Μετάβαση σε περιεχόμενο

7μιση μηνών κ δεν τρώει! Και πολύ γκρίνια...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έχω ένα αγοράκι 7 μισή μηνών υγιέστατο κ ζωηρό. Το πρόβλημα είναι ότι είναι κολλημένος με το στήθος και από φαγητό σχεδόν τίποτα! Κάθε μέρα δίνω αγώνα, να φάει λίγα φρούτα ή φαγητό. Άστε που όταν τον βάζω στο καρεκλάκι αρχίζει τη γκρίνια κ καταλήγουμε με κλάματα μετά από λίγες κουταλιές. Γενικά είναι αρκετά απαιτητικο μωρό γκρινιάζει ακόμα και στη βόλτα.. Έχω καταντήσει να τον βγάζω βόλτα με τη ψυχη στο στόμα. Το βράδυ κοιμόμαστε μαζί κ θηλάζει πολύ συχνά σχεδόν σαν νεογέννητο. Δεν θέλω να του στερησω το θηλασμό αλλά ανησυχώ γιατί είναι έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοπελα μου 

τα μωρακια περνανε αλματα και θελουν τιτς μανουλες δεν εχει κατι κακο αν το παιδι αναπτυσσεται σωστα απο φαγητο θα δοκιμαζεις διαφορους τροπους μπας και φαει και δωσε γαλα αν θελει γαλα 

ειναι και τα δοντακια τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι γνωρίζω για τα αλματα. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως δεν παίρνει τις βιταμίνες που χρειάζεται. Ξέρω ότι μέχρι το χρόνο κυρία τροφη είναι το γάλα. Αλλά οι ποσότητες φαγητού που τρώει είναι άπειροελάχιστες.. Τέλος πάντων ήθελα να δω αν κάποια είχε ή έχει παρόμοια εμπειρία με το μωρό της. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου κι ο δικος μου (15 μηνών σχεδόν) ελάχιστα έτρωγε τους πρώτους μήνες. Ειχα ρωτήσει την παιδίατρο και μου είχε πει είναι μεταβατική περίοδος, σιγά σιγά θα αρχίσει να τρωει περισσοτερο. Ετσι και εγινε! 

Μηπως δεν του αρεσουν τα αλεσμενα ως υφη; Έχεις δοκιμάσει διαφορετικούς τρόπους μαγειρέματος; Επίσης ποικιλία φρούτων και λαχανικών, όλο και κάτι θα του κεντρισει το ενδιαφερον. Καλύτερα μην τον πιέζεις γιατί θα αντιδράσει. Αν τον βλέπεις να γκρινιάζει άστον και ξαναπροσφερε του αργότερα. 

Τρώτε μαζι; Κι αυτό βοηθάει πολύ, τα μωρακια μιμουνται και γενικοτερα ειναι σημαντικο να υπαρχει μια ευχαριστη ατμοσφαιρα στο τραπεζι. 

Οσο για το θηλασμο το ειχα ρωτησει κι εγω, αν αυτο ευθυνεται και δεν πειναει γι αυτο δεν τρωει και η παιδιατρος μου ειχε πει πει αυτη ειναι η ενοχικη μανα. Να λες παλι καλα που πινει πολυ γαλατακι και παιρνει τοσα θρεπτικα συστατικα που σε αντιθετη περιπτωση δε θα επαιρνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου μωρό είναι... θα κλαίει και θα γκρινιάζει. Πρέπει να του κινήσεις το ενδιαφέρον για να συνηθίσει κάτι διαφορετικό.

Εδώ σκέψου σε μια μελέτη που διάβασα λέει οτι ένας ενήλικας πρέπει να κάνει κάτι συνέχεια για 15 μέρες μέχρι να το αφομοιώσει ως συνήθεια, φαντάσου ένα μωράκι... 

Ο αδερφός μου πάντως που ήταν το πιο γκρινιάρικο μωρό που έχω δει ποτέ, έγινε μια χαρά παλικάρι και δε παραπονιέται για τίποτα.

Μη στεναχωριέσαι και όλα θα πάνε καλά, όπως προ είπαν οι φίλες είναι απλά ένα μεταβατικό στάδιο. Εσύ πρέπει να βρεις τους τρόπους και να είσαι αυστηρή στην εφαρμογή τους και το μωράκι σου θα μάθει να είναι χαρούμενο και με τις εναλλακτικές που του προσφέρει η μαμά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η malio είπε:

Καλησπέρα σας! Έχω ένα αγοράκι 7 μισή μηνών υγιέστατο κ ζωηρό. Το πρόβλημα είναι ότι είναι κολλημένος με το στήθος και από φαγητό σχεδόν τίποτα! Κάθε μέρα δίνω αγώνα, να φάει λίγα φρούτα ή φαγητό. Άστε που όταν τον βάζω στο καρεκλάκι αρχίζει τη γκρίνια κ καταλήγουμε με κλάματα μετά από λίγες κουταλιές. Γενικά είναι αρκετά απαιτητικο μωρό γκρινιάζει ακόμα και στη βόλτα.. Έχω καταντήσει να τον βγάζω βόλτα με τη ψυχη στο στόμα. Το βράδυ κοιμόμαστε μαζί κ θηλάζει πολύ συχνά σχεδόν σαν νεογέννητο. Δεν θέλω να του στερησω το θηλασμό αλλά ανησυχώ γιατί είναι έτσι. 

Είναι μικρούλη ακόμα... Μέχρι το χρόνο βασική τροφή είναι το γάλα...

Έχεις δοκιμάσει κομμάτια; Μήπως δε θέλει κρέμες;;

Μήπως βγάζει δόντια;; 

Είναι η φάση που θέλουν να μπούσουλανε...

Δε μιλάνε κ η μόνη λύση είναι η γκρίνια...

Έχω κ εγώ ένα παιδάκι  που όταν ήταν στην ηλικία σας θηλάσει 30 φορές το 24ωρο .. 

Υπομονή. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι κομμάτια δεν έχω δοκιμάσει αλλά φοβάμαι να του δώσω κιόλας. Δεν υπάρχει κίνδυνος πνιγμου σε τόσο μωρό; Δόντια έχουν βγει τα 2 κάτω οπότε θα βγαίνουν κ τα άλλα σιγά σιγά. Όταν βγαίναν ήταν απαρηγόρητη. Τώρα έχει ηρεμήσει. Όσο για το θηλασμό έχει ξεφύγει η κατάσταση. Το βράδυ δεν άφησε το βυζι απ το στόμα του. Ξυπνούσα συνέχεια το ψαχνε..Μιλαω με άλλες μαμάδες κ έχουν καταφέρει να θηλάζει το μωρό πρωί βράδυ κ μετά ύπνο σερί. Θέλω να συνεχίσω το θηλασμό μέχρι κ το χρόνο τουλάχιστον. Αφού μου λες ότι κ σένα ήταν έτσι θα συνεχίσω να κάνω υπομονή πμ. Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η malio είπε:

Όχι κομμάτια δεν έχω δοκιμάσει αλλά φοβάμαι να του δώσω κιόλας. Δεν υπάρχει κίνδυνος πνιγμου σε τόσο μωρό; Δόντια έχουν βγει τα 2 κάτω οπότε θα βγαίνουν κ τα άλλα σιγά σιγά. Όταν βγαίναν ήταν απαρηγόρητη. Τώρα έχει ηρεμήσει. Όσο για το θηλασμό έχει ξεφύγει η κατάσταση. Το βράδυ δεν άφησε το βυζι απ το στόμα του. Ξυπνούσα συνέχεια το ψαχνε..Μιλαω με άλλες μαμάδες κ έχουν καταφέρει να θηλάζει το μωρό πρωί βράδυ κ μετά ύπνο σερί. Θέλω να συνεχίσω το θηλασμό μέχρι κ το χρόνο τουλάχιστον. Αφού μου λες ότι κ σένα ήταν έτσι θα συνεχίσω να κάνω υπομονή πμ. Ευχαριστώ πολύ! 

Εμένα πάντως 2χρ ακόμα να κοιμηθεί σερί..  Και φυσικά θέλει ακόμα βυζι αχχαχαχ... σπάνιο να θηλάζει και να κοιμάται σερί.. Είναι κ μικρο ακόμα:/

Μην φοβάσαι... αν έχει τη υπάρχει ειδική ομάδα για μεταβίβαση από αλεσμενα  σε κομμάτια....

Ίσως βαριέται τις κρέμες... 

Εμείς 9.5 μηνών κόψαμε τις κρέμες... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η malio είπε:

Δεν κατάλαβα τι ειδική ομάδα για μεταβίβαση; 

Υπάρχει στο fb (αν έχεις) ομάδα π σε καθοδήγει  στη μεταβίβαση  από αλεσμενα  σε κομμάτια(επειδή μ είπες πως φοβάσαι μη πνιγεί) 

(Τώρα είδα πως βγήκε η λέξη στ προηγούμενο ποστ χαχα πως να καταλάβεις...Έχω κ τ μικρο σπρώχνει αχχαχα)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α οκ.. Έχουν μέχρι κ γι αυτό ομάδα; Μωρέ μπράβο.. Μόνο που δεν έχω φβ. Κάποια στιγμή θα πεινάσει κ θα φάει.. Δεν μπορεί. Ευχαριστώ!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η malio είπε:

Α οκ.. Έχουν μέχρι κ γι αυτό ομάδα; Μωρέ μπράβο.. Μόνο που δεν έχω φβ. Κάποια στιγμή θα πεινάσει κ θα φάει.. Δεν μπορεί. Ευχαριστώ!!!! 

Για όλα υπάρχει..!!!!!!! Όπου μπορούν βοήθανε2...

Να σαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...