Μετάβαση σε περιεχόμενο

απασχοληση με το παιδι


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια μου και από εδώJ

Στο άλλο θεμα μιλαμε για το μωρο που προσπαθουμε να κανουμε εδώ ας μιλησουμε λιγο για τα παιδακια που εχουμεJ

Λοιπον εγω εχω ένα παιδακι που πριν λιγες μερες εκλεισε τα τεσσερα και το μεγαλωνω εγω με το συζυγο ο οποιος βεβαια δουλευει οποτε τις περισσοτερες ωρες τον εχω εγω

Αποφασισα πως ηθελα να μη παει σχολειο αφου ειμαι σπιτι μεχρι τα τεσσερα καλως η κακως

Κοριτσια από 0-2 μηνων περιπου ηταν πολύ ευκολο παιδι ηταν μαμ κακα και νανι  κάθε τεσσερις ωρες, μετα χωρις να εχουμε κολικους ηθελε μονο παιχνιδια και αγκαλια δδεν είναι ότι  πονουσε απλα ηθελε μαμα και επαιρνε ότι ηθελε

Την ημερα από  καποια φαση και μετα δεν κοιμοταν καν και το βραδυ ξυπνουσε συνεχεια

Αυτό το ξυπνουσε συνεχεια το κρατησε μεχρι τα δυο δηλαδη η στηθος η τιποτα η σηκωνοταν στις  τρις  το πρωι και αυτό ηταν

Μετα το χρονο αρχισε να κοιμαται τλχ τα μεσημερια καμια ωρα και κρεβατι στις οκτομιση το βραδυ και αν και κοιμοταν λιγο και ξυπνουσε συνεχεθα εβρισκα την ωρα να κανω τα βασικα και μετα συνεχεια ημασταν βολτες η παιζαμε

Μετα τα δυο εκοψε το μεσημερι αλλα πηγαινε νωρις το βραδυ αν και ξυπνουσε και παλι ετσι εκανα δουλειες το βραδυ

Τωρα όμως παει πολύ αργα για υπνο και δε βρισκω χρονο να κανω καθολου ουτε τα τυπικα και επισης επειδη νιωθω υπευθυνη για τη μορφωση του αφου δεν παει σχολειο προσπαθω να του μανθαινω μεσα από τα παιχνιδια πραγματα αλλα αυτος μετα τρισιμιση δε θελει , θελει τρεξιμο ποοδηλατο παιχνιδια που καταναλωνει ενεργεια

Ακολουθω λοιπον τους ρυθμους του και δε το πιεζω να κατσει να μαθει πραγματα όταν δε θελει , λεω θα τα μαθει στο σχολειο ποια η γνωμη σας ; πρεπει να το πιεσω να μαθει καποια θα μεινει πισω;

Επισης εσεις εισαστε όπως μικρα από πανω τους; Συνεχεια παιχνιδια; Δεν ειμαι όπως παλια και νιωθω τυψεις

Επισης βρε κοριτσια στεναχωριεμαι που θα παει σχολειο νιωθω ότι οα θα αλλαξουν

Περιμενω να ακουσω και εσας πως περνατε με τα παιδια σας τι ηλικιες εχουν , ποιες περιμενουν να γινουν μανουλες ποιες βρισκονται στη πρσπαθεια να σας γνωρισω καλυτερααJ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου εγώ...

Έχω ένα μικρό παιδί 2 χρ δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμο μωρό χαχα.. δε κοιμοταν καθόλου μόνο αγκαλιά κ γάλα...! Αυτό μέχρι το 1χρ.. ώσπου κ λπιμουαν μαι φορά τ μεσημέρι και μετά βράδυ με 100ντδες ξυπνηματα...

Κ τώρα ακόμα ξυπναει κ με ψάχνει .. κ εγω τον μεγαλώνω  μόνη μου .. (μαζί με τον άντρα μ Αλλά δουλεύει πολυ()

Κ έχω αυτό τ άγχος συνέχεια προσπαθώ να μάθουμε ένα πράγματα Αφού δ Στο πήγα παιδικό  κ ούτε θα τον πάω στ άμεσο μέλλον.. 

 

Εγώ προσπαθώ να παίξω όσο μπορώ (ειμαι έγκυος τώρα και η κοιλιά κ γενικά Αλλά δε μ.αφηνουν να κάνω ότι έκανα) Αλλά προσπαθώ...

Βόλτες ποδήλατο πατίνι..  να μάθουμε χρώματά σχήματα..  αριθμούς. Τα οχήματα κτλ.. Αλλά ζόρικα γτ δε πολύ μιλάει..  Και παιδευεται..  .

Νομίζω είχες κάνει ποστ κ με τ πάνα την.νυχτερινη... Η κάνω λάθος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Γεια σου εγώ...

Έχω ένα μικρό παιδί 2 χρ δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμο μωρό χαχα.. δε κοιμοταν καθόλου μόνο αγκαλιά κ γάλα...! Αυτό μέχρι το 1χρ.. ώσπου κ λπιμουαν μαι φορά τ μεσημέρι και μετά βράδυ με 100ντδες ξυπνηματα...

Κ τώρα ακόμα ξυπναει κ με ψάχνει .. κ εγω τον μεγαλώνω  μόνη μου .. (μαζί με τον άντρα μ Αλλά δουλεύει πολυ()

Κ έχω αυτό τ άγχος συνέχεια προσπαθώ να μάθουμε ένα πράγματα Αφού δ Στο πήγα παιδικό  κ ούτε θα τον πάω στ άμεσο μέλλον.. 

 

Εγώ προσπαθώ να παίξω όσο μπορώ (ειμαι έγκυος τώρα και η κοιλιά κ γενικά Αλλά δε μ.αφηνουν να κάνω ότι έκανα) Αλλά προσπαθώ...

Βόλτες ποδήλατο πατίνι..  να μάθουμε χρώματά σχήματα..  αριθμούς. Τα οχήματα κτλ.. Αλλά ζόρικα γτ δε πολύ μιλάει..  Και παιδευεται..  .

Νομίζω είχες κάνει ποστ κ με τ πάνα την.νυχτερινη... Η κάνω λάθος;;

ναι  , ευτυχως με τη πανα τη χειμερινη παμε σχετικα καλα εχει τρεις μερες τιποτα , τη διαρκεια της μερας λιγο ξεχνιεται αλλα ενταξει το παλευομαι του μιλαω , τελη του μηνα εχουμε ραντεβου και με το γιατρο θα το ρωτησω και γιαυτο και αν πρεπει να παμε φθαλμιατο βλεπω τα αλλα και πανε και εχω την απορια αν και μου λενε στα 4,5

εμεις πηγαμε και ενα χρονο μουισκοκινιτικη και εβλεπα συνηθως τις μαμαδες που εχουν δευτερο που τα εφερναν εκει για να περνανε χρονο παρεα

κοιτα σημερα και αυριο επαναπαυτηκα επειδη ειχα τον πατερα του και οχι μονο δεν του επαιζα του φωναζα κιολας τωρα νιωθω τυψεις

δεν εχω τοση υπομονη πια

πχ προχτες κοριτσια παιζαμε πολμεο εκανα ερπη ανεβαιναμε κρεβατια καναπεδες δεν εχω παντα την ιδια αντοχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η egw είπε:

ναι  , ευτυχως με τη πανα τη χειμερινη παμε σχετικα καλα εχει τρεις μερες τιποτα , τη διαρκεια της μερας λιγο ξεχνιεται αλλα ενταξει το παλευομαι του μιλαω , τελη του μηνα εχουμε ραντεβου και με το γιατρο θα το ρωτησω και γιαυτο και αν πρεπει να παμε φθαλμιατο βλεπω τα αλλα και πανε και εχω την απορια αν και μου λενε στα 4,5

εμεις πηγαμε και ενα χρονο μουισκοκινιτικη και εβλεπα συνηθως τις μαμαδες που εχουν δευτερο που τα εφερναν εκει για να περνανε χρονο παρεα

κοιτα σημερα και αυριο επαναπαυτηκα επειδη ειχα τον πατερα του και οχι μονο δεν του επαιζα του φωναζα κιολας τωρα νιωθω τυψεις

δεν εχω τοση υπομονη πια

πχ προχτες κοριτσια παιζαμε πολμεο εκανα ερπη ανεβαιναμε κρεβατια καναπεδες δεν εχω παντα την ιδια αντοχη

Εντάξει όλα στ πρόγραμμα είναι..  Κ εγώ κάποια ςφορες βγαίνω εκτός ορίων..

Ωραία η μπυσικοκινητικη ... 

Τ βράδυ κάνα τσισα ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοεις αν τα κανει πανω του;εδω και τρεις μερες δεν τα κανει πανω του περναει καποιες μερες πολυ καλες και καποιες οχι αλλα δεν κανω πια πισωγυρισμα να βαλω πανα

να τωρα απο τις 830 ξαπλωσε και μπορει να παει μεχρι τις εντεκα μια θα θελει τσισα μια νερο μια να το σκεπασω μια θα τραγουδαει και οποια δουλεια να ξεκινησω δεν τελειωνει ποτε με αυτο το ρυθμο στο τελος ενας απο τους δυο θα του βαλει τις φωνες για να κοοιμηθεο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η egw είπε:

εννοεις αν τα κανει πανω του;εδω και τρεις μερες δεν τα κανει πανω του περναει καποιες μερες πολυ καλες και καποιες οχι αλλα δεν κανω πια πισωγυρισμα να βαλω πανα

να τωρα απο τις 830 ξαπλωσε και μπορει να παει μεχρι τις εντεκα μια θα θελει τσισα μια νερο μια να το σκεπασω μια θα τραγουδαει και οποια δουλεια να ξεκινησω δεν τελειωνει ποτε με αυτο το ρυθμο στο τελος ενας απο τους δυο θα του βαλει τις φωνες για να κοοιμηθεο

Μπράβο σία σιγά θα ωριμάσει τ σύστημα...! Κ μεις έχουμε ατυχήματα μαι στο τόσο την μέρα πιο πολύ όταν δε προλάβω να τον πάω γυ δε θα τον άκουσα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η egw είπε:

ποσο ειναι το δικο σου;(σορυ αν το εχεις ξαναπει αλλα δεν μπορω ακομη να θυμαμαι)

2 χρ είναι... Καλά ούτε εγώ θυμάμαι αν τ είπα αχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!

Έχω και εγώ εναν ταλιμπανάκο 2,5 χρονών και μια νεράιδα 9,5 χρονών.

Διαβάζω για τις ενοχές σχετικά με το παιχνίδι και ταυτίζομαι.

Η αλήθεια είναι ότι γυρνάω από την δουλειά μου πολύ κουρασμένη και προσπαθώ να παίξω με τα ζουζούνια όσο μπορώ, γιατί εκτός της κούρασης πρέπει να κάνω και τις απαραίτητες δουλειές του σπιτιού.

Και καλά με την κόρη μου, βρίσκω διάφορα "παιχνίδια", με τον μικρό δεν ξερω τι να παίξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Έχω και εγώ εναν ταλιμπανάκο 2,5 χρονών και μια νεράιδα 9,5 χρονών.

Διαβάζω για τις ενοχές σχετικά με το παιχνίδι και ταυτίζομαι.

Η αλήθεια είναι ότι γυρνάω από την δουλειά μου πολύ κουρασμένη και προσπαθώ να παίξω με τα ζουζούνια όσο μπορώ, γιατί εκτός της κούρασης πρέπει να κάνω και τις απαραίτητες δουλειές του σπιτιού.

Και καλά με την κόρη μου, βρίσκω διάφορα "παιχνίδια", με τον μικρό δεν ξερω τι να παίξω...

Καλημέρα...! Εμείς όσο θέλει (γτ Αλλά βαριέταικ λογικό. ) κάνουμε μαζί τις δπυλειες ... τον βάζω να συμμετέχει...

Στ μαγείρεμα μαζί μ στ πάγκο να πατήσω τ κουμπί τ μπλέντερ κτλ . Ότι είναι τ βάζω να τα κάνουμε μαζί... 

Καλά όταν δε θέλει δεν μπορώ να κάνω κάτι ζόρι αχχα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Έχω και εγώ εναν ταλιμπανάκο 2,5 χρονών και μια νεράιδα 9,5 χρονών.

Διαβάζω για τις ενοχές σχετικά με το παιχνίδι και ταυτίζομαι.

Η αλήθεια είναι ότι γυρνάω από την δουλειά μου πολύ κουρασμένη και προσπαθώ να παίξω με τα ζουζούνια όσο μπορώ, γιατί εκτός της κούρασης πρέπει να κάνω και τις απαραίτητες δουλειές του σπιτιού.

Και καλά με την κόρη μου, βρίσκω διάφορα "παιχνίδια", με τον μικρό δεν ξερω τι να παίξω...

να σου ζησουν τα παιδακια σου κοπελα μου να τα χαιρεσαι:) καλα εσυ δουλευεις εγω που δεν δουλευω νιωθω διπλη την ευθυνη αλλα απο την αλλη ξερεις ειναι ανεπιτρεπτο να εισαι σπιτι και να μην ειναι και οι δουλειες σου στην εντελεια

σημερα προμηθευτηκα βιταμινες μπας και κανουμε τιποτα γιατι εκτς οτι δεν εχω πια αντοχες δεν αντεχω καν να μου ζητανε κατι νιωθω υπηρετικο προσωπικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

Καλημέρα...! Εμείς όσο θέλει (γτ Αλλά βαριέταικ λογικό. ) κάνουμε μαζί τις δπυλειες ... τον βάζω να συμμετέχει...

Στ μαγείρεμα μαζί μ στ πάγκο να πατήσω τ κουμπί τ μπλέντερ κτλ . Ότι είναι τ βάζω να τα κάνουμε μαζί... 

Καλά όταν δε θέλει δεν μπορώ να κάνω κάτι ζόρι αχχα...

 

αυτα τα κανουμε και εμεις αλλα βρισκω δεν το καλυπτουν πια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η egw είπε:

αυτα τα κανουμε και εμεις αλλα βρισκω δεν το καλυπτουν πια

Μάλλον ρα βαρέθηκε...! Είναι κ πιο μεγάλος και θέλει πιο δραστήρια πράγματα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι... αυτου του είδους τα ανεπίτρεπτα θα μας φάνε και κοντεύουμε να λαλήσουμε!

Αυτο με τις βιταμίνες το έχω σκεφτεί και εγώ και νομίζω ήρθε η ώρα να το δοκιμάσω.

Τωρα που το λέτε και εμένα του αρεσει να "βοηθάει" με τις δουλειές και τον έχω βάλει μερικές φορές να συμμετέχει. Μάλλον θα το κανω συχνότερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε γινεται νομιζω δε βγαινει χωρις βιταμινες εγω εχω και ενα προβλημα με τη πλατη μου και πρεπει να κανω γυμαστικη αλλιως σε ενδεχομενη δευτερη εγκυμοσυνη δε θα τη βγαλω

μου πεφτουν πολλα δε γινεται να ξυπναω το πρωι και να ειμαιι πτωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερετε το παιδι εμαθε να ειναι και παντα μαζι μου οσο ηταν βρεφος ηταν απλα βρεφος το ειχα εγω λογω θηλασμου και οταν χρειαζοταν να λειπω μια φορα τη βδομαδα εβγαζα γαλα μετα ακομη και τη δουλεια την εκανα στο σπιτι οποτε και να μη με εβλεπε ενιωθε οτι ημουν σπιτι καταλα για δυο χρονια ημουν μονη μαζι του μεχρι το βραδυ

τωρα πια εμαθε ετσι και δεν ειχα ποτε χρονο μονη μου να κανω αυτα που θελω και ετσι πρεπει να κανω και αυτα που θελω οταν ειναι και το μικρο εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η egw είπε:

ξερετε το παιδι εμαθε να ειναι και παντα μαζι μου οσο ηταν βρεφος ηταν απλα βρεφος το ειχα εγω λογω θηλασμου και οταν χρειαζοταν να λειπω μια φορα τη βδομαδα εβγαζα γαλα μετα ακομη και τη δουλεια την εκανα στο σπιτι οποτε και να μη με εβλεπε ενιωθε οτι ημουν σπιτι καταλα για δυο χρονια ημουν μονη μαζι του μεχρι το βραδυ

τωρα πια εμαθε ετσι και δεν ειχα ποτε χρονο μονη μου να κανω αυτα που θελω και ετσι πρεπει να κανω και αυτα που θελω οταν ειναι και το μικρο εδω

Ακριβώς αυτά ζω τώρα... τον μεγαλώνω εγώ..  Ο άντρας μ.δουλεια... 

Πολύ ζόρι...

Αλλά μεγαλώνουν κ γρήγορα...

Σε λίγες μέρες μπαίνω κ στον 8ο .. κατάλαβες πόσο θέλω να ξαπλώνω κ δε μπορώ..  θηλάζει ακόμα και με θέλει ακόμα.πιο πολύ κυρίως τα βράδυ...ουφ...

Έχουν απαιτήσεις με τ δίκιο τους.. θέλουν νέα πράγματα συνεχώς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητηρια παντως κοπελα μου που πηρες και την αποφαση για δευτερο ενω το μεγαλωνεις μονη σου εγω ενας λογος που αργησα να το παρω αποφαση ειναι αυτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η egw είπε:

συγχαρητηρια παντως κοπελα μου που πηρες και την αποφαση για δευτερο ενω το μεγαλωνεις μονη σου εγω ενας λογος που αργησα να το παρω αποφαση ειναι αυτος

Είναι πολύ ζόρικο..  Η αλήθεια ν λέγεται..  Αλλά λέω ωραία θ ήταν ν είναι κοντά ηλικιακά.. οπότε λέω ας γίνει..

Ζω κ στ εξωτερικό..  οπότε εντελώς μόνη..  μ πιάνει μια κατάθλιψη ώρες ώρες Αλλά μετά ολακαλα??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η egw είπε:

συγχαρητηρια παντως κοπελα μου που πηρες και την αποφαση για δευτερο ενω το μεγαλωνεις μονη σου εγω ενας λογος που αργησα να το παρω αποφαση ειναι αυτος

Είσαι έγκυος τώρα.. ; συγγνώμη αλλά μνήμη χρυσόψαρου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι κοπελα μου δεν ειμαι τωρα εγκυος τωρα ξεκινησαμε προσπαθειες 2-3 μηνες

κοιτα θα ζοριστεις λιγο στην αρχη αλλα ολα καλα θα πανε εδω με εμας παρεουλα:) τλχ με δυο δε θα βαριεσαι δεν θα σκεφτεσαι καν δουλεια:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βεβαια και η δουλεια εχει και το οικονομικο της κομματι αλλα πρεπει να εχει πολυ ειδικες προδιαγραφες για να μπορεσω να δουλεψω εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...