Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@vayaki κι εμείς όπως εσείς. Την κρατάει ο άντρας μου κι εγώ την πλένω κλπ. Χρησιμοποίησα μια φορά το μπανάκι της αλλά δε με βόλεψε καθόλου. Έχουμε και πολύ μικρό μπάνιο εμείς και δε χωράει μέσα οπότε το έχουμε με τη βάση του στο σαλόνι. Προς το παρόν μόνο χώρο πιάνει. Πάντως και πριν τις 40 μπορείς να κάνεις τα μωράκια μπάνιο στο μπανάκι τους. Δοκίμασέ το!! 

@Sofi90 αυτό με το κλάμα στον ύπνο είναι πολύ δύσκολο. Εμένα πολλές φορές ενώ την έχει πάρει ο ύπνος και λέω τι καλά.... Ξυπνάει από το κλάμα. Και απορώ, πονάει και κλαίει, βλέπει κάτι που την τρομάζει... Τι στο καλό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@vayakiΕμείς Έχουμε πάρει ένα σφουγγαρο στρωματακι από τα Λητώ το βάζω στο νεροχύτη κ την ξαπλώνω πάνω από την πρώτη μέρα. Όσο χωράει εκεί έτσι θα την κάνω μπάνιο. Το μπανάκι δ με είχε βολέψει ιδιαίτερα στη μεγάλη κ τ χρησιμοποίησα πολύ λίγο. Εννοείται όμως ότι μπορείς να τ βάλεις από τώρα. Από όταν πέσει ο αφαλος δηλαδή κάνεις ότι θέλεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 & @Sofi90 κι εμένα έχει αιμαγγειωμα στο ένα βλέφαρο. Αλλά είναι μικρό κ θα φύγει περίπου στο χρόνο μας είπε ο γιατρός. Κ στο κεφάλι της έχει σε ένα σημείο αλλά δε φαίνεται γιατί έχουμε πλούσια κόμη!!!!! Χαχα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εεε λοιπον και το δικο μας μωρο εχει κοκκινιλα στο ενα βλεφαρο και πισω στο κεφαλι... ουτε ηξερα οτι αυτο λεγεται αιμαγγειωμα. Απλα μου ειπαν παλιες μαναδες οτι αυτα φευγουν με τον καιρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayakiΚαι εγώ δεν την έκανα μπάνιο στο μπανάκι γιατί η πρώτη παιδίατρος είπε μετά το 2 μηνο !Ο νέος παιδίατρος είπε κανονικά τη βάζουμε!Ενώ στο νιπτήρα στο χέρι έδειχνε να της αρέσει τώρα το απολαμβάνει!!!!!!Έχει πολύ πλάκα!Βέβαια δεν κάθεται καλά και την κρατάει ο άντρας μου και εγώ την πλένω!Ίσως το σφουγγάρακι ποΥ λέει η @Diwni Να βολεύει!

Ααας ειμαστε πολλες βλεπω!Και εμένα έχει και στον αυχένα αλλά δε φαίνεται!Βέβαια το ίδιο έχει και ο μπαμπάς της και μας άρεσε που το έχει και η μικρή!στο μάτι όσο να ναι θέλω να φύγει!εγω δεν είχα ακούσει κανέναν να λέει τι είναι μόνο ότι είναι της μήτρας και θα φύγει!άλλος μου έλεγε σε 2 μήνες άλλος σε ένα χρόνο και ο νέος γιατρός μας είπε ότι θα φύγει και σε κάποια παιδάκια κάνει να φύγει μέχρι και τα 2 τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Εγώ τον πλένω κανονικά στο μπανάκι του. Βάζω αφρόλουτρο και το γεμίζω με νερό και του αρέσει παρά πολύ! Του μιλάω, του τραγουδάω και εκείνος χτυπαει χέρια πόδια κι όλο γελάει η ψυχούλα μου! ?

Προχτες ήρθε η παιδίατρος, 5.600 γραμ. και 60 εκ. ο άντρας μας! Κάναμε και τα πρώτα εμβόλια. Ένα «ουα» έκανε και σε 2 δευτερόλεπτα το είχε ξεχάσει, πιο πολύ εγώ τρόμαξα παρά εκείνος! Ευτυχώς από παρενέργειες δεν είχαμε τίποτα, μόνο το μπουτάκι είναι ακόμα κόκκινο και λίγο σκληρό σε εκείνο το σημείο. 

Επιτέλους του έφυγαν και τα σπυράκια από το λαιμό. 2 φορές του έβαλα liquid talc μετά το μπανάκι κι εξαφανίστηκαν. Σχετικά με τον ύπνο που είπατε, ούτε εμένα κοιμάται πριν τις 12 και το πάλεψα πολλές φορές. Τις τελευταίες μέρες όμως μέχρι τις 12μιση κοιμάται χωρίς πολλά πολλά. Ελπίζω να το κρατήσει γιατί δε την παλεύω με το κούνημα και τις βόλτες πέρα δώθε, έχουν πονέσει τα χέρια μου. Κατά τα αλλά όπως σας τα είχα πει, τηρούμε το «προγραμμα» και είναι πολύ ήσυχο και γελαστό το πουλάκι μου. Κάθεται αρκετά στο ριλαξ του και παρατηρεί τα παιχνίδια του, του αρέσει πολύ να του μιλάμε και όλο φωνούλες βγάζει! Μάλιστα τις τελευταίες μέρες έχω την αίσθηση ότι με κοιτάει στα χείλη όταν μιλάω. Δεν ξέρω μπορεί να είναι και ιδέα μου! Πάντως είναι τέλειο που πλέον δείχνει τόσο έντονο ενδιαφέρον και για αλλά πράγματα εκτός από το φαγητό. Μεγαλώνουν τα μικράκια μας!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy Ετσι ακριβως κάνει και μενα..Και καμία φορα συνεχιζει τον υπνο και απλα τρομαζουμε εμεις μόνο..

@vayaki Εμεις στο μπανακι της την κανουμε μπανιο απ οταν επεσε ο αφαλος..Στον νεροχυτη τοπικα μονο οταν τα κανει..Επειδη και μας ειναι μικρο το μπανιο πηραμε το πτυσσομενο μπανακι της stokke που εχει εξτρα βαση για νεογέννητο που κουμπωνει πανω για όσο θες. Και οταν τελειωνεις διπλωνει και μπαινει σε μια γωνιτσα..

@stasa199 Και η δικια μου εχει αιμαγγειωμα απ οταν γεννηθηκε και στα δυο βλέφαρα..Μου ειπε η παιδίατρος οτι θα φυγουν μονα τους

Ωραιο αυτο το μπανακι. Το εχω δει. Βολικο που κλεινει. Θα μου φερει μια φιλη δωρο μπανακι ...για να δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω κορίτσια στην μπανιέρα του τον κανω μπάνιο απο όταν έπεσε ο αφαλος, εχω μπανάκι με βάση που πιάνει αρκετό χώρο ειναι η αληθεια, αλλά με βολευει γιατί μέσα στη μπανιέρα εχω βάλει ενα στήριγμα πλάτης και τον ξαπλώνω εκει όποτε και εχω ελεύθερα και τα δυο χέρια μου! Το στήριγμα αυτο το πήρα απο λητω, ίσως το βρειτε και άλλου, βολευει πολυ! 

Εμεις κάνουμε στάνταρ μπάνιο καθε μερα στις 8 μετά μασαζάκι με γαλάκτωμα και στις 8μιση τρώει. Το αργότερο 10 εχει κοιμηθεί και μετά μου ξυπνάει ή στις 3 ή στις 4 το ξημέρωμα. Δυο φορές που κοιμήθηκε πιο αργά παλι μου ξυπνήσε 4 το πρωί. Μαλλον του έγινε συνήθεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Και εγω κορίτσια στην μπανιέρα του τον κανω μπάνιο απο όταν έπεσε ο αφαλος, εχω μπανάκι με βάση που πιάνει αρκετό χώρο ειναι η αληθεια, αλλά με βολευει γιατί μέσα στη μπανιέρα εχω βάλει ενα στήριγμα πλάτης και τον ξαπλώνω εκει όποτε και εχω ελεύθερα και τα δυο χέρια μου! Το στήριγμα αυτο το πήρα απο λητω, ίσως το βρειτε και άλλου, βολευει πολυ! 

Εμεις κάνουμε στάνταρ μπάνιο καθε μερα στις 8 μετά μασαζάκι με γαλάκτωμα και στις 8μιση τρώει. Το αργότερο 10 εχει κοιμηθεί και μετά μου ξυπνάει ή στις 3 ή στις 4 το ξημέρωμα. Δυο φορές που κοιμήθηκε πιο αργά παλι μου ξυπνήσε 4 το πρωί. Μαλλον του έγινε συνήθεια! 

Κι εμείς έχουμε βάλει στήριγμα και ναι βολεύει απο αυτή την άποψη αλλά σιγά σιγά γλιστράει το μωρό στο πλαστικό! Αυτό έχετε κι εσείς ή το πετσετέ; Μπανάκι όμως πήραμε ένα που μπαίνει πάνω στη δίκη μας την μπανιέρα κι έτσι δεν πιάνει χώρο. Απλά είναι λίγο βαρετό αυτό το βάλε βγάλε όταν κάνουμε εμεις μπάνιο. 

Τι καλά που σου κοιμάται από τις 10, μπορείτε να κάτσετε να φάτε και να δείτε καμία ταινιούλα με την ησυχία σας! Εμένα βέβαια να πω την αμαρτία μου με έχει βολέψει που το πρωί σηκώνεται στις 12 και έτσι έχω αρκετό χρόνο να κάνω μπάνιο, να πιω ένα καφέ και να μαζέψω και το σπίτι... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa το πετσετέ έχουμε εμείς και ο άντρας μου θέλει να παρουμε το πλαστικό γιατί νομίζει ειναι καλύτερο. Και στο πετσετέ κάπως γλιστράει, πιο πολυ κατεβαίνει προς τα κάτω θα έλεγα γιατί κουνάει συνεχώς τα πόδια του!

η αληθεια ειναι οτι το βράδυ μαζεύω το σπίτι και έχουμε χρόνο να  χαλαρώσουμε  με τον αντρα μου γιατί απο το πρωί ειμαστε στο πόδι! Εσυ έχεις το πρωινό κενό όποτε ειναι μία η άλλη, αν και χρειάζεται να έχουμε και χρονό με τους άντρες μας μωρε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω πάρει το μπανάκι της cam με τη βαση που έχει θεσούλα για ο πολυ μωράκι καιστην αλλη μερια για αργοτερα!εχει αντιολισθητικο αλλά γέρνει το κεφαλάκι της!Και εγώ δεν υπολόγισα το χώρο και μου πιάνει όσο χώρο είχα στο μπάνιο και δεν χωράμε να περάσουμε όταν την κάνουμε μπάνιο!

Πήγα και πήρα πιπίλα chicco και suavinex να δω μήπως προτιμήσει κάποια από αυτές αντί για εμένα!!!

Στο θέμα ύπνου εμένα κοιμόταν 10 το βράδυ με 11 το πρωί μπορεί και 10 η 9 μισή και με βόλευε...τώρα που κοιμάται 1 με 11 το πρωί κοιμάμαι και εγω!Δεν σηκώνομαι να κάνω δουλειές εκτός αν πρέπει να κάνω κάτι!χρόνο με τον άντρα μου δεν έχω...Η μικρή κολλημένη πάνω μου και ο καημένος κάνει παράπονα ότι δεν τον θέλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κορίτσια έχουμε μια μπανιέρα απ τα kiddo και απ την αρχή την κάνουμε εκεί πέρα μπάνιο, είναι με βάση κανονικά και είναι λίγο πιο ψηλά αλλά παρόλα αυτά πάλι χρειάζεται να σκύβω και με πονάει η μέση μου οπότε δεν μπορώ να την έχω πολλή ώρα για να το ευχαριστηθεί ενώ της αρέσει πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εμένα τις πρώτες εβδομάδες που έτρωγε όλη μέρα μου έβγαζε συνέχεια τέτοια αλλά δεν είχα ανησυχήσει, σκεφτόμουν ότι είναι λογικό να κάνει εμετό με τόσο φαΐ! Μήπως παράφαγε και η μπουμπού σου;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 η μεγάλη μ μέχρι 3 μηνών έβγαζε συνέχεια τέτοια. Μην ανησυχείς δεν είναι κάτι εκτός αν σ έβγαλε τεράστια ποσότητα.

@Narcissa 12??? Θα κλάψω!!! Εμένα κοιμούνται κ οι δύο 12 12.30. Η μεγάλη μ ξυπνάει τ πολύ στις 9 κ τ μωρό από τις 6 ξυπνάει ανα μίση κ μια ωρΑ μέχρι την ώρα π θα σηκωθεί κ η μεγάλη μου. Είμαι ουσιαστικά από τις 6 στο πόδι χωρία τις φορές που ξυπνάνε ενδιάμεσα κ οι 2.

@stasa199 Ναι με έχει βολέψει πολύ γτ την αφήνω πάνω κ έχω τα χέρια μ ελεύθερα. Την κάνω μόνη μ μπάνιο οπότε με βολεύει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μην ανησυχείς σε ολα τα μωράκια συμβαίνει. Ειναι φυσιολογικο αν στα 7-8 γεύματα γίνει μια φορά και συνήθως ειναι απο λαιμαργία. Θα επιμένεις να το ρευεις ανα κάποια λεπτά η ανα στήθος για να μην κανει παλινδρόμηση. Εγω και μετά το ρέψιμο, που συνήθως γίνεται γρήγορα, το κρατάω στον ώμο για 20 λεπτά με το ρολοι και έτσι έχουν σταματήσει και οι γουλιές που είχαμε αρκετές στην αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/7/2019 at 3:25 ΜΜ, ο/η Berry είπε:

@Sofi90 μην ανησυχείς σε ολα τα μωράκια συμβαίνει. Ειναι φυσιολογικο αν στα 7-8 γεύματα γίνει μια φορά και συνήθως ειναι απο λαιμαργία. Θα επιμένεις να το ρευεις ανα κάποια λεπτά η ανα στήθος για να μην κανει παλινδρόμηση. Εγω και μετά το ρέψιμο, που συνήθως γίνεται γρήγορα, το κρατάω στον ώμο για 20 λεπτά με το ρολοι και έτσι έχουν σταματήσει και οι γουλιές που είχαμε αρκετές στην αρχή.

 

@vayaki

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια οι ωρες που αναφερετε οτι κοιμουνται τα μωρα σας πειτε μου οτι ειναι σερι. Χωρις διαλειμματα για φαγητο;

Ναι χωρίς φαγητό ενδιάμεσα εμένα. Ενδεικτικά θα σου πω τελευταίο γεύμα 8.30 ύπνος στις 10, επόμενο γεύμα στις 2.30 ξημερώματα το νωρίτερο και 4.00 το αργότερο. Συνήθως ξυπνάει στις 3.00. Μετά ομως παμε παλι ανα 3μιση ώρες κοκ. Ο μεγάλος σε διάρκεια ύπνος ειναι ο βραδυνος. Το πρωί δεν κοιμάται πολυ, θέλει απασχόληση, θα κοιμηθεί συνήθως μεσημεροαπογευμα.

@Sofi90 και αφού ρευτεί προσπάθησε  να την κρατάς σε όρθια στάση γύρω στα 10-15 λεπτά εφόσον θηλαζεις και δεν δίνεις ξένο, για να γίνεται καλυτερα η πέψη. Θα δεις μεγάλη διαφορά. Εγω που δίνω και ξένο τον κρατάω λιγο παραπάνω όπως προείπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εμένα 2 φορές έκανε παρά πολύ εμετό μετά από 2 ώρες στο στήθος και μια λιγάκι με μια ώρα στο στήθος!πλέον αναγουλιαζει και βγαίνει αλλά μετά ψάχνετε πάλι!και εγω την κραταω αρκετη ωρα ορθια γιατι μπορει να την πιασει λοξιγκας και να βγαλει!αν εχεις το κλιματιστικο 25 με 26 βαθμούς και δεν χτυπαει το μωρο μη φοβασαι!Επίσης είμαι εγώ και η μπέμπα και αν κοιμηθεί θα έχουμε λίγο χρόνο αλλά από την κούραση θέλουμε να κοιμηθούμε!!

@Valfrag πως το κατάφερες αυτό???Σε ζηλεύω!Ο καλύτερος είναι ο δικός σου!!!

@vayaki εμένα μόνο προχθές έκανε ένα συνεχόμενο 1 με 8 παρά αλλά δεν ξέρω αν είναι και καλό τώρα που είναι τόσο μικρά!γενικά μου ξυπνάει 2 με 3 φορες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 βασικα τον κανω μπανιο παντα πριν το φαγητο περιπου εκεινη την ωρα και χαλαρωνει κ μετα ξεραινεται! Μας εχει διευκολυνει πολυ η αληθεια ειναι ειδικα τωρα που ξεκινησα κ εγω δουλεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki εμένα δεν είναι συνεχόμενα. Ξυπνάει στις 4, στις 7 και στις 10 (οπότε σηκώνομαι εγώ) και μετά συνήθως θα κοιμηθεί ένα διωράκι ακόμα. Το καλό είναι ότι μέσα σε ένα τέταρτο έχει φάει, έχει ρευτεί και έχει ξανακοιμηθεί! 

@Diwni ναι αυτό το 12 είναι όνειρο! Είχε να πάρει το μωρό, ούτε εγώ ούτε ο μπαμπάς του είμαστε πρωινοί τύποι ?

Εμενα κορίτσια τις πρώτες εβδομάδες έβγαζε συνέχεια μεγάλες γουλιές, μετά από κάθε γεύμα και σίγουρα έριχνε και έναν εμετό τη μέρα. Ξεκίνησα να κάνω αυτό που λέει η @Berry, να τον κρατάω ένα τεταρτακι αφού ρευτεί για να χωνέψει και βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση. Πλέον δε τον κρατάω πάντα και μου βγάζει μια δυο γουλιτσες μέσα στη μέρα. Η παιδογαστρεντερολογος μου είχε πει ότι η καλύτερη «θεραπεία» για την παλινδρόμηση, που λίγο πολύ έχουν όλα τα μωράκια, είναι το μητρικό γάλα γιατί βοηθάει το πεπτικό σύστημα να ωριμάσει. 

@stasa199 συνεχίζει να σου κλαίει μετά το μπάνιο; Μου το κάνει κι εμένα 3 μέρες τώρα και έχω την αίσθηση ότι είναι επειδή δε θέλει να βγει από το νερό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...