Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 22 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Ολα θελουν μετρο στη ζωη!εγω αυτο εχω να πω...ολες οι μανουλες κανουν και θα κανουν οτι καλυτερο μπορουν για τα μωρακια τους!αντε ας το αφησουμε αυτο το θεμα!

Σημερα εχω γιατρο παλι!για να δουμε τι θα μας πει!εχθες περπατουσα 2μιση ωρες το πρωι και μετα βγηκα και αλλα 45 λεπτα!η μεση μου με πεθανε βεβαια!ελπιζω να κοντευει η μπεμπα!!!βεβαια τις τελευταιες 2 μερες εχω κατι ενοχλησεις!

Έχεις ακόμα μια βδομαδουλα . Μην αγχώνεσαι. Εκεί που δε το περιμένεις θα ρθει . Να ξεκουράζεσαι και να κοιμάσαι γτ δε ξέρεις ποια ώρα θα σε πιάσουν οι πόνοι .. κ πρέπει να χεις δυνάμεις τις ώρες του τοκετού.   Μη πας κουρασμένη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσια! 39κ2 σήμερα και ακόμα τίποτα από πόνους. Σχετικά με το θηλασμό συμφωνω να μην φτάνουμε στα άκρα και σε απόλυτες απόψεις. Άντε κοντευουμε να γεννήσουμε όλες! Να δείτε που θα μείνω τελευταία!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@katrinaki μια μερα εχουμε διαφορα!εγω ειμαι και 3!!!!!εγω απο τη δευτερα το απογευμα μετα το γιατρο ειχα πονακια αρκετα εχες λιγοτερα και σημερα σχεδον καθολου!σημερα θα ξανα παω!εσενα καθε ποτε σε βλεπει  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Christinapsr  επιτέλους μια ακόμα φωνή λογικής που ακούμε εδώ μέσα! Μας έχουν φλομώσει στην υπερβολή σε όλα τα επίπεδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όπως τα λέτε...καλές οι ομάδες αλλά πολλές φορές φτάνουν σε υπερβολές...κατά αρχήν το κάθε μωράκι είναι ξεχωριστό...αλλιώς τρώει αλλιώς κοιμάται αλλιώς ηρεμεί....πάτε όπως σας πάμε τα μωράκια σας με οδηγό το ένστικτο σας...αυτό συνήθως δεν κάνει λάθος! Δεκτές οι συμβουλές φυσικά αλλά ως ενα σημειο...λοιπόν ερώτηση τώρα...πόσο κοιμούνται τα μωρά σας.? Το δικό μου όλη μέρα..ελάχιστα ανοίγει μάτια...κι επίσης από χθες βράδυ τίγκα στην τσίμπλα... αντιμετωπίζει καμιά αλλη το ίδιο? Καμιά σχέση το πρώτο μου μωρό με το δεύτερο...χαχα

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

@katrinaki μια μερα εχουμε διαφορα!εγω ειμαι και 3!!!!!εγω απο τη δευτερα το απογευμα μετα το γιατρο ειχα πονακια αρκετα εχες λιγοτερα και σημερα σχεδον καθολου!σημερα θα ξανα παω!εσενα καθε ποτε σε βλεπει  ?

Stasa μου μια φορά την εβδομάδα με βλέπει. Θα ξαναπάω τη Δευτέρα αν μέχρι τότε δεν... Πώς είναι τα πονάκια που νιώθεις? Εγώ χθες ενιωθα πονο εσωτερικά στον κόλπο σαν να πιεζοταν ο τράχηλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η katrinaki είπε:

Stasa μου μια φορά την εβδομάδα με βλέπει. Θα ξαναπάω τη Δευτέρα αν μέχρι τότε δεν... Πώς είναι τα πονάκια που νιώθεις? Εγώ χθες ενιωθα πονο εσωτερικά στον κόλπο σαν να πιεζοταν ο τράχηλος. 

Εμενα με ειδε τη δευτερα και σημερα παλι....μου ειπε οτι ειδε μια μικρη διαφορα στον τραχηλο!να το σκεφτω με τον αντρα μου αν θελουμε να μπουμε σημερα η αυριο αλλιως θα με ξανα δει την παρασκευη η το σαββατο!αν δεν γινει μεχρι την κυριακη θα μπουμε τη δευτερα η την τριτη σιγουρα με προκληση...δεν ξερω τι να κανω τωρα που φτανουν οι μερες!απο τη μια λεω να παμε απο την αλλη λεω μηπως να την περιμενουμε?

Τα πονακια τη δευτερα ηταν εντονα!εχθες καπως καλυτερα και σημερα λιγα παλι...οταν περπαταω εχω κατι εντονες σουβλιες δεν μπορω να πω!και το βραδυ με πιανουν κατι πονοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 @katrinaki Είμαι σίγουρη ότι εγώ θα μείνω τελευταία εγκυουλα ?? 40 εβδομαδων ακριβώς σήμερα και τίποτα ακόμα..Τώρα εχουμε γιατρό σε λίγο.Για να δούμε τι θα μας πει..Εγώ έχω βαρύνει πάρα πολύ..Με το ζόρι κάνω 10 βήματα και τα φτύνω..Καλά για ύπνο δεν το συζητώ..Προχθές κοιμήθηκα καθιστή..Που να βολεύτει η κοιλιά??

Αχ αντε να δεις τι θα σας πει!να μας στειλεις να μας πεις!!!εγω περπαταω οσο μπορω!σημερα πηγα μια ωρα το πρωι και μια το απογευμα!για τον υπνο οντως ο καναπες στο ορθιο ειναι οτι καλυτερο!!!χαχαχαχαα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2019 at 9:03 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Αχ αντε να δεις τι θα σας πει!να μας στειλεις να μας πεις!!!εγω περπαταω οσο μπορω!σημερα πηγα μια ωρα το πρωι και μια το απογευμα!για τον υπνο οντως ο καναπες στο ορθιο ειναι οτι καλυτερο!!!χαχαχαχαα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Τώρα γυρίσαμε..Έχω απογοητευτεί .Ακόμα δεν έχει εμπεδωθεί το μωρό,ο τράχηλος είναι ακόμα πίσω και μακρύς..Θα με αφήσει άλλες 2 μέρες και θα μπω με πρόκληση αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα δύσκολο να πετύχει..Πρέπει να προετοιμάζομαι για καισαρική μου φαίνεται

Εμενα εχει εμπεδωθει και δεν μπορει καν να μετρησει το κεφαλι της!βεβαια κοιταει μπροστα ενω θα επρεπε να κοιταει πισω..και εμενα πισω ο τραχηλος αλλα κοντος απο οτι μου ειπε...περπατα οσο μπορεις και κανε βαθια καθισματα 10 τη μερα !για επαφες δε σου λεω!!οσο για την καισαρικη εγω την εχω στο μυαλο μου..καλο ειναι να ξερουμε οτι παμε για φυσιολογικο και οτι ειναι καλυτερο να γινει ας γινει!

Και μια φιλη μου παντως μπηκε με προκληση και ηταν πισω ο τραχηλος και αλλαξε σε 2 μερες!να ξερεις αυτα αλλαζουν γρηγορα!μην απογοητευεσαι κανε οτι μπορεις και θα πανε ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κανω μια ερωτηση....οταν πρεπει να αρχισω να κραταω χρονο για τους πονους για ποιους πονους θα κραταω????εγω πχ νιωθω περιοδου,αυτο το σφιξιμο στην κοιλια,κατι σαν στομαχοπονο ,σουβλιες και εναν αλλο πονο χαμηλα σαν περιοδου αλλα διαφορετικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2019 at 10:52 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Εμενα εχει εμπεδωθει και δεν μπορει καν να μετρησει το κεφαλι της!βεβαια κοιταει μπροστα ενω θα επρεπε να κοιταει πισω..και εμενα πισω ο τραχηλος αλλα κοντος απο οτι μου ειπε...περπατα οσο μπορεις και κανε βαθια καθισματα 10 τη μερα !για επαφες δε σου λεω!!οσο για την καισαρικη εγω την εχω στο μυαλο μου..καλο ειναι να ξερουμε οτι παμε για φυσιολογικο και οτι ειναι καλυτερο να γινει ας γινει!

Και μια φιλη μου παντως μπηκε με προκληση και ηταν πισω ο τραχηλος και αλλαξε σε 2 μερες!να ξερεις αυτα αλλαζουν γρηγορα!μην απογοητευεσαι κανε οτι μπορεις και θα πανε ολα καλα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Μια χαρά είναι το μωρο σου αφού έχει εμπεδωθεί..Εμενα μου είπε ότι αν είχε εμπεδωθεί θα πιεζε με το κεφάλι τον τράχηλο και θα είχε μικρύνει..Έχω ρίξει πάρα πολύ περπάτημα.5χλμ κάθε μέρα κάνω.. Και καθίσματα και σκάλες κατεβαίνω.Εχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως δεν χωράει στην λεκάνη μου και για αυτό δεν μπαίνει..Έχει και κεφάλα λέει ο γιατρός..Μακάρι να εχει γίνει κάτι μέχρι την Δευτέρα που έχω παλι ραντεβού..

Εχεις πολλες πιθανοτητες να αλλαξουν ολα να ξερεις!εμενα μου ειπε οτι πρεπει να κουραζομαι!το προσπαθω!

εμενα ειναι ετσι πανω απο εβδομαδα αλλα εχει περιτυλιξη στον ωμο και μας ειπε οτι μπορει για αυτο να μην εχει ξεκινησει να πιεζει!ποιος ξερει τι κανουν αυτα τα ζουζουνια εκει μεσα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές . Συγνώμη που δεν απαντώ προσωπικά αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω. Είμαι ένα ερείπιο.

Να ζήσουν τα μωράκια κ στα υπόλοιπα κορίτσια.

Κάποια κοπέλα με ρώτησε για την πρόκληση. Κάναμε εισαγωγή, μου έσπασε ο γιατρός τα νερά και στη συνέχεια μου έβαλε πόνους , όταν γίνονταν πολύ έντονοι μου έκαναν επισκκηρηδιο και χαλάρωσα. Περίπου από τις 8 είχα τέλεια διαστολη στις 1μιση περίπου οπότε αρχίσαμε τις εξωθησεις. Γέννησα 15:35 λόγω στενής λεκάνης και διπλής περιτυλιξης ομφάλιου λώρου αλλά τα καταφέραμε τελικά .

Ο μπεμπακος μου είναι πολύ καλουλης. Το βράδυ μας ήταν δύσκολο καθώς είχε γκρίνια. Τρέφεται με μητρικό γάλα κ που κ που συμπλήρωμα. Βέβαια δυστυχώς βγάζω το γάλα με θηλαστρο καθώς δεν μπορεί να θηλάσει και είναι πολύ κουραστικό. Ελπίζω να συνηθίσω σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos θέλει υπομονη ο θηλασμος τωρα στην αρχη και σε πολυ λιγο καιρο θα δικαιωθουμε. Εξαντλημενες ολες. Να δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2019 at 11:50 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Να κανω μια ερωτηση....οταν πρεπει να αρχισω να κραταω χρονο για τους πονους για ποιους πονους θα κραταω????εγω πχ νιωθω περιοδου,αυτο το σφιξιμο στην κοιλια,κατι σαν στομαχοπονο ,σουβλιες και εναν αλλο πονο χαμηλα σαν περιοδου αλλα διαφορετικο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Αυτά τα νιώθεις όλα ταυτόχρονα??

Οχι μια το ενα μια το αλλο!μονο καμια φορα πονακια περιοδου με πετρωμα νιωθω μαζι...συνεχιζουν και σημερα πιο ηπια ομως...εχθες ποναγα πολυ!!!αφου λεω γενναμε δε μπορει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 & @Sofi90 κορίτσια μου, σας καταλαβαίνω απόλυτα. Δεν αντέχετε άλλο. Κάντε λίγη υπομονή ακόμα. Αλήθεια, σε λίγο θα ανοίξει ένας νέος κόσμος που είναι υπέροχος αλλά και τόσο κουραστικός!!! 

@marakineos ο θηλασμός είναι αρκετά απαιτητικός!!! Θέλει υπομονή και επιμονή. Όπως λέει και η @vayaki θα δικαιωθούμε στο τέλος. Πάντως, δεν ξέρω για εσάς αλλά στη δική μου περίπτωση η μητρότητα έδωσε άλλες δυνάμεις. Παλιά, σε καμία περίπτωση, δε θα μπορούσα να μείνω τόσες ώρες ξύπνια για τόσες μέρες και να αντέξω. Τώρα, είμαι κουρασμένη, αλλά οι αντοχές μου είναι άλλες ξαφνικά. 

@dimitra2222 εμένα η μικρή μου δεν κοιμάται πολύ. Πέρασε μια φάση με τσιμπλες, οπως και η δική σου αλλά κράτησε λίγο. Έχει κάθε μέρα τσιμπλιτσες αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο πια. 

Κορίτσια, η μικρή μου είναι ώρες ώρες αφασία!! Αφού γελάω και μόνο που τη βλέπω. Παίρνει αυτό το απίστευτα παραπονεμένο ύφος, με τη φατσούλα που θέλω να φάω, και ρίχνει ένα κλάμα... Απλά και μόνο επειδή έτρωγε πχ 3 ώρες και εγώ πια δεν άντεξα και την άφησα στην κούνια της. Χαχαχα!! 

Να σας πω και το άλλο να γελάσετε. Έφαγα προχθές ένα παγωτό το οποίο με πείραξε πααααρα πολύ. Με έπιασε λοιπόν διάρροια και εμετός μαζί. Είμαι λοιπόν στην τουαλέτα με τρομερό στομαχόπονο, κάνω εμετό, η μικρή τσιριζει σα να μην υπάρχει αύριο, χτυπάει το κουδούνι ένας κούριερ και ταυτόχρονα με καλούν στο τηλ. Φαντάζεστε σκηνικό;;;; Ούτε από ταινία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy φανταζομαι τη φατσουλα της!!!!!!θα εχει πολυ πλακα!

Αχ τι επαθες με το παγωτο.....σε καταλαβαινω!!!!εγω βεβαια ημουν χειροτερα αλλα δεν το ευχομαι σε κανεναν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Angelmammy φανταζομαι τη φατσουλα της!!!!!!θα εχει πολυ πλακα!

Αχ τι επαθες με το παγωτο.....σε καταλαβαινω!!!!εγω βεβαια ημουν χειροτερα αλλα δεν το ευχομαι σε κανεναν!!!!

Εννοείς χειρότερα από τους πόνους που είχες;;; Ποπό βρε κορίτσι μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Εννοείς χειρότερα από τους πόνους που είχες;;; Ποπό βρε κορίτσι μου!!! 

Τοτε που ειχα παθει τροφικη δηλητηριαση απο το παγωτο ηταν οτι χειροτερο!!!!!μετα πανε οι καουρες!χαχαχαχα

Με πηρε τηλεφωνο ο γιατρος να με ρωτησει πως ειμαι και του ειπα καλα ειμαι εχω ψιλο πονακια αλλα οχι οπως χθες το βραδυ!και μου λεει καλα γιατι δεν με πηρες τηλεφωνο που ποναγες???και του ειπα οτι αντεχα και περασαν για αυτο!θα λεει αυτη με δουλευει απο τη μια μου λεει να μπουμε με προκληση απο την αλληποναει και δε μου το λεει!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Τοτε που ειχα παθει τροφικη δηλητηριαση απο το παγωτο ηταν οτι χειροτερο!!!!!μετα πανε οι καουρες!χαχαχαχα

Με πηρε τηλεφωνο ο γιατρος να με ρωτησει πως ειμαι και του ειπα καλα ειμαι εχω ψιλο πονακια αλλα οχι οπως χθες το βραδυ!και μου λεει καλα γιατι δεν με πηρες τηλεφωνο που ποναγες???και του ειπα οτι αντεχα και περασαν για αυτο!θα λεει αυτη με δουλευει απο τη μια μου λεει να μπουμε με προκληση απο την αλληποναει και δε μου το λεει!!!χαχαχαχα

Βρε μήπως τελικά σε έχει βολέψει η κατάσταση;;;;? Να σου πω την αλήθεια, όταν γέννησα και πέρασαν οι έντονοι πόνοι της καισαρικής ένιωθα ένα κενό στην κοιλιά μου, σαν να ήθελα να το ξαναβάλω μέσα το μωρό ? Βέβαια μετά από λίγες μέρες το αίσθημα αυτό υποχώρησε, δεν νομίζω ότι μπορούσα να νιώσω κάτι άλλο εκτός από απέραντη αγάπη για το μωρό μου! Ήμουν σαν ζόμπι αλλά ένα ζόμπι με ενέργεια που δεν ξέρω από που την αντλούσα, όπως λέει και η @Angelmammy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Βρε μήπως τελικά σε έχει βολέψει η κατάσταση;;;;? Να σου πω την αλήθεια, όταν γέννησα και πέρασαν οι έντονοι πόνοι της καισαρικής ένιωθα ένα κενό στην κοιλιά μου, σαν να ήθελα να το ξαναβάλω μέσα το μωρό ? Βέβαια μετά από λίγες μέρες το αίσθημα αυτό υποχώρησε, δεν νομίζω ότι μπορούσα να νιώσω κάτι άλλο εκτός από απέραντη αγάπη για το μωρό μου! Ήμουν σαν ζόμπι αλλά ένα ζόμπι με ενέργεια που δεν ξέρω από που την αντλούσα, όπως λέει και η @Angelmammy

Και να πω οτι τρωμε και καλα  ναι να βολευτηκα και εγω και η μπεμπα!χαχαχαχαχα εχω απο προχθες ολο νομιζω οτι θα ερθει!αντε να δουμε!εχω κατι πονακια περιοδου συχνα και το βραδυ που ξυπναω για τουαλετα παλι με πιανουν!θα περπατησω και σημερα να δουμε!αντε γιατι αρχιζουν οι ζεστες σιγα σιγα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Υπάρχει καμία κοπέλα που να γνωρίζει κάποια σύμβουλο θηλασμού που να κάνει επισκέψεις σπίτι και να μην παίρνει μια περιουσία;;; 

Κάλεσα μια πιστοποιημένη σύμβουλο που βρήκα στο thilasmos.com και μου είπε ότι παίρνει 80€. Μου φάνηκαν πααααρα πολλά βρε κορίτσια. Αφού κομπλαρα και δεν κάλεσα καμία άλλη να ρωτήσω κόστος.

Χρειάζομαι μια σύμβουλο να δει μήπως κάνω κάτι λάθος στο αριστερό μου στήθος γιατί ενώ η πληγή που είχα, φαινομενικά έχει κλείσει, εγώ πονάω καθόλη τη διάρκεια του θηλασμού. Όσο η πληγή ήταν ανοιχτή, πονούσα στην αρχή του θηλασμού κ μετά ηρεμούσα. Τώρα πονάω συνεχώς. Είναι σα να με δαγκώνει αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί η μικρή πιάνει όλη τη θηλεα άλω. Όταν ρουφάει εγώ πονάω. Νομίζω ότι 80€ είναι πολλά. Τι λέτε;;; 

Αν κάποια κοπέλα ξέρει κάποια καλή μαία ας μου πει. Ευχαριστώ. 

Α! Και για όσες κοπέλες μου πουν για την εθελοντική ομάδα θηλασμού στο fb, να σας πω ότι εδώ και 2 χρόνια έχω απενεργοποιήσει το λογαριασμό μου και έτσι δεν μπορώ να στείλω μνμ για βοήθεια ή κάτι τέτοιο. Επίσης, έχω κάνει τηλ στο Έλενα στην τράπεζα γάλακτος για βοήθεια κ στο 10525 αλλά τηλεφωνικώς δεν μπορούν να δουν πως πιάνει το μωρό στο στήθος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...