Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπαχαλοσυζητηση!!!


Rosemary

Recommended Posts

....για μεγαλους κ μικρους μπαχαλακιδες!!!

Εδω λεμε τον πονο μας, το ψωνιο μας κ οοοο,τι μας ερθει στο κεφαλι!! Ολα επιτρεπονται κ ολα ειναι εντος θεματος!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν λοιπόν εγκαινιάζω το νέο άρθρο!

@Diwni μου δυο φορές το χουμε χρησιμοποιήσει το σωσίβιο, γιατί τις άλλες φυσούσε και μπορώ να πω πως μα βόλεψε. Αν και ο μικρός προτιμά να κάθεται στην αμμουδιά ή στα βοτσαλάκια και να παίζει.

Η μικρή σου είμαι σίγουρη ότι θα περπατήσει μέσα σ'αυτό το μήνα. Τα πλάγια βήματα είναι το ακριβώς προηγούμενο βήμα! Να με θυμηθείς! Περιμένουμε νέα μόλις κάνει το μεγάλο βήμα! Και εκεί να δεις ανεξαρτησία!!!

Πάντως ισχύει @Rosemary είσαι ο συνδετικός κρίκος της παρέας μας, πάει και τελείωσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. Εμείς 3 φορές έχουμε πάει θαλασσα αυθημερόν. Της αρέσει κ τ νερό πλατσουριζει. Στην αρχή την βάζω κάτω παίζουμε λίγο με τα κουβαδακια, όσο μπορεί μα παίξει ένα μωρο σ αυτή την ηλικια, γίνεται χάλια, μπαίνουμε κάνουμε μπανάκι, μετά ντουζάκι, της βάζω ένα παμπερακι κ την βάζω στο καρότσι. Λιγο θα χαζεψει, λιγο θα της δώσω κανένα φρουτάκι να μασουλησει. Όσο κάτσει χωρίς να γκρινιαξει. Μετά πάλι τα ιδια οσπου τα μαζεύουμε την τάιζω κ φεύγουμε για να κοιμηθεί στην επιστροφή. Είναι κ 80 χιλ μακρυα. Τώρα περιμένουμε να πάμε διακοπές 17 Αυγούστου. Αν καταφέρουμε κ κάνει καλο καιρό θα πάμε πάλι αυθημερόν. Να δοκιμάσουμε κ τ σωσίβιο.

Εννοείται θα σας ενημερώσω όταν κάνει τα πρώτα της βήματα! Το αλλ ο Σάββατ ο θα της κάνουμε τα πρώτα της γενέθλια. Σαν ψέματα μ φαίνεται. Πότε χρονιζει κιόλας τ σπορι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια ολα αυτα :)

να χαιρεσαι τη μικρη 

εμεις θαλασσα πεντε φορες και ειναι πεντε λεπτα με το αμαξι ετσι ; αλλα θελει και το παμπα

εχω αγχωθει με το μικρο νιωθω τυψεις γιατι πιστευω δεν του εχω μαθει οσα πρεπει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni Ωραια! Καλα να περασετε! Κι εμεις θ ακανουμε μπανακια τη βδομαδα του 15αυγουστου! Το καροτσι το χουμε σχεδον καταργησει, θελει να το πηγαινει ο ιδιος βολτα, μεσα μπαινει μονο για καμια μικρη βολτουλα, ακινητος ομως σε καμια περιπτωση! 

Αχ μωρε...μεγαλωσε το ζουζουνι! Ειναι πολυ συγκινητικη αυτη η στιγμη των πρωτων γενεθλιων, κανεις flash back και σκεφτεσαι τη στιγμη που γεννηθηκε και ολο τον τελευταιο χρονο που αλλαξε τη ζωη σας ολη και νιωθεις απεραντη ευτυχια... Εχετε κανονισει γιορτουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. σταματάει ο δικός σου τώρα πουθενα; Ναι θα κάνουμε πάρτυ σε παιδότοπο με συγγενείς κ λιγους φίλους. Όσοι είναι εδώ βέβαια γτ ια λείπουν κ λόγω διακοπών. Να σε ρωτήσω έχεις καμία συνταγή για παιδικό παγωτό με φρούτα κ γιαούρτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία :) και ωραία ιδέα το παιδικό παγωτό, θέλεις να ειναι χωρις ζάχαρη; Η αλήθεια είναι πως δεν εχω δοκιμάσει να φτιάξω, αλλά το σκεφτόμουν και είχα βρει αυτη τη συνταγή απ το ιντερνετ:

ΥΛΙΚΑ
- 350 γρ. στραγγιστό πλήρες γιαούρτι
- ½ φλιτζάνι κρέμα γάλακτος
- 50 γρ. ζάχαρη
- 4 κούπες ψιλοκομμένα φρούτα της αρεσκείας σας

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Ψιλοκόβουμε φρέσκα καλοκαιρινά φρούτα όπως ροδάκινο, φράουλες, βερίκοκα, κεράσια. Στη συνέχεια περιχύνουμε με τη ζάχαρη και τα αφήνουμε στο ψυγείο για 60 λεπτά μέχρι να βγάλουν τα σιρόπια τους και τα αρώματά τους. Βάζουμε σε ένα μπολ την κρέμα με το γιαούρτι και τα ανακατεύουμε να γίνουν ένα μείγμα και ύστερα ρίχνουμε στο μπολ και τα φρούτα.

Μόλις τα υλικά δέσουν μεταξύ τους βάζουμε το μπολ στην κατάψυξη περίπου για 5 ώρες. Προσοχή: Κάθε 1 ώρα θα πρέπει οπωσδήποτε να ανακατεύετε το μείγμα. Έτσι το παγωτό μας θα αποκτήσει την σωστή υφή και θα πάρει γεύση από τα φρέσκα φρούτα που έχουμε επιλέξει. Σερβίρουμε με φρέσκα φρούτα και σιρόπι της αρεσκείας μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς σωσίβιο παιδικό δεν καταδεχόμαστε να βάλουμε, αν δούμε στην θάλασσα κανένα φλαμίγκο τεράστιο, μονόκερο ή στρώμα θέλει πρώτος να ανέβει. Επίσης θέλει να μπαίνουμε στη θάλασσα αγκαλιά και να τον κρατάω από τα χεράκια να χτυπάει τα πόδια του....Χθες στο πάρκο ήταν μια μαμά με ένα αγοράκι 16 μηνών και ο δικός μου κρεμότανε σαν την μαιμού από μια οριζόντια δοκό και εγώ να προσπαθώ να μην πέσει και όταν γύρισα και συναντήθηκαν τα βλέμματα μας ένιωσα στο βλέμμα της μια συμπόνοια προς το πρόσωπό μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, ουτε να σας διαβασω δεν προλαβαινω..!

Τελευταια η μικρη μου κανει κατι τρελα!! Ξυναει με γελια μεσα στα αγρια χαραματα κ δε κοιμαται με τιποτα. Χθες ξυπνησε στις 3:30 κ κοιμηθηκε 6!!!!

Την αφησα να γελαει πιστευοντας οτι μπορω να κοιμηθω αλλα ηθελε κ ανταποκρυση η μανταμ..! Δεν της εδινα σημασια κ μετα απο λιγο μουγκριζε!! Κ το χειροτερο, καποια στιγμη κατα της 5 κοιμηθηκε, την ξαπλωσα στο κρεβατι της κ μολις με πηρε ο υπνος ακουω ενα εκοφαντικο κ τσιριχτο "ΑΑΑΑΑ"!!! Σαν απο θριλερ ρε κοριτσια!!! Πεταχτηκα οσαν ελατηριο με φατσα τρομου κ βλεπω ενα μωρο να με κοιταει με γουρλωτα ματια κ να γελαει!!!

Πειτε μου, να κλαψω ή να γελασω??

Τελικα κοιμηθηκε στις 6-στο μπαλκονι την βγαλαμε κ ξυπνησε 8:30. Απο τοτε, δεν ξανακοιμηθηκε.. Ηθελα να 'ξερα, δε νυσταζει αυτο το παιδι? ΔΕ ΝΥΣΤΑΖΕΙ???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου, βλεπω εδώ μιλαμε για θαλασσα

Εμεις πηγαμε πρωτη φορα εντεκα μηνων ,τελεια τα περνουσε βεβαια επειδη ηταν πολύ μικρος τον ειχαμε αγκαλια δεν του φορουσαμε κατι, το δευτερο χρονο ενώ το ζητουσε τη φοβηθηκε με το που πηγαμε δεν ηθελε καν να κατσει στην αμμο ουτε εμεις να μπουμε, ετσι αναγκαστικα πηγαινα κάθε πρωι μονη μου μαζι του και καναμε σταδια σταδια από την αρχη της παραλιας μεχρι τελικα που μπηκαμε στη θαλασσα πηραμε και ένα φουσκωτο που εμπαιναν τα ποδαρακια μεσα και όλα καλα

Περσι πηραμε και τα μπρατσακια το μισο καλοκαιρι ηθελε αγκαλια δεν μας αφηνε αλλα όταν εμπαινε στην ακρια που επαιζε του αρεσε και μετα σιγα σιγα και μεσα τον αφηναμε και επαιζε χωρις να το κραταμε , μονο μια μερα τρομαξε που τον εριξε η ξαδερφη του επιτηδες μεσα από τη ζηλεια της και φοβηθηκε το καημενο αλλα οκ το ξεπερασε

Φετος εχει κυμματα οποτε παμε μεγαλα οποτε θελει αγκαλια,μονο μια δυο φορες που πηγαμε σε κολπο σε άλλη πολη εκατσε και μας ελεγε εγω θελω παντα εδώ να ερχομαστε αλλα δυστυχως ηταν μακρια και δε γινεται

Διαβασα ότι θελατε συνταγη με παγωτο ακολουθει μια:

Συνταγη για παγωτο αν σας αρεσει η μπανανα το πρωτο που εφαγε ο μικρος μου μετα δεν ηθελε τη μπανανα και σταματησε να τρωει

Μπανανες ωριμες, φυστικοβουτυρο , μελι

Κοβω τις μπανανες και τις βαζω για δυο τρεις ωρες στη καταψυξη μετα τις κτυπαω στο μπλεντερ μαζι με το μελι και το φυστικοβουτυρο πραγματικα υπεροχο είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, ουτε να σας διαβασω δεν προλαβαινω..!

Τελευταια η μικρη μου κανει κατι τρελα!! Ξυναει με γελια μεσα στα αγρια χαραματα κ δε κοιμαται με τιποτα. Χθες ξυπνησε στις 3:30 κ κοιμηθηκε 6!!!!

Την αφησα να γελαει πιστευοντας οτι μπορω να κοιμηθω αλλα ηθελε κ ανταποκρυση η μανταμ..! Δεν της εδινα σημασια κ μετα απο λιγο μουγκριζε!! Κ το χειροτερο, καποια στιγμη κατα της 5 κοιμηθηκε, την ξαπλωσα στο κρεβατι της κ μολις με πηρε ο υπνος ακουω ενα εκοφαντικο κ τσιριχτο "ΑΑΑΑΑ"!!! Σαν απο θριλερ ρε κοριτσια!!! Πεταχτηκα οσαν ελατηριο με φατσα τρομου κ βλεπω ενα μωρο να με κοιταει με γουρλωτα ματια κ να γελαει!!!

Πειτε μου, να κλαψω ή να γελασω??

Τελικα κοιμηθηκε στις 6-στο μπαλκονι την βγαλαμε κ ξυπνησε 8:30. Απο τοτε, δεν ξανακοιμηθηκε.. Ηθελα να 'ξερα, δε νυσταζει αυτο το παιδι? ΔΕ ΝΥΣΤΑΖΕΙ???

 

ποσο ειναι το κοριτσακι σου κοπελα μου;

δε νυσταζουν νομιζω οχι εμενα οταν ηταν μικρος υπηρχαν βραδια που ξυπνουσε στις 3 το πρωι και πηγαινε μεχρι την επομενη στις 9 το βραδυ χωρις να κοιμηθει καθολου και ηταν και η περιοδος που ξεκινησε να περπαταει που μονο κυνηγι ηθελε 

γενικα αλλες νυχτες ξυπνουσε καθε μια ωρα μας εσπαγε τα νευρα στον υπνο του και ακομη παει 11 και ξυπναει 8 παρα , και το κακο ειναι οτι παει νωρις αλλα συνεχεια κατι θελει οποτε η τρελη μαμα πηγαινοερχεται:) οποοτε η φωναζω η απλα το παιρνω αποφαση:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η egw είπε:

ποσο ειναι το κοριτσακι σου κοπελα μου;

δε νυσταζουν νομιζω οχι εμενα οταν ηταν μικρος υπηρχαν βραδια που ξυπνουσε στις 3 το πρωι και πηγαινε μεχρι την επομενη στις 9 το βραδυ χωρις να κοιμηθει καθολου και ηταν και η περιοδος που ξεκινησε να περπαταει που μονο κυνηγι ηθελε 

γενικα αλλες νυχτες ξυπνουσε καθε μια ωρα μας εσπαγε τα νευρα στον υπνο του και ακομη παει 11 και ξυπναει 8 παρα , και το κακο ειναι οτι παει νωρις αλλα συνεχεια κατι θελει οποτε η τρελη μαμα πηγαινοερχεται:) οποοτε η φωναζω η απλα το παιρνω αποφαση:)

5 μηνων ειμαστε! Εχουμε καιρο ελπιζω να στρωσουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

5 μηνων ειμαστε! Εχουμε καιρο ελπιζω να στρωσουμε!!!

μωρε ειναι πολυ πεμπε ακομη:) θα στρωσει:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε σημερα κοριτσια; 

εγω τρεχω γιατι θα ερθει το σοι του αντρα μου για καφε το απογευμα και ετοιμαζω διαφορα και απο την αλλη ετυχε σημερα να ειναι ο συζυγος ψιλοαρρωστος και μου χαλασε το ρυθμο 

εκανα κουλουρακια χτες αγγιξα στο μπρατσο μου το ταψι και καηκα,,,ωραια :)

το μονο θετικο ειναι οτι εχει δροσια σημερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχει ένα αεράκι απίστευτο είναι η αλήθεια! Εμεις πλατσουρίσαμε στην πισινούλα μας στο μπαλκόνι, περιμένουμε να πέσει λίγο ο ήλιος για να βγούμε απογευματινή βολτούλα! Κι εγώ κάηκα με ταψί στο χέρι, μαλλον το χει η μερα!:P αααχχχ @egw θα χει μυρισει ολο το σπιτι κουλουρακια φανταζομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary ελπίζω να στρώσει η μικρη σου γτ για μας δ υπάρχει σωτηρία κ τ έχω αποδεχτεί. Χθες ξύπναγε κάθε ώρα. Μα κάθε ώρα. Ο πιο μεγάλος ύπνος 5.30 με 8 παρα. Κ μιλάμε για χρονιαρικο παιδί. Τώρα ο πασάς έσβησε στον καναπέ πλησιάζει τ δίωρο. Γενικότερα κοιμάται 12 βαριά 13 ωρες μέσα στη μερα. Σε μια καλή μέρα δηλαδή.

Αχ ρε κορίτσια μ αυτό τ καιρό να δω ποτε θα πάμε θάλασσα. Ελπίζω μέσα στην άλλη βδομάδα να τα καταφέρουμε. Κ μεις αγκαλιά μπαίνουμε στη θάλασσα. Χτυπάει χεράκια ποδαράκια κ χαίρεται πολύ. Η καημένη όμως σκυβει να πιει νερό κ αναγουλιαζει. Την τελευταία φορά π πήγαμε θάλασσα σας είπα τι εκανε; ένα ζευγάρι είχε 2 σκυλιά μινιομ. Η δικιά μ μπουσουλουσε τα κυνηγούσε κ τσιριζε. Αυτά τρόμαξαν έτρεχανπάνω στις ξαπλώστρες, ο κοσμος γελούσε, τραβούσε βίντεο. Ένας χαμος. Βλέπω να γίνεται βαιραλ τ παιδί μου χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εσείς καήκατε στο φούρνο και εμένα έμεινε ο άντρας μου με τον μικρό και το σκυλί στο δρόμο με το αυτοκίνητο και περιμένουν την οδική βοήθεια......Άμα δεν σε θέλει το ρημάδι, δεν σε θέλει!!! Τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα το καψιμο στο φουρνο δεν ηταν τιποτα , η επισκεψη να δειτε πως πηγε πωπω αστε τα οταν ερθει αυτο το σοι του αντρα μου μονο νευρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Ετεροχρονισμένη απαντηση, αλλα είμαστε σε mood διακοπων κ αποτοξίνωσης απ το ιντερνετ! 

Τι κάνετε; Πως τα περνατε; Διακοπες ή επιστροφη στα γνωστα; Εμεις γυρισαμε, ευχαριστηθηκαμε ηλιο, θαλασσα, κουβαδακια και καλο φαγητο κ επιστρεψαμε στο σπιτακι μας, που μας ειχε λειψει η αληθεια ειναι. Το τι χαρα εκανε ο μικρος που αντικρυσε παλι τα παιχνιδια του, δεν περιγραφεται! Αφηνε το ενα, επιανε το αλλο, δεν ήξερε τι να πρωτοδιαλεξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Διακοπές τέλος και για εμάς, οπότε μπαίνουμε σιγά-σιγά και πάλι στο γνωστό πρόγραμμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. καλά περάσαμε κοπέλα μου, αλλάξαμε παραστάσεις και γεμίσαμε μπαταρίες (πήραμε και 2-3 κιλά...!)!!! Ο Ταρζάν επέστρεψε στην πόλη μας για νέες ανακαλύψεις και αναρριχήσεις, έκανε πολλά μπάνια, κολύμπούσε μόνος του με τα μπρατσάκια, κάναμε το πρώτο μας κούρεμα και τώρα μοιάζουμε περισσότερο με αγοράκια! Εσείς πως περάσατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...