Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@joy2με το καλό τα μωράκια σου!!! Δεν είμαι ειδικός στο θέμα αλλά για να σε καθησυχάσω θα σου πω ότι η τιμή σου όντως δεν είναι και τόσο ανεβασμένη. Αφού δεν έχεις ούτε πίεση ούτε λεύκωμα να ηρεμήσεις. Όπως και να έχουν τα πράγματα, πολλές πολλές κοπέλες έχουν γεννήσει υγιέστατα μωράκια έχοντας προεκλαμψία. Επίσης, το ότι ανοίγει η μύτη σου δεν είναι σε καμία περίπτωση ένδειξη ότι έχεις. Πααααρα πολλές εγκυουλες έχουν τέτοιο θέμα. Κι εγώ που είχα μια υγιέστατη εγκυμοσύνη, είχα φορές που μου άνοιγε η μύτη. Πήγαινε στο γιατρό σου και κάνε αυτά που θα σου πει. Έχε εμπιστοσύνη σε αυτόν και στο Θεό. Όλα θα πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@joy2με το καλό τα μωράκια σου!!! Δεν είμαι ειδικός στο θέμα αλλά για να σε καθησυχάσω θα σου πω ότι η τιμή σου όντως δεν είναι και τόσο ανεβασμένη. Αφού δεν έχεις ούτε πίεση ούτε λεύκωμα να ηρεμήσεις. Όπως και να έχουν τα πράγματα, πολλές πολλές κοπέλες έχουν γεννήσει υγιέστατα μωράκια έχοντας προεκλαμψία. Επίσης, το ότι ανοίγει η μύτη σου δεν είναι σε καμία περίπτωση ένδειξη ότι έχεις. Πααααρα πολλές εγκυουλες έχουν τέτοιο θέμα. Κι εγώ που είχα μια υγιέστατη εγκυμοσύνη, είχα φορές που μου άνοιγε η μύτη. Πήγαινε στο γιατρό σου και κάνε αυτά που θα σου πει. Έχε εμπιστοσύνη σε αυτόν και στο Θεό. Όλα θα πάνε καλά. 

Αχχχ κορίτσι μου γλυκό τι καλά που τα λες!! Μακάρι μακάρι να είναι έτσι!! Πρέπει να ηρεμήσω λίγο το ξέρω... Το προσπαθώ όσο μπορώ :) σε ευχαριστώ πολύ για την στήριξη και φιλάκια στα πατουσάκια της μικρής! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2019 at 4:06 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Sofi90 γιατι σε επιασε αυτο με την πιπιλα?αν απλα τη θελει για να ηρεμει καλο της κανεις...να μη στεναχωριεσαι δεν σημαινει κατι αν παρει πιπιλα το μωρο σου!

@joy2 κοπελα μου προσπαθησε να ηρεμησεις δε σου κανει καλο ολο αυτο!θα μετρας 3 φορες τη μερα την πιεση σου και θα το ελεγχεις!θα πας και στο γιατρο και θα τα πειτε παντως αν προσεχεις  ολα καλα θα πανε!θα σου δωσει και τις συμβουλες και ολα καλα!ισως να ξανα κανεις και την εξεταση και γενικα απλα να τα παρακολουθεις ολα πιο συντομα !

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κοπέλα μου μην εχεις ενοχες για την πιπίλα! Κοντεύουμε να δαιμονοποιήσουμε ο,τι μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη μου φαίνεται, λες και αν δεν υποφέρουμε για κάποιο λόγο, δε θα είμαστε καλες μανούλες... Όσα μωράκια τη δέχονται και τα ηρεμεί, για καλό τους είναι. Μη νομίζεις ότι το όλη μέρα στήθος και φαΐ είναι καλό από ένα σημείο και μετά. Δεν προλαβαίνουν να χωνέψουν ποτέ τα μωράκια. Απλά η γνώμη μου είναι να δίνουμε μετά την εδραίωση του θηλασμού, από την άποψη ότι μέχρι τότε το συνεχές πιπίλισμα βοηθάει στη ρύθμιση της παραγωγής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@Sofi90 κοπέλα μου μην εχεις ενοχες για την πιπίλα! Κοντεύουμε να δαιμονοποιήσουμε ο,τι μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη μου φαίνεται, λες και αν δεν υποφέρουμε για κάποιο λόγο, δε θα είμαστε καλες μανούλες... Όσα μωράκια τη δέχονται και τα ηρεμεί, για καλό τους είναι. Μη νομίζεις ότι το όλη μέρα στήθος και φαΐ είναι καλό από ένα σημείο και μετά. Δεν προλαβαίνουν να χωνέψουν ποτέ τα μωράκια. Απλά η γνώμη μου είναι να δίνουμε μετά την εδραίωση του θηλασμού, από την άποψη ότι μέχρι τότε το συνεχές πιπίλισμα βοηθάει στη ρύθμιση της παραγωγής. 

Πολύ ωραία τοποθέτηση. Συμφωνώ με όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Narcissa είπε:

@Sofi90 κοπέλα μου μην εχεις ενοχες για την πιπίλα! Κοντεύουμε να δαιμονοποιήσουμε ο,τι μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη μου φαίνεται, λες και αν δεν υποφέρουμε για κάποιο λόγο, δε θα είμαστε καλες μανούλες... Όσα μωράκια τη δέχονται και τα ηρεμεί, για καλό τους είναι. Μη νομίζεις ότι το όλη μέρα στήθος και φαΐ είναι καλό από ένα σημείο και μετά. Δεν προλαβαίνουν να χωνέψουν ποτέ τα μωράκια. Απλά η γνώμη μου είναι να δίνουμε μετά την εδραίωση του θηλασμού, από την άποψη ότι μέχρι τότε το συνεχές πιπίλισμα βοηθάει στη ρύθμιση της παραγωγής. 

Δεν ηξερα οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο στην εδραιωση του θηλασμου...εχω φιλες που εδωσαν πιπιλα και μπιμπερο και θηλαζαν κανονικα ...δεν λεω να την εχει οοοολη μερα στο στομα αλλα για τις στιγμες που δεν ηρεμει το μικρακι!ο θηλασμος για να εδραιωθει δεν μπορει να φτασει και τους 3 μηνες?και πως θα καταλαβουμε οτι εχει εδραιωθει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ο θηλασμός έχει εδραιωθεί όταν η παραγωγή γάλακτος ανταποκρίνεται στη ζήτηση του μωρού. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το στήθος δεν πρήζεται πια και δεν τρέχει από μόνο του, αλλά το γάλα κατεβαίνει όταν αρχίζει να ρουφάει το μωρό. Εγώ πλέον νιώθω το στήθος μου πάντα μαλακό, σα να μην έχει γάλα. Και όταν ο μπέμπης ξεκινά να ρουφάει, νιώθω ένα μούδιασμα και τότε καταλαβαίνω ότι ξεκινά να τρέχει το γάλα. Αν δίνεις μπιμπερό συμπλήρωμα δηλαδή ξένο, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει η εδραίωση ή τουλάχιστον υποθέτω γίνεται πιο δύσκολα, αφού εκ των πραγμάτων δίνεις λιγότερο γάλα από αυτό που χρειάζεται το μωρό, άρα η παραγωγή σου είναι μειωμένη σε σχέση με τη ζήτηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa   ααα σε ευχαριστω!! δεν τα ηξερα ολα αυτα!!! και εμενα ειναι μαλακο  ολη μερα, το βραδυ ισως το νιωσω λιγο πιο βαρυ  που η μπεμπα απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 11 το πρωι ξυπναει 3 φορες...αλλα σου σταματησε να τρεχει??νομιζω δε θα σταματησει ποτε!!χαχαχα βεβαια δεν τρεχει τοοοσο πολυ αλλα τρεχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 κορίτσι μου με το καλό τα μωράκια σου!! Μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι γιατί το καταλαβαίνουν τα μικρακια. Να είσαι καλά και με τη βοήθεια του γιατρού σου όλα θα γίνουν!!!❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 σταμάτησε ναι! Τρέχει βέβαια το ένα όταν θηλάζω από το άλλο. Μάλιστα έχει 2 μέρες που όχι απλά τρέχει, αλλά πετάγεται συντριβανάκι ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@stasa199 σταμάτησε ναι! Τρέχει βέβαια το ένα όταν θηλάζω από το άλλο. Μάλιστα έχει 2 μέρες που όχι απλά τρέχει, αλλά πετάγεται συντριβανάκι ? 

Καλα εχει πλακα και εμενα μου συμβαινει!χαχαχα θυμασαι ποτε σου εδραιωθηκε?να δω ποσο μελλον εχω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 σταδιακά έγινε αλλά κοντά στις 40 σταμάτησε να πρήζεται το στήθος και έχει λίγες μέρες που σταμάτησε και να τρέχει! Κάπου στις 50 δηλαδή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η irened91 είπε:

@joy2 κορίτσι μου με το καλό τα μωράκια σου!! Μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι γιατί το καταλαβαίνουν τα μικρακια. Να είσαι καλά και με τη βοήθεια του γιατρού σου όλα θα γίνουν!!!❤❤

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου γλυκό! Σήμερα νιώθω πολύ καλύτερα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaας κανω ενα μηνα ακομα υπομονη!

@joy2 σημερα πας στο γιατρο??

Εμεις σημερα δεν κοιμηθηκαμε καλα απο τις 6 μιση και μετα κλαιμε και τη βλεπω οτι ζοριζεται η καημενουλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Νατάσα μου γύρισα πριν λίγο! Μου είπε να μετράω τη πίεση, να ξανακάνω την εξέταση σε 10 μέρες και αν προκύψει θέμα στο μέλλον θα πάω καρδιολόγο... Αυτά που είχα σκεφτεί και εγώ δηλαδή! Τα μικρούλια μου είχαν βάλει βάρος 1.3 το καθένα :) υπομονή σε σένα κορίτσι μου γλυκό, όλα θα στρώσουν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

@stasa199 Νατάσα μου γύρισα πριν λίγο! Μου είπε να μετράω τη πίεση, να ξανακάνω την εξέταση σε 10 μέρες και αν προκύψει θέμα στο μέλλον θα πάω καρδιολόγο... Αυτά που είχα σκεφτεί και εγώ δηλαδή! Τα μικρούλια μου είχαν βάλει βάρος 1.3 το καθένα :) υπομονή σε σένα κορίτσι μου γλυκό, όλα θα στρώσουν!! 

Μπραβο κοπελα μου ολα καλα και οροχωρας ηρεμα!!!!μια χαρα και τα αντρακια σου μεγαλωνουν!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Μπραβο κοπελα μου ολα καλα και οροχωρας ηρεμα!!!!μια χαρα και τα αντρακια σου μεγαλωνουν!!???

Το παλεύω σήμερα Νατάσα μου! Να είσαι καλά!! Το παρακολουθουμε όπως κ να έχει! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Λοιπόν, είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι πλέον έχουμε αρχίσει και ακολουθούμε ένα στοιχειώδες πρόγραμμα!! Ο μπεμπούλης μου κοιμάται περίπου 11 το βράδυ με 11 το πρωί εδώ και αρκετές μέρες με 4-5 διαλείμματα για φαγητό και άλλαγμα. Αλλά ξανακοιμάται αμέσως, εκτός αν του ανεβαίνει γαλατάκι ή έχει πονάκια, οπότε τον παίρνω πάνω μου αγκαλίτσα μπρούμυτα, τον νανουρίζω και κοιμόμαστε. Το πρωί ακούμε μουσική, τραγουδάμε, χορεύουμε, του μιλάω ή του βάζω να παρατηρεί διάφορα παιχνίδια κτλ. Κάποιες ιδέες έχω πάρει από εδώ: https://www.talcmag.gr/vrefi/30-drastiriotites-pollaplis-noimosynis-gia-neogennita/. Φυσικά  θα τον πάρει ο ύπνος μερικές φορές, αλλά συνήθως όχι για πάνω από 20λεπτο. Όταν κουραστεί και αρχίσει τη γκρίνια, πάμε για μπανάκι και μασαζάκι και μετά αποκοιμιέται στο ριλάξ ή στην κούνια του με το μόμπιλε (κανονικά κοιμάται στο λίκνο). Σε 2-3 ώρες που θα ξυπνήσει, τον ετοιμάζω και πάμε βολτίτσα. Όταν γυρίσουμε ξεκινάει η γκρίνια. Μπορεί στην καλύτερη να θέλει απλά να τον κρατήσω αγκαλίτσα ή στη χειρότερη να τον κάνω ατελείωτες βόλτες πάνω κάτω μέσα έξω στο σπίτι για να είναι ήρεμος και τελικά κοιμάται κατά τις 11. Εννοείται ανά 2 με 3 ώρες ζητάει να φάει, αλλά κάθεται το περισσότερο ένα τέταρτο στο στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa πολυ ωραιο αρθρο!!!και εμας το βραδυ εχει υπνο 9 μεχρι 8 το πρωι με διαλλειματα για φαγητο βεβαια!το υπολοιπο μας προγραμμα ειναι σχεδον σαν κ το δικο σου!σημερα το απογευμα θα κανουμε και το πρωτο μας εμβολιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια λατρευω τους ηχους που βγαζει... αλλες φορες θυμιζει κατσικακι... αλλες φορες σαν χλιμιντρισμα χαχα... αλλες φορες ενα αααα σαν ψευτικο παραπονακι... 

Αξιολατρευτα πλασματακια.... μας ταλαιπωρουν φουλ στην αυπνια αλλα θελεις να τα φας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2019 at 3:35 ΜΜ, ο/η vayaki είπε:

Αχ κοριτσια λατρευω τους ηχους που βγαζει... αλλες φορες θυμιζει κατσικακι... αλλες φορες σαν χλιμιντρισμα χαχα... αλλες φορες ενα αααα σαν ψευτικο παραπονακι... 

Αξιολατρευτα πλασματακια.... μας ταλαιπωρουν φουλ στην αυπνια αλλα θελεις να τα φας

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Αχ κοριτσια λατρευω τους ηχους που βγαζει... αλλες φορες θυμιζει κατσικακι... αλλες φορες σαν χλιμιντρισμα χαχα... αλλες φορες ενα αααα σαν ψευτικο παραπονακι... 

Αξιολατρευτα πλασματακια.... μας ταλαιπωρουν φουλ στην αυπνια αλλα θελεις να τα φας

Χαχαχαχα ναι εχουν πολυ πλακα μωρε!!!!εγω λεω μια κανει σαν πουλαρακι μια σα γαλοπουλιτσα!χαχαχαχαα εχει 2 μερες που εχει αρχισει και εμενα να κανει κατι αααα και τρελενομαι!

Κοριτσια χθες το βραδυ τη ζυγισαμε!!!!3.905 24 ημερων!μετα απο πολυ γκρινια την ειχα στο στηθος να ηρεμησει και εκατσε κοντα 2 ωρες για να κοιμηθει οπου πριν κοιμηθει εκανε εμετο πρωτα!εμ λεω λογικο μετα απο 2 ωρες!μετα κοιμηθηκε σαν πουλακι και ξυπνησε μετα απο 4 ωρες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2019 at 11:11 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Χαχαχαχα ναι εχουν πολυ πλακα μωρε!!!!εγω λεω μια κανει σαν πουλαρακι μια σα γαλοπουλιτσα!χαχαχαχαα εχει 2 μερες που εχει αρχισει και εμενα να κανει κατι αααα και τρελενομαι!

Κοριτσια χθες το βραδυ τη ζυγισαμε!!!!3.905 24 ημερων!μετα απο πολυ γκρινια την ειχα στο στηθος να ηρεμησει και εκατσε κοντα 2 ωρες για να κοιμηθει οπου πριν κοιμηθει εκανε εμετο πρωτα!εμ λεω λογικο μετα απο 2 ωρες!μετα κοιμηθηκε σαν πουλακι και ξυπνησε μετα απο 4 ωρες!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Μεγαλώσατε και σεις❤️ Μπράβο!

Και μεις μια παρόμοια νύχτα είχαμε .Χωρίς τον 4ωρο ύπνο βέβαια ? Ζοριζοταν πολύ το πουλάκι μου όλη νύχτα σαν να είχε αέρια πολλά .Δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου ..Λέτε να φταίει η ομελέτα που έφαγα?

Αχ και εμενα οταν ειχα φαει ομελετα ειχε πολλα αερια....και εχθες ειχε αλλα φαντασου ζοριζοταν στον υπνο της και δεν ξυπναγε!και σημερα παλι εχει λιγα αλλα παλι κοιμαται ευτυχως!!!

Βρε κοριτσια η μυτουλα στο μωρακι σας εχει μυξουλες?εμενα νομιζω πολυ συχνα εχει....καθε ποτε την καθαριζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2019 at 12:59 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Αχ και εμενα οταν ειχα φαει ομελετα ειχε πολλα αερια....και εχθες ειχε αλλα φαντασου ζοριζοταν στον υπνο της και δεν ξυπναγε!και σημερα παλι εχει λιγα αλλα παλι κοιμαται ευτυχως!!!

Βρε κοριτσια η μυτουλα στο μωρακι σας εχει μυξουλες?εμενα νομιζω πολυ συχνα εχει....καθε ποτε την καθαριζετε?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...