Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@stasa199 εμείς αλλάξαμε στα 4.600 κι αυτό γιατί είχαμε πάρει πολλές νο1. Αλλιώς από τα 4 κιλά σκεφτομουν να αλλάξω, μου φαινόταν στενή. Τώρα είναι 5 και άρχισε και το 2 να του αφήνει σημάδι αλλά δε θα αλλάξουμε ακόμα... παίζει κι εγώ να του τη βάζω λάθος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199 κι εγώ έχω το ίδιο θέμα. Βάζουμε το 1 αλλά του κάνει σημάδι.. κι εγώ αναρωτιόμουν μήπως δεν βάζω καλά την πάνα..έλεγα αύριο να δοκιμάσω το 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια μου, πόσο λάθος να βάζουμε όλες την πάνα;;; Χαχα!! Οι πάνες πάνε βάσει κιλών αλλά κάθε μωράκι έχει διαφορετική σωματοδομή. Κι εμείς κοντά στα 4μιση κιλά είμαστε κ το νούμερο 2 έχει ξεκινήσει να τη σφίγγει. Μόλις τελειώσει τις 150 που μας έχουν μείνει θα πάμε στο Ν3. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλεπω δεν ειμαι η μονη που το σκεφτομαι και χαιρομαι!!θα παρω το 2!εγω ευτυχως δεν ειχα παρει πολλα πακετα νο1!ο αντρας μου λεει πιο 2 εδω και το 1 μεγαλο της ειναι!(επειδη παει πανω απο τον αφαλο!!)χαχαχαχα

Το βραδυ μας πηγε αρκετα καλα!!δεν ξερω αν βοηθησε το χαμομηλι παντωα θα ξανα πιω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως προς τις πάνες εγώ ξέρω το εξής: κοιτάζουμε τα κιλά αλλά καλό είναι να μην είμαστε στα όρια. Δηλαδή... Ν1 2-5 κιλά τη φοράμε μέχρι 4 μεταξύ καλό είναι να πάρουμε τη 4-8 κτλ. Εγώ έτσι κάνω και είμαστε μια χαρά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια εσεις εχετε εντονη εφιδρωση κατα τη διαρκεια της νυχτας; 

Εγω εχω καθόλη τη διάρκεια της μέρας, ενώ ειμαι άνθρωπος που δεν ίδρωνε καθόλου μα καθόλου! Δεν ξέρω τι συμβαίνει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Berry είπε:

Εγω εχω καθόλη τη διάρκεια της μέρας, ενώ ειμαι άνθρωπος που δεν ίδρωνε καθόλου μα καθόλου! Δεν ξέρω τι συμβαίνει !

Το εψαξα στο ιντερνετ και λεει οτι θα το εχουμε για καποιες εβδομαδες μετα τη γεννα αυτο. Ειναι οι ορμονες και φευγουν τα υγρα που κρατουσε το σωμα στην εγκυμοσυνη. Η κατασταση μου με τον ιδρωτα ειναι τραγικη.... ξυπναω και ειναι ολα μουσκεμα και τα αλλαζω ολα... ενω ποτε δεν ιδρωνα τοσο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Το εψαξα στο ιντερνετ και λεει οτι θα το εχουμε για καποιες εβδομαδες μετα τη γεννα αυτο. Ειναι οι ορμονες και φευγουν τα υγρα που κρατουσε το σωμα στην εγκυμοσυνη. Η κατασταση μου με τον ιδρωτα ειναι τραγικη.... ξυπναω και ειναι ολα μουσκεμα και τα αλλαζω ολα... ενω ποτε δεν ιδρωνα τοσο

Ειμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση εδώ και δύο εβδομάδες που γέννησα.ιδρωνω σε τραγικό βαθμό μέρα νύχτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Ειμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση εδώ και δύο εβδομάδες που γέννησα.ιδρωνω σε τραγικό βαθμό μέρα νύχτα 

Πωωω υπομονη να περασει κι αυτο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Στην κλινική τις πρώτες μέρες μούσκεμα συνέχεια γινόμουν!! Τώρα είναι λίγο καλύτερα όταν ξυπνάω, πάλι ιδρωμένη βέβαια αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Κατά τ άλλα τα νέα μου κορίτσια είναι ότι ξεκίνησα να της δίνω συμπλήρωμα ξένο γιατί όλη μέρα ούρλιαζε, χτυπιοταν και δεν της έφτανε το δικό μου. Την είχα 1.30 με 2 ώρες στο στήθος, όταν είχα της έδινα και συμπλήρωμα απ αυτό που αντλούσα με το θηλαστρο πάνω από 110ml αλλά δεν προλάβαινα να βγάλω τόσα για κάθε γεύμα. Εν τέλει ξεκίνησα με το σκεπτικό να της δίνω 1 με 2 γεύματα ξένο ώστε να μπορέσω να μαζέψω απ το δικό μου αρκετό για να κάνω τράπεζα και να της δίνω. Αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι ακόμα. Ειλικρινά προσπαθησα παρά πολύ να την έχω μονο με το δικό μου αλλά ρε γαμωτο πολλές ώρες κάθεται να τρώει κι εμέναου έβγαλε απ το καθισιό τόσες ώρες μια πληγή μικρή το κλείσιμο της καισαρικής και κάνω καθαρισμό και αλλαγές με οξυζενέ και μπεταντιν κάθε μέρα και έβγαλα και αιμορροΐδες με αποτέλεσμα να πεθαίνω απ τον πόνο και μόνο που κάθομαι. Δοκίμασα και ξαπλωτη να την ταΐζω αλλά δεν βολεύει καθόλου. Τουλάχιστον τώρα βλέπω ότι έχω ένα ήρεμο παιδί που τρώει και δεν χτυπιέται όλη μέρα χωρίς λόγο. Το εξής κακό είναι ότι ζορίζεται στο στήθος όταν τη βάζω 2 φορές τη μέρα. Καλόμαθε με το μπιμπερό που δε θέλει προσπάθεια και νευριάζει,αλλα δεν της κάνω το χατίρι την αφήνω εκεί ας κλάψει, κάποια στιγμή θα το αποδεχτεί και θα φάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91  να κανεις ό,τι βοηθαει εσενα να εισαι καλα και το μωρο σου.

Τα χω παρει ασχημα τελευταια με τους φανατικους υποστηρικτες του αποκλειστικου θηλασμου.... μ' αρεσε σε ενα αρθρακι που τους αποκαλεσε μια κοπελα "ναζιστες του θηλασμου". 

Ο,τι μπορει και οσο μπορει η καθε κοπελα. Θα κανουμε ο,τι μας εξυπηρετει καλυτερα για να ειμαστε ολοι στο σπιτι καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια εσεις εχετε εντονη εφιδρωση κατα τη διαρκεια της νυχτας; 

2 μηνες μετα και το βραδυ το πως ιδρωνω δεν περιγραφεται..ειναι θεμα ορμονων που ρωτησα τη γυναικολογο!!!ιδρωνω ομως κ μες στη μερα..και δεν τη παλευω κ με πιανουν κ τα νευρα μου φφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

2 μηνες μετα και το βραδυ το πως ιδρωνω δεν περιγραφεται..ειναι θεμα ορμονων που ρωτησα τη γυναικολογο!!!ιδρωνω ομως κ μες στη μερα..και δεν τη παλευω κ με πιανουν κ τα νευρα μου φφφφ

Ειναι ασχημη αισθηση ρε γαμωτο... Νιωθω βρωμικη συνεχεια. Ολο μπλουζακια μου πλενω. Το μαξιλαρι μου νομιζω οτι ανετα το στιβεις το βραδυ... ιιιιχχ μπιχλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τον ιδρώτα κι εγώ έχω πολύ μεγάλο θέμα! Εντάξει κάνει ζέστη κ τρέχουμε όλη μέρα αλλά κ στον ύπνο όπως είπες! Μακάρι να μετριαστεί με τον καιρό. Το μπούκωμα στη μύτη και το ροχαλητο πάντως έφυγε.

@irened91 κι εμείς αρχίσαμε μικτή διατροφή. Το συζήτησα κ με τη σύμβουλο θηλασμού κ με την παιδίατρο. Η πρώτη δεν ενθουσιάστηκε κιόλας αλλά συμφώνησε γιατί δεν έχω καμία βοήθεια ακόμα, λείπει κι ο άντρας μου πολλές ώρες κ δεν άντεχα άλλο τους ρυθμούς του θηλασμού, επίσης αυτό με τις αιμορροΐδες το έπαθα κι εγώ.. μετά τη γέννα έβγαλα κ δεινοπαθω από τότε. Αφού τελευταία τον θήλαζα όρθια. Κ ξαπλωτη δοκιμάσαμε αλλά δε βολεύτηκε ο μικρός. Αυτό με τις θηλές πρόσεξε το. Μπορεί να πάθει σύγχυση θηλών κ να μη δέχεται στήθος. Εμάς μας είπε να δίνουμε λίγα γεύματα συμπλήρωμα, τώρα δίνουμε τρία, να τον ταιζει κάποιος άλλος το συμπλήρωμα κι αν δω ότι ζοριζεται να πάρει στήθος να μειώσω κι άλλο το μπιμπερο, αν θέλω να συνεχίσω με θηλασμό. Μέχρι στιγμής τα πάμε μια χαρά κι εγώ έχω καταφέρει να κοιμηθώ ένα τετράωρο μετά από πόσες μέρες. Κι ο μικρός είναι πιο ήρεμος. Βλέποντας κ κάνοντας. Ο,τι μας βολεύει εμάς κ τα μωρά μας εννοείται. Δε χρειάζονται υπερβολές κι ενοχές. Δεν είμαστε όλες το ίδιο κ δε ζούμε κάτω από τις ίδιες συνθήκες

Εμείς εδώ κ τρεις μέρες βγάλαμε μερικά κόκκινα σπυράκια στα μάγουλα. Τι να είναι, ιδρωτηρια; Θα πάρω τηλ τη γιατρό το απόγευμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Με τον ιδρώτα κι εγώ έχω πολύ μεγάλο θέμα! Εντάξει κάνει ζέστη κ τρέχουμε όλη μέρα αλλά κ στον ύπνο όπως είπες! Μακάρι να μετριαστεί με τον καιρό. Το μπούκωμα στη μύτη και το ροχαλητο πάντως έφυγε.

@irened91 κι εμείς αρχίσαμε μικτή διατροφή. Το συζήτησα κ με τη σύμβουλο θηλασμού κ με την παιδίατρο. Η πρώτη δεν ενθουσιάστηκε κιόλας αλλά συμφώνησε γιατί δεν έχω καμία βοήθεια ακόμα, λείπει κι ο άντρας μου πολλές ώρες κ δεν άντεχα άλλο τους ρυθμούς του θηλασμού, επίσης αυτό με τις αιμορροΐδες το έπαθα κι εγώ.. μετά τη γέννα έβγαλα κ δεινοπαθω από τότε. Αφού τελευταία τον θήλαζα όρθια. Κ ξαπλωτη δοκιμάσαμε αλλά δε βολεύτηκε ο μικρός. Αυτό με τις θηλές πρόσεξε το. Μπορεί να πάθει σύγχυση θηλών κ να μη δέχεται στήθος. Εμάς μας είπε να δίνουμε λίγα γεύματα συμπλήρωμα, τώρα δίνουμε τρία, να τον ταιζει κάποιος άλλος το συμπλήρωμα κι αν δω ότι ζοριζεται να πάρει στήθος να μειώσω κι άλλο το μπιμπερο, αν θέλω να συνεχίσω με θηλασμό. Μέχρι στιγμής τα πάμε μια χαρά κι εγώ έχω καταφέρει να κοιμηθώ ένα τετράωρο μετά από πόσες μέρες. Κι ο μικρός είναι πιο ήρεμος. Βλέποντας κ κάνοντας. Ο,τι μας βολεύει εμάς κ τα μωρά μας εννοείται. Δε χρειάζονται υπερβολές κι ενοχές. Δεν είμαστε όλες το ίδιο κ δε ζούμε κάτω από τις ίδιες συνθήκες

Εμείς εδώ κ τρεις μέρες βγάλαμε μερικά κόκκινα σπυράκια στα μάγουλα. Τι να είναι, ιδρωτηρια; Θα πάρω τηλ τη γιατρό το απόγευμα

Έτσι ακριβώς, όπως βολεύει την κάθε γυναίκα. Κοίτα επειδή την ταΐζω με ψευτοθηλη δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά. Μου είχε πληγωσει αρκετά τις θηλές και δεν το ρισκάρω να την ξαναβάλω χωρίς θηλη. Αυτά είναι ιδρωτηρια κι εμένα έβγαλε. Με τη ζέστη τι κάνετε εσείς; Ανάβετε κλιματισμό; Εμείς μόνο το μεσημέρι όταν κοιμάται στο δωμάτιό της που δεν πιάνει ο κλιματισμός κι όταν κάνει πολλή ζέστη βέβαια πάντα με ανοιχτό παράθυρο στο δωμάτιο της μικρής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις οταν ειμαστε στο σαλονι ανοιγουμε το κλιματιστικο της κρεββατοκαμαρας και το αναποδο και παντα λιγο ανοιχτο το παραθυρο...η παιδιατρος μου ειπε οτι επιβαλλεται να το αναβουμε για να μην ζεσταινεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το κλιματιστικο. Να το αναβουμε κανονικα λεει. Ο αντρας μου θα προσεχει να ειναι παντα καθαρα τα φιλτρα του. Τα καθαριζει συχνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω μέρες να γράψω άλλα σας παρακολουθώ. Με 2 μωρα στο σπίτι δ προλαβαίνω κ πολλά.

Εμένα η μικρη μ είναι σχετικά ήρεμη εκτός από οταβ την πιάνει τρέλα κ κλαίει κ χτυπιέται κ δ βολεύεται πουθενά. Χθες πχ ηταβ όλη μέρα ξύπνια κ θηλάζε ανα μισή ώρα, μπορεί κ πιο συχνα.

Τα βράδια μας είναι μια έτσι μια αλλιώς. Το ένα βράδυ κοιμάται ξυπνάει τρώει ξανά κοιμάται κ τ αλλο μπορεί να μείνει κ 2 ωρες ξύπνια μέσα στη νύχτα. Ξυπναει κ η μεγάλη μ κ είμαστε μια ωραία παρέα.

Κορίτσια δ υπάρχει σωσρο κ λάθος στο πως θα μεγαλώσεις τ παιδι σου. Αν έχεις υπομονή να θηλασεις θα τ κάνεις, αν όχι θα δώσεις συμπλήρωμα. Δεν έγινε κ κάτι. Τα μωρά μας δ θα τ θυμούνται καν. Με τ θηλασμο γίνεται πολύ κακό για το τπτ. Οκ παρέχει κάποια οφέλη στα μωρά άλλα μέχρι εκεί. Ούτως ή άλλως η κάθε μια μας κάνει υ καλύτερο για τ μωρο ρης γενικά. 

Εμείς βάζουμε κλιματιστικό τ μεσημέρι κ τ βράδυ γτ έχει πολύ φασαρία η γειτονιά κ κλείνουμε τα πάντα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni  ετσι! Μου αρεσουν οι πιο κουλ αποψεις! Πηξαμε απο συμβουλατορες. Αχ παταω πανω σε αυτο που ειπες οτι τα μικρα δε θα θυμουνται καν αν θηλασαν η οχι και θυμηθηκα τι μου ειπε ο αντρας μου. Λεει: αν δεν καταφερεις να συνεχιζεις να  θηλαζεις, εχουμε φωτο που τον θηλαζεις. Θα του τις δειχνουμε και θα του λεμε "η μανα σου σε θηλασε 9 μηνες"???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κι εγώ φωτό που θηλάζουμε!!! Σωστός ο σύζυγος! Κι εμείς ανάβουμε κλιματιστικό πολλές ώρες. Η παιδίατρος συμφωνεί γιατί ζοριζονται τα μικρακια με την πολλή ζέστη. Έχουμε θερμόμετρο κ φροντίζουμε να είναι 26 με 27 βαθμοί. Εμάς κ με το κλιματιστικό ιδρώνει πολλές φορές, μετά τον ύπνο του πιάνω λίγο νοτισμενο το φορμάκι στην πλατουλα. 

@Diwni μια ωραία παρέα ε;; Πωπω όλο αυτό επί 2!! Βαρατε βιολιτζηδες ? πάντως σαν "παλιά" μας δίνεις πολύ κουράγιο που είσαι τόσο κουλ που είπε κι βάγια! Γιατί εγω ακουω κι άλλες δευτερότοκες.. απαπα απελπισία

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσείς ιδρώνετε τώρα που έχει αντικειμενικά και ζέστη! Εγώ γέννησα Δεκέμβρη και έξω χιόνιζε και είχε παγωνιά και εγώ ήμουν με τιράντα και η μασχάλη μούσκεμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα κορίτσια το θεμα του ιδρώτα ειναι κοινό φαινόμενο. Εγω στην αρχή νόμιζα ειναι απο τη ζέστη, αλλά μετά λέω δεδομένου οτι εγω ίδρωνα σπάνια το καλοκαίρι, τι γίνεται τωρα ;;; 

@Mariamagdalini εσείς που κάνετε τωρα μικρή διατροφή ανα πόσες ώρες τρώτε και ποσα ml συμπλήρωμα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μην τρελαινεστε με το θηλασμο!οτι ειναι καλυτερο για εσας θα κανετε γιατι ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΜΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ!!!

Εγω δεν ιδρωνω τοσο ευτυχως γιατι ιδρωνα αρκετα απο πριν δεν ξερω τι θα εκανα αν ιδρωνα περισσοτερο!κλιματιστικο και εμεις δουλευουμε (στους 26 βαθμους) αλλα προσεξα οτι ξεραινεται η μυτουλα της οποτε θα βαζω ενα ποτηρι με νερο στο χωρο να εχει λιγη υγρασια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...