Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επίδομα τοκετού για άνεργες μητέρες


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι άνεργη εδώ και ένα χρόνο ακριβώς είχα δουλέψει και το 2016 και το 2017.  Κάπου διάβασα ότι δικαιούμαστε κάτι λίγα εμείς οι άνεργες, με βάση το μισθό που είχαμε στην τελευταία μας εργασία.. γνωρίζετε κάτι; Έχω Πητ Γενάρη 2019.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Δεν γνωρίζω κατι για το θέμα αλλά μιας και το ανοιξες θελω και εγω να μαθω κατι που με απασχολει..ισχύει οτι βγηκε νομός που λέει οτι ο εργοδότης εχει το δικαίωμα να σε απολαύσει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια για τις ανεργες μητερες δε νομιζω να υπαρχει κατι εκτος αν δικαιουστε απο το ικα , δεν χανεις κατι να ρωτησεις το λογιστη σου

οσο για την απολυση και καλα λενε οτι αν εμπιπτει στο νομο ομαδικων απολυσεων θα δικαιολογειται η απολυση της εγκυου και μαλιστα ειναι ευρωπαικος νομος

παντως τη συναδελφου του αντρα μου που μαλιστα εφυγε και προωρα δεν την εχουν απολυσει πληρωνεται απο ο ικα και αυτος πηρε μια προσωρινη εκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει το βρήκα. Δικαιούμαστε 119 ημερομίσθια από το ΙΚΑ, αρκεί να έχουμε 200 ένσημα τα δύο προηγούμενα χρόνια από την Πητ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς γιατί ειχα αγχωθεί.. ο δικος μου εργοδότης όσο και να θελει να μεινω στη δουλεια σιγουρα δεν θα θελει να με πληρωσει ακομα και αυτα τα λιγα που ειναι να μου δωσει.. οσων αφορα αδεια ποσο δικαιούμαστε? Εννοω θελω πχ να κατσω μεχρι να κλεισει χρονο το μωρο..μπορω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου να σου πω εγω δουλευω οτι μπορω μονη μου στο σπιτι και δεν πολυ ξερω απλα απο οτι εχω ακουσει ειναι αναλογα που δουλευεις και αναλογα τα ενσημα σου

σε ολες τις περιπτωσεις εχω ακουσει οτι σου δινουν δυο πριν μηνες και δυο μετα απο το ικα και μετα συν καποιους μηνες απο τον οαεδ πχ σε πολυεθνικες που ακουσα ειναι συν αλλους εξι οποτε ρωτα μετα και στον οαεδ

και υστερα υπαρχει και το ανευ απολαβων αλλα αυτο ειναι παραθυρακι να σε διωξουν 

σε πολυεθνικες επισης ξερω οτι για ενα χρονο τλχ εχεις καποιες ευνοησεις γενικα λογω θηλασμου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :) σίγουρα μολις πλησίαζε εκείνη η ώρα θα το ψάξω περεταίρω αλλά δεν θέλω και εγώ να αφήσω το μωρό 2 μηνών και να βγω για δουλειά και απο την αλλη δεν με περνει και οικονομικα να μεινω χωρίς δουλειά.. βέβαια και ο εργοδότης μου δεν ειναι και ο καλυτερος άνθρωπος... φαντάσου πριν δυο χρόνια ειχε μείνει έγκυος μια αλλη κοπελα στην δουλειά μου και μόλις του το είπε της αλλαξε το πρόγραμμα και την εβαλε να δουλεύει πολλα 12ωρα μες στην εβδομαδα με αποτέλεσμα να της πεθάνει το μωρό κανα μήνα αργότερα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η egw είπε:

κοριτσακι μου πσοο μηνων εισαι τωρα;

 

οταν γεννησεις θα εχεθις που να αφησεις το μωρο;

Δεν θα εχω γιατί όλοι δουλεύουν ? γι αυτο θελω να κατσω και εγώ... ειμαι στην αρχη ακομα, τωρα εμεινα εγκυος, απλα το ψαχνω γενικά το θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τωρα δουλευεις;θα ψαξεις ποσο μπορεις να κατσεις και  μετα θα κανεις αιτηση στο εσπα να παει καποιο νηπιαγωγειο η θα παρεις κοπελα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η egw είπε:

και τωρα δουλευεις;θα ψαξεις ποσο μπορεις να κατσεις και  μετα θα κανεις αιτηση στο εσπα να παει καποιο νηπιαγωγειο η θα παρεις κοπελα 

Κοπελα δεν εμπιστεύομαι να παρω.. καλα κατσε πρωτα ο Θεος να πανε ολα καλα και βλεπουμε :) κατι θα σκεφτώ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Soto α ωραία, για πες.. Γιατι μονο στη θεωρία τα ξέρω, στην πραξη δεν εχω ιδεα.. Ποσο εισαι; πηγες χαρτιά το έφτιαξες έτοιμο δηλαδή; απο ένσημα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

@Soto α ωραία, για πες.. Γιατι μονο στη θεωρία τα ξέρω, στην πραξη δεν εχω ιδεα.. Ποσο εισαι; πηγες χαρτιά το έφτιαξες έτοιμο δηλαδή; απο ένσημα; 

εγω είμαι 31 εβδομάδων τώρα. Δινουν ένα χαρτί να το συμπληρώσει ο γιατρός όπου επιβεβαιωνει την εγκυμοσύνη κ την ΠΗΤ. Αν δεν είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ ο γιατρός σου, σου γράφει ο ίδιος σε ενα χαρτί οτι εισαι εγκυος κ την ΠΗΤ κ πας σε ένα νοσοκομείο να στο γραψουν αυτοί. Θέλει δηλαδή να ειναι απο συμβεβλημένο γιατρό ή δημοσιο νοσοκομειο η βεβαιωση. μετά μια υπεύθυνη δηλωση συμπληρωνεις με τα στοιχεια σου, ολα στα δινουν αυτοι εκει. 56 μερες πριν την ΠΗΤ τα πας τα χαρτιά, αλλά επειδη εμενα λειπει ο γιατρος κ θα περασουν οι μερες αυτες, μου ειπε κ Σεπτέμβρη να τα παω δεν υπάρχει πρόβλημα. Ένσημα είναι όπως τα ειπες, 200 κ πάνω τα δυο προηγούμενα χρόνια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Soto είπε:

εγω είμαι 31 εβδομάδων τώρα. Δινουν ένα χαρτί να το συμπληρώσει ο γιατρός όπου επιβεβαιωνει την εγκυμοσύνη κ την ΠΗΤ. Αν δεν είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ ο γιατρός σου, σου γράφει ο ίδιος σε ενα χαρτί οτι εισαι εγκυος κ την ΠΗΤ κ πας σε ένα νοσοκομείο να στο γραψουν αυτοί. Θέλει δηλαδή να ειναι απο συμβεβλημένο γιατρό ή δημοσιο νοσοκομειο η βεβαιωση. μετά μια υπεύθυνη δηλωση συμπληρωνεις με τα στοιχεια σου, ολα στα δινουν αυτοι εκει. 56 μερες πριν την ΠΗΤ τα πας τα χαρτιά, αλλά επειδη εμενα λειπει ο γιατρος κ θα περασουν οι μερες αυτες, μου ειπε κ Σεπτέμβρη να τα παω δεν υπάρχει πρόβλημα. Ένσημα είναι όπως τα ειπες, 200 κ πάνω τα δυο προηγούμενα χρόνια. 

τελεια! ευχαριστω! ερωτηση..αν δε γεννησουμε νταν στην πητ; τι τους πειραζει; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

τελεια! ευχαριστω! ερωτηση..αν δε γεννησουμε νταν στην πητ; τι τους πειραζει; ?

χαχα θα εχουμε ποινή, θα κόψουν απ τα ημερομίσθια που δικαιούμαστε!! γιατί κυρία μου δε γεννάς τη μέρα που λέει ο γιατρός σου εεεεε;;; :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Soto είπε:

χαχα θα εχουμε ποινή, θα κόψουν απ τα ημερομίσθια που δικαιούμαστε!! γιατί κυρία μου δε γεννάς τη μέρα που λέει ο γιατρός σου εεεεε;;; :P 

χαχαχα καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...