κλαις με τ παραμικρό. Έχει προνοήσει Η φύση ακριβώς επειδή Δ μπορούν να προστατεύουν να μη κινδυνεύουν από χτυπήματα τόσο εύκολα. Αύριο μεθαύριο θα σ αρρωστήσει, θα πέσει θα χτυπήσει. Πώς θα τ παρηγορήσεις αν κλαις εσυ;

@Angelmammyφαντάζομαι τι του εσυρες μετά. Εγώ ένα βράδυ τ έπαθα αυτό με τη μεγάλη μου. Από τις άπειρες φορές π ξυπνούσε κάποια στιγμή Δ πήρα καλά τη στροφή για τ δωμάτιο της κ όπως την είχα αγκαλιά βρήκε ρ κεφάλι της στην κασα. Σχεδόν κοιμόμουν βέβαια κ που έφθασα στο κρεβάτι της απορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni από την κούραση πολλά μπορούν να συμβούν. Εγώ στις αρχές πήγα να βάλω φωτιά στην κουζίνα, που ποτέ δεν έχω τέτοιες τάσεις. Χαχαχα!! Αλλά ο άντρας μου κάνει τη μικρή αεροπλάνο, πύραυλο, steadycam κ.α. Τώρα γελάμε αλλά η αγωνία μου αν χτύπησε άσχημα το παιδί δεν περιγράφεται!

@stasa199 πολλές φορές νομίζουμε εμείς ότι πονάνε ή φοβούνται και ενώ αυτά δεν έχουν καταλάβει τίποτα, τους μεταφέρουμε εμείς τι δικό μας άγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...