Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 

Βλέπω όλες στην ίδια φάση είμαστε! Κι εμένα θέλει συνέχεια στήθος, κοιμάται επάνω μου και μόλις κάνω να τον βάλω στο λίκνο ξυπνάει και κλαίει.. αφού σκέφτομαι και γω μήπως διέκοπτα τον θηλασμό.. και να φανταστείτε πως μέχρι πρότεινος θήλαζε το πρώτο μου παιδί.. αλλά δεν έχω άλλη αντοχή.. από την άλλη λέω γιατί να τον αδικήσω εφόσον θήλασα το πρώτο τόσους μήνες.. αλλά νιώθω εξαντλημένη.. :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Vivi35 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Βλέπω όλες στην ίδια φάση είμαστε! Κι εμένα θέλει συνέχεια στήθος, κοιμάται επάνω μου και μόλις κάνω να τον βάλω στο λίκνο ξυπνάει και κλαίει.. αφού σκέφτομαι και γω μήπως διέκοπτα τον θηλασμό.. και να φανταστείτε πως μέχρι πρότεινος θήλαζε το πρώτο μου παιδί.. αλλά δεν έχω άλλη αντοχή.. από την άλλη λέω γιατί να τον αδικήσω εφόσον θήλασα το πρώτο τόσους μήνες.. αλλά νιώθω εξαντλημένη.. :( 

Αχ οντως ολες ιδια φαση. Τοσο γλυκο ειναι το στηθος; ολη μερα εκει πανω θελουν να ειναι τα μικρακια! Αγωνα κανουμε κι εμεις για να μενει λιγο στην καλαθουνα να κοιμαται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι...οταν φτανει η ωρα του μπανιου η μικρη μου κοιμαται!να την ξυπναω???επισης μετα το μπανιο κλαει πολυ και δε μπορω να της βαλω κρεμουλα...και τελος τιν αφαλο που εχει πεσει παλι ταμποναριστα τον καθαριζω?και την πανα την κλεινω κανονικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Χθες αγόρασα τελικά το θηλαστρο και ξεκίνησα να αντλω δοκιμαστικά. Σήμερα πήγαμε και στον παιδίατρο 26 ημερών και βάλαμε 600 γραμμάρια και ψηλωσαμε 2 πόντους. Την βρήκε μια χαρά δοξα τω Θεω και μας επιβεβαίωσε πως είναι δύσκολο παιδί και πως πρέπει να κάνουμε υπομονή. Τραγουδίστρια λέει θα την κάνουμε ??? 

@stasa199 κι εγώ πιρανχακι την φωνάζω θα τρελαθώ!!! Χαχαχα πολλή πείνα ρε κορίτσια. Ο παιδίατρος μου έδωσε ρόφημα σε φακελάκι με γαϊδουράγκαθο για αύξηση γάλακτος. Κατά τ άλλα θα προσπαθήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος για να της δίνουμε όποτε δεν μπορώ εγώ ή ξεκουραζομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εγώ δε τον ξυπνάω, περιμένω να ξυπνήσει και τον κάνω εκείνη την ώρα μπάνιο, αφού πρώτα φάει βεβαίως βεβαίως! Αλλά εγώ γενικώς δε τον ξυπνάω ποτέ, το θεωρώ πολύ βάρβαρο. Δυο τρεις φορές που έπρεπε να τον ξυπνήσω, μετά είχε τρελό εκνευρισμό. Μήπως γι’αυτο κλαίει η μικρή σου μετά το μπάνιο; Ή μηπως κρυώνει; Εμείς έχουμε 25 βαθμούς στο σπίτι αλλά γκρινιάζει καμία φορά και μόλις ανάβω λίγο το αερόθερμο ηρεμεί και απολαμβάνει το μασαζάκι ? σχετικά με τον αφαλό, εγώ τον καθάριζα ταμποναριστά μια εβδομάδα ακόμα και την πάνα τη δίπλωνα καλού κακού, χωρίς να είμαι σίγουρη αν χρειάζεται. 

Εγώ τον φωνάζω ζομπάκι γιατί αυτό το μπρος πίσω ψάχνοντας να φάει το κάνει συνέχεια και μάλιστα μουγκρίζοντας ή πομοντόρι γιατί με το που ξεκινάει τη γκρίνια γίνεται κατακόκκινος σα ντοματάκι! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ζομπάκι..πολύ γέλασα με την περιγραφή σου!! Κι εμένα έτσι κάνει..ψάχνει συνέχεια..είναι χαρακτηριστική η κίνησή!

@stasa199 για ένα 10ημερο μας είχε πει ο γιατρός, ταμποναριστα, με μπόλικο οινόπνευμα στη γάζα για να μπαίνει και μέσα. Κι εγώ εξακολουθώ να διπλώνω την πάνα όσο δεν έχει κλείσει ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa αυτο θα κανω και εγω θα περιμενω και οταν ξυπνησει...νομιζα πως θελουν συγκεκριμενη ωρα και την εκανα 10 η ωρα καθε μερα...κριμα ειναι μωρε...και εμεις εχουμε 25 βαθμους στο σπιτι και ειπα στον αντρα μου να βαλει το αεροθερμο για να δουμε αν κρυωνει αλλα δεν το εβαλε!στο μπανιο μου κοιμαται μετα κλαιει!

Μας ειπε η παιδιατρος να τη βαζουμε κανονικα πλεον την πανα και τη βαζω κανονικα...μια φορα ειδα λιγο να λερωθηκε η πανα απο τον αφαλο

Μαρεσει που εχουμε βγαλει παρατσουκλια για τα μικρακια!!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!εχετε δοκιμασει να βαζετε στα μωρακια σας λευκους ηχους???εμενα την ηρεμει αρκετες φορες!

Καλημερα!!εγω τους χρησιμοποιω απο τη μερα που γεννηθηκε κ ειναι ο,τι καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!εχετε δοκιμασει να βαζετε στα μωρακια σας λευκους ηχους???εμενα την ηρεμει αρκετες φορες!

Απορροφητήρας, ασχέτως την μάρκα και την ένταση, ειδικά στους κολικούς τον έβαζα με την καλαθούνα πάνω στην κουζίνα και ηρεμούσε...ντρέπομαι αλλά το έκανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!εχετε δοκιμασει να βαζετε στα μωρακια σας λευκους ηχους???εμενα την ηρεμει αρκετες φορες!

Ναι κι εμας πιανει το κολπο συνηθως. Τις πρωτες μερες βαζαμε απορροφητηρα και κοκάλωνε το μωρο. Μετα πηραμε σκυλακι zazu και μεσα στον υπνο μας εχει τυχει να ακουσουμε οτι το μωρο ηρεμει μολις ξεκινησει το zazu. Αλλα δεν πιανει παντα παντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ενω το ηξερα δεν ρο θυμωμουν!και πριν 2 η 3 μερες δεν μπορουσαμε να την κανουμε καλα το μεσημερι και οσο εγω παλευα να την ηρεμισω ο αντρας μου εβαλε να μαγειρεψει!μολις αναωε τον απορροφητηρα σε 2 λεπτα κοιμηθηκε!!!!βεβαια υπαρχουν και φορες που δεν πιανει αλλα βαζω και στο YouTube  λευκους ηχους κυριως για το βραδυ που ξυπναει και δε κοιμαται ευκολα μετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Σας γράφει ένα κινητό ζόμπι αυτή τη στιγμή αφού κοιμηθήκαμε 7-10 σήμερα. Από τη μια τη νύχτα μέχρι τις 7 το πρωί η μικρή έκλαιγε και ηρεμούσε μόνο στο στήθος. Δε βλέπω μπροστά μου από την αϋπνία. Και τώρα τρώει πάλι. Αφού το βράδυ το στομάχι της ήταν σαν των γατιών που πρήζονται από το πολύ φαί. Χαχαχα!!! Ξέρω τι φταίει!!! Έφαγα φακές χθες. Είχαμε 5 ολόκληρες ημέρες να γκρινιάξει νύχτα και χθες είπα στον άντρα μου ότι έτσι και το βράδυ δεν κοιμηθεί κ κλαίει θα φταίνε οι φακές. Και είχα δίκιο. Ο παιδίατρος βέβαια μας είπε ότι τα όσπρια δεν πειράζουν στους κολικούς αλλά εγώ το έχω παρατηρήσει ότι η μικρή υποφέρει αν τα φάω. 

Ποιοι λευκοί ήχοι καλέ;;; Εμάς να έχει ηρεμήσει σύνολο 3 φορές με λευκούς ήχους;;; Και της βάζουμε κάθε μέρα. Αλλά δεν πιάνει.... μιλάμε για σκουξιμο, όχι αστεία. Τόσο μικρό πλασματάκι να κάνει τόση φασαρία. Αφού γίνεται κατακόκκινη από το κλάμα. Μόνο αγκαλιά και στήθος θέλει. Γιατί κ η αγκαλιά μετά από λίγο πρέπει να οδηγήσει στο στήθος... αφού και στον άντρα μου όταν είναι, ψάχνει να θηλάσει. Ξέρετε.. κάνει αυτή τη χαρακτηριστική κίνηση που με πιάνουν τα γέλια. Και τρώει και τα χέρια της. Πεινάει δεν πεινάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy αραγε σταματαει καποια στιγμη αυτη η σουπερ αχορταγη λαιμαργια για στηθος; ο δικος μου τρωει τρωει τρωει κ μετα τα βγαζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy αραγε σταματαει καποια στιγμη αυτη η σουπερ αχορταγη λαιμαργια για στηθος; ο δικος μου τρωει τρωει τρωει κ μετα τα βγαζει

Απορώ, δεν έχουν τα μωράκια τρόπο να καταλάβουν ότι θα σκάσει το στομάχι τους από το πολύ γάλα; Δε νομίζω να κρατήσει πάρα πολύ όλο αυτό. Ελπίζω δλδ. Φαντάζομαι, όταν ξεκινήσουν να καταλαβαίνουν περισσότερα και να παίζουν θα έχουν να ασχοληθούν και με κάτι άλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2019 at 10:31 ΠΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Σας γράφει ένα κινητό ζόμπι αυτή τη στιγμή αφού κοιμηθήκαμε 7-10 σήμερα. Από τη μια τη νύχτα μέχρι τις 7 το πρωί η μικρή έκλαιγε και ηρεμούσε μόνο στο στήθος. Δε βλέπω μπροστά μου από την αϋπνία. Και τώρα τρώει πάλι. Αφού το βράδυ το στομάχι της ήταν σαν των γατιών που πρήζονται από το πολύ φαί. Χαχαχα!!! Ξέρω τι φταίει!!! Έφαγα φακές χθες. Είχαμε 5 ολόκληρες ημέρες να γκρινιάξει νύχτα και χθες είπα στον άντρα μου ότι έτσι και το βράδυ δεν κοιμηθεί κ κλαίει θα φταίνε οι φακές. Και είχα δίκιο. Ο παιδίατρος βέβαια μας είπε ότι τα όσπρια δεν πειράζουν στους κολικούς αλλά εγώ το έχω παρατηρήσει ότι η μικρή υποφέρει αν τα φάω. 

Ποιοι λευκοί ήχοι καλέ;;; Εμάς να έχει ηρεμήσει σύνολο 3 φορές με λευκούς ήχους;;; Και της βάζουμε κάθε μέρα. Αλλά δεν πιάνει.... μιλάμε για σκουξιμο, όχι αστεία. Τόσο μικρό πλασματάκι να κάνει τόση φασαρία. Αφού γίνεται κατακόκκινη από το κλάμα. Μόνο αγκαλιά και στήθος θέλει. Γιατί κ η αγκαλιά μετά από λίγο πρέπει να οδηγήσει στο στήθος... αφού και στον άντρα μου όταν είναι, ψάχνει να θηλάσει. Ξέρετε.. κάνει αυτή τη χαρακτηριστική κίνηση που με πιάνουν τα γέλια. Και τρώει και τα χέρια της. Πεινάει δεν πεινάει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια οι 2-3 πρώτοι μηνες ειναί οι δύσκολοι... μετα καπως φτιαχνουν τα πραγματα ...

Εγώ σε αυτο , 3 μήνες θα δώσω.  Μετά αν δω οτι συνεχίζεται ο φουλ θηλασμός κ το εχει για παρηγορια κτλ αυτή τη φορά θα σταματήσω ... δε νομίζω να παλεύεται παραπάνω με 2 μωρά .  

Μια είναι η αλήθεια με το μπουκάλι μπαίνει σε προγραμμα το μωρό  .  Μόλις σταματήσαμε στους 6 μηνες στο μικρό βρήκαμε την υγεία μας ... Κ βόλτες κ εκδρομές... Κ τις δουλειές μας κανονιζαμε ... καμία σχέση.  Ελευθερία  . 

Βέβαια εννοείται  ο θηλασμός είναι καλός γ τα αντισώματα .. θρεπτικο κτλ  γ αυτο κ ειμαι πολυ υπερ τους πρωτους μηνες ...

Είναι θέμα επιλογής...Δεν έχει σωστο κ λάθος γτ  κ το άγχος του θηλασμού είναι μεγάλο.....  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy τα όσπρια μπορούν να δημιουργήσουν κολικούς, μου το εχει πει γιατρός.. εγω έκανα το λάθος να φάω προχθές αρακα και για πρώτη φορά το μωρο έκλαιγε απαρηγόρητο, δεν ήξερα τι να το κανω και τι έπαθε! Μετά συνειδητοποίησα οτι έφταιγε ο αρακάς! Του δημιούργησε φουλ αέρια και είχε πολυ πόνο το καημένο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κόριτσια καλησπέρα! Εγώ δεν μιλάω διότι μάλλον αυτή τη φορά πέτυχα το μωρό εξαίρεση...διαβάζω όσα γράφετε κ είναι ότι ακριβώς έζησα με την πρώτη μου κόρη...μαραθώνιους θηλασμόυς κολικούς κ ολημερίς κούνημα στον απορροφητήρα καρότσι κλπ...τώρα είτε έχουμε παιδί είτε όχι δεν το καταλάβαμε ...την μέρα τρώει ανα 2-3 ώρες κ κοιμάται ώρες ατελείωτες...παλεύω να την ξυπνήσω ..ανοίγει μάτια κανένα 20λεπτο τραγουδάμε χορεύουμε κ πάλι ύπνο με τις ώρες...το βράδυ την κάνω μπάνιο γύρω στις 9-10 (φυσικά την ξυπνάω γιατί κοιμάται) έπειτα ταιζω στις 11 και ξυπνάει 3 και 6-7 το πρωί...ο θηλασμός μας κρατάει περίπου 15-20 λεπτά...αλλάζω πάνα κ ξανακοιμαται...σας λέω δεν το πιστεύω όεο...ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι...πονάκια έχει λίγα μάλλον γιατί καμιά φορά ζοριζεται στα κακακια...κοκκινίζει κάνει ένα κιχ κιχ κ σταματάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας διαβάζω Γιατί με ενδιαφέρει το θέμα του θηλασμού αλλά εγώ είμαι στην αντίθετη πλευρά από εσάς δε θέλει να θηλάζει καθόλου τον βαζω στο στηθος και μέσα σε 5 λεπτά κοιμάται και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξυπνήσει προφανώς φταίει και το γεγονός ότι τρωει και μπουκάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy @Berry σημερα ειχαμε φακες! Διαβασα αυτα που ειπατε και δεν τις αγγιξα τελικα. Τρομαξα?εφαγα μ  αλλο φαγητο που εφερε η μαμα μου. Μαμα και πεθερα... καλα να ειναι οι γυναικες, φερνουν συνεχεια φαγητα. 

@dimitra2222  φτυστο το μωρο μην το ματιαξουμε! Μπραααβοοο!!! Πολυ χαιρομαι να διαβαζω για τετοια μωρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 του πειραζεις το μαγουλακι η το ποδαρακι για να ξυπναει?μπορει να εχει καλομαθει στο μπιμπερο και απλα να μη θελει να κουραστει...προσπαθησε το ομως πιστευω πως δεν εχει χαθει ο θηλασμος...

@vayaki και εμενα θελει ο αντρας μου να τρωμε 2 φορες την εβδομαδα οσπρια!του λεω με τιποτα!!!!δεν θα ξενυχταω με το μωρο να κλαει για κανενα λογο!οσο μπορω να το προσεχω θα το κανω!

Απο χθες το μεσημερι η μπεμπα μου ολο κοιμαται και ξυπναει!εμεινε ξυπνια σημερα το πρωι για μια δυο ωρες και ξανα μαμ και νανι!!βεβαια απο το βραδυ δε μου εχει ξανα κανει κακα...ενω τις αλλες μερες εκανε αρκετες φορες μεσα στη μερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@vivika10 του πειραζεις το μαγουλακι η το ποδαρακι για να ξυπναει?μπορει να εχει καλομαθει στο μπιμπερο και απλα να μη θελει να κουραστει...προσπαθησε το ομως πιστευω πως δεν εχει χαθει ο θηλασμος...

@vayaki και εμενα θελει ο αντρας μου να τρωμε 2 φορες την εβδομαδα οσπρια!του λεω με τιποτα!!!!δεν θα ξενυχταω με το μωρο να κλαει για κανενα λογο!οσο μπορω να το προσεχω θα το κανω!

Απο χθες το μεσημερι η μπεμπα μου ολο κοιμαται και ξυπναει!εμεινε ξυπνια σημερα το πρωι για μια δυο ωρες και ξανα μαμ και νανι!!βεβαια απο το βραδυ δε μου εχει ξανα κανει κακα...ενω τις αλλες μερες εκανε αρκετες φορες μεσα στη μερα..

Το ξυπνάω αλλά ρουφάει δυο τρεις φορές και πάλι κοιμάται,θα το προσπαθήσω όσο μπορώ ισως κάποια στιγμή τα καταφερουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Το ξυπνάω αλλά ρουφάει δυο τρεις φορές και πάλι κοιμάται,θα το προσπαθήσω όσο μπορώ ισως κάποια στιγμή τα καταφερουμε

Να το ξυπνας συνεχεια!ετσι μου ειχαν πει στο μαιευτηριο!επειδη κουραζονται κοιμουνται αλλα θα φαει!υπομονη και οσο μπορεις το παλευεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας γράφω από το παίδων. Σταφυλοκοκκο το μωρο μου. Είμαι να πεθάνω από χθες το βράδυ που ήρθαμε εκτάκτως. Κλαίω συνέχεια και δεν μπορώ να το πιστέψω. Με τόση τόση προσοχή κ όμως Σταφυλοκοκκο. Μην αφήνετε κανέναν να μπαίνει σπίτι σας ούτε με μάσκα ούτε με αντισηπτικό ούτε με τθποτα. Έχει σπυράκια γύρω από τη μυτη κ ερεθισμένη μυτη καθώς κ ένα εξάνθημα στο χεράκι. Ευτυχώς το προλάβαμε νωρίς κ δεν έχει κάνει πυρετό. Θα δούμε πως θα πάει είμαι απαρηγόρητη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...