Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γειας σας, το μωρακι εγινε 2 μηνων και δεν εχει παρει το αναλογο βαρος. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3.550 και τωρα ειναι 4.400. Να πω οτι τοσο καιρο θηλαζω αποκλειστικα. Ο παιδιατρος μου ειπε να δωσω συμπληρωμα αλλα επειδη η μικρη εχει συνηθησει την δικη μου θηλη δεν περνει μπιμπερο. Δεν θα επρεπε για τον μηνα της να εχει παρει παραπανω βαρος; μηπως κανω κατι λαθος; ποιο γαλα ειναι πιο καλο σε συνδιασμο με θηλασμο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου! Να σου ζήσει! 

Πόσες πάνες βρέχει περίπου την ημέρα; 

Πόσους θηλασμους κάνεις περίπου στο 24ωρο;

Έχεις πληγωμένες θηλες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πανες γυρω στις 5. Θηλαζω καθε φορα που βλεπω οτι πειναει το μωρο. Πληγωμενες θηλες οχι δεν εχω. Τις τελευταιες μερες δεν νιωθω το στηθος μου τοσο γεματο οσο πριν. Υπαρχει περιπτωση να μου μειωνεται το γαλα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κυριακιδου σοφια είπε:

Πανες γυρω στις 5. Θηλαζω καθε φορα που βλεπω οτι πειναει το μωρο. Πληγωμενες θηλες οχι δεν εχω. Τις τελευταιες μερες δεν νιωθω το στηθος μου τοσο γεματο οσο πριν. Υπαρχει περιπτωση να μου μειωνεται το γαλα;;

Γεια σου καλή μου. Το στήθος δεν είναι πλέον τόσο γεμάτο γιατί τώρα πια έχει μάθει πόσο γάλα πρέπει να παράγει για να ικανοποιήσει τις ανάγκες του μωρού. Τόσο ζητάει τόσο παράγει.

Ωραίος ο γιατρός. Κατευθείαν να σαμποτάρει τον θηλασμό (η εύκολη λύση). Θα πάρει βάρος το μωράκι σου, απλά αργεί λίγο. Συμβουλέψου και έναν άλλο γιατρό και ίσως και μία σύμβουλο θηλασμού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω ότι αν ξεκινήσεις το ξένο γάλα ως συμπλήρωμα σιγά σιγά ο οργανισμός σου θα νομίζει ότι το μωρό χρειάζεται όλο και λιγότερο γάλα και θα στερέψει.

Πάντως σήμερα όλα τα γάλατα 0+ είναι πολύ προσεγμένα και προσεγγίζουν ικανοποιητικά το μητρικό γάλα. Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο βιολογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια! Οταν λες οτι δινεις στο μωρο οποτε ζηταει, τι εννοεις? Ποσες περιπου φορες μεσα στο 24ωρο?

Επισης πως θηλαζεις? Καθε γευμα κ ενα στηθος ή με καποιον αλλο τροπο?

Στη θεση σου θα εδινα στο παιδι λιγο πιο συχνα το στηθος κ θα αφηνα στην ακρη το ξενο (εφ οσων βεβαια το μικρο σου ειναι ακομα στα κατωτερα, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ομως ορια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό θα είναι να βάζεις συχνά στο στήθος το μωρουλι σου!με το που κλάψει ή γκρινιαξει βάζε το.με αυτό τον τρόπο θα αυξηθεί η παραγωγη.

Ένα στήθος σε κάθε γεύμα θα ήταν καλύτερα,γιατί στην αρχή το γάλα δεν είναι λιπαρό.

Συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω. Άσε το ξένο λίγο ακόμα και προσπάθησε το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρος μου ειπε να βαζω το μωρο 5 και 5 λεπτα σε καθε στηθος. Εγω ομως το εβαζα να αδειαζει το ενα στηθος την φορα οπως μου ειπε η μαια. Και εγω ειπα στον γιατρο να το προσπαθησω και επιμενει οτι μπορει να αφυδατωθει το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κυριακιδου σοφια είπε:

Ο γιατρος μου ειπε να βαζω το μωρο 5 και 5 λεπτα σε καθε στηθος. Εγω ομως το εβαζα να αδειαζει το ενα στηθος την φορα οπως μου ειπε η μαια. Και εγω ειπα στον γιατρο να το προσπαθησω και επιμενει οτι μπορει να αφυδατωθει το μωρο

Αχ κορίτσι μου σε καθοδηγη σε αποθηλασμο... θα θηλάζεις οοοοοσο  θέλει το μωρι μπορεί κ να σου πάρει μια ώρα στ ένα μαστό... 

Μπορεί σε 10 λεπτά να ξ αν πεινασει  θα το βάλεις στο άλλο μαστό και οοοοσο  θέλει όσο θέλει....

Δε κρατάμε ρολόι..!!!!! 

Τι 5 λεπτά λέει αυτός;;; 

Πφφφ... να δίνει όσο θέλει το μωρο .. πόσες φορές θηλάζεις το 24ωρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναλογα με το ποσο κοιμαται..6 με 8 υπολογιζω..το βραδυ κοιμαται κανονικα και δεν ξυπναει. Ακομα την σηκωνω εγω για να θηλασει γιατι θελει να παρει βαρος. Πριν λιγο την ζυγησα. Την δευτερα ηταν 4.370 και σημερα ειναι 4.450. Δεν πρεπει να περνει περισσοτερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινάς με το στήθος που σταμάτησες τελευταία φορά και έτσι ξεκινάς με λιπαρό γάλα. Μετά συνεχίζεις με το άλλο. Και γενικά σταματάς όταν χορταίνει το μωρό, δηλαδή όταν τραβιέται. Μα τί είναι αυτά τα 5λεπτα; Και θα θηλάζεις όποτε πεινάει το μωρό, ακόμα και αν είναι μετά από 5 λεπτά.

Πως να πετύχει έτσι ο θηλασμός; Πως να πάρει το μωρό βάρος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κυριακιδου σοφια είπε:

Αναλογα με το ποσο κοιμαται..6 με 8 υπολογιζω..το βραδυ κοιμαται κανονικα και δεν ξυπναει. Ακομα την σηκωνω εγω για να θηλασει γιατι θελει να παρει βαρος. Πριν λιγο την ζυγησα. Την δευτερα ηταν 4.370 και σημερα ειναι 4.450. Δεν πρεπει να περνει περισσοτερο;

Νομίζω για τέτοια ηλικία είναι λίγοι οι θηλασμόι?

Εγώ δε τον μετράγα κάθε βδομάδα.  Μια φορά τ μήνα..  οπότε δε ξέρω αν είναι λίγο η πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως σου είπαν και παραπάνω πας για αποθηλασμο με αυτά που σου έχει πει. 1 στήθος τη φορά για όσο θέλει το παιδί και αλλαγή μαστού στις 2 ώρες. Για να τραβάει το μωρό και το λιπαρό γάλα! ? Όταν η παιδιατρος μου τα ελεγε κ μενα αυτα την άλλαξα ! Καλό είναι να βρεις έναν παιδίατρο φιλικό στο θηλασμό ! Να κοιτάς επίσης να κάνεις τουλάχιστον 8 θηλασμους και να έχεις 6-8 πάνες το 24ωρο και όλα θα πάνε καλά! Κάθε μωράκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης! Καλη συνέχεια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου να σου ζήσει αλλα και η δική μου γνώμη ειναι οτι σε παει για αποθηλασμό.. δεν εχω ξανά ακούσει για 5λεπτα!!!! Μην δωσεις ξένο ακομα, οχι τόσο για το οτι δεν θα θέλει το στήθος μετα, όσο για το οτι αν του δωσεις μπορεί να προκύψουν αααααλλα προβλήματα πχ κολικοι, δυσκοιλιότητα κλπ που θα λύνονται με αλλο ξένο γάλα και θα σε παει τρένο!!!! Δεν θα καταφέρεις τίποτα. Συμφωνώ με τα κορίτσια να κάνεις ποιο συχνούς θηλασμους και αν νιωθεις οτι δεν τα καταφέρνεις απευθύνσου σε σύμβουλο θηλασμού να σε βοηθήσει!! 

Εδω εχει περιοχές και τηλέφωνα https://mamapaidi.blogspot.com/p/blog-page.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαφωνώ και εγώ με τους 5λεπτους θηλασμούς αν και το έχω ξανακούσει από άλλη κοπέλα και μου φάνηκε κουλό. Διαφωνώ επίσης ότι το μπιμπερό προκαλεί σώνει και ντε κολικούς. Το παιδί σου μπορεί να υποφέρει από κολικούς ακόμα και αν θηλάζεις αποκλειστιστικά. Νομίζω 6-8 πάνες τις θες σε καθημερινή βάση ειδικά για να είναι ενυδατωμένο το μωρό. Όσον αφορά το βάρος είναι ένα μεγάλο θέμα, πολλές κοπέλες το περνάνε με τα παιδάκια τους. Μην προβληματίζεσαι για τα κιλά και τις καμπύλες, σημασία έχει το μωρό σου να είναι υγιές. Ο δικός μου γιός είναι 19 μηνών και 9,5 κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Διαφωνώ και εγώ με τους 5λεπτους θηλασμούς αν και το έχω ξανακούσει από άλλη κοπέλα και μου φάνηκε κουλό. Διαφωνώ επίσης ότι το μπιμπερό προκαλεί σώνει και ντε κολικούς. Το παιδί σου μπορεί να υποφέρει από κολικούς ακόμα και αν θηλάζεις αποκλειστιστικά. Νομίζω 6-8 πάνες τις θες σε καθημερινή βάση ειδικά για να είναι ενυδατωμένο το μωρό. Όσον αφορά το βάρος είναι ένα μεγάλο θέμα, πολλές κοπέλες το περνάνε με τα παιδάκια τους. Μην προβληματίζεσαι για τα κιλά και τις καμπύλες, σημασία έχει το μωρό σου να είναι υγιές. Ο δικός μου γιός είναι 19 μηνών και 9,5 κιλά.

@KONSTANTIA μου δεν εννοούσα οτι ντε και καλα τους προκαλούν, φυσικά και απο μητρικό θηλασμό μπορεί να κάνει κολικούς, απλά εχει πολλές πιθανότητες. Και απο οτι έμαθα πρόσφατα, δεν φταίει το ξένο γάλα σαν σύσταση τόσο, όσο ο τρόπος που κρατάμε το μπιμπερό. Αφήνουμε να περάσει αέρας και για αυτο ξεκινάνε. Για αυτο ξεκινάνε και στον θηλασμό.. έτσι μου είπε μια μαία τουλαχιστον, δεν το εχω ψάξει και πολυ μπορεί να λέω και κοτσάνα ?!!!!!!!

Σχετικά με τα κιλα που λέτε και εμενα η δικιά μου ειναι 3,5 χρόνων σχεδόν και ακομα ειναι 13 κιλα τσακνακι!!! Έτσι ειναι ο σωματότυπο της. Μην αφήσεις τον παιδίατρο να σε παει για αποθηλασμο χωρίς λόγο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας, αυτες τις μερες δεν εχω δωσει καθολου ξενο γαλα και το παλευω με τον θηλασμο. Μπορει οντως να ειναι ετσι ο σωματοτυπος της. Την βαζω πιο συχνα στο στηθος και ηδη το νιωθω πιο γεματο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου σημερα ειχαμε το πρωτο μας εμβολιο.γιναμε 2 μηνων. Συνολο το μωρο μου εχει παρει 980 γρ και ο γιατρος μας ειπε οτι οντως πρεπει να παρει συμπληρωμα γιατι ειναι λιγο. Της ξαναδοκιμασα μπιυκαλι αλλα δεν το περνει. Ειπε οτι χρειαστει να κανουμε καλλιεργια ουρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Κυριακιδου σοφια είπε:

Κοριτσια μου σημερα ειχαμε το πρωτο μας εμβολιο.γιναμε 2 μηνων. Συνολο το μωρο μου εχει παρει 980 γρ και ο γιατρος μας ειπε οτι οντως πρεπει να παρει συμπληρωμα γιατι ειναι λιγο. Της ξαναδοκιμασα μπιυκαλι αλλα δεν το περνει. Ειπε οτι χρειαστει να κανουμε καλλιεργια ουρων

Καλημέρα φίλη μου. Και εγώ χρειάστηκε να κάνω αυτή την εξέταση στον μικρό για να διαπιστώσουμε αν έχει πάθει ουρολοίμοξη που σε αυτή την ηλικία δεν κάνει πυρετό και φυσικά δεν πονάει το μωρό. Για την ιστορία, η εξέταση βγήκε καθαρή, το παιδί δεν είχε ουρολοίμοξη αλλά είχε κολικούς και είχε περιορίσει την διατροφή του οπότε δεν έπαιρνε το αναμενόμενο βάρος. Αν θες να δώσεις ξένο - πράγμα στο οποίο δεν είμαι αντίθετη - να δώσεις. Εγώ από εμπειρία θα σου πω ότι κόβοντας τον θηλασμό στους 2 μήνες με χάπια και πόνο και κλάμα και στρεφόμενη στο ξένο (επέστρεψα στην δουλειά μου) το παιδί μου έπινε πολύ λιγότερο γάλα από ότι με τον θηλασμό και το βάρος του δεν αυξανόταν όπως έπρεπε. Μακάρι να μπορούσα να κάτσω σπίτι και να τον θήλαζα τουλάχιστον 6 μήνες! Καταλαβαίνω το άγχος σου, την άγνοια σου, όλες τα έχουμε περάσει και τα περνάμε και εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για το παιδί σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου έχεις θήλαστρο; Είναι λίγο κουραστικό και βαρετό αλλά θα μπορούσες να βγάζεις γάλα και να του συμπλήρωνες από το γαλατάκι αυτό. Και έτσι θα αύξανες και την παραγωγή σου. Εγώ τώρα που το θυμάμαι έτσι είχα "παχύνει" τον γιο μου.

Βέβαια ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα και αυτόν θα ακούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Θηλάζω αποκλειστικά τον 5 1/2 μηνών γιο μου.Θα συμφωνήσω ότι τα 5 λεπτά θηλασμού είναι πολύ λίγα.Βοήθα το μωράκι σου να τρέφεται περισσότερο κάνοντας ταυτόχρονα μαλάξεις στο στήθος σου.Έτσι θα το έχεις σε εγρήγορση. Επίσης μην δίνεις πιπίλα(εάν δίνεις) για να ζητά περισσότερο το στήθος σου.Το πιπίλισμα του στήθους αυξάνει την παραγωγη.Στην ηλικία των 2 μηνών ο γιος μου θήλαζε τουλάχιστον 30 λεπτά τη φορά.Μην αφήνεις το στήθος να γεμίζει πολύ ,γιατί μετά πάει μηνυμα στον εγκέφαλο ότι το στήθος είναι υπερφορτωμένο και σταματάει η παραγωγή.Και .......συχνούς θηλασμούς.Ανά 1 ώρα εάν μπορείς.Υπομονή και θα τα καταφέρεις.Προς θεού μη δώσεις ξένο γάλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκεφτηκα και αυτο απλα η μικρη μου δεν θελει το μπιμπερο γιατι εχει μαθει στο στηθος. Προσπαθω να της το δωσω αλλα δεν της αρεσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επιμενω στον αποκλειστικο θηλασμο αλλα αν πρεπει να της δωσω συμπληρωμα για το καλο της θα το κανω( δυσκολο βεβαια γιατι δεν περνει το μπουκαλι). Καλο θα ειναι να κανουμε την εξεταση για να δουμε αν οντως το μωρακι δεν εχει κατι. Δεν γνωριζω εαν οι κολικοι παιζουν ρολο και στο βαρος του μωρου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...