Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια μου σας γράφω από το παίδων. Σταφυλοκοκκο το μωρο μου. Είμαι να πεθάνω από χθες το βράδυ που ήρθαμε εκτάκτως. Κλαίω συνέχεια και δεν μπορώ να το πιστέψω. Με τόση τόση προσοχή κ όμως Σταφυλοκοκκο. Μην αφήνετε κανέναν να μπαίνει σπίτι σας ούτε με μάσκα ούτε με αντισηπτικό ούτε με τθποτα. Έχει σπυράκια γύρω από τη μυτη κ ερεθισμένη μυτη καθώς κ ένα εξάνθημα στο χεράκι. Ευτυχώς το προλάβαμε νωρίς κ δεν έχει κάνει πυρετό. Θα δούμε πως θα πάει είμαι απαρηγόρητη. 

Αχ κοπέλα μου!!! Περαστικά στο μωρό σου. Θα γίνει καλά!!! Αφού το προλάβατε και δεν έκανε πυρετό θα γίνει πιο γρήγορα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια μου σας γράφω από το παίδων. Σταφυλοκοκκο το μωρο μου. Είμαι να πεθάνω από χθες το βράδυ που ήρθαμε εκτάκτως. Κλαίω συνέχεια και δεν μπορώ να το πιστέψω. Με τόση τόση προσοχή κ όμως Σταφυλοκοκκο. Μην αφήνετε κανέναν να μπαίνει σπίτι σας ούτε με μάσκα ούτε με αντισηπτικό ούτε με τθποτα. Έχει σπυράκια γύρω από τη μυτη κ ερεθισμένη μυτη καθώς κ ένα εξάνθημα στο χεράκι. Ευτυχώς το προλάβαμε νωρίς κ δεν έχει κάνει πυρετό. Θα δούμε πως θα πάει είμαι απαρηγόρητη. 

@marakineos μη στεναχωριέσαι θα γίνει καλα το μωρό σου στο Παίδων είναι οι καλύτεροι γιατροί  !!!  Η φίλη μ έπαθε το ανάποδο έπαθε σταφυλοκκοκο στο στήθος της  προφανώς από κάποια μαία  όταν δοκίμαζαν το θηλασμό... Κ κόλλησε κ το μωράκι... Αλλά έγιναν κ οι δύο μια χαρά....  Κοίτα το μην έχεις κολλήσει κ εσύ γτ είναι εξίσου σημαντικό.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια μου σας γράφω από το παίδων. Σταφυλοκοκκο το μωρο μου. Είμαι να πεθάνω από χθες το βράδυ που ήρθαμε εκτάκτως. Κλαίω συνέχεια και δεν μπορώ να το πιστέψω. Με τόση τόση προσοχή κ όμως Σταφυλοκοκκο. Μην αφήνετε κανέναν να μπαίνει σπίτι σας ούτε με μάσκα ούτε με αντισηπτικό ούτε με τθποτα. Έχει σπυράκια γύρω από τη μυτη κ ερεθισμένη μυτη καθώς κ ένα εξάνθημα στο χεράκι. Ευτυχώς το προλάβαμε νωρίς κ δεν έχει κάνει πυρετό. Θα δούμε πως θα πάει είμαι απαρηγόρητη. 

Περαστικα! Να γινει γρηγορα καλα ο μικρουλης σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Berry τι τραβάνε κι αυτά τα καημένα;;;; Τέλος τα όσπρια για μένα μέχρι να κλείσει τρίμηνο το μωρό μου. Δε διακινδυνεύω ξανά να υποφέρει έτσι. @vayaki αν ο μικρός σου έχει κολικούς, καλά κάνεις και αποφεύγεις τα όσπρια. Διαφορετικά φάε, μη τα στερείσαι στην ιδέα αν θα κάνει.

@Sofi90 δύσκολη η περίοδος αυτή. Θα περάσει σύντομα. Υπομονή θα κάνουμε, θα κουτουλαμε από τη νύστα αλλά θα μεγαλώσουν τα μικρούλια μας. 

@vivika10 μάλλον το μωράκι σου έχει συνηθίσει την εύκολη λύση του μπιμπερο. Βάζε το στο στήθος όσο πιο συχνά μπορείς. Διαφορετικά θα μειωθεί η παραγωγή σου και μετά δε θα έχεις καθόλου γάλα. 

@marakineosπεραστικα στον μικρούλη σας!! Πόσο έχεις στενοχωρηθεί ε;;; Θα γίνει καλά. Μην ανησυχείς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@marakineos Περαστικά σας κορίτσι μου!Μακάρι να μην ταλαιπωρηθει ο μικρούλης σας!

@Angelmammy Εγώ έφαγα γίγαντες και δεν την πειραξανε την μικρη..Και έφαγα αρακά και δεν κοιμηθήκαμε όλη νύχτα όπως και με φράουλες που έφαγα πάλι το ίδιο.Πολυ ζορισμα..Μου είπανε επίσης να μην τρώω σοκολάτα γιατί έχει καφεινη..Και όλο όρεξη για γλυκά έχω τώρα με τον θηλασμό..

Σοκολάτα μου είχε πει η σύμβουλος θηλασμού να την αποφεύγω γενικά στο θηλασμό. Όχι να μην τρώω καθόλου αλλά με μέτρο. Φράουλες τρώω πολλές αλλά δε δείχνει να υποφέρει από αυτές. Με τις φακές, τους γίγαντες και τα ρεβίθια η καημένη πλαντάζει. 

Εγώ πάλι όρεξη δεν έχω για τίποτα. Δεν πεινάω πολύ και δε λαχταρώ σχεδόν τίποτα μέχρι στιγμής. Μόνο να πίνω θέλω, νερό και χυμούς.

Σε μια εβδομάδα εμείς σαραντιζουμε. Λές να στρώσει η κατάσταση λιγάκι;;; Να κλείσει και λίγο το μάτι μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos περαστικα κοπελα μου στον μικρουλη σου!θα σε σκεφτομαστε!να γινετε γρηγορα καλα να πατε σπιτι σας να το ξεχασετε!ευχομαι να περασει οσο πιο γρηγορα γινεται...κοιτα να εισαι δυνατη σε χρειαζεται το μωρακι σου μην απογοητευεσαι!ειναι μικροι μαχητες ολα τα μωρακια και θα εχει σιγουρα την καταλληλη φροντιδα και θα γινει καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2019 at 10:54 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Σοκολάτα μου είχε πει η σύμβουλος θηλασμού να την αποφεύγω γενικά στο θηλασμό. Όχι να μην τρώω καθόλου αλλά με μέτρο. Φράουλες τρώω πολλές αλλά δε δείχνει να υποφέρει από αυτές. Με τις φακές, τους γίγαντες και τα ρεβίθια η καημένη πλαντάζει. 

Εγώ πάλι όρεξη δεν έχω για τίποτα. Δεν πεινάω πολύ και δε λαχταρώ σχεδόν τίποτα μέχρι στιγμής. Μόνο να πίνω θέλω, νερό και χυμούς.

Σε μια εβδομάδα εμείς σαραντιζουμε. Λές να στρώσει η κατάσταση λιγάκι;;; Να κλείσει και λίγο το μάτι μας. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια να είστε καλά. Βλέπω αυτό το μικρούλι χεράκι με την πεταλούδα και πονάει η ψυχή μου. Μακάρι να γίνει καλά ο μικρούλης μου να πάμε σπίτι μας. Ναι πήραν δείγμα για καλλιέργεια και από μένα και από τον μπαμπά ώστε αν έχουμε κολλησει να πάρουμε αντιβίωση κ να είμαστε και οι 3 μας υγιείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια..σπυράκια στο πρόσωπο έχουν βγάλει τα μωρά σας; εμάς έβγαλε πριν λίγες μέρες στα μάγουλα και στο μέτωπο κυρίως. Για νεογνική ακμή διαβάζω εξαιτίας των ορμονών της μητέρας. Και ότι σταδιακά θα φύγουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mist είπε:

Κορίτσια..σπυράκια στο πρόσωπο έχουν βγάλει τα μωρά σας; εμάς έβγαλε πριν λίγες μέρες στα μάγουλα και στο μέτωπο κυρίως. Για νεογνική ακμή διαβάζω εξαιτίας των ορμονών της μητέρας. Και ότι σταδιακά θα φύγουν..

Ναι εμας ειχε φουλ. Ο γιατρος το αποκαλεσε τοξικο ερυθημα και να του βαζουμε καλεντουλα για να βοηθησουμε να φυγουν. Εχουν υποχωρησει παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mist είπε:

Κορίτσια..σπυράκια στο πρόσωπο έχουν βγάλει τα μωρά σας; εμάς έβγαλε πριν λίγες μέρες στα μάγουλα και στο μέτωπο κυρίως. Για νεογνική ακμή διαβάζω εξαιτίας των ορμονών της μητέρας. Και ότι σταδιακά θα φύγουν..

Ναι κι εμάς!! Βάλαμε την acnorm της frezyderm και τώρα δεν έχει ούτε ένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα εχει ενς σπυρακι η μικρουλα στο μαγουλο σαν ασπρακι ειναι.και εσας ετσι ειναι???δεν εχω βαλει κατι....η παιδιατρος μου ειπε πως ειναι απο τις ορμονες και θα φυγει(μου εδωσε μια κρεμα αν θελω να της βαλω αλλα ειπα να περιμενω λιγακι μηπως και φυγει) οπως και το στηθος της που ειναι καπως φουσκωμενο ..η μαμα μου μου ειπε να μην το πειραζουμε οσο μπορουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 το στήθος και σε εμάς είναι λίγο πρησμένο. Ο παιδίατρος μας είπε γι' αυτό ότι είναι από τις ορμόνες και με την πάροδο του χρόνου θα ξεπρηστεί. Είπε επίσης να μην το πιέζουμε γιατί μπορεί να δημιουργηθεί κάποια μόλυνση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2019 at 9:28 ΜΜ, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια μου σας γράφω από το παίδων. Σταφυλοκοκκο το μωρο μου. Είμαι να πεθάνω από χθες το βράδυ που ήρθαμε εκτάκτως. Κλαίω συνέχεια και δεν μπορώ να το πιστέψω. Με τόση τόση προσοχή κ όμως Σταφυλοκοκκο. Μην αφήνετε κανέναν να μπαίνει σπίτι σας ούτε με μάσκα ούτε με αντισηπτικό ούτε με τθποτα. Έχει σπυράκια γύρω από τη μυτη κ ερεθισμένη μυτη καθώς κ ένα εξάνθημα στο χεράκι. Ευτυχώς το προλάβαμε νωρίς κ δεν έχει κάνει πυρετό. Θα δούμε πως θα πάει είμαι απαρηγόρητη. 

Περαστικά σας! Σύντομα να γίνει καλά το μικρουλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω απελπιστεί Είμαι στις 41 εβδομάδες κύησης παρά 2 μέρες! Με έχει πιάσει απίστευτη φοβία για την ώρα της γέννας. ?? δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω νομίζω.. ειμαι εγώ και ο φόβος μου.  Α και όλος ο κόσμος να με ρωτάει αν χωνέψα το μωρό ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/6/2019 at 1:30 ΠΜ, ο/η Rirouri είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω απελπιστεί Είμαι στις 41 εβδομάδες κύησης παρά 2 μέρες! Με έχει πιάσει απίστευτη φοβία για την ώρα της γέννας. ?? δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω νομίζω.. ειμαι εγώ και ο φόβος μου.  Α και όλος ο κόσμος να με ρωτάει αν χωνέψα το μωρό ??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rirouri είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω απελπιστεί Είμαι στις 41 εβδομάδες κύησης παρά 2 μέρες! Με έχει πιάσει απίστευτη φοβία για την ώρα της γέννας. ?? δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω νομίζω.. ειμαι εγώ και ο φόβος μου.  Α και όλος ο κόσμος να με ρωτάει αν χωνέψα το μωρό ??

Να μη φοβασαι καθολου!ολα καλα θα πανε!θα σκεφτεσαι θετικα και οτι συντομα θα εχεος το νινακι σου αγκαλια!με καποιο τροπο πρεπει να βγει!θα πας με ηρεμια και ολα θα γινουν!προσπαθησε να το ξεπερασεις αυτο που αου συμβαινει γιατι δε θα σε βοηθησει καθολου...ειναι κριμα να ζασεις στιγμες μς το μωρο σου λογο αγχους...μωρε μαλλον περναει καλα το μωρακι σου και σε βγαινει!!χαχαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Rirouri είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω απελπιστεί Είμαι στις 41 εβδομάδες κύησης παρά 2 μέρες! Με έχει πιάσει απίστευτη φοβία για την ώρα της γέννας. ?? δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω νομίζω.. ειμαι εγώ και ο φόβος μου.  Α και όλος ο κόσμος να με ρωτάει αν χωνέψα το μωρό ??

Καλημέρα!! Με το καλό το μωρό σου! Φοβία για την ώρα της γέννας;;; Συμβουλή μου: να πας με χαρά και λαχτάρα να συναντήσεις το μωράκι σου!! Προσπάθησε όσο μπορείς να το δεις αλλιώς γιατί σταματάς τη φυσιολογική διαδικασία του τοκετού. Όπως και να γεννηθεί το μωρό σου, το θέμα είναι να είστε γέροι μαμά και παιδάκι. Όπως είπε και η @stasa199, το μωρό κάπως θα έρθει. Χαλάρωσε.. από καταβολής κόσμου οι γυναίκες γεννάμε τα μωράκια μας. Προσωπικά, η πιο σημαντική στιγμή της ζωής μου ήταν η γέννηση της κόρης μου. Κοινότυπο και συνηθισμένο να το ακούς, αλλά τώρα που το έζησα καταλαβαίνω τις μαμάδες που μου λέγανε για τα παιδιά τους. Ζησ' το λοιπόν!! Έρχεται η ώρα, φοβάσαι δε φοβάσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rirouriεπισης να σου πω πως οτι και να εχεις ακουσει μπορει να μη συμβει σε εσενα!ημουν στο δωματιο με μια κοπελα πρωτο της παιδακι και εσπτωξε πραγματικα μονο 3 φορες και γεννησε και μεσα σε 5 ωρες!να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και αφεσου στα χερια του!εγω αυτο εκανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos περαστικά σας γρήγορα σιδερένιο το μωρό σας. Κουράγιο κορίτσι μου, θα το ξεπεράσετε με υπομονή. Είναι να μη σου τύχει, όσο κ να προσέχεις

Εμείς σήμερα κλαιμεεε πολύ, έχουμε κολικούς.. θα πάρω τηλέφωνο τη γιατρό, δεν μπορώ να τον βλέπω να πλανταζει. Εγώ δεύτερη μέρα γεμιστά τρώω. Τι να τον πείραξε; Είχα λίγες μέρες τη μαμά μου η οποία επαθε διάστρεμμα κ δεν μπορούσε να βοηθήσει κ πολύ. Ένα φαγητό ίσα ίσα. Αλλά κ πάλι ήταν μια παρηγοριά. Τώρα μόνη ξανά.. έχω αγχωθει ρε γμτ. Αυτές τις πρώτες μέρες χρειαζόμαστε μια ένα στήριγμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μην αγχώνεστε όμως για την εξέταση, καλύτερα να ξέρετε για να πάρετε τα μέτρα σας αν χρειαστεί! Αν μπορεί να σας συνοδεύσει κάποιος θα ήταν καλό γτ θα περνάει ευχάριστα η ώρα, που θα κάτσετε πολύ, και θα μετριαστεί το άγχος!
    • Κορίτσι μου εμείς εδώ είμαστε όποτε είσαι έτοιμη να μας μιλήσεις εμείς θα είμαστε εδώ για εσενα να σε ακούσουμε προσπάθησε για αρχή  να ηρεμήσεις και εγω είμαι στην τσίτα αυτές τις μερες γιατί έχει κάτι θέματα ο αντρας μου με την δουλειά του και έχω στεναχωρηθεί φοβαμαι μην το καλοκαίρι μείνει χωρίς δουλειά και έχω πιεστεί προσπαθω να μην το δείχνω αλλά με έχει ρίξει αρκετά ψυχολογικά 
    • Κορίτσια εγώ κάθε μέρα μετράω το σάκχαρο με το μηχανάκι..ώρες ώρες λαχταρώ να φάω όλο το ψυγείο αλλά κάνω υπομονή..είμαι στο όριο κι αν δε φάω σωστά μου ανεβαίνει..χθες δεν μπόρεσα να κρατηθώ κι έφαγα τρεις κομματάρες πίτσα.. βράδυ κιόλας..μου τρέχαμε τα σάλια και είπα στον άντρα μου να μου πάρει..μετράω στην μία ώρα 143.. σήμερα δίαιτα πάλι..
    • Ναιι οπως ειπε και η @Katiana1987 συνδύασε το σαν εκδρομή! Εγω θα το κανω εκεί στην κλινική που είναι η γιατρός μου. Εχει μικροβιολογικό και θα μ κάνουν εκεί. Με αγχωνει αυτή η εξέταση. Ελπιζω να πανε ολα καλα για όλες μας! 
    • Στην παρούσα φάση προέχει όλων το καλό της μπέμπας! Αυτό να σκέφτεσαι και μόνο και μην τυχόν νιώθεις τύψεις για ότι κάνεις! Αυτό επαναλαμβάνω κι εγώ καθημερινά στον εαυτό μου για τον μπέμπη μου για να καλμάρω από τα διάφορα! Βάλε λίγη χαλαρωτική μουσική (διάβασα ότι στα μωρά αρέσει ο mozart), χάιδεψε την κοιλίτσα σου και μίλα με γλυκιά φωνή στην μπουμπού σου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...