Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγχος εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι εγκυος με καλή χοριακη και Δευτέρα έχω ραντεβού για τον πρώτο υπερηχο.Έχω πάρα πολύ άγχος...το στήθος μου νομίζω λίγο ξεπρηστηκε,η κοιλιά μου πονάει λίγο πιο έντονα, ανησυχω για τα πάντα! Ενώ είπα δεν θα αγχωθω βλέπω ότι δεν μπορώ να το αποφύγω! Κι αυτές οι μέρες δεν περνάνε για να παω να δω τι γίνεται! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες!

Εμένα μου θυμίζεις! χαχα. Τα ίδια και γω έλεγα στην αρχή της εγκυμοσύνης (τώρα μόλις μπήκα στον 5ο)! Αφού η χοριακή σου είναι μια χαρά μην ανησυχείς! Όλα καλά! Όσον αφορά το στήθος δεν είναι κάθε μέρα πρησμένο και πονεμένο, κάνει και αυτό κανένα διαλλειμμα καμια μέρα και μετά άντε πάλι. Πονάκια θα έχεις είναι φυσιολογικό και γω είχα και έντονα σε σημείο που ανησυχούσα και φοβόμουν αλλά είναι φυσιολογικά. Όσον αφορά τον καιρό που δεν περνά αστα... υπομονή κάνουμε όλες μας, όσες φορές και να τα δούμε τα μωράκια μας δεν είναι ποτέ αρκετό! Εγώ αν και έχω ραντεβού σε 1,5 βδομάδα για τον καθιερωμένο υπέρηχο για αυτό που δεν περνά ο καιρός είναι για την β επιπεδου που έχω σε ένα μήνα..... Κάνω υπομονή προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και αγχωνομαι.. ηρέμησα μετά την αυχενική για κανα μηνα και τώρα όλο την β επιπεδου σκέφτομαι. Πρέπει να είμαστε ήρεμες όμως για να μην επηρεάζουμε τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η @eirini@ είπε:

Καλώς ήρθες!

Εμένα μου θυμίζεις! χαχα. Τα ίδια και γω έλεγα στην αρχή της εγκυμοσύνης (τώρα μόλις μπήκα στον 5ο)! Αφού η χοριακή σου είναι μια χαρά μην ανησυχείς! Όλα καλά! Όσον αφορά το στήθος δεν είναι κάθε μέρα πρησμένο και πονεμένο, κάνει και αυτό κανένα διαλλειμμα καμια μέρα και μετά άντε πάλι. Πονάκια θα έχεις είναι φυσιολογικό και γω είχα και έντονα σε σημείο που ανησυχούσα και φοβόμουν αλλά είναι φυσιολογικά. Όσον αφορά τον καιρό που δεν περνά αστα... υπομονή κάνουμε όλες μας, όσες φορές και να τα δούμε τα μωράκια μας δεν είναι ποτέ αρκετό! Εγώ αν και έχω ραντεβού σε 1,5 βδομάδα για τον καθιερωμένο υπέρηχο για αυτό που δεν περνά ο καιρός είναι για την β επιπεδου που έχω σε ένα μήνα..... Κάνω υπομονή προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και αγχωνομαι.. ηρέμησα μετά την αυχενική για κανα μηνα και τώρα όλο την β επιπεδου σκέφτομαι. Πρέπει να είμαστε ήρεμες όμως για να μην επηρεάζουμε τα μωράκια μας!

Αλήθεια ε?αχ σε ευχαριστώ πολύ! !παρηγοριεμαι λίγο, έχω αρκετά πονακια,όχι σε σημείο να μην τα αντέχω αλλά εκείνη την ώρα τρομαζω.Εύχομαι και σε εσένα να πάνε όλα τέλεια! !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως όρισες στην παρέα του mammyland! 

σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω μπει στον τέταρτο αισίως, είχα και υπέρηχο την Δευτέρα και είδα την μπουμπού μας και είναι μια χαρά - εκτός ότι μας μούτζωσε λιγουλάκι :P - αλλά παρόλαυτα το άγχος δε φεύγει. ούτε το δικό μου στήθος είναι συνεχώς πρησμένο, ούτε πονάει όλη την ώρα, μας αφήνει φαίνεται και λίγο να ηρεμήσουμε ;) και οι πόνοι είναι απόλυτα φυσιολογικοί, ειδικά αν σκεφτείς ότι η μήτρα σου τώρα πρέπει να βρει χώρο για ολόκληρο άνθρωπο! :) 

προσπάθησε, όσο μπορείς, να χαλαρώσεις και θα δεις όλα θα πάνε καλά!! κι εμείς εδώ ειμαστε να τα λέμε. με το καλό και τη Δευτέρα να δεις το φασολάκι σου :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Melina_P είπε:

καλως όρισες στην παρέα του mammyland! 

σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω μπει στον τέταρτο αισίως, είχα και υπέρηχο την Δευτέρα και είδα την μπουμπού μας και είναι μια χαρά - εκτός ότι μας μούτζωσε λιγουλάκι :P - αλλά παρόλαυτα το άγχος δε φεύγει. ούτε το δικό μου στήθος είναι συνεχώς πρησμένο, ούτε πονάει όλη την ώρα, μας αφήνει φαίνεται και λίγο να ηρεμήσουμε ;) και οι πόνοι είναι απόλυτα φυσιολογικοί, ειδικά αν σκεφτείς ότι η μήτρα σου τώρα πρέπει να βρει χώρο για ολόκληρο άνθρωπο! :) 

προσπάθησε, όσο μπορείς, να χαλαρώσεις και θα δεις όλα θα πάνε καλά!! κι εμείς εδώ ειμαστε να τα λέμε. με το καλό και τη Δευτέρα να δεις το φασολάκι σου :) 

Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζετε. .κάποιες φορές με πιάνει πόνος στην ευαίσθητη περιοχή. Για λίγα δευτερόλεπτα αλλά με τρομάζει λίγο. .φυσιολογικό είναι? Το είχε καμία? Μιλάω για αρχή εγκυμοσύνης. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ΦΑΙΗ2 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζετε. .κάποιες φορές με πιάνει πόνος στην ευαίσθητη περιοχή. Για λίγα δευτερόλεπτα αλλά με τρομάζει λίγο. .φυσιολογικό είναι? Το είχε καμία? Μιλάω για αρχή εγκυμοσύνης. .

Ναι καλε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/9/2018 at 1:26 ΜΜ, ο/η ΦΑΙΗ2 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζετε. .κάποιες φορές με πιάνει πόνος στην ευαίσθητη περιοχή. Για λίγα δευτερόλεπτα αλλά με τρομάζει λίγο. .φυσιολογικό είναι? Το είχε καμία? Μιλάω για αρχή εγκυμοσύνης. .

απόλυτα! κι εγω το νοιώθω! και ο,τι σε ανησυχει να το συζητάς με τον-την γιατρο σου! ολα φυσιολογικα ειδικά αυτοι οι παλιο πόνοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/9/2018 at 10:38 ΜΜ, ο/η ΦΑΙΗ2 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι εγκυος με καλή χοριακη και Δευτέρα έχω ραντεβού για τον πρώτο υπερηχο.Έχω πάρα πολύ άγχος...το στήθος μου νομίζω λίγο ξεπρηστηκε,η κοιλιά μου πονάει λίγο πιο έντονα, ανησυχω για τα πάντα! Ενώ είπα δεν θα αγχωθω βλέπω ότι δεν μπορώ να το αποφύγω! Κι αυτές οι μέρες δεν περνάνε για να παω να δω τι γίνεται! !

Καλημέρα!
Πως πήγε ο πρώτος υπέρηχος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα!
Πως πήγε ο πρώτος υπέρηχος;;

Καλημέρα, ευτυχώς όλα καλά! Καρδούλα δεν ακούσαμε ακόμη! Σε 2 εβδομάδες εχω πάλι ραντεβού. .. είδαμε το σάκο και μου είπε ότι είναι ενδομητρι και ένα. Αντε περίμενε τώρα 2 εβδομάδες. .ουφ! !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΦΑΙΗ2 είπε:

Καλημέρα, ευτυχώς όλα καλά! Καρδούλα δεν ακούσαμε ακόμη! Σε 2 εβδομάδες εχω πάλι ραντεβού. .. είδαμε το σάκο και μου είπε ότι είναι ενδομητρι και ένα. Αντε περίμενε τώρα 2 εβδομάδες. .ουφ! !!

Μπράβο κορίτσι μου. Σε ποια εβδομάδα είσαι;
Εύχομαι τα καλύτερα! Μια ήρεμη εγκυμοσύνη κ ένα γερό μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Μπράβο κορίτσι μου. Σε ποια εβδομάδα είσαι;
Εύχομαι τα καλύτερα! Μια ήρεμη εγκυμοσύνη κ ένα γερό μωρό!

Εχθές ήμουν 6 εβδομάδων και 2 ημερών. Αγχωθηκα λίγο που δεν ακούσαμε αλλά δεν μου είπε τίποτα. Ελπίζω την επόμενη φορά να την ακούσουμε! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Pinacolada είμαι και κάποιας ηλικίας μάνα μου...δεν βλέπω!!!!!  
    • Χρύσα μου, δυστυχώς όταν είναι ο πατέρας σου αυτός που σε φέρνει σε αυτήν την κατάσταση, δεν είναι εύκολο να τον "αφήσεις"!  Νανούκο μου, σίγουρα δε νιώθω τύψεις για τις πράξεις των άλλων! Απο εχθές το βράδυ τη χαιδεύω και της μιλάω και της ζητάω συγγνώμη! Μουσικούλα δεν της έχω βάλει ακόμα, αλλά θα το προσπαθήσω! Ελκ μου, όταν ήταν έγκυος η 2η "μητέρα" μου στο μικρό μου αδελφό, ένα μεσημέρι γυρνάει ο πατέρας μου απο τη δουλειά και μας λέει... "Απολύθηκα"! Ήταν μεγάλο το σοκ αλλά το ξεπεράσαμε και είναι όλα καλά! Ψυχραιμία κοριτσάκι μου και ΌΛΑ θα βρουν το δρόμο τους! ΌΛΑ ΠΆΝΤΑ ΓΙΑ ΚΑΛΌ!!!
    • Και εγω έχω καμία φορά κάθομαι το μετράω αλλά όχι συνέχεια βέβαια μετά την καμπύλη σίγουρα θα θέλει κάθε μερα τι ώρα σου έχουν δώσει για μια ώρα μετά το φαγητό ; Εμένα η ενδοκριλογος που είπε πει μέχρι 120 ο γυναικολογος ο ιδιώτης μου είπε εντάξει δεν είσαι μηχανή είναι δύσκολο όποτε μου είπε μέχρι 140 αλλά μην είσαι μετά από κάθε γεύμα 140 
    • Αχ κι εμείς με τις δουλειές παλεύουμε..δεν μπορείς να κάνεις κάτι ιδίως όταν δουλεύεις ως υπάλληλος, να προσπαθείς μόνο και θετική σκέψη! Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
    • Σαν εκδρομή δεν μπορω γιατί δεν έχω το χρόνο ο αντρας μου θα δουλεύει όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να μην αργήσει στην δουλειά του και επισης θα έχω το παιδί στην πεθερά μου όποτε θα πρέπει να γυρίσω πίσω να πάω στο παιδι.. αχ μπερδεμένα είναι τώρα όλο αυτό αλλά θα το σκεφτώ μετά 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...