Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γουλιες 2μηνων/θεμα με μητρικο γαλα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες κοριτσια!

Εχω μια μπεμπα 2μηνων!γενικα ειναι ενα πολυ ησυχο μωρο!δε μπορω να πω οτι μ εχει κουρασει..σπανια ειχε πονακια και το κλαμα της το ακουμε μονο οταν πειναει..κανουμε μεικτη διατροφη.βγαζω με το θηλαστρο 3γευματα και τα αλλα 3 τρωει ξενο(nan1)..πριν 10 μερες φυγαμε για διακοπες οικογενειακως και παρατηρησα οτι καποιες φορες οχι συνεχεια εβγαζε αρκετες γουλιτσες..και μαλιστα οχι μονο ατο ρεψιμο...ρευεται μια φορα τη περνει ο υπνος πανω μου και μετα απο μια ωριτσα μπορει να ξυπνησει και να βγαλει μια γουλιτσα παλι!!μιλησα με τη παιδιατρο και επειτα απο τος οδηγιες της,για να το παρακολουθησω δινω την ημερα το μητρικο και το βραδυ το ξενο και να τη κραταω μιση ωρα να ρευεται!μου ειπε αρχικα οτι μαλλον με το δικο μου μπορει να μη μπορει να το ρευτει..μου φανηκε περιργο αλλα ειχε δικιο.απο κεινη τη μερα(μια βδομαδα τωρα) το βραδυ ειναι μια χαρα ουτε μια γουλια και την ημερα με το δικο μου εχει τυχει 3-4φορες με το δικο μου να εχουμε παλο τα ιδια.ιδιως οταν την περνει ο υπνος στο ρεψιμο!εχει συμβει σε καποια απο σας;αυριο επιστρεφουμε αθηνα και τριτη εχουμε ραντεβου με τη παιδιατρο..αλλα αγχωνομαι...κανω κατι λαθος;;φταιει το γαλα μου;; ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα καλή μου. Φταίει γενικώς το μπιμπερό, καταπίνουν αέρα και είναι ακόμα ανώριμο το πεπτικό τους σύστημα. Ένα μπιμπερό, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των κατασκευαστών, δεν μπορεί να προσομοιάσει απολύτως το στήθος της μαμάς.

Σε αυτήν την ηλικία επίσης βγάζουν όλα τα μωράκια πολλές γουλίτσες, κάποια κάνουν και ρουκετίτσες (μέχρι 3 ρουκέτες είναι οκ λένε), δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι τόσο. 

Εύχομαι μόνο η παιδίατρός σου να μη θέλει (όπως η πλειοψηφία δυστυχώς των παιδιάτρων στην Ελλάδα) να σαμποτάρει έστω και αυτό το κάποιο μητρικό γάλα που προσφέρεις στο παιδάκι σου.

Μην αγχώνεσαι λοιπόν. Όπως μου λέει και η μαμά μου όταν πανικοβάλλομαι με τέτοια, δεν μεγαλώνουν έτσι τα παιδιά!

 

Υ.Γ. Μήπως τρως τίποτα καυτερά ή πολλά λαχανικά και πειράζουν το στομαχάκι του παιδιού; Ρώτα και αυτό τη γιατρό σου. Εμένα μου είχε απαγορεύσει διάφορα ο παιδίατρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2018 at 4:07 ΜΜ, ο/η Φαιη90 είπε:

Καλησπερα σε ολες κοριτσια!

Εχω μια μπεμπα 2μηνων!γενικα ειναι ενα πολυ ησυχο μωρο!δε μπορω να πω οτι μ εχει κουρασει..σπανια ειχε πονακια και το κλαμα της το ακουμε μονο οταν πειναει..κανουμε μεικτη διατροφη.βγαζω με το θηλαστρο 3γευματα και τα αλλα 3 τρωει ξενο(nan1)..πριν 10 μερες φυγαμε για διακοπες οικογενειακως και παρατηρησα οτι καποιες φορες οχι συνεχεια εβγαζε αρκετες γουλιτσες..και μαλιστα οχι μονο ατο ρεψιμο...ρευεται μια φορα τη περνει ο υπνος πανω μου και μετα απο μια ωριτσα μπορει να ξυπνησει και να βγαλει μια γουλιτσα παλι!!μιλησα με τη παιδιατρο και επειτα απο τος οδηγιες της,για να το παρακολουθησω δινω την ημερα το μητρικο και το βραδυ το ξενο και να τη κραταω μιση ωρα να ρευεται!μου ειπε αρχικα οτι μαλλον με το δικο μου μπορει να μη μπορει να το ρευτει..μου φανηκε περιργο αλλα ειχε δικιο.απο κεινη τη μερα(μια βδομαδα τωρα) το βραδυ ειναι μια χαρα ουτε μια γουλια και την ημερα με το δικο μου εχει τυχει 3-4φορες με το δικο μου να εχουμε παλο τα ιδια.ιδιως οταν την περνει ο υπνος στο ρεψιμο!εχει συμβει σε καποια απο σας;αυριο επιστρεφουμε αθηνα καει τριτη εχουμε ραντεβου με τη παιδιατρο..αλλα αγχωνομαι...κανω κατι λαθος;;φταιει το γαλα μου;; ??

με το μητρικο γαλα το παιδι μπορει και να μην ρευτει εμενα μετα τη βδομαδα δε ρευοταν καθολου και γουλιτσες σπανιες η ελαχιστες 

μπορει να εχει καποθα μικρη παλλιδρομιση θα πρεπει σε αθε γευμα να τη κρατας ενα εικοσαλεπτο ορθια θα καλομαθει αλλα δεν πειραζει και να δεις και εσυ λιγο τη διατροφη σου

μη τα ριξεις στο γαλα σου και μη της το κοψεις , ισως να σου ελεγα να εκοβες και το ξενο γιατι μπερδευεται και αν εχεις αμφιβολιες ρωτησε ενα συμβουλο θηλασμου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

με το μητρικο γαλα το παιδι μπορει και να μην ρευτει εμενα μετα τη βδομαδα δε ρευοταν καθολου και γουλιτσες σπανιες η ελαχιστες 

μπορει να εχει καποθα μικρη παλλιδρομιση θα πρεπει σε αθε γευμα να τη κρατας ενα εικοσαλεπτο ορθια θα καλομαθει αλλα δεν πειραζει και να δεις και εσυ λιγο τη διατροφη σου

μη τα ριξεις στο γαλα σου και μη της το κοψεις , ισως να σου ελεγα να εκοβες και το ξενο γιατι μπερδευεται και αν εχεις αμφιβολιες ρωτησε ενα συμβουλο θηλασμου

Δεν είμαι σίγουρη αλλά πιστεύω ότι εμάς δεν ρευόντουσαν γιατί το έπιναν κατευθείαν από το στήθος. Έτσι δεν κατάπιναν αέρα. Η κοπέλα όμως λέει ότι τα 3 γεύματα μητρικό τα βγάζει με το θήλαστρο.

Επίσης με αυτόν τον τρόπο το μωράκι δεν πίνει όσο θέλει όποτε θέλει. Ίσως το "1 γεύμα" (τι σημαίνει 1 γεύμα;) να του είναι βαρύ όλο με τη μία.

Έχεις απόλυτο δίκιο, μία σύμβουλος θηλασμού θα έσωζε τη κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο δεν το προσεξα με το πιμπερο ολα ισως τοτε ναι γιαυτο νομιζω υπαρχει ειδικο πιμπερο αλλα ναιι κααλυτερα ο συμβουλος θα ξερει πολυ καλυτερα απο εμας 

απλα απο το ανηψακι μου ξερω οτι ηταν ελαφριας μορφη γοπ οι μεγαλες γουλιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Επειδή μπορεί να παρακολουθούν κι άλλες μανούλες με το ίδιο «πρόβλημα» να πω με τη σειρά μου ότι,

η συγκεκριμένη μαμά που άνοιξε το θέμα αντλούσε το γάλα της όσο έφταναν οι αντλήσεις έδινε το δικό της και όταν δεν έφταναν έδινε ξένο, δηλαδή έκανε μικτή διατροφή με μπιμπερό.

οι γουλιές πέραν ότι οφείλονται σε μικρή μέτρια μεγάλη ΓΟΠ ανάλογα στο μητρικό γάλα όταν δίνεται με μπιμπερό είναι πιο έντονες καθώς είναι πιο εύπεπτο «ελαφρή» εν ολίγης και ανεβαίνει πιο εύκολα στον οισοφάγο.αν το πόδι πέρνει κιλά δεν υπαρχει πρόβλημα.

Όσο έδινα το γάλα μου απευθείας με στήθος γουλιές έβγαιναν παρά πολλά οι οποίες συνεχίστηκαν και με το μπιμπερό.

οπότε δεν έχει να κάνει ο θηλασμός αλλά η ΓΟΠ που θέλει ειδική αντιμετώπιση 

φυσικα και δίνουμε το μητρικό γάλα είτε το αντλούμε είτε θηλάζουμε και ας βγαίνουν γουλιές.και φυσικα και με το μητρικό από μπιμπερό βάζουμε το μωρό να ρευτεί.

Για να φτάνουν οι αντλήσεις αποκλειστικά ώστε να χορηγείστε μητρικό μόνο η μητέρα πρέπει να είναι αγκαλιά με το θηλαστρο.

οποτε δε κόβουμε, απότομα το ξενο, αλλά σταδιακά εφόσον φτάνουν οι αντλήσεις μας.

αυτα για οποία καινούργια μανουλα διαβάζει.

φιλικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...