Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@stasa199 γι αυτό θα έγραφα κι εγώ. Κάναμε ήχους με τα ρουθούνια μας λίγο πιο έντονους από ότι συνήθως, βάλαμε ορό κ μετά από λίγο έβγαλε κιτρινωπό καρκαδακι μυξουλα δλδ. Πρώτη φορά. Σημαίνει κάτι ανησυχητικό; Χθες κάναμε την πρώτη μας βόλτα. Μήπως κρυωσε; Κι εμείς κάθε μέρα βάζουμε ορό, μας το είπε η παιδίατρος

Γενικότερα τα πάμε καλύτερα, κοιμάται συνήθως το βράδυ ένα τετράωρο κ ξεκουραζόμαστε. Τη μέρα του δίνουμε κ καταλαβαίνει με το στήθος. Πολύ λαιμαργία τελευταία, θηλάζει σαν τρελός. Την άλλη εβδομάδα έχουμε παιδίατρο, ανυπομονούμε να δούμε κ βάρος. Με την κλασική μέθοδο ζυγισματος στο σπίτι που λέγαμε τον βγάζουμε πέντε κιλά. Είμαστε ενός μήνα και τριών ημερών. Επίσης τα σπυράκια στα μάγουλα δεν υποχώρησαν κ πήγαμε δερματολόγο. Είναι νεογνική ακμή κ από σήμερα αρχίζουμε αλοιφή. Δεν μπορώ να βλέπω τα γλυκά μας μαγουλακια μες στα κόκκινα σπυράκια... 

Τα αυγά εμάς δε μας πειράζουν αλλά είδα ένα ζόρι στον μικρό οπότε έτρωγα πορτοκάλια και πιπεριές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 και εγω σχεδον μερα παρα μερα της βαζω ορο και λεω μηπως ειναι πολυ συχνα!τις βαζεις απλα σταγονες η κανεις συτο που λενε να μπει απο το ενα ρουθουνακι να βγει απο την αλλη?

@Mariamagdalini απο οτι εχω καταλαβει δεν πειραζουν τα ιδια ολα τα μωρακια...οσο για τη μυτουλα εγω βλεπω να εχει σαν ασπρη μυξουλα...και εσυ πως την κανεις?εγω μια βαζω σταγονες και μια ριχνω απο τη μια να βγει απο την αλλη βεβαια δεν καθαριζει καθε φορα αλλα την ακουω να ζοριζεται μωρε και της το κανω..και εγω χθες την εβγαλα βολτα!δεν νομιζω να αρρωστησε μωρε με τετοια ζεστη..αντε ελπιζω να του περασουν γρηγορα τα σπυρακια μωρε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 υγρή πούδρα ε;αν δεις βελτίωση πες μας. Εμείς αρχικά βάζαμε ορό με γαζουλα σαν κομπρεσα. Τα καταπραυνε αλλά δεν έφυγαν. 

@stasa199 εμείς το πιέζουμε το μπουκαλάκι, έτσι μας είπε.. κ βγαίνει από το άλλο ρουθούνι κ νευριαζει γιατί καταπίνει κ λίγο!!! Αχ πολύ ζοριζομαι όταν το κάνω.. ο μπαμπάς είναι πιο κουλ, όταν μπορεί το κάνει αυτός! Τη μυξουλα την έβγαλα φωτο. Αν τη στείλω στην παιδίατρο θα είμαι πολύ γραφική ε;; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2019 at 6:08 ΜΜ, ο/η Mariamagdalini είπε:

@Sofi90 υγρή πούδρα ε;αν δεις βελτίωση πες μας. Εμείς αρχικά βάζαμε ορό με γαζουλα σαν κομπρεσα. Τα καταπραυνε αλλά δεν έφυγαν. 

@stasa199 εμείς το πιέζουμε το μπουκαλάκι, έτσι μας είπε.. κ βγαίνει από το άλλο ρουθούνι κ νευριαζει γιατί καταπίνει κ λίγο!!! Αχ πολύ ζοριζομαι όταν το κάνω.. ο μπαμπάς είναι πιο κουλ, όταν μπορεί το κάνει αυτός! Τη μυξουλα την έβγαλα φωτο. Αν τη στείλω στην παιδίατρο θα είμαι πολύ γραφική ε;; ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini και εγω ειμαι υπερ του να στελνουμε στον παιδιατρο οτι μας φανει περιεργο!τι να κανουμε πρεπει να μαθουμε και εμεις!νομιζω πως οι περισσοτεροι εχουν σωθοι με το viber γιατι μπορουν να εχουν και εικονα!

Εμενα ευτυχως δεν βγαζει σπυρακια απο τη ζεστη...βγαζει ενα δυο που την επομενη εχουν φυγει αλλα δεν ξερω αν ειναι απο τη ζεστη η απο το οτι τη φιλαμε συνεχεια και ο αντρας μου εχει μουσια!εμενα απο τη ζεστη δε μου κοιμοταν ολοι μερα και μολις αναψα το κλιματιστικο και δροσισε σαν να ναρκωθηκε σε δευτερολεπτα κοιμηθηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!δεν ειμαι πολυ καλα...η μπεμπα δε ξεκολλαει απο πανω μου και αν κανω να την αφησω ξυπναει ....θελει συνεχεια στηθος....αφου με ποναει που τρωει...και επειδη δε μπορω να την κανω καλα ολο νευριαζω και δε μπορω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/6/2019 at 1:30 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!δεν ειμαι πολυ καλα...η μπεμπα δε ξεκολλαει απο πανω μου και αν κανω να την αφησω ξυπναει ....θελει συνεχεια στηθος....αφου με ποναει που τρωει...και επειδη δε μπορω να την κανω καλα ολο νευριαζω και δε μπορω.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 @Sofi90 κι εγω σας νιωθω και τις δυο... περναω φασεις που εχω τρελα νευρα την ωρα που θηλαζει και συνειδητοποιω οτι τα νευρα μου ειναι για τον θηλασμο κι οχι για το μωρο. Για να σταματησω να νιωθω ετσι... καθε μερα που περναει σχεδον σκεφτομαι το ποτε θα σταματησω να θηλαζω και τελικα δεν το πραγματοποιω και συνεχιζω... 

Βασικα με τον αντρα μου δινουμε ενα περιθωριο 50 ημερων σχεδον. Αν δε δουμε καποια βελτιωση σε μερικα κομματια του θηλασμου ειπαμε να ξεκινησουμε μπουκαλι... θα δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μην νιώθετε τύψεις που εκνευριζόσαστε και λίγο, ανθρώπινο είναι. Η σωματική και ψυχική κούραση που βιώνετε είναι απίστευτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

@Mariamagdalini 5 κιλα??Μωρε μπραβο το ζουζουνι?Και μενα εχει γεμισει σπυρακια σε ολο το πρόσωπο και λιγο στο μετωπο αλλα η παιδίατρος μου ειπε να βαζω υγρη πουδρα και να την πλενω συνέχεια. 

@stasa199Οταν ειμαι μονη μου της ριχνω σταγονιτσες,οταν ειναι ο αντρας μου σπιτι το κανει με τον αλλον τροπο γιατι εγω φοβαμαι να της βαλω ετσι τον ορο..

Σε οσες κανατε καισαρικη εχετε φουσκωμα και μουδιασμα πανω απ την τομη?Εχουν περασει 4 βδομαδες και κατω απ τον αφαλο και μεχρι την τομη δεν νιωθω τιποτα οταν ακουμπαω εκει..Ειναι και πρησμενο..

 

Εγώ νιώθω μούδιασμα από τον αφαλό και Κάτω,να φανταστείς κάνω ηπαρινες και δεν νιώθω καν την ένεση αλλά πρησμένο δεν είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ειναι σχεδον 4 εβδομαδων εμενα...

@vayaki πολυ ζορι τρωμε...εχω σκεφτει και εγω να κοψω το θηλασμο στο ξανα ειχα πει..με εκνευριζει και ο αντρας μοθ που δε θελει να δωσουμε πιπιλα...αν συνεχισει ετσι θα της δωσω δε γιενται να τρελαθω....

@KONSTANTIA ειναι ανθρωπινο να με εκνευριζει το μωρο?αφου περιμενω να σχολασει ο αντρας μου να ερθει να την αναλαβει!νομιζα δεν αντεχα να την εχω αλλο ουτε αγκαλια...

Ειναι που δουλευε εχθες ολη μερα και σημερα Ειμαι παλι μονη μου και τον ειχα παρε να του πω οτι δε μπορω αλλο και να φυγει νωριτερα απο τη δουλεια και μου ειπε δε μπορει...εβαλα τα καλαματα και παλι κλαιω!δεν νευριαζω με το θηλασμο....με το μωρο νευριασα που δεν ξερει ουτε αυτη τι θελει....για αυτο με επιασε ολο αυτο επειδη νευριασα με το μωρο....κοιμηθηκε στην αγκαλια μου παλι μετα το θηλασμο και λεω θα την αφησω και οτι γινει δε γινεται εχω φτασει 3 μερες στο σημειο να μην πινω νερο γιατι δε μπορω να παω στο μπανιο!και εκατσε η ατιμη ρε κοριτσια κοιμαται στο πορτ μπεμπε εδω και 45 λεπτα!μαγειρεψα εβαλα το μουλτι δε καταλαβε τιποτα!λες και το κανει επιτηδες για να παρω λιγη δυναμη και να με εξαντλησει μετα!εγω ο πονος που ενιωσα ηταν σαν σουβλια στο στηθος καοως περιεργος...σα ρευμα να το πω δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki θα μπορουσες με ενα θηλαστρο να δινεις και το δικο σου αν θες...εγω εχω ετοιμο και θηλαστρο και ενα κουτι γαλα και μπιμπερο τα παντα!περιμενω να περασουν και καλα αυτες οι 40 μερες για να ξεκινησω να της δινω αν και νομιζω πως επρεπε να της ειχα δωσει ηδη πριν αρχισει να μαθαινει κατι...να μαθει να τρωει και με το μπιμπερο και απο το στηθος...

ανυπομονω να παμε στον νεο παιδιατρο να μας τα πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα μη νιωθεις ασχημα γι αυτα που νιωθεις. Κι εγω περιμενω να σχολασει ο αντρας μου να αναλαβει. Ανθρωποι ειμαστε... κουραζομαστε... σπανε τα νευρα μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofi90 είπε:

@vivika10 Εμενα ειναι τοσο μουδιασμένο που το νιωθω σαν ξένο σωμα..Να δω πότε θα περασει..

@stasa199 Μην απιγοητευεσαι..Ολες τα ιδια νιωθουμε..Και γω που ειμαι ολη μερα μονη σπιτι σε καταλαβαινω..Ουτε νερο,ουτε να πλυθω το πρωι δεν προλαβαινω ποσο μαλλον μαγείρεμα..Εμενα μου ειπε η παιδίατρος τετοιες συμπεριφορες να τις περιμένω που και που..Και μενα τις προάλλες με το που ξεκινησε ο άντρας μου να βραζει το νερο για το γαλα ξεράθηκε στον υπνο!!Λες καιτο ξερε!!

Ουφ...ξυπνησε και με το που την πηρα αγκαλια αρχησα να κλαιω παλι...της ζητησα συγνωμη ομως!τωρα νομιζω θα ηρεμησω... αχ ποσα τραβαμε τελικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@vivika10 Εμενα ειναι τοσο μουδιασμένο που το νιωθω σαν ξένο σωμα..Να δω πότε θα περασει..

@stasa199 Μην απιγοητευεσαι..Ολες τα ιδια νιωθουμε..Και γω που ειμαι ολη μερα μονη σπιτι σε καταλαβαινω..Ουτε νερο,ουτε να πλυθω το πρωι δεν προλαβαινω ποσο μαλλον μαγείρεμα..Εμενα μου ειπε η παιδίατρος τετοιες συμπεριφορες να τις περιμένω που και που..Και μενα τις προάλλες με το που ξεκινησε ο άντρας μου να βραζει το νερο για το γαλα ξεράθηκε στον υπνο!!Λες καιτο ξερε!!

Και εγώ έτσι το νιώθω εμένα η αλήθεια είναι πως πονάει ακόμη αλλά υπομονή θα περασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@vivika10 Εμενα ειναι τοσο μουδιασμένο που το νιωθω σαν ξένο σωμα..Να δω πότε θα περασει..

@stasa199 Μην απιγοητευεσαι..Ολες τα ιδια νιωθουμε..Και γω που ειμαι ολη μερα μονη σπιτι σε καταλαβαινω..Ουτε νερο,ουτε να πλυθω το πρωι δεν προλαβαινω ποσο μαλλον μαγείρεμα..Εμενα μου ειπε η παιδίατρος τετοιες συμπεριφορες να τις περιμένω που και που..Και μενα τις προάλλες με το που ξεκινησε ο άντρας μου να βραζει το νερο για το γαλα ξεράθηκε στον υπνο!!Λες καιτο ξερε!!

Χαχαχαχα ξερεις τι; το εχω παρατηρησει. Οποτε κανουμε συζητησεις σοβαρες για μπουκαλι... το μωρο στρωνει χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Ουφ...ξυπνησε και με το που την πηρα αγκαλια αρχησα να κλαιω παλι...της ζητησα συγνωμη ομως!τωρα νομιζω θα ηρεμησω... αχ ποσα τραβαμε τελικα!

Ελααα ρε κοριτσι... μια αγκαλια να σου στειλω... θα κλαψω κι εγω τωρα αμα λες οτι κλαις γιατι σε νιωθω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια υπομονή! Να κάνετε ο,τι σας βοηθάει να νιώθετε καλύτερα χωρίς τύψεις, αυτό είναι το πιο σημαντικό. Πάντως νομίζω καλύτερα να δοκιμάσετε την πιπίλα και το θηλαστρο πριν αρχίσετε να δίνετε ξένο. 

Εμεις ευτυχώς είμαστε σε πολύ καλή φάση, μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί τον πιάνουν τα διαόλια του και δυσκολεύομαι να τον κοιμησω, όλη την υπόλοιπη μέρα είναι πολύ ήσυχος και ευδιάθετος. Πάντως είστε τυχερές που αναλαμβάνουν οι σύζυγοι όταν γυρνάνε από τη δουλειά. Ο δικος μου ούτε μια πάνα δεν αλλάζει άμα δε του το ζητήσω εγώ. Μόνο τον νταχτιρντίζει όλη την ώρα και με το που κάνει «ουα» αγχώνεται και με φωνάζει να τον πάρω! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου κ εγώ κάποιες φορές νευριαζω με το μωρο, βράδυ κυρίως και μετά κλαίω γιατί έχω τύψεις που νιώθω έτσι. Τρέμω μην μου ξαναπάθει κ κάτι έχω μεγάλο άγχος που επηρεάζει την ψυχολογία μου. Θα στρώσουν τα πράγματα που θα πάει. Και φανταστείτε πως δεν θηλάζω ούτε δίνω με θήλαστρο όπως έκανα μόνο ξένο πλέον καθώς το γάλα μου μετά τη στενοχώρια που πέρασα πάει. Φαντάζομαι εσείς. Όσο εβγαζα γάλα είχα χειρότερη και περιεργη ψυχολογία νομίζω πως επηρεάζει πολύ. Σας θαυμάζω. Είναι πολύ καλό που θηλάζετε τόσο καιρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εχεις δικιο!εγω τις ξανα εβαλα στον αποστειρωτη τις πιπιλες να ειναι ετοιμες!μολις τις βγαζω κατι παθαινει και τις ξανα βαζω!

Εμενα ασχολειται ο αντρας μου αλλες φορες περισσοτερο αλλες φορες σχεδον καθολου.την αλλαζει και πανα και προσπαθει να την ηρεμησει δε μπορω να πω!(μαλλον οταν με βλεπει οτι αρχιζω να τα παιζω!) αλλα ειναι και φορες που ειναι διπλα στο μωρο στο καροτσι και κλαιει και δεν παει να δει καν γιατι κλαιει η να τη σηκωσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου είναι λογική κ  η κουράσει κ όλα αυτά π αισθάνεστε τα έχω αισθανθεί πολλές φορές.. φαντάσου εμείς μπαίνουμε κ στον 3ο μήνα σιγά σιγά...πόσες φορές έχω πει δεν μπορώ άλλο δεν αντέχω ειδικά κάποιες φορές που είναι συνέχεια στο στήθος δεν μ αφήνει να κάνω τίποτα απολύτως...Δεν ξέρω μπορεί να οφείλεται κ στην ζέστη διψάνε ξέρω εγώ δεν ξέρω κ σήμερα ούτε εμένα έχει κοιμηθεί κ καλά με τον που τον βάζω στο κρεβάτι τσακ μετά από 10λεπτο ξύπνιο!!! Τα νεύρα κροσια Ποιος σε καταλαβαίνει όμως? Καλο κουράγιο εύχομαι σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angela7 κι εγώ έχω σκεφτεί ότι μπορεί να διψάνε λόγω ζέστης. Σήμερα δεν έχω ανάψει κλιματιστικό γιατί ξυπνησε με μυξούλες και ζητάει πολύ πιο συχνά να φάει απ’οτι συνήθως. 

@stasa199 δωστης ρε ‘συ άμα δεν ηρεμεί με τίποτα... Έτσι λίγο για να χαλαρώσει να κοιμηθεί και την παίρνεις μετά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...