Μετάβαση σε περιεχόμενο

απορια


egw

Recommended Posts

κοριτσια μια απορια

εχω ακουσει οτι μετα την ωορρηξια την επομενη μερα και μετα απο 14 σο ερχεται η περιοδος σωστα;

δηλ αν ειχα ωορρηξια χτες απο σημερα θα ξεκινησω να μετρησω για 14 μερες για να δω ποτε μου ερχεται η περιοδος τλχ ετσι μου ειπε μια γυναικολογς

επισης τα τεστακια ωορρηξιας λογικα τη μερα που δειχνουν θετικο μετα δε χρειαζεται να ξανακανουμε σωστα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η egw είπε:

κοριτσια μια απορια

εχω ακουσει οτι μετα την ωορρηξια την επομενη μερα και μετα απο 14 σο ερχεται η περιοδος σωστα;

δηλ αν ειχα ωορρηξια χτες απο σημερα θα ξεκινησω να μετρησω για 14 μερες για να δω ποτε μου ερχεται η περιοδος τλχ ετσι μου ειπε μια γυναικολογς

επισης τα τεστακια ωορρηξιας λογικα τη μερα που δειχνουν θετικο μετα δε χρειαζεται να ξανακανουμε σωστα;

14 με 16 ημέρες μετά πρέπει να έρθει η περίοδο με τα τεστακια ωορρηξίας όταν θα δείξει θετικό δεν χρειάζετε να κάνεις το μόνο είναι να κάνεις επαφές σου εύχομαι σύντομα να μας λες νεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω πιο μικρη ωχρινικη φαση. 11 με 12 ημερες μετα την ωορρηξια αδιαθετω. 

Δεν ειναι στανταρ σε καθε γυναικα. Εγω ξερω 12-16 ημερες μετα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι περίπου 14 μέρες όχι αμάν κ ντε ακριβώς. Ναι αν βρήκες θετικό τέστ δεν χρειάζεται να ξανακάνεις. Καλή επιτυχία ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ αδιαθετω 11-12 μέρες μετα την ωορρηξια.Έχω όμως μικρο κυκλο 24-26 το πολύ!Οποτε γενικά υπολόγισε  οτι η ωορρηξία είναι η μέση του κύκλου.Αυτό που λένε για την 14ημερα αφορα τον κύκλο τον 28αρι.Οσον αφορα τα τεστακια,αν το τεστ ηταν καταθετικό δε χρειαζεται να ξανακανεις.Έχω όταν έκανα αυτά τα τεστ με τις γραμμουλες της home test,την επόμενη της ωορρηξιας,η γραμμή απλως γινόταν πολυ πιο αχνή.Σ'εμενα δεν σκουραίνε κ τόσο η γραμμουλα ουτε στην ωορρηξια,γι'αυτο κ ξαναεκανα, για να συγκρινω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου ευχαριστω για τις απαντησεις

οσο για το τεστ ειχα το χαμογελακι πηρα τα ψηφιακα οκ οποτε τα σταματησα

αλλα μου αφησαν πονο επειδη περιμενα να περασουν τεσσερις ωρες να παω τουαλετεα τωρα νιωθωοτι ποναω στην ουρηθρα η το εντερο δεν εστιαζω

και μαλλον παει ο κυκλος δε νομιζω να γονιμοποιηθει αν δημιοργηθηκε καποιο θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα κ εγω αυτα τα τεστακιαενα εξαμηνο. Αν πχ ειχα στις 4 του μηνος θετικο τεστ υπολογιζα στις 6 να εχω ωορρηξια κ μετα απο ακριβως 14 μερες μου ερχοταν περιοδος... δηλαδη στις 20 του μηνος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχει ως εξης: Σε κανονικο κυκλο 28 ημερων τη 14 η μερα σκαει το αυγουλακι αλλα η ορμονη που σου δείχνει το ποσο ωριμο είναι αυξάνεται 24-48 ωρες πριν σκασει το αυγο. τα τεστακια ωορηξίας  ανιχνευουν αυτην την ορμονη την ημερα που είναι στο ψηλοτερο σημείο της αν κανουμε ξανα τεστακι την αλλη μερα η γραμμη μπορει να μην υπαρχει η να ειναι πιο αχνη. Το τεστ δε μας δειχνει οτι σκαει τωρα το ωαρίο αλλα οτι κοντευει να σκασει για να παρουμε τα μετρα μας και να κλειδωσουμε το συζυγο στη κρεβατοκάμαρα!!!!!! Αν δε γινει γονιμοποιηση περιοδο εχουμε 14 μερες πανω κατω συν πλην 2-3. Σε μη κανονικό κυκλο μπορει να εχουμε καθυστερηση ωορηξίας είτε γιατι αργει το αυγουλακι να μεγαλωσει ειτε γιατι μπορει να είναι κυκλος χωρις ωορηξία( ναι υπαρχει και μου εχει συμβει πολλες πολλες φορες) τοτε το τεστακι μπορει να δειξει θετικο ( παντα εντονη γραμμη και οχι αχνη)  ακομα και την 21 μερα αλλα αν παλι δε γινει γονιμοποιηση   περιπου 14 μερες μετα θα ερθουν παλι οι Ρωσοι....... αν παλι το τεστακι δεν δειξει καθολου θετικο σε καμια μερα τοτε ειναι αναωρηκτος κυκλος και απλα περιμενεις ποτε θα ερθει. Εγω στους 3 μηνες τους 2 δεν εκανα αυγουλακι δεν μου εσκαγε οποτε τα τεστ ηταν αρνητικα. καλο είναι να ξεκιναμε τα τεστακια απο τη 10 μερα του κύκλου γιατι καποιες γυναικες εχουν ωορηξια πολυ κοντα στη περιοδο. Εγω χρησιμοποιουσα τεστακια και τωρα κανω υπερηχους γιατι ειχα θεμα. Ο γιατρος ξεκιναει απο τη 10 η ημερα την παρακολουθηση και οταν δει οτι μεγαλωνει το αυγο παιρνει αιμα και μετραει την τιμη της ορμονης που είναι ουσιαστικα η ιδια που ανιχνευουν και τα τεστακια. οσο πιο ψηλα ειναι τοσο πιο κοντα ειναι το αυγο να σκασει.  !!!!!!

Καλα τεστακια κοριτσια!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιαυτο και την μερα που θα δειξει θετικο μεσα σε 24 ωρες καλο ειναι να ερθουμε σε επαφη σωστα;

καλη επιτυχια κοριτσι μου και σε σενα και ολες με θετικα τεστακια εγκυμοσυνης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...