Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Προσπαθω να με πεισω οτι οποια αποφαση κι αν παρω... δε θα με κανει κακη μαμα. Απ την αλλη φοβαμαι.... πως ξαναρχιζω μπουκαλι κ μειωνω τον θηλασμο; πως κοβω τον θηλασμο; δεν ξερω... μην παθω μαστιτιδα κτλ λογικα θα πρεπει πρωτα να θηλαζω κ μετα μπουκαλι και σταδιακα να το μειωνω; (λεμε σε περιπτωση που πω οτι το κοβω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κοριτσια καθε μερα φλερταρω με την ιδεα του μπουκαλιου. Νομιζω οτι δε χαιρομαι το μωρο μου. Μονιμως εξαντλημενη. Νιωθω οτι ειμαι μονο η θηλαστρα του και οτι δεν εχω δυναμεις να του κανω κατι αλλο. Μου βγαινει τρομερο αγχος για το αν εφαγε καλα ή μηπως τον παραταιζω και βγαζει συνεχεια γουλιες. Την Τεταρτη θα τον ζυγισει πρωτη φορα παιδιατρος να δουμε αν τρεφεται σωστα. Νομιζω οτι αν εδινα μπουκαλι... θα γινοταν η ζωη μας με τον μπεμπη πιο ευκολη και θα τον χαιρομασταν πιο πολυ. Καθε μερα παλευει το μεσα μου με τις λεξεις: θηλασμος/μπουκαλι. Δεν ξερω ποσο ακομη θα το παλευω

Κοριτσακι μου να κανεις οτι σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα!επισης δοκιμασε να τρεφεσαι πιο καλα για να ειναι πιο "χορταστικο" το γαλατακι σου!

Εμενα ενω το βραδυ πηγε τελεια ξυπναγε σχεδον στο 3ωρο ολη μερα στην ωρα θελει να φαει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

Προσπαθω να με πεισω οτι οποια αποφαση κι αν παρω... δε θα με κανει κακη μαμα. Απ την αλλη φοβαμαι.... πως ξαναρχιζω μπουκαλι κ μειωνω τον θηλασμο; πως κοβω τον θηλασμο; δεν ξερω... μην παθω μαστιτιδα κτλ λογικα θα πρεπει πρωτα να θηλαζω κ μετα μπουκαλι και σταδιακα να το μειωνω; (λεμε σε περιπτωση που πω οτι το κοβω)

Νομιζω πως το κοβουμε με χαπια το θηλασμο....να κοιταξεις να εισαι εσυ καλα και μη σκεφτεσαι ετσι!καμια μανουλα δεν ειναι κακη επειδη θηλασε ή δε θηλασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

Κοριτσακι μου να κανεις οτι σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα!επισης δοκιμασε να τρεφεσαι πιο καλα για να ειναι πιο "χορταστικο" το γαλατακι σου!

Εμενα ενω το βραδυ πηγε τελεια ξυπναγε σχεδον στο 3ωρο ολη μερα στην ωρα θελει να φαει!

Μια απ τα ιδια. Σχεδον καθε ωρα τρωει. Μεχρι να ρευτει, να αλλαξουμε παμπερς κτλ... ερχεται ο επομενος θηλασμος. Με καταβαλλει νομιζω πολυ ολο αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

Προσπαθω να με πεισω οτι οποια αποφαση κι αν παρω... δε θα με κανει κακη μαμα. Απ την αλλη φοβαμαι.... πως ξαναρχιζω μπουκαλι κ μειωνω τον θηλασμο; πως κοβω τον θηλασμο; δεν ξερω... μην παθω μαστιτιδα κτλ λογικα θα πρεπει πρωτα να θηλαζω κ μετα μπουκαλι και σταδιακα να το μειωνω; (λεμε σε περιπτωση που πω οτι το κοβω)

Αν και το γαλατακι μας ειναι το πιο θρεπτικο απ ολα σημαντικοτερο απ ολα ειναι η ψυχικη μας υγεια γιατι απο εκει ξεκινανε ολα!!εγω το εκοψα με χαπακι κοριτσι μου και παρολο που ειχα ακουσει για παρενεργειες κτλ εγω δεν ειχα τιποτα απολυτως!τωρα δινω μπουκαλι και εχω βρει τον εαυτο μου γιατι οι ορμονες μου δεν ηταν καθολου καλα...μπορεις να το κοψεις και με φυσικο τροπο φυσικα αλλα καλυτερα να παρεις ιατρικη γνωμη για να το κανεις σωστα..!!ο,τι και να αποφασισεις κανενας δεν εχει το δικαιωμα να σε κατακρινει γιατι θα ακουσεις πολλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Μια απ τα ιδια. Σχεδον καθε ωρα τρωει. Μεχρι να ρευτει, να αλλαξουμε παμπερς κτλ... ερχεται ο επομενος θηλασμος. Με καταβαλλει νομιζω πολυ ολο αυτο

Έχετε και κολικούς;;

Γουλιτσες βγάζει κι εμάς..κι ενώ προσπαθώ να κάνω κάποια πραγματάκια που μας είπε ο παιδίατρος, δεν είναι πάντα εφικτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Αν και το γαλατακι μας ειναι το πιο θρεπτικο απ ολα σημαντικοτερο απ ολα ειναι η ψυχικη μας υγεια γιατι απο εκει ξεκινανε ολα!!εγω το εκοψα με χαπακι κοριτσι μου και παρολο που ειχα ακουσει για παρενεργειες κτλ εγω δεν ειχα τιποτα απολυτως!τωρα δινω μπουκαλι και εχω βρει τον εαυτο μου γιατι οι ορμονες μου δεν ηταν καθολου καλα...μπορεις να το κοψεις και με φυσικο τροπο φυσικα αλλα καλυτερα να παρεις ιατρικη γνωμη για να το κανεις σωστα..!!ο,τι και να αποφασισεις κανενας δεν εχει το δικαιωμα να σε κατακρινει γιατι θα ακουσεις πολλα...

Σε τι γιατρο απευθυνομαι; γυναικολογο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mist είπε:

Έχετε και κολικούς;;

Γουλιτσες βγάζει κι εμάς..κι ενώ προσπαθώ να κάνω κάποια πραγματάκια που μας είπε ο παιδίατρος, δεν είναι πάντα εφικτό.

Νομιζω οτι εχει καποια πονακια ναι... δειχνει να ζοριζεται με την κοιλια του αλλα οχι για πολλες ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki κορίτσι μ γλυκό θα κανεις ότι σε κάνει να νιώθεις καλυτετα. Μπορείς να δίνεις ξενο κ να δίνεις κ στήθος που κ που για παρηγοριά. Στην τελική κανένα μωρο δ θα θυμάται αν θηλάσε η Όχι εκτός από αυτά π θηλάζουν ως τ νήπιο. Για τ μωρο σ θα εισαι πάντα η καλύτερη μαμά τ κόσμου. Αν θελήσεις να αποθηλασεις χωρίς να πάρεις χάπι μπορώ να σ δώσω μερικές συμβουλές να δοκιμάσεις. Η ευτυχία των παιδιών μας δ εξαρτάται από τ θηλασμο.

@stasa199 αυτό με τ ισχιο πλέον κάνουν προληπτικά υπέρηχο όλα τα μωράκια. Η δικιά κ έκανε 7 μηνων αν θυμάμαι καλά γτ είχε παρατηρήσει κάτι ο γιατρός άλλα τελικά όλα καλα. Ρις άλλες εξετάσεις Εμείς τις κάναμε αρην κλινική με 60 ευρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki θα συμφωνήσω με τα κορίτσια...είναι κρίμα να χάνεις την ενέργεια σου και να μην απολαμβάνεις τις στιγμές με το μωράκι σου ..αυτές οι πρώτες μέρες δεν θα ξαναγυρίσουν κ θα τις αναπολούμε ..να κάνεις ότι σε κάνει να νιώθεις γεμάτη ενέργεια ώστε να προσφέρεις στο μωρό όσα χρειάζεται...καμιά γνώμη να μην σε νοιάζει παρά μόνο η δική σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2019 at 3:06 ΜΜ, ο/η vayaki είπε:

Νομιζω οτι εχει καποια πονακια ναι... δειχνει να ζοριζεται με την κοιλια του αλλα οχι για πολλες ωρες

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki πολύ λογικό το βλέπω να φλερτάρεις με την ιδέα... Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Ίσως τη μικτή διατροφή γιατί εχω κοπιάσει πολύ με τον θηλασμό. Μόλις βρω ευκαιρία θα το ψάξω περισσότερο. Για διακοπή θηλασμού ξέρω από την ξαδέρφη μου χωρίς χάπια με ένα πρόγραμμα που της έδωσε η γυναικολόγος της, μειώνοντας τα λεπτά θηλασμού σε συγκεκριμένα γεύματα, π.χ πρώτα στο πρωινό, τα 20 λεπτά γίνονται 15 για δύο μέρες κ μετά δίνεις λίγο συμπλήρωμα ξένο, μετά θηλάζεις 10 λεπτά για άλλες δύο κ δίνεις πιο πολύ ξένο κοκ.

Έτσι κι εγώ ταρσκουνηθηκα όταν η παιδίατρος μας έλεγε πόσο σημαντικό είναι να του μιλάμε, να τον χαϊδεύουμε, να του τραγουδάμε κι άλλα τέτοια που πριν μας φαίνονταν αυτονόητα κ τώρα συνειδητοποιήσαμε ότι λόγω κούρασης, άγχους κ φορτωμένου προγράμματος δεν έχουμε το κουράγιο να τα κάνουμε κ δεν είναι ωραίο, οι στιγμές αυτές είναι πολύτιμες κι εμείς τις χανουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Νομιζω οτι εχει καποια πονακια ναι... δειχνει να ζοριζεται με την κοιλια του αλλα οχι για πολλες ωρες

Ίσως γι' αυτό θηλάζει τόσο συχνά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Να μην σκας και κατηγορείς τον εαυτό σου..Και γω το έχω σκεφτεί ότι θα είναι πιο εύκολο..Απλά θέλω αν έχω υπομονή να περιμένω να 40ησουμε που λένε όλοι ότι φτιάχνουν πολλα..Τώρα είμαστε ολη μέρα στήθος αλλαγμα αγκαλιά..Η δικιά μου μόνο αγκαλιά κοιμάται..Την βάζουμε στην κούνια της και στο καρότσι και δύο 5λεπτο πλανταζει..Αφού να φανταστείς ο άντρας μου με ταιζει εγώ δεν έχω χέρια..Και όταν την κρατάει ο άντρας μου εγώ κοιτάω να κάνω καμμία δουλειά..Είναι δύσκολα πολυ..Απορώ με τις μανούλες που έχουν 2 και 3 πωςτα βγάζουν περα

Ακριβως ιδια φαση ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Mist Τι σας είπε ο γιατρός για τις γουλιες?

 

Μας είπε ότι πίνει λίγο παραπάνω απ' ότι χρειάζεται και γι' αυτό βγάζει γουλιές. Αυτό που μου είπε να κάνω για να τον βοηθήσω είναι πιο συχνά μικρά γεύματα και το βασικότερο όταν θηλάζω να σταματάω ανά 5-7 λεπτά και να τον σηκώνω λιγάκι για να ρευτεί και μετά να συνεχίσουμε το θηλασμό. Η αλήθεια είναι ότι όποτε το τηρούσα αυτό δεν έβγαζε γουλιές και ήταν πιο ήρεμος μετά. Αλλά κατά τη διάρκεια της νύχτας, με την κούραση κλπ είναι δύσκολο να το κάνω. Και ο καημένος επειδή τον σταματάω ενώ πεινάει ακόμα, όση ώρα τον κρατάω όρθιο ψάχνει και αρχίζει να γκρινιάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

@Sofi90 δε ξερω για το σαραντισμα αλλα εμεις κοντευουμε 2 μηνων κ δεν ειχε αλλαξει τιποτ..???δεν τη παλευα αλλο απλα...ουφφ

Αλήθεια;; και ελπίζαμε ότι θα βελτιώνεται η κατάσταση σταδιακά ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τη @Valfrag. Εγώ ουσιαστική διαφορά είδα στο 3μηνο κ όχι στις 40 μερες. Δ είναι μόνο θέμα κολικων. Μεγαλώνουν τα μωράκια αλλάζει κ η αντίληψη τους.

@Sofi90 δεν ξέρω πως είναι να έχεις ένα παιδί κ ένα μωρό άλλα Εγώ ο έχω ουσιαστικά 2 μωρά, γτ η πρώτη μ δ είναι ούτε 2 χρονών, θα σ πω πως είναι πολύ δύσκολα. Δεν σταματάμε ούτε δευτερόλεπτο. Η μεγάλη μ βγάζει κ αντίδραση τώρα. Ξυπναει πάλι 10 φορες τ βράδυ, κάνει μονίμως παλαβομαρες, βάζει πράγματα στο στόμα. Ένας χαμος.

@Mist δοκίμασε πριν από κάθε θηλασμο να βγάζεις λίγο γάλα με τ χέρι. Αν είναι λαιμαργος κ τρέχει κ τ γάλα σου παθαίνει υπερχείλιση ο καημένος.

πάντως όπως βλέπετε όλες τα ίδια περνάμε. Ακομη τα μωράκια έχουν ανώριμο πεπτικό σύστημα. Σιγά σιγα θα στρώσουν. Γι αυτό καμία φορά δοκιμάζεις τα πάντα κ τπτ δ πιάνει. Ας πούμε η δικιά μ θηλάζει, την σηκώνω ρευεται κ αν την αφήσω κατβ αμέσως ζορίζεται. Αν την κρατήσω κάνα 20λςπτο ορθια είναι μια χαρα.

Επίσης να σας πω πως την αφήνω κατω μπας κ πιάσει κ σε καμία άλλη κοπέλα. Όπως την έχω αγκαλιά την αφήνω κατβ απαλά απαλά άλλα συνεχίζω να έχω τα χέρια μου γύρω της. Συνήθως δηλαδή η μυτούλα της είναι στο εσωτερικό τ αγκώνα μου Κ τ αλλο μ χέρι στην πλατουλα της. Περιμένω γύρω στο λεπτό έτσι κ μετά τραβάω τα χέρια μ από γύρω της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2019 at 4:18 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

Θα συμφωνήσω με τη @Valfrag. Εγώ ουσιαστική διαφορά είδα στο 3μηνο κ όχι στις 40 μερες. Δ είναι μόνο θέμα κολικων. Μεγαλώνουν τα μωράκια αλλάζει κ η αντίληψη τους.

@Sofi90 δεν ξέρω πως είναι να έχεις ένα παιδί κ ένα μωρό άλλα Εγώ ο έχω ουσιαστικά 2 μωρά, γτ η πρώτη μ δ είναι ούτε 2 χρονών, θα σ πω πως είναι πολύ δύσκολα. Δεν σταματάμε ούτε δευτερόλεπτο. Η μεγάλη μ βγάζει κ αντίδραση τώρα. Ξυπναει πάλι 10 φορες τ βράδυ, κάνει μονίμως παλαβομαρες, βάζει πράγματα στο στόμα. Ένας χαμος.

@Mist δοκίμασε πριν από κάθε θηλασμο να βγάζεις λίγο γάλα με τ χέρι. Αν είναι λαιμαργος κ τρέχει κ τ γάλα σου παθαίνει υπερχείλιση ο καημένος.

πάντως όπως βλέπετε όλες τα ίδια περνάμε. Ακομη τα μωράκια έχουν ανώριμο πεπτικό σύστημα. Σιγά σιγα θα στρώσουν. Γι αυτό καμία φορά δοκιμάζεις τα πάντα κ τπτ δ πιάνει. Ας πούμε η δικιά μ θηλάζει, την σηκώνω ρευεται κ αν την αφήσω κατβ αμέσως ζορίζεται. Αν την κρατήσω κάνα 20λςπτο ορθια είναι μια χαρα.

Επίσης να σας πω πως την αφήνω κατω μπας κ πιάσει κ σε καμία άλλη κοπέλα. Όπως την έχω αγκαλιά την αφήνω κατβ απαλά απαλά άλλα συνεχίζω να έχω τα χέρια μου γύρω της. Συνήθως δηλαδή η μυτούλα της είναι στο εσωτερικό τ αγκώνα μου Κ τ αλλο μ χέρι στην πλατουλα της. Περιμένω γύρω στο λεπτό έτσι κ μετά τραβάω τα χέρια μ από γύρω της.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki   σίγουρα σε κάνα μήνα θα είναι καλύτερα  τα πράγματα αλλά  πάλι θα θηλάζεις κάθε 2-3 ωρες  απλά θα γίνεται η διαδικασία λιγο πιο γρήγορα   .. Ούτε εγώ θηλάσα  σα μωρο ούτε ο αδερφός μ πάνω από μήνα   γτ η μαμα μ δούλευε  κ δεν έχουμε αρρωστήσει ποτέ κ είμαστε Κ 2 μέτρα:Ρ που λέει ο λόγος .  Επίσης βλέπω στη παρέα μου 2 παιδάκια  που δε θήλασαν σχεδον καθόλου   κ 2 που θηλάζουν ως 3χρονων   π είναι τώρα  ...   κ δεν αντιλαμβανομαι απολυτως καμία διαφορά στην ανάπτυξη η στην φιλασθενεια..  Οπότε δε θα σε κάνει καλύτερη   η χειρότερη μάνα αν το σκέφτεσαι ότι θα στερήσεις κάτι απ το παιδί σ . Απλά το πρώτο καιρό περνανε κάποια αντισώματα  κ δεν αρρωσταίνουν τόσο εύκολα τα μωρά   Αλλά τωρα είναι καλοκαίρι... Δεν έχει ιώσεις.   

Να κάνεις ότι νιώθεις  γτ οι ορμόνες χορεύουν στο θηλασμό....  κ πρέπει να νιώθεις καλά πρώτα απ όλα εσύ  ... με νεύρα δε μεγαλώνει κανένα μωρό  χαρούμενο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα ! Εχω χαθεί με το μωρό δυστυχώς αλλά σας παρακολουθώ όποτε μπορώ ! Να σας ζήσουν τα μωράκια σε όσες γεννησατε μετά απο μενα! Να τα χαίρεστε ! ?

Εγω απο την αρχή κανω μικτή διατροφή με το μπέμπη και αυτο έπειτα απο παρότρυνση της παιδιάτρου η οποία ήρθε την επομένη απο την κλινική και διαπίστωσε οτι το μωρό πεινούσε πολυ, με εβαλε να θηλασω μπροστά της και διαπίστωσε οτι το γαλα μου ήταν σχεδόν ανύπαρκτο με αποτέλεσμα το μωρό να μην τρέφεται επαρκώς. @vayaki αυτο που κανω εγω ειναι θηλασμός 30 λεπτά (15 λεπτά απο καθε στήθος) κάποιες φορές κάθεται και λιγότερο δηλ 20 λεπτά γιατί το γαλα δεν τρέχει και γκρινιάζει,και μετά δίνω συμπλήρωμα 90ml και άλλοτε λιγο παραπάνω αν δεν φάει επαρκώς απο το στήθος. Αυτο γινόταν καθε 3 ώρες και πλέον γίνεται καθε 3μιση ωρες όπου το μωρό ξυπνάει σαν ρολοι. Δίνω πιπίλα απο την πρώτη μερα που γυρίσαμε σπίτι γιατί τον ηρεμεί πολυ. Εμένα δεν εχει πάθει σύγχυση θηλων γιατί δεχεται και στήθος και πιπίλα και μπιμπερό. Ένιωθα τρομερές τύψεις στην αρχή που δεν κατάφερα τον αποκλειστικό θηλασμό και που κατέφυγα στην «εύκολη λύση» του μπιμπερό, ομως δεν αντέχω να βλέπω το μωρό μου να σπαράζει στο κλάμα απο πείνα και εγω να μην μπορώ να το ηρεμήσω. Επίσης τίποτα δεν ειναι εύκολο γιατί η φόρμουλα απαιτεί και αποστείρωση και χρόνο προετοιμασίας κλπ. Καμία μάνα δεν ειναι κακή, όλες προσπαθούν το καλύτερο για τα παιδιά τους. Να κάνετε όλες οτι σας κανει να νιώθετε καλυτερα! Ο θηλασμός ειναι υπέροχος αρκεί να μας κανει και μας να νιώθουμε καλα! Εγω όσο μπορώ θα συνεχίσω με τη μικτή διατροφή κυρίως για τα αντισώματα ! 

Συγγνωμη αν σας κούρασα με το μέγεθος του κειμένου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki να κάνεις όπως νιώθεις. Δύσκολο πράγμα οι ορμόνες σε συνδυασμό με την εξάντληση. Φαντάζομαι ποσο δύσκολος είναι ο θηλασμός. Εγώ βγάζω πλέον γάλα 2 φορές την ημέρα κ να σας πω ρε κορίτσια όταν έχω το θήλαστρο μουα έρχεται να βάλω τα κλάματα ενώ την υπόλοιπη μέρα είμαι μια χαρά. Ορμόνες φαντάζομαι δεν ξέρω.

@Diwni πως σταματά ο θηλασμός φυσικά χωρίς χάπια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...