Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@stasa199 δεν πειράζει καλε π έδωσες πιπίλα. Δ θα πάθει κάτι. Βιταμίνη d Ναι της δίνουμε ο παιδίατρος μας είπε.

@Mariamagdalini το θήλαστρο θέλει μεγάλη προσοχή ως προς την χρήση του. Πολλές φορές φέρνει υπέρ παραγωγή κ η υπερπαραγωγή μαστιτιδα. Ελπίζω να τ περάσεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@stasa199 δεν πειράζει καλε π έδωσες πιπίλα. Δ θα πάθει κάτι. Βιταμίνη d Ναι της δίνουμε ο παιδίατρος μας είπε.

@Mariamagdalini το θήλαστρο θέλει μεγάλη προσοχή ως προς την χρήση του. Πολλές φορές φέρνει υπέρ παραγωγή κ η υπερπαραγωγή μαστιτιδα. Ελπίζω να τ περάσεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

 Ευχαριστω πολύ. Λες να έγινε από αυτό; Ανά τρεις ώρες έβγαζα από ένα τέταρτο στο κάθε στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini μάλλον γι αυτό. Θέλει λίγο προσοχή. Βάλε πάλι τ μωρο να θηλάσει από εκεί π έχεις τη φλεγμονή. Αν δεις ότι έχεις παρά πολυ γάλα σε κάθε άντληση θα βγάζεις κ πιο λιγο για να τ φέρεις στα ίσα του. Πόσο περίπου βγάζεις από κάθε στηθος στο τέταρτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 σίδηρο 1 φορά την ημέρα για 2 μήνες μου είπε η γιατρός. Βιταμίνη d μας έδωσε κι εμάς ο παιδίατρος. 

Να σας ρωτήσω για το λώρο.. Ενώ έπεσε τη Δευτέρα μέχρι και σήμερα δεν έχει κλείσει. Και ανησύχησα τώρα διότι είδα στο εσωρουχάκι του αρκετές σταγόνες αίμα (περισσότερες από κάθε άλλη φορά) που έχει ξεραθεί. Είναι φυσιολογικό ενώ έχει πέσει εδώ και 6 μέρες και κανονικά θα ήταν στη διαδικασία που κλείνει να έχει βγει τόσο αιματακι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mist είπε:

@stasa199 σίδηρο 1 φορά την ημέρα για 2 μήνες μου είπε η γιατρός. Βιταμίνη d μας έδωσε κι εμάς ο παιδίατρος. 

Να σας ρωτήσω για το λώρο.. Ενώ έπεσε τη Δευτέρα μέχρι και σήμερα δεν έχει κλείσει. Και ανησύχησα τώρα διότι είδα στο εσωρουχάκι του αρκετές σταγόνες αίμα (περισσότερες από κάθε άλλη φορά) που έχει ξεραθεί. Είναι φυσιολογικό ενώ έχει πέσει εδώ και 6 μέρες και κανονικά θα ήταν στη διαδικασία που κλείνει να έχει βγει τόσο αιματακι;;

Εμενα για μια εβδομαδα μετα εβλεπα στο παμπερς ξεραμενο αιμα σε εκεινο το σημειο..μ ειπε η παιδιατρος οτι ειναι φυσιολογικο!!μετα δε ξαναειδα τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια..σας διαβάζω αλλά δεν καταφέρνω ν γράφω συχνά...εγώ με νοσοκομειακό θηλαστρο έβγαζα οταν την κρατησαν θερμοκοιτίδα κ έκανα υπερπαραγωγή...στη συνέχεια έβγαζα και στο σπίτι κάθε μέρα όταν ένιωθα ότι γεμιζω για να αποφύγω τη μαστίτιδα...με το οικιακό θηλαστρο όμως βγάζω πολύ λιγότερο...50-60 ml .. 1-2 φορές που έλειψα και της έδωσαν αντλημενο ήπιε 40-50.ml...νομιζω τα 120 είναι πάρα πολύ...σχετικά με την πιπίλα η πρώτη μου κόρη δεν την ήθελε με τίποτα.  Δοκίμασα και στο μωρό αλλά ούτε αυτή φαίνεται να τη δέχεται..εάν πάντως τα κατάφερνα εγώ θα έδινα και πιστεύω όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.. πιστεύω ότι είναι τρόπος να ηρεμούν τα μωρά...και στην μεγάλη δεν ήθελα καθόλου να δώσω αλλά όταν φτάνεις στο σημείο να κουνάς όλη νύχτα για να κοιμηθεί κ να θηλάζεις όλη νύχτα 13 μήνες λες αχ γιατί δεν το προσπαθήσα....καλή δύναμη σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εμενα σημερα ξεπρηστηκε το αριστερο!!!!θα ρωτησω αυριο την παιδιατρο για το σιδηρο.....μπορει και να το κοψω....η να κανω εξετασεις να δω που ειμαι τουλαχιστον....πιστευω τα ζοριζει τα μικρα...

@Mist εμας ειναι ετοιμος να πεσει αυτες τις μερες...οταν πλενεις το μωρακι σου τον βρεχεις τον αφαλο κανονικα?

Κατι ακομα!σας εχω ζαλισει νομιζω!

Ο γιατρος μας πηρε δωρο για τη μπεμπα!με συγκινησε παρα πολυ!ψαχνω να του παρω κατι σε διακοσμητικο που να λεει πχ σε ευχαριστουμε για το δωρο που μας χαρισες η κατι τετοιο...εχετε κατι στα υποψιν??δεν εχω FB για να μπορεσω να βρω αλλα αν εχετε κατι κατα νου μπορω να το δω απο της αδερφης μου!σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουραζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 όχι, δεν τον βρέχω τον αφαλό. Και απλά συνεχίζω να καθαρίζω με αποστειρωμένη γάζα και οινόπνευμα γιατί μας είπε ο παιδίατρος για 10 μέρες ακόμα αφού πέσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mist είπε:

@stasa199 όχι, δεν τον βρέχω τον αφαλό. Και απλά συνεχίζω να καθαρίζω με αποστειρωμένη γάζα και οινόπνευμα γιατί μας είπε ο παιδίατρος για 10 μέρες ακόμα αφού πέσει.

Μπορει σε αλλα μωρακια να φευγει πιο γρηγορα και σε αλλα πιο αργα!παντως μην ανησυχεις αφου σου ειπε και ο παιδιατρος να συνεχισεις ειναι φυσιολογικο πιστευω!

Εγω κοριτσια δοκιμασα κατι!εχθες ηπια το σιδηρο το πρωι και το βραδυ δεν πηρα!τι να σας πω οτι μοη κοιμοταν η μπεμπα 3 ωρα παρα ενα τεταρτο?οτι μου τα εκανε 2 φορες?οτι ηταν πολυ πιο ηρεμη?θα μιλησω και με την παιδιατρο σημερα και μευα με το γιατρο να δω τι θα πουν!εγω προτιμω να παιρνω εναν το πρωι και Να ειναι λιγο πιο ζορικη η μικρη τη μερα παρα τη νυχτα!καλα ο αντρας μου δε το πολυ πιστευει και θελει να πινω 2 φορες τη μερα σιδηρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, μια απορία. Δίνεται βιταμίνη d στα μωρά σας, ωραία; Ήθελα να ρωτήσω, εσείς στην εγκυμοσύνη παίρνατε βιταμίνη d? Γιατί εμένα η γυναικολόγος μου το πούλησε ότι αν πάρω εγώ στην εγκυμοσύνη μου δεν θα χρειαστεί να δώσω στο μωρό όταν γεννηθεί - καλό Αύγουστο βέβαια. Λέτε να με πιάσανε κορόιδο και να έπινα την αηδία τσάμπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μωρό έδινα 2 μηνες ... εγώ δεν έπινα... Ούτε σε αυτή ...    βγαίνω στον ήλιο κ κάνω μισή ώρα ηλιοθεραπεία στο κηπο όμως Γτ ούτως ή άλλως χρειαζόμαστε  βιταμίνη d κ δε την απορροφάμε  καλα απ το συμπλήρωμα.  

το τερπνόν μετά του ωφελίμου ?  

Πάντως εγώ θα έδινα στο μωρό απευθείας..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε το παίρνει όλο.. παιρνει όμως οκ   ...  το καλύτερο ειδικά καλοκαίρι είναι βγαίνει στον ήλιο.    Είχα δει κ ένα ιατρικό ρεπορτάζ π το έλεγαν όλοι οι γιατροί  π μιλούσαν ότι είναι κάπως δύσκολη η D στη προσληψη κ το καλύτερο είναι 20' στον ήλιο.   

Γιατρός δεν ειμαι... Πάντως αυτό δε τ έχω ξανακούσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.diatrofi.gr/bri-i/pregnacy/epitrepetai-h-vitaminh-d-sthn-egkymosynh/

Βρήκα αυτό που εξηγεί την χρησιμότητα της βιταμίνης d στην εγκυμοσύνη, βέβαια δεν λέει ότι αν παίρνουμε εμείς d δεν θα πάρει το μωρό αλλά τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο η αηδία η βιταμίνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια ειχα ρωτησει το γιατρο στην εγκυμοσυνη για τη βιταμινη d και μου ειπε οτι δε χρειαζεται να παρω γιατι παλι θα εχω ελλειψη..οταν το συζητησα με τη φαρμακοπειο μου μου ειπε οτι ειναι απαραδεκτο να μη μου δινει!τωρα τι να σας πω!ξερω πως τα μωρακια που θηλαζουν παιρνουν για αυτο σας ρωτησα και εσας...θα ρωτησω και την παιδιατρο σημερα αν δεν μου πει η ιδια να δωσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Mariamagdalini μάλλον γι αυτό. Θέλει λίγο προσοχή. Βάλε πάλι τ μωρο να θηλάσει από εκεί π έχεις τη φλεγμονή. Αν δεις ότι έχεις παρά πολυ γάλα σε κάθε άντληση θα βγάζεις κ πιο λιγο για να τ φέρεις στα ίσα του. Πόσο περίπου βγάζεις από κάθε στηθος στο τέταρτο;

40ml στο τέταρτο. Σήμερα είναι αρκετά καλύτερα ... Λες να τη γλιτώσω. Ανά τρεις ώρες αντλώ ένα δεκάλεπτο το στήθος κ στα ενδιάμεσα βάζω κ τον μικρό από το πονεμένο στήθος. Μασάζ με λαδακι κ χλιαρά μπανάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2019 at 9:07 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

https://www.diatrofi.gr/bri-i/pregnacy/epitrepetai-h-vitaminh-d-sthn-egkymosynh/

Βρήκα αυτό που εξηγεί την χρησιμότητα της βιταμίνης d στην εγκυμοσύνη, βέβαια δεν λέει ότι αν παίρνουμε εμείς d δεν θα πάρει το μωρό αλλά τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο η αηδία η βιταμίνη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Εμένα στην εγκυμοσύνη μου είχε δώσει ασβέστιο μαζί με βιταμίνη d σε ένα χαπακι..

Έχει η μπέμπα 2 βραδιά που κοιμάται σερί 6-9 με αποτέλεσμα να ξυπνάω με πετρωμενα και τα δύο στήθη και αφόρητο πόνο..Όταν τρώει απ' το αριστερό στήθος κλαίω απ' τον πόνο.. Πότε είπαμε εδραιώνεται?

Στις 3 ωρες σου πετρωνει??εμενα κραταει...την παω γευμα και στηθος...νομιζω εχουμε μελλον μεχρι να εδραιωθει!κανε υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2019 at 11:21 ΠΜ, ο/η stasa199 είπε:

Στις 3 ωρες σου πετρωνει??εμενα κραταει...την παω γευμα και στηθος...νομιζω εχουμε μελλον μεχρι να εδραιωθει!κανε υπομονη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIAμου στη μεγάλη δ μας έδωσε βιταμίνη d ο γιατρός. Τώρα σ αυτην Ναι. Εγώ δ ειχα έλλειψη άλλα είχε μέσα κ τ ασβέστιο νομίζω. 

Πέρυσι ο παιδίατρος μας είχε πει ότι ο καλύτερος τρόπος για να πάρει τ μωρο βιταμίνη d είναι η έκθεση στον ήλιο χωρίς αντηλιακό. Χεράκια μπουτάκια. Εννοείται οχι τ Αύγουστο στις 12 τ μεσημέρι. Αλλά τέτοια εποχή δ χρειάζεται να βάζουμε αντηλιακό με τ π βλέπουμε ήλιο. Αντηλιακό μόνο στη θάλασσα.

@Sofi90 όταν δεις κ κ μαζεύει πολύ γαλα θα βγάζεις λίγο. Μη φθανεις στο σημείο να πονάς.

@Mariamagdalini αν τ στήθος είναι έτοιμο να μπει οακι τ μωρο θα κόψεις σταδιακά τ θήλαστρο. Γτ τώρα τ στήθος παίρνει μήνυμα κ γεμίζει ταυτόχρονα. Την επόμενη φορά πχ θα βγάλεις 30 μλ μετά 20 μέχρι να έρθει στα ίσα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθε η παιδιατρος!καλη μας φανηκε αλλα εγω ξενερωσα απο 2 πραγματακια!ειχαμε ραντεβου 10 και 45 και ηρθε 11 και 15!την πηρα τηλεφωνο και δε το σηκωσε και την πηρα γιατι μου ελεγε ο αντρας μου οτι εκανα λαθος εγω για την ωρα !μας εδωσε βιταμινη d  κατι ειδε στο ισχιο της μπεμπας αλλα θα το δει και την αλλη φορα γιατι τωρα εκλαιγε και ειπε να το ξανα δει..μας ρωτησε αν καναμε το πακετο εξετασεων και της ειπα οχι και ειπε πως θα ηθελε να ειχαμε κανει τις οπτικοακουστηκες αλλα δε πειραζει θα ις κανουμε στο 3μηνο..το βαρος της παρα 20 γρ το εχει ανακτησει στην 8η μερα.επεσε και ο αφαλος!κατα τα αλλα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Ηρθε η παιδιατρος!καλη μας φανηκε αλλα εγω ξενερωσα απο 2 πραγματακια!ειχαμε ραντεβου 10 και 45 και ηρθε 11 και 15!την πηρα τηλεφωνο και δε το σηκωσε και την πηρα γιατι μου ελεγε ο αντρας μου οτι εκανα λαθος εγω για την ωρα !μας εδωσε βιταμινη d  κατι ειδε στο ισχιο της μπεμπας αλλα θα το δει και την αλλη φορα γιατι τωρα εκλαιγε και ειπε να το ξανα δει..μας ρωτησε αν καναμε το πακετο εξετασεων και της ειπα οχι και ειπε πως θα ηθελε να ειχαμε κανει τις οπτικοακουστηκες αλλα δε πειραζει θα ις κανουμε στο 3μηνο..το βαρος της παρα 20 γρ το εχει ανακτησει στην 8η μερα.επεσε και ο αφαλος!κατα τα αλλα καλα!

Εμείς κάναμε το πακέτο εξετάσεων αλλά να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν έχω καταλήξει αν χρειαζόταν όντως να τις κάνουμε. Για τον αφαλό φαντάζομαι σας είπε να συνεχίσετε τον καθαρισμό με οινόπνευμα, σωστά;

Εγώ μίλησα στο τηλ με τον παιδίατρο. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το αιματάκι που είδα στον αφαλό, ευτυχώς! Και μας είπε να κανουμε και βολτούλες έξω σιγά σιγά, αλλά προσοχή με τον κόσμο, σε ανοιχτούς χώρους μόνο ή εμπορικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καθε μερα φλερταρω με την ιδεα του μπουκαλιου. Νομιζω οτι δε χαιρομαι το μωρο μου. Μονιμως εξαντλημενη. Νιωθω οτι ειμαι μονο η θηλαστρα του και οτι δεν εχω δυναμεις να του κανω κατι αλλο. Μου βγαινει τρομερο αγχος για το αν εφαγε καλα ή μηπως τον παραταιζω και βγαζει συνεχεια γουλιες. Την Τεταρτη θα τον ζυγισει πρωτη φορα παιδιατρος να δουμε αν τρεφεται σωστα. Νομιζω οτι αν εδινα μπουκαλι... θα γινοταν η ζωη μας με τον μπεμπη πιο ευκολη και θα τον χαιρομασταν πιο πολυ. Καθε μερα παλευει το μεσα μου με τις λεξεις: θηλασμος/μπουκαλι. Δεν ξερω ποσο ακομη θα το παλευω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mist είπε:

Εμείς κάναμε το πακέτο εξετάσεων αλλά να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν έχω καταλήξει αν χρειαζόταν όντως να τις κάνουμε. Για τον αφαλό φαντάζομαι σας είπε να συνεχίσετε τον καθαρισμό με οινόπνευμα, σωστά;

Εγώ μίλησα στο τηλ με τον παιδίατρο. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το αιματάκι που είδα στον αφαλό, ευτυχώς! Και μας είπε να κανουμε και βολτούλες έξω σιγά σιγά, αλλά προσοχή με τον κόσμο, σε ανοιχτούς χώρους μόνο ή εμπορικά.

Ναι συνεχιζουμε κανονικα να τον καθαριζουμε!και εμας μας ειπε μετα τις 15 μερες μπορουμε σε ανοιχτους χωρους!εγω θεωρω πως δεν χρειαζονται εκτος και αν πουν κατι στο μαιευτηριο...επισης εμας ηταν πολυ ακριβες σαν συνολο αλλιως θα τις ειχαμε κανει(350 ευρω ειχαν)και αφου και η ιδια μας ειπε μετα το 3μηνο θα τις κανουμε γιατι να τις κανω τωρα?δεν ξερω κατα ποσο δειχνουν τοσο νωρις..αν ηταν παντως οπως στην κουμπαρα μας με 250 θα τις καναμε σιγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...