Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις On 8/7/2019 at 3:48 ΜΜ, ο/η Berry είπε:

Κορίτσια μου πως τα βάζετε τα μωράκια σας να κοιμούνται ; Ανάσκελα η στο πλαι; Εμάς όλοι οι παιδίατροι μας είπαν ανάσκελα με το κεφαλάκι στο πλαι. Αποτέλεσμα αυτού ειναι το μωρό να προτιμάει την αριστερή πλευρά και δεξιά δεν θέλει καθόλου. Του το γυρνάμε δεξιά όταν τον πάρει βαθιά ο ύπνος αλλά μετά απο λιγο καταλήγει παλι απο τα αριστερά. Η παιδίατρος ειπε να του το γυρνάμε όσο μπορούμε για να μην δυναμώσουν οι μύες μονο απο τη μια πλευρά. Τωρα φιλόξενω την πεθερά μου για λίγες μερες και με εχει τρομάξει λέγοντας μου οτι το κεφαλάκι του παιδιού απο πίσω εχει πάρει κλίση. Όλη μερα τον βάζει στο πλαι και το παιδί δυσκολεύεται να κοιμηθεί και ειναι ανήσυχο. Σκεφτόμουν να πάρω καμία σφηνουλα αφού ρωτήσω πρώτα τη γιατρό μας. Εχει καμία σας αντίστοιχο θεμα; Ειμαι πολυ προβληματισμένη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!

Κι εμάς ο μπεμπουλίνος βάζει την μπουνίτσα του στο στόμα, αλλά κυρίως όταν πεινάει, όταν νυστάζει και όταν κάνει μπάνιο. Λίγο κουλό το τελευταίο, να θέλει να πιει νερό; ? και όταν τον έχω αγκαλιά και τον νανουρίζω μου πιπιλαει το λαιμό!

Οσο για τον ύπνο, κι εγώ το είχα άγχος στην αρχή από ποια πλευρά κοιμάται. Και η παιδίατρος μου είχε πει να τον αλλάζω σε κάθε ύπνο και οι δικοί μου έλεγαν να προσέχω μη στραβώσει το κεφαλάκι του. Επειδή όμως από την αρχή γυρνούσε όπως ήθελε και σχεδόν πάντα αριστερά, άρχισα να τον βάζω στο λίκνο να κοιμάται μια στην πάνω και μια στην κάτω πλευρά κι εκείνος γυρνούσε πάντα προς το μέρος μου για να με βλέπει, όποτε κοιμόταν μια από τα δεξιά, μια από τα αριστερά! Πλέον σταμάτησα να το κάνω και τον αφήνω να γυρίσει όπως θέλει. 

Με τα μαλλάκια τους πως πάτε; Εμάς γεμίζουν τα σεντόνια τρίχα και εκεί που είχε σχετικά πλούσιο μαλλί, άρχισαν τα κενακια ?

Εν τω μεταξύ προχτές είχαμε βγει για φαγητό και γυρνάει η σερβιτόρα και μου λέει ποσό είναι; Ημερών, ε; Της λέω κοντεύει 2,5 μηνών. Αχ μωρε μου λέει δε του φαίνεται, είναι πολύ αδυνατουλι! Ναι της λέω του κάνω διατροφή τον πάμε για μοντέλο! Μα είναι τελείως βαρεμένος ο κόσμος; Που το μωρό κοντεύει τα 6 κιλά, αλλά και αδύνατος να ήταν όντως, το λες αυτό το πράγμα; Περιττό να σας πω τι πήρε από τιπς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaμη δίνεις σημασία έσφιξαν κ οι ζέστες χαχα

@Berry εμένα σ λέω είχε διαφορά στο κεφαλάκι κ όλοι μ λέγανε θα στρώσει αλλά ρ είχα άγχος. Οπότε ρώτησα τ γιατρό κ μ είπε να μην ανησυχώ κ ότι θα στρώσει. Είμαι της άποψης όπως βολεύεται τ κάθε μωρό. Η μεγάλη μ πχ Δ κοιμήθηκε ποτέ ανάσκελα ούτε καν τώρα. Σαν βρέφος την έβαζα στο πλάι μια απο τη μια πλευρά μια από την άλλη κ από όταν άρχισε να γυρνάει κοιμάται κυρίως μπρούμυτα. Αυτή πάλι ανάσκελα ρίχνει κάτι υπνους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry καταρχάς  μανάδες κ πεθερές μην ακούς! Εμένα για να καταλάβετε επειδή καμία δε θηλάζε απ το δεύτερο μήνα με επρηζαν ποτέ θα κόψω το θηλασμό .... Κ ο,τι είναι καλύτερο το μπουκάλι  απλά Γτ το είχαν κάνει αυτές ...  Κ φανταστείτε ότι 6 μηνών σταμάτησα δεν ήμουν κ καθόλου φαν...

Όπως είναι να βολευτει το μωρό θα βολευτεί μες τον ύπνο του Ο,τι και να το κάνεις... στο μητερα τα βαζουν ανάσκελα στο Ιασώ πλάι... οπότε αν στα μαιευτήρια πχ έχουν άλλη άποψη.. σωστή δεν υπάρχει.. κ τα δύο είναι οκ . Άσε π σε λίγο θα γυρνάει κ μπρούμυτα  μες τον ύπνο τ... 

Κλίση δε παίρνει κανένα κεφάλι θα πηγαίναμε μονοπατοι όλοι αν ήταν έτσι... Χαχχαχα 

 Επίσης @Angelmammy  μόνο χέρια?! Και πόδια θα τρώει σε λίγο! Ανακαλύπτουν τα άκρα τους... Μην ασχολείσαι  θα το ξεπεράσει μόνο του ! Είναι η φάση! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr η αλήθεια ειναι οτι μαμά και πεθερά λένε το μακρυ τους και το κοντό τους, και άντε τη μαμά μου τη βάζω στη θέση της με την πεθερά μου δεν εχω τέτοια οικειότητα και απλά εκνευρίζομαι και νιωθω οτι εκνευρίζεται και το μωρό.

@Diwni @Sofi90 εμένα τρελαίνεται για ανάσκελα  και τωρα στο πλαι δυσανασχετεί. Έστειλα μήνυμα και στην παιδίατρο, μου ειπε σφήνα οχι με τίποτα, να του γυρνάω το κεφαλάκι στον ύπνο του και θα το δει και η ίδια απο κοντα. Τι να πω θα φανεί αν ειναι κατι που δεν το πιστεύω οτι ειναι δηλαδή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/7/2019 at 6:09 ΜΜ, ο/η Berry είπε:

@Christinapsr η αλήθεια ειναι οτι μαμά και πεθερά λένε το μακρυ τους και το κοντό τους, και άντε τη μαμά μου τη βάζω στη θέση της με την πεθερά μου δεν εχω τέτοια οικειότητα και απλά εκνευρίζομαι και νιωθω οτι εκνευρίζεται και το μωρό.

@Diwni @Sofi90 εμένα τρελαίνεται για ανάσκελα  και τωρα στο πλαι δυσανασχετεί. Έστειλα μήνυμα και στην παιδίατρο, μου ειπε σφήνα οχι με τίποτα, να του γυρνάω το κεφαλάκι στον ύπνο του και θα το δει και η ίδια απο κοντα. Τι να πω θα φανεί αν ειναι κατι που δεν το πιστεύω οτι ειναι δηλαδή. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!το κάνετε???

Εμείς είχαμε ηρεμήσει 2 μέρες και εχθές ξανά είχε πονακια...σήμερα πολύ λιγότερα!είχα πάει γλυκάκι χθες και μάλλον την πείραξε...

Επίσης η βόλτα πλέον είτε με καρότσι είτε με αμάξι είναι από τα αγαπημένα της!κάθεται και κοιτάει η κοιμάται!Έτσι ξαφνικά από την Κυριακή (Σάββατο λέγαμε εδώ ότι δεν κάθεται!!)

@Angelmammy και εμένα έχει αρχίσει να τρώει το χεράκι της οταν πεινάει η νυστάζει και σήμερα το έτρωγε και στο μπάνιο!

Ήθελα να σας ρωτήσω!Όταν τα βιάζεται για ύπνο τα μικρά σας κλαίνε?Εγώ την θηλάζω και την κρατάω μέχρι να ρευτει και κλαίει παρά πολύ!κάποια στιγμή την παίρνει ο ύπνος στην αγκαλιά και μόλις κάνω να την αφήσω ξυπνάει!Αυτό μου το κάνει και όλη μέρα απλά το βράδυ κάποια στιγμή δεν ξυπνάει συνεχίζει τον ύπνο της!Μπορεί να μου το κάνει μια φορά μπορεί και 5!Μπορεί επίσης να μην ξυπνάει αμέσως αλλά στο 5 λεπτό!Υπάρχει κάποιο κόλπο κάτι να δοκιμάσω ξέρετε?Μήπως δεν κάνω κάτι Καλά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/7/2019 at 11:31 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!το κάνετε???

Εμείς είχαμε ηρεμήσει 2 μέρες και εχθές ξανά είχε πονακια...σήμερα πολύ λιγότερα!είχα πάει γλυκάκι χθες και μάλλον την πείραξε...

Επίσης η βόλτα πλέον είτε με καρότσι είτε με αμάξι είναι από τα αγαπημένα της!κάθεται και κοιτάει η κοιμάται!Έτσι ξαφνικά από την Κυριακή (Σάββατο λέγαμε εδώ ότι δεν κάθεται!!)

@Angelmammy και εμένα έχει αρχίσει να τρώει το χεράκι της οταν πεινάει η νυστάζει και σήμερα το έτρωγε και στο μπάνιο!

Ήθελα να σας ρωτήσω!Όταν τα βιάζεται για ύπνο τα μικρά σας κλαίνε?Εγώ την θηλάζω και την κρατάω μέχρι να ρευτει και κλαίει παρά πολύ!κάποια στιγμή την παίρνει ο ύπνος στην αγκαλιά και μόλις κάνω να την αφήσω ξυπνάει!Αυτό μου το κάνει και όλη μέρα απλά το βράδυ κάποια στιγμή δεν ξυπνάει συνεχίζει τον ύπνο της!Μπορεί να μου το κάνει μια φορά μπορεί και 5!Μπορεί επίσης να μην ξυπνάει αμέσως αλλά στο 5 λεπτό!Υπάρχει κάποιο κόλπο κάτι να δοκιμάσω ξέρετε?Μήπως δεν κάνω κάτι Καλά??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199  normal είναι αυτό με τον ύπνο .... θα περάσει κ αυτό με τον καιρό... Γενικά νομίζω ότι στο 4ό μήνα θα φτιάξει καλύτερα  ..  λίγη υπομονή ακόμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κι εμένα η μικρή μου τα ίδια. Απλά νομίζω ότι έχει μειωθεί πολύ κλάμα της. Δλδ τις τελευταίες ημέρες δεν κλαίει όπως έκλαιγε. Ξυπνάει μόλις την αφήσω αλλά κάθεται ήσυχη. Φάσεις είναι, θα περάσουν.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι αυτά τα προβλήματα τα έχουμε μόνο όσες θηλάζουμε αποκλειστικά. Δλδ ή τα υπόλοιπα κορίτσια δεν προλαβαίνουν να μας γράψουν ή τα μωρά τους κοιμούνται χωρίς προβλήματα. Πρέπει να έχει να κάνει ο θηλασμός. Το γάλα είναι πιο εύπεπτο και δεν τους πέφτει βαρύ στο στομάχι και δεν ξεραίνονται στον ύπνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 την περιμενω και εγώ 20 λεπτό και μπορεί και παρά πάνω κάποιες φορές...είναι λες και μέχρι τις 12 με 1 λαγοοκοιμαται και μετα την πιανει Ο καλός π ύπνος!!

@Christinapsr μωρέ δείχνει να κοιμάται τόσο καλά και μετά τσακ ξυπνάει!Και τη μέρα το ίδιο..μα φαίνεται να νυστάζει τόσο πολύ!!!!!Και πάνω μου κοιμάται μια χαρά το να κάνουμε υπομονή .άλλους 2 μισή μήνες !!!μοντέλο θα γίνω!Χαχαχαχα θα χάσω και τα κιλά που είχα από πριν μέχρι τότε!δεν με αφήνει να φάω Καλά καλά!Αν κάνω 3 γεύματα μέσα στη μέρα ζήτημα είναι!Μια μέρα κοιμόταν και έτρωγα συνέχεια!χαχαχαχα

@Angelmammy και εμένα έχει μειωθεί πολύ το κλάμα δεν μπορώ να πω!Εμένα έτσι και κοιμηθεί πλέον μου κοιμάται 5 με 6 ώρες συνεχόμενες και μετα 2 3ωρα..οπότε αυτό με το Γάλα δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο...επισης πλεον μεχρι να κοιμηθει θελει σαν τρελή να πιπιλαει η τον ώμο μου η το χέρι της γιατί κάποια στιγμή στο στήθος την ενοχλεί το Γάλα και αναγουλιαζει!

Μονο αυτο με τον ύπνο με ζοριζει λιγάκι αλλά έχει βελτιωθεί δε μπορώ να πω!Δεν έχω παράπονο είναι πολλη καλή η μπέμπα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε κορίτσια.Διαβαζω πως τα πανε τα μπεμπακια σας αλλα δεν προλαβαίνω  να γραψω.Εμεις παντως σταματήσαμε τις σταγονες κ σταματησαν κ οι κολικοι.Ειναι πολύ ευκολος ο μπεμπης μου.Τρωει κανα πενταλεπτο κ κοιμαται.Συνεχιζουμε αποκλειστικο θηλασμο και παρατηρω ότι από τις 2 ωρες που ξυπναγε το βραδυ εχει αρχισει κ κανει μεγαλύτερους κυκλους υπνου.Χθες τον θηλασα 11 κοιμηθηκε 11΄30 κ  ξυπνησε 5 παρα για φαγητο το ιδιο κ προχθες.Κοιμηθηκε 12 κ ξυπνησε 5 κ μιση.Ελπιζω να συνεχισει ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln αρχίζετε να μπαίνετε σε πρόγραμμα σιγά σιγά!!!!μπράβο πολύ ωραία!

εμένα έχει εδώ και λίγες μέρες ξυπνάω επειδή την ακούω ζορίζεται στον ύπνο της και ξυπνάω και η καημενουλα μου κοιμάται και σφίγγεται και μετά μπορεί να ξυπνήσει...συνεχίζουμε τις σταγόνες και ελπίζω σύντομα να της περάσει !

Εχθές είχαμε πάει σε παιδικό πάρτυ και έχουμε και σήμερα!Εχθές ήταν πολύ ανήσυχη από ένα σημείο και μετά ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα!Θα κάτσουμε λιγάκι και μετά θα γυρίσουμε στο σπιτάκι μας να μην αναστατώθει πάλι η ζουζούνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Και μενα 9 στις 10 επειδη ζορίζεται ξυπνάει..Η μπορει και γι αυτο τον λογο να μην κοιμηθει καν..Μετα το τριμηνο περνανε τα εντερικα..Για να δουμε!

Εγω με το στηθος εχω θεμα..Πρηζεται και υποφερω ποσες μερες τωρα..Χθες ολη μερα έκανα ζεστες κομπρεσες..Ουτε στην αρχη δεν με ποναγε τοσο πολυ..Και καθε μια ωρα που τρωει σημερα δεν το νιωθω να αδειάζει..

Κορίτσι ρίξε ζεστό νερακι και άδειασε το με μασάζ!Εγώ αυτό κάνω!

Εμένα έχει λίγες μέρες που κάνει πολλά σάλια σαν αφρό και μπορεί όταν ρευτει η και σε άσχετο χρόνο να μου κάνει σαν να θέλει να κάνει εμετό...με ανησύχησε λιγάκι  αλλά δεν κάνει εμετό και σκέφτηκα μήπως έχει παλινδρόμηση αλλά είναι σε μικρό βαθμό.. 

Να σας ρωτήσω σε παμπερς τι νουμερακι φοράτε??Εμείς είμαστε στο 2 εδώ και 3 βδομάδες και της ήταν λίγο μεγάλο  αλλά της κάνει σημαδακι (οχι οπως το ενα)στα μπουτάκια...αυτο που είδα είναι ότι τα νέα παμπερς πχ το νούμερο 2 ήταν για 3 έως 6 κιλά και τώρα το κάναν 4 με 8!Θα της συνεχίσω το 2 γιατι το 3 από 5 με 9 είναι 6 με 11 και δε νομίζω να της κάνει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2019 at 12:29 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Κορίτσι ρίξε ζεστό νερακι και άδειασε το με μασάζ!Εγώ αυτό κάνω!

Εμένα έχει λίγες μέρες που κάνει πολλά σάλια σαν αφρό και μπορεί όταν ρευτει η και σε άσχετο χρόνο να μου κάνει σαν να θέλει να κάνει εμετό...με ανησύχησε λιγάκι  αλλά δεν κάνει εμετό και σκέφτηκα μήπως έχει παλινδρόμηση αλλά είναι σε μικρό βαθμό.. 

Να σας ρωτήσω σε παμπερς τι νουμερακι φοράτε??Εμείς είμαστε στο 2 εδώ και 3 βδομάδες και της ήταν λίγο μεγάλο  αλλά της κάνει σημαδακι (οχι οπως το ενα)στα μπουτάκια...αυτο που είδα είναι ότι τα νέα παμπερς πχ το νούμερο 2 ήταν για 3 έως 6 κιλά και τώρα το κάναν 4 με 8!Θα της συνεχίσω το 2 γιατι το 3 από 5 με 9 είναι 6 με 11 και δε νομίζω να της κάνει....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Έχω καιρό να γράψω αλλά ειλικρινά δεν προλαβαίνω... χαίρομαι που όλες είστε καλά με τα μωράκια σας...θα σας πω με συντομία ότι νοσηλευτηκαμε 2 φορές από 1 εβδομάδα στο νοσοκομείο...κάναμε.1000 εξετάσεις από ηλεκτροεγκεφαλογράφημα έως μαγνητική εγκεφάλου...η μικρή έχει γοπ ... Δεν ρευεται σωστά και πνίγεται ...είχαμε 2 επεισόδια όπου το μωρό δυσκολευόταν τρομερά να πάρει ανάσα κοκκίνιζε τεντονοταν κι έβγαζε από το στόμα σάλια σαν μπουρμπουληθρες...φοβηθκα για επιληψία αλλά δόξα το θεό όλες οι εξετάσεις κ τις 2 φορές ήταν καθαρές...ρουκέτες δεν κάνει αλλά που κ που βγάζει γάλα ...όλη μέρα χρειάζεται ν την έχω στα χέρια σχεδόν...μετά τα γεύματα όρθια να ρευτεί 2-3 φορές ,κοιμαται σε ανακλιση κ δίνουμε κ σιρόπι...έχει βελτιωθεί πολύ γενικά μόνο 1 επεισόδιο ξανάεκανε...αλλά είναι πολθυτρομακτικό οταν συμβαίνει κ δεν μπορούμε να τη βοηθήσουμε...γενικά είναι πολύ ήσυχο μωρό...κοιμάται αρκετά και δεν γκρινιάζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

@dimitra2222 κουράγιο κορίτσι μου. Αφού το μωράκι σου δεν έχει κάτι σοβαρό, θα περάσει γρήγορα η ΓΟΠ. 2 φορές νοσηλεία, μπορώ να φανταστώ την αγωνία σου. 

@Sofi90 δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο απ' αυτά που ήδη κάνεις για το πρήξιμο στο στήθος. 71 μέρες σήμερα και το στήθος μου πρήζεται και βαραίνει και πετρώνει σε σημεία αν αργήσω να τη θηλάσω. Τη νύχτα δλδ. 

@stasa199 εμείς στα pampers premium care φοράμε το 2. Στα babylino το 3. Όντως, αλλάξανε τα νούμερα στην pampers και ήταν λίγο μπέρδεμα. Αλλά αν βλέπεις τα κιλά και είσαι μέσα σε αυτά είσαι κομπλέ. Απλά να κοιτάς να μην είσαι στα όρια. Ούτε στα κάτω αλλά ούτε στα πάνω. 

Κορίτσια, έχω να αρρωστήσω 3 χρόνια. Ούτε στην εγκυμοσύνη αρρώστησα, μόνο ο λαιμός μου με είχε πιάσει θυμάμαι για 2 μέρες. Χθες λοιπόν, ξυπνάω και τρέμω κυριολεκτικά από το κρύο. Πονάει το σώμα μου, τα κόκαλα μου και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Βάζω θερμόμετρο και δείχνει ότι είμαι οκ. Να μην τα πολυλογώ, μέχρι και τις 03:00 τα χαράματα σήμερα υπέφερα. Τελικά, σήκωσα 38,4 και μόνο με παυσίπονα ηρεμούσα κάπως. Η μικρή να κλαίει (ειδικά το βράδυ) και να θέλει μόνο εμένα αλλά εγώ να μην μπορώ να σταθώ ώστε να την κρατήσω αγκαλίτσα... Τι να σας λέω.... Τη θήλαζα και παρακαλούσα να φάει γρήγορα και να κοιμηθεί. Φυσικά το παιδί είναι μες την ενέργεια, οπότε καταλαβαίνετε.... Μια μέρα όλη κι όλη, μια, άνοιξα air condition και ιδού τα αποτελέσματα. Ήμουν ιδρωμενη και την πάτησα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια 

@dimitra2222 αχ μωρέ η ψυχούλα ταλαιπωρήθηκε πολύ, ταλαιπωρήθηκατε κ σεις. Έχεις κ τ αλλο σου τ παιδάκι ούτε φαντάζομαι τι ζήσατε. Περαστικά κορίτσι μου να είναι πάνω απ όλα.

@Angelmammy περαστικά σου. Σίγουρα είναι από τ κλιματιστικό; το στήθος σου είναι οκ; πρόσεξε μήπως είναι καμία μαστιτιδα κ σε ταλαιπωρήσει.

@Sofi90 αυτό είναι τ θεμα. Όσο πιο συχνά θηλάζει τ μωρό τόσο πιο πολύ γάλα θα έχεις. Είναι φαύλος κύκλος. Αυτό τώρα τρώει χαζό χορταίνει στη μία ώρα Δ πεθαίνει στην πείνα ξανά τρώει κτλ γι αυτό κ Δ τ αδειάζει κ εντελως. Μετά από κάθε θηλασμό η όταν βγάζεις γάλα με τ χέρι βάλε κρύες κομπρεσές θα ανακουφιστεις τρέλα. Βάλε 2 πετσέτες ψιλό βρεγμενες στην κατάψυξη να έχεις. Οπότε μπες κανε ζεστό ντουζ, βγάλε γάλα κ στο καπάκι βάλε κρύες κομπρεσές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας διαβάζω όλο αυτόν τον καιρό. Χαίρομαι που όλες είστε καλά!

@dimitra2222πόσο σε καταλαβαίνω δεν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω στο νοσοκομείο. Κουράγιο ευτυχώς η ΓΟΠ δεν είναι κάτι σοβαρό μόνο ταλαιπωρία.

@Angelmammy περαστικα σου! 

Κορίτσια με το θηλασμο μπράβο σας είστε ηρωίδες πραγματικά! 

Ο μπεμπακος μου δόξα το Θεό είναι καλά μετά τον σταφυλοκοκκο. Επιστρέψαμε πάλι στους ρυθμούς μας. Ακόμη ξυπνάμε τη νύχτα αν και κάποιες φορές έχει ξυπνήσει 5-5μιση αλλά όπως φαίνεται ήταν τυχαίο! 

Την Τετάρτη κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο. Παρουσιάστηκε κάποια παρενέργεια στα μωράκια σας όσες το έχετε κάνει? 

Να σας πω πως επιτέλους κάθομαι στο μπαλκόνι με καφεδάκι και σας γράφω μετά από έναν μαραθώνιο δουλειών του σπιτιού, κοιμάται ο μπεμπακος οπότε ήταν ευκαιρία! 

Σας φιλώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni όχι, δεν είναι μαστίτιδα. Το στήθος μου είναι μια χαρά. Τη στιγμή που με χτύπησε στην πλάτη ο κρύος αέρας, ένιωσα ότι κάτι έγινε. Ήμουν και τρελά ιδρωμενη. Αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί λέω γερό οργανισμό έχω, έχω να αρρωστήσω 3 χρόνια, αποκλείεται να πάθω κάτι. Και δες με τώρα. Αυτή τη στιγμή τρέμω από το κρύο και ο άντρας μου είναι στη δουλειά. Η μικρή ευτυχώς είναι καλά και χορτατη οπότε την ξεγελάω λίγο με παιχνιδάκια στο κρεβάτι. Λίγο η κούραση, οι αϋπνίες κλπ την πάτησα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos τι ευχάριστα νέα!! Μπράβο! Γίνατε καλά!! 

Όσο περνάει ο καιρός θα στρώνουν μωρέ τα μικρά μας. 

Εμεις ακόμα δεν έχουμε κάνει το πρώτο μας εμβόλιο αν και θα έπρεπε. Απλά θα αλλάξουμε παιδίατρο και ο καινούργιος λείπει για ένα συνέδριο, οπότε θα το κάνουμε αρχές Αυγούστου, όταν θα έπρεπε να κάνουμε το δεύτερο εμβόλιο δλδ. Αλλά μας είπε ο γιατρός ότι δεν έγινε και κάτι να αργήσουμε ένα μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...