Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κατάλαβα... Αλλά είναι και 2μιση ετών, σωστά;;; Εννοώ ότι καταλαβαίνει πολλά περισσότερα από ένα μωράκι 2-3 μηνών. Βέβαια είναι και αυτό που λες, συνήθεια μηνών. Δεν ξέρω αν σε τόσο μικρούλικα μωράκια μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα. Εμένα η μικρή μου άλλαξε μόνη της όταν σταμάτησα να την κάνω μπάνιο βράδυ. Αλλά σε 2 μηνών τι να κάνεις άλλο;; Απλά υπομονή. 

Απλά ανέφερα αυτό το παράδειγμα για να καταλάβεις ότι ακόμα και σε ένα μεγάλο θεωρητικά παιδακι με ομιλία μπορείς να του φτιάξεις το πρόγραμμα αρκεί να προσπαθήσεις. Όταν αφηνεσε ερμαιο των καταστάσεων μην περιμένεις με μαγικό τρόπο να γίνουν τα πράγματα όπως τα θες. Εσείς που έχετε πολύ μικρά μωρά προσπαθήστε να αφουγκραστειτε τις ανάγκες των δικών σας μωρών και θα βρείτε τον τρόπο εν καιρώ να τα φέρετε στα μέτρα σας. Και μην ακούτε τις μουφες που διαδίδονται αριστερά και δεξιά για τέλεια μωρά, τέτοια μωρά δεν υπάρχουν!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια προγραμμα σε τόσο μωρό κ να θες δε γίνεται..  Μετά τους 3 μηνες . Σιγά σιγά θα φτιάξει ένα μονο του κ εσείς θα το φέρετε λίγο κ στα μέτρα σας . Εμάς πχ κοιμάται στις 11 μιση ωριτσα αντε μια και μετά 1 -1,5 ώρα κατά τις 4  ...  

Το έχουμε κάνει έτσι λοιπόν ώστε να τρώει φρουτοκρεμα  κ η να κοιμάται τις καθημερινές η τα σκ που πάμε εκδρομές κ βόλτες να φεύγουμε εκείνη την ώρα για να κοιμάται αυτο το μισαωρο στ αμάξι κ να μη γκρινιάζει  ούτε στ αμάξι ούτε στη βόλτα μετά  .  

Κοινώς θα προσαρμοστειτε κ εσείς κ το μωρο   σιγα σιγα . Θα σας πάει μόνο του   . Λίγο υπομονή.. το φάγατε το πρωτο δύσκολο  κομμάτι τώρα θα είναι καλύτερα  ! 

Τώρα το επόμενο δύσκολο απο την εμπειρία μου είναι όταν θ αρχίσουν το περπάτημα ... ! Τα έχουμε φτύσει οικογενειακώς! Δε κάνει στοπ ο μικρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@KONSTANTIA Πιστεύω οτι στην εποχή μας πλην λιγων εξαιρέσεων ολοι οι γονείς προσπαθούν με τα παιδια τους..Ειμαστε γενιά που τα ψαχνει τα πραγματα και διαβαζει,ρωταει,ενημερώνεται..Σαφως σε ενα παιδακι 2,5 χρονων μπορει να μπει ενα προγραμμα με υπομονή και κουβέντα αλλα πιστευω και σε ενα μωρακι κατι μπορεις να αλλαξεις εστω και λιγο.Και μενα οταν την εκανα βραδυ μπανιο κοιμοταν 2-3.Πλεον που την κανω πρωι το καναμε 11-11μιση.Οχι σε μια μερα.Με υπομονη.Και στην βολτα το προσπαθώ αλλα χωρις επιτυχια μεχρι στιγμης και σε οτι αλλο μου εχει τύχει.Δεν ξερω για ευκολα και δυσκολα μωρα.Εμενα απ'την αρχη δεν ηταν μαμ κακα και νανι..

@Angelmammy Οταν ολοι σε αντιμετωπιζουν σαν να φταις εσυ και σε κριτικαρουν αντι να σου δωσουν μια συμβουλη αρχιζεις και αμφισβητεις τον εαυτο σου..Αφου το συζητησαμε σοβαρα με τον αντρα μου το ενδεχόμενο να φταιμε εμεις καπου..Το παιδί κλαιει γιατι δεν εχεις γάλα,το παιδί δεν κοιμαται ολη νυχτα γιατι δεν χορταίνει με το γαλα σου,το παιδί δεν καθεται στο καροτσι γιατι εχει μαθει στα χερια.Αστο και λιγο να κλαψει να ανοιξουν τα πνευμονια του..Αυτα είναι τα λιγα που ακούω.

@stasa199 Ασβεστιο και σιδηρο παιρνω και γω και θα παιρνω για οσο θηλαζω μου ειπε..

Όλα αυτά και άλλα τόσα μου λένε κι εμένα. Πλέον δε τα συζητάω για να μην εκνευρίζομαι. Όταν με ρωτάνε πως πάει η μικρή λέω τέλεια και ξεμπερδευω. Αλλάζω θέμα. Ο πατέρας μου είναι ο μόνος άνθρωπος που μου είπε να κάνω ο,τι εγώ νομίζω πιο σωστό για το παιδί μου και είναι ο μόνος που κάθε φορά που του λέω μια ανησυχία μου μού λέει ότι τα μωρά έχουν ποικίλα θέματα που δεν μπορούμε να τα ξέρουμε κάθε φορά. Και ο μόνος που μου λέει να συνεχίσω το θηλασμό και μου εδινε κουράγιο (ο μόνος μετά τον άντρα μου) όταν πονούσα κλπ. 

Ασβέστιο και σίδηρο κι εγώ παίρνω και θα παίρνω όσο θηλάζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 οι ελληνικές παροιμίες λένε 2 πράγματα. Η πρώτη μεν λέει ότι το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις είναι και η μεν δεύτερη ότι σε γέρικο σκυλί καινούργια κόλπα είναι δύσκολα να μάθεις. Εγώ θα σου πω ότι θα το βρεις με το μωρό σου και όλα θα πάνε καλά, μην ακούς κανέναν φωτεινό παντογνώστη που σου λέει τι δεν κάνεις καλά γιατί πραγματικά όλα τα κάνεις σωστά και με τον τρόπο που πρέπει για το παιδί σου. Ταμείο κάνουμε με τα παιδιά μας πολύ αργότερα και ο καθένας θα κάνει τον απολογισμό του μετά. 

Για την ιστορία να σας πω για να γελάσει λίγο το πικραμένο σας χείλη ότι ο παππούς της ανηψιας που σας περιεγραψα παραπάνω είπε το δικό μου παιδί ρομπότ επειδή έχει πρόγραμμα. Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια λένε.....?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Υπάρχουν εύκολα κ δύσκολα μωρά κ έχω τα 2 άκρα. Σε σχέση με την μεγάλη μου το μωρό είναι τ τέλειο μωρό. Είναι ήσυχο, βολικό, αποκοιμιεται μόνο του, κάθεται στο καθίσματακι τ αυτοκινήτου. Καμία σχέση με τη μεγάλη μ π για όλα μας βγάζει την πίστη. Σίγουρα οι γονείς βάζουν τα όρια αλλά τα παιδιά έχουν τ δικό τους χαρακτήρα.

@Sofi90 εννοείται πως Δ κάνεις κάτι λάθος. Η κάθε μια μας προσπαθεί τ καλύτερο για ρ μωρό της. Μην ακούς βλακείες σε παρακαλώ. Εγώ κ στις 2 μ προσπαθούσα να έχω ένα τυπικό πρόγραμμα τ οποίο κρατάμε με τη μεγάλη μέχρι κ σήμερα. Ξυπνάει την ίδια ώρα πάνω κάτω κάθε μέρα τρώει πρωινό την ίδια ώρα βγαίνουμε βόλτα την ίδια ώρα κ πάει λέγοντας. Και με τ μωρό όσον αφορά τη βόλτα τ ίδιο κάνω. Βγαίνουμε καθημερινά συγκεκριμένη ώρα αρκετή αφοτου έχει ξυπνήσει κ έτσι σχεδόν πάντα κοιμάται. Πχ αν έχει ξυπνήσει στις 10 ξέρω στις 12 12.30 θα νυσταξει. Οπότε είμαι ετοιμη εγώ ντυμένη μόλις δω ότι τρίβεται κτλ την ταιζω την βάζω καρότσι κ έξω. Κάθε μέρα όμως τ ίδια ώρα πάνω κάτω. Εται κ μέρες π Δ θα βγούμε, πολύ σπάνια δηλαδή, εκείνη την ώρα θα πάρει έναν υπνάκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μου αγαπημένη, επειδή έχουμε μιλήσει διεξοδικά, ξέρω ότι το πρωτο σου παιδί σε δυσκόλεψε περισσότερο από ένα συνηθισμένο παιδί και φυσικά στο δεύτερο νιώθεις τυχερή στην τοποθεσία σπίτι γιατί είναι πιο βολικό. Σκέφτηκες όμως το ενδεχόμενο το δεύτερο παιδί αφενός να είναι πιο εύκολο συγκρινόμενο με το πρώτο και αφετέρου εσύ πλέον είσαι σαφώς εμπειροτερη μητέρα και ξέρεις πως να το χειριστείς; Είμαι απόλυτα βέβαιη ότι και τα 2 παιδιά σου έχουν ένα πρόγραμμα και δεν κάνουν ότι κατσει οπότε κάτσει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90αστούς να λένε!Κάνε ότι και η @Angelmammy!Όλα τέλεια θα τους λες έχω το καλύτερο μωρό του κόσμου!Εσύ θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για το μωρό σου με τον άντρα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA σαφώς κ υπάρχει σύγκριση κ μπροστά στο 1ο αυτό τ μωρό είναι αγγελούδι. Ίσως βέβαια κ έτσι να είναι τα μωρά γενικότερα κ να μην τ ήξερα εγώ. Ναι υπάρχει μια εμπειρία αλλά ως προς τ πρακτικό κομμάτι. Πχ την κάνω μπάνιο μόνη μ από τις πρώτες μέρες,  την παίρνω μόνη μ με τ αυτοκίνητο κτλ. Αλλά γενικότερα είναι κ καλό μωράκι. Επίσης ήμουν τυχερή γτ Δ είχε κολικούς Η αναγωγές. Οπότε κ αυτό παίζει ρόλο. Ναι έχουν πρόγραμμα κ τα 2. Το μωρό όχι στο φαΐ Η τον ύπνο μέσα στη μέρα αλλά σε όλα τα υπόλοιπα. Η μεγάλη έχει πολύ σταθερό πρόγραμμα αε όλα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni αυτό δείχνει το πόσο έχεις προσπαθήσει να βάλεις ένα πρόγραμμα με τις οποίες δυσκολίες αντιμετώπισες και αντιμετωπίζεις. Αυτό λέω ουσιαστικά στις νέες μανουλες, μην το βάζετε κάτω, μην θεωρείτε ότι δεν θα τα καταφέρετε αλλά προσπαθήστε και όλα σιγά σιγά θα πάρουν τον δρόμο τους. Και φυσικά μην ακούτε τις σειρήνες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 Καλά για το οτιδήποτε πια φταίει ο θηλασμός. Δηλαδή μέσα στη μέρα γτ είναι πιο καλη; αστους να λένε. Αν θυμάσαι πριν να γεννήσουμε σας έλεγα ότι η καθημερινότητα με ένα βρέφος είναι απαιτητική κ όχι ονειρεμένη Όπως βλέπουμε στις ταινίες. Φαντάσου τι είχα τραβήξει κ τι τραβάω με τη μεγάλη μου. Αφού έτρεμα αυτό τ πρωτο διάστημα αλλά ευτυχώς τ μωρό είναι βολικό. Δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά. Μόνο υπομονή. 

@KONSTANTIA Ναι αλλά ανεξαρτήτως προγράμματος ήταν απαιτητικό μωρό που έγινε απαιτητικό παιδάκι. Έφθασε 2 χρόνων για να κοιμηθεί όλο τ βράδυ Κ αυτό Όχι πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 φίλη, εγώ έχω ζητήσει από τον άντρα μου να μη συζητάει με κανέναν τα θέματα που προκύπτουν με το μωράκι μας, ούτε καν με τη μητέρα του. Βέβαια αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε πάντα γιατί προσέχει το μωρό όσο δουλεύω ή διαβάζω, αλλά τέλος πάντων. Καταλαβαίνεις γιατί! Θα σε συμβούλευα να κανείς κι εσυ το ίδιο και να ακούς μόνο τον παιδίατρο σας. Δε φταίει ο θηλασμός που γκρινιάζει η μπουμπου, όσο θηλαζουμε ελεύθερα, θα έχουμε όσο γάλα χρειάζονται τα μωρά μας. Αυτό που μπορεί να συμβεί όμως, είναι μετά το απόγευμα να μειώνεται λίγο η ροή. Ίσως να βοηθούσε αν έκανες μερικές μαλάξεις προς τα κάτω πριν βάλεις το μωρό να θηλάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 καλά αυτό το ότι φταίει ο θηλασμός είναι πολύ χαζό αν είναι δυνατόν απορώ και πως τα σκέφτονται αυτά τα πραματα,εγω δεν θηλαζω δεν θηλασα απο επιλογη δεν ειχα το ψυχικό σθένος(ντροπή μου) το μωρο γκρινιάζει πολλές φορές και χωρίς λόγο ειδικά από της 8 και μετά τι φταίει ο θηλασμός που δεν κάνω.Ειναι στα μωρά πιστεύω αλλά είναι πιο ήσυχα αλλά πιο ανήσυχα τι να κάνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 είναι απαιτητικο τ μωράκι σου. Δοκιμάζεις κ ότι πιάσει. Εμάς 2 χρόνων έγινε κ άμα την πιάσει η τρέλα μας τεντώνει. Δύσκολο παιδί πολύ. 

@vivika10 ο θηλασμός Η μη είναι επιλογή κ όχι κατόρθωμα Η ντροπή. Η μητρότητα είναι από μόνη της εξαιρετικά δύσκολη κ απαιτητική για να μας κάνουν να αισθανόμαστε γτ θηλαζουμε Η γτ Δ θηλαζουμε,  Γτ δίνουμε πιπίλα Η όχι κτλ. Σίγουρα κάνεις τ καλύτερο για τ μωράκι σου κ πίστεψε με είναι τ τελευταίο π θα τ νοιάζει. Αν θηλάσε Η όχι εννοώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Sofi90 είναι απαιτητικο τ μωράκι σου. Δοκιμάζεις κ ότι πιάσει. Εμάς 2 χρόνων έγινε κ άμα την πιάσει η τρέλα μας τεντώνει. Δύσκολο παιδί πολύ. 

@vivika10 ο θηλασμός Η μη είναι επιλογή κ όχι κατόρθωμα Η ντροπή. Η μητρότητα είναι από μόνη της εξαιρετικά δύσκολη κ απαιτητική για να μας κάνουν να αισθανόμαστε γτ θηλαζουμε Η γτ Δ θηλαζουμε,  Γτ δίνουμε πιπίλα Η όχι κτλ. Σίγουρα κάνεις τ καλύτερο για τ μωράκι σου κ πίστεψε με είναι τ τελευταίο π θα τ νοιάζει. Αν θηλάσε Η όχι εννοώ.

Δεν το μετάνιωσα καθόλου που δεν θηλασα απλά μερικές φορές με πιάνουν τύψεις που δεν προσπάθησα(σπάνια βέβαια) @Sofi90όλα είναι θέμα συνήθειας εγώ εμαθα από την αρχή με τα μπιμπερό και τώρα δεν.μου φαίνετε τίποτα η όλη διαδικασία.και το δικό μου μωρό που πίνει μπουκάλι και έχει Πρόγραμμα κάθε τρεις ώρες τρωει συγκεκριμένα ml και ξέρω ότι είναι χορτάτο και έχει και ένα πρόγραμμα ύπνου (κακο προγραμμα βέβαια)μέσα στην γκρίνια και το κλάμα είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Θα συμφωνήσω με την @Diwni καθώς κι εγω τα ίδια ζω...η μεγάλη μου κόρη εκανε όλα όσα περιγράφουν οι πρωτομανουλες ..και νομίζω ότι ούτε αγχωμενη μαμα υπήρξα ούτε υπερβολική...επίσης δεν θεωρώ ότι τώρα προσφέρει κάτι η εμπειρια μου στο μωρό ώστε να μην γκρινιάζει...να κοιμάται...να κάθεται στο καθισματακι αυτοκινήτου χωρίς να μελανιαζει από το κλάμα..με τον ίδιο τρόπο μεγαλώνουμε κ τα 2 μας παιδιά κι όμως δεν υπάρχει απολύτως καμία σχέση μεταξύ τους... Επίσης για το θηλασμό εάν το μωρό παίρνει βάρος κι έχετε βρεγμένες πάνες σημαίνει ότι τρέφεται καλά επομένως μην ακούτε κανέναν...για τις μανουλες που δεν θηλάζουν κορίτσια ευτυχισμένα και γερά μωρά χρειαζόμαστε κ δυνατές μαμάδες να τα μεγαλώνουν μόνο αυτό να σκέφτεστε...όταν βλέπετε ότι οι απορίες και τα άγχη σας δίνουν στους άλλους την ευκαιρία να σας κρίνουν κι όχι τη διάθεση να βοηθήσουν κρατήστε την τακτική που ανέφερε η @Angelmammy στο κάτω κάτω εμείς μεγαλώνουμε τα μωρά μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο... Κόριτσια ήρθε σε καμία περίοδος? Σε εμενα μόλις πριν 3 μέρες...και στην πρώτη μου κόρη ήρθε σχετικά νωρίς στους 3.5 μήνες και τότε νόμιζα ότι επειδή γύρισα στη δουλειά κ μειώθηκαν κάπως τα γεύματα ότι έπαιξε ρόλο...αλλά τελικά μάλλον είναι θέμα οργανισμού...κι εγώ θα πάω όπου να ναι γυναικολόγο κ θα κάνω κ καμια γενική διότι από ζαλάδες είμαι φουλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 εμένα ακόμα δεν έχει έρθει. Τι και αν ο κολπικός υπέρηχος έδειξε ότι ξυπνούν οι ωοθήκες μου... Ακόμα τίποτα. 

Κορίτσια, σήμερα πήγα στο γυναικολόγο. Βγήκαν και οι εξετάσεις μου (αίματος, β12, βιταμίνη d κλπ) και είμαι πολύ πολύ καλά μου είπε ο γιατρός. Μου έκανε και τεστ Παπ και περιμένουμε τα αποτελέσματα. Συνεχίζω κανονικά σίδηρο και ασβέστιο (λόγω θηλασμού) και σταματάμε επιτέλους το χάπι του θυρεοειδούς που είχα ξεκινήσει στην εγκυμοσύνη. Yes!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 Όπως τα λες είναι! Ναι ήρθε σε μένα στους 2.5 μήνες αν κ θηλάζω αποκλειστικά. Στη μεγάλη μ είχε έρθει στους 5. Βέβαια μ είπε η γυναικολόγος ότι μπορεί να κάνει καιρο να ξανά έρθει κ να προσέχω. Λέω Δ χρειαζόταν να μ τ πεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Σε ‘μένα δεν έχει έρθει ακόμα περίοδος και ελπίζω να αργήσει λίγο ακόμα, καθόλου δε μου έλειψε! Δευτέρα Τρίτη θα πάω κι εγώ για εξετάσεις. Κυρίως για να δω αν χρειάζομαι συμπλήρωμα ασβεστίου γιατί έκοψα τα γαλακτοκομικά. 

Κορίτσια θυμάστε που την προηγούμενη εβδομάδα ο μπέμπης μου έκανε κάτι χαζά και δεν έτρωγε; Λοιπόν από χτες ζητάει στήθος ανα μια ώρα περίπου (και τη νύχτα!) και κάθεται σίγουρα μισή ώρα. Και επίσης χτες μας έσκασε για να κοιμηθεί κατά τις 3, ενώ είχε ποσό καιρό που αποκοιμιόταν μόνος του μέχρι τις 12-12μιση. Κοινώς έχω πάλι ένα νεογέννητο χαχαχ! 3 μηνών και έχει περάσει ένα σωρό διαφορετικές φάσεις... Και πού ‘μαστε ακόμα φαντάζομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa αχ κ μένα θηλάζει συνέχεια ενώ τ είχε πάει στο δίωρο. Κ τ βράδυ ενώ έκανε έναν μεγάλο ύπνο 4 5 ώρες τώρα τ πολύ στο 2ωρο ξυπνάει κ από τις 6 κ μετά ανα ώρα. Ώρες ώρες σκέφτομαι πως Δ θα ηρεμήσουμε ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Narcissa αχ κ μένα θηλάζει συνέχεια ενώ τ είχε πάει στο δίωρο. Κ τ βράδυ ενώ έκανε έναν μεγάλο ύπνο 4 5 ώρες τώρα τ πολύ στο 2ωρο ξυπνάει κ από τις 6 κ μετά ανα ώρα. Ώρες ώρες σκέφτομαι πως Δ θα ηρεμήσουμε ποτέ.

Τώρα σκέψου έχει αποκοιμηθεί με το στήθος στο στόμα και χαζοπιπιλάει εδώ και μιάμιση ώρα; Μόνο τις πρώτες 6 εβδομάδες μου το έκανε αυτό, από εκεί και πέρα ετρωγε 5’ και μου γυρνούσε την πλάτη ? 2 φορές προσπάθησα να τον βγάλω και άρχισε να κλαίει με λυγμούς και να γρατζουνάει το πρόσωπο του, όποτε τον ξανα έβαλα αμέσως. Τι να πω; Από το να μην τρώει καλύτερα αυτό πάντως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...