Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Berry τον ιδιο πονο νιωθω και εγω απο τη  επισκληριδιο!!!αχ θα της βαζω ορο να επανελθει η γλυκουλα μου...μαλλον επειδη τωρα κανα δυο μερες δεν μου εβγαζε κατι η τα γυρναγε παλι μεσα ειναι....ουφ με ηρεμησες λιγακι να ξερεις!!!σε ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Berry τον ιδιο πονο νιωθω και εγω απο τη  επισκληριδιο!!!αχ θα της βαζω ορο να επανελθει η γλυκουλα μου...μαλλον επειδη τωρα κανα δυο μερες δεν μου εβγαζε κατι η τα γυρναγε παλι μεσα ειναι....ουφ με ηρεμησες λιγακι να ξερεις!!!σε ευχαριστω!!!

Παρακαλώ :)  ! Να μην αγχώνεσαι, να ανησυχήσεις μονο αν δεν τρώει, δεν κοιμάται και κλαίει συνέχεια ή εχει πυρετό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 από τις 30 μέρες δεν έχω ούτε σταγόνα αίματος. 

@vayaki πόνο στη μέση μόνο όταν κάνω σκούπα (που παλιά δεν ένιωθα τίποτα). Στο αριστερό ισχίο όμως έχω όταν κοιμάμαι. Λες να μου μείνει για πάντα;;

Κάποια κοπέλα ρώτησε για γυναικολόγο μετά τις 40. Εγώ ακριβώς στις 40 πήγα και με εξέτασε ο γιατρός από κάτω. Στο 3 μηνο θα ξαναπάω να με δει και να μου κάνει τεστ Παπ και θέλει να έχω μαζί μου τα αποτελέσματα από εξετάσεις αίματος που μου έγραψε και έναν κολπικό υπέρηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry μιας και ειπες για πυρετο πως βαζετε θερμομετρο?εγω δοκιμασα μια φορα και δεν καθοταν...και απο ποια θερμοκρασια θεωρειτε πυρετος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Berry μιας και ειπες για πυρετο πως βαζετε θερμομετρο?εγω δοκιμασα μια φορα και δεν καθοταν...και απο ποια θερμοκρασια θεωρειτε πυρετος??

Εχω πάρει δυο θερμόμετρα, το ενα μασχάλης σε 10 δευτερα δείχνει και το αλλο μετώπου και αυτιού το οποίο δείχνει αμέσως. Δεν ξέρω ποιο ειναι καλύτερο. Μέχρι 37.5 μου είχε πει η παιδίατρος ειναι οκ και δεν θεωρείται πυρετός. Αυτο της μασχάλης ειναι λιγο πιο ζορικο για το μωρό γιατί το ακινητοποιώ πιο δύσκολα, με το αλλο δεν εχω θεμα το βάζω στο αυτάκι και δείχνει άμεσως. Ρωτα καλυτερα τον παιδίατρο σου για το τι θερμόμετρο να πάρεις. Εγω τα είχα πάρει απο πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Εχω πάρει δυο θερμόμετρα, το ενα μασχάλης σε 10 δευτερα δείχνει και το αλλο μετώπου και αυτιού το οποίο δείχνει αμέσως. Δεν ξέρω ποιο ειναι καλύτερο. Μέχρι 37.5 μου είχε πει η παιδίατρος ειναι οκ και δεν θεωρείται πυρετός. Αυτο της μασχάλης ειναι λιγο πιο ζορικο για το μωρό γιατί το ακινητοποιώ πιο δύσκολα, με το αλλο δεν εχω θεμα το βάζω στο αυτάκι και δείχνει άμεσως. Ρωτα καλυτερα τον παιδίατρο σου για το τι θερμόμετρο να πάρεις. Εγω τα είχα πάρει απο πριν.

Και εγω μασχαλης εχω παρει αλλα δε μπορβ να της τα βαλω...αυτο του αυτιου που λες βγαζει ιδια θερμοκρασια?μου ειπε μια φιλη οτι δεν ειναι και καλα τοσο σιγουρα...εχω δει οτι υπαρχει και πιπιλα!θα της δοκιμασω τωρα που κοιματαξ να το βαλω να δω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Και γω δεν το βλέπω να σταματάει σύντομα γιατι δεν έχει ελαττωθεί..

Ολη μερα μου κλαιει σημερα..Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει..Μεχρι και στην μανα μου είπα να την ξεματιασει..Δεν μου εμεινε αλλη λύση??

Τσιμπηματα στο στήθος και γω εχω και ειχα ανησυχήσει αλλα αφου εχετε και αλλες θα ειναι νορμαλ

Θα σου ελαττωθει σιγα σιγα υπομονη!

Δωσε πιπιλα μηπως και βοηθησει!και η μαμα μου την ξεματιασε τη δικια μου!χαχαχαχαχα

Ετσι οταν εστω και αλλη μια εχει ιδια συμπτωματα με εμας τα θεωρουμε φυσιολογικα ολα!καλα που ειμαστε εδω και τα λεμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

@stasa199 @Sofi90 η δικη μου μανα τον ξεματιαζει καθε μερα? δεν την μπορω

Βρε τι παθαμε με τις χαζογιαγιαδες!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Και εγω μασχαλης εχω παρει αλλα δε μπορβ να της τα βαλω...αυτο του αυτιου που λες βγαζει ιδια θερμοκρασια?μου ειπε μια φιλη οτι δεν ειναι και καλα τοσο σιγουρα...εχω δει οτι υπαρχει και πιπιλα!θα της δοκιμασω τωρα που κοιματαξ να το βαλω να δω!

Ναι δοκίμασε ενώ κοιμάται, εγω του κρατούσα το χεράκι ! Και εγω είχα ακούσει οτι του αυτιού δεν ειναι τόσο αξιόπιστα για αυτο μετά πήρα μασχάλης, ωστόσο και τα δυο μου δείχνουν το ίδιο. Τωρα τι να σου πω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ απ την αρχή πάντως δεν είχα ιδιαίτερο αίμα μόνο τις πρώτες μέρες που βγήκα λίγο ροζ κόκκινο κι αυτό ήταν, πήγα και στον γιατρό την Πέμπτη μόλις σαραντισα. Όλα καλά η μήτρα επανήλθε πλήρως και ραντεβού ξανά τα Χριστούγεννα!  

κατά τ άλλα τρέχουμε και δε φτάνουμε. Έχει κάνει κόμμα το μωρό μου με την φίλη της επάνω κι έχουν βαλθεί να μας εξοντώσουν δεν εξηγείται αλλιώς!! ??? Όλη μέρα οι 2 τους ακούγονται στη γειτονιά, αρχίζει η μια αρχίζει κι η άλλη. Χθες το βράδυ κοιμήθηκαν ίδια ώρα αφού όλη μέρα ήταν ξύπνιες με ελάχιστα διαλείμματα ύπνου ενδιάμεσα, και ξύπνησαν επίσης ίδια ώρα!! ??? Κατά τ άλλα μαμ, κακά και νάνι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Berry είπε:

Ναι δοκίμασε ενώ κοιμάται, εγω του κρατούσα το χεράκι ! Και εγω είχα ακούσει οτι του αυτιού δεν ειναι τόσο αξιόπιστα για αυτο μετά πήρα μασχάλης, ωστόσο και τα δυο μου δείχνουν το ίδιο. Τωρα τι να σου πω... 

Εεε αν το δοκιμασες και ειναι το ιδιο μη το φοβασαι!της εβαλα 3 φορες!τη μια βγηκε 36.5  τη δευτερη 36.6 και την τριτη 36.7!δεν ξανα εβαλα μαλλον δεν ειναι και τοσο καλο η εγω δεν το εβαζα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

Βγηκαμε την πρωτη μας βολτα!!Μισο τετράγωνο χωρις κλαμα και μετα ξεκινησε να κλαιει κακ γυρίσαμε.Δεν την σηκωσαμε στα χερια βεβαια μεχρι να ξαναμπουμε σπιτι.Θα δοκιμασουμε και αυριο μηπως κανουμε 7 τετραγωνα μεχρι τους παππουδες

Και εμεις βγηκαμε την τριτη μας βολτα!!!αλλαξαμε φαγαμε και πανω που πηγε να κοιμηθει την βαλαμε και πηγαμε 40 λεπτα και δεν ξυπνησε!!!πηγαμε και στον παππου επανω επισκεψη και παλι κοιμοταν!ακομα δεν εχει ξυπνησει τρεμω για τη νυχτα!!!!στην πρωτη βολτα και εμεις ετσι την παθαμε μετα γιναμε πιο αποτελεσματικοι!ειπαμε θα της τα εχουμε ολα ετοιμα και δε μπορει να κλαιει παλι!επισης σημερα ειπα να περναμε και την πιπιλα καλου κακου μαζι αλλα την ξεχασαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/6/2019 at 10:27 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Και εμεις βγηκαμε την τριτη μας βολτα!!!αλλαξαμε φαγαμε και πανω που πηγε να κοιμηθει την βαλαμε και πηγαμε 40 λεπτα και δεν ξυπνησε!!!πηγαμε και στον παππου επανω επισκεψη και παλι κοιμοταν!ακομα δεν εχει ξυπνησει τρεμω για τη νυχτα!!!!στην πρωτη βολτα και εμεις ετσι την παθαμε μετα γιναμε πιο αποτελεσματικοι!ειπαμε θα της τα εχουμε ολα ετοιμα και δε μπορει να κλαιει παλι!επισης σημερα ειπα να περναμε και την πιπιλα καλου κακου μαζι αλλα την ξεχασαμε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Και μεις θα την βγαλουμε παλι σημερα..Μακαρι να συνηθίσει .Τουλαχιστον να βγαινουμε λιγο στον καθαρό αερα .Για αλλαγή. 

Ετοιμασου εσυ μετα ο αντρας σου αλλαξε την ταισε την δωστης 15 λεπτα για να ρευτει και πηγαινε βολτα!ελπιζω να τα καταφερετε!ααα επισης μη τη βγαζεις νωρις μπορει να κλαιει απο τη ζεστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Και μεις θα την βγαλουμε παλι σημερα..Μακαρι να συνηθίσει .Τουλαχιστον να βγαινουμε λιγο στον καθαρό αερα .Για αλλαγή. 

Ετοιμασου εσυ μετα ο αντρας σου αλλαξε την ταισε την δωστης 15 λεπτα για να ρευτει και πηγαινε βολτα!ελπιζω να τα καταφερετε!ααα επισης μη τη βγαζεις νωρις μπορει να κλαιει απο τη ζεστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2019 at 5:01 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Ετοιμασου εσυ μετα ο αντρας σου αλλαξε την ταισε την δωστης 15 λεπτα για να ρευτει και πηγαινε βολτα!ελπιζω να τα καταφερετε!ααα επισης μη τη βγαζεις νωρις μπορει να κλαιει απο τη ζεστη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναιιι κοριτσια να βγαινετε! Κι αν μια βολτα δεν πηγε καλα... θα παει η επομενη. Θα τους αρεσει σιγα σιγα και θα κοιμουνται. Κι εμας στις πρωτες θυμαμαι εκλαιγε αλλα τωρα νομιζω του αρεσει. Η βολτα πλεον ειναι η λυση αν θελω να κοιμηθω μεσα στη μερα. Τον παιρνει ο αντρας μου και φευγουν ενα 2ωρο. 

Χτες στον 40ισμό το μωρο ταλαιπωρηθηκε πολυ. Καναμε ενα σωρο επισκεψεις. Το μωρο ηρθε σε επαφη με πολυυυ κοσμο. Μονο στο σπιτι της μαμας μου να σκεφτω ημασταν πανω απο 15 ατομα σόι ετσι απλα για φαι (οι Κυριακες μας)... Τι κουρασηηη ηταν ολο αυτο... Εγω να πρεπει να θηλαζω οπου πηγαιναμε. Ειχε ενταση το μωρο... το κουρασαμε. Το βραδυ που γυρισαμε σπιτι εκανε 4ωρο υπνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki τουλάχιστον έχουμε γάλα έτοιμο, ζεστό κάθε στιγμή. Κι εγώ χθες θήλαζα κάτω απ' την Ακρόπολη!!!! Και αφού έφαγε, δεν καθόταν στο καρότσι με τίποτα. Ήθελε αγκαλιά να βλέπει γύρω γύρω. Την είχε ο μπαμπάς της και χαααααζευε. Έτσι κ κάναμε να τη βάλουμε στο καρότσι εσκουζε και μας κοιτούσαν όλοι. Χαχα!

15 άτομα, ε;;; Μια χαρά σας βρίσκω!!! Απλά θέλει προσοχή μην είναι κανείς άρρωστος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2019 at 6:22 ΠΜ, ο/η vayaki είπε:

Ναιιι κοριτσια να βγαινετε! Κι αν μια βολτα δεν πηγε καλα... θα παει η επομενη. Θα τους αρεσει σιγα σιγα και θα κοιμουνται. Κι εμας στις πρωτες θυμαμαι εκλαιγε αλλα τωρα νομιζω του αρεσει. Η βολτα πλεον ειναι η λυση αν θελω να κοιμηθω μεσα στη μερα. Τον παιρνει ο αντρας μου και φευγουν ενα 2ωρο. 

Χτες στον 40ισμό το μωρο ταλαιπωρηθηκε πολυ. Καναμε ενα σωρο επισκεψεις. Το μωρο ηρθε σε επαφη με πολυυυ κοσμο. Μονο στο σπιτι της μαμας μου να σκεφτω ημασταν πανω απο 15 ατομα σόι ετσι απλα για φαι (οι Κυριακες μας)... Τι κουρασηηη ηταν ολο αυτο... Εγω να πρεπει να θηλαζω οπου πηγαιναμε. Ειχε ενταση το μωρο... το κουρασαμε. Το βραδυ που γυρισαμε σπιτι εκανε 4ωρο υπνο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofi90 είπε:

Καθεται 2 ωρες?Αχ τετοια λεγε μου!!8 μερουλες εχουμε για τα 40 εμείς αν και ανδεν εχει ηρεμησει πουθενα δεν μας βλεπω..

Γελαγαμε και προχθες με τον αντρα μου γιστι οσο ημουν εγκυος λεγαμε οτι θα παμε και διακοπες..Εμ δεν ξεραμε!

Πολλά λέγαμε και νομίζαμε όσο ήμασταν έγκυες!! Χαχα! Νομίζαμε ότι θα τρώμε, ότι θα μπορούμε να πάμε διακοπές, ότι στις 40 μέρες όλα θα στρώσουν και άλλα πολλά. Και μας έλεγε η @Diwni θυμάμαι ότι η ζωή με ένα νεογέννητο είναι δύσκολη. Τώρα καταλαβαίνουμε νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Παντα βγαίνει δεύτερη γραμμή γιατί έχουμε αυτή την ορμόνη λίγο πολύ στον οργανισμό μας..για να είναι θετικό πρέπει η γραμμή να είναι έντονη όσο η γραμμή ελέγχου ή και περισσότερο.. σου βάζω δυο εικόνες για παράδειγμα..
    • Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σε εσενα εύχομαι τα καλύτερα και πολύ συντομα🙏❤️ μου είπε να αποφεύγω όσο μπορώ κρέας, πορτοκάλια φράουλες σταφύλια ξηρούς καρπούς βιταμίνη c και b12,τζίντζερ και μαυρη σοκολάτα!  εσυ ποτέ θα πας να σε δει ο γιατρός;
    • @Mpourmpoulo @Raf123χρόνια σας πολλά και ευτυχισμένα! Εύχομαι και στις δύο ότι επιθυμείτε! Μία ερώτηση σχετικά με τα τεστ ωορρηξίας. Αν σε ένα κύκλο δεν γίνει ωορρηξία, το τεστ δείχνει αχνό θετικό ή δεν βγαίνει καν δεύτερη γραμμή;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...