Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η vayaki είπε:

@stasa199 δεν τον σηκωσα απ το καθισματακι του αυτοκινητου επειδη καταλαβα οτι μολις ξεκινουσαμε παλι, ηρεμουσε. Τον αφηνα κι εκλαιγε οσο κρατουσε

Τυχερή είσαι!Εμείς είχαμε μπλέξει στην κίνηση και δεν μπορούσαμε να ξεκινήσουμε με τίποτα!θα την ξανά δοκιμάσω το σκ να τη βάλουμε να δούμε πως θα παει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@KONSTANTIA και @Angelmammy το ξέρω αλλά πραγματικά δεν είχα άλλη επιλογή!είχαμε μπλέξει στην κίνηση και δεν μπορούσαμε να ξεκινήσουμε με τίποτα!επισης και το να κλαιει και να μελανιαζει δεν ξερω ποσο ακίνδυνο είναι... θα το παλέψω να δω πως θα κάτσει το σκ γιατί θα έχουμε πρόβλημα αν συνεχίσει έτσι...Επίσης εννοείται είναι δίπλα της και Όταν αρχισει να κλαιει την κρατάω να με νιώθει κοντά της αλλά δεν πιάνει...

@Angelmammy μπράβο το κοριτσάκι σου που έχει αρχίσει και μπαίνει σε σειρά!!!!!Εμείς με τον άντρα μου ακόμα κάνουμε υπομονή και περιμένουμε να βρει ρυθμούς η μπέμπα πρώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!εμενα χθες το απογευμα ξαφνικα εκει που καθοταν πατηςε μια τσιριδαα δε φανταζεστε...!αφου νομιζα οτι ετσι οπως τον κρατουσα του βγαλα κανα χερι? κολικοι δε νομιζω να ηταν γυ δε μαζευε τα ποδια του..ηταν για 1-2 λεπτα..και τωρα που γυρισα απτο γραφειο μου ειπε η μαμα μου οτι της το κανε κ το πρωι...τι να ναι;;;θα δω πως θα παει κ το απογευμα κ αν το ξανακανει θα παρω τη γιατρο...φφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!!εμενα χθες το απογευμα ξαφνικα εκει που καθοταν πατηςε μια τσιριδαα δε φανταζεστε...!αφου νομιζα οτι ετσι οπως τον κρατουσα του βγαλα κανα χερι? κολικοι δε νομιζω να ηταν γυ δε μαζευε τα ποδια του..ηταν για 1-2 λεπτα..και τωρα που γυρισα απτο γραφειο μου ειπε η μαμα μου οτι της το κανε κ το πρωι...τι να ναι;;;θα δω πως θα παει κ το απογευμα κ αν το ξανακανει θα παρω τη γιατρο...φφφφ

Κάτσε, πότε ξεκινάνε να βγάζουν δοντάκια;;; Κάποια μωράκια ξεκινούν από τους 3-4 μήνες. Μήπως είναι κάπως πιο ανεπτυγμένο το μωράκι σου;;; Λέω εγώ τώρα... Μήπως είναι τα ούλα του που σκανε σιγά σιγά. Πάρε όμως τη γιατρό καλού κακού. Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό, δε θα είναι κάτι κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Κάτσε, πότε ξεκινάνε να βγάζουν δοντάκια;;; Κάποια μωράκια ξεκινούν από τους 3-4 μήνες. Μήπως είναι κάπως πιο ανεπτυγμένο το μωράκι σου;;; Λέω εγώ τώρα... Μήπως είναι τα ούλα του που σκανε σιγά σιγά. Πάρε όμως τη γιατρό καλού κακού. Αν δεν έχεις παρατηρήσει κάτι ανησυχητικό, δε θα είναι κάτι κακό.

Δε νομιζω ακομα δοντακια ειναι νωρις...και ηταν και προωρακι..ισως ειναι καποιο αλμα...ειμαστε στην 8η εβδομαδα βασει ΠΗΤ οποτε ισως επηρεαζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα είναι πολύ καλό τ κοριτσάκι μου. Κοιμάται μεν αργά 12 12.30. Κάνει ένα τρίωρο μετά ένα δίωρο κ μετά γύρω στις 6 ξυπνάει ανά ώρα. Αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλή. Κάθεται στο ριλαξ, στο γυμναστήριο τρελαίνεται. Προσπαθεί να βγάλει Φωνούλες κ μας κάνει αγκου καθαρά. Λατρεύει τ μπαμπά της κ μόλις τ βλέπει  του γελάει. Στο καρότσι επίσης κοιμάται συνήθως, βγαίνουμε κάθε μέρα. Στο αυτοκίνητο κάθεται κανονικά στο καρεκλάκι της μόνη της πίσω γτ Δ χωράω εγώ. Καμία σχέση με την μεγάλη μ π μ είχε βγάλει την πίστη σε όλα. Ειδικά στο αυτοκίνητο τσιρίζε λες κ τη σφαζανε.  Στο χρόνο που αλλάξαμε καθισματακι κ κοιτούσε μπροστά τ συνήθισε κ τώρα της αρέσουν πολύ οι βόλτες με τ αυτοκίνητο. 

Πήγαμε κ παιδίατρο σήμερα έκανε τ πρωτο της εμβόλιο. 5100 κ 59 πόντους. Έχει λίγο γκρίνια ή καημένη. Ελπίζω τουλάχιστον να κοιμηθεί νορμάλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μπραβο!και εμεις το καναμε το εμβολιο πριν 2 εβδομαδες ευτυχως δεν ειχε καθολου ανησυχια ουτε εκανε πυρετακο...και μενα ευτυχως το βραδυ ειναι πολυ καλος..γιατι δεν θα τη παλευα με τη δουλεια.

εμας στο αμαξι με το που κανουμε ενα τετραγωνο κοιμαται και οταν σταματαει το αμαξι ξυπναει μεν αλλα κοιταει εξω κ χαζευει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag μακάρι να μην είναι κάτι αν και εγώ πιστεύω μπορεί να είναι τα ούλα του...

@Diwni ευτυχώς η μπέμπα σου είναι καλή και βολική γιατί θα σε είχαν τρελάνει και οι δύο μαζί!!!

@Sofi90 δοκίμασε να τη βάλεις μισο κοιμισμένη μπας και καταφέρετε να πάτε στο γιατρό!όλα τα μωράκια λατρεύουν το αμάξι εκτός από τα δικά μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2019 at 5:10 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Valfrag μακάρι να μην είναι κάτι αν και εγώ πιστεύω μπορεί να είναι τα ούλα του...

@Diwni ευτυχώς η μπέμπα σου είναι καλή και βολική γιατί θα σε είχαν τρελάνει και οι δύο μαζί!!!

@Sofi90 δοκίμασε να τη βάλεις μισο κοιμισμένη μπας και καταφέρετε να πάτε στο γιατρό!όλα τα μωράκια λατρεύουν το αμάξι εκτός από τα δικά μας!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Μισοκοιμισμενη την εβαλα.Στην αρχη ξεκινησε το κλαμα το παραπονιαρικο για να την σηκωσω και να την παρω αγκαλιά και αφου ειδε οτι δεν επιανε πλανταξε..Της παρήγγειλα κάτι παιχνιδακια για το αυτοκινητο μηπως την βοηθησουν..Για να δουμε!

Τι παιχνιδι είναι αυτό???να το πάρω και εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 δοκίμασε το και πες μου μάλλον θα το πάρω και εγώ!

Πόσες φορές έχω σκεφτεί ότι αν έπαιρνε πιπίλα θα ήταν πιο εύκολα μερικά πράγματα... Δεν τη θέλει με τίποτα!Μόνο της avent δεν έχω δοκιμάσει...ειπα να μην της πάρω και αυτές και πάνε χαμένες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Sofi90 δοκίμασε το και πες μου μάλλον θα το πάρω και εγώ!

Πόσες φορές έχω σκεφτεί ότι αν έπαιρνε πιπίλα θα ήταν πιο εύκολα μερικά πράγματα... Δεν τη θέλει με τίποτα!Μόνο της avent δεν έχω δοκιμάσει...ειπα να μην της πάρω και αυτές και πάνε χαμένες..

Ναι, δε νομίζω να έχει νόημα να δώσεις κι άλλα λεφτά. Ούτε η μικρή μου θέλει. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές φορές. Στην καλύτερη τη βγάζει από το στόμα με μια έκφραση αηδίας. Στη χειρότερη κλαίει περισσότερο και εκνευρίζεται χειρότερα. Χαχα! Τελευταία απόπειρα έγινε χθες βράδυ που πάλι στις 02:00 κοιμηθήκαμε. Και δεν κάναμε βραδινό μπάνιο αλλά μεσημεριανό. Μα από τις 22:15 να προσπαθώ να κοιμηθεί. Έσπασαν τα νεύρα μου πάλι. Από σήμερα αλλάζω τακτική κορίτσια.... Θα δοκιμάσω να καθόμαστε στο σαλόνι μέχρι τις 00:00. Και μετά θα πηγαίνουμε στο υπνοδωμάτιο... Άλλο να προσπαθώ 2 ώρες να την κοιμησω και άλλο 4!!!! Φοβάμαι βέβαια μην αποσυντονιστεί και τα κάνω χειρότερα... Γιατί ως φαίνεται, έχει συντονιστεί μόνη της να κοιμάται κάθε μέρα τόσο αργά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyαχ το χω κάνει και αυτό δεν αλλάζει κάτι!Μια φορά την πήγα στο σαλόνι βέβαια γιατί λέω θέλω να μάθει να κοιμάται από τις 10 άντε 11 όχι στις 1 που θέλει αυτή!Και εμένα το κάνει αυτό σαν να αηδιάζει και το άλλο που κάνει είναι να τη βγάζει συνέχεια με τη γλώσσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζορικα τα κορίτσια της παρέας. Χαχα! 

@Sofi90 θα δοκιμάσω να την κάνω μπάνιο πρωί σε κάνα 2 μέρες αν δω ότι συνεχίζει να μου κοιμάται τόσο αργά. Από χθες μου κοιμάται και μέσα στη μέρα... Μήπως έχει ζαβλακωθει από την πολλή ζέστη;;; Γιατί έχουμε καύσωνα η αλήθεια είναι. Το βράδυ γιατί αργεί τόσο... αλλά μωράκια κοιμούνται του καλού καιρού... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2019 at 4:49 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Ζορικα τα κορίτσια της παρέας. Χαχα! 

@Sofi90 θα δοκιμάσω να την κάνω μπάνιο πρωί σε κάνα 2 μέρες αν δω ότι συνεχίζει να μου κοιμάται τόσο αργά. Από χθες μου κοιμάται και μέσα στη μέρα... Μήπως έχει ζαβλακωθει από την πολλή ζέστη;;; Γιατί έχουμε καύσωνα η αλήθεια είναι. Το βράδυ γιατί αργεί τόσο... αλλά μωράκια κοιμούνται του καλού καιρού... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως κάποιες φορές άρχισε να μου παίρνει πιπίλα κορίτσια. Έχει τύχει να κοιμηθεί Μ αυτή και την πετάει στον ύπνο της!! Άλλες φορές βέβαια ακόμα και χορτασμένη τη νευριάζει και ουρλιάζει ακόμα περισσότερο! ?? Έχω μια της mam και 3 της chicco. Αν είναι να πάρει δεν διαλέγει Μ όλες βολεύεται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς έχουμε δύο της nuk αλλά κι ο δικός μου δεν πολύ τρελαίνεται. Όταν έχει πονακια την παίρνει για παρηγοριά πιο πολύ, αφού τη βυζαινει κ κάνει παραπονιαρικες φωνουλες! Το μπάνιο το κάνουμε κι εμείς πρωί. πιο πολύ το αρχίσαμε γιατί ο σύζυγος το βράδυ έχει βάρδιες κι εγώ νιώθω ανασφάλεια ακόμα να τον πλένω μόνη. Τελικά μας βόλεψε γιατί τον ηρεμεί κ είναι πιο ευδιάθετος κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το βράδυ φτου μας κοιμόμαστε σχετικά εύκολα κ νωρίς. Χθες είδαμε κ ταινία με τον άντρα μου, δεν το πιστεύαμε! Επίσης στο αυγό ξεραίνεται στον ύπνο. Τσιμπήματα νιώθω κι εγώ στο στήθος πολύ συχνά. Έβγαλα κ κάτι κόκκινα σημάδια σαν εκζεμα, το είπα στον γιατρό είπε συμβαίνει συχνά, ορμονικό, να βαζω λανολινη ή αγνο λαδακι για ενυδάτωση. Για τα κακακια του προβληματίζομαι, κάνει μια με δυο φορές τη μέρα, θυμίζω κάνουμε μικτή διατροφή κ το ξένο γάλα είναι ειδικό για κολικους κ δυσκοιλιότητα. Που κ να τρώγαμε το άλλο. Η γιατρός λέει φυσιολογικο, αλλά τον βλέπω όλη μέρα να σφίγγεται χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Κ τρώει πολύ, είναι ορεξατος κι αναπτυγμένος. Δε θα έπρεπε να κάνει πιο πολλές φορές κακα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια πιστεύω  ότι καλύτερα που δε παίρνουν πιπίλα...   Η πιπίλα μπορεί να βοηθάει λίγο στην αρχή αλλά μετά δε κόβεται...  Κ είναι μια εξάρτηση για το παιδί...    εμένα δε πήρε  κ εν τέλει καλύτερα .  Προτιμότερη λίγη γκρίνια  3 μηνες  πάρα μετά με το που πέφτει η πιπίλα να γίνεται χειρότερος χαμός για 2 κ3 χρόνια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Εμείς έχουμε δύο της nuk αλλά κι ο δικός μου δεν πολύ τρελαίνεται. Όταν έχει πονακια την παίρνει για παρηγοριά πιο πολύ, αφού τη βυζαινει κ κάνει παραπονιαρικες φωνουλες! Το μπάνιο το κάνουμε κι εμείς πρωί. πιο πολύ το αρχίσαμε γιατί ο σύζυγος το βράδυ έχει βάρδιες κι εγώ νιώθω ανασφάλεια ακόμα να τον πλένω μόνη. Τελικά μας βόλεψε γιατί τον ηρεμεί κ είναι πιο ευδιάθετος κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το βράδυ φτου μας κοιμόμαστε σχετικά εύκολα κ νωρίς. Χθες είδαμε κ ταινία με τον άντρα μου, δεν το πιστεύαμε! Επίσης στο αυγό ξεραίνεται στον ύπνο. Τσιμπήματα νιώθω κι εγώ στο στήθος πολύ συχνά. Έβγαλα κ κάτι κόκκινα σημάδια σαν εκζεμα, το είπα στον γιατρό είπε συμβαίνει συχνά, ορμονικό, να βαζω λανολινη ή αγνο λαδακι για ενυδάτωση. Για τα κακακια του προβληματίζομαι, κάνει μια με δυο φορές τη μέρα, θυμίζω κάνουμε μικτή διατροφή κ το ξένο γάλα είναι ειδικό για κολικους κ δυσκοιλιότητα. Που κ να τρώγαμε το άλλο. Η γιατρός λέει φυσιολογικο, αλλά τον βλέπω όλη μέρα να σφίγγεται χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Κ τρώει πολύ, είναι ορεξατος κι αναπτυγμένος. Δε θα έπρεπε να κάνει πιο πολλές φορές κακα; 

Εχω και εγώ θέμα με τα κακα,κάνει κάθε δυο ημέρες παρόλο που τρωει πολύ ο γιατρός βέβαια λέει ότι είναι φυσιολογικό αλλά ζορίζεται ο καημένος,εμείς βέβαια δεν θηλαζουμε.οσο για την πιπίλα και εμένα όταν έχει πονακια την θέλει για παρηγοριά αν δεν του τη δώσω τρωει τα χέρια του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είπε κ σε σένα, φυσιολογικό ε; απλά εμείς δεν μπορούμε να τα βλέπουμε να ζοριζονται! Υπομονή λοιπόν... Εμάς μας είπε ότι είναι ανώριμο το γαστρεντερικό σύστημα κ μεγαλώνοντας θα στρώσει. Αδύναμο κοιλιακό τοίχωμα νομίζω ανέφερε. Σ' αυτή τη φάση μας νοιάζει λέει η υφή κ το χρώμα. Κ εννοείται αν δεν κάνει κακά πολλές μέρες

Τώρα για την πιπίλα λογικό το βρίσκω για τα μωράκια που δε θηλάζουν να τη χρειάζονται, εφόσον εμείς που θηλάζουμε βλέπουμε ότι κάνουν το βυζί πιπίλα ?? Εμένα η παιδίατρος μου πρότεινε να του δώσουμε πιπίλα τότε που πρωτοξεκίνησαν οι κολικοί γιατί δεν ηρεμούσε ούτε ήθελε στήθος. Σίγουρα καλό θα ήταν να μην "εθιστεί" γιατί μετά θα έχουμε να αλλαξουμε ακόμα μια συνήθεια του μωρού που θα δυσκολέψει κι εμάς κι αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου που είστε ήδη μανούλες σας γραφω και εδώ την ερώτηση μου. .. Πήρα συσκευή θέρμανσης μπιμπερό γιατί με τα δίδυμα αποκλείεται να κάνω αποκλειστικό θηλασμό... Απορία... Η συσκευή ειναι μόνο για να θερμαίνει το γάλα το μητρικό ή θερμαίνει και το νερό για τη προετοιμασία του ξένου γάλακτος?? Επίσης αν θερμαίνει κ το νερό για το ξένο γάλα, το γεμίζω απευθείας από τη βρύση το νερό μέσα στο μπιμπερό ή πρώτα το βράζω?? Ευχαριστώ πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini εμάς μας είπε ο παιδίατρος ότι μέχρι μια βδομάδα αν δεν κάνει να μην ανησυχούμε(αποκλειστικό θηλασμό κανουμε)...σε αυτή τη φάση τα τσισακια τους μας είπε δείχνουν ότι τρέφεται το μωρό...Όσο για τι χρώμα μου είπε να μη δίνω σημασία...τώρα τι να σου πω δεν ξέρω!Από γιατρό σε γιατρό ακούμε διάφορα

Για την πιπίλα απλά μου είπε πως δεν είναι καλό να κάνει εμένα πιπίλα...γιατί και αυτό είναι μια συνήθεια που δεν κόβεται...

@joy2 κοπέλα μου κοντεύεις και εσύ Ε??νομίζω πως θέλει να το βραζεις πρώτα το νεράκι αλλά θα σου πει κάποια μανούλα που ξέρει καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...