Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλύτερες μέρες για σύλληψη;


France

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφενός δεν υπάρχει γυναικολόγος που να πιστοποιεί πως σύλληψη χωρίς ωορρηξία δεν υφίσταται. 
Αφετέρου, αν είναι να μη δέχεστε άλλη άποψη πέρα από τη δική σας, ζητώ συγγνώμη. Προφανώς, εγώ που έμεινα έγκυος και βλέπω γύρω μου κοπέλες να μη μένουν όσο κι αν το πάνε με χαρτί και μολύβι, ανήκω σε άλλο κόσμο. 
Να είστε καλά και να μακάρι οι δικές σας απαντήσεις να βοηθήσουν περισσότερο από τη δική μου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν κάνουμε διαγωνισμό εδώ μέσα, ποιανού η άποψη είναι πιο δημοφιλής. Τίθεται ένα θέμα και ο καθένας εκφράζεται μέσα από την προσωπική του εμπειρία και αυτά που έχει διαβάσει. Ωστόσο ναι, σύλληψη χωρις ωορρηξία δε γίνεται. Δεν υπάρχει γυναικολόγος να πει το αντίθετο. Μπορεί να συμβεί να έχεις επαφές εκτός των υποτιθέμενων γόνιμων ημερών και να μείνεις έγκυος αλλά αυτό συμβαίνει όχι γιατί δεν κάνεις ωορρηξία, αλλά γιατι για τον Χ ή Υ λόγο η ωορρηξία μετατοπίστηκε. Οι γυναίκες που ακολουθούν πχ τεστ ωορρηξίας και δε μένουν (και τα διαβάζουν σωστά φυσικά), ίσως πρέπει να ελέγξουν 2 πράγματα παραπάνω όπως πχ το σπέρμα. Δε σημαίνει ότι αν κρατήσεις χαρτί και μολύβι ντε και καλά θα μείνεις, αλλά δε σημαίνει αν δε μείνεις επίσης ντε και καλά θα φταίει η ωορρηξία ή το άγχος. Χίλια δυο πράγματα μπορεί να είναι. Τέλος νομίζω ότι συμφωνήσαμε όλες, πως επαφές χωρίς άγχος σε όλη τη διάρκεια του μήνα είναι το καλύτερο, αλλά επειδή αυτό πολλές φορές επαναλαμβάνω είναι ανέφικτο η συμβουλή που μπορείς να δώσεις σε μια κοπελα που ρωτάει ποιες είναι οι καταλληλότερες μέρες για επαφή, ειναι συχνές επαφές τις γόνιμες μέρες της αν φυσικά τις γνωρίζει με ακρίβεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή υπάρχει γυναικολόγος π υποστηρίζει ότι γίνεται σύλληψη χωρίς ωορρηξια; δηλαδή κ αυτο τ σπερματοζωαριο που στο καλο μπήκε αν δ υπάρχει έτοιμο ωαριο; Γιατί ουσιαστικά αυτο είναι η ωορηξια. Μόλις τ ωάριο φθάσει στο επιθυμητό μέγεθος σκάει ώστε να καταφέρει να διεισδύσει τ σπερματοζωαριο. 

Όπως είπε κ η @Kat-Cat ακόμη κ στους πιο σταθερούς κύκλους μπορεί να μετατοπιστεί η ωορηξια. Επίσης κοπέλες π ξεκίνησαν τα τεστ ωορηξιας διαπίστωσαν ότι κάνουν ωορηξια διαφορετική μέρα από ότι πίστευαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Αφενός δεν υπάρχει γυναικολόγος που να πιστοποιεί πως σύλληψη χωρίς ωορρηξία δεν υφίσταται. 
Αφετέρου, αν είναι να μη δέχεστε άλλη άποψη πέρα από τη δική σας, ζητώ συγγνώμη. Προφανώς, εγώ που έμεινα έγκυος και βλέπω γύρω μου κοπέλες να μη μένουν όσο κι αν το πάνε με χαρτί και μολύβι, ανήκω σε άλλο κόσμο. 
Να είστε καλά και να μακάρι οι δικές σας απαντήσεις να βοηθήσουν περισσότερο από τη δική μου. 

 

Κοπελα μου απλα τα έχεις μπερδέψει. Αρχικά λες οτι τα τεστ ωορρηξίας ειναι κακο πραγμα αλλα σορυ εγω γενναω την δευτερα χάρη στα τεστ ωορρηξίας! Καθως εκανα πολυ αργά ωορρηξία και δεν θα τα ειχα καταφερει αν δεν το ξερα και δεδομένου οτι δεν ειχα σε οοοολο τον κύκλο επαφές. Φυσικά και ειναι επιστημονικά αποδεδειγμένα οτι για να γινει σύλληψη πρεπει να κάνεις ωορρηξία. Στην αρχη του κύκλου σου ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΩΑΡΙΟ για να γονιμοποιηθει. Η ωορρηξια ειναι ακριβώς αυτο οταν πέφτει το ωαριο κ μονο τοτε μπορει να υπαρξει εγκυμοσύνη εφόσον αυτο συναντήσει σπερμα και γονιμοποιηθει και εμφυτευθει. Και ναι αυτο το πιστοποιούν ΟΛΟΙ οι γυναικολογοι. Εμεις δεν σου λεμε την αποψη μας ακριβώς οπως τα βιβλια της βιολογίας στο σχολείο δεν εξέφραζαν την αποψη του συγγραφέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Κοπελα μου απλα τα έχεις μπερδέψει. Αρχικά λες οτι τα τεστ ωορρηξίας ειναι κακο πραγμα αλλα σορυ εγω γενναω την δευτερα χάρη στα τεστ ωορρηξίας! Καθως εκανα πολυ αργά ωορρηξία και δεν θα τα ειχα καταφερει αν δεν το ξερα και δεδομένου οτι δεν ειχα σε οοοολο τον κύκλο επαφές. Φυσικά και ειναι επιστημονικά αποδεδειγμένα οτι για να γινει σύλληψη πρεπει να κάνεις ωορρηξία. Στην αρχη του κύκλου σου ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΩΑΡΙΟ για να γονιμοποιηθει. Η ωορρηξια ειναι ακριβώς αυτο οταν πέφτει το ωαριο κ μονο τοτε μπορει να υπαρξει εγκυμοσύνη εφόσον αυτο συναντήσει σπερμα και γονιμοποιηθει και εμφυτευθει. Και ναι αυτο το πιστοποιούν ΟΛΟΙ οι γυναικολογοι. Εμεις δεν σου λεμε την αποψη μας ακριβώς οπως τα βιβλια της βιολογίας στο σχολείο δεν εξέφραζαν την αποψη του συγγραφέα.

Μπλε κοπέλα μου έφτασε ή ώρα ε;σε θυμάμαι πριν εννιά μήνες που ανακοινώνες την εγκυμοσύνη σου κ εγώ ξεκινούσα τη πρώτη μου εξωσωματική,με το καλό κοπέλα μου να κρατήσεις το μωράκι σου!(sorry για τη παρέμβαση) συνεχίστε χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bloublou85 είπε:

Μπλε κοπέλα μου έφτασε ή ώρα ε;σε θυμάμαι πριν εννιά μήνες που ανακοινώνες την εγκυμοσύνη σου κ εγώ ξεκινούσα τη πρώτη μου εξωσωματική,με το καλό κοπέλα μου να κρατήσεις το μωράκι σου!(sorry για τη παρέμβαση) συνεχίστε χαχαχα 

Ναι! Αχαχα σε ευχαριστώ πολυ! Κ σε εσενα τα καλυτερα εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Μπλε κοπέλα μου έφτασε ή ώρα ε;σε θυμάμαι πριν εννιά μήνες που ανακοινώνες την εγκυμοσύνη σου κ εγώ ξεκινούσα τη πρώτη μου εξωσωματική,με το καλό κοπέλα μου να κρατήσεις το μωράκι σου!(sorry για τη παρέμβαση) συνεχίστε χαχαχα 

ολες αυτο θυμομαστε. Εγω ακομα δεν ειχα γραφτει στο φορουμ τοτε. αχαχαχαχ. Ο,τι ειχα ξεκινησει προσπαθειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

ολες αυτο θυμομαστε. Εγω ακομα δεν ειχα γραφτει στο φορουμ τοτε. αχαχαχαχ. Ο,τι ειχα ξεκινησει προσπαθειες

Κι εσένα το θυμάμαι όταν τα είχες καταφερει,πω πω πως πέρασε ο καιρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ωάριο παράγεται την 1η μέρα του κύκλου μέσα στην ωοθήκη. Στην ωορρηξία απλώς έχει πέσει στο χαμηλότερο δυνατό σημείο για γονιμοποίηση. 

Δεν μπορείς να ακυρώνεις όποιον βιώνει κάτι διαφορετικό από εσένα.

Και για την ιστορία, ποτέ δεν είπα ότι τα τεστ είναι κακά. 

Για εσένα που τα είχες ανάγκη λειτούργησαν. 

Εγώ προτείνω επαφές από την 7η έως την 20η μέρα για να έχεις πιθανότητες σύλληψης. Δεν επιβάλλομαι, ούτε ακυρώνω τις άλλες γυναίκες. 

Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Όταν το καταλαβεις, θα δεις πόσο αγενές είναι να μην αφήνεις να πει ο άλλος τη γνώμη η ακόμα και το δικό του βίωμα.

Δλδ εγώ είμαι χαζή που έμεινα έγκυος.... 

Ο,τι πεις. Δεν απαντάω άλλο, γιατί τη μισαλλοδοξία ποτέ δε τη χώνεψα. 

Καλή λευτεριά και καλά τεστακια στις υπόλοιπες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Το ωάριο παράγεται την 1η μέρα του κύκλου μέσα στην ωοθήκη. Στην ωορρηξία απλώς έχει πέσει στο χαμηλότερο δυνατό σημείο για γονιμοποίηση. 

Δεν μπορείς να ακυρώνεις όποιον βιώνει κάτι διαφορετικό από εσένα.

Και για την ιστορία, ποτέ δεν είπα ότι τα τεστ είναι κακά. 

Για εσένα που τα είχες ανάγκη λειτούργησαν. 

Εγώ προτείνω επαφές από την 7η έως την 20η μέρα για να έχεις πιθανότητες σύλληψης. Δεν επιβάλλομαι, ούτε ακυρώνω τις άλλες γυναίκες. 

Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Όταν το καταλαβεις, θα δεις πόσο αγενές είναι να μην αφήνεις να πει ο άλλος τη γνώμη η ακόμα και το δικό του βίωμα.

Δλδ εγώ είμαι χαζή που έμεινα έγκυος.... 

Ο,τι πεις. Δεν απαντάω άλλο, γιατί τη μισαλλοδοξία ποτέ δε τη χώνεψα. 

Καλή λευτεριά και καλά τεστακια στις υπόλοιπες.....

Να κάνω μία ερώτηση;εσύ ήρθες σε επαφή μόνο την 7η μέρα κ μετά καμιά αλλα μέρα στο κυκλο κ τα καταφέρες;το ωοθυλακιο ξεκινά να αναπτύσσεται στην αρχή της περιόδου κ μεγαλώνει 1,5 με 2 χιλιοστα τη μέρα κ σπάει για να απελευθερώσει το ωάριο όταν πια θα έχει φτάσει περίπου 20 χιλιοστά,οποτε είναι μαθηματικά αδύνατο να έχει ωριμάσει την 7η μέρα.το μόνο που μπορεί να έγινε σε σένα είναι να ήρθες σε επαφή κ να έκανες ωορρηξία μετά από πέντε μέρες κ να γονιμοποιηθηκαν τότε.αλλα κ πάλι με κύκλο 31 ημερών είναι λίγο απίθανο να συλλάβει την 7η μέρα γι αυτό σε ρωταω μετά δεν είχες άλλη επαφή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΟ  ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΜΑΣ ΣΤΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ !! ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΕΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή εδώ υπάρχουμε πολλές κοπέλες που ταλαιπωρήθηκαμε λίγο παραπάνω επέτρεψε μας να τα ξέρουμε λίγο καλύτερα. Σύλληψη χωρίς ωορηξια δ γίνεται κ μην επιμένεις. Το ότι υπάρχει ωάριο στο γυναικολογικό σύστημα δ σημαίνει ότι γονιμοποιειται οποιαδήποτε μέρα τ κύκλου. Πρέπει να μεγαλώσει κατάλληλα κ μετά να σκάσει. Ρωτα τ γιατρό σου η διάβασε λίγο για τ θέμα. Όχι ότι σε ενδιαφέρει βέβαια εφόσον έμεινες εγκυος άλλα μη μπερδεύεις τις άλλες κοπέλες π προσπαθούν. Ναι καλές είναι οι επαφές μόλις τελειώσει η περίοδος πρώτον για να προϋπάρχει σπέρμα όταν γίνει η ωορηξια λ δεύτερον γιατί πολλές κοπέλες δ γνωρίζουν την ωορηξια τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν κατάλαβα πότε δεν αφήσαμε κάποιον άλλο να πει τη γνώμη του ή πότε υπάρξαμε αγενείς και μισαλλόδοξες!!!. Αλήθεια. Το να λέμε ότι συμφωνούμε να έχεις επαφές σε όλον τον κύκλο αν γίνεται, αλλά αν δε γίνεται να έχεις πλησιον των γόνιμων ημερών και όχι σε άσχετες μέρες, συνιστά αγένεια? Απλά μαθηματικά είναι. το ότι επετεύχθη εγκυμοσύνη με επαφή 7ης μέρας και μόνον, δεν το αμφισβητούμε, απλά λέμε ότι προφανώς έγινε η ωορρηξία νωρίτερα εκείνο το μήνα και δεν είναι ο κανόνας. Δε γονιμοποιείται η γυναίκα εάν το ωάριο δε φτάσει στο επιθυμητό μέγεθος και δε σκάσει. Αυτό δεν είναι άποψη είναι απλό γεγονός.

@Bloublou85 άστα άστα μη μου τα θυμίζεις που λένε. Μόλις είχα μπει τότε, μετά από λίγο καιρό έμεινα έγκυος, και μετά με πήρε η κάτω βόλτα μέχρι να συνέλθω λίγο από την παλίνδρομη. Τέλοσπαντων, εύχομαι τα καλύτερα γιατί το 2018 δε φέρθηκε καλά σε πολλές από εμάς. χιχιχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...