Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξένα ωάρια-Συναίσθημα


Recommended Posts

Δυστυχώς δεν είχε αίσια έκβαση η προσπάθειά μου. Είχα παλίνδρομη κύηση. Θα ξαναπροσπαθήσω, όμως υποθέτω πως λόγω ηλικίας, θα πέσει στο τραπέζι των επιλογών αυτή με τα ξένα ωάρια. Είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, και δεν ξέρω αν θα το ήθελα. Προ εγκυμοσύνης και θεωρητικά το απέκλεια εντελώς. Τώρα το σκέφτομαι γιατί η εγκυμοσύνη με τάραξε και η επιθυμία μου μεγάλωσε. Ομως,εκτός από τις ανησυχίες για το DNA της δότριας, το χαρακτήρα της, κληρονομικότητες κλπ δεν ξέρω αν μπορώ να αγαπήσω ένα παιδάκι που θα προκύψει με αυτό τον τρόπο όσο θα αγαπούσα ένα δικό μου. Και αυτό  θα είναι άδικο. Υπάρχει εδώ κάποια χρήστρια που να έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία να μας πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου, δεν έχω μπει σε αυτή την διαδικασία και εύχομαι σε καμία κοπέλα να μην χρειαστεί να μπει όχι γιατί δεν θα αγαπήσει όπως λες το παιδί σαν δικό της - γιατί δικό της θα είναι αφού αφενός θα έχει το DNA του άντρα της και αφετέρου θα μεγαλώνει μέσα στην δική της μήτρα και θα τρέφεται από το δικό της αίμα για 9 μήνες - αλλά για το ψυχολογικό φορτίο που κουβαλάει μια κοπέλα που έφτασε σε αυτή την επιλογή λόγω κάποιων αποτυχιών. Μόλις ακούσεις το χτύπο της καρδούλας του στον υπέρηχο όχι απλά θα το αγαπήσεις αλλά θα πάθεις μεγάλο έρωτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lillou πιστεύω οτι και μόνο που μπαίνεις σε σκέψεις ‘’αν’’ θα το αγαπάς τόσο πολυ, νομίζω οτι ήδη το αγαπάς πολυ!!! Δεν εχω μπει σε αυτήν την διαδικασία, αλλα ειμαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη και ξερω οτι απλά ειναι αδύνατον να μην το αγαπάς... σε κλωτσάει, αντιδράει στη φωνή σου, σε εχει ανάγκη, δεν μπορεις να μην το αγαπήσεις και ειναι ήδη δικό σου! Δεν υπάρχει ταμπέλα! Εσυ θα το κυοφορήσει και εσυ θα το μεγαλώσεις!!! Επίσης ο πρώτος Ξαδερφος του άντρα μου λόγω προβλημάτων με αποτυχημένες εξωσωματικές για χρονια, υιοθέτησαν τελικά προπερσυ την μπουμπου τους, 3 μηνών (προφανώς ιδιωτική υιοθεσία) και πίστεψε με παρόλο που δεν το κυοφόρησε η ξαδερφη, δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορά.. δεν εχει κάν νόημα να σου πω οτι την λατρεύουν γιατι πραγματικά δεν εχει καμία διαφορά!!! Εύχομαι ολα να πανε καλα, και να γίνεις μια υπέροχη μανούλα με ενα γερό μωράκι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλο μηνα!

Εμεις ειμαστε απο τα ζευγαρια με επαναλαμβανομενες αποτυχιες εμφυτευσης. Εχοντας 3 εμβρυομεταφορες στο ιστορικο μου με βλαστοκυστες και εχοντας κανει ενα σωρο εξετασεις επεσε στο τραπεζι ο προεμφυτευτικος ελεγχος γιατι ισως να δημιουργουμε εμβρυα με χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Φυσικα ολο αυτο με εβαλε σε σκεψεις...τι θα κανω αν τελικα φταινε τα ωαρια μου; Η λυση θα εινσι τα δανεικα...και γιατι οχι; Παντα ηθελα το μωρο μου να μοιαζει στον αντρα μου και οχι σε μενα..

Δεν εισαι μονη... 

Ειμαι σιγουρη πως ηδη  το αγαπας και θα εισαι μια υπεροχη μανουλα! ?

Και οπως λεει και μια ψυχολογος:

Κάθε μωρό είναι ένα ξεχωριστό όν, με το οποίο θα συναντηθείτε κατά τη γέννησή του. Το να ασχολείστε με τους γενετικούς παράγοντες με μεγάλη λεπτομέρεια, είναι σα να προσπαθείτε να δείτε σε ένα κέικ τη ζάχαρη, το γάλα, το νερό, αφού αυτό έχει ψηθεί. Τώρα πια είναι κέικ κι όχι όλα τα παραπάνω. Απολαύστε το!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω σε ολα με τα κορίτσια παραπάνω!

Θα δεθείς τόσο μαζί του από την εγκυμοσύνη και στο μεγάλωμα του που θα το λατρεύεις οσο ζεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου ουτε εμεις εχουμε μπει σε μαι τετοια διαδικασια και ισως να θεωρειται οτι μιλαμε εκ του ασφαλους αλλα πιστευω θα το αγαπησετε μια χαρα , θα ζησετε ολη τη μαγεια οποτε ενταξει μπορει να μη ξερεις το dna της αλλα και τα δικα μας παιδια περνουν απο εφτα γενις αρα πιο σου λεει και το δικο σου παιδι τι στοιχεια μπορει να παρει,εσυ θα το μεγαλωσεις και θα του βαλεις καλες βασεις οποτε δε νομιζω να πρεπει να σε αγχωνει ολο αυτο αν δεν υπαρχει επιλογη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα μαμά είναι και αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί είτε είναι με δικό της βιολογικό υλικό, είτε με ξένο, είτε έχει παρένθετη μαμά είτε το έχει υιοθετήσει. Ο τρόπος που το απέκτησε μικρή αξία έχει. Το μεγαλείο της μητότητας κρύβεται αλλού. Στην ανάγκη ενός ανθρώπου να προσφέρει αγάπη, απεριόριστη αγάπη, χωρίς ανταλλάγματα, στο να διαπαιδαγωγήσει ένα νέο άνθρωπο για να γίνει καλός άνθρωπος, να σέβεται και να αγαπάει τους άλλους, στο να είναι εκεί στις μικρές και μεγάλες χαρές, στα καινούρια του κατορθώματα, αλλά και στις ατυχίες και τις αποτυχίες,, βράχος για το παιδί του, να το στηρίζει σε κάθε του στιγμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εγω ειμαι 27 ετών και εχω προβλήματα γονιμότητας. Τωρα θα ξεκινησω 2η εξωσωματικη...

Το πρόβλημα ειναι κυριως τα κακα ωάρια μου και εχω σκεφτει πως αν αποτυχω μερικες φορες ακομη θα πρεπει να στραφω στο ξενο ωάριο.

Δε σου κρυβω πως αυτο που λες με απασχολησε και εμενα "θα το αγαπαω ενω δε θα ναι δικο μου?", "πως θα νιωθω αμα δε μου μοιάζει κτλ" μηπως θα βγει "κακο" επειδη η δοτρια θα ναι "κακη" γονιδιακα ή σαν ανθρωπος.

ΑΛΛΑ

αν δεν καταφερω να κανω δικο μου, θα παρω δανεικο και δε θα το πω πουθενα.

Και θα ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ. θα παρει ζωη απο το αιμα μου και θα ζει μεσα μου, εμενα θα ξερει καμια αλλη, θα ειναι παιδι του ανδρα μου και θα το αναθρεψω εγω να δινει καλος ανθρωπος.

Και οτι και να προκυψει πιστεψε με θα μπορουσε να προκυψει ακομα και δικο μας να ηταν το αυγο! 

Το θεμα ειναι να δωσουμε αγαπη και να παρουμε. εμενα και εσενα θα πει μαμα καμια αλλη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα δεν είναι εύκολη απόφαση, όμως μου αρέσει ο τρόπος που προσεγγισατε το θέμα. Έχω και μια απορία.  Γιατί άραγε έχει επικρατήσει ο όρος δανεικό για το ωάριο κι όχι ξένο; Το δανεικό το επιστρέφεις στον ιδιοκτήτη του. Ακόμα καλύτερα "αγορασμένο"; "Αλλης;"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lillou είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα δεν είναι εύκολη απόφαση, όμως μου αρέσει ο τρόπος που προσεγγισατε το θέμα. Έχω και μια απορία.  Γιατί άραγε έχει επικρατήσει ο όρος δανεικό για το ωάριο κι όχι ξένο; Το δανεικό το επιστρέφεις στον ιδιοκτήτη του. Ακόμα καλύτερα "αγορασμένο"; "Αλλης;"

Μη κολλας στις λεξεις κοριτσακι μου... Πες το οπως θες... Δανεικο, ξενο, αγορασμενο κτλ... Το μονο σιγουρο πως αν καταληξουμε εκει θα εχει ονομα κσι θα μας φωναζει "μαμα"... ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lillou είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα δεν είναι εύκολη απόφαση, όμως μου αρέσει ο τρόπος που προσεγγισατε το θέμα. Έχω και μια απορία.  Γιατί άραγε έχει επικρατήσει ο όρος δανεικό για το ωάριο κι όχι ξένο; Το δανεικό το επιστρέφεις στον ιδιοκτήτη του. Ακόμα καλύτερα "αγορασμένο"; "Αλλης;"

 To θέμα είναι η λέξεις ή η ουσία?Με οποιοδήποτε τρόπο καταφέρει μια γυναίκα να γίνει μάνα αυτό μετράει!!Κ αν όντως μιλήσουμε με λέξεις δν υπάρχει καλύτερη απ το Μάνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Εγω ειμαι 32 ετών κ εχω κανει εμβρυομεταφορα στις 27/7 απο εξωσωματικη με δανεικά ωαρια..έχουμε καταλήξει μετα απο πολλες εξετάσεις κ προσπάθειες οτι το πρόβλημα μας με τον άντρα μου ήταν τα ωαρια μου!!Συμφωνω κ εγω απόλυτα μαζι σας..μαμα ειναι εκείνη που μεγαλώνει το παιδι..που το αγαπάει, το φροντίζει κ του δίνει ο,τι χρειάζεται!κ εγω προβληματίστηκα πριν προχωρήσουμε..αλλα κατέληξα οτι σημασία εχει να ζήσουμε το θαύμα της μητρότητας κ να ανταποκριθουμε στο ρόλο αυτο με όλο μας το ειναι...έτσι κ αλλιώς στο τελος...μολις αντικρίσεις κ κρατησεις αυτο το πλασματάκι..νομιζω οτι ουτε κάν θα σκεφτείς αν το ωαριο ήταν δανεικό ή δικό σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alex2018 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Εγω ειμαι 32 ετών κ εχω κανει εμβρυομεταφορα στις 27/7 απο εξωσωματικη με δανεικά ωαρια..έχουμε καταλήξει μετα απο πολλες εξετάσεις κ προσπάθειες οτι το πρόβλημα μας με τον άντρα μου ήταν τα ωαρια μου!!Συμφωνω κ εγω απόλυτα μαζι σας..μαμα ειναι εκείνη που μεγαλώνει το παιδι..που το αγαπάει, το φροντίζει κ του δίνει ο,τι χρειάζεται!κ εγω προβληματίστηκα πριν προχωρήσουμε..αλλα κατέληξα οτι σημασία εχει να ζήσουμε το θαύμα της μητρότητας κ να ανταποκριθουμε στο ρόλο αυτο με όλο μας το ειναι...έτσι κ αλλιώς στο τελος...μολις αντικρίσεις κ κρατησεις αυτο το πλασματάκι..νομιζω οτι ουτε κάν θα σκεφτείς αν το ωαριο ήταν δανεικό ή δικό σου!!!

Σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!γρηγορα ενα υγιες μωρακι και οτι αλλο ποθεις!!

Μπραβο σου που αν και εισαι ακομη μικρη το τολμησες και το βλεπεις ετσι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Alex2018 εύχομαι όλα να πάνε καλά στην προσπάθεια Σας! Να γίνεις σύντομα μανούλα. Τ ωαρια μας είναι απλά κύτταρα κ τπτ παραπάνω. Το μωράκι όμως π μεγαλωνει μέσα σου είναι ολοδικο σου. Γαντζωνεται στη μήτρα σου, τρέφεται από τ αίμα σου (άρα παίρνει κ στοιχεία από τ dna σου), ακούει για 9 μήνες την καρδιά σου, παίρνει ζωή από σένα! Στην τελική είναι δυνατόν να σ βάλουν ενα οποιαδήποτε βρεφακι στα χέρια σου κ να σ πούν πάρτο κ μεγάλωσε το κ να μην τ λατρέψεις; εδώ κουτάβι παίρνεις κ λιώνεις πόσο μάλλον μωρο. Μάνα είναι αυτη που το μεγαλωνει, που το πονά, που ξενυχτάέι στο προσκεφάλι του όταν είναι άρρωστο, που η αγκαλιά της θα Ναι πάντα τ φάρμακο κ η γιατρια. Τι σημασία έχει από ποιον η ο τρόπος π ένα μωρο έρχεται στον κόσμο; Μήπως τον άντρα μας, το σύντροφό μας πως γίνεται κ τον αγαπήσαμε; δε μας δένει κοινό αίμα. Κ όμως είναι ο κοσμος μας. Πόσο μάλλον τ μωράκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Alex2018 εύχομαι όλα να πάνε καλά στην προσπάθεια Σας! Να γίνεις σύντομα μανούλα. Τ ωαρια μας είναι απλά κύτταρα κ τπτ παραπάνω. Το μωράκι όμως π μεγαλωνει μέσα σου είναι ολοδικο σου. Γαντζωνεται στη μήτρα σου, τρέφεται από τ αίμα σου (άρα παίρνει κ στοιχεία από τ dna σου), ακούει για 9 μήνες την καρδιά σου, παίρνει ζωή από σένα! Στην τελική είναι δυνατόν να σ βάλουν ενα οποιαδήποτε βρεφακι στα χέρια σου κ να σ πούν πάρτο κ μεγάλωσε το κ να μην τ λατρέψεις; εδώ κουτάβι παίρνεις κ λιώνεις πόσο μάλλον μωρο. Μάνα είναι αυτη που το μεγαλωνει, που το πονά, που ξενυχτάέι στο προσκεφάλι του όταν είναι άρρωστο, που η αγκαλιά της θα Ναι πάντα τ φάρμακο κ η γιατρια. Τι σημασία έχει από ποιον η ο τρόπος π ένα μωρο έρχεται στον κόσμο; Μήπως τον άντρα μας, το σύντροφό μας πως γίνεται κ τον αγαπήσαμε; δε μας δένει κοινό αίμα. Κ όμως είναι ο κοσμος μας. Πόσο μάλλον τ μωράκια μας.

Ποσο πολύ συμφωνώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/8/2018 at 7:04 ΠΜ, ο/η Lillou είπε:

Δυστυχώς δεν είχε αίσια έκβαση η προσπάθειά μου. Είχα παλίνδρομη κύηση. Θα ξαναπροσπαθήσω, όμως υποθέτω πως λόγω ηλικίας, θα πέσει στο τραπέζι των επιλογών αυτή με τα ξένα ωάρια. Είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, και δεν ξέρω αν θα το ήθελα. Προ εγκυμοσύνης και θεωρητικά το απέκλεια εντελώς. Τώρα το σκέφτομαι γιατί η εγκυμοσύνη με τάραξε και η επιθυμία μου μεγάλωσε. Ομως,εκτός από τις ανησυχίες για το DNA της δότριας, το χαρακτήρα της, κληρονομικότητες κλπ δεν ξέρω αν μπορώ να αγαπήσω ένα παιδάκι που θα προκύψει με αυτό τον τρόπο όσο θα αγαπούσα ένα δικό μου. Και αυτό  θα είναι άδικο. Υπάρχει εδώ κάποια χρήστρια που να έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία να μας πει;

Γεια σου γλυκιά μου λυπάμαι για την εξέλιξη της προσπάθειας σου... Έχω κανει και εγω μια προσπαθεια με δανεικά ωάρια λόγω κακής ποιότητας ωαριων η οποία και δεν ηταν επιτυχής και δεν μου έμεινε και κανένα ωάριο για καταψυξη δεν ταίριαζε λέει με το σπέρμα. Ήμουν και εγω στην αρχη κάπως με ολο το θέμα και με διάφορες σκέψεις και ερωτήματα σαν τα δικά σου αλλα δεν καθυστέρησαν καθόλου προχώρησαν άμεσα στις διαδικασίες. Μη σκέφτεσαι αρνητικά δικο σου θα είναι εσυ θα το γεννήσεις δικο σας σπέρμα στη μήτρα σου θα αιματωθει θα πάρει και απο εσένα ενα ποσοστο... Αν δεν έχετε αλλη επιλογή μη το σκεφτεσαι καθολου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ!!!ευχομαι σε οσες κοπέλες  προσπαθούν να γεμίσει η κοιλιτσα τους γρήγορα με ενα γερό μωράκι..κ όσες έχουν ήδη γινει μανούλες να χαίρονται τα θαύματακια τους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...