Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Ως προς την απόκλιση από ζυγαριά σε ζυγαριά... Έχω ζυγαριά σπίτι. Τη ζυγισα πριν φύγω για τη παιδίατρο και μετά τη ζύγισε και η παιδίατρος (ήθελα να δω αν έχουν διαφορά...) Σχεδόν 200 γρ!!! Οπότε στην ίδια ζυγαριά έχει σημασία ποση διαφορά έχει... Και αν η μέτρηση γίνεται παρόμοια ώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199 καλά δεν πήγαινα προς το ασανσέρ, το αντίθετο. Πήγα να βγάλω την καλαθούνα από το stroller με το μωρό μέσα για να κατέβουμε από τη σκάλα. Και πάνω στον πανικό μου γύρισε σχεδόν κάθετα στο πάτωμα. Στο μπούτι μου τον έπιασα ενστικτώδως, σαν ασπόνδυλο πήγε να πέσει! Τώρα το σκέφτομαι και γελάω αλλά εκείνη την ώρα... παίζει να έχασα 10 χρόνια απ’τη ζωή μου από την τρομάρα που πήρα! 
 
Τώρα σχετικά με το βάρος, όπως σου είπα κι εμείς στην ίδια φάση είμαστε. 500 γραμμ. όμως σε 3 εβδομάδες είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια. Εγώ ξεκίνησα να μετράω βρεγμένες πάνες και ήταν γύρω στις 10 τις τελευταίες μέρες, όποτε ησύχασα λιγάκι και σταμάτησα να τον ταΐζω αυστηρά στις 3 ώρες τη νύχτα. Πάντως 9 ώρες χωρίς φαγητό μου ακούγονται πολλές για 2 μηνών. Βέβαια καλύτερα να ακολουθήσεις ο,τι σου πει ο παιδίατρος! Οι καμπύλες στο βιβλιάριο δεν ξέρω αν ισχύουν για μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά.
 
@Madi85 περαστικά στον μπεμπακο σου! Ευτυχώς πέρασε η ταλαιπωρία! 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate εγώ δεν τη ζύγισα την ίδια μέρα που πήγαμε παιδίατρο για να δω τη διαφορά θα το κάνω όμως τώρα που θα πάμε!

@Narcissa φαντάζομαι!εδώ εγώ και  τρόμαξα!Ευτυχώς τον έπιασες και δεν έγινε τίποτα ! Και εμένα μου βρέχει πάνες και έχει πάνω από 2 κενώσεις τη μέρα μπορεί να φτάσει και τις 4 η 5!θα τον ρωτήσω και για την καμπύλη στο βιβλιάριο και γενικά μέχρι πόσες ώρες να την αφήνω!μου βγήκε υπναρού!Ο άντρας μου λέει από ποιον το πήρε??Η μαμά μου λέει σε όλα σου μοιάζει πια!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Καναμε χθες τα πρωτα εμβόλια..Το κοριτσακι μου πρωτη φορα το ειδα να κλαιει τόσο πολυ..Της τρεχανε και δακρυα και εκλαιγε με λυγμούς..Την έβαλα στο στηθος να ηρεμήσει και ετρωγε με λυγμούς η καρδούλα μου..Μεχρι τωρα δεν ειδα καμία παρενέργεια..Ουτε πυρετό ουτε υπνηλία ουτε πρήξιμο στο μπουτάκι..

Κατα τ άλλα μας βρηκε πανω απ το όριο στην καμπυλη και στο υψος και στην περίμετρο κεφαλής ενω στο βαρος είναι στα φυσιολογικα στην πρασινη γραμμη..Ειμαστε ψηλές με κεφάλα δηλαδη??

Μπράβο!! Μια χαρά αναπτύσσεται η μικρούλα σας!!! Κλάμα ε;;; Εμείς θα κάνουμε το πρώτο εμβόλιο αργοπορημένα στις 8/8. Να δούμε και η μικρή μας τι θα κάνει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2019 at 12:21 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Μπράβο!! Μια χαρά αναπτύσσεται η μικρούλα σας!!! Κλάμα ε;;; Εμείς θα κάνουμε το πρώτο εμβόλιο αργοπορημένα στις 8/8. Να δούμε και η μικρή μας τι θα κάνει.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μπράβο το κοριτσάκι σου!!!!μια χαρά αναπτύσσεται!!η καημενουλα ενοχλήθηκε!!!τι καλά που δεν είχε παρενέργειες!τώρα τον επόμενο μήνα έχει πάλι εμβόλιο?  πω πω αυτό το κλάμα σκέφτομαι πως δε θα ηρεμεί μετά έτσι και την πιάσει την δικιά μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2019 at 1:05 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Sofi90 μπράβο το κοριτσάκι σου!!!!μια χαρά αναπτύσσεται!!η καημενουλα ενοχλήθηκε!!!τι καλά που δεν είχε παρενέργειες!τώρα τον επόμενο μήνα έχει πάλι εμβόλιο?  πω πω αυτό το κλάμα σκέφτομαι πως δε θα ηρεμεί μετά έτσι και την πιάσει την δικιά μου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μια χαρά η κοράκλα σου μπράβο!! Εμείς σε λίγες μέρες θα κάνουμε το 2ο εμβόλιο και, αν και χαζό έκλαψε στο 1ο, αγχώνομαι λιγάκι. Αυτό το γρομπαλακι στο μπούτι, ακόμα να εξαφανιστεί! 

Πηραμε και μαρσιπο χτες και έχω κατά ενθουσιαστεί! Του αρέσει πολύ του μπεμπουλίνου!! Μόνο που με γεμίζει σαλάκια ? δεν τρέχουν αλλά κάνει όλη την ώρα μπουρμπουλήθρες! Εσείς έχετε; Επίσης με τα μαλλια πως πάτε; Ο δικος μου κοντεύει να κάνει μοϊκάνα, δεξιά και αριστερά έχει πέσει πολύ πραμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2019 at 4:51 ΜΜ, ο/η Narcissa είπε:

@Sofi90 μια χαρά η κοράκλα σου μπράβο!! Εμείς σε λίγες μέρες θα κάνουμε το 2ο εμβόλιο και, αν και χαζό έκλαψε στο 1ο, αγχώνομαι λιγάκι. Αυτό το γρομπαλακι στο μπούτι, ακόμα να εξαφανιστεί! 

Πηραμε και μαρσιπο χτες και έχω κατά ενθουσιαστεί! Του αρέσει πολύ του μπεμπουλίνου!! Μόνο που με γεμίζει σαλάκια ? δεν τρέχουν αλλά κάνει όλη την ώρα μπουρμπουλήθρες! Εσείς έχετε; Επίσης με τα μαλλια πως πάτε; Ο δικος μου κοντεύει να κάνει μοϊκάνα, δεξιά και αριστερά έχει πέσει πολύ πραμα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Μας ειπε η παιδίατρος οτι γρομπαλακι θα κάνει το 1% των παιδιων και αν κανει μας εγραψε να παρουμε αλουμινονερο να κανουμε κομπρεσες..Που κοιταξα ομως δεν φαινεται καν που έγινε η ενεση..

Ετσι κ η δικια μου πολλα σαλακια.Μας γεμιζει κ εμας..Ποτε ξεκινησαν να πεφτουν τα μαλλάκια?Εγω θα της τα πιανω κοτσιδα σε λιγο τοσα που εχει..Αλλα όλοι μου λενε οτι θα πέσουν..Δεν εχει ξεκινησει να χανει παντως ακομα

Κάθεται στο μαρσιπο?Μια χαρα!Θα το βολευτειτε πολύ στις διακοπές!

Ναιιι πήραμε τον ίδιο με το δικό σας! Και έξω που πήγαμε μια μικρή βολτίτσα, κοιτούσε γύρω γύρω και δεν έβγαλε άχνα! 

Τα μαλλάκια έχει 2-3 βδομαδες που του πέφτουν. Ελπίζω να αρχίσουν να βγαίνουν τα καινουρια πριν μείνει τελείως καραφλούλης ? είναι και ξανθούλης και διαβάζω ότι αργούν περισσότερο! Εντάξει τα μαλλια είναι το τελευταίο που με απασχολεί αλλά λέμε τώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κ @Narcissa εμάς τα σάλια μας τρέχουν εδώ και 1 βδομάδα!!όποιος την έχει αγκαλιά γεμίζει!!!!Ο άντρας μου την κρατάει σαν μαιμουδακι στο χέρι του και της τρέχουν τόσο πολύ που στάζουν!!χαχαχατα μαλλάκια της ακόμα δεν έχουν αρχίσει να πέφτουν αλλά όπου να ναι θα αρχίσουν πιστεύω!! Να δω πως θα φοράμε κορδέλες χωρίς μαλλιά!!!????

Εχθές πήγαμε βόλτα και πήγαμε στο σούπερ μάρκετ για 2 πράγματα!Πριν μπούμε άρχισε να κλαίει στο καρότσι και την έβαλα στο μάρσιπο!της άρεσε κάποια στιγμή πήγε να κλάψει μόνο και γκρίνιαξε για 2 λεπτά και μετά κοιμήθηκε!!!Θα το ξανά δοκιμάσω σίγουρα ένιωσα τρομερή ελευθερία που είχα ελεύθερα χέρια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Τη Δευτέρα κάναμε κι εμείς τα πρώτα δύο εμβόλια. Έκλαψε ελάχιστα. Μετά από λίγο σταμάτησε. Πίστευα ότι δεν θα είχαμε κάποια παρενέργεια αφού πέρασε και η χθεσινή ημέρα. Ωστόσο τώρα το πρωι που ξύπνησε τον πήρα αγκαλιά και κατάλαβα ότι είναι ζεστός. Προσπαθήσαμε να μετρήσουμε τη θερμοκρασία με ψηφιακό θερμόμετρο από τη μασχάλη, ωστόσο κάθε φορά η ένδειξη ήταν διαφορετική. Τελικά μετρήσαμε με το δικό μας θερμόμετρο και έδειξε και τις 2 φορές 37.5. Μίλησα με τον παιδίατρο και μου είπε ότι κρατάμε αυτή τη μέτρηση και παρακολουθούμε αν φτάσει 38 και πάνω να δώσουμε ντεπόν. Εσείς με ψηφιακό θερμόμετρο έχετε κάνει μετρήσεις και ήταν αξιόπιστες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mist είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τη Δευτέρα κάναμε κι εμείς τα πρώτα δύο εμβόλια. Έκλαψε ελάχιστα. Μετά από λίγο σταμάτησε. Πίστευα ότι δεν θα είχαμε κάποια παρενέργεια αφού πέρασε και η χθεσινή ημέρα. Ωστόσο τώρα το πρωι που ξύπνησε τον πήρα αγκαλιά και κατάλαβα ότι είναι ζεστός. Προσπαθήσαμε να μετρήσουμε τη θερμοκρασία με ψηφιακό θερμόμετρο από τη μασχάλη, ωστόσο κάθε φορά η ένδειξη ήταν διαφορετική. Τελικά μετρήσαμε με το δικό μας θερμόμετρο και έδειξε και τις 2 φορές 37.5. Μίλησα με τον παιδίατρο και μου είπε ότι κρατάμε αυτή τη μέτρηση και παρακολουθούμε αν φτάσει 38 και πάνω να δώσουμε ντεπόν. Εσείς με ψηφιακό θερμόμετρο έχετε κάνει μετρήσεις και ήταν αξιόπιστες;

Καλημέρα! Εμείς έχουμε ένα ψηφιακό μασχάλης και ένα αυτιού, παίρνω και με τα δυο για να διασταυρώσω τη μέτρηση και δεν έχουν ποτέ σημαντική απόκλιση. Πάντως μην ανησυχείς, εμένα σκέψου η παιδίατρος μου είχε πει άμα κάνει πυρετό από το εμβόλιο να μη δώσω τίποτα, εκτός αν είναι νύχτα και πάνω απο 38, για να κοιμηθούμε πιο ήσυχοι. Περαστικά σας! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mist Καλημέρα!Αυτό με το θερμόμετρο είναι θέμα!Εγώ έχω ψηφιακό και μας είπε ο παιδίατρος καλύτερα να της το βάζουμε στο πωπουδακι για μέτρηση....όσες φορές της έχω βάλει στη μασχάλη μου βγάζει 2 διαφορετικές μετρήσεις όχι όμως με σημαντική απόκλιση...πχ τη μια βγαίνει 36.6 και την άλλη 37.7!Αφού σκέφτηκα μήπως τα κλασικά είναι καλύτερα!εμένα είναι ο φόβος μου μήπως έχει πυρετό και δεν το καταλάβω.. 

Να ρωτήσω βρε κορίτσια πόσες μέρες θέλει παρακολούθηση το μωρό μετά τα εμβόλια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ήθελα να σας ρωτήσω αν και εσάς ο τελευταίος θηλασμός το βράδυ κρατάει με τις ώρες!!!!εμένα δεν το έκανε αλλά το έχει αρχίσει εδώ και αρκετές μέρες....την παίρνει ο ύπνος στο 10 λεπτό με 15 λεπτό και μετά αν κάνω πως την αφήνω όση ώρα και να περάσει ξυπνάει και μέχρι να κοιμηθεί πάει 1 η ώρα εχθές και προχθές κοιμήθηκε 1 μισή!Νυστάζει όσο τίποτα και έχει γκρίνια...συνήθως μου κάνει 2 φορές Κακακια και μετά κοιμάται!Δεν ξέρω πώς να τη βοηθήσω!Μετά πέφτει ξέρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa @stasa199 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. κυρίως με προβλημάτισε η απόκλιση μεταξύ της ένδειξης των 2 θερμομέτρων. Η μέγιστη που έδειξε το ψηφιακό ήταν 36.9. @stasa199 πιστεύω ότι όταν όντως τα μωρά έχουν πυρετό τέτοιο που να μας προβληματίζει, θα το καταλαβαίνουμε πριν καν βάλουμε θερμόμετρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2019 at 10:34 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Εγώ ήθελα να σας ρωτήσω αν και εσάς ο τελευταίος θηλασμός το βράδυ κρατάει με τις ώρες!!!!εμένα δεν το έκανε αλλά το έχει αρχίσει εδώ και αρκετές μέρες....την παίρνει ο ύπνος στο 10 λεπτό με 15 λεπτό και μετά αν κάνω πως την αφήνω όση ώρα και να περάσει ξυπνάει και μέχρι να κοιμηθεί πάει 1 η ώρα εχθές και προχθές κοιμήθηκε 1 μισή!Νυστάζει όσο τίποτα και έχει γκρίνια...συνήθως μου κάνει 2 φορές Κακακια και μετά κοιμάται!Δεν ξέρω πώς να τη βοηθήσω!Μετά πέφτει ξέρη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2019 at 11:39 ΠΜ, ο/η Mist είπε:

@Sofi90 ποιο θερμόμετρο έχεις;; σκέφτομαι μήπως πρέπει να πάρουμε κάποιο άλλο..Δεν είναι δυνατόν να έχει τέτοια απόκλιση

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εμάς μέχρι πριν 3 μέρες η μικρή έκανε μαραθώνιο θηλασμό πριν κοιμηθεί. Μιλάμε για 2ωρο με 3ωρο. Από την αρχή όμως. Δε μου το έκανε ξαφνικά. Εδώ και 3 μέρες περνάμε καινούργια φάση. Απλά τρώμε, κλαίμε, κουνάμε χεράκια ποδαράκια μες την ενέργεια, τρώμε το χέρι μας και κοιμόμαστε αρκετές ώρες.... Σταμάτησε να κάνει μαραθώνιους θηλασμούς από τη στιγμή που πέρασε μια άλλη φάση που το βράδυ έκλαιγε σαν τρελή στο στήθος (χωρίς να πονάει....). Και μάλλον εδραιώθηκε επιτέλους ο θηλασμός μου!!!! Ναι!!!! 3 μέρες τώρα το στήθος μου δεν πρήζεται, δεν πετρώνει και κατεβάζει γάλα όταν το ζητάει η μικρή. Απλά αν μείνει ώρες το βράδυ χωρίς να θηλάσω βαραίνει. 

Επίσης, νομίζω ότι και οι κολικοί έκαναν περίπατο. Χθες έφαγα τζατζίκι και φάβα που τα είχα κόψει τελείως και η μικρή μια χαρά. Θα δούμε. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι. Ολο και καλύτερα είμαστε. 

Έχουμε και λίγο τρέξιμο τώρα γιατί θα τη βαπτισουμε 1η Σεπτεμβρίου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2019 at 12:53 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@stasa199 εμάς μέχρι πριν 3 μέρες η μικρή έκανε μαραθώνιο θηλασμό πριν κοιμηθεί. Μιλάμε για 2ωρο με 3ωρο. Από την αρχή όμως. Δε μου το έκανε ξαφνικά. Εδώ και 3 μέρες περνάμε καινούργια φάση. Απλά τρώμε, κλαίμε, κουνάμε χεράκια ποδαράκια μες την ενέργεια, τρώμε το χέρι μας και κοιμόμαστε αρκετές ώρες.... Σταμάτησε να κάνει μαραθώνιους θηλασμούς από τη στιγμή που πέρασε μια άλλη φάση που το βράδυ έκλαιγε σαν τρελή στο στήθος (χωρίς να πονάει....). Και μάλλον εδραιώθηκε επιτέλους ο θηλασμός μου!!!! Ναι!!!! 3 μέρες τώρα το στήθος μου δεν πρήζεται, δεν πετρώνει και κατεβάζει γάλα όταν το ζητάει η μικρή. Απλά αν μείνει ώρες το βράδυ χωρίς να θηλάσω βαραίνει. 

Επίσης, νομίζω ότι και οι κολικοί έκαναν περίπατο. Χθες έφαγα τζατζίκι και φάβα που τα είχα κόψει τελείως και η μικρή μια χαρά. Θα δούμε. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι. Ολο και καλύτερα είμαστε. 

Έχουμε και λίγο τρέξιμο τώρα γιατί θα τη βαπτισουμε 1η Σεπτεμβρίου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...