Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματικη - Βοήθεια για την ένεση!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο forum, θα σας πω σύντομα την ιστορία μου. Εχω ξεκινήσει κ εγω τις προσπάθειες για εξωσωματική, ειμαι στην αρχική φάση (καταστολής με ενέσεις averkap). Ξεκίνησα την πρώτη ημέρα του κύκλου μ και ενω η περίοδος σταματησε για τρεις τέσσερις ημέρες μετά ήρθε κανονικό κόκκινο αίμα για τρεις ημέρες κ πονος όπως οταν εχω κανονικά περίοδο. Το είπα στο γιατρό κ μου είπε "δεν ειναι πολύ καλό αυτό, μήπως δεν κάνεις σωστά τις ενέσεις?" Τι να πω, εχω αγχωθεί πολύ, ενω ξεκινησα αισιοδοξα, λεω μηπως όντως κατι δεν κάνω σωστά?εν τω μεταξυ στο σημείο της ένεσης καμια φορά βγαζει σαν μικρό εξάνθημα κ εχω για λιγο κνησμό. Αυτός μου ειπε τσιμπας το δέρμα και μου εδειξε πλαγια αρκετα την ενεση, εγω εχω δει βιντεακια στο ίντερνετ και καποιοι λενε να τη βαζουμε ορθη γωνια και αλλοι 45 μοιρες περίπου. Εγω το κανω 45 και τσιμπαω με τα δυο δαχτυλα οπως μ ειπε αυτος. Βέβαια ο γιατρος μου έδειξε ακόμα πιο πλάγια την ένεση. Ειναι υποδόρια. Συγγνώμη για ολα αυτά τα λόγια, απλως θελω να σας εξηγήσω και να μου πείτε τη γνωμη σας κ αν κάποιος το εχει περάσει αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Ροζ είπε:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο forum, θα σας πω σύντομα την ιστορία μου. Εχω ξεκινήσει κ εγω τις προσπάθειες για εξωσωματική, ειμαι στην αρχική φάση (καταστολής με ενέσεις averkap). Ξεκίνησα την πρώτη ημέρα του κύκλου μ και ενω η περίοδος σταματησε για τρεις τέσσερις ημέρες μετά ήρθε κανονικό κόκκινο αίμα για τρεις ημέρες κ πονος όπως οταν εχω κανονικά περίοδο. Το είπα στο γιατρό κ μου είπε "δεν ειναι πολύ καλό αυτό, μήπως δεν κάνεις σωστά τις ενέσεις?" Τι να πω, εχω αγχωθεί πολύ, ενω ξεκινησα αισιοδοξα, λεω μηπως όντως κατι δεν κάνω σωστά?εν τω μεταξυ στο σημείο της ένεσης καμια φορά βγαζει σαν μικρό εξάνθημα κ εχω για λιγο κνησμό. Αυτός μου ειπε τσιμπας το δέρμα και μου εδειξε πλαγια αρκετα την ενεση, εγω εχω δει βιντεακια στο ίντερνετ και καποιοι λενε να τη βαζουμε ορθη γωνια και αλλοι 45 μοιρες περίπου. Εγω το κανω 45 και τσιμπαω με τα δυο δαχτυλα οπως μ ειπε αυτος. Βέβαια ο γιατρος μου έδειξε ακόμα πιο πλάγια την ένεση. Ειναι υποδόρια. Συγγνώμη για ολα αυτά τα λόγια, απλως θελω να σας εξηγήσω και να μου πείτε τη γνωμη σας κ αν κάποιος το εχει περάσει αυτο.

Εχω κανει ενεση για καταστολη περιοδου λογω ενδομητριωσης.Την εκανα 2η μερα περιοδου και αμεσως σταματησε η περιοδος αλλα μετα απο καποιες μερες μου ξαναρθε.Μου πε ο γιατρος οτι ειναι φυσιολογικο γιατι συνηθως δε πια ει η πρωτη ενεση .Βεβαια στη περιπτωση της εξωσωμ δε ξερω αν ισχυει το ιδιο αλλα γενικα να ξες οτι δεν ειναι κατι που δε συμβαινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ cecilaki  για την απάντηση, δεν ξέρω αν την κανω σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να την εχουμε ορθή γωνία ή 45 μοίρες. Παντως αν υπάρχει κάποια κοπελα που κανει καθημερινά ενεσεις  οπως εγω ας μου στείλει την γνώμη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2018 at 4:28 ΜΜ, ο/η Ροζ είπε:

Ευχαριστώ cecilaki  για την απάντηση, δεν ξέρω αν την κανω σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να την εχουμε ορθή γωνία ή 45 μοίρες. Παντως αν υπάρχει κάποια κοπελα που κανει καθημερινά ενεσεις  οπως εγω ας μου στείλει την γνώμη της. 

Εμενα ο γιατρος μου χε δειξει πως να τη κανω μονη αλλα πηγα και μου την εκαναν γιατι δεν ενιωθα σιγιυρια.Βεβαια εμενα ηταν μια φορα το μηνα η ενεση.Απο οτι θυμαμαι την κανεις οπως κανουν οι διαβητικοι την ενεση.Εχει απειρα βιντεακια στο youtube για να δεις αν την εκανες σωστα.Τσεκαρε το.Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Ισως λιγο καθυστερημενη η απαντηση.

Εγω ολες τις υποδοριες ενεσειςτις κανω ή σε γωνια 90 μοιρων σε σχεσημε το δερμα ή ελαφρως πλαγια.

Δεν ειχα ποτε προβλημα.

Εκανα κι εγω καθημερινες για καταστολη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την απάντηση. Πήγα για τον πρωτο υπέρηχο στο γιατρό, εκανα και την αιματολογικη(οιστραδιολη) και μου ειπε οτι παμε καλά. Βέβαια εχουμε δρόμο, όμως βρε κορίτσια κλαιω συνέχεια και με το παραμικρό. Ξέρω οτι είναι φυσιολογικό...φφφ φταινε οι ορμόνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Σου εύχομαι να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα! Εγώ έχω κάνει ήδη μια προσπάθεια και θα κάνω σε λίγο καιρό και δεύτερη. Το πρωτόκολλο που κάνεις είναι μάλλον το μακρύ. Το ίδιο θα κάνω και εγώ αλλά είχα την εντύπωση ότι την καταστολή την ξεκινάς πριν την περίοδο.   Οσο αφορά τις ενέσεις γτ είμαι νοσηλεύτρια και έχω κάνει άπειρες, πλέον και στον εαυτό μου, εγώ τις κάνω κάθετα στο δέρμα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/8/2018 at 6:29 ΜΜ, ο/η marylouchrys είπε:

Καλησπέρα. Σου εύχομαι να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα! Εγώ έχω κάνει ήδη μια προσπάθεια και θα κάνω σε λίγο καιρό και δεύτερη. Το πρωτόκολλο που κάνεις είναι μάλλον το μακρύ. Το ίδιο θα κάνω και εγώ αλλά είχα την εντύπωση ότι την καταστολή την ξεκινάς πριν την περίοδο.   Οσο αφορά τις ενέσεις γτ είμαι νοσηλεύτρια και έχω κάνει άπειρες, πλέον και στον εαυτό μου, εγώ τις κάνω κάθετα στο δέρμα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Ναι, το μακρύ πρωτόκολλο κάνω. Κάποιοι το ξεκινάνε πριν την περίοδο κάποιοι Μόλις έρθει. Τις τελευταίες μέρες που την κανω καπως πλάγια την ένεση όπως μου έδειξε αυτός βγαζω σαν τοπικό οίδημα για λίγο,μικρό μεν αλλα με φιγούρα, λεω αύριο να τη δοκιμάσω πιο κάθετα να δω θα πάθω το ίδιο?ο γιατρός πάντως μου την εκανε ο ιδιος αρκετά πλάγια σα να ειναι παράλληλη με την κοιλιά κ δεν με πονεσε ουτε η ένεση ουτε το φάρμακο. Εγω προσπαθώ να την κάνω έτσι αλλα κ οίδημα εχω κ πονο την ωρα που εισχωρεί το φάρμακο. Και λέω αυτά ειναι φυσιολογικά?θελω τη γνώμη σου, εσύ και οσες είμαστε σε αυτή φάση καταλαβαίνουμε η μια την άλλη. Εύχομαι πραγματικά να πετύχουμε και οι δύο και να πούμε τα ευχάριστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Πώς τα πας με τις ενέσεις? Το οίδημα μάλλον γίνεται γτ κάνεις επιφανειακά το φάρμακο. Επίσης να μαζεύεις το δέρμα με το ένα χέρι, ειδικά αν είσαι αδυνατουλα, γτ δεν έχεις πολύ λίπος στην κοιλιά. Προσπάθησε και με αυτόν τον τρόπο να δεις . Αυτό τουλάχιστον μας είχαν δείξει στη σχολή. Περιμένω νεα σου πως είσαι. Εγώ είμαι υπ' ατμον να ξεκινήσω τη δεύτερη προσπάθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι καλη επιτυχία στη προσπάθεια σου έχω κανει και εγω στο παρελθον ενέσεις για καταστολή τρεις μηνες δεν είχα θέμα μαζί και αντισυλληπτικά. Και εγω είχα στην αρχη αιματατακι αύξησαμε δόση και ολα καλα... Εγω έπαιρνα daronda. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!Σήμερα πηγα για υπέρηχο και έλεγχο οιστροδιολης, ολα ηταν καλά και μου ειπε οτι θα ξεκινήσω μάλλον σήμερα το menopur , νομιζω τωρα Πάμε στη φαση διέγερσης, περιμενει να δει την αιματολογικη μου. Αυτή  την ενεση (menipur)θα την κανω απόγευμα ή βράδυ κατι τέτοιο, θα μου πει και θα συνεχισω και τις αλλες το πρωί κανονικά. Όσον αφορα το οίδημα όταν το κανω λιγο πιο κάθετα δεν εχω τοσο έντονο. Το φάρμακο που μπαίνει, το νιώθετε?γιατι εμενα με ποναει λίγο καθως μπαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η marylouchrys είπε:

Καλημέρα. Πώς τα πας με τις ενέσεις? Το οίδημα μάλλον γίνεται γτ κάνεις επιφανειακά το φάρμακο. Επίσης να μαζεύεις το δέρμα με το ένα χέρι, ειδικά αν είσαι αδυνατουλα, γτ δεν έχεις πολύ λίπος στην κοιλιά. Προσπάθησε και με αυτόν τον τρόπο να δεις . Αυτό τουλάχιστον μας είχαν δείξει στη σχολή. Περιμένω νεα σου πως είσαι. Εγώ είμαι υπ' ατμον να ξεκινήσω τη δεύτερη προσπάθεια. 

Κοπέλα μου εύχομαι να μας πανε ολα καλά, τα κανω ολα αυτά και το δερμα τσιμπαω γιατι όντως δεν εχω πολυ λιπος στην κοιλιά αλλά πάλι καποιες φορες κάνει οιδημα μικρό. Τωρα την κραταω λιγο πιο κάθετα, οχι εντελώς βέβαια και ειναι καλύτερα.Εσύ πότε ξεκινάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η karen είπε:

Ευχομαι καλη επιτυχία στη προσπάθεια σου έχω κανει και εγω στο παρελθον ενέσεις για καταστολή τρεις μηνες δεν είχα θέμα μαζί και αντισυλληπτικά. Και εγω είχα στην αρχη αιματατακι αύξησαμε δόση και ολα καλα... Εγω έπαιρνα daronda. 

Ευχαριστώ πολύ. Εσυ σε τι φαση εισαι τωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2018 at 11:58 ΠΜ, ο/η Ροζ είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Εσυ σε τι φαση εισαι τωρα?

Καλημερα εγω εχω κανει καλοκαιρινη αποχη απο τις προσπάθειές μου απο Φθινόπωρο ξανα  εχω κανει 9αποτυχημένες προσπάθειές εξωσωματικης 6φυσικους κυκλους δυο με διεργεση ωοθηκων gonal menopur. Και μια με δανεικα ωαρια στην οποια μπηκα σε κταστολη daronda καμια εμφυτευση σε καμια .Πως εισαι κοντευετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2018 at 11:56 ΠΜ, ο/η Ροζ είπε:

Κοπέλα μου εύχομαι να μας πανε ολα καλά, τα κανω ολα αυτά και το δερμα τσιμπαω γιατι όντως δεν εχω πολυ λιπος στην κοιλιά αλλά πάλι καποιες φορες κάνει οιδημα μικρό. Τωρα την κραταω λιγο πιο κάθετα, οχι εντελώς βέβαια και ειναι καλύτερα.Εσύ πότε ξεκινάς?

Εγώ θα κάνω μακρύ πρωτόκολλο και θα ξεκινήσω μέσα Σεπτέμβρη μάλλον αν όλα είναι καλά.  Με το καλό να γίνει η ωοληψία και να πάρετε πολλά αυγουλάκια! Όταν σου πουν πόσα γονιμοποιήθηκαν θα ξεχάσεις και τις ενέσεις και όλη την ταλαιπωρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η karen είπε:

Καλημερα εγω εχω κανει καλοκαιρινη αποχη απο τις προσπάθειές μου απο Φθινόπωρο ξανα  εχω κανει 9αποτυχημένες προσπάθειές εξωσωματικης 6φυσικους κυκλους δυο με διεργεση ωοθηκων gonal menopur. Και μια με δανεικα ωαρια στην οποια μπηκα σε κταστολη daronda καμια εμφυτευση σε καμια .Πως εισαι κοντευετε

Εγώ ειμαι σε φαση διέγερσης Τώρα, για να δούμε είναι η Πρώτη μου φορά. Εχεις ταλαιπωρηθεί πολύ αλλα μην το βάζεις κάτω. Θα ξανακάνεις άμεσα προσπάθεια?Σε Ενα γιατρό ολα αυτά?μήπως να πάρεις και μια αλλη γνώμη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marylouchrys είπε:

Εγώ θα κάνω μακρύ πρωτόκολλο και θα ξεκινήσω μέσα Σεπτέμβρη μάλλον αν όλα είναι καλά.  Με το καλό να γίνει η ωοληψία και να πάρετε πολλά αυγουλάκια! Όταν σου πουν πόσα γονιμοποιήθηκαν θα ξεχάσεις και τις ενέσεις και όλη την ταλαιπωρία. 

Μακάρι!!!να πω την αλήθεια εχω θετική σκέψη. Αυτό που με φοβιζει λίγο (αν και χαζο)ειναι η μέθη, ξερω τι είναι και εχω ξανακάνει αλλα με αγχώνει...καλη επιτυχία να έχεις, εδω όμως θα είμαστε να τα λέμε!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα πρώτη φορά μέθη στην ωοληψία. Τέτοιο ύπνο... ξεκουράστηκα!!! Δεν υπάρχει λόγος να σε αγχώνει αυτό. Πραγματικά μέχρι να καταλάβεις τι έγινε θα ξυπνήσεις . Θυμάμαι να με ρωτάει η αναισθησιολόγος πώς είμαι και το επόμενο να ακούω το γιατρό μου να μιλάει. Ειδικά αφού το έχεις ξανακάνει, γνωρίζεις εξαρχής τη διαδικασία και ξέρεις τί θα γίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2018 at 9:34 ΜΜ, ο/η marylouchrys είπε:

Έκανα πρώτη φορά μέθη στην ωοληψία. Τέτοιο ύπνο... ξεκουράστηκα!!! Δεν υπάρχει λόγος να σε αγχώνει αυτό. Πραγματικά μέχρι να καταλάβεις τι έγινε θα ξυπνήσεις . Θυμάμαι να με ρωτάει η αναισθησιολόγος πώς είμαι και το επόμενο να ακούω το γιατρό μου να μιλάει. Ειδικά αφού το έχεις ξανακάνει, γνωρίζεις εξαρχής τη διαδικασία και ξέρεις τί θα γίνει.

Ήμουν μικρή τότε που έκανα πρώτη φορά, δε ξερω αν το παθαίνεις κ Εσύ αλλά μεγαλώνοντας αποκτάς περισσότερους φόβους, νομίζεις οτι κατι θα πάθεις.?πλησιάζουν οι μέρες ...πιθανόν αύριο να ξερω ποτε θα γίνει η ωοληψια. Θα σου στείλω...Μακάρι κ εγω να μην καταλάβω κάτι κ να κοιμηθω κ να ξυπνησω σαν πουλάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...